Mlittti Hum- Nieuwe Abonnes Iets overkometen. Donderdag '23 Juni 1910. Bureau: SCHAGEN, Laan 0 4. Uitgevers i TRAPMAN Co, ontvangen de tot 1 Juli nog verschijnende nummers van dit blad GRATIS. Binnenlandsch Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bü inzending tot '«morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN een dag vroeger. Intere. Telephoon No. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADYERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad. RAADSVERGADERING ALKMAAR. De Woensdagmiddag gehouden raadszitting, die slechts door elf leden werd bijgewoond, werd bij; uitste- digheid van den Burgemeester, die met een maand verlof zich buiten de gemeente ophoudt, gepresideerd door den oudsten wethouder, den heer Jan de „Wit Dz. Hoezeer het een vrij uitvoerige agenda betrof, wa ren de te behouden punten, voor zoover zij voor open bare behandeling waren bestemd, niet zoo belangrijk, zoodat te één uur begonnen reeds tegen het uur van tweeën de sluiting kon worden aangekondigd. Onder de ingekomen stukken werd o.m. vermeld een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raads besluit tot het aangaan van een tijdelijke leening, groot ruim f 33000voorts een schrijven van den Min. van Binn. Zaken, houdende bericht der goedkeuring van de verordening op de handelsdagschool. Een adres van J. Kuiper c.s. te Barsingerhorn, houdende het verzoek de verordening op het heffen van haven- en kaaigelden te willen herzien werd om bericht in handen gesteld van B. en W. Aangeboden werd het verslag van den toestand der gemeente over 1909, waarvan aan elk lid een exemplaar zal worden toegezonden. Overeenkomstig een voorstel van B. en W. werd besloten aan de afd. Alkmaar der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, naar aan 1 tt li j. T' 1909 een nader subsidie uit de gemeentekas toegekend ten bedrage van f 678,52. Goedgekeurd werd de reke ning der algemeene bewaarschool in ontvang op f 2400.88V2, in uilgaaf op f 2426,511/2, alsmede die van het Burgervveeshnis in ontvang op f 11553,39 en in uit gaaf op f 10503.751/2. beiden dienst 1909. Het primi tief kohier der belasting op de gebouwde eigendommen, dienst 1910, werd vastgesteld met een invorderbaar be drag van f 14289,45. Voorts werden vastgesteldeen tweede suppletoir© begrooting voor het dienstjaar 1910, in ontvang en uit gaaf op f 3014,57, voor nog te doene uitgaven voor de oprichting van het gemeente-slachthuis; een voor stel tot het versterken van den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting dienst 1909. met f 2100, is tot het voldoen van uitgaven uit dien post, tot een bedrag van f 1349,98idem tot het doen van af- en overschrijvingen op posten dier begrooting, tot een bedrag van f 6OI8.OI1/2, waartoe bij de begrooling zelve machtiging is verleend en idem tot een bedrag van f 1143,621/2 en op andere posten. Nadat de heer Uitcnbosch zijn leedwezen had uitge sproken over de late behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag, waardoor de aanslagbiljetten een maand of drie te laat zijn uitgereikt, ging de Raad ter behandeling van dit kohier over in eene zitting met gesloten deuren. HET KOEGRAS. Begunstigd door prachtig weder, vierden gisteren de leerlingen der lagere school feest. Een draaimo len, door de feestcommissie gehuurd, was zeker een aangename afwisseling voor de kleinen, die verder den dag met verschillende spelletjes om prijs en premie, met zingen en niet te vergeten met lekker eten en drinken, doorbrachten. Het feest werd ge houden in het ruime lokaal van den heer M. van Eten te Julianadorp. Dat de kleinen dankbaar en voldaan met hun cadeautjes huiswaarts keerden, laat zich begrijpen. Een gezellig bal in bovengenoemd lo kaal, dat, wanneer 't geheel afgewerkt zal zijn, zeker een prettigen indruk zal maken, hield tot laat in den nacht een groot gedeelte van het uitgaand Koe- grasser publiek bijeen. BURGERBRUG. leiding van haar verzoek om aan H. M. de Koningin Het bouwen van een boerderij aan den Ruigenweg eene verlaging van het maximum-aantal vergunningen °n qT ^urge,rbrutg voo„r r<fk^ing van den hr. S. Bruin te St. Maarten is onderhands aangenomen door den tot verwezenlijking van het mooie denkbeeld van behulp san dit schrijven werd de knaap dan ook spoe- wijlen den kunstschilder Smits; het oprichten van een dig ontdekt, doordat het hoofd der school in het schrift gedenkteeken op het Juliana van Stolberg-plein ter de hand herkende van een zijner leerlingen. Nadat herinnering aan de geboorte van haar jongste nazaat de maréchaussee den knaap verhoord had, bij welk <n naamgenoot: Juliana van Oranje. Die Commissie verhoor hij bekende den brief te hebben geschreven, peinst o. a. over een commemoratieve inscriptie. en nog even een onderlinge bespreking hield, had het En nu vernamen wij dat, zoowaar, in dat opschrift ventje zijn heil in de vlucht gezocht, de naam Juliana van Stolberg (de echtgenoote van De vader verklaart dat de jongen zoo dol graag die den grooten Willem den Zwijger) niet mag worden nieuwe detective-romannetjes las, van moorden, bran- genoemd... om geen aanstoot te geven aan de Room- den. enz., van de Wilson's en andere beroemdheden schen! <1® wereld der misdadigers. Ook had hij al verschil- t Vermakelijke van deze overigens niet onbeden- lende keeren gezegd naar zee te willen, verzot als de kelijke bijzonderheid is, dat de naam Juliana van jongen schijnt te zijn op een avontuurlijk leven. Stolberg wèl voorkomt in... den officieelen naam der Het model van den (op een blad uit een school commissie zelve. cahier geschreven) brandbrief had hij uit een derge- Want die luidt zoo: „Commissie voor de oprich- lijk boekje gehaald; het epistel was maar vijf regels ting, op het Juliana van Stolberg-plein, van een her- groot en de jeugdige avonturier had zijn hand er vol- inneringsblijk aan den 30sten April 1909..."'! strekt niet om verdraaid. Ja, ja, dr. Kuyper had toch maar groot gelijk toen De „brandbriefschrijver" is nog altijd op den loop. hij er op roemde, dat, dank zij de coalitie, de ver- DE aARDBEIcNTERZENDING houding tusschen Roomschen en onroomschen zooveel ig thans ,n vollen gang De yrucht js bjjzonder mooi 9STATENVERKIEZING NOORD^HOLLAND. blijft^1 namehjk8 lT ct" De^K G^G^t*1 t0eV°e^ h°°f lf RI FM Dr Timnw TIJ T aftr die met blijft, namelijk 14 ct. per K.G. Gisteren werden 49 de heeren jhr'. G. S. Boroel (V. L altr.), jhr. mr. J. v®rzonden- het grootste W. G. Boreel van Hogelanden (V. L, aftr.) en A. H. ,Het me€Stf gaat naar Gerhard (S. D. A. P. in herstemming komt, heeft aan d°chdemisluktekersenoogst maakt dat cte fcers verzocht, hun slantnen niet op hem uit te S wSc'. ZAANDAM. De R. K. Kiesvereeniging Recht en HiT WEIGERT VOEDSEL. Plicht alhier heeft besloten, bij de herstemming te ijve- De beruchte in- en uitbreker Arie Boere die thans ren voor de candidatuur van den heer Baas (a.-r.), en weer in de bijzondere strafgevangenis voor mannen bovendien de candidatuur van den heer Van Tienen te te 's-Hertogenbosch achter slot en grendel is ge- steunen mits de liberalen wederkeerig den heer Baas bracht, weigert voedsel tot zich te nemen, steunen. De afdeeling Zaandam van de Liberale Unie besloot BEZOEK VAN DEN KONING EN DE KONINGIn in de Woensdag gehouden vergadering bij de a.s. her- VAN BELGIë. stemming voor twee leden in de Provinciale Staten Naar het Nederl. Correspondentie-bureau verneemt, tusschen de heeren Van Tienen (lib.), Baas (a.-r.) en de is het bezoek van den koning en de koningin van beide soc.-dem. candidaten Duys en Binnendijk, alleen België aan ons land tegen 15 September a.s. te ver te ijveren voor de candidatuur-Van Tienen. wachten. Ook de liberale kiesvereenigingen te Koog-Zaandijk ZFT P„ op n 7mnlr, en te Krommenie, besloten een gelijke gedragslijn te /ELFS OP DEN ZONDAG NIET. voor deze gemeente aan te vragen, te berichten, dat dit verzoek vooralsnog niet voor inwilliging vatbaar is, omdat het zeker nog langer dan vijf jaren zal duren, vóórdat in deze gemeente het wettelijk maximum zal zijn genaderd en eene verlaging wan dat maximum vóór dien tijd geen reden van bestaan heeft. De Raad benoemde: tot stadsklokkenist den heer W. Ji. Crefeld, muziekonderwijzer alhier; tot onderwijzeres met akten Fransch en Duitsch aan de Meisjesschool mej. E. M. Boland te 's-Gravenhagetot onderwijzers aan 5e Gem.school de h.h. W. Bralto en W. Strubbe, onderscheidenlijk onderwijzers te Uithuizen en te Waar land. Van den heer J. C. Baan zal overgenomen worden een strookje grond langs Nieuwpoorlslaan ter grootte van pl.m. 29.a0 ML, tegen een prijs van f 2.50 per ML Aan het Burgerlijk Armbestuur werd op den dienst heer A. Eriks te Burgerbrug. St. Pankras. Door 17 opgekomen stemgerechtigde ingelanden, werd bij de verkiezing van een lid voor het banne- bestuur te St. Pancras, met algemeene stemmen her kozen de heer Jb. Tol. ROOMSCHE HAAT NA EEUWEN. In een Haagsche correspondentie van het Handels blad lezen wij het volgende: Een teekenend staaltje van de wassende macht van Rome kwam ons dezer dagen weer ter oore. 't Ge beurde In dezelfde stad, waar de Burgemeester, om Roomsche gevoeligheden te ontzien, een tooneelstuk censureerde en waar B. en W. een paar Geuzenna men wilden wegmoffelen. In Den Haag. Daar vergadert namelijk af en toe de Commissie De Nieuwe Zutf. Ct .bevatte dezer dagen een be- olgpn. richt uit Eerbeek, luidende: De Vrijzinnig-Demoeraten zullen den heer Van jDe byen mak(m het zeer gQed De ontwikkeli T'l>OORVERKEERIIEULECTUl^' heeft t0t du8yer naar behooren plaats gehad en de ÏÏL kTOa Tr de Mfuierijsche Crt vertelt een termen, die zijn afgekomen, waren over 't algemeen v^u^e ^r^T bezoek vaT^n 13-jSn jon- een middelmatige grootte. Het nazwermen is f„. die uitdrukkelijk verklede haar aheen le moe. W ZiPffifgehoor aan zijn verzoek en de jongen over- de bljtjes gunnea zich daa geen rust, zelfs handigÜe haar een briefje, wat tot groote ontsteltenis van °P. den Zondag niet; gisteren bv. geurde het om De Komeet van Halley 1 Oef, daar zijn we goed afgekomen. Tegen de afspraak heeft ze ons maar kalmpjes ongedeerd gelaten De Komeet van Halley, nog eens. Zij is voor ve- dikwijls andere vormen aan, terwijl de kern steeds duidelijker wordt. Bij de kometen, die in de nabijheid der zon een staart vormen, ziet men meestal uit de naar de zon toegekeerde zijde hel lichtgevende massa's te voorschijn springen't verschijnsel doet zich voor als of bundels lichtstralen vanuit de komeet naar de zon JHR HHI9J .„.j .geslingerd worden. Dcch zonder uitzondering buigt het len reden tot teleurstelling geweest, door de ongunstige uitgeworpene zich, op een bepaalden afstand gekomen omstandigheden waaronder ze tot ons gekomen en weer langs beide zijden der komeet naar achter om, waar van ons gegaan is. Ik hoop echter dat deze teleur- uit dan de van de zon afgewende staart ontstaat. Als stelling geen aanleiding gegeven heeft tot minder be- nu de komeet zich weer van de zon verwijdert, wordt langstelling in dit onderwerpen rekenende op nog vol- de staart gedurig korter, terwijl bovengenoemde ver doende belangstelling, zal ik trachten in algemeene trek- anderingen zich in omgekeerde volgorde herhalen, zoo ken iets over het wezen der kometen mede te deelén. dat straks de komeet zich weer voordoet als de Tonde, Nu en dan, betrekkelijk zelden, wordt aan den weinig in 't oog vallende nevelvlak. Aan de kome- nachtelijken hemel een eigenaardig verschijnsel waar-ten echter, die niet in de nabijheid der z(>n genomen. Een groote ster, een langen hel lichtenden staart achter zich aanslepende, duikt als 't ware plot seling op. Zij verandert snel van vorm en grootte, en alles wat men aan haar opmerkt, wijkt in hooge mate af van wat gewoonlijk aan den hemel waar to nemen is. Het behoeft dus niet te verwonderen, dat zulke verschijnselen steeds het bijgeloof in de hand werkten, en aanleiding gavep tot allerlei zonderlinge gissingen en opvattingen. Tot op twee en een halve eeuw geleden telde men ze in 't algemeen niet tot de hemellichamen; men hield ze o.a. voor uitwase mingen der aarde, die in de hoogere lagen van den dampkring in ontbranding waren geraakt. Een aantal andere meeningen en 't geloof aan het gepaard gaan met allerlei rampen en besmettelijke ziekten, ga ik hier stilzwijgend voorbij. Sedert do laatste helft der 17e eeuw hebben de ster renkundigen, met behulp der steeds volmaakter wor dende instrumenten, de kometen zóó nauwkeurig na gegaan, dat tegenwoordig voor de ingewijden nog slechts omtrent een paar punten twijfel bestaat. En de onderzoekingen en berekeningen ten opzichte der twee dit jaar verschenen kometen zullen er zonder twijfel heel wat toe bijdragen, om onze kennis dezer schijnbaar zoo zonderlinge hemellichamen te verrijken en te volmaken. In totaal zijn er tegenwoordig ongeveer 800 kometen bekend. Hiervan wordt echter verreweg het meeren- deel nooit voor het bloote oog zichtbaar. Aan den anderen .kant zinkt genoemd handje vol kometen in het niet bij het aantal, dat volgens berekeningen van beroemde sterrenkundigen moet bestaan. Het voornaamste hulpmiddel ter onderzoeking van kometen is natuurlijk de telescoop. Daar een tame- njk groot aantal telescopen op verschillende punten ner aarde hemelwaarts gericht staan, en do sterren kundigen den hemel geen oogenblik onbewaakt laten, worden de meeste kometen het éérst met behulp der telescoop ontdekt. Men ziet ze dan als ronde nevel massa's met een naar het midden sterker wordend lichtschijnsel, de kern. Deze laatste ziet er nader hand meestal uit als een gewone ster; dikwijls echter ls van een kern niets te bemerken, zoodat men niets anders ziet dan de nevelvlek. Het nevelachtig omhulsel, koma, ontbreekt nooit, zoodat djt te beschouwen 1S «r 'let blijvende, als de eigenlijke komeet. «anneer een komeet de zon nadert, zijn er gewoon- "Jk groote veranderingen aan haar op te merken. Het omhulsel doet zich scherper omlijnd voor en neemt mevrouw niets meer of 'minder bleek te zijn dan een brandbrief. De geadresseerde werd in de gebruikelijke termen verzocht 100 gulden te geven en wel verdeeld als volgt 5 bankbiljetten van 10 gulden en 2 van 25 gulden. In geval het niet geschiedde, zou zijn binnen twee dagen een lijk zijn. Nog werd bericht, dat de bode geen deel uitmaakte van „onze bende", doch geheel onschuldig raijn bijenstal van honig. Tot heden was het verloop voor den imker bevredigend." ZOO ZIJN ER. Een jeugdige arbeider kwam z'n patroon vertel len dat hij enkele dagen te voren met zijn knie op een scherp voorwerp was gevallen. Arme knie! Is er ook een getuige bij het ongeval geweest? Ja, die en die. Die en die verklaart, dat de jeugdige arbeider was. Toen mevrouw de honderd gulden maar niet zoo da delijk wilde geven, verklaarde de jongen den brief te mel ziJ'n knie in een naald was gevallenzen dat hT: moeten terug hebben, maar dit werd geweigerd en met getuige, de naald zelve uit de knie heeft gehaald' verschijnselen zich hierbij voordoen. Maar 't waarom, of drie ongeveer gelijke deelen gesplitst, die daarna De staart met zijn dikwijls ontzaglijk volume, zou ieder als komeet op zichzelf huns weegs gingen. En invloed moeten uitoefenen op andere hemellichamen, m 't bizonder van één komeet, de komeet van Biela wanneer hij ook maar uit de ijlst denkbare stof was is het bekend dat zij zich in een onberekenbaar aan- opgebouwd. Van een dergelijken invloed is echter nooit tal deelen en deeltjes gesplitst heeft. Deze periodieké iels gebleken. En verder zou de uitstrooming van zoon komeet keerde sedert hare ontdekking eerst een paar enorme hoeveelheid materie verandering moeten bren- malen behoorlijk op tijd terug, splitste zich bij hare gen in de snelheid der komeet, wat ook niet het geval verschijning in 1845 in tweeën, en werd in 1852 weder is. In werkelijkheid kan de staartvorming tot heden slechts verklaard worden door de electriciteit ter hulp te roepen. Door de enorme inwerking der zonnewarmte en de aantrekkingskracht der zon, worden de boven vermelde uitbarstingen uit de kern veroorzaakt. Bij deze geweldige uitstroomingen worden de beide elec- triciteiten van elkander gescheiden, zooals dat ook wer kelijk bij sommige onzer electrische machines geschiedt. Zijn nu de in de richting der zon geslingerde gassen bijv. negatief geladen, terwijl de positieve electriciteit achterblijft in de kern der komeet, dan behoeft men slechts de zon een uitstraling van negatieve electrici teit toe te schrijven, om de plotselinge terugwerping ItJIl ULillCI VllD lilOl' lil UU hu»j«j wordt nooit eenige verandering opgemerkt. Het be wijs ligt dus voor de hand, dat alle veranderingen aan de kometen toegeschreven moeten worden aan de werking van de zon. Maar waarheen gaat nu zoo'n komeet, en hoe kan i MM ...en weten of zij weer terugkomtWaaruit bestaat zijder gassen te verklaren. Want," zooals men weet twee En die staart? En de vallende sterren, die zien er im- ladingen van gelijknamige electriciteit stooten elkander mers ook zoo staartachtig uit? Ik zal deze vragen ach- f m- tereenvolgens beantwoorden, daarbij ten opzichte van enkele twijfelachtige punten de tegenwoordig meest gang bare opvatting kiezende. De hemmellichamen kunnen zich op drie wijzen om een centrum bewegen. Het centrum is voor ons de zon. De wijze, waarop een hemellichaam zich om de zon beweegt, noemt men zijn baan. Er bestaan drie drie soorten van banen, en wel elliptische, hyperbo lische en parabolische. Een elliptische baan heeft een gesloten vorm, zoodanig dat een hemellichaam, hetwelk zich daarin beweegt, na een zeker tijdsverloop altijd weer hetzelfde standpunt ten opzichte van de ion in neemt. Dit nu is het 'geval met de planeten, waartoe wij met onze aarae 't genoegen hebben te behooren. De beide andere soorten van banen, n.1. de hyper bool en de parabool hebben geen gesloten vormen, en een hemellichaam dat zich in een van deze soorten van hanen beweegt, gaat slechts éénmaal om onze zon heen. om ziel? daarna tot in 't oneindige van haar te verwijderen. Slechts de kometen kunnen alle drie soorten van banen innemen. Nu kunnen de sterrenkundigen door hun waarne mingen de soort der baan, de uitgestrektheid daarvan, alsmede de snelheid der komeet berekenen. Blijkt de baan een elliptische te zijn, dan is dus de komeet oen periodieke, d.w.z. zij keert na een zeker tijdsverloop tot de zon terug. Met behulp van de uil de waarne mingen voortvloeiende gegevens kan dan nauwkeurig het tijdstip berekend worden, waarop de komeet weder tot dé zon zal terugkeeren. Een tijdlang heeft men gemeend de kometen voor electrische verschijnselen te moeten houden. Doch het i1 /Ja cnprfrns- eiectnsciic vu gebruik van een wondervol instrument, de spectros- coop, heeft het buiten twijfel gesteld dat de kometen werkelijk uit stoffelijke bestanddeelen bestaan. Ik zal echter bij de beantwoording der laatste vraag hierop vanzelf terugkomen. Daarom zal ik nu eerst den staart bij den kop nemen. Ai, 'n mooie zin is dat! De staartvorming is steeds het moeilijkst te verklaren geweest, en hierover is ook voorloopig het laatste woord nog niet gesproken. We hebben boven gezien welke af. Verder hebben verschillende proefnemingen op 't gebied der electriciteit de opvatting zeer waarschijn- lijk gemaakt, dat ten slotte de staaft zelf uit niets anders dan electrische ontladingen bestaat, welke zich voortplanten door middel van de kosmische materie en de kleine vaste lichaampjes, waarmede het heelal betrekkelijk dicht gevuld is. Overigens, zooals ik bo ven al zei, met de onderzoekingen hieromtrent is men nog lang niet ten einde. Met die kleine vaste lichaampjes van 'daareven ben ik meteen tot de beantwoording van de laatste vraag gekomen. Hoezeer de kometen ook afwijken van het rustige en statige dat men gewoonlijk aan het uitspan sel pleegt waar te nemen, in nog hoogere mate is dit het geval met de zoogenaamde verschietende ster ren en ae daaraan verwante verschijnselen. Het daar heen vliegen van een verschietende ster, het plotseling in onzen dampkring verschijnen van een vuurbol, het op onze aarde neerstorten van een tneteoorsteen, en ten slotte het verschijnen van een groot aantal ver schietende sterren tegelijk: een sterrenregen; ziedaar de voornaamste verschijnselen veroorzaakt door een andere klassen van hemellichamen, waarvan ik meteen de hanwe verwantschap met de kometen zal Aiiteen- zetten. Ik hoop naderhand in de gelegenheid te zijn om in dit blad genoemde verschijnselen afzonderlijk te behandelen. Thans slechts een paar bijzonderheden. Ten eerste, dat zij allen veroorzaakt worden door de kleinere vaste lichamen, die buiten de meer bekende hemellichamen in zeer groote hoeveelheid in 't heelal aanwezig zijn. Ten tweede, dat de opgesomde verschijn selen zich alleen kunnen voordoen, wanneer deze licha men in aanraking komen met onzen dampkring. En ten derde, dat door den loop der tijden zeer veel meteoorsteenen op de aarde gevonden en veilig en wel in verschillende natuurkundige verzamelingen op geborgen zijn. Deze laatsten nu heb ik noodig om de verwantschap van al die kleine hemellichamen met de kometen te verklaren. Van sommige kometen heeft men groote stukken zich zien afscheiden. Een paar kometen hebben zich ten aanschouw© der sterrenkundigen gewoonweg in twee in dezen gespleten vorm waargenomen. Daarna heeft nöoit iemand haar weergezien. Maar op 27 November 1872, het tijdstip waarop de komeet vriji prec'ies de baan der aarde zou hebben moeten kruisen, zag men, in plaats van 'de komeet, een prachtig vuurwerk in onzen dampkring; een sterrenregen, zoo grootsch, als nog bijna nooit te voren gezien was. Het stond buiten twijfel dat dit verschijnsel veroorzaakt werd door een ontzaglijke menigte meteoorsteenen, die voorheen te zamen de komeet van Biela vormden. Wij zien dus dat een sterrenregen niets anders is dan het met onzen dampkring in aanraking komen van een zwerm mete oorsteenen, ontstaan door uiteenspatting van een ko meet. Behalve de November-sterrenregen zijn er elk jaar nog zes sterrenregens waar te nemen, zoodat in den loop der tijden minstens nog zes periodiek tot ons terugkeerende kometen hetzelfde lot hebben ondergaan. aar zoo'n komeet echter slechts na een bepaald aan tal jaren terugkomt, en een sterrenregen elk jaar zicht baar is, ligt het vermoeden voor de hand, dat de zwerm meteoorsteenen, waarin de komeet zich oploste, zich langzamerhand over de geheele baan van de oorspron kelijke komeet verspreid heeft. Elk jaar dus ontmoe ten wij een aantal van die brokstukken, en wel op het tijdstip dat onze aarde de „oorspronkelijke kome- tenbaan kruist. Daar nu, zooals ik schreef, zeer vele meteoorstee nen op de aarde terecht gekomen en gevonden zijn, kunnen we ook veilig aannemen stukken van kometen in ons bezit te hebben. En deze omstandigheid maakt ook de beantwoording gemakkelijk van de vraag waar uit de kometen bestaan. Bij onderzoekingen van deze steenen vond men een groot aantal elementen, te veel om ze allen hier op te noemen. Maar nog nooit vond men in meteoren een stof. die op de aarde onbekend wasterwijl het op merking verdient dat de elementen, die op de aarde het veelvuldigst voorkomen, ook in de meteoorsteenen gewoonlijk het meest gevonden worden. We kunnen ons dus een komeet denken als uit dezelfde bestanddeelen opgebouwd als alle andere he mellichamen. De kern bestaat uit vaste deelen, die echter geen geheel maar een verzameling van grootere en kleinere stukken vormen. Deze verzameling is door gassen omgeven, welke de nevel of koma uitmaken. En de geheele komeet, die voor ons een paar eeuwen geleden nog een onoplosbaar raadsel was, blijkt ten slotte aan volkomen dezelfde wetten onderworpen te zijn als alle andere bekende hemellichamen. Niets dus, niets in het heelal dat niet te verkla ren is 1 En niets in 't heelal, of het maakt deel uit van den grooten, verheven kringloop van het eeuwig gebeuren Amsterdam, Juni 1910. SCH.

Schager Courant | 1910 | | pagina 1