Donderdag 30 Juni 1910. 54ste Jaargang No. 4734. Bureau SCHAGEN, Laan O 4 Uitgevers TRAPMAN Co. te Alkmaar. Binnenlandscli Nieuws. Al iimis- LsÊmiii Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij Inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVEPTENTIEN in het eerstaitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN een dag vroeger. li-* Intere. Telephoon \o. 20 Prijs per jaar t 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad. als getuige op 't appèl was. De O. v. J. achtte het bewijs in deze voldoende geleverd en eischte tegen den afwezigen beklaagde A n OIHlikkPIIIPTlf k RpfllfhuiL' l geievera eu emtuie «6"* 0- xii i v/inuo3v/HiCiits lACUUliUclllIV Blokker wegens den gepleegden diefstal 2 weken ge- Zitting van Dinsdag 28 Juni 1910. TAN EEN SPOORWEG-ONGEVAL. AL TE IJVERIG. Uldrik Zemering en Hendrik Hermanus Dekker,.een paar Hoornsche sjouwerlui, waren ook als beklaagden stilletjes thuisgebleven. Zij waren den 26sten Mei De echtgenoot© van den heer Wiggermans, van "7 d'r eigen heetende Johanna Maria van Roepel, woon- 1 7? "cfrn m opdracht van e®11 Abbekerker graan- achtig te Hoorn, moest vandaag het eerst als be- handelaar, K°o1 genaamd, bezig een vaartuig gela- klaagde binnentreden. den met graan te lossen, waarhij zekere Cornelis Nu, ze was tijdig present en toen het er op aan- van der ^ooij, eei1 kennis van de heeren, op verzoek van Uldrik ook nog een poosje hielp. Nou, die hulp kwam, bereid, rondborstig te bekennen wat ze had uitgevoerd. Of, juister gezegd, wat ze niet had uit gevoerd. En dat was: haar plicht om als spoorweg- w ach ter es der Holl. IJ. S. M. de hoornen van den overweg aan hare zorg toevertrouwd, tijdig te sluiten. Tengevolge van het roekeloos en onvoorzichtig na laten van dien plicht gebeurde er hij dien overweg een ernstig ongeluk. Een juist aankomend met paard bespannen rijtuig namelijk stak nog de rails over, juist op het kritieke moment dat de trein, die 's morgens 12 minuten over elf van Hoorn naar Alk maar vertrekt, in de nabijheid was en het rijtuig greei en vernielde, terwijl het paard en zijn meester over den grond werden geworpen en ernstig letsel bekwa men; het paard heeft 't zelfs met den dood moeten bekoopen. Dit gebeurde op Woensdag 11 Mei jl. 't Was een leelijk geval voor de wachteres, die 17 jaar tot tevredenheid harer superieuren, deze verant woordelijke betrekking had vervuld. Het viel niet te loochenen, dat zij in dat rampzalig uur verre van nauwgezet was geweest in hare plichtsopvatting. Zij bevond zich op den wachtpost No. 12 in de onmid dellijke nabijheid van, d'Ampten, een minuut of drie rjjdens per spoortrein van Hoorn af en erkende, den trein van, Hoorn af in 't gezicht te kunnen houden en ook het uitrijdsein te kunnen waarnemen. Voorts verklaarde zij, gewoonlijk op den wacht post te blijven totdat deze trein van 11 uur zooveel •r. nog een paar elkaar spoedig volgende treinen alle drie zijn gepasseerd. Echter is een schotel met geschilde aardappels, die zich in 't wachthuisje be vond, niet vrij aan 't gebeurde. De President wees •r beklaagde althans op, dat zij aardappels was gaan schillen, wat juist haar fout was. De spoorweg maakt niet ver van den wachtpost een bocht, zij bemerkte den trein niet tijdig, de wiens paard en, bak wagen hij in zeer onzachte aanra king met bedoelden trein No. 152 kwam. Deze trein (een sneltrein) doodde niet alleen het paard, dat tegen het wachthuisje werd geslingerd, maar verbrij zelde ook den bakwagen, waarvan, heden een brok stuk op de zitting prijkte. De voerman Dekker kwam er ook lang piet heelhuids af. Hij werd zoo toege takeld dat hij eenige weken niet kon werken en on der behandeling van dokter Laarman uit Berkhout werd gesteld, die heden als getuige-deskundige op trad. De seinklok te Hoorn was volgens de getuigenver klaring van, den seinhuiswachter Auke Jellingsma, die met de bediening is belast, precies op den tijd be diend geworden, dat de trein volgens dienstregeling moet vertrekken. Zoowel van den rijksveldwachter Rientsma, die als passagier 't ongeval meemaakte, als van den stations chef Israëls uit Hoorn vernamen we, dat de bewuste trein een ietsje te laat uit Hoorn vertrok. Zooals zich intusschen laat denken, bleef proces-ver baal niet achterwege en heden, moest de wachteres dan ook zich verantwoorden. Kalm en gelaten deed zij dit, oprecht in hare bekentenis. De O. v. J. ten slotte aan 't woord komende, oordeelde, dat het erger had kunnen afloopen en verklaarde, nog aan den indruk te denken, dien een soortgelijk ongeval, dat te Zutfen heeft plaats gegrepen, maakte, waarbij een eind werd gemaakt aan van Kees was voorzeker welkom, want er was circa 8J/a last gerst te lossen, die in 261 zakken was ge borgen. benevens een partij mais, die los in 't vaar tuig was gestort. 'n Aardig karweitje dus, waarvan Zemering en Dek ker zich echter wat al te ijverig kweten door een gedeelte van deze granen te stelen en in 't café van monsieur Spel op 't Munnikenveld te Hoorn te deponeeren. Die diefstal kwam echter uit en al waren de be klaagden weggebleven, v. d. Kooij en koopman Kool prijkten toch in de getuigenbank en vertelden ons het gevalletje. Do O. v. J. eischte wegens dezen, diefstal door twee personen in vereeniging gepleegd, tegen elk hunner eene maand gevangenisstraf. DEFTIGE LUI. Een deftige beklaagde, een kunstschilder, in Fe bruari 1879 te Utrecht geboren, alzoo 31 jaren oud en thans te Egmond aan den Hoef wonende, was heden poortsluiter en stapte deftig en zelfbewust in houding, gang en stand de gehoorzaal binnen. Willem van den Arend, zoo heet onze ridder van penseel en palet, leeft sedert eenigen tijd op min of meer gespannen voet met den heer Gerard Snoecks, opzichter van den Provincialen Waterstaat in het 2e district van Noordholland, eveneens een burger van Egmond. De kunstschilder had zijn vriend Christi- aan Timmer, een concertmeester uit Amsterdam, thans ook te Egmond woonachtig, per rijtuig met ponny bespannen, naar de tram gebracht, op wier vertrek het tweetal dien 17den dag van Mei stond te wach ten, toeD Snoecks hen voorbijkwam om zich naar de secretarie te begeven. Bij deze gelegenheid grijns- ït, zij bemerKte aen irem mee ujuig, u«>lacllte Willem, waarna Gerard met ironisch gebaar overweg bleef ongesloten, werd juist bereden door den de vingers van de rechterhand aan 't voorhoofd bracht 63-jarigen Kees Dekker van Berkhout, die in dienst alsof hij te kennen wilde geven: ik heb wel gezien, is bij een veehouder aldaar, P. Stapel genaamd, met dat je me toegrijnsde. Daarna schold de kunstschil der den waterstaats-opzichter uit voor ploert. Ver baal volgde en,thans... hadden we heel het deftige stelletjo voor de rechtbank. Snoecks verklaarde bij den rechter-commissaris, dat hij v. d. Arend uit gewoonte en beleefdheidshalve had gegroet. Thans echter zei hij, dat hij overigens v. d. Arend niet groet en hem op ironische wijze dien dag groette. De President merkte op, dat het groeten wel niet beleefdheidshalve zal zijn geweest, want iemand, die grijnslacht, groet men niet uit beleefdheid doch eer der om hem 't land aan te jagen. Snoecks draaide feitelijk wel eenigszlns met zijn verklaringen, en de O. v. J. wees er dan ook op, dat zij niet klopten. Van den Arend's verdediger, de welbespraakte ad vocaat Mr. Cohen Stuart, deed nevens andere vragen, ook 't verzoek aan den President, of deze aan ge tuige Timmer wilde vragen, waarom die tijdens het verhoor bij den rechtercommissaris was weggeloo- pen. Ook omdat diens getuige-verklaring afweek van die van Snoecks. De President vond dit buiten de zaak staande, maar pleiter drong aan en hierop begaven zich de rechters in raadkamer om te overleggen. Er bleken echter geen termen om aan pleiter's ver zoek te voldoen, wat bij hervatting der zitting di rect werd bekend gemaakt. De O. v. J. wilde in zijn requisitoir niet uitwijden eene zeker goede toekomst. Hier met Dekker liep het °ver de zaak Pranger of over de couranten, die het dan veel beter af. De geleden schade is met hem een en ander bevatten, op deze strafzaak betrek door de Spoorwegmaatschappij geregeld en door haar vergoed. Ook met beklaagde heeft de H. IJ. S. M. afgerekend door haar te straffen met een dag of drie inhouding van tractement. Maar al heeft deze finan cieels vergoeding plaats gehad en al is zij disciplinair gestraft geworden, daar is de zaak nog niet mee af gedaan. Immers, de strafrechter heeft ook nog een woordje mee te spreken. En, mogen de belangen van deze beklaagde zwaar wegen, evenzeer is dit het ge val met die van allen, die een overweg passeeren. Deze belangen mogen ook niet ter zijde worden ge steld en moet men dus in het medelijden met deze vrouw bij de rechtspraak niet te ver gaan. Het bewijs van het delict acht spreker geleverd en is zij strafbaar volgens art 308 W. v. Strafr. wegens het door schuld veroorzaken dat iemand zoodanig lichamelijk letsel bekomt, dat tijdelijke ziekte of ver hindering in de uitoefening van beroepsbezigheden ontstaat. Als maximum straf wordt den rechter de keuze gelaten tusscherr het opleggen van 6 maanden gevangenisstraf of hechtenis. Wanneer nu deze vrouw geen gevangenisstraf krijgt, zal ze waarschijnlijk wel door de Spoorwegmaatschappij worden gehandhaafd «a niet uit haar ambt worden ontzet. Welnu, daartoe verklaart de heer Officier wel te willen meehelpen, dooi geen gevangenisstraf te requireeren tegen haar, die 17 Jaren tot tevredenheid van anderen hare be dekking waarnam. °e elsch luidt: 14 dagen hechtenis. De President brengt haar nog eens met nadruk den ernstigen aard van, het voorgevallene onder °°gen, waarna we op de bijzonderheden van de twee de strafzaak worden vergast. lange vingers. De hoofdpersoon, beklaagde Jaap Blokker, was Weggebleven,. Hij had eigenlijk present behooren te 2ljn, om eens even te komen vertellen, waarom hij °P 20 Mei jl. te Schellinkhout zijn lange vingers uitstak naar den eigendom van anderen en zich feester maakte van een twintigtal manden vol schel- die aan den 24-jarigen Enkhuizer koopman in d't artikel, Kees Duin, genaamd, toebehoorden. En °P de meest wederrechtelijke manier, wa die er als getuige wèl was, wist ook niet, of Jaapie zoo gedaan had wèl dat hem 'wen... doch nu worden onze boerijes op de proef ge steld. Ik geef er vijf gulden voor... Doch ie, dat 'k tien giude voor vief gaf Zeg, ik ben óók uitgeslapen, ant woordt ons boertje paradoxaal. Ik geef zes gulden 1 is 't goed? Boertjes kijken elkaar bedenkelijk aan... totdal er een. na 'n wijle hoofdschuddend het bod van de hand wijst. Zeven gulden dan?! Da's mien óók waord.... Tot negen gulden wordt geboden... maar het boertje is niet te bewegen. Maar je zult 't aan den conducteur geven; wat je vindt mag je niet houden. Onze boer'jes zijn nu ge sloten als 'n bus... houden zich onnoozel. In Almelo stappen ze uit. Conducteur, die man heeft 'n muntje van tien in den trein xjevonden. Boertjes volgen ge dwee conducteur op weg naar den hoofdconducteur. Hoofdconducteur raadpleegt den stationschef. Het bil jet wordt door ons boertje getoond... Stationschef: Je mag 't houwen, hoor 1 Opgetogen stappen ze met den buit over het perron... AANBESTEDEN. Hoeveel meer voordeel men er van heeft werken of leveringen door openbare bekendmakingen aan ie besleden in plaats van bij onderhandsehe inschrijving, blijkt weder voor de zooveelste maal hieruit, dat door B. en W. van Delft eene openbare aanbesteding werd gehouden voor het uitvoeren van baggerwerken en grondwerken en het leggen van kabels voor het kabel net van het electrisch Gemeentebedrijf, waarbij bleek, dat door zes verschillende inschrijvers werd ingeschre ven voor sommen van 15,00010,000 en drie verschil lende inschrijvers voor sommen van 9 tot 7000 gld. ZELFMOORD? Een vrouw, die Woensdagmorgen als gewoonlijk haar schoondochter in de Oudaenstraat te Rotterdam wilde bezoeken, vond haar op een stoel zittende met een gapende .wonde aan hals en pols, terwijl haar zes- 11 *-' J-x «i/vt T/var A.Tï4nnl*l/Al/1 7—1fc uu jarig dochtertje, dat verstandelijk niet zeer ontwikkeld heet, voor haar stond, in de eene hand een groot mes. in de andere een gulden hebbende. Dit kindje zou aan haar grootmoeder hebben verklaard dat zij tien gulden ontvangen had ter belooning voor het toe brengen der verwondingen. De stouw zelve kon geen verklaring "meer afleggen als gevolg van het bloedver lies, hetwelk zoo hevig was dat zij reeds bij haar overbrenging naar het Ziekenhuis overleed. Een nader onderzoek heeft reeds aan het licht ge bracht dat de vrouw in quaestie, wier man die zeeva rend is en dezer dagen wordt thuis verwacht, reden had een ontmoeting met hem te vree zen, daar hij op de hoogte zou zijn gesteld van haar minder gun- s'igen levenswandel bij zijn afwezigheid, zoodat is aan te nemen, dat men hier met een geval van zelfmoord heeft te doen. Itarsiugerliorn. Door de gemeente Barsingerhorn is aanbesteed a. het beharden, gedeeltelijk met beton, gedeeltelijk met bestrating, der schoolpleinen te Barsingerhorn, Kol- horn en Haringbuizen. Hiernaar hadden ingeschreven de heeren K. Beek voor f 1555. Westenberg voor f 1598.97, Jb. Kossen voor f 1540, H. J. Moerbeek voor f 1550, A, Droog voor f 1551 en P. Bood voor f 1440. b. Het inrichten van een der schoollokalen te Kol- horn voor gymnastieklokaal. Hiernaar was ingeschreven door de volgende hee ren voor timmerwerk en metselwerkK. Beek voor f 835. Westenberg voor f 848, Jb. Kossen voor f 900. H. J. Moerbeek voor f 893 en A. Droog voor f 888; voor verfwerkC. Prins voor f 150, J. Kooijman voor f 143 en G. Grootes voor f 138. c. Het onderhoud van Gemeente-eigendommen. In- king hebbende .Z.E.G. wilde dit uitschakelen uit deze geschiedenis en eischte, het bewijs geleverd achten de tegen den beklaagde wegens beleediging f 5 boe te of 5 dagen hechtenis. Nu 't zóo liep, verklaarde Mr. Cohen Stuart niet veel te zeggen te hebben. Z.Ed. was hier om, warden, die onmiddellijk maatregelen nam en den heer W. F. M. Wesser, hoofd-inspecteur van politie te Leeuwarden, verzocht met zijn hond „Hector", wiens speurderswerk de vorige week te Leeuwarden met zoo schitterend succes werd bekroond, een onderzoek naar de daders in te stellen. Omstreeks 2 uur bevond de heer Wesser zich met zijn hond op de plaats des misdrijfs. „Hector" werd .lucht gegeven" door den hond te laten ruiken aan vlokken wol en andere voorwerpen. Direct was hij in actie. Zonder aarzelen liep „Hector" het pakhuis uit en regelrecht op een huis aan, dat op ongeveer een 15 minuten af stands van het pakhuis is gelegen. Zijn weg koos hij langs een met gras begroeid pad. Toen de hond bij het huis was gekomen liep hij regelrecht een schuurtje binnen en begon te snuf felen. De politiemannen vonden daar werkelijk en kele vlokjes wol. De hond zette zijn tocht voort, wilde de kamer binnenloopen, doch werd toen teruggetrok ken. Hierop liep hij een eind verder en wel naar het huis van een broeder van den bewoner van het eerst aangeduide huis en ten slotte naar het huis van den vader van bovengenoemden. De proef werd eenige malen herhaald, de hond tot speuren aangemaand, doch steeds liep „Hector" den zelfden weg, volgde steeds het spoor, dat meer dan 12 uur oud was en door den harden regen en ster ken wind als 't ware moest zijn uitgewischt De be woner van het eerst door „Hector" aangeduide huis werd door de marechaussees aangehouden. Op hem werd een sleutel gevonden, waarmee men de deur in het pakhuis kon openen, doch niet sluiten. Toen de inbraak werd ontdekt, stond ook werkelijk deze deur open. De marechaussees zetten thans hun onderzoek voort iDe aanwijzingen van den vernuftigen politiehond zul len voor hen van groot belang blijken te zijn. EEN BARMHARTIGE SAMARITAAN. Een typisch voorval uit het mijnwerkersleven had Zondagnacht plaats te Schaesberg, bij Heerlen. Een mijnwerker, zekere H., ging rustig over den eenzamen weg huiswaarts, toen hij opeens werd op geschrikt door hulpgeroep. Hij snelde aanstonds naar de plaats van waar het geroep kwam, en bemerk te daar aan den kant van den weg een man, die zich op handen en voeten voortsleepte, en kermde en kreunde van pijn. Het was een ander mijnwerker, die sedert eenige dagen uit het gasthuis te Heerlen, waar hij was opgenomen, was ontslagen. Zijn been was plotseling weer erger geworden en veroorzaakte hem een ondragelijke pijn. Hetgeen hij trouwens be lwees door zijn ach en wee. Dit was te veel voor het goede hart van den toegesnelden. mijnwerker. Hij nam zijn collega liefdevol op en laadde hem een ezel was niet aanwezig op zijn schouders. Zoo ging 't naar de woning van H. Met voorzichtigheid en dui zend kleine zorgen legde H. zijn kameraad op een bed neer. Deze sliep weldra in en snorkte als een Turk. Voor het kraaien van den haan was H. 's morgens reeds druk in de weer om den ongelukkige te ver zorgen. Toen hij echter in zijn slaapkamer kwam, bemerkte hij tot zijn groote verwondering dat het bed ledig was. Sinjeur was spoorloos verdwenen en had voor verder reisgeld een horloge met gouden ket ting en eenige geldstukken medegenomen. lVieringen. Naar men ons mededeelt is Dinsdagavond ten huize van H.' J. Lochner wederom eene huiszoeking gedaan, inzake den diefstal bij de Haan en heeft men in den tuin op de aestvaalt het ontvreemde kistje gevon- 1T1- dien er strijd zou komen, mede te strijden. Nu dit maakt te hebben. Bij de rijkspolitie is mededeeling niet zoo was, had pleiter niets meer in te brengen. Over 8 dagen uitspraak. OUDE NIEDORP. De collecte voor den gewapenden dienst in deze ge meente heeft f 6.07 opgebracht. ALKMAAR. De uitslag van het op 27, 28 en 29 Juni 1.1. gehou den eindexamen van het gymnasium alhier is, (lat ge slaagd zijn vijf candidaten, t.w. voor diploma A. mej. A. Ealkenburg alhier en de heer G, Westmijze te Pur- merend; voor diploma B., mej. E. Boelmans ter Spill en de heer C. C. Corts, beiden alhier en voor diploma A. en B. mej. A. Lubbe alhier. Het examen wordt met twee candidaten voortgezet. DE GEFOPTE BOERTJES. Men schrijft als historisch, aan de Tel. In den harmonica-waggon van den sneltrein Deven ter—Almelo welke overvol is met handelsreizigers wagen twee boertjes het plaats te nemen, 'n Grap penmaker heeft dadelijk 't plan voor een mop. On gemerkt laat hij een in vieren gescheurd nagebootst muntbiljet gevouwen op den grond vallen. Een der boertjes krijgt 't biljet in de gaten en... neemt 't van den grond.... tot groote ingehouden vreugde van alle reisgenootan. Behoedzaam ontvouwt hij het biljet en toont het overgelukkig aan z'n metgezel, 't Is 'n echte, geleuf 'k, fluistert ie. „Natuurlijk is ie echt!" antwoordt z'n metgezel onder ingehouden hilariteit van publiek. Zeer voorzichtig worden de vier stukken, gelijk 'n puzzle. tot 'n geheel verwerkt... en ons boertje glimlacht be haaglijk... ondanks het duidelijk zichtbare... „De N.V. J- Tijdgeest betaalt aan toonder tien gulden on- ss de met vette letters bedrukte achterzijde, de dOQ» 7* V1 WA/ 5CUUUU UW» -- - - - wus de schelpen waren ontstolen. Enfin, dat danks de met vette letters bedrukte a kochtUür 1 8trafzaakje genoeg, 't Gestolen© was ver- het hem overkomen geluk, geworden aan Arie Spel uit Hoorn, die ook *>»nrrleloos naruertio over Het waardeloos papiertje wordt zorgvuldig opgevou- »-.,.wuiuo nietje göVUIl- timmerwerk de hee-den, waaruit behalve enkele centen het geld verdwe- schrijvers hiernaar wa VCM>r f 776, Westen- nen was. ren P. Enks voor 1 /bb n. öee*. het goud en zilver, bestaande uit 2 gouden hor loges met ketting, 1 doosje oude zilveren stuiver tjes, zilveren lepels enz., was nog aanwezig. Eveneens is in beslag genomen een hamer en breek ijzer, waarmee men vermoedt dat het kistje openge broken is. Naar men meent, moet de politie duidelijke aan wijzingen hebben, zoodat men al hoopt, een gedeelte van het geld terug te vinden Naar men ons nog nader mededeelt is de bewuste K. J. Lochner op verzoek van den Burgemeester de zer gemeente te Alkmaar gefouilleerd en is op hem gevonden f 250 in bankpapier, zoodat thans nog ongeveer vermist wordt een f 70. Het feit zal nu wel bewezen zijn, en een woord van lof is zeker niet ongepast, voor het vlug en resoluut optreden van de personen met het onderzoek belast. berg voor f 777.52. H. J. Moerbeek voor f780 Jb. Kos sen voor f 786 en A. Droog voor f 797 en voor verf werk de heeren C. Prins voor f 587,35, J. Kooijman voor f 599 en G. Grootes voor f 575.95. d. Smeedwerk. Hiernaar werd ingeschreven door de heeren P. Vader voor f 118.50 en A. H. Driessen voor f 75. Het werk is gegund aan de verschillende laagste in schrijvers. EEN OPLICHTER. De man, die onlangs te Wageningen den deurwaar der oplichtte voor f 5, onder voorgeven hem een partij planken te willen doen verkoopen, schijnt el ders op dezelfde manier meerdere slachtoffers ge- ontvangen van een ondernemer van verkoopingen te Utrecht, en van een notaris uit de provincie, die resp. voor f5 en f 10 zijn beetgenomen. NOORDERSTOOMTRAM. Het doet ons genoegen te kunnen berichten, dat de onLeigeningsbeschcAden voor bovenstaanden spoorweg aan Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn ver zonden, zoodat de tweede ter visie ligging spoedig zal plaats hebben. Tevens kan binnenkort de aanbesteding verwacht worden van het gedeelte Koedijker VlotbrugSchoorl- dam. Bestek en voorwaarden van dat gedeelte zijn door den Minister goedgekeurd. A.C. ■APPERGE PROEFVELD. ..Door de Tuinbouw- en Handelsvereeniging Lange- dijk en Omstreken" werd in 1908 te St. Pancras een aspergeproefveld aangelegd, nu dit jaar, het eerste jaar van steken, is gebleken, dat deae cultuur volkomen aan de verwachting kan beantwoorden. Hoewel dit jaar nog maar op een halve opbrengst kon worden gerekend, bracht de oogst per snees be rekend een bedrag op, groot f 33, waarbij dient opge merkt, dat de kwaliteit der aspergé uitmuntend was. Volgende jaren kunnen nu volledige oogsten warden verwacht. DE POLITIEHOND „HECTOR" WEER IN ACTIE. Dinsdagmorgen kwam men tot de ontdekking, dat in het pakhuis van de Naamlooze Handelsvereeniging voorheen Baarama te Zwaagwesteinde was ingebro ken in den nacht van Maandag op Dinsdag. Men had de deur van het pakhuis met een valschen sleutel ge opend en daaruit o, a, een zeer groote hoeveelheid wol ontvreemd. Onmiddellijk werd de commandant der brigade Kon marechaussee te Veenwouden van het misdrijf in ken nis gesteld, die daarop een onderzoek begon, na voor af den burgemeester der gemeente Dantumadeel van dit feit kennis te hebben gegeven. Oudesluig. Jl. Woensdag had alhier een ongeluk plaats, dat gelukkig goed is afgeloopen. Twee arbeiders van den heer D. aan de Groote Sloot, geraakten nl. met een ledigen hooiwagen te water, de jongste wist bijtijds van den wagen te springen, doch de oude arbeider V., een man van 70 jaar, kwam op zijn hoofd in de moddersloot terecht, waaruit men hem na eenige moeite wist te bevrijden. Hoewel hij zeer ontsteld was, zal het ongeval waarschijnlijk geen nadeelige ge volgen bij hem veroorzaken. Anna Pauluwna. Woensdag 29 Juni hield de afdeeling Anna Pau- lowna van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw eene vergadering in Veerburg. Er waren 20 leden aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer J. A. Waiboer Hz., de vergadering met een woord van'wel kom aan de leden had geopend, werd mededeeling gedaan van verschillende ingekomen stukken, waar onder een schrijven van den Bond van Zuivelfabrie ken, met verzoek, om financiëelen steun voor de vak school voor kaasmakers, gevestigd te Hoorn. De heer H. Koster achtte die school van zeer veel gewicht. Door eene goede opleiding van kaasmakera zou een beter produkt geleverd worden en het was in aller be lang, dat men mettertijd de beschikking kreeg over goed in dit vak opgeleide krachten. Hierom stelde hij voor, eene subsidie toe te staan. De heer P. D. Kaan steunde dit voorstel en wees op een in het leven te roepen cursus voor ploegers, waartegen ook geen bezwaar bestond, daaraan subsidie te geven. Ten slotte werd met bijna algemeene stemmen eene subsidie van f 10 toegsetaan. Hierna bracht de heer Jb. Bakker verslag uit van de algemeene vergadering van H. N. K., alwaar het voorstel der afdeeling Anna Paulowna om de contributie te verlagen.na verdediging J-» Deze waarschuwde den officier van justitie te Leeu- door den heer Bakker was verworpen met 8 tegen

Schager Courant | 1910 | | pagina 1