Telegrafisch Weerbericht, Marktberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Het behoud van een matigen wildstand en de regeling van de opheffing der heerlijke en andere Jachtrechten. STOOMTRAM ALKMAARSCHAGEX. Maandag 18 Juli zal dcor de Hollandsche IJzeren .spoorweg Maatschappij, van de Stoomtramweg Alk- maar-Schagen en wel hel gedeelte Kocdijker-vlotbrus— Schoarldam, worden aanbesteed. TERECHT. Dinsdag meulde de voerman van het paard en den wagen, die zonder stuurman te Muiden aankwamen, zich bij de politie aldaar aan. Het bleek, dat de bestuurder Maandagnacht in slaap is gevallen, van den bok gerold en zich eerst veel later van het gebeurde bewust werd. Nadat van een en ander proces-verbaal was opge maakt, kon hij met hel gerij naar zijn woonplaats. Utrecht, vertrekken. DIEFSTAL ITT EEX AAXGETEEKEXDEX BRIEF. Te Barneveld werd Maandag door den brievenbe steller J. W. v. S. een aangeteekendo brief geopend en het inzittend bedrag van f 75 er uit gehaald, waar na de brief weer werd dichtgemaakt, toen de ge adresseerde den brief kwam afhalen, weigerde hij de inontvangstname, daar de brief er zoo haveloos uit zag. Het bleek, dat de brief geopend was, en de ver denking viel op genoemden besteller, die dienst had gehad. Hij werd in arrest genomen, maar eerst des avonds half elf bekende hij den diefstal. Dadelijk daar op werd hij naar zijn woning gevoerd om de plaats aan te wijzen achter de schuur, waar hij het geld in den grond had verborgen. DE HOEDENPEN ALS WAPEN. Al op zichzelf zijn de huidige hoedenpennen ge vaarlijk genoeg. Maar wanneer ze nu bovendien nog als wapen gebruikt worden ook.... Dat is gisteravond gebeurd op de Lijnbaansgracht te Amsterdam, waar een 10-jarige knaap door een meisje met een hoeden pen in rug en arm werd gestoken. De jongen is per rijwielbrancard naar het ilhelmina-gasthuLs vervoerd en daar opgenomen. BESPROEIIXGSRECLAME. In Den Haag werd onlangs het asphalt machinaal bedrukt met een reclame voor een schoenfabrikant, die echter onmiddellijk door de politie verboden werd, omdat het besmeren van het plaveisel met een vettigen inkt natuurlijk niet toegelaten kon worden. De machine is nu vervangen door een veel onschuldiger apparaat. In een wagentje van kleine afmeting bevindt zich een trommel met de reclame-Ietters, die het asphalt of an der plaveisel telkens raken, terwijl de omgeving van de letters nat gespoten wordt. De trommel laat dus al voortbewegende een nat spoor achter, waarin de letters die de reclame vormen droge gedeelten vor men en zich dus licht afteekenen tegen de donkere natte deelen van den grond waar deze besproeid is. Deze besproeiïngsreclame heeft tevens het voordeel dat zij d<_ straten frisch houdt en dus een deel van het werk van de openbare reiniging uit de handen neemt. ,,N. Ct." HET GESTOLEN KWART MILLIOEN. l)e looper van de Ontvang- èn Betaalkas B., is Maandag voor den rechter-eommissaris geleid. Nog voor den commissaris van politie heeft B., zoo meldt het N. v. N., in tegenwoordigheid van een directeur en den procuratiehouder dra- instelling bekend, verloden; jaar Juni een stuk verduisterd te hebben. Toen werd n.1. een stuk van 1000 dollar Southern Pacific, een waarde vertegenwoordigende van ongeveer f 3300, ver mist. Ondanks ijverige nasporingen van de zijde der directie, zoowel als van die der politie, kon men .het vermiste stuk nergens terug vinden. HOOG WATER. De toestand langs de Maas en de Waal is, tenge volge van den aanhoudenden was van liet water, zeer ongunstig. Verscheidene uiterwaarden zijn reeds onder- geloopen, en komt er piet zeer spoedig cenige val, dan zijn de hooger gelegene aan de beurt. Bij; veie over laten in de kaden zijn wachten geplaatst, om die zoo noodig met vereenigde krachten op te hoogen en te versterken. Ook de loswallen staan geheel onder water, zoodat het laden en lossen der goederen mot groote moeilijkheden gepaard gaat. WINKEL. Door den Kerkeraad der Ned.'Herv. Gemeente Ls tot voorzanger benoemd, de heer J. Porie, hoofd der school te Lutjewinkel. WIERINGER WAARD. Door het verkiezen van den heer Jb. Zijp Hz., alhier, lot lid van het college van Ged. Staten in onze pro vincie, komen hier enkele openbare betrekkingen va cant, die met de vervulling van dit ambt onvereenig- baar zijn. De heer Zijp zal voor zijn lidmaatschap van den Raad en zoodoende ook voor dat van wet houder bedankeneveneens zal hij bedanken als hoofd ingeland van den Anna Paulownapokler en zal voor hem een ander benoemd moeten worden in het col lege van zetters. EEN GOEDE VANGST. l>e „Java Bode" schreef dat de politie te Batavia den 'Jeu Juni de opdracht kreeg naar twee matrozen te zoeken, die blijkbaar niet den minsten lust hadden weer naar Holland terug te keeren en daarom maar van het s.s. „Rindjani' gedeserteerd waren. Boven dien stonden zij ook nog onder verdenking te Amster dam diefstal met inbraak in een juwelierswinkel te hebben gepleegd, en daarbij oen dienstmeisje ernstig mishandeld te hebben. Politic-opziener Frank ging er op uit en wist al spoedig1 te vernemen, dat de beide heertjes te Batavia een leven van vroolijken Frans leid den en veel geld schenen te bezitten. Na cenige vergeefsche pogingen gelukte het den po- lilio-cpziencr ireiden den 7en Juni op Molenvliet te arresteeren. Op hen werden gevonden 26 gouden rin gen met diverse steenen, terwijl zij hoogstwaarschijn lijk reeds een aantal hadden weten te verkoopen. Bei den werden achter slot gezet. Ofschoon beiden beweerden te 'Batavia geen vaste woning te hebben, ging de politie toch aan 't snuf felen en vond ten laatste te Baroe (Senen) het kam ponghuisje, waar de heeren gewoond hadden. Hier wer den een aantal kostbaarheden achterhaald, zooals losse diamanten, gouden halskettingen, horloges en dergelijke, alles vermoedelijk afkomstig van den diefstal te Am sterdam. Ook werd gevonden een gummistok met knop. Deze vondst was daarom van zooveel gewicht, omdat het dienstmeisje te Amsterdam hoogstwaarschijnlijk met een dergelijk voorwerp is mishandeld geworden. UITVOER NAAR BELGIë. In de eerste helft van dit jaar weiden uit ons land naar België gezonden32390 runderen tegen 33689 in de eerste helft van 1909, 29,625 in 1908 en 24,791 in 1907. - Wieringerwaard. Een paar hoozen gaven hier in 't Oostelijk deel der gemeente Woensdag geweldigen regen en heb ben op een stuk land eenige hooihoopen in opschud ding gebracht. In 't andere deel der gemeente kon men met hooien doorgaan. ANNA PAULOWNA. Woensdag had alhier ten overstaan van Notaris Van der Veen in de Vlas- en Korenbeurs de verkoo- 1'ing plaats (afslag) van de plaats Geerestein aan den Zwinweg, in huur bij den heer J. Schenk Cz. De uitslag was, dat 4.90.70 H.A. gekocht werd door den heer D. Ursem voor f 2502.60; het huis met land, groot 11.06.00 H.A., voor f 17.895.en 12.48.47 HA. land door de heeren P. Kaan enC. Geerligs voor f 20.369.90. Predikbeurten. ZONDAG 10 JULI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te- Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Poort van Helder. Dirkshorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Sinninghe Damsté. •en V'Ila' 10 uur' Ds" A- E- van Griethuy- Jultanadorp. Geen dienst. Renldeerri8UBeU- De" °over' ••30 nur, Ds. A. I. Wieringen, Hippolytushoef v m i n T Barsingerhorn. Geen dienst. UUr" 11 Bax Zuid-Zijpe, Burgerbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. C. Met. (Doop.) Callantsoog, v.m. 10 uur, Ds. Van Loon. (Doop.) Wieringerwaard. Geen dienst. Valkoog, v.m. 9.30 uur, Ds. Groeneveld. Kolhorn, nam. 2 uur, Ds. Poort. Noord-Zijpe, Oudesluis, v.m. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Winkel, v.m. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Anna Paulowna, v.m. 9.30 uur, Ds. Hopster. Nieuwe Niedorp, Geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Wieringen. Geen dienst. Barsingerhorn, Ds. Kooiman. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Noord- en Zuid-Zijpe, Oudesluis, v.m. 10 uur, Ds. L. G. Holtz. LOKAAL „BETHEL", HOEP SCHAGEN, ten behoeve der Nederlandsch Hervormde Kerk: 's av. 6 uur, Ds. A. E. Vinke van Alkmaar. 7 JULI. Meest matige Noord-Westelijke tot Westelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde tem peratuur. I J SCHAGEN, 7 Juli. 6 Paarden 150 5 250 gld. per stuk. 10 Stieren 140 5 280 per stuk. 23 Geldekoeien (magere) 140 4 170 gld. per stuk. 80 Idem (vette) 170 4 340 gld. per stuk. 8 Kalikoeien 150 ft 290 per stuk. 30 Nuchtere Kalveren 7 a 24 gld. per stuk. 100 Schapen (magere) 14 4 20 gld. per stuk. 350 Idem (vette) 23 4 28 gld. per stuk. 75 Lammeren 11 5 14 gld. per stuk. 40 Varkens (vette) per K.G. f 0.50 4 f 0.56. 50 Biggen f 9.50 4 f 16 per stuk. 200 Kippen f 0.50 5 f 1.25 per stuk. 600 K.G. Boter f 1.15 4 f 1.25 per K.G. 200 K.G. Kaas f 0.40 4 f 0.50 per K.G. 3000 stuks Kipeieren f 3.25 4 f 3.75 per 100. MEDEMBLIK, 6 Juli. Aardappelen: Groote Muizen f 1.25 a f 1.55. Kleine Muizen f 0.30 a f0.45. Groote Ronde f 1.40 a f 1.65 per H.L. Aanvoer 4000 manden of zakken. WINKEL, 6 Juli. Kruisbessen 7 cent per pond. Roode aalbessen 10 cent per. pond. Aardbeien 4 a 5 cent per mandje. Frambozen 14% a 16 cent per pond. Groote boonen 5 cent per 100. Slaboonen fl.60 per 1000. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Juli. Aardappelen: gladbl. fl.70 a f2.90. Muizen f 1.40 a f 1.90. Kleine f 0.70 a f 1.20 per 35 K.G. Wortelen f 205 a f 3.05 per 100 bos. Bloemkool le soort f 10.50 a f 14.10. 2de soort f7.30. Roode kool f 12.60 a f 13.10 per 100 stuks. Slaboonen f 1.a f 1.27 per 1000 stuks. NIEUW LEVEN, Station NOORDSCHARWOUDE, 6 Juli. Aanvoer 1770 zak aardappelen: Groote muizen f 1.15 4 f 1.75. Drielingen f 0.80 4 f 1.20. Kleine f 0.30: 4 f 0.40. Sehotsche muizen f 1.40 4 f 1.80 per 35 K.G. Zilveruien f 3.40 4 f 4 per 50 K.G. Rcode kool f 11.90 4 f 12.50 per 100. BLANK CONTRA ZWART. Vele buitenlandsche bladen zwelgen in nauwkeurige ]>eschrijvingen der nu historische bokspartij. Verkwik kelijke lectuur is het niet en wij willen onzen legers de uitvoerige details sparen. De zaak kwam hierop neer, dat Jeffries, hoe reusachtig sterk ook, in vecht kunst absoluut de mindere was van den neger, die hem telkens raakte waar en wanneer hij maar wilde. Maar men moet het den verliezer nageven, dat,hij met ongelooflijke geestkracht de verschrikkelijke af straffing heeft ondergaan, die Johnson hem toediende. En tot in de tiende ronde bleef Jeffries flink. Men moet daar niet gering over denken. De neger vocht als een tijgeren reeds in de. vijfde ronde kreeg Jef fries een klap tegen het oog. zoodat hij aan dien kant niet meer kon zien. Toen ging het voor den blanken vechter van kwaad tot erger. Johnson, die blijkbaar best gehumeurd was en onder het vechten grapjeg maakte met de omstanders, sloeg er allergeweldigst op. Het toch al halfdichte oog van Jeffries werd allengs solide dichtgestompt. Ook mond en neus vaq den blanke werden telkens geraakt en het bloed stroomde Jeffries langs het gezicht. In de tiende ronde begon deze zichtbaar te minderen. Hij wankelde, zag bijna niets meer, en Het zich maar bewerken door de vuisten van zijn tegenstander, in de hoop af en toe zelf den ander een forschen ribbestoot te kunnen toedienen. Maar de juistheid en kracht zijner stompen waren niet meer toereikend. Het was geen bokspartij meer, maar een gruwelijke, bestiale mishandeling. Ook Johnson-, die op het laatst "met Jeffries speelde als de kat met de muis. kreeg er genoeg van. In de vijftiende ronde sloeg hij den wankelenden kolos tegen den grond. Jeffries, die niets meer zag, en bijkans geen besef meer had van wat er met hem gebeurde, krabbelde weer op de been; maai' Johnson, die als een roofdier op hem loerde, sprong op hetzelfde moment toe en Weer ging Jeffries van de boenen. Nog eens he. haalde zich dit. maar ditmaal sloeg Johnson zijn tegenstander over de touwen van het perk, zoodat de geranselde ver liezer builen de kampplaats neerviel. Hef publiek dat met woede en teleurstelling den blanke het geleidelijk had zien afleggen tegen den kampioen der in de V. St. zoo geminachte zwarten, kwam nu in beweging en gilde „uilscheiden, uitschei den!" En een wild schreeuwende menigte klom over de touwen en kwam in het strijdperk. Maar ook zon der interventie van de toeschouwers ware er aan een voortzetting van den strijd niet tc denken geweest en Jeffries' secondanten erkenden de nederlaag van hun man. Ook Johnson was natuurlijk wat gehavpnd. en hij had heel wat opstoppers te pakken gekregen uitgedeeld door een van de sterkste vechtkerete'Ter wereldmaar toch was hij nog perfect in staat om tc vechten en ook geenszins oververmoeid. De neger houdt dus het wereldkampioenschap. De afzichtelijke vertooning is van het begin tot het einde bijgewoond door den gouverneur van den staat Nevada. Deze regeeringspeisoon werd bij zijn binnenkomst in de arena geestdriftig toegejuicht (maar niet zoo luide als Jeffries!). Immers, de gou verneur had het houden van het gevecht door zijn toestemming mogelijk gemaakt. Alzoo blijft Johnson voorloopig nog wereldkampioen in het boksen. Wie er zin heeft in den titel moet maar opkomen. De eer van het zwarte ras, waarvoor in de negerkerken zoo vurige gel>eden waren opge zonden. Ls behouden. Zwart wint! New-York, 5 Juli. Bij de onlusten naar aanleiding van den bokswedstrijd tusschen Johnson en Jeffries zijn dertien personen gedood en honderden gewond. De meeste slachtoffers zijn negers. De ongeregeld- heden vielen voor in vijf en twintig steden onder welke Washington, Chicago en New-York. Zij waren echter het ernstigst in de meer Zuidelijke Staten. De troebelen in de Vereenigde Staten, die een ge volg waren van den bokswedstrijd te San lleno blij ken ernstiger geweest te zijn dan aanvankelijk gemeld werd Zelfs te V\ ashmgton, waar 7000 negers geruimen ïjd den omtrek van het Witte Huis terroriseerden heeft het gespannen. In het geheel zijn er twintig ne gers gedood, verder honderden gekwetst en een vijf duizend in de gevangenis opgeborgen, om dezen te beschermen tegen blanken, die hen zouden willen lyn- chen. Op vele plaatsen hebben de autoriteiten verbo- aÜ' --ll ei kinematograafvertooningen van den boks wedstrijd te Keno zouden worden vertoond, omdat zii vieezen dat daardoor de toch reeds gevaarlijke toe stand nog zou worden verergerd g J ,OC Daily Te'^r^n^ Nrw-Y,>rk vail (l0 r.ondensche «pa «.uit, dal de boksenj te Reno, maar vooral de schandelijke tooneelen, die daardoor zijn uitgelokt, in de Vereenigde Staten algemeene vei- ontwaardiging hebben gewekt. Vele bladen Ui de Vereenigde Staten dringen dan ook aan op wettelijke verbodsbepalingen tegen het boksen. Andere bladen erkennen, hoewel zonder op een ver- bodswetgeving aan te dringen, dat de bokswedstrijd te Reno de moeite en het geld die er aan ten koste zijn gelegd. voLstrekt niet is waard geweest. Tot zelfs in Engeland heeft de razernij over hel vuistgevecht tusschen den blanke en den neger ge woed. Niet alleen dat de Engelsche bladen, hun le zers kennende, er al weken lang uitvoerige telegram men ever hebben gehad en voor een verslag van den wedkamp handen vol geld hebben besteed de liberale Daily Chrc-niclo b.v. had een eigen telegrafisch ver slag van meer dan twee kolom kleine druk I maar Maandagavond zijn te Londen twee negers, die in een tingeltangel waren opgetreden, op straat door het jan hagel aangevallen „omdat Johnson 't had gewonnen Een van de aanvallers werd gepakt en kreeg gisteren f 12 boete. Preek een wereld, die om zoo'n afzich telijke bokspartij al 't andere vergeet, nu eens den we reldvrede aanverzuchtte Stead dezer dagen. N. R. Ct. DE A. E. G. EEN REUZENBEDRIJF. De Berlijner, die aan een Engelsche verkortings manie lijdt, weet langzamerhand geen weg meer in het doolhof van kabalistische geheimzinnigheden: Bedag, Belag, Damuka, Ila, Bzbg, Bz zonder Bg; maar éen verkorting begrijpt iedere Berlijner: A. E.- G.Allgemeine Eleklrizit&ts Gesellschaft. In de geschiedenis van de electro-techniek zal Berlijn steeds in de eerste plaats genoemd moeten worden. .En deze geschiedenis is gemaakt door de twee wereld-firma's, Siemens und Halske en de A. E G. De A. E. G. die in 1883 opgericht werd met een aandeelenkapitaal van 5 millioen mark, thans een aandeelenkapitaal heeft van 100 millioen mark en voor 15.5 millioen obligatiën plaatste, die, begon nen met 2000 ambtenaren en arbeiders, thans êen leger van 34000 personen in dienst heeft, aan wie zij jaarlijks 44.5 millioen mark salaris uitbetaalt, die in 1909 voor 114.3 millioen ruw materiaal vee- werkte, sedert de oprichting 415.000 dynamomachi nes, eleetromotoren en transformatoren afleverde met 8.900.000 paardenkracht, 885 turbines met 1090.000 paardenkracht en 100.000.000 gloeilampen, die fabri- 1 ceerde 37.800.000 meter looden kabels en telefoon kabels, 380.000.000 meter leidingsdraad, 34.900.000 kilo besponnen draad, 43.100.000 kilo messingfabri katen, wier fabrieks-terreinen thans een oppervlakte beslaan van 1.034.852 vierkanten meter. Getallen om van te duizelen, misschien echter ook getallen omdat er zoo met de millioenen ge smeten wordt die niet véél zeggen. Het al te kolossale maakt dikwijls door het overweldigende geen indruk. Daarom is het wellicht juister mede te deelen, dat in de Kabelfabriek van de A. E. G. do fabriek dus, waarin uitsluitend de kabels en dra den vervaardigd worden voor sterkstwom, zwak stroom en wisselstroom per dag zooveel afgeleverd wordt, dat een stad van 70.000 inwoners er volko men electrisch mede geïnstalleerd kan worden, dat éen zevende gedeelte van al het koper, in Duitsch- land gevonden of ingevoerd, daar verwerkt wordt. Hdbld. ROMES MACHT IN SPANJE. Juist een eeuw geleden een schrijver in Marz herinnert daaraan namen Napoleons troepen den Engelschen generaal Blayney bij Cadix gevangen en voerden hem recht door Spanje naar Madrid. De generaal heeft gedenkschriften nagelaten waarin hij met te waardeeren onpartijdigheid opteekent dat de Fransche verovering het land misschien een groot voordeel zou brengen: de bevrijding van de clericale plaag. „Onder de Arabieren," zoo schrijft Blayney, „telde de bevolking van Andalusië zeven millioen inwoners, heden even twee, waarvan juist een vierde voor le maatschappij nutteloos ja schadelijk is wegens de monniken-gelofte. Want de kloosters zuigen het volk onbarmhartig uit en houden het in de diepste on wetendheid." Lord Blayney vergiste zich. De Franschen werden verjaagd, de monniken keerden met vlag en wimpel terug en vermeerderden, ondanks het Concordaat van 1851, als het zand der zee. In 1909 waren er 3450 kloosters, of, op een be volking van 18 millioen, juist 1 klooster op 5000 zielen. Bovendien zijn er nog een menigte kloosters, orden en kerkelijke genootschappen, die ondanks het duidelijke voorschrift -der wet van 30 Juni 1887 nog altijd niet in de ambtelijke provinciale registers zijn ingeschreven. José Nakens berekent het zuivere vermogen der Spaansche congregaties op 1.550.000.000 pesetas (770 millioen Ned. gld.). En Spanje heeft een staatsschuld van 9658 millioen p. Niet op vèrafgelegen plaatsen in gebed en over peinzingen, brengen de tegenwoordige Spaansche mon niken het leven door. Waar het moderne leven zich het krachtigst weert, daar bouwt het nieuwe cleri- calisme bij voorkeur zijn burchten. In de provincie Barcelona alleen telt men 397 kloosters, met 899.000 leden, d. w. z. Catalonië, de eenige anticlericale provincie van heel Spanje is het rijkst met kloosters bedeeld. Met Barcelona's op komst als handels- en nijverheidsstad heeft de op richting van kloosters als werkplaatsen voor deloyale mededinging gelijkan tred gehouden. José Comaposada, een der nieuwste schrijvers over Spanje,- schildert den toestand als volgt. In de vrou wenkloosters wordt voor de bemiddelde familiën ge- wasschen, gemangeld, versteld en kleeren gemaakt. Daar worden in het groot corsetten vervaardigd en alle soorten van, witte artikelen en ondergoed; heele uitzetten voor bruiden, beddegoed van de gewoon ste soort tot de fijnste geborduurde. Behalve dé be werking van linnen en katoen, hebben de orden zich meester gemaakt van het fabriceeren van chocolade, suikerwerk, ingelegde vruchten, marmelades en fijne ^likeuren. Daar hun alumni en novices bij een arbeids duur van twaalf tot vijftien uren per dag, behalve een armzalig maal geen loon ontvangen, en daar al deze kloosters geen bedrijfsbelasting betalen, wordt door deze deloyale mededinging een ontzaglijke scha de berokkend aan de leeken-nijverheid. De kolossale organisatie van het clericalisme is echter met de 3450 kloosters niet ten einde. Daar bij komen 225 christelijk-soeiale vereenigingen, 47 arbeiderspatronaten, 556 land bouw vereenigingen on der leiding van de geestelijkheid, 297 banken voor landbouwcrediet en S groote credietbanken, 95 be- roepsvereenigingen, 33 verbruiksvereenigingen, 29 spaarbanken, 92 vereenigingen van onderling hulp betoon, 33 diocesaire vereenigingen, 64 katholieke dagbladen, waarvan er 17 in den loop van het vo rige jaar werden opgericht. Deze aanvankelijk spo radisch verschenen stichtingen heeft pa.er Gregorio Aquirre, de kardinaal-aartsbisschop van Toledo, tot éen groot net te zamen gebracht en onder de leiding van de bisschoppen gesteld. Het tijdschrift Paz Soci41e leidt deze beweging, die bewijst over welk groot organiseerend talent de Roomsche Kerk nog steeds beschikt en hoe zij de sociale stroomingen van onzen tijd door haar molens weet te leiden. De Kerk vormt in Spanje een veel sterker macht dan de arme Staat. Toen de democraten eenige maanden geleden van Moret heropening van de neutrale scholen verlang den, vereenigden in het geheele land conservatieven en Carlisten zich onder aanvoering van de priesters en bedreigden de regeering met wapengeweld, zoo zij aan het verzoek der „godloochenaren" voldeed. Mag men den schrijver in Marz gelooven, dan is dit geen looze bedreiging. Zou generaal Blayney nogmaals gelijk krijgen, en ook aan Canaiejas mislukken wat Napoleons troe pen niet vermochten? N. Crt. EN DAT, AL.S MEN 102 JAAR OUD IS. Joseph Keshowky een man van 102 jaar heeft zich opgehangen. Hij was boei- op een dorp in den omtrek van n dapest; rijk, bezitter van" een groote boerderij paarden en runderen, en 'n hot met talrijke mei2~ en knechls. Op een morden, cenige dagen geleden, vond m hem, den ouden nek in een strop geklemd achioLr1 een schuur, dood. r m Joseph Reshowsky had zich opgehangen. Waar iemand, die het weet. Geen zorgen drukten i,0"1' Hij was gezond en nog zoo krachtig, dat hij zich t ophangen. En dat Ls flink en krachtig voor iemL°Ü van honderd-cn-lwee- jaar. mand Niemand, die het weet. Geen zorgen drukten' hom t lï Êen die friet geduld cm den dood te wachten loor; een wien de dood door het leven heenja-oeiS" Een merkwaardig man Joseph Rcshowskv I Op cen ilw' tijd van 102 jaar krachtig genoeg tot een vrirwiiiiür dood vrijAviiiigejj GEMEENTE SCHAGEN. Ingeschreven van, 5 tot 7 Juli 1910. GeborenCalharina Anna, d. v. Gcrardus van o en Antje Dekker. 1 Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 1—6 Juli 1910. Geboren: Getril, z. v. Cornelis Kuit en M».-.- Dekker. Overleden: Pieter Visser, 70 jaar. Gemeente ANNA PAULOWNA. GetrouwdElias Johannes Trijsburg en Anna tientje Groenleer. Bij Koninklijk besluit van 11 Maart 1904 No. 28 werd eene Staatscommissie in het leven geroepen, met opdracht te onderzoeken, welke wijzigingen en aan vullingen de wettelijke bepalingen tot regeling der Jacht behoeven, meer in het bijzonder ter bevorde ring van de afschaffing der zoogen. Heerlijke jacht rechten, en ter verkrijging van eene billijke regeling tot vergoeding van wildschade. Deze Staatscommissie, na eene enkele wisseling door uittreding of overlijden, bestaande uit de H.H. Mr. E. H. J. M. van Zinnicq Bergman, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaai, nader vervangen door Mr. A. P. R. C. Baron van den Borgh van Verwolde, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraai, A. J. M. Bolsius, lid Prov. Staten van Noord- Brabant, Dr. M. A. Brants, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaai, P. J. A. de Bruine, voorzitter vai het Nederlandsche Landbouw-comité, Mr. S. van Hou ten, oud-Minister van Binnenlandsche Zaken, F. B. Löhnis, Inspecteur van den Landbouw, Mr. M. Tyde- man Jr., lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raaJ, Mr. A. J. F. Yerheyen van Estvelt, kanton rechter. R. van Zinderen Bakker, Mr. J. Kosters, commies bij het Departement van Justitie, Secre taris, Jhr. Mr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, adjunct-secretaris, nader vervangen door Mr. Dr. K. J. Frederiks. diende op 17 Maart 1910 haar verslag met een Ontwerp van Wet tot regeling der Jacht en afschaffing der zoogen. Heerlijke jachtrechten, bij H. M. de Koningin in. Het is misschien goed hierbij nog op te merken, dat bovengen, commissie het voorrecht had van de heeren Jhr. G. Boreel, lid van Ged. Staten van Nd.- Holland, Jhr. P. Quarles van Ufford, G. Grapendaal en F. \V. Baron van Tuyl van Serooskerken, voor zitter van de Nederlandsche Jagersvereeniging, de noodige inlichtingen te ontvangen. Waar nu in dit ontwerp van Wet eene geheel gewij zigde regeling van het jachtrecht, opheffing van 4e zoogen. Heerlijke jachtrechten, en daarnevens, bevor dering van een matigen wildstand wordt voorgestaan, daar is het zeker van groot belang voor den Land bouw eens te overwegen, de economische gevolgen vooral ten opzichte van den eigendom en het ge bruik van den grond, die de voorstellen van deze commissie zouden kunnen hebben. Vooral dient men daarbij in 't oog te houden de suggestieve kracht, die altijd uitgaat van een zoo hoog staande en invloedrijke commissie, omdat daar door dikwijls de behandeling in eene verkeerde rich ting wordt geleid. Als voorbeeld behoeven wij slechts aan te halen „het rapport van de Afdeeling F van het Neder landsch Landbouw-comité" over het verslag der Staats (commissie. Dit comité meende uit een landbouwoogpunt de volgende beginselen in het rapport te ontdekken: I. Bescherming van den Landbouw tegen te veel wild en schadelijk gedierte. II. Bevordering en instandhouding van een mati gen wildstand, waarbij de pachtsommen voor het ja gen te bedingen aan de grondeigenaren ten goede komen. III. Vergoeding van door wild aangerichte schade aan den gebruiker (of pachter) van het land uit te keeren. IV. Algeheele opheffing der Heerlijke jachtrech- I ten. Punt I vond algemeene instemming. Punt II werd gesplitst in twee vragen, luidende:: a. Kan men zich vereenigen met de bevordering en instandhouding van een matigen wildstand? Algemeen was men van oordeel dat in het rapport 01 ertuigend is aangetoond, dat van een alge meen economisch standpunt beschouwd, bevordering en instandhouding van een matigen wildstand zeer gewenscht is. b. Moeten de pachtsommen voor het jagen te be dingen, aan de grondeigenaren ten goede komen? Hierbij ontstond verschil van meening of wel den eigenaren, dan wel den gebruikers recht op de pacht sommen moest worden toegekend. De beginselen onder punt III en IV werden alge meen als billijk erkend, terwijl tegen de vorming van verplichte jachtschappen over het geheele iand en onderbreking van het jachteigendomsrecht ten op zichte van het vrije land niet de minste bezwaren schenen te bestaan. In hoeverre nu de verdere behandeling van het landbouw-comité als belangrijk mag worden be schouwd, toch valt hierbij reeds in 't oog de opper vlakkige en eenzijdige wijze, waarmede de oneindig veel grootere belangen van den landbouw zijn ver waarloosd, althans niet in voldoende overweging zün genomen, en dat nog wel door een comité, waarvan redelijkerwijze mocht worden verwacht, dat zij in de eerste plaats rekening zou houden met de be langen van den Nederlandscben landbouw in zü" geheelen omvang en beteekeirfs. Al kan nu ook verder de( opzet van dit ontwerp van wet als een jagersfantasie worden beschouw' welke nooit tot eene uitvoering zal kunnen ko®®®- toch is in verband met de toestanden in onz® "u' delijke provinciën eene ernstige behandeling *aa t önderwerp belangrijk genoeg, en bevat bovendien Ontwerp en Verslag vqn genoemde Staatsco®®1 zooveel wetenswaardigs, dat het werk van dez®c°r_ missie vooral ook in verband met de bestaande Hl» lijko Jachtrechten en het wlld-schadevraagstuk, veel opzichten wel de moeite waard is, daarmee der kennis te maken- Trouwens de commissie verzocht publicatie haar rapport enz. met de kennelijke bedoeling Jjjj, beoordeeling daarvan uit te lokken en met de voldane overtuiging, dat juist eene gedachte»" liug over hare voorstellen, deze in kracht zulle» e winnen en waar nu in bovenstaande regelen zoo tegenovergestelde meening wordt geuit, za zeker voldoende stof tot eene verdere behanfl kunnen geven. plaats de in het verslag wordt dan 'n de eerste vraag behandeld, welke de economische gevolge

Schager Courant | 1910 | | pagina 2