lilEiCIl Nitiis- Zaterdag Juli IDlo. EERSTE BLADT" Binnenlandse!! Nieuws. ranSf»4"' T 5Js(e Jaargang No. 4739. Mwttitjt- immm 7 Dit nummer bettaai uit drie bladen. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER L. REU- VEILS ALS ONDERWIJZER TE DIRKSHORN, op 7 Juli 1910. 't Is feest vandaag! 't Is feest vandaag! O jongens, wat een pret! Zoo zongen de leerlingen, toen de heer Reuvers, bij gelegenheid van zijn 25-jarige ambtsvervulling, hun een feestje aanbood in de school. Dat het een feestdag was, kon men ook bespeu ren buiten de school aan de vlaggen, die lustig wap perden „van toren en trans" wel niet, maar toch uit de gevels van verscheidene woningen, ter eere van den jubilaris. Zoo'n feestje van de kinderen in de school, wie 't niet eenmaal in zijn leven als oudere heeft bijgewoond weet niet half, hoe de kinderen daarvan genieten. Al vergaat hooren en zien je wel eens bij al 't lawaai dat zij maken, je kunt zoo zien, dat ze 't nu er eens op gezet hebben om uit den band te springen, die hun op gewone dagen omkneld houdt. Leve de vreugd! denken ze. Maar vóór de pret begon, hadden ze toch meester een blijk gegeven van gepaste dankbaarheid, door de aanbieding bij monde van een der oudste jongens van een fraai inktstel op zwart marmeren voet. Te midden van de feestvreugde der kinderen kwam de Arr.-Schoolopziener, de heer Brugmans, den jubi laris feliciteeren. Ook oud-leerlingen, vrienden en kennissen gaven blijken van toegenegenheid. Een commissie uit hun midden bood den jubilaris namens hen, bij monde van den heer C. Berkhouwer Fz., een eikenhouten boekenkast aan, waarbij een album, bevattende de .namen der gevers, terwijl de collega's uit de gemeen te hem een gemakkelijken stoel vereerden. In den namiddag kwamen Burgemeester en Wet houders den jubilaris een bezoek brengen en reikte de burgemeester, de heer Burger, hem onder 't uit spreken van eenige zeer waardeerende woorden na mens den Gemeenteraad van Harenkarspel, een enve loppe over. Met iedere postbestelling kwamen er tal van kaar tjes, en ook menig telegram bewees, dat ook elders wonende oud-leerlingen en kennissen den dag niet ver geten hadden- '8 Avonds werd in het netjes door eenige jonge dames versierde schoollokaal het feest met genoo- digden, vrienden en collega's voortgezet. Toen zong het zanggezelschap „Excelsior" ter op luistering eenige liederen, toen werd menige toast beste gegeven en kruidden lach en luim den ALKMAAR. Burg. en Weths. dezer gemeente hebben na gehou den openbare aanbesteding aan de laagste inschrij vers toegewezen: a. den bouw van een paardenstal voor 20 paarden met woning voor den stalknecht en hooibergplaats, op de terreinen van den gemeentelijken reinigingsdienst aan Th. Krom en A. van der Eng te Uitgeest voor de som van f 7777.77; b. het uitvoeren van dam-, graaf-, grond-, metsel werken enz. voor de te maken nieuwe Emmabrug en de te vernieuwen Heiloërbrug, aan W. Stroomer te Driehuizen voor de som van f 8820, en het ge wapend cementbeton voor deze bruggen aan de Mo- nierfabriek „de Amstel" te Amsterdam, voor de som van f 10980. HET RIJSWIJKSCHE DRAMA. De Haagsche Rechtbank veroordeelde heden in de zaak van het Rijswijksche drama jhr. G. van S. tot zes jaren gevangenisstsaf wegens het op uit drukkelijk en ernstig verlangen iemand dooden. De eisch was 7 jaar gevangenisstraf. EEN DIEFACHTIGE BRIEVENBESTELLER. Door de Veenendaalsche marechaussees is te Rhe- nen gearresteerd de brievenbesteller W. vanWoerde- kom, onder verdenking de dader te zijn van de in den laatsten tijd voorkomende diefstallen. Bij een huiszoeking ten zijnen huize werden verschillende voorwerpen, van diefstal afkomstig, in beslag geno men. BEVOLKING. Gerekend naar liet aantal zielen op 1 Januari 1900 cn 1 Januari 1910 in de verschillende gemeenlcr van omstreken, is de loop der bevolking over de laatste 10 jaren als volgt Sehagen van Zijps Petten Callantsoog Anna Paulowna Wie ringen Wieringerwaard Barsingerhorn Winkel Nieuwe Niedorp Oude Niedorp Harenkarspel Sint Maarten Warmenhuizen I Ioerhugowaard Oudkarspel Noordscharwoude M Zuidscharwoude Broek op Langend ijk Koedijk Naar dezelfde opname op 4183 4276 317 309 JJ 729 844 3009 3270 2918 ;j' 3058 >5 1172 ty 1113 ?5 20S5 1857 55 1732 ji 1545 >5 1556 .1570 J? 1136 1136 55 2036 2562 >5 966 1058 55 1500 i j 1746 55 2785 3300 >5 1585 u 1786 15 1059 1556 >t 1598 1658 55 1623 IJ 2089 5" 1179 1502 55 1 Januari 1900 en .1 of korte wei of zuursel. De doorvoering van deze split sing maakt, dat er beier gekeurd kan worden en er zat een beeld gegeven kunnen worden van de verschil lende typen der tegenwoordige Edammerkaas-industiieJ De inzenders in deze nummers onderweipen zich aan een iiedrijfscontróle vanwege de Commissie voor de Afd. Zuivel. Rekening houdende met den feitelijken toestand wordt in de eerste 8 nummers het gewone Noordhodandsehe product bedoeld, de zoogenaamde Ldammerdagkaas met icr minste 40 ,o/0 vet in de droge stof. Ook is er een nummer voor een stapel vollemelksche kleine Ldammerkaas. Verder worden er in 6 nummers nog diverse soorten .Mei of Juni Edammerkazen geviaïgcl. ten getale van 5—10 jsituks. De Atdeeling Boter is beperkt tot 2 nummers en is geheel bestemd voor de Noord hollands die en der gelijke bedrijven, waar de boter in den voiin van melk- noorn- of weiroomboter als een bijproduct is te be schouwen. Fabrieksboter uit gepasteuriseerden room of uit geoentrifugeerden weiroom mogen niet mededin gen. Het groote aantal uitgeloofde medailles met geld prijzen oewijst wed, dat deze Afdeeling als een zeer Belangrijke beschouwd wordt. Nu de Noordhollandsche Edammerkaas, tengevolge van de richting, waarin de industrie zich heelt ont wikkeld, in een eenigszins moeilijke positie is ge komen, is het voor die industrie van belang, de ge legenheid te benutten, om te toonen, wat zij kan voort brengen, en zij kan een goeden indruk omtrent haar vestigen, indien de kaasbereiders die daarvoor in aan merking komen, zich niet om de een of andere reden vat medewerking onthouden. Dr. L. T. B. SCHEIJ, Zuivelconsulent v. Noordholland. Men werke dus samen in het gemeenschappelijk be langt EEN STRANDRE'QUEST. Aan de hoogmogende vroede vaderen der badplaats I Zandvoort, geeft met bekende gevoelens te kennen, ondergeteekende, Langoor, van beroep op Zon- en feestdagen: rijdier, 's weeks werkzaam in 't schel pen-, zand-, visch- of schillen ver voer;' dat hij in zijn bij rustgevende absentie van Zon- dagsruiters met druilende onderlip en knippend oog 1 gehouden bespiegelingen in 'n groote, ezelachtige on- tevredenheid met de huidige toestanden is geraakt; dat hij zijn ezelenbestaan 't allerongelukkigste en meest dageraadslooze lot ter wereld meent; dat hij van deze meening heeft blijk gegeven door 'li nijdig zwiepen van zijn staart en 'n gelijktijdige opwaartsche beweging van zijn verontwaardigde, tril lende achterpooten; dat men deze openhartige uiting des gemoeds heeft ten wijn gegeven Toen klonk nog Januari 1910 is het verloop in eenige andere gemeen waardig en kunstig uitgedacht uurwerk is bij den ontwerper en maker daarvan, den metaalbewerker ec horlogemaker D. Appel Kz. te Limmerschouw In deze gemeente te aanschouwen. Bedoeld kunstwerk, nog niet geheel voltooid heeft in uiterlijk veel overeenkomst met een staande pendule doch is zeer samengesteld en bezit verschil lende wijzers, ten getale van wel zes: een voor de seconden, een groote wijzer in 't midden, die de minuten aangeeft, dan ter rechterzijde op den groo- ten wijzerplaat een wijzer, werkende op een eigen, kleinere wijzerplaat, afzonderlijk geteekend en aan wijzende de uren van den dag op het bovendeel (waar de zons-opkomst is voorgesteld) en die van den nacht op het ondergedeelte, den nacht voor- stollende. Een solgende wijzer geeft, rondgaande éénmaal in de 7 dagen, telkens den dag aan, zooals die heet, Zondag, Maandag, enz. Ter linkerzijde is een aparte wijzerplaat geschil derd, waarop de 4 hoofd-schijngestalten van de maan zijn te ziep: nieuwe maan, le kwartier, volle maan en laatste kwartier, benevens de 29 schijngestalten van de maan, die alle nauwkeurig door 't uurwerk worden aangewezen door een wijzer, die daarover 29 dagen, 12 uur en 44 minuten werkt. Daarenboven geeft nog een andere wijzer, die rond gaat om de 365 dagen, de Lente, Zomer, Herfst en, Winter en tevens de 12 maanden van het jaar aan, 'waarbij ook op Februari's mindere dagen is gelet. 12 Maal in 't uur kan men hooren slaan, daar om de 5 minuten een hamertje een tik op een kleine bel geeft. Om 't half- en heel uur wordt het juiste aantal uren geslagen op een grootere bel. Boven de geheele wijzerplaat is aangebracht een globe, die evenals de aarde éénmaal om de 24 uren ronddraait en aanschouwelijk te zien geeft hoe laat het op elk gedeelte der aarde is, dat door de zon beschenen wordt. Het denkbeeld van den heer Appel is, er ook nog muziek in aan te brengen. Voorts is deze pendule gevormd door een prachtige houten kast, keurig bewerkt door hout-uitsnijding. Een uit éen stuk gesneden houten ketting hangt vóór, waaronder een hertenjacht, geflankeerd door een paar rozetten, verder is een Turksche knoop, zonnebloem, etc. er op uitgewerkt; 't is een keu rig stuk houtsnijwerk. Van de raderen zijn er verschillende door den ont werper zelf gemaakt en de tanden naar eigen uitge dachte verdeeling gevijld. De wijzerplaat, onderverdeeld in kleine wijzerpla ten, biedt zeegezichtjes en een paar landschapjes aan, alles door den heer Appel zelf daargesteld. Voor een schrikkeljaar is ook gerekend, want dan wordt, omdat Februari dan een dag meer telt, de n kruidden tacn en luim ten van Noordholland geweest als volgt: menigmaal door de feestzaal het He)der L,,, 9.5159 iW 4 -w 1 - Lang, lang, lang zal meester Reuvers leven, en maak- V.Y*"" - q1 j AiKmaar die bij van te eerst de komende dageraad een einae aan den allen nog lang in herinnering zal feestdag, die Dy aaen nog iaug m uniuumug Heifoo bl«ven' Enkhuizen KUNSTMEST. Bovenkarspel Het gebruik van kunstmeststoffen neemt vooral hij Grootebroek den landbouw jaarlijks toe. In enkele streken van Andijk ons land wordt de groote beteekenis van deze Hoorn bemesting ten volle erkend. In Noord-Holland zijn Purmerend het vooral de zeepolders van het Noorden, waar de Zaandam nieuwe bemesting algemeen wordt aangewend. Hoe Koog a. d. Zaan belangrijk het gebruik hier is, zagen wij in deze week Wormerveer in den Anna Paulownapolder. Hier ontving een enkel Krommenie landbouwer voor eigen gebruik 360 balen Thomas- phosphaat of Slakkenmeel. Het grootste deel daar van is bestemd voor het leege karwijveld. Na eene spurrie-bezaaiïng, die voor groenmest moet dienen, wordt dan in den herfst op dit land tarwe gezaaid. HOOGWOUD. Uitslag der telling betreffende het grondgebruik en den veestapel: Land in gebruik: eigen land 1107.82 H.A., gepacht land 996.62 H.A., van dit laatste in pacht van ouders 3 16.01 H.A., bygekocht hooigras 1.50 H.A. In gebruik van 0.050.15 HA. 1 eigenaar, 2 pachters; van 0.150.25 HA. 2 eigenaars, 4 pach ters; van 0.250.50 HA. 5 eigenaars, 6 pachters; van °-501 HA. 10 eigenaars, 11 pachters; van 15 HA. 53 eigenaars, 33 pachters; van 510 HA. 18 eigenaars, 15 pachters; van 1020 HA. 22 eigenaars, 18 pachters; van 2050 HA. 16 eigenaars, 16 pach ters; van 50100\' HA. 1 eigenaar, 0 pachter. Aanwezig waren: 213 paarden boven 3 jaar en 36 beneden 3 jaar. totaal 249 paarden; springstieren 30, melk- en kalfkoeien 1592, mestkalveren 82, an der mestvee 124, jongvee boven 1 jaar 416, jongvee Uitgeest Castricum Heemskerk Beverwijk Yclsen Wijk a. Zee en Duin Bloemendaal Zandvoort Haarlem Heemstede Schooten Slolen Amsterdam Nieuwer Am.:tel Watergraafsmeer Hilversum Bussum Blaricum I,aren Huizen WIERINGERWAARD. 25159 inw. op 18275 1565 1883 7038 18o6 2395 2665 10714 5695 21146 3031 6054 3099 2663 1869 2316 5329 10579 2227 55^7 3168 64069 4722 6M 8053 510850 5226 3266 19442 7037 864 2312' 4647 28303 inw. 21132 2250 2310 7751 2306 3130 2910 11005 5826 24575 3411 6821 3763 2852 2810 2880 6651 18538 2924 7754 3890 70299 7093 9291 9417 568130 6287 7743 31263 12776 1254 3339 5313 beantwoord met ransel, met telkens herhaalden ran- daartoe betrekkelijke wijzer een bepaald stukje ach- sel, zoowel van de zijde des Zondagsruiters als van teruit gezet en is de zaak weer in orde. die' des drijvers; 4Iet geheel, ontwerp en uitvoering, voor zoover dat zfjn ezelenrug gedragen heeft 't porseleinen thans gereed, beloofd stellig prachtig en bewondering- dochtertje des Gallischens barons uit 't Grand-Hotel, wekkend te worden en is reeds nu een kijkje over- licht als 'n veer, hop-hop! door 't mulle van den duin- waard. Het zou onzes inziens tevens een heel aardige inzending voor een of andere tentoonstelling zijn. We kunnen belangstellenden bepaald een bezoek bij den maker wel aanraden. rand of met kletterenden hoef langs den pas-bevloe- den stabielen zeestrook; dat haar kleine hand zijn rug heeft bestreeld, met zachte klapjes in zijn nek; dat van puren overmoed hij is voortgehold tot 'n geheel onbekende omgeving, achter zich in machte- looze woede en veel geschreeuw de drijver; dat 't einde is geweest: ransel; dat, een ander maal, zijn ezelenrug heeft getorst 'n juffrouw uit de hoofdstad dezes lands, 'n juf- dezer week is zij voor het eerst gebruikt. Alle" spelers frouw met kamgaren elastiek-bottines en witte kou- waren zeer tevreden over afwerking en zuiverheid der sen, die vanwege haar omvang thuise behoorde in baan. een of ander *kijkspel, echter deze haar natuurlijke Me twijfelen niet of deze mooie gelegenheid zal de roeping niet volgde en heen-en-weer schoof en op- beoefening van het kolfspel alhier spoedig doen toene en-neer hoste, dat zijn rug kraakte en zijn geheele nemen samenstel onrustig geluidde als 'n oud huis, gebeukt j KATHOLIEK ONDERWIJS. door de stormvlagen des winds; IU u W V. dat hij bezwijkend op z'n knieën is gevallen en van a ,een ™ndsch''J- gezegde juffrouw haar evenwicht verliezend voorover de besturen dei ,-kath bijzondere scho- fcuitelend lang-uit in al haar zwaarte is nedergeval- 'iu.,1 wordt, dat op len, de bovenomschreven bottines omspoeld door v.ele >athoheke scholen de katholiciteit van het on- de zee; dat, ten anderen maal ANNA PAULOWNA. De kolfbaan, welke de heer Van IJzendoorn in de Spoorbuurt alhier, voornemens was te leggen, is thans gereed gekomen. Van gewapend belon gemaakt en keu rig! afgewerkt, biedt deze nieuwe baan een uitstekende gelegenheid tot beoefening van dit- spel. In den loop 'i»'".- "i; -t eerst gebruikt. Alle spelers afwerking en zuiverheid der beneden 1 jaar 4 91, totaal^ .2.73jammerén 2194, totaal te" bouweii station en eene aan de Molens; alzoo op Schapen boven 1 jaar 234 4, 4538. Bokken en geiten 174. Varkens boven 6 weken 1076, beneden 6 weken 327, totaal 1403. Kuikens 3856, oudere kippen 6069, hierbij nog naar schatting 800, totaal 10725. Korven en kasten met bijen 1 stuks. HOOGWOUD. Aan den milicien-verlofganger K. de Maijer, dezer gemeente, is gedurende zijn verblijf onder de wa penen ingevolge Kon. Besl. van 7 Februari 1910 no. 39, krachtens art. 111 der Militiewet 1901, door den Minister van oorlog eene vergoeding toegekend van 50 cents per dag. JUNI-MARKTAANYOEB EN VERZENDING. Aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk, aange vangen 3 Juni met 25% zak aardappelen, werd in de maand Juni aangevoerd 19.350 zak aardappelen, 990.650 bos wortelen, 132 stuks bloemkool, 320 stuks roode kool, 2 balen zilveruien, 4000 slaboonen, en 1050 bos uien, terwijl van de groentenlaadplaats werden verzonden 70 wagonladingen. ST. PANKRAS. i'e St. Pankras werd in het lokaal van den heer Ruys, door Notaris P. J. Laurman te Sehoori- teu behoeve van Jn. Kooij Thz. een publieke verkooping gehouden. len eerste een huis met koolboet en erf, groot aren 30 centiaren, kooper Jn. Bruin voor f 1100, waarna een akker bouwland in de Vroonermeer in tweeen werd geveild. Eerste helft, groot 14% snees, voor f73 per snees, Kooper j. Bleeker. helft, groot 14% snees, voor f 56 per snees hcht'S Wert^ medegedeeld, dat aan het Zand een geval van typhus voorkomt. 't einde is geweest: ransel; dat 't ransel is, vroeg of laat, bij droog of nat weer, bij warmte of kou, bij drukte of slapte; dat hij zich ten einde raad wendt tot uw acht baar college, met verzoek zoodanige maatregelen te willen nemen: dat riempjes, riemen, zweepen, stokken worden afgeschaft; dat rij lustige personen, wier omvang daartoe aan leiding geeft, vooraf worden gewogen en bij 'n ze kere door uw college naar billijkheidsoverwegingen TZ, \veTzaamhcd"rtan''dcii spoorweg hebben ook nader te bepalen zwaarte, zal vorboden worden op 'n Twee pol- ezelenrug plaats te nemen dat, ten laatste, alle ongemakken, voortkomende uit eventueele ezelenmanoeu^res, komen voor reke ning des berijders en nimmer met ransel op het rij dier kunnen worden verhaald. 't Welk doende, (w. g.) LANGOOR. (Uit de Opr. Haarl. Crt. HOOG WATER. Te Ameide heeft de Lek gisteravond den voor in onze gemeente een aanvang genomen. Iweo poi- derketen zijn gebouwdeene in de omgeving van hel plaatsen, waar de werken hier 't belangrijkst zijn. WEERINGEN. Naar men ons mededeelt, zullen wij op ons Eiland binnenkort twee orgelvirtuozen krijgen. De heeren A. V. en G. G. moeten n.L bij wijze I van proef, voor 1 maand een orgel gehuurd hebben derwijs niet staat op het peil, waarop het volgens de bedoeling van de 14. Kerk slaan moet. Aan het slot van dit schrijven wordt bepaald, dat ten behoeve van liet klassikaal onderwijs in ue gewone lagere zesklassige r.-kalh. Rijzonderc scholen met of zonder vervolgklassc of in scholen hiermede gelijk staande. voor de vakken lezen, schrijven, Ned. taal, vaderlandsche geschiedenis en zang geen andere dan katholieke schoolboeken mogen worden aangeschaft. Als overgangsmaatregel wordt toegestaan, dat de dooi' de schoolbesturen reeds aangekochte niet-katholieke leer middelen in deze vakken tot 1 April 1912 worden ge bruikt. Na dezen datum moeten de niet-katholieke leer middelen voor genoemde vakken geheel uit bovenge noemde (scholen zijn verwijderd. N. v. d. D. LOUIS BOUWMEESTER. Het gaat Louis Bouwmeester in Indië op dat oogen- blik niet naar wensch. Zoo zelfs, dat hij er ernstig over denkt, zoo spoedig mogelijk naar Nederland tenig tp keeren. EEN GEHEIMZINNIGE MISDAAD. Vrijdagochtend hoerden de huisgenooten van docter IT" J 9 én" m "I i R" wonende Keizersgracht te Amsterdam, tijdens diéns V" f'""1- ,;tn on" vaste daaen ons'Eiland rond dezen tijd hoogst zeldzame stand van^ 2-bu m. J. spreekuur plotseling in diens werkkamer een revol- en voornemens zijn op vasio uag 1 veaschot vallen. De dienstbode, die kwam toesnellen, vond den dok ter dood, badende- in zijn bloed. Vermoedelijk was hij t slachtoffer van een misdadigen aanslag geworden, al- .U „oo te gaan. Voorwaar al weder een stap in de goede lichting. DE AFDEELINGEN KAAS EN BOTER OP DE HOORNSCHE TENTOONSTELLING. 'De tijd van aangifte voor deze Afdeelingen is ver lengd lot 15 Juli; liet wordt dus thans tijd voor de zuivelbereiders te beslissen of zij mede willen werken om aan de talrijke bezoekers, die ongetwijfeld zullen komen, te laten zien, dat de Noordhollandsche Edam merkaasindustrie, zooals die tegenwoordig woixlt ge dreven, iels goeds kan voortbrengen. Wat de tentoon stelling van 1909 te Gouda voor de Goudsche kaas is geweest, moet deze voor de Edammer worden. Het doel van dit schrijven is de zuivelbereiders op te wek ken tot medewerking. De Afdeeling Edammerkaas, zooals die in het pro gramma wordt omschreven, bestaat uit niet minder dan 15 nummers, oen gevolg van het gevolgde principe om zooveel mogelijk alleen gelijksoortige vergelijkbare kaas in één nummer te laten mededingen. De hoofd nummers vormen de stapels kaas, welke op de markt van Donderdag 15 September aangevoerd moe ten worden. Behalve do indeeling in de 3 soorten „kleine",,,.commissie' en „middelbare" wordt de kleine Edammerkaas op de boerderij gemaakt onderschei den van die in de fabriek bereid. Maar bovendien wordt bij beide categorieën nog weer rekening gehou den met \erschillende gebruikelijke bereidingsmethoden: ouderwets gemaakt of nieuwerwets gemaakt; fabriekskaas met en zonder toevoeging van lange A. Pbereikt, tot groote schade van 't hooi op de uiterwaarden, sommige waarvan zijn ingeloopen, an- dpre zooveel kwelwater binnen kregen, dat het af gemaaide hooi ligt te drijven. AAN GEHOUDEN. Onlangs vermeldden de bladen, dat te Nijmegen 'n deurwaarder was opgelicht door iemand, die hem verzocht, 'n vlot planken voor hem te willen ver- koopen en daarop alvast f 10 voorschot vroeg, dat hem gegeven werd. Later bleek, dat de deurwaarder met 'n oplichter te doen had gehad. Dezer dagen nu is door de gemeente-politie van Purmerend aldaar zekere J. P-, geboren te Blok zijl en wonende te Leeuwarden, aangehouden, ter zake van gepleegde oplichting. Bij het nazien van 't „Algemeen Politieblad" bleek, dat deze persoon vat hetzelfde signalement was als die, welke zich, ouder de valsche namen van Van Dijk en Veldhuis te Nijmegen en Renkum zich mede aan oplichting had schuldig gemaakt. Niettegenstaande zijn ontkentenis, is hij, op last van den Burgemeester van Purmerend, ter confron tatie naar Nijmegen overgebracht, waar hij door den bovengenoemden deurwaarder onmiddellijk is herkend als de persoon, die hem op 2 Juni jl. bovengenoemd voorstel deed. De aangehoudene is daarna ter beschikking van den burgemeester van Renkum gesteld. Nieuwe Niedorp. Een voorzeker beziens- en tevens bewonderens- oo t> thans zelfmoord leek niet waarschijnlijk. Van een dader (was echter geen spoor le vinden. Onmiddellijk werd de justitie gewaarschuwd, die thans een onderzoek instelt. Vermoed wordt, dat een patiënt de dader is van den aanslag. Tel. DE ZAAK-VAN HEECKEREN. Aan een vriend zoo deelde ,,Dc Stand." mede die zeer sterk op herkiezing van den heer Van Heeckc- ren aandrong, is de raad gegeven„Wilt ge uw doel bereiken, zorg dan, vóór alle dingen, dat de heer Van Heeekoren zich verbindt, om van nu af geen woord meer over deze zaak te spreken". ,,I^ind en Volk" verneemt nu de volgende toelichting: „De heer Kuyper moet aan den heer Van Heecke- ren een briefje hebben geschreven, houdende medé- deeling, dat zijn mandaat alls lid der Eerste Kamer zou worden verlengd, indien hij zich wilde verbinden om over „de zaak" verder te zwijgen. Het briefje hield verder het verzoek in, dat het aan den afzender zou worden teruggezonden. „De heer Van Hceckeren heeft bedankt en het briefjé teruggezonden, nadat het was gefotografeerd". Dit komt in groote lijnen overeen, zegt de „N.R.Ct.", met hetgeen ons is verteld als het verhaal, dat onder de Statenleden van Zuid-Holland de ronde deed.

Schager Courant | 1910 | | pagina 1