Woensdag 20 Juli 1910. 54ste Jaargang No. 4745. Uitgevers s v Co* Bekendmakingen. Binnenlandsch Nieuws. Alititci Nieuws- AtaMic- Laiitalla Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN éen dag vroeger. Bureau SCHAGEM, Laan O 4* Interc. Telephoon No. 20. Prqs per jaar f 3.—. Franco per post f 360. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0 25: iedere regel meer 5 Cent. Grooto letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad' GEMEENTE SI-HAGEN. o In hoogst ernstigen toestand werd de arme kleine in het Onze Lieve Vrouwengasthuis opgenomen. EEN MISLUKT UITSTAPJE. Een jonden, dié Zondagmiddag op het Stations plein te 's-Gravenhage een tienrittenboekje vond, wil de met behulp daarvan een spoorreisje naai' Leiden maken. Onderweg viel hij echter in den trein in slaap Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagenen reed door naar Amsterdam. Daar werd hij aan de Brengen ter voldoening aan de derde alinea van politie overgegeven, die zorgde, dat hij nog denzelfden Art. 24 der Militiewet 1901, (Staatsblad No. 212 van avond onder behoorlijk geleide met den laatsten trein 1901ter kennis van de belanghebbenden, dat het naar zijn verontruste ouders kon terugkeeren. KIND OVERREDEN. Te Heemstede is de 8-jarige Tymen Hookje, wonen de te Amsterdam, door de stoomtram overreden. Zijn voet werd afgereden. Gisternacht is hij in de Mariastich- ting te Haarlem overleden. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Bij het baden in zee te Scheveningen is een 19- jarige jongeman, P., wonende in de Daguerrestraat al daar, verdronken. GEMEENTERAAD CALLANTSOOG. Vergadering op Dinsdag 19 Juli 1910. Aanwezig alle leden, 1 vacature. De notulen worden voorgelezen en onveranderd vast gesteld. Komt ter tafel het kohier hondenbelasting, ten be drage van f 88. Dit wordt met alge mee ne stemmen goedgekeurd. Nu komt in behandeling rekening AiTnbestuur, welke sluit in ontvangst met f 1729.23, uitgaaf f 1137.79, ba- lig saldo f591.44. Met algern. stemmen goedgekeurd. De ontvangsten werden gevonden als volgt: saldo van vorige boekjaar f 698.23, landhuur f 790, rente f 240. uit de bus, welke steeds ter tafel staat bij trouw partijen f 1, zegge f 1. Voor geneeskundige hulp werd uitgegeven f 228. kosten verpleging krankzinnigen f 56, uitkeeringen aan ouden en minvermogenden f 812.60. De rekening der gemeente sloot in ontvangst en uit gaaf als volgt: ontvangen f 6627.29, uitgegeven f 5950.695, batig saldo f 676.695. Hieruit stippen wij aan: Dat er aan H. Omslag is ontvangen f 1250, aan hondenbelasting f 106 en begrafenisrechten f 73. Hier onder is begrepen f 50 wegens verkoop van een graf, aan schoolgeld f 174.621/2. vergoeding van het Rijk voor het onderwijs f 1550. De heer Den Das spreekt zijne bevreemding uit, die f 50 verkoop graf op de geméenterekening aan te treffen, z. i. behoort het er niet op thuis. Waarom niet? vraagt de Voorzitter. De heer Den Das veronderstelt, dat als er meer gra ven verkocht worden, (het zal mogelijk wel niet ge beuren). men toch verplicht was, deze en de begraaf plaats te onderhouden dus moet daarom ook z. i. z. dit geld worden bewaard. Dus u zou het willen uitzetten? vraagt de Voorzitter. Zeker, zegt de heer Den Das. Na eenige bespreking wordt besloten dit punt aan te houden. Uit de uitgave bleek, dat het onderwijs f 1767 kost, salaris Burgemeester f 300, dito Secretaris, f 85 pre sentiegelden Raadsleden. Wordt aaitgeboden een supl. begrooting van uitgaaf, groot f 250. Doordat de onderhoudswerken, aan school en onderwijzerswoning meer kosten dan op die brgroo- ting is uitgetrokken, is deze post noodig. Ook nu zullen beide gebouwen worden geschilderd. Wordt goedgekeurd. De heer Hoogschagen vraagt, of dat schilderwerk wordt aanbesteed, of dat het zoo maar wordt gegeven. De Voorzitter zegt: Neen, er wordt eerst een opgave gevraagj. De heer Den Das is ook voor aanbesteding, <r Ja, zegt de Voorzitter., doch dan hebben wij ook een opzichter noodig. NATIONALE MILITIE. overeenkomstig Art. 23 dier Wet afgesloten Inschrij vings-Register van 1910, voor de lichting 1911, met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst, op heden ter Secretarie der Gemeente voor een ieder tér lézing is nedergelegd tot en met den 23sten Juli 1910, des morgens van 9 tot 12 en des middags van 1 tot 4 uur. Schagen. den 15en Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN, De Secretaris, ROGGEVEEN. LANDWEER. District No. 27. Oproeping onder de wapenen tot het houden van oefeningen in 1010. De Burgemeester van Schagen brengt ter openbare kennis, dat de verlofgangers van de Landweer, hier onder vermeld, krachtens artikel 11 der Landweer- wet tot het houden van oefeningen bij deze voor den tijd van zes dagen onder de wapenen worden geroepen en dat zij verplicht zijn zich daartoe aan te melden op den dag, het uur en de plaats, mede hier onder achter den naam van ieder hunner vermeld. Keet, TheoCorus Andreas Joseph, Landweer-lich ting 1905, 25e Comp. Vesting-Artillerie. Broertjes, Dirk, Landweer-lichting 1905, 25e Comp. Vesting-Artillerie. Castricum, Jacohus Johannes, Landweer-lichting 1905, 25e Comp. Vesting-Artillerie. Ploeger, Nicolaas Joseph, Landweer-lichting 1906, 25e Comp. Vesting-Artillerie. Dekker, Johannes, Landweer-lichting 1906, 27e Comp. Vesting-Artillerie. Burger, Jacob, Landweer-lichting 1908, 27e Comp. Vesting-Artillerie. Borst, Gerrit, Landweer-lichting 1909, 27e Comp. Vesting-Artillerie. Koopman, Jacohus, Landweer-lichting 1909, 27e Comp. Vesting-Artillerie. Allen moeterr zich aanmelden op 3 October 1910, vóör 9.30 uur v.m. in de Artillerie-Kazerne te Den Höldër Cornelissen, Cornelis, Landweer-lichting 1908, 41e Comp. Vesting-Artillerie. Aanmelding: 10 October 1910, vóór 12 uur des v.m. in de Artillerie-Kazerne te Den Helder. De verlofgangers worden geoefend te Helder. Het niet ontvangen eener hoofdelijke oproeping ontheft den verlofganger geenszins van zijne verplich ting tot opkomst in werkelijken dienst, daar deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Zoodra de verlofganger in uniform is gekleed, staat hy onder de krijgswetten. Vergoeding en Ontheffing. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinner schap, wenschen in aanmerking te komen hetzij voor ontheffing, hetzq voor ontheffing of, bij niet-inwilli- ging van deze aanvrage, voor eene geldelijke vergoe ding, wordt aangeraden hun daartoe aan de Konin gin te richten verzoek binnen 10 dagen na de dag- teekening dezer kennisgeving in te leveren ter Ge meentesecretarie. Dit verzoek kan op ongezegeld pa pier worden geschreven. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan het ter Gemeentesecretarie in te leveren ver zoek aan den Minister van Oorlog worden gedaan. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzon derlijke publicatie betrekkelijk „Kostwinners" en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling wor den gevraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Schagen, den 14en Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. Ilareiikarspcl (Waarland). Maandagavond, gaf de Rederijkerskamer „Ons Ge noegen" een openbare uitvoering in het lokaal van den heer A. van Ophern, ter gelegenheid van de kennis. Voor een geheel gevulde zaal werden opgevoerd „De Wraak der twee Weezen", oorspronkelijk drama in 5 bedrijven, en „Het Consultatie-bureau" of „Een zaakje van één dag", blijspel in éen bedrijf. Zooals we van deze kamer gewoon zijn, waren de spelers zeer rolvast. Aangjaande de representatie moe ten we zegjen, dat deze in losheid en natuurlijkheid wel wat gewonnen heeft in vergelijking met opvoerin gen. die we vroeger bijwoonden. Daartoe droegen een «enigszins verbeterde uitspraak en de stijl van het stuk het hunne bij. Het drama viel zeer in den smaak van het publiek. Van begin tot eind werd het met volle belangstelling gevolgd. Na elk bedrijf klonk dan ook een luid applaus. Het blijspel heeft een onbedaarlijken lachlust opge wekt. De jodentypen, die er iu voorkwamen, werden yvrij goed. weergegeven. Het hoelo stukje was één vei- makelijke klucht. De kamer kan met voldoening op dezen avond terugzien. »-J 3 aflo°P bleef de jongere generatie nog een heelen Rld deelnemen aan het bal, dat afgewisseld werd met «enige voordrachten. SPELEN MET LUCIFERS. Zondagochtend werd het vierjarig kind der familie wonende Commelinstraat 83 te Amsterdam, een van be- O-.. ^11 uatii U1CU6 ic tcaaii i„.., noodlot- gevolg, dat de kleertjes in brand geraakten en het ind in een oogenblik in lichtelaaie stond, ten buurvrouw kwam op het geschreeuw van het d toesnellen en wist de vlammen te dooven. g van Duinenbosch. Men vroeg zich af, of de verplichte opneming |n het gesticht van misdadige! s, die werkelijk krankzin- p 1. 1 - 1 - .*-7 ^-v 7,1 oïmnlozii»/iri ïiiio! is een adres van den heer Jn. Mooij, nig zijn of misschien krankzinnigheid simuleeren, iiiet ot koop van 250 M2. «rond, gelegen ach- in strijd kemt met de bedoeling waannede „Duinen huis van mej. de wea. A. Kooger, met bosch' is opgericht. De heer Den Das vindt dat overbodig. Het gaat nu ook in vertrouwen, dus waarom dan niet? Na eenige bespreking wordt besloten dit werk aan te besteden. Ingekomen met verzoek tot ter het woonhuis van mei. D- - - -- -«-«» - het doel daarop een huis te bouwen. I Deze bedoeling toch was steeds De Voorzitter vreest echter, als dit wordt toegestaan, kunnen geschieden, in den ruimsten zin des woords dat men last zal krijgen met den heer Delcoprt. Aan uitgaande van een systeem van betrekkelijke vrijheid, dezen toch is die grond en meer daar gelegene verhuurd, hetgeen uit den aard der zaak op krankzinnige nnsdadi- hii betaalt daarvoor f 25 per jaar. Hij heeft dit terrein gers niet zou kunnen worden toegepast, terwijl de aan- 1 noodig voor een zeker spel. Tevens is mij door hem wezigheid dezer laatsten op den duur ten gevolge moet j gevraagd, om daar toch geen gebouwen meer te laten hebben, dat ook voor de andere patiënten bedoeld sys- I zetten, daar het voor hem onaangenaam is, daar hij -teem niet tot zijn recht zou komen, het terrein noodig heeft, en daarbij 'is het niet van ge- i Sommige leden achllen verder de mogelijke aanvve- vaar ontbloot voor de bewoners. De heer Den Das is er niet voor dien grond te ver- koopen, ook met het oog op den heer Delcourt. v De heer Hoogschagen vraagt, of het niet wenschelijk zou zijn, genoemden heer er mede in kennis te stel- den genoemd, len en hem te vragen wat hij er van zegt. Betreurd werd, dat de leden der Staten niet in de Na eenige bespreking wordt besloten dit adres aan I gelegenheid waren gesteld, vóór het sluiten der over- te houden. Eerst zullen de heeren een verkenning hou den op het terrein. Hetzelfde lot ondergaat het adres van den heer Fransen te Amsterdam, ook om verzoek om pl.m. 180 M2. grond, achter het huis van den heer A. Baken. Bij de rondvraag informeert de "heer Hoogschagen, of dé heer Jn. Vos, zijn vergoeding al heeft ontvangen voor de bewezen diensten tijdens de ziekte van den politieagent Kooger. Na eenige discussie wordt met 2 tegen 4 stemmen besloten, den heer Vos f 15 vergoeding te geven. De heeren Govers en Den Das waren voor f 10. De heer Den Das vraagt, of de kosten van het ver voer, van de vrouw van Bakker, voor rekening der Gemeente zijn of voor het Armbestuur. De Voorzitter zegt van voor het Armbestuur. Niets meer te verhandelen, sluit de Voorzitter de vergadering. PROVINCIALE STATEN NOORD-HOLLAND. Do staten kwamen Dinsdagmorgen te IO3/4 uur bij een, ter afdoeniM van de aan de orde gestelde voor- "subsidies werden verleend aan: de avond-vakteeken- school der Haarlemsche ambachtschool over 1911—13, f 700 per jaar; de teek.enschool te Pui-merend f 600; de voortzetting der avondschool voor aanstaande am bachtslieden te Enkhuizen f 800; de vakteekenschool ia H dfwec f 150: de gemeente-teekenschool te Edam f 1750 De Eenheid" te Amsterdam, f 1500; over 1911—13^ Maatschappij v. d. Werkenden Stand, afd. ambachtsscholen te Amsterdam, f 6000.de Alkmaar- sche huishoud- en industrieschool f 1500; de teek en- gekregen, toen het gesloten was en de voorzitter van Gedeputeerden had verleden jaar de geruststellende mé- dedeeling gedaan, dat van de opname van gevaarlijke rijkspatiënten uit Medemblik geen sprake kon wezen, terwijl thans uit het ontsnappen van zulke gevaarlijke patiënten wel degelijk bleek, dat aan' die toezegging niet was voldaan. Zelfs de commissie van toezicht en de directeur van Duin en Bosch wisten van den inhoud van het con tract niets af. De directeur heeft op te nemen, wie men hem zendt. Blijkt zoo'n patiënt gevaarlijk, dan kan hij over zijn verwijdering confereeren met den directeur van Me demblik, en worden die twee het niet eens, dan beslist de inspecteur, en in hoogste instantie Zelfs de minister van Binnenlandsche Zaken. Dat was volgens zijn idéé heel wat anders, dan wat jhr. Boreel had gezegd, die het had laten voorkomen alsof er geen wolkje aan de lucht was. Volgens zijn idéé is het mooie van Duin en Bosch af. De provincie heeft dit gesticht gebouwd om daar te verplegen de behoeftige krankzinnigen uit de provincie en heeft daarbij niet gedacht aan de opname van krank zinnige misdadigers. Door het contract met de regeering is de directeur verplicht, zulke menschen op te nemen. Hoe hij ze weer kwijt raakt, moet hij maar zien. Maar het gevolg van het contract is, dat de nu gevangenen-krankzinnigen en gewone krankzinnigen dooreengemengd zijn geworden en bovenal, dat in de wijze ongerust zijn geworden en bovenal, dat in de wijze van verpleging van die laatsten 'n wijziging is moeten worden gebracht, omdat voor de gevaarlijke krankzin nigen een ander stelsel van bewaking is noodig geble ken. Hij had aan den directeur de vraag gesteld, of deze opvatting van hem juist was, hij kreeg hierop geen antwoord en concludeerde er uit, dat men hem lie ver geen antwoord wou geven. Zijn conclusie was, dat er ongerustheid bestond in de families, die gewone verpleegden hadden op Duin en Bosch, en hoewel overtuigd, dat het debat in de Staten er toe zou bijdragen die ongerustheid te doen toenemen, wenschte hij dit bewust te doen, om zoo spoedig mogelijk af te komen van het onzalige con tract met de regeering gesloten. De commissaris van H. M. de Koningin kwam ten sterkste op tegen de bewering van den heer Vliegen, dat hij zou hebben gezegd dat gevaarlijke patiënten niet in Duin en Bosch zouden worden opgenomen. Alleen gevaarlijke misdadigers zouden zijn buitenge sloten. Onder de gevangenen zijn er zeer ongevaarlijke en om die van de gemeenschap met anderen uit te zonde ren, zou hij van zijn standpunt een groot gevaar achten. Roos, waarover het hier gaat, heeft zich te Medem blik zeer goed gedragen. Op het oogenblik zijn er te Duin en Bosch van justi- tiewege 21 verpleegden, waarvan 5 veroordeelden, en of die 5 nu zoo'n slechte inwerking zouden teweeg brengen op alle andere verpleegden, meende de voor zitter met recht te mogen betwijfelen. Bovendien, om alle gevaren te voorkomen, was het contract slechts voor den tijd van 3 jaar met de reoee- ring gesloten. Er ontspon zich toen nog een debat tusschen prof. v. Hamel en den heer Vliegen. De heer Goes (wethouder van Castricum) merkt op, dat er wel degelijk onrust in Castricum heeischt. Als Ged. Staten zeggen dat er bjj den burgemeester niet geklaagd is, houdt spreker het vol. Er bestaat evenwel een verbod om te klagen. Een metselaar is door een patiönt aangevallen, maar hem is gezegd dat als hij klaagde, hij ontslagen zou worden. Een meisje van 20 jaar is door een patiënt met een stuk hout aangevallen. De patiënten krijgen zoo veel vrijheid dat ze plannen kunnen maken om te ontvluchten. Roos heeft veel te veel vrijheid gehad, 0 a. had hy geld in den zak. De heer De Boer (lid van de commissie voor Duin en Bosch) vindt het jammer dat men hier bezig is den naam van Duin en Bosch te baderven. Hoe de heer Goes, wethouder van Castricum, kan komen met die algemeene en vage praatjes, acht spreker te betreuren. Waarom is hij niet bjj de commissie gekomen? Ten slotte deelde de heer De Boer nog mede, dat die commissie volkomen gerust is over den toestand, dat een debat, zooals gistermiddag gevoerd, niet anders zou kunnen uitwerken, dan de reputatie van Duin en Bosch te bederven, dat do toestand van Duin en Bosch over eenige maanden zal blijken zoo te zijn, dat zelfs de heer Vliegen tevreden zal wezen en als blijk daarvan deelde hij mede, hoe de commissie niet het minste bezwaar heeft gehad, den directeur van Duin en Bosch verlof toe te staan. Hierna werd de discussie gesloten en de begrooting voor Duinenbosch aangenomen. Bij de behandeling der provinciale begrooting drong Prof. Van Embden aan om bij het heffen van opcenten op de personeele belasting een schaal aan te leggen, om de opcenten voor de hoogere klasse te doen stijgen. Spr. gaf deze zaak ter overweging en bestudeering aan Ged. Staten. De heer Van Sillem (Ged. Staten) zei, dat er voor Ged. Staten geen bezwaren kunnen bestaan, om deze zaak in overweging te nemen. De heer Vliegen vroeg, welke plannen Ged. Staten nu hebben met de melkvoorziening. De voorzitter zei, dat de zaak zeer ter harte genomen en voorbereid wordt. De begrooting werd aangenomen, EeDige waterschapsreglementen werden goedgekeurd. Te 6j uur werd de vergadering gesloten. Aanrandingen. Men meldt ons, dat in de laatste tijden wederom her haaldelijk aanrandingen in bet Vondelpark te Amster dam plaats hebben. Hierbij moet men met groote sluw heid en verregaande brutaliteit te werk gaan. Zoo heeft men 's nachts prikkeldraad over den beganen weg ge spannen, zoodat de niets kwaads vermoedende wandelaar of de personen, welke door hun bezigheden of anderszins gedwongen, zich op namiddernachtelnk uur door het traden." contract gesloten. De wensch van den heer Goes kan 1 j*? ,1° E aan de commissie voor „Duinenbosch" overgebracht school van de afd. Krommenie van den R.-K. Volks bond over 191112, f 100; de ambachtsschool Den Helder en omstreken voor f 1911—13 f 3000; den Han delscursus met avondschool voor handwerkslieden te Alkmaar over 191113 f 1000; bewaar- en handwerk- school te Terschelling f 125; het Amsterdamsch Ge nootschap ter bev. der koepokinenting f 500; het vac cinatiebureau voor Haarlem en omstreken f 400- den snijcursus van kleermakers en naaisters van de Maat schappij voor den Werkenden Stand te IJmuiden over 1911—13 f 50 per jaar; aan 't dep. A'dam v. d. Mij. v. Nijverheid over 1911—13 f 300; het Matrozeninstituut van de Koninklijke Roei- en Zeilvereeniging te Amster dam 191113, f 500; het Nederlandsch Tooneelver- bond voor haar tooneelschool te Amsterdam óver 1911 f 300voor het onderwijs in de zeevaartkunde in Vlie land f 1500; aan de visscherijvereeniging Ons Belang te Enkhuizen, over 1911—13, f 200de visscherij-school op Marken over 1910 f 100van een te stichten vak school voor kaasmakerij, te Hoorn, 3 jaar lang f 500; voor een cursus in hoefbeslag aldaar over 191011 f 150; voor de restauratie van de St. Bavo te Haarlem, 8 jaar lang f 2000, per jaar; voor de paardenfokkerij, in Noord- Holland over 1911—13, f 5000 per jaar; voor de vee fokkerij: In Noord-Holland f 5000; voor de varkens- fokvereeniging te Hoorn f 300voor de landbouwten toonstelling te Hoorn, een krediet van f 500; voor de bestrijding van de tuberculose in Noord-Holland f 10.000. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de afd. Purmerend van den Bond van Smedenpatroons, om een subsidie voor een op te richten vakteekencursus en op een verzoek van de afdeeling Amsterdam van den Ned. Barbiers- en Kappersbond, om subsidie voor het oprichten van cursussen voor haarwerkers <jn da meskappers. Het punt tot het verleenen van subsidie aan de op te richten vakschool voor kleermakers 'te 'Amsterdam werd aangehouden. Verschillende begrootingen werden goedgekeurd. Bij de behandeling der subsidie voor de Paarden fokkerij \ond de heer Sluis de subsidie van f 5000 te boog in verhouding tot den steun aan de veéfok- kerij. Hij stelde voor slechts f 4000 te geven. De heer J. J. Winkel ontraadde de vermindering, evenzoo de heer Breebaart. De paardenfokkerij is slechts te veredelen met veel kosten. De heer Van der Mersch vroeg eenige inlichtingen. De inkomsten van 'de commissie bestaan alleen uit het provinciaal subsidie, terwijl de belanghebbenden niets geven. De heer Breebaart antwoordde dat de boeren in schrijvingsgelden moeten betalen en ook nog vele an dere kosten heDben. De heer Ferf (Ged. Staten) "verdedigde het voorstel van Ged. Staten. Ook het Rijk geeft subsidie. Particu lieren kunnen niet zooveel doen. De heer Vliegen zei dat de vereeniging dan slechts een gedeelte der begrooting heeft overgelegd. Sprékér heeft van andere zijde vernomen dat voor buitenland- sche reizen van commissieleden veel in rekening ge bracht wordt, o. a. eens voor den aankoop van een hengst in Engeland f 581. Van deze commissie heeft spreker niets gehoord. Maar toch achtte hij: éen totale begrooling noodig. 1 De heer Breebaart zei dat bij een volgend verslag de geheele rekening en verantwoording zal gedaan wor den. Het amendement-Sluis werd met 48 tegen 15 stemmen verworpen. j Over de begrooting van het provinciaal Krankzinni gengesticht „Duinenbosch" te Castricum was een belangrijk prae-advies ingekomen van de commissie, 1 welke de begrooting had onderzocht, i Het onderzoek gaf aanleiding tot veel algemeene be schouwingen, gedeeltelijk uitgaande van het recente feit 1 der ontsnapping van Rijkspatiënten uit dat verpleging zou in des wi zigheid van „krankzinnige misdadigers bosch" een omstandigheid, die wellicht ontsteltenis in op „Duinen- ontsteltenis in de gezinnen der andere patiënten of bij deze zeiven zou wekken, waarvan dan ook enkele voorbeelden wer eenkomst met den Staat der Nederlanden tot opne ming van Rijks-patiënten, van den inhoud daarvan ken nis te nemen. Ware dit .geschied, zoo meenden enkelen, dat eene regeling, als bij art. 4 daarvan, niet onaangevochten zou zijn gebleven. Over „Duinenbosch" is zeer lang gedebatteerd. In zijn eersten termijn verzocht de heer Goes, wet houder van Castricum, Gedeputeerde Staten, met het oog op de rust en vooral op de veiligheid Zondags wanneer de inwoners der gemeente naar de kerk zijn, het daarheen te leiden, dat de wandelingen der krank zinnigen zouden beperkt blijven tot het landgoed zelf en niet zouden worden uitgestrekt tot in 'de gemeente. De heer Boreel (Ged. Staten) zei dat noch bij; Ged. Staten, noch bij de commissie voor Duinenbosch, noch bij den burgemeester van Castricum klachten zijn ge komen. Bij de ontvluchting heeft geen plichtsverzuim plaats gehad. Er zijn op „Duinenbosch" geen omstandigheden die bijzondere maatregelen wettigen, Met alles wat de commissie geschreven heeft is spre ker het niet eens. In het contract immers staat: „een contract gesloten, dat geheel gelijk is aan andere con- worden. Die zal dan met de medici overleggen. Dit gaf den heer Vliegen aanleiding, het woord te vragen, en te betoogen. dat hij zeker nooit een con tract Zou hebben gesloten zooals Gedeputeerden dit hadden gedaan. De Staten hadden dit contract pas onder de oogen Zoo gebeurde het, dat Zaterdagavond omstreeks 11 uur een heer en dame, welke zich door de Kattelaan begaven, op deze wijze kwamen te vallen. Gelukkig kwamen op dit oogenblik twee bereden politieagenten voorbij, waarop de aanranders die op de loer lagen de vlucht namen. Van het geval is procesverbaal opge maakt.

Schager Courant | 1910 | | pagina 1