Gemengd Nieuws. DE OVERSTROOMING TE AMSTERDAM. Plaatselijk Nieuws. In den nacht van Vryla? op Zaterdag werd eenhce', welke het Paviljoen omstreeks kwart over één passeerde, door drie kerels aangevallen. Ook dezen hadden het biykbaar op zjjn portemonnaie gemunt. De heer, die meermalen het Vondelpark moet passeeren en geregeld gewapend is, had dien nacht toevallig geen wapen bü zich. Hy maakte dan ook alarm, waarop een nacht waker toeschoot. Twee dar aanranders namen de vlucht, doch een derde werd met vereende krachten gearresteerd en naar het bureau Rejjer Anslostraat overgebracht. De aangeho ld me, zekere Jan Wortel, is een bekende van de justitie. N. R. C. Lutjewinkel. Voor het „Mercurius diploma" (boekhouden) der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-vereeni- gingen in Nederland, is o.a. geslaagd de heer C. Kerk- meer alhier Oude Xiedorp De vacantie aan de openbare lagere school alhier begint den 20 Augustus en eindigt den B September a.s. Aan de school te Zijdewind begint de vacantie den 20 Juli en eindigt den 15 Augustus a.s. Winkel. Het geval van schurft onder de schapen van den heer J. Timmerman te Lutjewinkel, is reeds eenigen t(jd geweken, en zjjn op advies van den Districts-Vee arts de voorzorgsmaatregelen ingetrokken. Afname van taberknlose. In het orgaan van de Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberkulose vinden wy de volgende cyfers Aan longtuberkulose zijn in Nederland, per tienduizend inwoners gestorven In het jaar 1901 1902 1903 1904 1905 1906 1907 1908 Mannen 13,99 13,69 13,35 13,08 13,54 13,17 12,60 11,79 Aan de gezamenlijke vormen per 10,000 inwoners gestorven: Vrouwen 13,48 12,82 13,06 12 81 13,60 13,57 13,32 12,12 Totaal 13,73 13,25 13,21 12,94 13,57 13,37 12,97 11,96 van tuberkulose zijn, In het jaarMannenVrouwenTotaal 1901 19,89 18,88 19,37 1902 19,29 18,15 18,72 1903 19,48 18,24 18.86 1904 18,89 17,98 18,42 1905 18,16 17,71 17,93 1906 17,61 17,97 17,79 1907 17,06 17,48 17,28 1908 16,22 16,13 16,18 Het blijkt dus, dat de stijd tegen de tuberkulose sinds eenige jaren aangepakt, toch wel resultaat heeft. Een noodlottige vergissing. In de nabijheid Meppel had dezer dagen een directeur eener boterfabriek ergelyk veel last gehad van Zigeuners, die hem tot zesmaal achtereen naar „de bel" lieten loo- pen. Toen daarop andermaal de bel ging, vloog de man woedend naar voren, rukte de deur open en gaf een geweldigen schop, niet aan een zigeuner, maar aan een dominee! De predikant, die op huisdezoek kwam, begreep niet, waaraan hij die vriendelijke ontvangst had verdiend en bleef, geheel in de war, voor de weer on- middeljjk gesloten deur staan Een gevaarlijk heerschap. Een 26 jarige likeurstokersknecht in de Albert Cuyp- straat, te Amsterdam, had een goed oogje op de vrouw van zjjn kostbaas, een werkloos behanger. En de liefde bleef niet geheel onbeantwoord. Als manlief uit vis- schen ging, dan minnekoosden de twee. Tot de verliefde jonge man de stoute schoenen aantrok en haar voor stelde met hem lief en leed te gaan deelen. De vrouw weifelde, de jonge man bleef aandringen en begon wrok te koesteren tegen zijn hengelenden kostbaas, die immers zjjn geluk in den weg stond. Die wrok sloeg over tot haat en de likeurstokersknecht maakte er geen geheim van dat wanneer de vrouw weigerde met h6m mee te gaan, er een ongeluk zou gebeuren.... Zaterdagmorgen deed hij haar, voor de zooveelste maal, het voorstel om haren man te verlaten voor hem. Dat was in een café in de Utrechtschestraat, waar de vrouw werkster was. En om toch vooral over de noodige welsprekendheid te kunnen beschikken, dronk hij 't eene glas na het andere, 't Slot was dat de vrouw weigerde, en verklaarde mee te zullen gaan met haren man, die inmiddels ook in het café was gekomen. Toen keerde de woede van den teleurgestel- den verliefde zich tegen den echtvriend. Eu plots kwam toen de uitbarsting. De vrouw Kleedde zich aan om met haar man mee te gaan Dat was voor den jonge man het toppunt. Hij haalde een revolver uit zjjn broekzak en richtte het wap9n op den behanger, die de straat opsnelde, gevolgd door zjjn belager. Tot des behangers geluk liep zijn vervolger tegen een politie agent aan. Hij stak toen het wapen weer by zich, ging weer het café binnen, maar werd door den ageut ge arresteerd, die het wapen in beslag nam 't Bleek uit het onderzoek dezer zaak aan het politie bureau in de Ferd. Bolstraat, dat de revolver met scherpe patronen geladen was. De aangehoudene had het wapen ongeladen, van een vriend geleend en in een wapen winkel op den Zeedijk scherpe patronen gekocht. Gistermorgen is de likeurstokersknecht wegens poging tot doodslag ter beschikking der justitie gesteld. Waterschade. Bjj de firma Kattenburg Co. te Amsterdam is Maandag het water door vijf verdiepingen van haar magazijnen en fabrieken, Warmoesstraat, gedrongen, zoodat het personeel, bestaande uit 200 man, vrijaf gekregen heeft, omnat de toestand der lokalen niet toe laat met den arbeid voort te gaan, alvorens een en ander is hersteld. Oiu een twintigje gered worden. Alles was verzekerd. Te TJlft, gem. Gendringen, is het huis van den arbei der J. Arendsen tengevolge van bliksem inslaan geheel afgebrand. De geheele inbeedel ging verloren. Gisteren is in Bloemendaal, gemeente addinxveen, een koe van den landbouwer S. Moons door den bliksem doodgeslagen. De arbeider G. Baas, die juist bezig was het dier te melken, kreeg enkele brandwonden en ont vellingen aan de handen. Oadeslois. Onzo vroegere plaatsgenoot, de heer D. Klees, thans onderwijzer te Haarlemmermeer, slaagde 19 dezer te Amsterdam voor de hoofdacte. Kinderliefde. Wy leien in de „Midd. Crt.'1: De 77 jarige weduwe A. werd Maandag j.L in het oude mannen- en vrouwenhuis te Middelburg opgeno men. Er werd een contract met de familie gemaakt, waarbij besloten werd, dat de vrouw drie maanden daar zou verblijven. Donderdag j 1. werd ze ontslagen, naar men zeide, omdat ze lastig was. Een dochter werd met haar komst in kennis gesteld, doch weigerde de oude vrouw op te nemen. Daarna is ze op straat gezet. Wijl ook de andere familie zich niets van de oude vrouw aantrok, bleef ze twee dagen zwervende en (werd ze Vrijdag op het politiebureau gebracht, waar ze den nacht kon doorbrengen. Zaterdagmiddag is de vrouw naar het gasthuis over gebracht, waar ze afwacht wat verder over haar lot zal worden beslist. WIERINGERWAARD. Van particuliere zijde meldt men ons, dat op de Westfriesche Dijk Maandagmiddag ongeveer half twee een brutale aanrandingheeft plaats gehad. Een reiziger aldaar passeerende werd door een twee tal polderjongens lastig gevallen. Een van deze twee mishandelde den reiziger, terwijl hij zijn mes trok om nog erger daden te bedrijven. Gelukkig werd dit tumult gezien „door den vrachtrijder Steen, die toen enkele personen die in het land van den heer Vethman aan het werk waren, waarschuwden. Met vereende kracht werd de woesteling toen aangevallen en kreeg een portie- op zijn rug, niet zacht en welverdiend. De tweede polderwerker koos, eerst nog van zins om zijn makker bij te staan, het hazepad en sprong in zijn verbouwereerdheid middc" vervolgers hem vonden. Door tijdige hulp is deze zaak voor den betrokken reiziger nog goed afgeloopen. Het had echter erg ge noeg kunnen worden en we hopen dan ook, dat hier een zeer strenge straf zal volgen. Schoolvoeding in Engeland. Sedert 21 Decembes 1936 werkt in Engeland een wet op de schoolvoeding. Krachtens dezen wet moet de re geering ten behoeve van schoolvoedingscommissies wan neer in deze ook de regeering zelve vertegenwoordigd is, zorgen voor de noodige terreinen en gebouweu, gereed schappen en voor hulpperssoneel. De kosten voor aan schaffing der voedingsmiddelen draagt de regeering slechts dan, wanneer bewezen is, dat de kinderen wegens on voldoende voeding niet met vrucht het onderwijs op de lagere scholen volgen kunnen, en dat zonder bijslag uit de openbare kas de kosten niet of niet geheel gedekt kunnen worden. In deze gevallen kan het plaatselijk bestuur, met machtiging van het onderwijs departement, een subsidie geven tot een bedrag niet hooger dan de opbrengst van een belasting van een halven stuiver in het pond. De door de overheid vast te etellen kosten der maaltijden moeten door de ouders worden betoald, tenzjj de overheid overtuigd is dat deze buiten hun schuld niet tot betaling in staat zijn. Over de werking dezer wet tot 31 Maart 1909 is nu een verslag verschenen, waaraan het volgende is ont leend. Op dien datum waren 113 van de 328 plaatse lijke schoolbesturen schoolcantine-commissies werkzaam. Veelal echter waren geht&l particuliere organisaties los vae de wet op dit gebied werkzaam. Machtiging om uit belastingspenningen de kosten der schoolvoeding te bestrijden waren er tot 31 Maart 1938 40 verleend, in het volgende jaar 85, en van 1 April 1909 -31 Maart 1910 96. De aan de ouders in rekening gebrachte kosten per maaltijd waren in den regel 1—2 penny per maaltijd. Op een totale uitgaaf ven 66.000 pd.st. werd echter niet meer dan 295 pd.st. gerestitueerd. In den regel wer den geen ontbijten maar middagmalen verstrekt. De keuze der kinderen geschiedde in den regel op aanwij zing der onderwijzers, vaak echter ook op aanwijzing van schoolartsen of andere belangstellenden. Het rapport constateert een gunstigen invloed van de schoolvoeding op de aandacht der kinderen, en evenzoo op hun zin voor orde en behoorlijk gedrag. De onderwij- Wy bieden onzen lezers hier aan een welgeslaagde photo van de overstroomde Ceintuurbaan te Amsterdam Zooals men ziet maakte de AmsterdamscQe straatjeugd onmiddellijk van de nood een deugd, trok schoen», en kouz9n uit en plaste door het nat, als waren zü aan het Scheveningsche of Zandvoortsche strand. in een diepen slaap.Er zullen verscheidene dagen moeten verloopen, eer zij geheel van hun uitputting hersteld 2ullen zijn. Ernstig spoorwegongeluk in Ierland. LONDEN; 19 Juli Een pleiziertrein, waarvan de lo comotief was losgekoppeld, liep van het station Roscrea, in Ierland, langs een helling naar beneden over een afstand van vijf mijlen en botste ten slotte tegen een passaeierstrein aan, die van Birr kwam. In 't geheel zjjn er over de honderd reizigers gewond ONWEER. Niet alleen Amsterdam werd Maandag door een ont zettend onweer bezocht, uit verschillende plaatsen in Duitschland wordt eveneens melding gemaakt van zware onweders die Zondagavond of in den nacht van Zon dag op Maandag voorkwam. Dortmund werd in den na dit van Zondag op Maandag door een overstroo ming geteisterd, een hevig onweer met zwaren regen zette de straten op sommige plaatsen een voet en meer September voor de Nationale bibliotheek in Mexico- City worden onthuld. DE REDDENDE RAM. Een .Engelsche reverend ondersdieidt zich toch vaat van zijn soortgenooten door iets bizonderszij slaan me( beide beenen midden in het leven en zij gaan naar het schijnt zonder dat het veel schaadt aan de bevre digende vervulling van hun geestelijke taak ja e[jj opzicht met hun tijd mee. Met den reverend Sidney Swann uit Manschesler was het niet' anders gesteld. Deze brave geestelijke is de uitvinder van een eigen vliegtuig waarmee hij reeds eenige dagen proeven nam. In liet bewaren van het lichamelijk evenwicht alevel scheen revd. Swann min der bedreven dan in de verzorging van het evenwicht des gemoeds... bij zijn gemeentenaren. Hij zweefde juist in hooger sferen toen zijn motorvlieger een buiteling maakte en de eerwaardige er in een sierlijke hoog uit- geslingerd werd. onder water. Kelders en laaggelegen woningen stroom-1 Maar de hemel was haar getrouwen dienaar genadig, den onder. Den geheelen nacht was de brandweer be- Beneden wachtte hem de kudde... schapen, die op een zig met reddingswerk. In een der hoofdstraten sprong der weiden van zijn gemeente liep te grazen en revd. de waterleiding, wat den toestand nog verergerde. Swann, die al meende dat zijn laatste preek zijn zwa- Uit Heidelberg komt het bericht, dat Zaterdag, na nenzang was geweest, kwam op den rug van een ram de verlichting van het slot bij gelegenheid van de Dies- j terecht en bleef nagenoeg ongedeerd, evenals zijn vlieg- viering door het korps Suevia, een hevig onweer los- tuig, dat er ook zonder veel schade afkwam, barstte; de duizenden, die aan de overzijde van den De geramde ram echter was dood. Neckar de verlichting aanschouwd hadden, vluchtten naar de oude Neckarbrug. waar een paniek ontstond, waarbij eenige kinderen werden doodgedrukt. Tal van kinderen en volwassenen zijn vermist. Een der ver sierde booten, waarin 250 leden van het congres dei- papierhandelaars waren, geraakte in de duisternis in verkeerd vaarwater; slechts met groote moeite kon den de inzittenden worden gered. In den omtrek van Heidelberg is groote schade aan gericht het geheele Beneden-Neckardal is verwoest. Ook uit andere plaatsen komen berichten van ont zettende onweders en zware stortregens. DE SCHOONVADER IN PLAATS VAN DE BRUID GESCHAAKT. Een jonge Eskimo, Lochinvar. die het hof maakte aan een jong Eskimo-meisje, werd echter door den vader van de geliefde de deur gewezen. De moedige Eskimo besloot daarom het meisje te schakendaar toe kwam hij ,s nachts aangeslepen, nam de shin-ig-bee (slaapzak) Van hel meisje op, sloeg de einden óver elkaar en begaf zich met zijn lieven last op den rug vliegensvlug naar huis, niet lettende op het geschreeuw dat uit den zak kwam. Vol vreugde legde hij thuis zijn vrachtje neer, waarbij hem bleek, dat hij niet het meisje, maar.... haar vader geschaakt had. EEN PETROLEUMBRAND. BAKOE, 17 Juli. In de naphtafabrieken van Schi- bajew zijn 300.000 pond petroleum in brand geraakt. Het vuur sloeg over naar de fabrieken der „Kaukasische Gesellschafl", waar een reservoir uitgebrand is. Gister- zers zjjn ambshalve niet verplicht om de maaltijden bij middag was men het vuur nog niet meester. te wonen, maar in zeer vele gevallen doen zij het vrij willig. Het totaal der buiten Londen in Engeland en "Wales verstreke m aaltijden bedroeg in 1937/8 2.751.326, [in 1908/9 reeds 9.671.789. Het aantal der gevoede kinderen is niet met juistheid bekend. Voor zooveel kon worden nagegaan, werden in 1907/8 1.809.897 maaltijden aan 14106 kinderen (41 per kind) en in 1908/9 7.198.297 maaltijden aan 116843 kinderen (61.6 per kind) ver strekt. De kosten bedroegen in juiste cijfers 65 968 pd.st. in het laatste jaar, waarbij nog 3559 pd.st. voor admi nistratiekosten komen.Van dit totaal kwamen 31.967 pd.st. uit belastinggeld voor voeding en 16313 pd.st. uit de zelfde bron voor andere doeleinden. In Londen werd door den graafschapsraad de zaak ter hand genomen en aanvankelijk uit vrijwillige bijdragen bekostigd. Met 1 Jan. 1909 werd echter een belasting van d. voor dit doel ingevoerd. Hier werden in 1908/9 4.546.771 maaltijden verstrekt. Het maximum der ge- voede kinderen, 55181, viel in Maart 1909, het mini- i mum, 2749, in Augustus 1908. Het gemiddelde per week was 39.632, en de kosten per maaltijd waren on- De kantoren te Amsterdam der collectéurs der Staats- geveer 2 pence; de kosten bedroegen het lutste jaarTn loterij worden dezer dagen weer bestormd door waar- totaal 19.722 pd st dige afstammelingen der speelzieke Batavieren- Dikwijls komt de politie er aan te pasimmers van queue-maken heeft ons publiek nog niet het minste begrip. Een onzer lezers klaagt er over dat voor het kantoor van een collecteur in de Tilanusstaaat ergelijke tooneelen van vechten en dringen hebben plaats gehad, zoodat hij de politie heeft gewaarschuwd. Het schijnt wel noodig te zijn op de eerste dagen eener loterij bij eiken eollee Vjjf dagen in een kolenm|jn- De beide Duitsche mijnwerkers Breuker en Kepper werden verleden week Dinsdag door het instorten van een mijngang in de mijn „Prinz-Regent", nabij Bochum, van het verkeer met den boven-wereld afgesneden. Eerst Zondagnamiddag LL slaagde men erin, hen levend en lichamelijk ongedeerd uit de diepe schacht te bevrijden, taat door politie de spaelzuchtigen in de lij te doen Zondagmorgen om vijf uur vernam de reddingsbrigade zetten. Hbld, die sinds Dinsdag met het doorboren der puinen bezig was, voor het eerst binnen in de mijn een dof geklop een teeken, dat de beide werklieden nog in leven waren' Met verdubbelden ijver zetten de redders hun arbeid voort, die eindelijk, tegen het vallen van den avond met een gelukkig resultaat bekroond werd. Des na middags, tegen half zes, bracht de lift de beide geredden Hbld, De Gebakjes duurder. In een gehouden vergadering van zeer vele Haagsche banketbakkers en verschillende vertegenwoordigers van de brood- en banketbakkerijen, is met algemeene stem men op een enkele uitzondering na besloten, ten ge volge der rijzing der prima grondstoffen met ingang van 1W O t O V WW I lig Uiig Lili J 1 Q WA WÜ UOlly Augustus as. de prijzen der gebakjes te verhoogen van t m9n zorgvuldig in dekens gewikkeld had, omhoog. a t „™i.j i De gevangenschap der mijnwerkers had in het geheel 123 uur geduurd. Kepper en Breuker waren Dinsdag namiddag om twee uur de mijn ingegaan. Des avonds om half tien, eenige oogenblikken voor het einde van den werktijd, stortte de mijngang in. Tot Donderdag middag moet de gevangenschap nog eenigszins te dragen geweest zijiitot zoolang wisten do beide ongelukkigen hun benzinelampen brandend te houden. Van Donder- dagavond af zaten zij in een ondringbare duisternis niet wetend, of buiten pogingen tot redding gedaan werden. Hun zakhorloges, die loopend gebleven waren, stelden hen in staat, de lange uren te tellen, die zü in het donkere hol verbleven. Toen zij Zondagnamiddag ein delijk de lampen der reddingsbrigade zagen flikkeren waren zij te zwak om een kreet van vreugde te slaken! Hun redders ziende, begonnen zij te weenen. Een geneesheer wachtte boven de beide geredden op De meer dan vijftigjarige Kepper was veel meer ver zwakt dan zijn jongere gezel. Een inspuiting metaether 3Ü?,w"00„T g* °P\de. levensgeesten weer bü hsn op to wekken.Naar het ziekenhuis overgebracht, ontvingen eanig voedsel Nadat8da*8 h°l bugi" hllnner opsluiting 3 op 4 cent en van 5 ep 6 cent. Do niet op de verga dering aanwezige belanghebbenden hadden allen ten volle instemming schriftely k betuigd. Algemeen wenschte men liever tot deze kleine verhooging van dit genots artikel over te gaan dan minderwaardige ingrediënten te gebruiken. Verdronken. Al spelende is het zoontje van den heer T. Kulk in de Ringvaart te Haarlemmermeer gevallen. Het werd, niettegenstanne er spoedig hulp was, levenloos opge haald. Brand en Onweer. De woning van A. Bausd te Vledderveen is door on bekende oorzaak verbrand. De levende have is gered, doch verder is alles verbrand. Alles was verzekerd. Niet ver van de Koog op Texel is het huis, bewoond door H. Willemse, in brand geraakt en geheel door de vlammen vernield. Het omvallen van een petroleum- brari. wl ^°rdt als ,00rzaak opgegeven. Al het ver brande was door verzekering gedekt. LUstermiddag sloeg de bliksem in de boerderij van Geert Boker te Kallenkote (O.) Har gohoelo gebouw werd een prooi der vlammen. Alleen kon de inboedel EEN MODELHOEVE. Alexander Peacock, een rijk Amerikaan, heeft plan nen ontworpen voor een modelhoeve van welke de installatie ca. f 120.000 zal kosten. Vee en paarden met den besten stamboom zullen voor deze hoeve wor den aangeschaft. De terreinen der hoeve zullen een uitgestrektheid beslaan van 115 acres en er komen 150 stuks runderen van eerste kwaliteit. Iedere koe krijgt een eigen badvertrekvoorts wordt een speciale dienst ingericht om dezen dieren dagelijks de tanden te reini gen. De boerderij zal gelegen zijn in Plum, een dorpje bijl Pittsburg. De melk zal met automobielen, voorzien van koelinrichtingen. naar Pittsburg worden vervoerd en daar geveild. Peacock denkl. dat hij 'daardoor de kosten der proefneming er uit zal halen. MELKVERGIFTIGINGS-EPIDEMIE. Te Frederikstad, in Noorwegen, is een melkvergif- tigings-epidemie uitgebroken. Donderdag werd het eerste geval geconstateerd, terwijl er Vrijdag reeds 70 dooi de artsen werden gemeld. Talrijke andere zijn voorge komen. die niet officieel werden aangegeven. Nog geen geval van doodelijk verloop heefl plaats gehad, maar vele zieken verloonen zeer ernstige verschijnselen van darmaandoening. De epidemie is verbreid door de grootste melkin richting der stad. KEIZERLIJKE GESCHENKEN. Keizer Wilhelm gaat van de meening uit, dat kleine geschenken de vriendschap onderhouden, en heeft daar om uit Balestrand in Noorwegen een telegram gezon den aan koning Haakon, dat hij -voornemens is, het Noorweegsche volk een geschenk te geven, als herinne ring aan de hartelijke ontvangst en de groote gastvrij heid, die hij jaar op jaar in de Noorsche wateren ge niet. Dit jaar vooral heeft het prachtige weder, dat de schoonheid der Noorsche Fjordenwereld, op schitterende wijze deed uitkomen, diepen indruk gemaakt op den monarch, en hem dankbaar gjesteind. Hij wil aan die stemming uiting geven, door het aanbieden van een standbeeld van den Noorschen held Frithjof, den heros van Tegner's Frithjof-sagadit beeld, waarvan de uit voering opgedragen is aan professor Unger te Steglitz die den keizer op zijn Noordlandreis vergezelde, zal geplaatst worden op de hcogte bij: Framnas aan de Sognefjord, waar zich, naar de ft graf bevindt. Koning Haakon zond, namens het Noorsche volk, een hartelijk telegram van dankl>etuiging aan den Kei zer, en sprak zijn instemming uit met de plaats, door den Keizer voor do plaatsing van het beeld voorge steld. Een ander geschenk van den Kfizcr, aan de Re publiek Mexico, die in dit jaar zijn 100-jarig bestaan viert, bestaat uit een standbeeld van Humboldt, die in Amerika en vooral in Mexico evenzeer l>ekend en ge vierd is. als in Europa. Humboldt heeft lijdens zijn lange Amerikaansche ontdekkingsreis meer dan een jaar in Mexico gewoond. Hij kwam in 1803, zeven jaar voor hel bevrijden van Mexico uit de Spaansche heerschappij, in dat land aan, en heeft er heel wat gewerkt en gedaan. Het standbeeld, naar het ontwerp van Ernst Freese, is reeds gereed; het stelt Humboldt voor in langen mantel, met hoed en stok in de rechterhand. Het zal dezer dagen naar Mexico worden verzonden, en op 14 le legende wil, Frithjof's Het verhaal vermeldt helaas niet of de ziete-herder later, genietende van een gigot de mouton la jardin/ére, in dankbare herinnering aan het voor zijn behoud ge sneuvelde beest, zijn geschokt gemoed weer in het ver- eischte evenwicht heeft gebracht voor verdere proef nemingen. BLAUWE ROOS. Een Engelsche tuinier zoo meldt de Matin - is er in geslagd, de „blauwe roos" te kvveeken. Mr. Smilh, de kweeker. wonende te Downley, legde zich reeds jaren op proefnemingen in het kruisen van rozen loe. De „blauwe roos" heeft een bijzonder sclioowj tint. Men heeft haar „lady Coventiy" genoemd. VERVOLGD.... WEGENS DE ENCYCLIEK! Uit Praag wordt gemeld, dat volgens een mededee- ling in de ..Boheinia" de predikant der Duitsch-Evan- f'lische gemeente, dr. Zilchert, die onlangs op een in urn gehouden protestvergadering tegen de Borroma- cus-EncycIiek een redevoering gehouden heeft, op grond van art." 81 (openlijke geweldpleging) en art. 312 (be- lcediy'na van overheidspersonen) van het Wetboek var Strafrecht vervolgd wordt. Die maatregel noemt het blad te verrassender, daaï Ir. Zilchert op geen enkele wijze tot geweld heeft aan gespoord, en 'niemand beleedigd heefl, doch op zake- lijken toon het standpunt der Evangelischen tegen de Encycliek heeft uiteengezet. Volgens de Oostenrijfcsche gewoonte werd de pro test vergadering bijgewoond dooi den vertegenwoordiger der Regeering, die op geen enkélé wijze positie nam tegen de redevoering van dr. Zilchert en hem ook .niet in de rede is gevallen of het woord heeft ontnomen. i Zoowel de vervolgde predikant, als de personen, die de meeting bijwoonden zijn hoogst verbaasd over deze vervolging „post festum". HONDSDOLHEID. In de provincie Lecce kwamen de laatste maft- den meer dan 200 lyevallen van hondsdolheid voor. Tien maanden geleden werden 60 honden gebeten door een dollen hond. Veertig werden afgemaakt, maar eer. twintigtal ontsnap'en en maakten blijkbaar een mfflit?e slachtoffers. Honderdtachtig personen moesten worden behandeld. LEVEND BEGRAVEN. In de mijn „Prinz Regent" bij Bochum is een g»n? ingestort, waarin nog twee mijnwerkers ingesloten wa ren. Ondanks de onmiddellijke en krachtig aangewende pogingen om de beide levend bcgravenen te redden, is dat tot nog toe niet gelukt. Nog is alle hoop n# opgegeven, maar de vrees, dat de ontgraving te lang duren om hen nog te redden neemt toe. De directie deelde gisteravond mede, dat 35 meter van de ingeflW mijn waren opgeruimd; er moest no« een gedeelte'1"1 ongeveer 7 meter worden blootgelegd. De opruiming, arbeid gaat .piet snel, daar het moeilijk is de da»™ bezige mannen voLdoende friss die lucht te doen komen. Alle pogingen om met de l>egra venen le wisselen waren tot nog toe vergeefs vreest voor hun leven.' EEN NIEUWE NATIONALE KERK.' Eergisteren maakte dominé Thomas Philips op de ly rity Conference te Londen de opmerking, dat net chantant al aardig op was, de nationale kerk te wolft voor de volksklasse. Hij zeide daarom, dat het de pliff' was van den hervormer de publieke opinie in di# zin te bewerken, dat theaters en café-chantants goeden invloed gaan uitoefenen en gezuiverd wordtf van alles, wat schadelijk kan werken op de open ba" zedelijkheid. NOODWEER IN FRANKRIJK. Een onweer van ongehoorde hevigheid heeft rijd# nacht in West-Frankrijk gewoed, op net platteland v# al groote verwoestingen aanrichtend. Overal zijn de gen door ontwortelde hoornen versperd, en led®" oogsten groote schade. Verscheidene boerenhoeven den door den bliksem in brand gestoken. Te Elbeuf werden drie personen in oen postwagen het paard door den bliksem getroffen. Te HavrejW'J lievige stortregensde straten werden overstroomd het tramverkeer onmogelijk gemaakt. u Op de spoorlijn Rouaan—Havre veroorzaakt® J noodweer een verzakking van den spoordijk, die spoorwegverkeer tusschen beide steden voorloopig - mogelijk maakt. Ook wat telefoon- en telegraafv®»*^ betreft, was Havre Zaterdag geheel geïsoleerd. HET SCHOOLFEEST. ,[fr Onder geleide van de dames v. d. Bcrgli. Deenik. man. J. B. Keet. A. Keet, Atema en Wilhelm heeren leden der schoolcommissie C. L. V- .i()l-ief| S. Meijhuizen on C. Roggeveen en den hr. J. K- '^lef en de heeren onderwijzers van beide scholen 11 sein®11 nog toe vergeera! zööd'ü men (Zie 2e kolomj

Schager Courant | 1910 | | pagina 2