Wegens gevorderd Seizoen GROOTE Zomer-Artikelen Ch. H. Th. SCHMALZ, Schagen. Hei Nieuwe lodebM Voor de Inmaak, Trapan Co., Schagen. Muziek; voor den flans GASKETEL tselaarstaM, Woensdag 3 iiplu 1911, aan DIS BÉ op Texel, een flinke Knecht, n |M,b,ie.k «".„open: beginnen met een nieuw kwartaal. Dankbetuiging. Polderfeesten te Wieringerwaard, K. KOSTER Hz. Trapman Co., Schagen G. J. 0. D. DIKKERS, Burgerlijke Stand. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Advertentie n. P. Voorthuijsen, Woensdag 3 Aug. e.k., Het verbreeden en ver diepen van 900 M. Sloot langs den Zij per Zeedijk, waarvan tee- kenirjg en bestek zijn verkrijgen bij den dijkgraaf voornoemd. I I van LAPPEN, KATOENTJES, MOESELINES tegen spotprijzen a contant. P. S. Verkrijgbaar alle Dames- en Heeren Bad-Artikelen. 2 en 3 Augustus 1910. Bovengenoemde som zal worden uitgekeerd, aan diegenen, welke het eerst zoodanige inlichtin gen zullen verschaffen, welke zullen leiden tot de ontdekking der da ders van gepleegde ver nieling en aanslag tegen de openbare veiligheid, te Wieringerwaard, op Zaterdag 23 Juli j.1. 's avonds tusschen tien en elf uur. De burgemeester van Wieringerwaard, De Kinderkleeding een Schildersknecht, 1 in de lokalen van SCHENK en VEETER. Notaris te TEXEL, Een Huis met 2 schuren, Erf en Dijk, benevens vruchtbaar Wei- en Bouwland, zeven op het terrein afgebakende Perceelen, welke worden gecom- i bineerd. Jachtéeweer.;Hnvaardinsen ^«g 1 nov. 1910 9 Informatiën zijn te bekomen ten kan tore van bovengenoemden Notaris bij wien kaartjes, waarop de wijze van vei ling is aangeduid, zijn te bekomen. IMIWHi €V den commissaris drie karabiniers en vier poli- "p..,genten meegegeven. Met dit gevolg bezocht de 'acLido-commissaris vérscheiden buitenplaatsen, waar nij onder allerlei voorwendsels, den bewoners groote geldsommen wist af te persen. Toen hij 's avonds eenige duizenden lires bijeen had, zond hij zijn es corte naar Ramacca terug, zeggende, dat hij daar den volgenden dag weer zou komen voor een nieu we strafexpeditie. Daarna liet hij een rijtuig inspan nen om naar Catania te rijden, ten einde daar, vol- gens zijn zeggen, den prefect verslag van zijn zon ding te geven. Toen meneer de commissaris evenwel volstrekt niet terugkwam, begon, men te Ramacca argwaan te krijgen, en zoo kwam men er achter, dat men door eep slimmen bedrieger bij den neus geno men was. HITTE IN AMERIKA. In het oosten van Noord-Amerika is het heet: zeer heet. Een gloeiende, drukkende luchtstroom gaat over de oostelijke staten, en een nu en dan o pk wikkend regenbuitje duurt gewoonlijk zoo kort, dat het weinig of geen verkwikking geeft. De menschen sterven er van de hitte, en van ande ren. die verkoeling zoeken in het water, verdrinken er. De hooge temperatuur eischt zoo verscheiden slacht offers. Half New-York stroomt de smoorheete stad uit op Coney Island waren Zondag meer dan een half millioen menschen om een luchtje te scheppen en een bad te nemen. De temperatuur op straat te Chicago was Zondag 102 graden Fahrenheitde hoogste temperatuur in jaren waargenomen. De Philadelphiërs hadden 100 gra den te verdragen5 menschen stierven er aan. Een Episcopaalsche dominéé in een dér voorsteden van Middletown (Connecticutl verzocht na de kerk al zijn hoorders op vanille-ijs dat hij zelf gefabriceerd had. Niemand yan de kerkgangers sloeg de hupsche uit- nocdiging af. Te New-York verdrongen de menschen elkaar voor de badinrichtingen. In den namiddag vielen 9 men schen dood neer op straat, terwijl een groot aantal door de warmte bevangen .personen naai' de zieken huizen werd gebracht. NIET ONAARDIG. Een inwoner van Luxemburg, zekere Breisch. had in de Luxemburgschc afdeeling van de Brusselsche ten toonstelling een aantal dóór Tienï vervaardigde kleinoo- diën uitgestald. Deze werden in den nacht van 23 Juli gestolen. De heer Breisch gaf de waarde van deze gestolen kostbaarheden op 14.000 frs. aan. Nauwelijks was het beri'eht van dèn diefstal in de bladen [ver schenen, of de heer Breisch ontving liet volgende schrij ven van de Belgische douane: ,,Daar uwe kleinoo- diën tolvrij in België zijn ingevoerd in de veronder stelling dat zij; na de sluiting der tentoonstelling we der zouden worden uitgevoerd dfeze vetouderstélling echter te niet is gedaan door den diefstal, daar de kostbaarheden nu in België zullen blijven, wordt u verzocht de voor de voorwerpen verschuldigde invoer rechten onmiddellijk te voldoen". De heer Breisch moet hierop hebben geantwoord, dat hij de verplichting tot het betalen van het invoerrecht op den dief overdroeg. Misschien slaagt de douane er in dezen te ontdekken, daar de politie zich om het geval blijkbaar weinig bokommert. Zoo vertelt de Köln. Ztg. AFSCHUWELIJKE DAAI». Men schrijft dd. 25 dezer uit Dusseldorp: Vanochtend heeft een moeder hier een afschuwe lijke' daad gepleegd. Johanna Kriegers, de vrouw van een fabrieksarbeider, heeft haar dochtertje van een jaar oud met de handen geworgd en haar zes jarig zoontje Johann met een hoofdkussen doen, stikken. De vrouw zegt de daad in een aanval van de grootste wanhoop begaan te hebben, nadat zij zoowel als de kinderen sedert gertfimen tijd door haren man op de verschrikkelijkste wijze mishandeld waren. Ook Zondagavond was het weer tot een stormachtig tooneel tusschen het echtpaar gekomen. Toen de man vanochtend naar zijn werk gegaan was, beging de vrouw de noodlottige daad. De politie heeft haar spoedig daarna in hechtenis genomen. SLAAPZIEKTE. In het hospitaal te Alengon bestudeeren de ge- neesheeren een geval van slaapziekte. In Januari kwam een dienstmeisje van nog geen 32 jaar in het hospitaal. Zij leed aan zenuwtrekkingen. Na een. bij zonder hevigen, aanval sliep zij op 11 Juni in en se dert is zij niet meer ontwaakt. Zij wordt kunstma tig gevoed met melk en ei. Alle gevoel is verdoofd, alleen haar reukzin schijnt op eenige prikkels te reageeren. De oogleden zijn gesloten, maar bewegen steeds. Van tijd tot tijd hoort men de zieke rochelen. Prof. Paul Favez, die de slaapster observeert, is met haar een interessante proef begonnen. Hij beproefde den pathologischen slaap in een hypnotischen te ver anderen en deze proefneming moet hem zijn gelukt. Deze patiënt, die eerst niet kon spreken, moet thans luid woorden zeggen. Bepaalde bewegingen worden haai gesuggereerd en zij kan zonder hulp zich in bed op richten. Prof. Favez hoopt door geduldige toepassing van deze behandeling de (on)-gelukkige weder tot bewustzijn te brengen en haar nieuwe levenskracht te schenken. PERSGAS. De Berlijnsche correspondent van het Hbl. geeft enkele bijzonderheden omtrent de ondervinding, die men in de Duitsche hoofdstad heeft opgedaan met het nieuwste middel tot straatverlichting, het pers- gas. Berlijn de best verlichte stad ter wereld, naar men zegt schaft in de hoofdstraten, het elec- trisch gloeilicht af, om het plaats tet doen maken voor persgas. De eerste proef werd genomen in 1902. Deze slaagde niet hijzonder. Eerst toen het gelukte ..Invertlampen" te fabriceeren voor pers-gas, begon de zegetocht. Eind 1908 was 40 kilometer straat met pers-gas verlicht, en de projecten zijn gemaakt voor nog 95 kilometer binnen enkele jaren. Meer en meer wordt de electrische bol verdron gen- En wie dan ook de moeite genomen heeft een vergelijking te makèn in de lichtsterkte, zal zich hierover niet verwonderen. Het pers-gas kan practisch in iedere lichtsterkte aangewend worden. Het heeft de eigenschap zich met de noodige verbrandingslucht te mengen, terwijl aan het gewone gas buitenlucht toegevoerd moet wor den, waardoor het warmte afgeeft, die voor de licht- vorming verloren gaat. Bij pers-gas wordt de warmte nagenoeg zonder ver lies in licht omgezet.' Het aansteken geschiedt automatisch, zoodra de ■"pompen beginnen te werken. Wat de rentabiliteit betreft: Ejn pers-gaslamp van drie vlammen en, een lichstterkte van 4000 Hefner- kaarsen kost per uur 24.70 pfennig berekend naar den eenheidsprijs te Berlijn van 12.35 pfennig per kubieken meter een booglamp met een sterkte van 3100 kaarsen kost per uur 3'3 pfennig'berekend naar den eenheidsprijs te Berlijn van 40 pfennig per kilowattuur. Pers-gas is veel goedkooper dus. En waarschijn lijk, omdat de vlam veel en veel zachter licht ver spreidt, is het betér voor de oogen dan electrisch licht. Bovendien brandt het gelijkmatiger. a f 1.50 per 35 K.G. Bloemkool f 2.10. Roode kool f3. Komkommers f 0.50 a f2 per 100. BROEK OP LANGEN DIJK, 27 Juli. Aardappelen: Gladbl. f 1.40 a f 2.30. Ronde f 1.40 a f 2.Muizen, f 1.a f 1.50. Kleine f 0.70 a f 0.85 per 35 KG. Wortelen f 1.55 a f2.55 per 100 bos. Bloemkool 1ste soort f8.a f 11.70. 2de soort f 3.a f 4.50. Roode kool f 4.50 a f 4.80. Gele kool f 5.a f 5.80. per 100 stuks. Zilveruien f 4.a f 6.20 per 50 K.G. Slaboonen f 0.65 a f 0.72 per 1000 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 28 Juli. Bloemkool 1ste soort f 6.80 a f 9.60. 2de soort f3.a f4.20. Roode kool f4.50. Witte kool f5. per 100 stuks NIEUW LEVEN, Station NOORDSCHARWOUDE, 27 Juli. Aanvoer 750 zak aardappelen, 250 baal zilveruien. Groote Muizen f 1.20 a f 1.60. Drielingen f 0.60 a f 0.80. Kleine f 0.20 a f 0.30. Schotsche Muizen f 1.40 a f 1.70 per 35 K.G. Zilveruien f 4.80 a f 5.50 Drielingen f 2.30 a f 2.70 per 50 K.G. Roode kool f3.40 a f5.per 100. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 23—26 Juli 1910. GeborenGeertruida, d. van Johannes van Woesik en Antje Louwe. Petrus en Franciscus, zoons van Wil- SCHAGEN, 28 Juli. 9 Paarden f 80 a f 210. 22 Stieren f 125 a f 275. 30 Geldekoeien (magere) f140 a f 200. 93 Geldekoeien (vette) f180 a f315. 30 Kalfkoeien f170 af 300. 21 Vaarzen f 70 a f 125. 30 Nuchtere Kalveren f 7 a f 24. 110 Schapen (magere) f 14 a f 21. 400 Schapen (vette) f 20 a f 30. 2 85 Lammeren f 14 a f 17. 6 Varkens (magere) f 15 a f20. 23 Varkens (vette) f 0.53 a f 0.57 per K.G. 60 Biggen f 12 a f 14. 50 Kippen f 0.50 a f 1.25. 550 K.G. Boter f 1.10 a f 1.3(1. 200 K.G. Kaas f 0.40 a f 0.50. 3000 Kipeieren f 3.60 a f 4.10. MEDEM1JLIK, 27 Juli. Aardappelen: Groote Muizen f 105 a f 1.45. Kleine Muizen f 0.45 a f 0.55. Blauwe f 1.25 a f 1.40 per H.L. Aanvoer 2000 manden of zakken. I WINKEL, 27 Juli. Witte aalbessen 7% a 8 cent. Roode aalbessen 8 a 13% cent. Zwarte aalbessen 18% cent. Kruisbes sen 5 a 6 cent. Frambozen 19 cent per pond. Sla boonen f 0.60 a f 0.75 per 1000. Aardappelen f 0.80 lem Kooijman en Catharina Koning. Overleden: Levenloos aangegeven kind van het man nelijk geslacht van Cornelis Willem Groot en Catharina Kraakman. KANTONGERECHT TE SCHAGEN. Uitspraken van 28 Juli 1910. C. H. d. L„ Alkmaar, Motorregl. f 5 of 5 d.W. K., Wieringerwaard, 453 Str., 4 maanden Rijkswerkin richting; J. B., Barsingerhorn, 314 Str., 14 dagen ge vangenisstraf M. S., Aartswoud, Motorregl., f 2 of 2 d. J. B., Lutjewinkel, id., id.J. T.. Petten. 453 Str., 2 dagen hechtenisA. K.. wed. N., 't Zand, Leerpl.wet f 1 ofl 1 d.P. K.. Keinsmerbrug, 427b Str., 3 gld. 1 of 3 d.J. S.. Callantsoog Arbeidswet, f 2 of 2 d.J. B.. Callantsoog, Motorregl., f 1 of ld.; J, F., Am sterdam, id.. f3 of 3 d.B. P.. Barsingerhorn, jid., f 2 of 2 d.D. v. D.. 't Zand, 459 Str., f8 of 5 d. P. Wi. Valkoog, Pol. Overtr., f5 of 2 d.K. T., Utrecht. J. K., zonder bekende woonplaats, en W. K.. id.. Pol. Overtr., allen f 1 of ld.; C. C., Zijpe, Fh'ov. RegJ., 3 5 f 1 of ld. voos elke boete; J. v. D.. Warmenhuizen, 424 Str., f 5 of 3 d.P. M.. Bar singerhorn 453 Str., f 1 of 1 d.K. S.. Harenkarspel, Motorregl., f 2 of 2 d.J. K., Callantsoog, id., id.A. B.. Oudkarspel 2424 Sr., f 15 of 1 mnd. tuchtschool, J. G.. id.. id.. id.J. R., zonder bekende woonplaats. Dronkenschap. 3 dagen hechtenis. COÖPERATIEVE VEREENIGING TOT AANKOOP VAN VEEVOEDER ENZ. TE SCHAGEN. OPGERICHT 1887. 4T 1 Vergadering van bovengenoemde vereeniging op he den Donderdag 28 Juli 1910, des morgens te half elf uur in het lokaal Cérès alhier. j De voorzitter, de heer K. Koster Hz. opende met een toepasselijk woord de vergadering, waarna de heer C. Kooij, secretaris, de notulen leest, die onver anderd worden goedgekeurd. I Volgt verkiezing van 2 commissarissen, noodig door periodieke aftreding van den heer K. Koster Hz. en wegens overlijden van den heer G. H. Geerligs. Ge kozen werden de heeren K. Koster Hz. te Wieringer- waard en H. Kaan Kz. te Anna. Paulowna. Bij monde van den heer K. Blaauboer wordt na mens de finantiëele commissie rapport uitgebracht over de rekening van vorig boekjaar en adviseert tot goedkeuring met dank aan den administrateur voor het accuraat beheer. De ontvangsten bedroegen de som van f 90598.24%, de uitgaven f 86037.58%, dus een batig slot van f 4560.66. De heer C. Kooij brengt nu het jaarverslag uit. Daaruit deelen we mee dat 22 leden bedankten en 18 toetraden, het aantal bedraagt nu 273. Door den, schralen hooioogst vorig jaar had het bestuur een meerderen omzet verwacht, dit was juist niet zoo, 100.000 K.G. lijnkoek werd er min der verkocht. Er werd geleverd in September 26.000 K.G. lijn koek, plus 627.500 K.G. in de andere maanden. Ver der werd geleverd 116.500 K.G. Thomasphosphaat, 24000 K.G. kanlniet, 163.825 K.G. superfosfaat, ver der 26.900 K.G. chili en 30.000 K.G. suikerpulp. Zoo als reeds gemeld was het voordeelig saldo f 4560.66, hiervan moest evenwel f 3945.31% aan korting voor de leden worden betaald, zoodat het werkelijk batig saldo f 615.34% is, wat f 29.67% hooger is dan vo rig jaar. Het lijnstof ten bedrage van 2045 K.G. is tegen 8.5 ct. per kilo verkocht. De administrateur ontvangt den dank der vergade ring voor zijn uitstekend rapport. V olgt een voorstel tot gedeeltelijke terruggave der ingehouden kortingen. Voorzitter zegt, dat dit een nieu we zaak is. De leverancier, de heer Van der Meij, had de klacht ingezonden bij het bestuur ,dat hij aan de eiseh van het gehalte niet kon voldoen, omdat het lijn zaad van minder gehalte was. als mocht zijn Verwacht. Het bestuur had met den fabrikant geconfereerd en deze bleef bij zijn bewering1. Toen heeft het bestuur zich gewend ,tot het proef station van den heer Van der Zande, en deze beweer de, dat ook andere leveranciers met dit euvel hadden te. kampen en nu stelde het bestuur voor 40 o/o van de korting aan den fabrikant te schenken. Verder bestond er nog met dezen fabrikant een kwestie over de zoogenaamde overtel en daar het con tract te dien opzichte niet geheel duidelijk was, werd aan de 40 «o korting de bepaling verbonden, dat dan de kwestie der overtel geheel zou zijn afgeloopen en een finale afrekening zal volgen. Het bedrag der over- telkoeken beliep ongeveer f 700, terwijl de 40 o/0 der korting f 1400 ongeveer beliep. Na een kleine discussie werd het voorstel van het bestuur aangenomen. Het laatste punt is wijzigpg Statuten en Reglement. Het boekjaar zal locpen voortaan van 1 Juni—31 Mei: de administrateur zal benoemd worden voor den tijd van 3 jaar; bij elke levering zal 1 commissaris aan wezig moeten zijn. de administrateur is aansprakelijk voor de behoorlijke inning der geldenMet algemeene stemmen worden de verschillende wijzigingen goedge keurd. Hierna sluiting. STRENG TOEZICHT. Heden werden twee hokken schapen, afkomstig van Wieringen, in, afzondering op het oude kerkhof geplaatst, als verdacht van rotkreupel. De politie werd met de bewaking belast. KAASMARKT. Onze kaasmarkt gaat in de laatste maanden aar dig vooruit. De superieure qualiteit,, die geregeld Wordt aangevoerd, trekt meer en meer kooplieden. Bij de toenemende notitie, die de handel van onze markt neemt, worden die marktnoteeringen thans op genomen in bladen, waarom voorheen tevergeefs werd verzocht. Zoowel van heeren kooplieden als van de pers hoorden wij den wensch uiten, dat de hoog ste prijs niet meer in den tegenwoordigen vorm zou worden opgegeven, Van beide zijden zou men fabrieks baas en boerenkaas afzonderlijk wenschen genoteerd te zien. Aan dit verzoek werd onzerzijds reeds ge volg gegeven. V. P. N. De V. P. N. te Schagen betaalt voor deze week uit voor kipeieren f 4.60. MARKTOVERZICHT. De markt van heden was in slachtvee vandaag vlug. De prijzen stegen onder het schrijven van ons markt- overzicht. Zoo noteerden wij voor vette schapen van de heeren K. Jonker van Barsingerhorn en Van dei- Stok van Nieuwe Niedorp 29 gulden en terwijl svij zulks schreven, vernamen wij. dat de heer D. A. Blom van St. Maarten 30 gld. had ontvangen. Met vette koeien ging het juist zoo. De heer A. Wink van Dirks- I horn met 310 gld., werd overtroffen door den heer i C .(stammes alhier met 315 gld. Wat vette koeien j betreft was de aanvoer groot. Het fonds boekte 97 stuks. Eerste kwaliteit prijsde 40% cent. Voor schapen zagen wij kooplieden, die dit jaar onze markt nog niet be zochten. Varkens werden verkocht .tot 81 cent. Stieren waren in vrij: groote getale aangevoerd. Ook hier was de handel zeer geanimeerd. De handel in melkkoeien en geldekoeien was weder zeer levendig. Voldoende wa- j ter en beter weer. maakte de banden van de beurs iets losser. POLITIE. Gevonden voorwerpen: 1 pakje lampenkatoen. Heden overleed mijne geliefde Echtgenoote en der kinderen zorg dragende Moeder en Behuwdmoeder in den ouderdom van 68 jaar. Mede namens Kinderen, M. BOSSEN. Schagerbrug, 27 Juli 1910. Met deze betuigen wij onzen harte- lijken dank aan allen, die tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Vader blijken van deelneming hebben betoond. Inzonderheid onzen dank aan Ds. Van Loon voor de gevoelvolle woorden, tot ons gesproken. M. BLOM. D. BLOM-Smit. Kolhorn, Juli 1910. Opruiming HET BESTUUR van den Polder CALLANTSOOG, zal op des middags te 12 ure, ten huize van den Dijkgraaf te Cal lantsoog, aanbesteden: De Dijkgraaf, H. KRUIS VELD. callantsoog, 26 Juli 1910. EN ALLE Aanbevelend, ÏIJFTIE Uk rf\ en Aanbevelend, Gevraagd: bij G. Gkootes, Haringhuizen. Zoo spoedig mogelijk gevraagd prima Kwaliteit Per ka, per groot vel 10 cent. Eerste dag toegang vrij. Tweede dag 25 cent entrée. Gevraagd: tegen hoog loon bij J. KUIPER, Ter- diek, gem. Nieuwe Niedorp. te koop, een jaar gebruikt, met kleinen ketel. De eerste 2 M. hoog en 1.80 M. middellijn, de kleine 1.50 M. hoog en 80 c.M. middellijn, compleet. Te bevragen bij C. KUIPER, Twisk. Te Koop: Een zoo goed als nieuw Centraal Kaliber 16. Sluiting tusschen de hanen Bij P. KLEEF te Huiswaard, Gem. Koedijk. bij Joh. Ruis, Metselaar, 't Zand. rtb - Of 's avonds 7 uur, in bet Hotel TEXEL" ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den heer JURRIEN BEUMKES staande en gelegen bij het Horntje op Texel, samen groot 14.30.00 Hectaren in

Schager Courant | 1910 | | pagina 3