DE STBIJD OM BEH HAB. Zaterdag 30 Juli 1910. 54e Jaargang. No. 4751. TWEEDE BLAD. Binneiilandscli Nieuws. Feuilleton. Sclager Courant. DURE TAARTJES. Nog ééns komen wc er op terug, alvorens de gebak- s ,,de hoogte ingaan". Maison Judels te Den Haag icht in de N. Ct. met klinkende cijfers aan te too rn dat de voorgenomen prijsverheoging dei' taartjes instens billijk mag worden genoemd. De heer L. M. Judels merkt op dat men sleehls de arktberichten behoeft na te slaan om de zekerheid erlangen, dat alle voorname ingrediënten van den steibakker gedurende de laatste twee -jaren duurder n geworden (water misschien uitgezonderd.) Hij tirijft verder: „Terwiile van een zoo duidelijk mogelijke voorstel- ig wil ik u binnenleiden in de boeken van een ban- •tbakker. Geen heel groote zaak bedoel ik, en ook 1 juist niet de kleinste, maar een zaak van gewonen nvang, zooals. u iif elke stad er eenige zult vindenin en Haag wel een dertigtal: Elke zaak verbruikt zijn ondstoffen vrijwel in dezelfde verhoudingen, zoodat v. en aan dat voorbeeld houden wij nu vast de tak die in één jaar twintig balen suiker verbruikt, vk ongeveer zes balen amandelen zal verbruiken, een ïhttien duizend stuks eieren, een twee duizend K.G. ater, 'n dertienhonderd K.G. bloem en een achthon- ;rd liter slagroom. Nu zullen wij alléén van deze zes hoofdbestanddee- n de prijzen van vroeger laten wij zeggen van lór vier jaar en de prijzen van thans beschouwen. Suiker kostte toen pl.m. f 38.00 per 100 K.G., nu -19.00. Verschil per jaar 20 x f 11 f 220.00. Amandelen waren pl.m. f 85.00 per 100 K.G., nu 130.00. Verschil per jaar 6 X f 45 f 270.00. Eieren waren goedkoopste tijd per 100 f 3.40, nu 3.90. Verschil per jaar 180 X f 0.50 f 90.00. Boter groothandel f 1.20 per K.G., nu f 1.45 dus erschil per jaar 2000 X f 0.25 f 500.00. De gebruikelijke soort Poolsch blocmwas f 6.00 ,nu 8.50 per K.G. Verschil 26 X f 2.50 f 65.00. Slagroom ivas per liter f 0.80, nu f 1.10. Verschil er jaar 800 X f 0.30 f 240.00. Dus alleen op die zes grondstoffen een verschil aan léérdere uitgaaf voor die ééne zaak van f 1385. -aarvoor tot op heden geen enkele cent méér wordt ntvangen. - Aangezien dit bedrag volstrekt niet als zuivere winst au te toeschouwen geweest zijn in vroeger jaren, zoo ïoet unu toch toegeven dat. momenteel met verlies ewerkt wordt. En aangezien wij banketbakkers, dus ïnkeliers ,niet alleen nu moeten eten, maar, daar wij een ambtenaren zijn en geen pensioen genieten, ook og moeten trachten iets over te leggen voor den uden dag, daar hoop ik, dat men nu eenigszins zal evoelen de eerlijkheid en de alLerhoogste noodzake- jkheid van dien heeten kleinen opslag, die, misschien iter beter, maar voor 't oogenblik althans slechts éér weinig t-^moet komt aan onze véél hoogere uit- aven. U1' Rest mSj ook nog te wijzen op de duurder^ exploi- itiekosten T-^'t algemeen en de steeds voor ons chandelijk s4jp-nde belastingen, in 't bijzonder voor ten Haag. PALEIS-STADHUIS OP DEN DAM TE AMSTER- >AM. Donderdagmorgen heeft de commissie van bijstand in Let beheer der publieke werken uit den Raad, in ge- :elschap van den gemeente-secretaris, mr. J. A. Baëza, :n den directeur van publieke wei-ken, den heer A. iV. Bos, een langdurig bezoek gebracht aan het Pa- eis op den Dam. Dit bezoek had plaats naar aan- eiding van het rapport .uitgebracht door de commis- :ie, welke werd ingesteld bij raadsbesluit van 23 Fe- iruari 1.1., met opdracht te doen onderzoeken, op ivelke wijze een voor den zetel van het stadsbestuur vaardig en geschikt gebouw kan worden verkregen. S'aar is meegedeeld kwam de commissie, l>estaande uit len directeur der publieke werken: dr. P. J. H. Cuij- iers. architect te Roermond; C. Muijsken, architect e BaarnK. P. Berlage Nnz. architect te Amsterdam, in prof. di'. II. Brugmans, hoogleeraar aan de univer- ;iteit van Amsterdam, o. m. tot de conclusie, dat het bouwkundig gesproken - zeer wel mogelijk is het Jaleis aan zijn oorspronkelijke bestemming (d. w. z. Raadhuis) terug te geven, en dat daarbij "in alle op richten aan de eischen van den tijd en van den dienst tan worden tegemoet gekomen'. De algemeene indruk, dien de leden van de com missie van bijstand verkregen, is met deze conclusie m overeenstemming. Evenals de commissie van on derzoek wei-den zij getroffen door de practische wijze, waarop Jacob van Campen het stadhuis inrichtte eii welke het mogelijk maakt, zonder ingrijpende ver bouwingen, ook aan de moderne behoeften van den gemeentedienst te voldoen. In het bijzonder mag het van belarfg heeten ,dat ook mr. Baëza deze meening deelde, waar het plan zou zijn den zetel van het stadsbe- stuur met de daaraan organisch verbonden geheele secretarie in het Paleis (Dam-Stadhuis) onder te bren gen. ROMAN van CARRY BRACHVOGEL. 8. Saranoff was opgesprongen. Hij was eensklaps ge heel in vuur en vlam. Hij belde den kamerdienaar, die hem bij het verkleeden behulpzaam moest zijn er. bestelde tegen twaalf uur den chauffeur. Nog dienzelfden dag droeg Tilde aan de linkerhand een gouden ring. Het was een markiezenring met een grooten robijn, door briljanten omgeven. „Briljanten, geen rosetten, die heeft tegenwoordig iedereen," constateerde Olga, die juist in haar ency clopedie iets over diamanten had nagelezen. De bruiloftsdag van Franzi was voor de familie Merk een hoogtepunt, zooals zicA nog nooit eene had voorgedaan. Tilde's verloving was nog niet pu- I bhek gemaakt, maar het geheim dat men nog van htze zaak maakte, was maar al te doorzichtig, en ^erd door do beide verloofden zoo weinig in acht om?eu' dat spoedig een elk de Merks benijdde succes. Twee bruiden in huis wie kon wat auderen op zulk een succes roemen? En haar Vh>°ri harbileu deden die meisjes, die, als men rein i 6?! hooS schatte, enkele duizenden in de we- Dr do ,?n- Twee schatrijke mannen en de derde 1 aehtiV H c' een schitterende toekomst. Ja waar- 1 der mevr°uw Merk was wel een gebenedijde on- v moeders. I .^e deureu der kerk waarin Franzi getrouwd I n'W waren protestant, verdrong zich een me- loft p'^mwsgierigen. Het was maar een kleine brui- s'echt* üZl ea Dr- Benedict hadden dat gewenscht, I taal m zea rijtuigen reden voor het kerkpor- I 4eneer sij gaven zooveel stof tot kijken en re- De ah 418 warea er wel twintig geweest. mes Merk straalden en liepen met fieren EEN WANDAAD. Te Etten hebben baldadigen op vrceselijke wijze in de laatste nachten huis gehouden. Van de landbou wers Weijers en Rexwinkel werden twee koeien zoo danig met messen in het lichaam gestoken, dat de arme dieren moesten worden atgemaakt. EEN AUTO-MALHEUR. Men schrijft aan „Het Vaderland": Een familie van elders, die sinds eenige dagen le De Cocksdorp op Texel vertoeft, maakte met haar auto een tocht naar den polder Waalenburg, om, ondor de deskundige leiding van de heeren Daalder en Trap te Oosterend, Texel, eenige vogelnesten le gaan bezichtigen. De auto reed met een heel kalm gangetje en bij liet nemen van een hoek op den weg in den polder Bur- gernieuwland, geraakte de auto, vermoedelijk door wei- giering van het stuur, van den weg in de vrij diepe sloot. Van de inzittenden werden de chauffeur en de heer Trap zeer licht gewond aan 't hoofd. De heer Daal der bekwam een beduidende hoofdwonde en een pols ontwrichting'. De inmiddels ontboden geneesheer liet den heer D., na voorloopig verband gelegd te hebben, naar Den Burg vervoeren .alwaar twee doctoren den gewonde behandelden. Hoewel de blessuren van den heer D. zich eerst ernstig lieten aanzien, is de toestand toch zeer bevredigend. De auto bekwam belangrijke schade. OPLICHTING. Op 3 Juli 1910 heeft een zich noemende J. Garrit- sen. wonende te Texel, den notaris J. A. Wilkens wo nende. te Haarlem, bewogen, tot afgifte van oen be drag van f 200, voorgevende de zoon te zijn van <lcn landbouwer C..Garri!sen te Texel, met wien genoem de notaris zaken doet. Daarna is gebleken, dat het voorgeven van den zich noemenden J. Garritsen vaLscli is en hij vermoedelijk genaamd is Jan Cornet.s Schuur man. geb. te Haarlemmermeer, vroeger als landbou wer en veehouder, woonachtig te Texel, thans zon der vaste woonplaats. Hij is ongeveer 25 jaar. In de logementen, gelegen in den omtrek van jle Warmoesstraat en Zeedijk te Amsterdam, is de ver dachte bekend onder den. bijnaam „Jan de Paarden- kooper", en Schuurman van Texel. De commissaris van politic te Haarlem verzocht op sporing, aanhouding en bericht. DAT LUKT NIET. Gedeputeerde Staten van Groningen hebben hunne goedkeuring onthouden aan het Raadsbesluit van de gemeente Stcdum, waarbij de heer G. Th. Bieshuizen. lid van de Provinciale Staten, onderwijzer in die ge meente ,was ontslagen omdat hij niet voldaan zou heb ben aan de verplichting om te wonen in het dorp waar de school staat. FRANSCHEN IN ONS LAND. Men seint uit Rotterdam: Van 3 tot 6 Augustus komt te Rotterdam, zooals reeds gemeld is, het Fransche opleidingsschip der 'ma rine „Bougainville" en wordt alsdan j>ere igen stoom jacht eveneens verwachtpresident Faillières. Met de salonboot „\VF. Leemans" van Fop Smit» en Co. zal door president Faillières en de officieren der „Bou gainville" een watertochtje worden gemaakt naar den Moerdijk. I)E HAAGSCHE POLITIE. De Haagsche correspondent van „De Tijd" schrijft Er is op het oogenblik weer een schandaal gaan de in het Haagsche politiekorps. Een agent moet zich vergrepen hekben aan een 14-jarig meisje. De zaak is in onderzoek. Naar verluidt, zal er nog wêl meer loskomen. Natuurlijk, dat onder een zoo groot korps als dat van onze politie ook wel eens een minderwaardig indi vidu kan voorkomen. Toch loopt het hier wet wat de spuigaten uit. We hebben er nu reeds onder ge had. die zich schuldig maakten aan chantage, aan dief stal. aan vergrijpen tegen de openbare zedelijkheid, zelfs hield er eek een rendez-vous-huis. Nu weer dit treurig geval, 't is meer dan erg. Wie zal de krachtige man zijn, om hier eens orde en net heid in het politiehuishouden te brengen? luidscharwonde. De uitslag van de herstemming, voor een lid van den Gemeenteraad Donderdag gehouden, was als volgt: Aantal kiezers 317. Geldig uitgebrachte stemmen 231. Hiervan verkregen de heeren A. Groen (Katholiek) 90 stemmen, T. Kostelijk (literaat141 stemmen, zoo dat gekozen is de heer T. Kostelijk. Bij de eerste stemming van verleden Donderdag wus do stand der stemmen als volgt: A. Groen 88 st., T. Kostelijk 113 st.. K. Zeeman 69 st. Zooals bekend-, hadden de sociaal-democraten be sloten tot onthouding, er zijn zoodoende een Veertig- lal kiezers minder opgekomen. I>E VOOGDIJ QUAESTIE. Aangezien de Voogdijraad Amsterdam II van oor deel is. dat liet telang der kinderen van de weduwe De Rijk te Hilversum, geschaad is. door de beschik king der rechtbank, waarbij, in strijd met de conclusie van het Openbaar Ministerie, hun moedervoogdes her steld is in de voogdij, heeft de Voogdijraad gisteren een uitvoerige memorie van appél bij het Gerechtshof te Amsterdam ingediend. DE POLITIEHOND ALS BEWIJSMIDDEL. Het Weekblad van het Recht bevat een vonnis van de Rechtbank te Alkmaar, waarin de politiehond op treedt. Het vonnis houdt in de veroordeeling van twee inbrekers, waarvan de eene, bij het plegen van het strafbaar feit zich ontdekt ziende, de vlucht had genomen met achterlating van zijn pet. Ten einde de herkomst van die pet te kunnen vaststellen, is gebruik gemaakt van een politiehond. Hier volgen de overwegingen uit het vonnis, die van dat onder tred, als in een triomftocht op het tooneel. Zij er beeldschoon uit, wisten dat en quitteerden het be wonderende gefluister dat rondom haar weerklonk, met een lieven glimlach. De bruid toonde zich op haar onvoordeeligst. Haar hooge gestalte kwam in het witte atlas prachtig uit weliswaar, maar de op gewondenheid en ontroering had alle kleur uit haar gezichtje verbannen, zoodoende kwamen baar scherpe trekken dubbel uit en leek zij nog hoe kiger dan anders... De grootste opmerkzaamheid con centreerde zich op Tilde en haar cavalier Saranoff. Toen hij haar den arm bood, om haar de trappen van de kerk op te leiden, was het een seconde lang muisstil... In deze stilte vernam mevrouw Von Merk heel duidelijk het klinken der zilveren klokken. Maar niet van de kerkklokken kwam dat, maar van hon derd en nog eens honderd zilveren tongen, die een ruischend koor over haar, haar dochter en haar ge luk heenjubelden de zilveren klokken van den nijd. Het diner verliep zeer geanimeerd. Slechts de pas getrouwden waren stil, als in het geluk verzonken. Franzi keek somwijlen met een droomeud lachje over de tafel heen en knikte tegen een elk, zonder dat zo het wist Dr. Benedict was zeer stil en bleek en af en toe gleed zijn oog tersluiks over de jonge vrouw en dan werd er in zijn blik zoo iets als gren- zenlooze verbazing leesbaar, zóó alsof hij in 't ge heel niet begreep wat het te beteekenen had, dat dit jonge schepseltje, met myrthen bekranst, aan zijn zijde zat en hem toelachte Ritmeester Hertling las met ware commandostem de binnenkomende telegrammen. Nadat alle slechts denkbare ooms, tantes, collega's, vriendinnen zich met meer of minder banaliteit van hun felicitatie had den gekweten, las de ritmeester: „alles goeds en schoons voor den ouden vriend en zijn jonge vrouw van professor Cholevius en echtgenoote." Dr. Benedict lachte gedwongen en zeide een paar algemeenheden over zijn vriendschappelijke verhou ding tot den huize Cholevius. Hij was nu nog bleeker dan voorheen; en toen hij zich onbespied meende, beet hij zich snel en nerveus op de lippen. En hij was werkelijk onbespied, want Franzi kuste heimelijk haar breeden trouwring en daarbij kwamen haar tranen in de oogen. zoek spreken: „Overwegende dat de navolgende getuigen ter te rechtzitting hebben verklaard: A. M. van der V., enz.; F. D. H., tevens deskundige; dat hij op verzoek en in tegenwoordigheid van den rechter-commissaris voor strafzaken bij deze Recht bank op 23 Mei 11. op het terrein van het huis van bewaring alhier met behulp van zijn politiehond Tjap een onderzoek heeft ingesteld naar de herkomst van een pet, hem door dien rechtercommissaris ter hand gesteld, zijnde de pet ter terechtzitting aanwe zig, gemerkt A; dat hij alstoen, nadat de beide beklaagden op de binnenplaats waren geleid, alwaar op een oppervlakte van pl.m. 30 vierk. M. een zevental personen aan wezig waren, den hond lucht heeft gegeven van de pet en vervolgens gecommandeerd heeft: „zoek luidt"; dat daarop de hond eerst langs de verschil lende menschen liep, daarop snelde naar beklaagde K. en driemaal blaffend tegen dezen opsprong; dat, nadat K. nog eens van plaats veranderd was, de hond wederom op hem afsprong, luid blaffende; dat vervolgens de beide beklaagden in de gevan genis zijn teruggebracht en de pet, gemerkt A, als- toen is neergelegd naast de pet, gemerkt B., mede ter terechtzitting aanwezig; dat hij daarop rilet den hond zich begeven heeft binnen de gevangenis en dezen lucht heeft laten op nemen van beklaagde K.; dat hij daarop den hond heeft losgelaten, en dat deze toen eerst de pet, ge merkt B, opnam, maar deze aanstonds weder losliet en tot tweemaal toe de pet apporteerde gemerkt A; dat de lucht, welke aan "het menschelijk lichaam is en welke voor ieder mensch verschillend is, zich door. de uitwaseming van het lichaam mededeelt aan de voorwerpen, speciaal aan de kleedingstukken, welke iemand eenigen tijd draagt en een politiehond het instinct heeft om de lucht van het menschelijk lichaam te herkennen; dat de voormelde proeven en de controle-proef waarbij de hond op de meest besliste wijze te ken nen gaf, dat hij de lucht van de pet A herkende als de lucht van beklaagde K. en omgekeerd, aan- toonen, dat aan de pet, gemerkt A kleeft de lucht van beklaagde K., zoodat hij tot de conclusie komt, dat die pet geruimen tijd door dezen beklaagde moet zijn gedragen; overwegende, dat de Rechtbank zich met het ge voelen van den deskundige, op de gronden daarvoor dooi1 dezen aangevoerd, vereenigt en dat gevoelen tot het hare maakt." De redactie van het Weekblad maakt bij dit von nis de volgende kantteekening: Dit vonnis, waaruit blijkt, dat de politiehond zijn intrede in ons strafproces gehouden heeft, is een aar dige illustratie van het juist dezer dagen in de resi dentie gehouden concours. Wij matigen ons geen oordeel aan over het gevoelen van den in zake politie honden deskundige. Staat het wetenschappelijk vast, dat de lucht, welke aan het menschelijk lichaam aanwezig is voor ieder mensch verschillend is en dat dus een erkenning, steunende op den reuk van den hond, volstrekte zekerheid geeft?; Wij stellen de vraag zonder, gelijk gezegd, ons aan een antwoord te wagen. VOOR ARME, ZIEKE KINDEREN. In tegenwoordigheid van familieleden van wijlen den bekenden Rotterdamschen filantroop, den heer Zwartendijk, is te Egmond aan Zee het nieuwe ko loniehuis van het Centraal Genootschap voor kinder- herstellings- en -vacantiekolonies geopend, genaamd Zwartendijk". In de kamer der directrice, mej. J. Peck, hangt het portret van den heer Zwartendijk naast dat van den Zwitserschen predikant Walter Bion, welke beide mannen zoo ontzaglijk veel voor de propaganda der vacantiekolonies hebben gedaan, Dit nieuwe huis is onder leiding van den heer P. N. Leguit, architect te Alkmaar, in 120 dagen ge bouwd en kan 122 kleinen herbergen, die het reeds heden Zaterdag uit alle oorden des lands komen be volken. Het is in denzelfden trant ingericht als het vlak er naast gelegen koloniehuis Kerdijk. Bij de openingsplechtigheid waren, behalve ge meentelijke autoriteiten en leden van het dames comité „Ter wille van 't Kind", tegenwoordig af gevaardigden van verschillende zustervereenigingen, onderwijzers, corporaties en tal van belangstellenden uit verschillende steden. Nadat de voorzitter in de fraai versierde eetzaal den genoodigden het welkom had toegeroepen, sprak mr. L. N. Roodenburg uit den Haag een feestrede uit. Hierna begaven de genoodigden zich naar de vestibule, alwaar met een toespraak van het Tweede Kamerlid, den heer Th. M. Ketelaar, een marmeren gedenksteen onthuld werd. Hierna werd door de kinderen der andere kolonie huizen een cantate uitgevoerd, waarvoor de heer C. var. der Linden de muziek schreef en werd den ge delegeerde der verpleging, den heer A. C. Bos te Eg- mond aan Zee, door een der kleinen een lauwer krans overhandigd. Nadat nog verschillende toespraken waren gehou den, gingen de genoodigden naar het „Kurhaus", al waar de directie een concert aanbood en een feest maaltijd werd gehouden. Omtrent de openingsplechtigheid kan nog worden meegedeeld, dat deze werd bijgewoond door het lid van Gedeput. Staten van Noord-Holland, den heer Jb. Zijp Hz., dr. De Man, lid van den Centr. Ge zondheidsraad, dr. W. P. Ruysch. hoofdinspecteur van de volksgezondheid, Lemmers, voorzitter van de Antwerpsche vacantiekolonie „Diesterweg", Hudig, voorzitter van de Rotterdamsche Vereeniging voor Vacantie Kolonies, C. A. Zelvelder, voorzitter van HOOFDSTUK 7. Het echtpaar Hertling was in een zeer opgewon den stemming en vol verwachting. „Bubi" zou bij de rennen in het voorjaar in Riem te houden, voor zich de eerste lauweren halen en zijn meester den eersten prijs veroveren. Natuurlijk kon Riem niet in éen adem genoemd worden met Baden-Baden of Ilge- heim, maar daar zou Bubi later wel uitkomen om den grand-prix te veroveren. Bubi was niet een ge woon paard, maar werkelijk iea heerlijk schepsel, dat niet alleen zeer respectabele voorouders bezat, maar zelf kon bogen op de prachtigste kwaliteiten. Het was eenvoudig een praebtmerrie. De ritmeester was als verliefd op het dier en Olga's rijke woor denschat bood niet een woord dat voldoende de su perioriteit van dit dier uitdrukte. Bubi was op dat oogenblik de trots en glorie der familie. Hij had een massa geld gekost, reusachtig veel, en zijn kos ten voor stalling, oppassen, dokter en apotheek wa rén veel. hooger dan het inkomen van een regeerings- raad, maar Bubi zou het wel tienvoudig verdie nen. Olga was wat zenuwachtig en vol schoone droo- men. Zij gevoelde zich in haar familie wat achteraf- gezet, en ook in den kring der vrienden en kennis sen trokken haar zusters en niet zij aller aandacht. De twee jonge bruiden vervulden het huis met een atmosfeer van jonge liefde en vorstelijke verkwis ting, zoodat Olga zichzelf oud en arm voorkwam. Het was reeds meer dan tien jaar geleden dat de rit meester haar getrouwd had... Zij kwam zichzelf voor als een, wezen dat in het tweede gelid liep. Was dat portret door Lenbach geschilderd er niet geweest, dan hadden de zusters haar geheel in de schaduw ge steld, haar die den roem van het Merkssche huis had gegrondvest. Een geluk maar dat dit portret bleef. Zij sprak dan ook heel dikwijls van den tijd, waar in de meester haar geschilderd had. „Hoe jam mer, dat de meester niet meer leeft. Saranoff zou anders bepaald Tilde door hem laten schilderen. Die kan het betalen!" Of: „Benedict was ook in de wol ken over mijn portret. Hij zeide, dat het niet alleen "met de hand, maar ook met het hart is geschilderd." Zij was werkelijk wat opgelucht toen Benedict en zijn vrouw vertrokken, toen was er tenminste maar éen verloofde in huis. Zij werd hoe langer hoe vroo- Volksonderwijs, dr. Schreve, secretaris van de Maat schappij van Geneeskunst. Toespraken, die van sympathie voor het streven van het Centraal Genootschap getuigden, werden ge houden door dr. W. P. Ruysch, Hudig, dr. Velthuys, burgemeester Eyma, dr. Schreve, Hart en Zelvelder. De aanwezige genoodigden die „Zwartendijk" hebben bezichtigd, waren allen vol bewondering voor de practi sche inrichting. Op aanvrage bij de directrice, mej. J. Peck, Is „Zwartendijk" ook voor het publiek te bezichtigen. De benoodigde gelden voor den bouw f 70.000 waren heden binnengekomen tegelijk met een gift van f 500. Voor de meubileering enz. is echter nog f 16.000 noodig. INDISCH HOLLANDSCH. Nederlandsche kinderen kunnen soms in opstellen wel eens aardige uitdrukkingen gebruiken, maar ook Indische kinderen hebben er slag van. Toch zijn de kunststukjes der kleine Indiërs weer anders dan die van de jonge Nederlanders. Men oordeele naar de volgende collectie, die een onderwijzer in Indië ver zamelde uit de opstellen zijner leerlingen. Zij komt voor in De Javabode: Een tabouretje is zeer geschikt om voor de piano te zitten. Om 12 uur heeft de kat een streep in de oogen en om 12 uur 's avonds heelemaal rond. In sommige scholen worden bordelappen overal ge slingerd. Als een klapper valt op je hoofd, is zeer onge zond. Er zijn leien van steen en van faber gemaakt. Wat kijkt die hond leelijk met zijn tanden. 't Is ongeluk met die dames, die de man gesneu veld zijn. Goeden ochtend mevrouw! Pak stoel, neem zit. De rok mijner zuster is losbandig. Nachtbraken bij een zieke kan ik niet. Mijn familie al op, papa dood, mama dood, zusters dood, allemaal al dood. De vijand werd gedood en in de pan gehakt. Daar de stal vernieuwt, de paarden zijn achter stallig. Zonder geweten zakte hij in de modder. Sommige slangen legt ei en vindt soms In een ei twee jongentjes. Om zich te verdedigen slaat het paard met de ach- terpooten achteruit en ook met de tanden. Als het paard schopt, gaat men dikwijls dood. Tegen de koude en regen kan de kat niet uitstaan. Over een touw gaat zij met gemak langs. Wanneer men een kat tegenspreekt, dan, zegt men haar den naam van poes. Als het paard rijden wil, wordt het opgetuigd. Een pajong is een ding, om in den regen te loo- pen. Die jongen kijkt mijn lei af. Als het paard nog jong is, dan zijn haren krul. De twee achterpooten van het varken worden tot ham vervaardigd. Dikwijls de soldaten die waken dutten. De europeesche toko's zijn Zondags gesloten, want zij willen ook naar de kerk gaan. EEN JONGEN VERDWENEN. Sedert 18 Juli j.1. is het negenjarig zoontje van den heer N. Bakker, wonende in den IJpolder, onder Sloterdijk, spoorloos verdwenen. De knaap ging dien dag des morgens om half tien naar Amsterdam, ten einde er een musschenklem te koopen, en sindsdien heeft men hem njet teruggezien. De ouders zijn wan hopig. Reeds den eersten dag zocht de vader, die werkzaam is aan de gasfabriek, den naasten om trek af. Toen de resultaten nihil bleken, stelde hij de politie in kennis met het geval en sindsdien wor den overal de meest nauwkeurige nasporingen ge daan. Twee politiehonden, éen van den heer Loker— se, te Halfweg, en éen van den inspecteur van poli tie te Bloemendaal, werden reeds aan het werk ge zet. Zij namen beide hetzelfde spoor en sprongen ln de Haarlemmervaart, recht tegenover het café „Rechthuis". Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat de knaap verdronken is, hoewel het dreggen tot dusver vruchteloos bleef. Naar men ons mededeelde heeft de moeder zich het geval zóó aangetrokken, dat ze zwaar ziek werd. Het jongetje dat niet erg groot voor zijn leeftijd is, ziet er pienter uit. Hij is gekleed "in blauwe hes en broek, draagt een oud overjasje, grijze tricot borstrok, zwarte kousen en klompen en pet. Hij draagt een bruine onderbroek en een wit hemd. VHEUSELIJKE VERGISSING. Het l£-jarige meisje, W. Lomijer, wonende Govert Flinckslraat 131 te Amsterdam, heeft gisteren bij on geluk een hoeveelheid sublimaat ,dut in een kopje stond, opgedronken. Onder hevige pijnen is zij naar het O. L. Vrouwcguslhuis vervoerd, waar cnmiddellijk haar maag werd leeggepompt De toestand van het meisje was gisteravond slecht. AFBEULING. Gisteren had de kolonel van het 7e regiment in- fanterié weer een van die marseheu uitgeschreven, waarbij zich de manschappen de voeten kapot loo- pen. Nu was het echter al te bar. Met model-gepak- ten ransel, waarop de overjas opgerold, vier zware ijzeren blokken in de tasschen, ging het tot dicht onder Purmerend. (De officieren hadden „ransels" om die veel weg hebben van schooltasschen en zoo mo gelijk nog lichter zijn dan deze). Zoo over het IJ begon het leed reeds. Pijnlijke voeten en krimpende schouders. Er vielen een massa uit en drie flauw; or.der de laatsten was een onderofficier: een boom van een kerel. Het was een treurig gezicht de zwoe gende soldaten in de stad te zien terugsjokken. Op de Prins Hendrikkade zakte een jongen onder kramp- lijker en opgewekter hoe nader de dag van Riem kwam, die zou aller belangstelling natuurlijk weer op de Hertlings en vooral op haar, Olga, brengen. De dag van Riem brak zoo klaar en schoon aan, zooals een lentedag pp de Beiersche hooglanden maar zijn kan. De gansche week tevoren had de hemel er grauw en douker uitgezien en een ware zond vloed naai- beneden gezonden, als verheugde hij er zich over, om de meuschen te ergeren, daar hij zelf zoo verdrietig was. Toen kwam een heldere, alles opklarende wind, die den hemel flink schoonveegde, zoodat het Zondag vroeg reeds heerlijk en verruk kelijk weer was. Mevrouw Olga zat met haar kinderen in de elegan te auto, die zij voor heden had gehuurd en reed daarmee naar Riem. Buiten in de loge van de tribune zou zij Tilde en Saranoff en mama aantreffen. Sara noff zou de dames met zijn nieuw vierspan rijden. Hij scheen zeer veel van paarden te houden en naar het beweren van Hertling er ook eenig verstand van te hebben. Hij had zoowel Hertling als Olga geheel voor zich ingenomen door de groote belangstelling die hij aan Bubi bewees, en de blijde zekerheid waar mee hij het paard de overwinning toewees. Olga reed dan naar de renbaan en was zeer gelukkig. Zij zag er vandaag in haar witte japon nog beter uit dan tiaar zuster in haar bruidskleed. Drie reuzenveereu wapperden op haar hoed en de witte sluier die over haar gelaat hing gaf aan haar teint die zachte door schijnendheid, die haar tot een beroemde schoonheid had gemaakt. De kleine Madlon, een dik, blond meisje, zat naast haar mama in haar rose jurk)» eir -Erik, de zeven jarige zoon, in zijn wit matrozenpak op de voor bank. Zij zagen er zeer gezand uit die kleinen, het waren mooie, verwende rijkeluiskinderen, die niet wis ten wat onvervulde wenschen waren. Olga lachte en praatte met hen en vertelde hoe papa vandaag ge vierd en geëerd zou worden. Buiten op de baan wemelde het van menschen en het beeld dat zich daar bood was veelkleurig en levendig. De tribune was met vlaggen en guirlandes behangen en op het veld rondom de baan bewogen zich elegante equipages, auto's, rijwielen en een ware menschen massa.

Schager Courant | 1910 | | pagina 5