Biüiienlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. ken en de eischen in verband met elke inrichting op zichzelf te bepalen. Openslaande deuren naar buiten wil spr. behouden als de eenige manier van eenige zekerheid. Na een breede gedachtenwisseling, hoe de buitendeu ren tot naar buiten openslaande deuren waren te ver anderen enz. enz., besloot de raad in de le alinea van het hierboven aangegeven artikel als eisch te stellen: één of meer deuren van de localiteit moeten naar buiten openslaan. De verordening wordt in haar geheel goedgekeurd. Bij de rondvraag zegt de heer RaatMijnheer de voorzitter, bij den laat sten brand op Laged ijk zijn, zooals is meegedoeld, een paar commandeurs in plicht en orae tekort geschoten. Acht u zich van dat feit voldoende op de hoogte en mogen wij maatregelen verwachten, dat zooiets in de toekomst niet meer gebeurt en de sehuldigan nu zullen worden gestraft? Voorzitter zegtB. en W. hebben van den laatsten brand een rapport gevraagd van heeren brandmeesters en dat ook ontvangen. Daaruit is gebleken dat een paar commandeurs niet ordelijk zijn geweest. Maar dat rapport was B. en W. niet voldoende om te kunnen optreden en hebben zij de namen der schuldigen ge vraagd. Hebben zij die ontvangen zoo stelden B. en W. zich voor met die personen een onderhoud te hebben en hen onder het oog te brengen dat z\j te kort zijn geschoten in hunne verplichtingen, en dat hetgeen ztf hebben verricht, in strijd is met de politieverordening. Wü hebben reeds een onderhoud met enkele personen gehad, maar B. en W. willen officieel op de hoogte ge- steld worden van deze zaak. Het is treurig dat een dergelijk feit zich heeft voorgedaan ook voor hen die met de leiding van den brand zijn belast. Commandeurs moeten menschen zijn die men kan vertrouwen. Hierna sluiting. Een ond volksgebruik. Een onzer medewerkers schrijft ons: Vreemdelingen, die in den morgen van Zondag den 28en dezer bij het ochtendgrauwen het nog in rust ver zonken Drentsche dorp de Wijk passeerden, stonden ver wonderd over het schouwspel, dat zij in het midden van het dorp zagen. Op de vrije ruimte om een der dorpswo ningen stonden tal van boerenwagens in grillige wanorde door en over elkander, beladen met hekken, zooals zij voor de landen gevonden worden, ploegen, eggen, en al lerlei landbouwwerktuigen, deuren, takkenbossen, orde loos over en door elkander geworpen. Het was alsof trekkende horden van landbouwers uit den voortijd hier in dit dorp waren binnengedrongen, en overhaast met achterlating van al het medegevoerde waren op de vlucht geslagen, terwijl de overwinnenden er rustig slui merden van den vermoeienden strijd. Wat later zag men van alle kanten langs de dorpswe gen de boeren het dorp zoekend binnenstroomen, enkelen met paard of paard en wagen. Allen stroomden op den zonderlingen chaos toe, en bij hen voegden zich de ont wakende dorpelingen, die het tooneel lachend gadesloegen in drukke gesprekken over hetgeen de nacht hier ge heimzinnig gebracht had. Eenigen togen aan het zoeken en bij elkander brengen van de voorwerpen, enkele wa gens werden beladen, de andere hier bijeengebrachte wa gens werden in 't gereede gebracht en het dorp werd ontruimd. En vóór de kerkklok negen uur sloeg, het uur waarop gewaarschuwd werd om zich gereed te maken tot den kerkgang, was de Zondagsrust wedergekeerd in het dorp en herinnerde niets dan de gesprekken der dorpelingen aan hetgeen hier in den nacht had plaats gegrepen. Het boven geschetste tafereel is de herhaling van een oud gebruik, dat in geheel Drenthe bestaat of bestaan heeft, alsmede in enkele gedeelten van Overijsel. Wan neer een meisje of een jongen in ondertrouw is opgeno men, wordt, ingeval de eerste of de laatste voor dien tijd ernstige verkeering gehad heeft met een ander, dezen teleurgestelde op een nacht, volgende op de ondertrouw of in den eerstvolgenden Zaterdagnacht van alle zijden „dor hout", of „zoor hout" gelijk men zegt bij huis ge bracht. De jongelingschap vereenigt tot dit doel alle krachten, en velen werken er een groot gedeelte van den nacht met «ver» dit aan te voeren van heinde en verre. Alles, wat dood hout is, kan er voor dienen, en wordt daartoe verzameld. Bepaald aangenaam vindt dejonge- ling of jonge dochter, die het „dorre hout" krijgt, deze attentie van de dorpsgenooten niet, maar zich tegen het oeroude gebruik te verzetten of er boos om te zijn zou nog onaangenamer gevolgen hebben. Hij moet zich er aan onderwerpen, dat deze gedenkteekenen op het graf van zijne verdorde liefde worden geplaatst. In enkele gevallen wordt ook nog wel een levens- groote pop gemaakt, een mannelijke of een vrouwelijke, al naar men het dor hout bij een meisje of een jongen brengt, die dan voor het huis wordt geplaatst. Voor enkele jaren gebeurde het ergens, dat die pop hoog in een boom werd bevestigd, en daarna de takken van den boom werden afgezaagd, om het spoedig weghalen te voorkomen. Toen des morgens dat beeld werd gezien, was nie mand in staat in den boom te klimmen, ten einde de pop, die den teleurgestelden minnaar of minnares de grievende hartewonde opnieuw deed schrijnen, weg te nemen. Eindelijk maakte men gebruik van het oude ganzeroer en werd de pop door een bombardement met kogels vernield. De oorsprong van dit zeer oude volksgebruik is niet met zekerheid bekend. Het is waarschijnlijk, dat men hieriu een symbolische uitdrukking moet zien voor ver dorde liefde, die elders is opgebloeid. Dit wordt voorge steld door „dor hout". Buraerbrug. De acetyleengas-installatie in de Hervormde Kerk te Burgerbrug is dezer dagen in gereedheid gebracht. Hoewel zeer eenvoudig, munt de aanleg door netheid uit en doet den uitvoerder van het werk, den heer K. Bos Ji. alhier, alle eer aan. Sint Maartensbrug. Naar wy vernemen zal de Zangvereenlging alhier, een adspiranten afdeeling oprichten. Sint Maartensbrug. Tot lantaarnaansteker alhier is benoemd de heer Jb. van der Oord. Harenkarspel. Uitslag der aanbesteding van het bouwen eener wo ning voor de gemeente-vroedvrouw te Dirkahorn, op Zaterdag 27 Augustus. Voor het timmerwerk was ingeschreven door J. Le vendig voor f 1091,50; W. Nooy f 1085; D. v. d. Gulik f 1163; A. Sleutel f 1058; L. Visser f 1046: P. de Vries f 1029 Voor het metselwerk door A. Raap f 895; verfwerk door A. Kistemaker f 169; J. Bes f 181.80; M. Klerk f 185. Voor de massa door C. Dam voor f 2139; A. Sleutel f 2057L. Visser f 2099; P. de Vries f 2C89. De begrooting voor het geheel bedroeg f 2255. Oudesluis. Mej. A. Raven geb. de Smit alhier, is te Groningen geslaagd tot toelating aan de Gemeentelijke Kweek school voor Vroedvrouwen aldaar. Zijdewind. De heer Snel, Hoofd der School alhier, slaagde te sGravenhage voor de akte Fransch Lager Onderwijs. Trelnderaüleinent. Bij het station Twisk, van de lijn Hoom-Medemblik, zijn Dinsdagmorgen drie waggons van een personentrein gederailleerd, waardoor vertraging in den treinenloop ontstond. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De moeite waard. Bij de politie is Zaterdag aangifte gedaan, dat uit het het kantoor van den uitgever der Revue der Sporten den heer Leo Lauer, Nicolaas Maesstraat te Amsterdam' een bedrag van f 1800 aan bankpapier is gestolen. (Hdbl.J Geridderd. na hoAr K Kaaskooper burgemeester van Oosthuizen en nd fandeProvinciafe Staten, is benoemd tot ridder in de orde Oranje-Nassau. Een onderscheiding. T) u heer K; Sinter Mz. hoofdknecht in|h>tlardfcouW; bedrijf van dén hier J. Breebaart Kz. te Winkel, oe eeremedaille in zilver verleend, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Droogmaking der Zuiderzee. Schuttevaer" bevat een hoofdartikel „naar aanleiding van een feest", n.1. het 300-jarig bestaan der Wieringer- waard. De drooglegging der Wieringorwaard brengt den schrijver tot enkele opmerkingen omtrent do drooglegging der Zuiderzee. „Wat brengt mjj, wat brengt ons, wat brengt voor het algemeen die plas op? vraagt „Schuttevaer'. „De Wieringorwaard ik heb er grint heongebracht, zegt de een. I k steenkolen, i k metselsteen, zegt een ander. En ik laadde er bieten uit, vult een vierde aan. Alle die reizen bezorgen my werk, verdienst, vracht penningen. En do Zuiderzee wat heb ik daaraan Niemendal, als men het genoegen, om er in te zeilen, buiten sluit; het genoegen, dat ook al niet veel opbrengt Wat zouden wij, wij schippers niet in de Zuiderzee kunnen brengen, niet er uit kunnen halen, wat een werk, wat een vrachtpenningen, wat een verdiensto zou zij ons niet opleveren, als de Zuiderzee land was! Want de Zuiderzee als land is zoo oneindig veel grooter dan de Wieringerwaard I Wij hebben in ons vorig nummer betoogd, dat uitzetting van de palen, vergrooting van het arbeidsveld voor de schipperij een noodzakelijke eisch begint t9 worden. Wij zijn, zoo wordt gezegd, overbevolkt met schippers in Nederland. Welnu, vestigden wij in ons vorig nummer den blik op het Zuiden, ook in het centrum van het land ligt een zeer groote vlakte voor ons braak. Braak. Helaas 1" Maar de drooglegging der Zuiderze3 zal geld kosten, „'t Is een som, die het moet kosten! Twee hondeid millioen gulden I 't Is een kapitaal Zeker. Daar is echter dezer dagen door onze ministers veertig millioen aangevraagd voor kunstverdediging, voor forten, kanonnen enzoovoort. Als de Kamer toebijt, zullen die veertig millioen in acht jaar tijd door de natie moeten worden opgebracht. Dat isvyf millioen der jaar. En wat koopen we er voor? Een stuk of wat dingen, die ons, evenals het fort Pampus en zoovele andere dito's niets opbrengen. Onze ministers blijken overtuigd te zijn, dat onze natie per jaar vijf millioen kan opbrengen. Voor het droogleggen van de Zuiderzee rekent men 40 jaar noo- dig te hebben. Kan onze natie per jaar vijf millioen opbrengen en ze doet dit 40 jaar lang juist den Zui- derzeewerktyd dan hebben we tweehonderd millioen by elkaar. Juist hot Zuiderzee-kapitaal 1" En dan besluit „Schuttevaer": „De Zuiderzee kennen we; kustverdediging kennen we niet. Misschien bekijken we de zaken door een een- zijdigen bril. Doch wü voor ons wenschen, dat men, in plaats van vyf millioen per jaar voor kustverdediging, vyf millioen per jaar voor Zuiderzee-drooglegging vroeg. Komt de Zuiderzee droog, dan maken we ons sterk, dat onze nazaten na 300 jaar dankbaar feest zullen vie ren in de polders. Evenals men dat nu in de Wierin gerwaard heeft gedaan. Of men na driehonderd jaar ook dankbaar feest zal vieren voor een door ons aangelegde kustverdediging? Waarschijnlijk is dan die kustverdediging als onbruik baar al aan den oud-roest jood verkocht, terwyl de Zul- derzee-polders hun waarde blyven behouden." KAAD VAN SINT MAARTEN. Vergadering van den Raad der gemeente St. Maar ten op Dinsdag den 30 Augustus 1910 om 10 uur. Alien -present. Voorzitter Burgemeester Klerk, die de vergadering cpent, waarna de notulen worden gelezen, die on veranderd worden goedgekeurd. De jongste kasverificatie bij den, gemeente-ontvan ger gaf conform de boeken en bescheiden aan een ontvangst van f 18607.71 en uitgaaf van f 14309.23", zoodat in kas was en moest zijn f 4298.47". Hierna werd aan de .orde gesteld het bekende adres van de Noordhollandsche propagandacommissie der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken, met het verzoek om het maxi mum vergunningen te verlagen. Voorzitter deelt mede dat B. en W. adviseeren het adres voor kennisgeving aan te nemen; het drankgebruik en -misbruik is hier weinig. Op 't oogeu blik is het aantal vergunningen in de gemeente nog 5, doch de hoop wordt gekoesterd, dit terug tes biengen op 4. Thans zijn ei 2 vergunningen in St. Maarten, 2 te Valkoog en 1 te Eenigenburg. Het maximum vergunningen is 4. B. en W. ach ten 2 vergunningen in St. Maarten, 1 in Valkoog en 1 in Eenigenburg niet overdreven en denken er aan, eene verordening voor te dragen, waarbij vier vergunningen als maximum en op de aangeduide plaat sen zijn toegestaan en waarin tevens wordt bepaald, dat cr geen vergunning zal mogen zijn te Groenveld, Tolke. 't Rijpje en nog meerdere buurten. Nu zijn er te Valkoog nog 2 vergunningen en dat kan nog wel een poosje zoo voortduren, maar B. en W. cordeelen 1 vergunning op Valkoog voldoende. De heer Schermerhorn verklaart, dat al breidt de tevo'king der gemeente zich uit, 4 vergunningen dan nog v/el voldoende zullen zijn. Spreker zou er tegen zijn om eene nieuwe vergunning te verleenen. Met algemeene stemmen wordt besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen en wordt goedge vonden dat B. en W. eene verordening, samenstellen en in een volgende vergadering ter tafel brengen. Vc.lgt behandeling schoolprivaten te Eenigenburg; wel staat dit punt niet op de convocatie, maar de stukkeu waren naar den districts-schoolopziener en zijn eerst gisteren teruggekomen. B. en W. hebben het plan ontworpen om de bestaande schoolprivaten te Eenigenburg te amoveeren en daarvoor in plaats nieuwe privaten met waterplaats en uitloop op een' beerput aan te laten brengen, Teekeningen en plan nen zijn om advies gezonden naar de Gezondheids commissie te Schagen, die advies heeft ingezonden, en daarbij in overweging geeft, den privaatput buiten het gebouwtje te hebben en ook om dezen en het urinoir van waterdoorspoeling te voorzien. Vervolgens zijn teekening en omschrijving opgezon den naar den Districts-schoolopziener om goed keu- ring. Deze heeft geantwoord, dat alvorens tot goed keuring kan worden overgegaan, overgelegd moeten 1 worden: bestek en kostenberekening en opgaaf, hoe het toezicht op de privaten kan worden uitgeoefend, j Ook wil de Districts-schoolopziener dat een en au- der "'i van het schoolgebouw op het schoolterrein zal worden geplaatst. Is het plan eenmaal goedge keurd. dan heeft de gemeente recht op 25 pet. ver goeding van de bouwsom. Vooi ziiter zegt, dat naar aanleiding van het ad vies der Gezondheidscommissie van Schagen, B. en W. fennend hebben niet anders het bouwplan ten uitvoer te doen brengen, dan de gemeente-opzichter de heer De Geus, heeft aangegeven. Spreker zegt er kort geleden den heer De Geus nog over te hebben gesproken, hoe 't zou zijn als 't gebouw op zichzelf kwam te staan met den beer put ei buiten, doch de heer De Geus adviseert om dat niet te doen; hij vreest dat de stank dan ver ergerd zou worden. De heer Slot vraagt of het niet wenschelijk zou zijn, den districts-schoolopziener te verzoeken of deze zelf het terrein opneemt, en zulks, om de 25 pet. vergoeding niet te verliezen. Voorzitter veronderstelt, dat de schoolopziener wel op de hoogte is met het schoolterrein, waar hij ver leden jaar is geweest, terwijl hij (de schoolopziener) toen vele veranderingen wenschelijk achtte. m ZeKt voorzlUer verder, zullen maxi- De heer Seherinerhorn aou «eregelden toevoer vau, stroomend water voor den beerput, die dan wel te klein zou worden, te erg achten. Voorzitter wijst er nog op, dat B. en W. het voor nemen hebben, om het thans bestaande plan zoovee mogelijk vast te houden. Maar wij moeten, zegt spr., eerst behoorlijk toezegging hebben dat wij_ de sub sidie van 25 pet. krijgen, en dan doorgaan. Voorzitter vraagt of de Raad er zich mee kan vereenigen, om zoo op het plan in te gaan, indien de schoolopzie ner het goedkeurt? Allen zijn daarvoor. De heer Slot oppert het idee, om, als er niet goed gunstig wordt beschikt wat de subsidie betreft, even goed door te gaan en het plan ten uitvoer te bren gen. De andere heeren zouden in dat geval liever eerst eens beraadslagen. Volgt voorlezing door voorzitter van het rapport der commissie, die de gemeenterekeniug heeft nage zien. Rapporteur is de heer W. Schermerhorn. Rekening en bescheiden werden in goede orde be vonden. De ontvangsten bedroegen f 12331.82, de uit gaven f 9646.58, voordeelig saldo f 2685.24. Het be leidvol en zuinig beheer van de gelden wordt gehul digd, alsook de accurate wijze, waarop de gemeente ontvanger zich van zijn taak kweet. Geadviseerd wordt tot goedl^euring der rekening. In aansluiting daarvan is door B. en W. een rapport opgemaakt, waarin wordt verklaard dat met ingenomenheid ken nis genomen werd van de bevindingen der commissie, dat alles in orde was, wat commissie en Dag. Be stuur zeker aangenaam zou stemmen, evenals de gunstige toestand der financiën. Was in 't begin van 1909 toch 't batig saldo slechts f 1200, nu is er bijna f 2700 .Bij wat ten opzichte van den gemeente ontvanger werd gezegd, sluiten B. en W. zich aan. Met dank aan de commissie wordt volgens het rap port besloten. De rekening wordt zonder op- of aan merkingen vastgesteld. Thans bieden B. en W. den Raad de begrooting voor 1911 aan. Deze sluit in ontvangst en uitgaaf op f12745 (f1688.57 voor onvoorziene uitgaven). Voor elk der raadsleden is een concept-begrooting beschikbaar, 1911 wordt mede aangeboden in ontvangst f 6173.25" De begrooting van het Algemeen Armbestuur voor in uitgaaf op f 5300.—, vermoedelijk batig saldo f 873.25". Beide begrootingen zullen op een volgende vergadering worden behandeld. Rondvraag. De heer Kuiper wijst er op, dat bij den voorgenomen bouw van het raadhuis grond noodig is. Nu is het der gemeente niet onverschillig of er beschikbare' grond in de nabijheid aanwezig is, ja of neen. Is er grond dicht bij, dan is 't goedkoop, in 't tegenovergestelde geval duur. Spreker denkt er aan, om de Banne Valkoog in een verzoekschrift om grond te vragen, van de bermen van den Valk- koogerdijk, waarvan de breedte dit wel zou toelaten. Als het bestuur van de Banne Valkoog daarover gun stig dacht, zou dit ten gunste van de inschrijvings som zijn. 'N De heer Slot doet de vraag of de Banne Valkoog wel een dijk disponibel heeft? De heer Kuiper meent, dat de Valkooger dijk in eigendom behoort aan de Banne Valkoog en dat het vruchtgebruik aan de kerk te Valkoog is. De heer Slot zou als het doorging, willen voor- I stellen om dien grond te koopen. De heer Schoorl acht het beter den toekomstigen aannemer vrij te laten. De heer Schermerhorn meent, dat evengoed de aannemer kan worden vrijgelaten. Wanneer deze kans ziet, om goedkooper klaar te komen, dan kunnen wij hem daarin vrij laten. De heer Slot oordeelt, dat het college van de kerk te Valkoog wel meer op de hand van het ge meentebestuur dan van een aannemer zal zijn- De heer Kuiper acht het wel in het belang van de gemeente. Spreker denkt dat dit de goedkoopste grond is, die in de nabijheid van St. Maarten voor handen is. Kan de aannemer nog goedkooper, goed! 't Is geen verplichting. Maar ik wilde, zegt spreker, de zaak een beetje goedkooper maken. Dat is mijn idee. De heer Schermerhorn verklaart dit idee toe te juichen en er zich zeer wel bij te kunnen aansluiten- Voorzitter wijst er op, dat de zaak er door zal worden vertraagd. Als we grond van den Valkooger dijk willen bezigen zal dit vertraging geven, want dan is er goedkeuring noodig van Ged. Staten, waar het afnemen van den grond met verlaging van den dijk gepaard zou gaan. En de Valkooger kerk, als vruchtgebruikster zou ook goedkeuring moeten heb ben van het Classicaal Bestuur. Vertraging nu zou niet gewenscht zijn, waar èn de besteding èn de win ter vlak voor de deur staan. Daarom is het naar des voorzitters meening beter om evenals de heer Schoorl zei, het aan den aannemer over te laten. De heer Kuiper is het hiermee niet eens. De afwer king van het gebouw toch, waarvoor de besproken grond noodig is, vindt eerst aanstaande voorjaar plaais. Er is dus nog heel wat tijd. De heer Schoorl wijst er op, dat we toch in last komen. Immers, de aannemer moet prijs weten. Spr. blijft er bij, den aannemer vrij te laten. Aannemers weten toch ook nogal raad .Als 't nu goedkooper voor de gemeente was, zou spreker er niet tegen zijn, maar het vertraagt zoo. Als de aannemer geen prijs weet, kan hij toch ook geen berekening maken. De heer Kuiper trekt ten slotte zijn voorstel in. Ter vergadering komen heeren Armvoogden en de voorzitter leest nu het rapport voor van de oom missie belast met het onderzoek van de rekening van het Algemeen Armbestuur. Alles was nauwkeu rig in orde. Ontvangsten f 5840.44", uitgaven f 3364.19 voordeelig saldo f 2476.25". De commissie stelt voor do rekening goed te keuren. Aan Armbestuur en ad ministrateur wordt hulde gebracht voor 't gehouden beheer. In aansluiting hiermede hebben B. en W. een rapport samengesteld, waarin eveneens waardee- reude woorden zijn opgenomen en dat wijst op den flinken financiëelen vooruitgang, 't Batig saldo is nu ruim f 500 hooger dan bij den aanvang van 1909. 10 Jaren geleden werd door het Armbestuur nog A100 gld. subsidie genoten, die jaarlijks allengs verminderde, totdat in 1909 geen subsidie werd ge vraagd. Ook in dit rapport wordt geadviseerd tot goedkeuring, welk advies door den Raad met alge meene instemming wordt overgenomen. Een der Armbestuurders dankt voor de waardee- rit«- en hulde, het Armbestuur toegebracht. Hierna sluiting WI KRINGEN. Vergadering van de bloemenvereeniging „Floralia" gehouden op Maandagavond ten huize van den heer Jb. Bruul. De voorzitter, Ds. H. Bax, opent de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen en stolt punt 1 der agenda: Waar zal de tentoonstelling eu prijsuitdeeliug worden gehouden? aan de orde. Met meerderheid van stemmen wordt besloten deze by den heer H. C. Engel te houden, welke f 10 heeft toegezegd; verder wordt besloten ze te houden op Zondag 18 September a.s. Als keurmeesters(res) zullen worden verzocht mej. Dondorff en de heeren Spaander, en Ds. A. I. Rein- ders. Verder wordt bepaald dat de inzending zal kun nen geschieden vau 27 op Zaterdag 17 September a s. on zullen er 15 prijzen beschikbaar worden ge steld. Hierna gaat men over tot punt 2 der agenda: het bepalen der feestelijkheden, welke aan de tentoon stelling zullen worden verbonden .Er gaan stemmen op voor ringsteken, andereu daarentegen stellen voor versierden optocht of Iets dergelijks, maar wat nieuws Er wordt besloten een optocht te houden van ver sierde rijtuigen en fietsen; de prijzen zullen nader worden bepaald en bestaan uit luxe-voorwerpen. De regelingscommissie zal bestaan uit de heeren O. J. Bosker, Jb. Bruul, M. de Haan en Joh. Baijs. Hierna sluiting. ITicringeu. Gisteren werd te Den Helder voor deze gemeente dc loting voor de Nationale Militie gehouden den volgenden uitslag. Het 31 Lotelingen. No. 1. Pieter Rotgans. 2 w Koodj Pz. L.G. 3. Evert Bais. 4. Pieter JoniN' °hki, Pi, na B D. 5. Jacob Dekker. 6. Arie Mostert. 7. Kooy J.Az. 8. Jacob Mooi. 9. Martinus Cornelk lander. 10. Gerrit, Lont. 11. Dirk Mulder, i ^1- nolis Mulder. B.D. 13. Simon Metselaar, |j ri l'ieter Kooij PAVz. 15. Dirk Numeijer. 16. (Lr, R. llendricus Rasch. B.D. 17. Jacobus Hermanus ïr "s AD TA IC Wlllnn, Ifolovrolrl 1 fk n,... medam. B.D. 18. Willem Kaleveld. 19. WilleJ 701- 20. Reijer Bakker. 21. Gerrit Omis Pz. 22. ja. 'u'. «en. 23. Nan Metselaar. 24. Corn. Omis q'z 25 hannes Franciskus Rasch. 26. Meijert Tijgen 'Z0- 27. Jan Poel. 28. Boudewijn Berkemeijer. 29 nes Jacobus Muit. 30. Jacob Lont. B.D. 3j S'®on Bais. B.D. Broederdienst. L.G. Lichaamsgebreken. VALKOOG. Maandagavond gaf de Rederijkerskamer 1 Begin" in het lokaal van den heer G. van Boden- eene openbare uitvoering, welke heel goed avei* slaagd in aanmerking genomen het korte der Kamer. Het talrijk opgekomen publiek was 7* U voldaan. Opgevoerd werd „De kippen van den joorblijspel in 4 bedrijven door F. A. Buis 'gl'? volgd door een komische scène getiteld Klaver 'vi^l VAN GEBREK. Te Hengelo is Maandagavond een man op straat) in elkaar gezakt, blijkbaar van uitputting. Men koj hem tot gisteravond steeds niet wakker krijgen, jjJ oebekende had papieren noch geld bij zich. AANKOOP DOOR H. 31. RE KONINGIN VAN 11® R1KAANSCHE KOLENVELDEN. Uit New-York wordt aan de K. V. Ztg het vm 1 gende bericht: „Koningin Wilhelmina van Nederland heeft eer bedrag van 75.000 belegd in kolenmijnen Alabama.1 Een maatschappij Is aldaar opgericht met 'n aan 1 deelec-kapitaal van 200.000. waarvan bijna de helffl zich in handen der Koningin bevindt en de rest inl handen van Hollandsche kapitalisten. De opbrengst! der kolenmijnen zal naar Holland gezonden worden NOG ALTIJI). G'sterep is op den Leidschen straatweg opder I 'c-Gruvenhage, weder iemand de dupe geworden vanl zg. kwartjesvinders. Genoemden, weg passeerendel werd zijn medelijden opgewekt doordien een z. i.l arme man met kaartspelen aan een, paar personen! f 25 verloor. De heer probeerde het daarom voorl dien man terug te winnen maar in, stede van f 251 te winnen, verloor hij f 50. Toen bemerkte hij eerst I met wat voor lieder. hij te doen had. Niet onwaar- I sehijnlijk behoorde de persoon die over het verlies I van f 25 gejammerd had tot de bende. De heer deed I aangifte bij de politie, die inmiddels gewaarschuwd, I reeds beslag op kaarten enz. had gelegd. VAKSCHOOL VOOR KAASMAKERS. Uitgaande van, de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in, Hollands Noorderkwartier en den Bond van Zuivelfabrieken, in Noordholland, wordt! te Hoorn met ingang van October a.s. een vakschooll geopend voor kaasmakers, ten einde deze in de gels-l genheid te stellen, zich zoowel practiseh als theoJ reitsth in 't vak te onderleggen. De cursus, welkf| 'weemaal per week in het Zuivelconsulaat zal wor-j den gehouden, duurt tot April 1911. Het aantal deel-1 nemers is reeds zeer groot. Toch bestaat er nogl voor belangstellenden gelegenheid het theoretisch ge-I deelte van den cursus mede te maken; deze iaat-1 sten kunnen evenwel geen diploma behalen als kaas-I maker. DE ZIEKTEGEVALLEN TE BERGUM. Omtrent de beide choleragevallen met doodelyicen afloop te Bergum verneemt de L. Ct. nader het vol- geude: Roeds Zaterdag, 20 Augustus, hebben de beide bioed6rs onder hunne werkzaamheden verbazend I veel slootwater gedronken. Zij zijn 's Zondags daar-l op zich minder wel gaan gevoelen, doch eerst de« Woensdags, respectievelijk Donderdags, hebben zijl medische hulp ingeroepen lp het eerst maakten zij I den indruk slechts iydende te zyn aan een vrn ern-| stige üiarrhee, zooals die 's zomers na het gebruik! van ongekookt slootwater vrfl vaak optreedt, dochl liet \en)ere verloop deed den, geneesheer, dr. Hingst, I de diagnose „cholera nostras" stellen. Vrijdagavond <l respectief lijk Zaterdagmorgen zijn de patiënten over- leden. i De and-re leden van het schippersgezin zijn allen) vo.maakt wel. Zij dropken weipig of niet vap hei i vermelde water. VECHTPARTI JEN TE H.-I.-AMBACHT. Na de tis-ui ge roishaadeling vap Jap Smits, Don-I derdagavond jl is de rust te Hendrik-Ido-Ambacht| nog niet tei uggf-keerd. Eergisteravond nl. Is er weer hevig gevochten. Het terrein van den slag was nu tusscheu Rijsoord en II.-I.-Ambacht. Gistermorgen om vijf uur was 't ook al weer mis. I toen I.udder, een „derper", op dat uur naar zijn werk ging werd hij door A. Kauters flink afgeram-1 meld. IVaarscüijiiHjk is dit vap dezen „dijker" een j wraakneming. Men zal zich toch herinneren dat Kan- teis Dondej dagavond tegen den, grond werd geslagen j eu dat. hij, door zich buiten westen te houden, toep geen verdere kastijding opliep. VALKOOG. T insdag had alhier bij den kastelein P. Wit ter I gelegenheid der kermis een ringrijderij op fietsen I P-pats, en wel een voor heeren en een voor dames. I Van de 10 heerendeelpemers was de uitslag alsj volgt Jn. Boontjes, P. Dekker, Jb. Bijpost, respec-| tievelijk le, 2e en 3e prijs. Voor de 8 damesdeelneemsters v.as de uitslag: lel prijs N. Wit, 2de prijs A. Slooves en 3de prijs Al Bijpost. Na afloop kermis. Broek op Langendyk. Met dep bouw van het nieuwe raadhuis en onder wijzerswoning te Broek op Langendijk begint men aardig op te schieten. Het geheel maakt een zeèr LANGEDIJK. I I Door de afd. Langendijk van 't Centraal Gepoot-1 schap voor Kinder-Herstelling- en Vacaptiekolonies I zijn weer twee kinderen uitgezonden, ditmaal naar I Egmond. prettigen. indruk. Het raadhuis zal een sieraad vooil de gemeente zijn. De heer Dirkmaat, ontwerper en arenitect heeft alle eer van zijn werk. I CHOLERA. llonstantinopel, 30 Aug. Hier zijp twee verdachte gevallen vap cholera voorgekomen. Rome, 30 Aug. Ip de jongste 24 uren werde"1 in d-j provincies Foggria en Bari 12 nieuwe gevall0'1 ''j"1 cholera aangegeven en stierven 17 lijders aah ziekte. - Wegens het gevaar, dat Duitschland vap de c lera in Rusland bedreigt, hebben de Duitsche en Pru slsihe regeeringen buitengewone maatregelen men. Alle opvarenden van schepen, en vlotten Rus.and moetep zich aap de Duitsche grens aan gerteskundig en een bacteriologisch onderzoek dorwerpen. Op de Weichsel heeft men, dapk zij maatregel, al drie menschen aangehouden, die c iera-haccillen bij zich hadden en toch eep volko® gezonden indruk maakten. Te Thorn is een nteU1(>t. waan emingspost opgericht, die alle Russische scnippers na hun afmonstering, onverwijld naar n land terugzendt. Ook tegen het gevaar, dat uit G tenrijk en Italië dreigt, zijn de noodige maatreg0 gonomen. In Spandau zijn gisteren weer twee verdachte vallen aangegeven. En ook in Berlijn zijn ®r nU een paar gevallen.

Schager Courant | 1910 | | pagina 2