Voor Dammers. p r* am OP REIS. Het Firmament. Zaterdag 17 September 1910. 54e Jaargang, No. 4779. TWEEDE BLAD. w* iii v. Zelfs de machtige hulpwerktuigen van den ster renkundige, die weliswaar een onuitputtelijke me nigte interessante bizonderheden aan de hemellicha men lieten opmerken, konden bijna geen geheel nieu we verschijnselen bij de reeds opgenoemde voegen. De telescoop en de spectroscoop bevestigden, dat de maan en de planeten onder de hemellichamen een bizondere plaats innemen, daar bevonden werd dat zij 0)1 zichzelf donkere lichamen zijn, die hun licht van de zon ontvangen en dat licht in meerdere of mindere mate terugstralen. Bovendien kunnen zij door middel van den telescoop vergroot worden, wat met de vaste sterren niet het geval is. Hieruit viel dus te besluiten, dat de planeten zich op veel kleiner afstand van ons bevinden dan al die andera, evenals de zon zelf lichtgevende hemellichamen, die i rondom ons op zulke groote afstanden het heelal Alle3 betreffende deze rubriek te richten aan het vuileu> dat zelfs de sterkste vergrootingen niet dan Bureau Schager Courant en voorzien van het opschrift m,nsten invloed hebben. De maan en de planeten Damrubriek". toonen ons dus door den telescoop meer of minder détails, die voor den sterrenkundige kostbaar studie- Gelijkvormige Opening materiaal uitmaken. Eenige dezer planeten zien wij w .«„nnnto door manen omgeven; en Saturnus prijkt met zijn Zwakke spelers hebben nog al eens de gewoonte, ^heimzinnigen ring. nunne tegenstanders na te Spelen, in de overtuiging Hoewel de zon blijkbaar veel dichter bij ons is dat zij hiermede geen kwaad kunnen, dan de raste sterren en aan haar oppervlakte ook Weet de tegenpartij dit, dan heeft deze hem spoe- groot aantal bizonderheden op te merken zijn alsof ze hun oogen niet gelooven konden. Verleden niet eens beschreeuwen, laat staan toespreken kan, week Zondagmorgen, zes uur, stonden er ongeveer zoo hoog, dat ze geen begrip of notie hebben van twintig werkmenschen voor 't paleis te wachten om 1 veel te hooge belasting of 't verdriet van moeders binnen gelaten te worden. en meisjes, die om hun doodgeschoten jongens En toen 't alles in orde was, de stoelen recht schreien; aan die wet van verouderde dogmata, die stonden, de kopjes klaar op 't blad, mocht er nog gelijken tred heeft gehouden met pauselijke onfeil- even 'n poppetje verzet of 'n kleedje verlegd wor-1 baarheid en kerkelijk lees: 'priesterlijk" den, maar de vloot van werkers en werksters kon wereldbestuur, maar evenals deze op haar laatste heengaan en 't bezoek verwacht worden. I beenen loopt, zullen wij 'n einde maken, omdat ze En eindelijk, eergisteren, Donderdagmiddag, is het'n leugen is en in strijd met der menschen eenheid bezoek gekomen. De Koningin en Prins Hendrik, en broederschap. En als 't ons niet gelukt, dan zal •waren even twaalf uur aan 't Centraal-Station aan- 't onzen kinderen gelukken; en als 't hen niet ge- wezig en hebben er eenige oogenblikken gewacht lukt onzen kindskinderen. Vooral dan wanneer 'n iop Hunne Majesteiten, den Koning en de Koningin koning als Albrecht van België, de constitutioneol- van België, die tot heden, Zaterdagmiddag, om- parlementaire vorst zich bij ons aansluit en in zijn streeks half vijf hun gasten zouden zijn. zeggen, doen en laten 'n voorbeeld ter navolging I wordt voor andere koningen, 'n voorbeeld ter navol- Dit is 'n, bezoek van zeker niet een der grootste fin£ z«n voor ieder, die zijn nog maar korte, vorsten van Europa, maar 'n bezoek waarop wij met doch zeer belangrijke levensgeschiedenis leest. Want de Koningin, aan wie de eer persoonlijk te beurt Koning Albrecht is n ze f nderzoekend, zelfdenkend valt trotsch mogen zijn. Albrecht Leopold Clemens man, die met ijver en geduld werkt voor wat de loop D.i^s UK der dingen hem ais 't beste zal openbaren. Bereid dig 3 stukken afhandig gemaakt. Voorbeeld: 1. Wit: 3328, Zwart: 1823. 2. 3933. 1218. 3. 4439. 712. 4. 3126. 2025? scheiden in zijn optreden en verstaat de groote en hoeft zij overigens toch zooveel eigenschappen met zeldzame kunst de harten der menschen te winnen, Maria Meinrad, Koning van België, thans 35 jaren oud, is 'n wei-onderwezen man met 'n gezond ver stand en scherpe opmerkingsgaven; hij is ernstig en nauwgezet en bezit 'n groote neiging voor weten- schappelijke ««die. Bovendien is M eenvoud* eu Po- 1TÊ."! "7™ Bereid te blijven, als dit voor België het beste is, bereid te gaan, als de volkswil dit zou begeeren, staat deze souyerein op waarlijk zulk een souverein standpunt, naar het geluk zijns volks, hem in den weg staat. Zal hij de Antoninus Pius worden der twintigste de vaste sterren gemeen, dat wij onze almachtige zooals hij zichzelf door eerlijkheid en, eenvoud winnen en er eenmaf1 getuigd worden dat in hem de ei ei wijste aller menschen op 'n koningstroon zat? Of wacht hem 't lot, dat in 1890 Don Pedro van Bra- daggodin in éen kategorie moeten plaatsen met al laat. die millioenen lichtpunten welke het gewapend oog Op de groote reizen, die hij steeds in gezelschap 1 overal ziet, naar welk deel van het firmament het van geleerden deed, door Noord-Amerika, door den zilië overkwam, „the gentle emperor", die snikkend zich ook richt. De voornaamste van die eigenschap- Congostaat, ook door Europa, vond hij gelegenheid neerdaalde van zijn troon, omdat zijn volk beter Zwart kan schijf 20 niet in den hoek spelen want pen. zijn het zelf lichtgeven, hun gloeienden toe- zijn blik te verrujmen en vergelijkende studiën te vond- dat niet meer zou regeeren? nu wint wit 3 schijven, als volgt: stand en de atmosferen van gloeiende gassen, die al maken op sociaal en staatkundig gebied De lezingen weten 't niet, omdat wij geen uur vooruit 5. Wit: 2822. Zwart: 17 28. deze lichamen omgeven. In deze wereld van vaste aoor bem gehouden over de landen en volken door kunnen zien en er volstrekt niet gebouwd kan wor- 6. 33 22. 18 27. sterren ontmoeten wij echter de grootst mogelijke hem bezocht, bewezen wel, dat hij zijn tijd daar niet den op den wil van 'n massa, die evenmin conside- 7. 32 21. 16 27. j verscheidenheid. De nevelachtige sluier van den verdroomd en verlummeld had, en waar hij een- reeren als waardeeren kan en alleen In staat is tot 8. 3430. 25 34. melkweg lost zich in den telescoop in millioenen maal koning zijnde gelegenheid vond zich uit te of llefhebben, heide even onbepullig en waar- 9. 40 16. afzonderlijke sterren op. Daarenboven ziet men met spreken, daar deed hij dit in, vooruitstrevenden geest, Zou zwart als 4en zet in plaats van 2025, 23het gewapend oog duizenden andere nevels, waarvan kiezende het betere boven het, goede, het beste boven 29 gespeeld hebben, dan zou hij ook een schijf ver loren, hebben: Zwart: 18 29. 19 30. 20 29. 17 28. 5. Wit: 34 23. 6. 33 24. 7. 35 24. 8. 2822. 9. 32 34. de spectroscoop ons vertelt dat velen van hen zich het hetere. Als er legers moeten zijn, dan persoon- ook in afzonderlijke sterren zouden oplossen, wan- Rjke dienstplicht, en als er onderwezen moet wor- neer wij nog sterker telescopen op hen konden ricü- den dan zoo liberaal mogelijk. Hij gaf zijn oudsten ten dan ons tegenwoordig ten dienste staan. Men jongen 'n leeraar van de leekenschool. Natuurlijk! noemt ze dan sterrevlekken, terwijl andere nevel- Toen Prins Albrecht 25 jaar was, is hij getrouwd, i vlekken werkelijk opeenhoopingen van, gloeiende gas- Dat was den 2den October van 't jaar 1900. En zijn j sen zonder vaste of vloeibare kern zijn. Zien wij met vrouw was Hertogin Elisabeth Valerie van Beieren, j den telescoop nog verder in de wereld der vaste Hebt ge niet eens gehoord of gelezen van eenen j sterren rond, dan merken we op dat zich ook daar Hertog Theodoor van Beieren, die over geheel Eu- liet verschijnsel der wachters voordoet, zooals dat ropa hekend is geworden als zulk 'n bekwaam oog- I hij de planeten met de manen het geval is. De be- arts? En die wel eens „de Beiersche Boerhave" ge- geleiders der vaste sterren zijn echter ook vaste noemd wordt? Nu, van dien hertogelijken oogarts is sterren, geven ook zelf licht, dat zijn de dubbele zij 'n dochter. Toen ze nog thuis was, was zij de sterren. Ten slotte treffen we daar nog de zooge- vertrouwde helpster van haar nobelen vader in zijn naamde veranderlijke sterren aan, die in zooverre nobel beroep, en leerde zij van hem en door hem geen nieuwe kategorie vormen, dat ze of met de piet alleen het lijden der menschen kennen, maar nieuwe sterren verwant zijn of hetzelfde verschijnsel ook wegen zoeken het te lenigen. Toen ik haar te zien geven dat we in het rijk der planeten als levensgeschiedenis las, dacht ik aan het hoek vau een zonsverduistering kennen. Deze veranderlijke Mevrouw Browning, waarin ook van Aurora Leigh sterren iaaken stellig een der meest interessante on- gezegd wordt, dat haar vader haar onderwees in derdeelen der sterrenkunde uit. Bij de nieuwe de dingen, die hijzelf 't best geleerd had: nl. „in sterren zijn er die plotseling opflikkeren op een liefde en smart". Want Koningin Valerie heeft uit Slagzetten in de Party. plaats waar men nooit vroeger een ster gezien had, de Beiersche kliniek 'n diep gevoel van medelijden Onderstaande stand kwam voor in een partij ge- °m soms kort daarna voor altijd te verdwijnen. En meegebracht voor armen, verdrukten en lijdenden, speeld in een wedstrijd te Utrecht tusschen de de tijdelijke verduistering van een vaste ster zegt en zij heeft geen gelegenheid laten voorbijgaan, om heeren G. Woudenberg, Rotterdam (wit) en Vernet otls dat raKer vaste sterren, meer zonnen dus, door daar uiting aan te geven. En daardoor is zij in zoo 1. Wit: 3126. Zwart: 2025. 2. 37—31. 14—20. 3. 41—37. 1014. 4. 46—41. 510. 5. 3127. 20—24. 6. 3731? Zwart haalt nu dam als volgt: 6. Zwart 2429. 7. Wit: 33 24. 19 30. 8. 35 24. 1319. 9. 24 22. 17 46. Wordt vervolgd. te Bodegraven (zwart). Vernet. Zwart. 46 donkere lichamen of planeten omgeven zijn. Wie zal korten tijd de koninklijke vriendin, van haar volk beweren aat onder de planeten van andere zonne- geworden, wat zij reeds was toen zij nog prinses was. stelsels met sommige evengoed als onze aarde be- Haar stille toewijding en persoonlijke deelneming in v.-09nd kunnen zijn? wat anderen deren kon, hieven niet onbekend; en Hiermede hebben we nu alle klassen der bekende toen zij eens met haar tante, Koningin Maria Hen hemellichamen hijeen. Van elk dezer klassen is ech- riette de vrouw van Koning Leopold uitreed, ter zter, zeer veel te vertellen. Wel is waar moe- en deze de welgemeende, hartelijke toejuichingen ten we ons op dit gebied in menig opzicht met gis- opmerkte waarmede de prinses werd begroet, merkte singen vergenoegen: de schier ondenkbaar groote af- «/ij naijverig op: „Ge zijt reeds meer koningin dan standen vormen nu eenmaal een onoverkomelijke hin- ;k." derpaa! tot détailkennis. Doch de grootsche, onver-, Geen wonder! Maria Honriette is nooit anders dan stoorbare regelmaat in al 't bestaande, de niet te bestrijden opvatting dat alles in 't heelal aan volko men dezelfde wetten onderworpen is, doen ons toen gemakkelijk besluiten tot datgene wat we met onze Oogen zouden kunnen zien, indien genoemde hin 'n vreemdelinge voor haar volk geweest, zooals haar man maar weinig „koning", minder nog „vader", en kel „zakenman" geweest is. Maar nu is dit in België alles anders geworden. De bijna onverschilligheid voor al wat koninklijk was. grepen worden! Amsterdam, September 1910. SCH. Wit. G. WToudenberg. Zwart speelde in dezen stand 1420, waarop wit den volgenden slagzet deed: Wit: Zwart: 1420. 3228. 20 29. 28 17. 12 43. 34 1. 43 34. 40 29. i In den volgenden stand speelde de blinde dam- les ministres." speler Olsen van Rotterdam met zwart 1419, hier mede wit verlokkende tot 2923 om een schijf te winnen. derpaal niet. bestond. Overigens dwingt ons de arbeid js sedert de troonsbestijging van Albrecht en Elisa- van zoovele groote denkers respect af, en doet ons beth veranderd in 'n liefde en 'n toegenegenheid, vol vertrouwen voortbouwen op de door hen geieg- <;ie bijna enthousiastisch genoemd mag worden. Men de hechte grondslagen dezer wetenschap. 1 spreekt er nu van den Koning als van 'n rijkeren, Moge tenminste iets van hun werk door ons be- wijzeren broeder, die aan 't heele huisgezin van den Staat zijn beste krachten wijdt; Koningin Elisabeth ;s wel hoog gezeten en hoogverheven, maar niet on genaakbaar. Zij is de toevlucht voor lijdenden en on- gelukkigen, en die haar vorstelijke hulp oogenblik- kelijk zouden behoeven, mogen rechtstreeks tot haar komen, en behoeven zich enkel te laten aan dienen. Voilé, tout! Tout comme chez nous. D. w. z. bij ons burgermenschjes. Het is 'n aangename gewaarwording op te mer ken. dat koningen en koninginnen ook van lieverlede wat wijzer worden, en begrijpen, dat zij behou dens dan ,,den gouden bloeddrup van het konings schap" van 'tzelfde maaksel zijn als wij, en zeker ,JLe roi règne, mais ne gouverne pas; ce sont n'fc- minder dan wij, geroepen tot geven, toewijden, helpen, redden, dragen, behouden, en al die andere strevende ideeën, die menschen aan menschen, en qarten aan harten binden- En deze twee menschen zijn nu hier geweest. Onze CCLXIV. HOOG BEZOEK. Koning Albrecht. Olsen. Zwart komen, en heeft twee uren lang het heele huis ge- 16 26 36 46 15 25 35 45 En als niet dauw en regen den grond besproeien Dan kan de kroon der bladen niet weeldrig groeien. Koning Bele Esaias Tegnèr. in de Frithiofsage. El rey va basta que puede, y n,o basta. que quiere: iDspecteerd. Of allps wel in orde was? Of de logeer kamers in orde waren? Of de schellen en 't licht niets te wensehen overlieten? En de van socialisme verdachte koning, „ie roi, qui règne, mais ne gou verne pas", mag aan de zorgende bemoeiingen van Koningin toetsen en uit die bemoeiingen afleiden, De koning gaat zoover liij mag, niet zoover hij wil. jn hoeverre 'n goed mensch anderen gouverneert, ook snuBii-ii-h snreekwoord. al weten zij dit niet. P 1 >u Vorst die zijn ambt, bedrijf, baantje, betrek- Eindelijk heeft het Koninklijk Paleis ook eens^n van^nfe^L Wht'als' 4?" Ji eropknappén eT werdehoogUIbezotk verwacht en „uitverkoren werktuig in Gods hand" en 'n verant- twee honderd meter lang terras voor het hoofdgebouw- weken te voren is men begonnen met boenen en woordelijke regeering tracht te binden door^ 'n per- domineert in deze omgeving en lokt tot binnen gaan en deloos. Ook dit moet en zal ook koning Albrecht wel weten. Wat hij als man van beteekenis bezit, bezitte hij in zichzelf; wat hij doet, doe hij zelfstan dig, opdat de rust van zijn innerlijk leven en streven niet worde gestoord door vleierij of bitterheid van derden. Koning Albrecht en zijn teere, blonde gemalin zijn den Amsterdammers zeer welkom geweest, en wij zijn er onze Koningin recht dankbaar voor, dat Zij van dit hoog bezoek zooveel werk gemaakt heeft. H. d. H. De spoorrit van Namen naar Brussel is niet bijzon der interessant, maar toch mooier dan die van Brus sel naar Luik. Het gezicht op de stad Namen vanuit den trein is wel het mooiste moment van den rit en blijft den reiziger als een der vriendelijkste herinneringen aan deze stad zeker zeer lang bij. In wijden boog gaat de spoorbaan naar Brussel om de sta.d. die haar mooiste zijde den trein toekeert: do .Maasvallei, Port Grognon ïiet Park La Plante én Se Citadel. liet groote hotel op het Citadelplateau, hoog met zijn koepelvormigen toren boven de omgeving uitste kende, blijft lang zichtbaar, even als de grijze muren der sterkte boven het groen van La Plante. Meermalen doorsnijdt de spoorbaan verder de blauwe kalksteen rotsen tot de wijde vlakte is bereikt, die zoovele ma len het tooneel was, waarop de reuzenlegprs van strij dende volkeren hun bloedig oorlogsspel vertoonden. St. Dénis, Gembloux. Fleurus, "Wavre en "Waterloo zijn in deze bekende namen. Van uit den trein kan men in de verte den leeuw- van Waterloo zien zegt mijn reisgids. Ons mocht het echter niet gelukken den heuvel met den leeuw in het oog te krijgen; de afstand is dan ook wel wat ver. Bij Brussel wordt het landschap weer mooier en ook weer meer heuvelachtig. Lang? den rand van het woud van Soignies passeeren we onderscheidene lief gelegen plaatsjes als Hoeylaert, Groenendaei en Boits- fort, verscholen liggende in het groen als het toover- slot der schoone slaapster in het bosch. Hoeylaert is het land der jonge groenten, waarvoor het honderden broeikassen benoodigt, die in lange, lange rijen ter weerszijden van de spoorbaan zijn ge legen; Groenendael is overbekend om zijn wedrennen; Boitsfcrt of op z'n Vlaamsch gezegd Boschvoorde ligt zeer schilderachtig te midden van waterplassen en hodg hout, voor wandelaars en liefhebbers van eene ongerepte natuur een uitverkoren plekje. En dan zoo dicht bij Brussel! Links in de verte reeds zien we boven de huizen uitsteken de bevlagde torens van de hoofdgebouwen der wereld-expositie, die tegen het bosch van la Cam- bre. een voortzetting van het woud van Soignies is aangelegd. Per tram tien minuten van Boschvoorde. De trein heeft zijn eindpunt aan het Brusselsche sta tion du Luxemhourg in het schoone stadskwartier Leo pold, dat we doorwandelen om een doorloopenden tram te vinden naar de wereldtentoonstelling. In een klein half uurtje hebben we deze bereikt en sta ik weer voor den nu voltooiden hoofdingang, waarvan ik voor nog geen zes maanden alleen de plaats kon zien Welk een verandering! De weg naar de tentoonstelling toen in aanleg ziet ei reeds uit of hij al voor jaren gelegd wc rek Hoog verrijzen voor mij de geweldig-grooto vierkante pilaren, getooal met steigerende paaiden ter weerszijden en in het midden van het fraaie hekwerk, dat 'den hoofdingang vormt. Daar achter is het al kleuren en be weging, al vlaggen en gevvimpeldaar achter rijst huis aan huis, beeld aan beeld, toren aan toren. Een bijna Wit. Mosselman. Wit doorzag den, valstrik, maar zag tevens dat deze verlies bracht voor zwart, hetgeen Olsen niet had opgemerkt. Wit speelde dan ook kalm 2923, waarop het spel zich als volgt afwikkelde: Wit: Zwart: 2024. 23 14. 13—19. 14 23. 2429. denkende dam te kunnen halen. Zwart: 22 44. 21 43. 33 24. 32—27. 48 50. Heel goed doorzien van wit. soonlijke meening weken te voren is men begonnen schrobben, verven en bijwerken, zooals dit het pa- leis maar zelden overkomt. Er zijn meubelen aan- ringen" die vier rijkskanseliers tuimelen deed en creeüe tuin-plem er Voor, dat met zijn kleurrijken btoe gebracht van alle kanten, uit alle paleizen, die we den vijfden nu reeds gevoelen, liet, dat ook hij niet menschat, zijn watervallen vanaf het terras, zijn beeld- hier te lande bezitten, en de commodes en buffetten, muurvast zit, zoo'n vorst brengt het niet tot zulk werken om den vijver met hoog spuitende fontein, zijn te „toetsen", en tot zulke „afleidingen" nog minder, krans^ van prachtige gebomven tegen het hoog geboomte zeg: „door persoonlijke mee- bestijgen.. Het terras ligt heel wat meters hoven het loe- zijn beeld de voetenbankjes en haardkleedjes, die anders __0 Soestdijk of in, 't Noordeinde van den Haag schit- Zulk n vorst staart zich blind op de dogma's van van het bosch van la Cambre een schitterenden en teren, en getuigen van vorstelijken rijkdom en, vor- j 'n verleden, waarin, Caligula thuis behoorde, waarin cnvergetelijken indruk maakt. Dit gezicht van af het Kanut op zijn plaats was, waarin „le roi Soleil" nog terras is helaas niet meer te genieten. De brand ver zeggen kon: „1'Etat, c'est moi", '11 verleden, dat nog wnestte hoofdgebouw en omgeving en scheurde van he „heden" is in het millioenmaal vervloekte „Heilige schoon geheel, dat de tentoonstelling toch was Rusland", waar alles om den Czaav eh, voor den Czaar 1k j Vervolg. stelijke pracht, zijn nu overgebracht voor tijde lijk naar 't Paleis op den. Dam. Er zijn 'n paar slaap- en logeerkamers in beteren en meer comfor tabelen toestand gebracht dan zij waren, 'n paar dorpels gelijk gemaakt, 'n paar kamers van nieuw behang voorzien en 'n halve week lang zijn eenige mannen bezig geweest aan 't in orde brengen van de balustrade, waarop de Koningin en de Prins ge woonlijk staan, als zij de Amsterdammers met hand beweging, hoofdgebuig of zakdoekgewuif hun groet teruggeven en hun dank brengen voor het schreeuw lelijk lawaai van welkom dat deze maakten, toen Zij met haar man en haar kindje langs 't Damrak de stad binnen kwam en naar 't Paleis reed. En terwijl men het onmetelijk groote huis van binnen 'n goeie beurt gaf, werksters, witters, ver vers, behangers en allerlei menschen zelfs 's Zon dags over met spijkers en hamers, krammen en gordijnkoord daar rond- en elkaar in den weg liepen, ,eel te lang neerhurkten om 'n simpel koppie koffie leeg te slurpen zooals dat gewoonlijk gaat als de vrouw zelf er niet bij is terwijl er monden ge- i 7ons- en maansverduiste- roerd werden, die plotseling zwegen, als er 'n op- we tot de zow- e 8lechts zichter langs kwam of 'n vreemde die zeker wel verschijnselen stee hnnro" 7.011 wezen met kennersblik de wanden Han komen riwutiksto eeuw nog heele volken in angst. De 11e la aj)es van binnen erop wees, dat er niets aan i:\Middeu-Afrika gelooven nog stee.de^J£ ankeeren xou, als de bel overging en de gasten t 'rtenisstn met gebeden en ontzettend vee 8 ïOUden: ..Hier zijn wij!" werd het groote to mei geucucu «AArhH- ypffffpn zouden: „Hier zijn wij Ann^leu verhelpen. Nemen we nu bij de^voou yan buiten beklauterd en beklommen en ij da verschijnselen aan den hemel nog h P -werden en 't was hoog tijd, dat dit eindelijk iin "v'Hcuijnseieu aan ueu en 't was noog nju, uai. un ge optbkkeren vau een nieuwe ster, ®n^e,N ook eens gebeurde de meer dan vier honderd •^Idzauniste van al datgene wat aan het heme g - Kozijnen geboend, gewasschen en gezeemd, *elf Tvordt waargenomen, dan hebben we alle sooi ramen eu JJi, vau verschijnselen bewapend oog biedt. en door den Czaar en terwille van den Czaar ge schiedt, waar honderdduizenden in 't touw zijn, om voor éen enkel leven te waken, en éen enkel man, die de macht heeft als hij er den moed maar toe had millioenen levens te redden, die millioenen prijs geeft aan ontbering, slavernij, cholera, wille keur, geweld, misdaad en al die andere boosheden, waartegen het 'n mensch geboden is te strijden. Zulk 'n vei blind vorst, die niet weet of begrijpt, dat hij 'n mensch is onder de menschen, deelgenoot behoort te zijn van hun vreugde en verdriet, van hun over vloed en ontbering,, die niet inziet, dat 'n „koning niet meer kan dan 't volk vermag", en voor wien de besluiten van het parlement niet de uiting zijn van 'n volkswil, welke voor hem heilig en onaantast baar behoort te zijn, is in onze dagen 'n verdwaald wezen, die met zichzelf al evenmin raad weet, als wij 't met hem weten. De wet der inertie, die der traagheid en van het onvermogen, heerscht in deze wel wat al te zwaar. Maar die wet van de dingen maar te laten, zooals ze zijn men durft soms te zeggen: „in Godsnaam die wet moet opgeheven worden, vernietigd, niet meer erkend. En we zullen streven, streven, altijd streven naar die verheffing van den mensch, die ons het heel mooi en' belangrijk igedeelte. De expositie is nu gelijk een schoone dame wier hoofdtooi in het ongereede is geraakt en wier kleed is gescheurd men ziet haar nog wel graag maar merkt toch dadelijk haar gebreken. Hel tuinplein bij den hoofdingang staat door mid del van een breeden weg, ter weerszijden volbouwd met tal van schitterende café s en prachtige paviljoens in verbinding met een tweede groot tuin-plein, waar omheen gedeeltelijk de andere gebouwen der tentoon stelling zijn opgetrokken. Tusschen deze twee groote gedeelten van de tentoon stelling loopt een gewone straatweg, de weg van Sol- boseh. die door tentoonstellingsbruggen en tentoomstel- lingsgebouwen overbouwd is en daardoor aan het oog van het tentoonstellingspubliek bijna geheel is onttrok ken. Het einde van den verbindingsweg der beide tuin- pleinen ligt hoog boven den straatweg van Solbosch. Van dit einde heeft men het mooiste gezicht op dé omringende gebouwen van het tweede tuinplein en op de tuinen zelve, die in de laagte liggen en die men door middel van breede trappen bereikt. De brand heeft aan de woonhuizen aan den weg van Sol- bosch groole schade toegebracht. Vele, zeer vele zijn er _g^eel in de asch gelegd, niet te behouden als ze allen zoo niet in rijkdom dan toch in recht zoo waren, liggende onder de brandende gebouwen van de niet in wijsheid dan toch in geluk tot gelijken tentoonstelling daar boven maakt en voor elkander doet waken en zorgen, de Rechls van beide tuinpléinen vindt men het verdere gedeelte der expositie ter weerszijden van den straat een vorr den ander. waui Kcuuiuenuaii 11 w® a"? "0'" ™Mls de buren dit maar zelden gezien hebben. De Aan u., wet van veel te hoog gezeten koningen weg van Solbosch en tusschen dezen en het bosch vs „_au verschijnselen bijeen, welke het heelal ons dje het zageIlj zijn, er voor blijven staan, en keizers, zoo hoog, dat 'n fatsoenlijk ^mensch ze Ja Cambre. Het geheel beslaat eene oppervlakte va van van mm yrrr- -

Schager Courant | 1910 | | pagina 5