Donderdag f> October 1910. 54ste Jaargang No. 4590. Binnenlandsch Nieuws. Alienei NiEiws- AinriEitic- LnttinUi Dit nummer bi Haat uit een blad. gemeenteraad heerhugo waard. Vergadering van den Raad der gemeente Hoerhugo- waard, gehouden op Woensdag 5 October 1910. voorm. 11 uur. Afwezig de heer v. d. Oord, met kennisgeving van verhindering. Voorzitter Burgemeester Wonder, die de vergade ring opent, waarna de notulen worden gelezen, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen: a. van de afdeeling Heerhugowaard en omstreken van den Bond van Nederl. Onderwijzers, een verzoek om met het herhalingsonderwijs niet alleen de Hoofden der scholen, maar alle onderwijskrachten aan de scholen te belasten, zoodat de uren voor het geven van herhalingsonderwijs zooveel mogelijk onder hén worden verdeeld. De heer De Boer vindt zulks onnoodig. De leerkrach ten, die voor het herhalingsonderwijs zijn aangewezen, kunnen het wel af. Veel leerlingen nemen er ook niet aan 't herhalingsonderwijs deel. Op elk der scholen een 10- a 12-tal ongeveer. Het verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van den rijksontvanger te Schermer- horn, dat hij op 3 Oct. j.1. aan den gemeente-ontvan ger heeft uitbetaald f 53.53. c. Idem van den rijks-betaalmeester, dat hij op 1 October aan den gemeente-ontvanger f 2968.90 heeft ter hand gesteld. d. Verzoek van den heer L. Holstein, kommies bij Troonrede aangekondigde wetsontwerp tot vaststel ling van een eedsformule en van de gevallen, waarin de eed van getuigen in burgerlijke en strafgedin gen kan worden vervangen door een belofte, kan nog deze week worden verwacht u allantsoog. Alhier zijn aangespoeld een groot aantal balken, van ongeveer 7 M. lengte, gemerkt L N. Men schat het aantal op 400 5 500. Waarschijnlijk zijn z» afkom stig van een deklast, die bij het ruwe weer over boord geworpen is. Men is druk bezig de balken van het strand te vervoeren naar het terrein achter de Reddingloods. VEENHUIZEN, O. NIEDORP. Als eene bijzonderheid kan zeker wel gemeld worden dat het aardbeienbed van den heer K. Groot te Veen- huizer Middelweg na den eersten pluk opnieuw is gaan bloeien en de eigenaar in Augustus weder van die sappige vruchten kon plukken. Zelfs nu, in October. zitten aan de stekken vele bloesems en vruchten en biedt de heer Groot aan sommigen voor de aardig heid eenige van die heerlijke tuinvruchten aan. hoogwoud. De heer G. Wegdam, hoofd der bijzondere lagere school alhier, heeft de benoeming als lid van de Com missie tot Wering van schoolverzuim in deze gemeente aangenomen. DIEFSTAL TE OBDAM, Bij burgemeester Buis van Obdam is ingebroken ge worden; de deur is met een valschen sleutel geopend en 8 10 commissiekazen en 20 a 22 .pond boter werden gestolen. Daders onbekend. Politiehond is ge bezigd ,doch zonder resultaat. In hoofdzaak is dit laatste wel eigen schuld te achten, daar een dweil door den 's Rijks directe belastingen alhier, die als zoodanig is dader blijkbaar aangeraakt om zijne handen af te ve- benoemd te Bergen op Zoom met ingang van 1 October gen, ook door andere personen gebezigd is. waardoor j.1., om eervol ontslag alhier uit zijn betrekking als de hond den reuk kwijt raakte. Dit zou een waarschu- keurmeester van vleesch en om ontheffing van zijn wing kunnen zijn voor anderen, om in dergelijke ge- aanslag in den Hoofdelijken Omslag voor den tijd van vallen zulke voorwerpen onaangeroerd te laten, om den 3 maanden. politiehond de taak te vergemakkelijken. De Raad prijst den vertrokkene als een flink amb- i SPANBROEK, tenaar en algemeen wordt goedgevonden eervol ontslag Ook te Spanbroek is diefstal bij den burgemeester als keurmeester en afschrijving Hoofdelijken Omslag den h€er H j K v d Sleen pleegd_ ften heeft voor t laatste kwartaal dezes jaars te \erleenen. het in die streken blijkbaar nogal op de burgemeesters voorzien. Bij den heer v. d. Steen werden een aantal Toen meneer en mevrouw Zondag goed en wel vertrokken waren en het dienstmeisje alleen, achter bleef, kwam er bezoek. Vriendinnen van de keuken prinses, en dat niet alleenook vrienden. Ze werden in alle vriendschap ontvangen, en keuken en kelder voor hen opengesteld. Die vertrekken bleken de noodige consumptie te bevatten, en een ware zwelgpartij werd aangericht. Flesschen met boeren jongens en, eep kruik jenever, op naam van den heer des huizes gehaald, verging het ntet beter. Echter was er, behalve dorst, ook honger te bevre digen, en al wat men aan eetbare waar kon ontdek ken, verdween in de hongerige magen. Welken naam moet men toch wel toekennen aan het verzwelgen van twintig eieren en een pot met zuur, besprenkeld met boerenjongens en dergelijke alcoholica! Natuurlijk was het resultaat hetzelfde dat menig een ondervindt, die voor het eerst een zeereis maakt. Maar terwijl die in dat geval het ruime sop vóór zich heeft, om daarin zijn offer aan, de zeegoden te deponeeren, hadden de vandalistische bezoekers van het rustige huis in de kalme straat der deftige stad slechts vloerkleeden en, kleedjes om op te offeren. Dit deden ze dan ook ijverig ep veroorzaakten al dus een toestand die onmogelijk in zijn, walgelijke détails te beschrijven, is. Daarna bezocht men ook de slaapkamers... enfin. The rest is silence. Toen de losgelaten bende was uitgeraasd, vertrokken ze, alles in denzelfden toe stand achterlaten. 's Avonds kwamen de bewoners, vergezeld van een familielid, thuis. En ze vonden een ontzettende her rie. Alles lag overhoop en was bevuild, verdwenen genoemd lid In de vorige vergadering, bij gelegen heid der salarisregeling van de gem.-ambtenaren en -bedienden, over een aan de Burgerschool in func tie zijnd onderwijzer. Over dezen onderwijzer veroor loofde de heer Pot zich de uitdrukking dat hij, na hetgeen hij gehoord en gezien had, het wenschelijk vond het geheele onderwijs aan die inrichting niet te laten desorganiseeren voor dien eenen man, die de geheele inrichting in gevaar brengt. Hij bedoel de hiermede het aanblijven van dien onderwijzer tot schade van het onderwijs niet te bestendigen, te meer omdat die man, wien moreel en geestelijk niets mankeert, maar physisch ongeschikt is, met het groot ste aantal leerlingen belast is. Hem kwam het voor, dat dien man beduid moest worden, dat het zijn tijd is om hoen te gaan, in elk geval mocht hij niet aan het hoofd blijven van een klasse van ruim veertig leerlingen. Naar aanleiding van die toen In het openbaar ge uite meening waren heden bij den Raad ingekomen een viertal adressen, nl. een van de afd. Alkmaar van het Ned. Onderw.-Genootschap, houdende protest te gen de geuite beschuldiging en een van dezelfde af deeling houdende verklaring, dat de niet-gemotiveer- de beschuldiging volkomen ongegrond blijkt te zijn; een van de afd» Alkmaar van den Bond van Nederl. Onderwijzers, houdende gelijk protest en een van de Comm. van Toezicht op het L. O., daarbij te kennen gevende, dat zij het oordeel van den heer Pot ongemotiveerd en onverdiend acht en dat hij niet den juisten weg heeft ingeslagen om op den vermeenden misstand te wijzen. De heer Pot, die naar aanleiding van deze adres voor 't laatste kwartaal aezies jaars e. Mondeling verzoek van den nieuwbenoemden kommies bij 's Rijks directie belastingen alhier, Be rend Detmers genaamd, om als keurmeester in aanmer king te mogen komen. Wordt goedgevonden. Een paar ingekomen reclames tegen den Hoofdelijken Omslag zullen straks in comité-generaal worden be handeld. Thans komt de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1911 ter tafel; zij heeft gedurende den voorgeschreven tijd ter visie gelegen en bezwaren zijn niet ingekomen. De begrooting wordt post voor post voorgelezen om daarna te worden vastgesteld. Ze bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 25940.43 met f 1215.86 voor onvoorziene uitgaven en wordt aldus vastgesteld om ter goedkeu ring aan Ged. Staten te worden gezonden. Voorzitter wil nu overgaan tot opmaking van den voordracht voor vroedvrouw uit de ingekomen sollici- tatiën. waarvan 2 inzendsters hare stukken terug heb ben gevraagd, n.1. mej. Pieters te Rotterdam, die eene benoeming voor eene tijdelijke betrekking in Utrecht heeft en mej. A. J. J. Aising, die te Venlo in betrek king was en te Beetsterzwaag is benoemd. De overige 5 sollicitanten zijn de dames: tnej. Boer, thans in eene gemeente in Groningen; A. A. Reijnders te De Lutte (Overijssel)j A. G. A C. van Lienden te Hof van Delft; mej." Ploeger te Groningen; mej. Modder-geb. Rooze van Schoorl. De voordracht wordt opgemaakt als volgt: no. 1. mej. Reijnders; 2. mej. Modder-geb. Rooze; 3. mej. Boer. Tot stemming wordt overgegaan, waarbij mej. Reijn ders 5 stemmen verkrijgt en dus benoemd is. Mej. Modder-Rooze verkreeg 1 stem. Indiensttreding wordt bepaald op 1 Nov. a.s. Blijkt het dat zij niet zoo spoedig kan komen, dan zal opnieuw overlegd worden. Rondvraag levert niets op, zoodat de openbare ver gadering wordt geschorst om over te gaan in geheime zitting tot opmaking suppletoir kohier Hoofdelijken Om slag en behandeling ingekomen reclames Hoofdelijken Omslag. - IVieringen. Als een groote bijzonderheid diene vermeld, dat bij den Landman C. de J. te Den Oever een appelboom en een braamstruik voor den tweeden keer in bloei staan. Wieri lagen. Voor rekening] van den heer H. C. Engel, werd j.1. Dinsdagavond ten zijnen huize aanbesteed het ver bouwen van den koepel van 't café „De Ster". Inge komen waren twee biljetten van de heeren N. J. Poel peren ter waarde van 8 a 10 cents per stuk ontvreemd. Ook hier zijn dader of daders nog niet bekend. hoogwoud. Uitslag der verhuring van Gemeente- en Armenland, op Dinsdag den 4 October 1910, 's avonds 5 uur. ten lokale van den heer O. Schenner. Gemeenteland 1. Bouwland te Aartswoud, groot 0.83.- H.A., ge huurd door R. de Beurs voor f 122, voorheen dezelf de voor f 74. was al het eet- en drinkbare. Tot zelfs in de gang sen het woord verkrijgt, deelt mede, dat hij de pro- lagen de sporen van morellen en jenever. Mevrouw i testen prematuur acht, omdat het officiëele ra^ds- kreeg het van puren schrik op haar zenuwen. j verslag nog niet verschenen is en men dus niet kan Natuurlijk liet de bewoner het er niet bij. Hij weten, wat hij precies gesproken heeft. Hij wil thans maakte „werk van de zaak", en die wordt thans wel verklaren, dat hij zijne inlichtingen heeft ont- onderzocht. vangen van drie personen, die door hem volkomen Maar het aller-brutaalste deed de gedienstige den betrouwbaar worden geacht. Maar hij heeft verno- volgenden morgen- Om half acht meldde ze zich men, dat zijne opvatting staat tegenover die van den kalmweg aan, evenals anders Oude Aiiedorp. De loteling C. Schoen, de vorige maand ingedeeld bij het 10de Reg. Infanterie te Den Helder, is wegens lichaamsgebreken uit den dienst ontslagen. ANNA PAULOWNA. Woensdag 5 October hield de Afdeeling Anna Pau- lowna van den Bond voor Staatspensionneering een vergadering in het lokaal van den heer J. J. van der schoolopziener. In verband hiermede wil hij gaarne de hoop uitspreken, dat hij voor den belanghebben de wenscht, dat de door hem gedane mededeelin- gen onwaar zijn. Sommige leden meenden, dat het niet aanging, dat het Hoofd der School omtrent den betrokken onderwijzer inlichtingen verstrekt heeft o. a. aan de afdeeling van den Bond van Nederl. Onderwij zers. De Voorzitter meende dit niet te mogen af keuren, omdat het hier gold een onderwijsbelang, Goes. De opkomst was gering. Nadat de voorzitter nl het' aantasten vaiv den goeden naam als onder- 2. Bouwland, nabij de Gouwe, groot 0.29,60 H.A., D. Manshanden, f 25, voorheen dezelfde voor f 25. Armenland wijzer van een collega, waarvoor men op de bres sprong. De adressen werden daarna voor kennisgeving aan genomen. Aangeboden werd de gemeente-begrooting voor 1911, in ontvang en uitgaaf sluitende op een be drag van f592512.94 met een post voor onvoorziene met een enkel woord de vergadering had geopend, werden de notulen gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Voorzitter deelde mede, dat hij ver hinderd was geweest de algemeene vergadering te be zoeken, waarom een verslag achterwege moest blij ven- De secretaris deelde mede, dat op de lijst, die gecirculeerd had in zake het volks-petitionnement 1. Bouwland nabij de Gouwe, groot 0.69,30 H.A., V6el namen van leden voorkwamen, wat later was ge- uitgaven, groot f 5840.38%. gehuurd door R. Kor ver voor f88, voorheen P. Tan- bleken aan het bestuur, dat dit niet de bedoeling £>0 gemeenterekening werd, overeenkomstig het oer voor f 40 van het hoofdbestuur was geweest. Invloedrijke per- rapp0rt van de commissie ad hoe, voorloopig vastge- 2. Idem, nabij de Gouwe 089,80 H.A., Jn. Kaijer sonen, en vereenigingen had men moeten aanzoeken. gteld in ontvang eop f 592763.97%, in uitgaaf op voor f 70 voorheen dezelfde voor f 97. uit het jaarverslag door den secretaris uitgebracht, f 556476.66> alzoo met batig saldo van f36287.315 - deelen we mede, dat door sterfgeval, vertrek, maar over welk saldo ten behoeve van den dienst 1910 vooral door bedanken het ledental was teruggegaan bereids js beschikt tot een bedrag van f 3014.57, van 152 tot 138. Er waren 2 algemeene vergaderin- voor nog te betaleb stichtingskosten van het slacht- gen gehouden. bujg Voorzitter dankte voor dit verslag en stelde den' Na afdoening van nog een paar voorstellen van penningmeester, den heer J. H. ter Burg, in de gele- minder beteekenis, kwam aan de orde het bekende genheid, rekening en verantwoording te doen, iDr - was ontvangen f 89.85 en uitgegeven f 77.99%. De 3. Idem, nabij de Gouwe. 0.96,II.A., Jb. Kort voor f 82. voorheen dezelfde voor f 100. 4. Idem nabij de Gouwe. 0.79,80 Ii.A., W. Bakker voor f 76. voorheen dezelfde voor f 76. 5. Wei- en bouwland in de Weere, 0.53,30 H.A., Jb. Berkhout voor f 60. 6. Erf, in de Weere. 0.04,H.A., N. Niele voor 1 ll'. Bouwland, in de Tropweere. ong. 1,07,30 H.A., rekening werd goedgekeurd. nr A7n t-i ri q onmm ïccia trvt hc P. Koning voor f 7o. 8. Idem, idem, ongeveer 1.03.50 H.A., A. Mole naar voor f 101. 9. Idem, idem. ongeveer 1.11.H.A.. Joh. Schou ten voor f 80. 10. Idem, te Aartswoud. ongeveer 0.15,H.A., R. Rempt voor f 18, voorheen dezelfde voor f 21. 11. Idem, idem. ongeveer 9 Are, Jn. Rempt voor f 12, voorheen dezelfde voor f 13. 12. Idem, idem. ongeveer 9 Are, P. Mienis voor f 10. voorheen dezelfde voor f 11. Van de commissie tot bestudeering der federatie kwestie, door het hoofdbestuur destijds benoemd, voorstel van B. en W. op het verzoek van het Be stuur der Ambachtsschool in zake de stichting van een nieuwe school, waarvoor eene aanzienlijke ver hooging van het gemeentelijk subsidie werd verzocht. Men herinnert zich, dat over deze zaak tusschen het een afgevaardigde te zenden naar eene vergadering, die op 16 October in de Cérès te Schagen zou worden gehouden, ten einde tot de definitieve oprichting van district te geraken. Het concept-reglement voor 11 Vdl'iT'Ndem "nnopveer* 5 Are T Schekkerman de toekomstige federatie begeleidde dit schrijven en boheKKerman kwam _n behandeling Na heel wat w;jzigingen, zoo \VV1^TÜÏ wtÏÏ Tas 90 H A R Pluister van inhoud als redactie kon de vergadering zich Aartswoud, 1.48.20 H.J met dit concept vereenigen en werd daarna met aj- Dz voor t loo- 09 a gemeene stemmen besloten zich aan te sluiten. De 15. Bouwland aan de Noorderpade, ongeveei ó- ileer c wij de 11 es Spaans werd tot afgevaardigde en J. Dam voor f 35. 9Q de heer S. de Jong tot diens plaatsvervanger geko- 16. Idem, idem. ongeveer 31.oO A., I. Gioot, 1 Teu siotte werd besloten, zonder vooralsnog 17. Idem, idem. ongeveer 31.al) A 1. Broo een bepaalden datum daarvoor aan te wijzen, eene den Lagehoek, 1.23.H.A.. opgo- was een vragenlijst ingekomen, die tijdens de verga- gemeentebestuur en het bestuur der school een ge- deriDg werd ingevuld. Medegedeeld werd, dat te Scha- gchil wag gerezen omtrent de plaats der school, in gen eene vergadering was gehouden, met het doel welk geschil B. en w. bet laatst hun standpunt had- eene federatie te stichten. Vanwege het voorloopig den uiteengezet in een puntig rapport, welks inhoud bestuur was een schrijven ingekomen met verzoek, onlang6 in dit blad reeds werd vermeld. In de be- J S{aande kwestie heeft de Raad heden partij gekozen voor het standpunt van B. en W. Hij besliste nl., dat het terrein aan de Egmonderstraat, 'twelk door het bestuur der school als het meest geschikt werd geacht, vcor den houw niet In aanmerking kan komen, evenmin als een daarbij gelegen terrein aan den Westerweg, uit overweging,, dat de Hout teveel voor f 790 en J. C. Klein voor f 785. De gunning de Vries voor f f 254. 18. Weiland in houden voor f 109. T 19. Weiland aan de Zuiderpade, 2.06.20 II.A.. Jn werd nog niet gedaan. \MER1NGEBWAARI). Te beginnen met 9 October zal 's Zondags maar éénmaal de post van den trein gehaald worden; de gewone middagpost zal dan alzoo vervallen. «rtNA PAULOWNA. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres aan School III, bedraagt thans mi de termijn voor indiening is verstreken, 13. Anna l'aulowna. Bij Koninklijk Besluit is op voorstel van den Ge meenteraad het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein vast gesteld op 10, terwijl het krachtens de tegenwoor dig geldende bepalingen 13 bedraagt. De verordenin gen door den Raad vastgesteld tot verdeeling van de vergunningen over de gemeente, ontmoetten geen bedenkingen. Oudealuia. D« timmerman J. alhier had Dinsdag het ongeluk Tan den zolder te vallen en Juist op een bankschroef en in een raam terecht te komen, Hij bezeerde zich daarbij zoodanig aan een arm en een been, dat hij «enige dagen zijn werkzaamheden niet kan verrich ten. Oudealuia. ÖAMMEN. Naar aanleiding van een verzoek van de damclub te Wieringerwaard aan de damclub Trio te Oudesluis, om met haar gezamenlijk een dam- avond te houden, is op eene vergadering door Trio gehouden, besloten, dat door eenige leden op een nader te bepalen datum aan deze uitnoodlging ge volg zal worden gegeven. 7- hoogwoud. Mej. C. G. van der Veen, vroeger alhier woonachtig, doch thans onderwijzeres te Goudrkum ,is als zoodaosg benoemd te Weesperkarspel. het eedsvraagstuk. 22. 23. 24. 25. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 20. Bouwland aan den Boekeiweg, groot ongeveer 11.19 A., D Kos voor .f 16. 21 Alsvoren, 11.19 A.. J. Bos voor f 18.oO. Alsvoren, 07.83 A.. G. Stroomer voor f 14. Alsvoren, 07.83 A., S. Oud voor f 11. Alsvoren; 08.81 A.. C. Wit voor f 13. Alsvoren, 08.81 A.. C. Wit voor f 14. 26. Alsvoren, 09.86 A.. D. Schenner voor f 1/. 27 Alsvoren, 09.86 A., A. Wilms voor f la. 28. Alsvoren, 09.28 A.. C. Wit voor f 16. 29. Alsvoren, 09.28 A.. C. Wit yoor f 13. Alsvoren, 09.34 A.. J. Romein voor f 14. Alsvoren, 09.34 A.. P. Roodt voor f 13. Alsvoren, 10.21 A.. M. Wever voor f 17. Alsvoren, 10.21 A.. D. Rood voor f 16.50 Alsvoren, 1)9.28 A.. G. Klomp voor f 16.50 Alsvoren, 09.28 A.. J .Wagemaker voor f 17. Alsvoren, 09.17 A.. O. Schenner voor f 17. Alsvoren, 09,16 A.. C. Pannekeet voor f 18.0Ü. Alsvoren, 08.59 A.. C. Pannekeet voor f 21.— Alsvoren, 08.58 A.. J. Dam voor f 20. 40 Alsvoren, 10.15 A.. O. Schermer voor f 17. 41. Alsvoren, 10.15 A.. J, Wagemaker voor f 21. De verhuring geschiedde voor den tijd van zes ach tereenvolgende jaren. De totale opbrengst bedraagt f 1582. een bachanaau. Onder dit opschrift vertelt het Utr. Dagbl.: De heer en zijn echtgenoote vertrokken Zondagmorgen samen van Utrecht naar Nijmegen, om daar den dag door te brengen. Zooals in een der gelijk geval gebruikelijk is, lieten ze het huis over aan de dienstmaagd. Gemelde dienstmaagd was al geruimen tijd bij deze mevrouw in dienst. In den laats ten tijd was mOTrouw niet zoo tevreden over de jeugdige gedienstige, die, zooals duidelijk bleek, in slecht gezelschap was verzeild. Evenwel man vertrouwde het meisje toch ge noegzaam, om haar eonder eenige vreee de bewaking propaganda-vergadering te houden. De rondvraag leverde niets op en met den wensch, dat de afdeeling meerderen steun mocht ontvangen en daardoor tot grooteren bloei zou geraken, sloot de voorzitter de vergadering. DE VERGIFTIGINGSZAAK TE HOORN. Men schrijft uit Hoorn aan het Hdbld.: Nu de gemoederen hier zoo langzamerhand tot rust beginnen te komen na de bekentenis van den dader, doet het goed te hooren hoe innig begaan men is, en hoe diep medelijden men heeft met vrouw en kinderen van Beek, die allen te Hoorn te goeder naam en faam bekend staan- Uit het verhoor is gebleken, dat Beek zich Woens dag 28 September te voet naar Avenhorn heeft be geven, daar op den trein is gestapt naar Amsterdam, vervolgens naar Haarlem is gegaan, en daar in een bakkerswinkel de taart heeft gekocht. In een koffie huis of melkinrichting heeft hij de dosis arsenicum tusschen de taart gestrooid, een hoeveelheid groot genoeg om een dozijn menschen te vergiftigen, zoo als de apotheker verzekerde, door wien de taart is onderzocht. Van Haarlem is B. naar Amsterdam ge gaan en heeft zelf het pakje bij Van Gend en Loos bezorgd. Met den laatsten trein 's avonds thuisko mende is hij den volgenden, dag weer naar Amster dam vertrokken, „om niet te schrikken" als hij de doodstijding van Markus vernam. Reeds in October 1909 geraakte B. in het bezit van het arsenieum; hij kreeg dit van een zijner (vrienden, ean banketbakker te Hoorn, die dit in in de nabijheid ligt. Daarentegen werd het terrein tusschen de Hoornsche vaarten door het bestuur der school onvoorwaardelijk afgekeiyd, geschikt geacht. De terreinskeuze werd evenwel niet definitief be slist, maar aan B. en W. opgedragen met het bestuur der school te overleggen, opdat een terrein worde verkregen, dat beide partijen zal kunnen bevredigen. Overigens ontmoette het voorstel van B. en W. geenerlei bedenking. Bij de rondvraag verkreeg de heer Pot het eerst het woord. Er op wijzende, dat zijn gezondheids toestand hem niet zal toelaten nog langen tijd lid dezer vergadering te zijn en niet wetende of hij de begrootingsdebatten zal kunnen medemaken, acht hij het thans het meest geschikte oogenblik om zijne grieven uiteen te zetten tegen het beleid bij pu blieke werken. Hij heeft deze grieven, die hoofdza kelijk gericht zijn tegen den Directeur van gemeen tewerken, maar die ook de commissie van bijstand en het college van B. en W. treffen, op schrift ge steld en begint met de voorlezing ervan, waarbij hij zich meermalen van krasse termen bedient en zoo persoonlijk wordt, dat de Voorzitter hem niet kan toelaten daarmede voort te gaan. Er ontspint zich nu een warme discussie, waarbij de Raad verklaart de aanklacht van den heer Pot niet langer te willen aanhooren, hetgeen dezen aanleiding geeft tot de opmerking, dat men dus die zaak wil smoren. De Voorzitter verklaart, dat daarvan geen sprake is. Hij is bereid het stuk te laten drukken uitsluitend voor de leden van den Raad. Alleen vermag hij niet toe te laten, dat de heer Pot in openbare zit ting op een wijze doorgaat, hem eigen, maar waar van de Raad niet gediend is. Zijn optreden zal er toe lelden om hij gemeente-ambtenaren in atede van lust en ambitie aan te wakkeren deze te dooven, waarmede het gemeentebelang niet gediend «jvr EEDSVRAAGSTUK. da WOBjn8 to« U vertrouwen. De indiening bij de Tweede Kamer van het in de voorraad had ter verdelging van ratten. Door af i is. De heer Uitenbosch steunt het denkbeeld om het en toe te vertellen dat hij een rat gevangen had, stuk te doen drukken, echter niet slechts voor de en dus weer wat rattenkruid noodlg had, geraakte raadsleden, maar ook voor de betrokken ambtenaren de hoeveelheid al grooter en grooter. en evenzeer voor de pers. Tegen dit laatste denk- 't Is gelukkig dat de toestand van het tweede beeld waarschuwt de heer Glinderman. Als de heer slachtoffer, alhoewel zeer langzaam, vooruitgaande Pot meent zijne grieven openbaar te moeten ma- blijft. ken, kan hij daar zelf voor zorgen. Maar dan han- delt hij niet als raadslid en is niet op hem van ALKMAAR, o October 1910. toepassing, dat hij niet gerechtelijk vervolgbaar zal De hedenmiddag gehouden raadsvergadering was zijn, hetgeen in deze vergadering voor hetgeen hij er een van hevige beroering, eene beroering die ver- daar zegt overlegt wel het geval is. De heer oorzaakt ward door haar lid, den heer J. Pot. Zij pdt antwoordt daarop, dat aan het slot van zijn vonfl haar oorzaak in een uitgesproken meening van stuk staat, dat hij voor den inioud de volle ver-

Schager Courant | 1910 | | pagina 1