Dinsdag II October I9J0. 54sle Jaargang !so. 459*2. Uit en voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. Alltiid Nilili- AiïMlE Dit nummer bestaat uit een blad windstilte. In een opstel getiteld Windstilte, in Onze Eeuw, van F. J. W. Drion, wordt er op gewezen, dat on danks het ongeëvenaarde talent van de aanvoerders van het rechtsche verbond in het beoefenen van de kiezersteelt, in het vasthouden, van den jongeling van de school tot zijn opneming in het kiezersgild, in het toevoeren jaar op jaar van versche hulptroe pen aan het kiezersleger, desalniettemin bij de jong ste zomerverkiezingen in haast alle districten het stemmental van rechts, vergeleken bij dat van 1907, aanzienlijk achteruitging, in zeer vele districten bui tendien zoowel absoluut als percentsgewijze in groo- ter mate dan het aantal stemmen, op de candida- ten der linkerpartijen uitgebracht. Toch vermeerderde het aantal door de rechterzijde bezette zetels in zulke mate, dat zij al meer en meer in alle publieke college's een plaats inneemt, verre van evenredig met het aantal door haar op gehaalde stemmen, in geen verhouding dus tot haar werkelijken principiëelen invloed. Slechts haar uitne mende organisatie, haar geraffineerde tactiek kun nen daarvan de verklaring geven, Haar leger is uit nemend georganiseerd, gedisciplineerd en geënca dreerd door een formeel kader van geestelijke „ziel zorgers". De leiding toont benijdenswaardige een heid, de tactiek jezuïetische geslepenheid. Daartegen over kan in afzienbaren tijd gelijke kracht niet ge steld worden. Een duurzame heerschappij van de coalitie, met al haar gevaren voor de liberale denk beelden en instellingen, zal dus slechts worden af gewend indien de banden, die haar partijen te za- men houden, breek- of slijtbaar blijken. Telkens, zoowel in 1888, als in 1901 en 1905 kwa men de zoo geheel in wereldbeschouwing tegenover elkaar staande coalitie-groepen met elkaar in bot sing, in 1905 deed de al te brutale figuur van dr. Kuyper een zoom kiezers tijdelijk van rechts naar links schuiven, maar de wederzijdsche tegenzin tus- schen de beide wereldbeschouwingen werd dra weer overwonnen door gemeenschappelijke wenschen in de schoolquaestie, gemeenschappelijken afkeer van het moderne denken, gemeenschappelijke machtsbe geerte vooral, die de zenuwen voor het gevoel der tegenstelling verdoofden. Geen praktisch verschil punt of persoonlijke kwestie zullen in staat blijken de oude gevoeligheid te doen wederkeeren. Daarvoor is noodig duurzame ervaring en het telkens weer stooten aan ongelijkheden. Naarmate de linkerzijde zich klaarder voor oogen stelt op welk gebied die ervaring zich krachtiger en met klemmender noodzakelijkheid zal opdringen, zal zij ook het ontbindingsproces der coalitie kun nen verhaasten. En dan betoogt de schrijver in Onze Eeuw dat alkmaar. Op het drietal voor predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier (vacature Ds. P. J. Glasz) zijn ge plaatst: Ds. E .Engelkes te Steenwijk, Ds. W. Koe- kebakker te Dordrecht en Ds. H. Westra te Wor- kum. VALKOOG. Mej. C. A. M. van 't Veer, thans waarnemend onderwijzeres te Wieringen, staat nummer 1 op de voordracht te Hoenderloo bij Apeldoorn. WEER EEN SLACHTOFFER VAN KWARTJES VINDERS. Men meldt uit Leiden: Gisternamiddag werd een Leidsch student, die met een motorrijwiel den Haagweg buiten de gemeente Leiden passeerde, toegesproken door een achttal als heeren gekleede personen, die hem tot hun spel uitnoodigden. De student zeide dat hij geen geld bij zich had, doch dit was geen bezwaar, een der hee ren wilde hem wel geld leenen. En deze was blijk baar goed bij kas, want toen de student toestem de, betaalde hij hem f 100, waarvoor echter de stu dent een schuldbekentenis teekende. De f 100 was echter al heel spoedig weder verloren en platzak, zooals hij was weggereden, kwam de student in Leiden aan. Eenige uren later kwamen de heeren al aan de woning van het slachtoffer, zoon van een zeer ach tenswaardige familie, om het geld op te eischen. Zij hebben evenwel het geld niet gekregen, omdat de uitgeschudde student nu eerst scheen te begrijpen, met welke personen hij in aanraking was geweest. f 11.000 VERMIST. Men herinnert zich het geval van den kassierloo- per N., die in dienst der firma Moquette te Amster dam zeide zijn portefeuille met f 11.000 verloren te hebben, doch met zijn broeder gearresteerd werd onder verdenking, zich deze gelden toegeëigend hebben. Zij werden geruimen tijd in bewaring gehouden, doch daar tegen hen geen enkel bewijs was in te brengen, moesten beiden op vrije voeten worden ge steld. Gisteren echter heeft de justitie de twee broe ders overvallen in de woning hunner moeder in de j onkerstraat. Bij huiszoeking werd, hoewel de menschen als arm bekend staan, een bedrag van f 300 gevonden en in, beslag genomen. De justitie vond aanleiding, de twee verdachten wederom te arresteeren, vermoedelijk door gasverstikking om het leven ge komen. gemengde huwelijken. De Voorhoede bericht, dat de bisschop van Haar lem verlangt, dat in de statuten der op te richten R.-K. middenstandsorganisaties in zijn diocees wor de bepaald, dat allen, die een gemengde verkeering aangaan als lid der organisatie moeten worden ge royeerd en natuurlijk ook niet als nieuw lid mogen aangenomen worden. ZELDZAAM JUBILEUM. Men„ deelt aan de Zutph. Ct. mede, dat het gis teren 70 jaar geleden was, dat de heer mr. W. baron van Heeckeren van Keil, te Ruurlo, door Koning Willem I benoemd werd tot Kamerheer in buiten gewonen dienst, welke functie hij nu nog bekleedt bij Koningin Wilhelmina. Baron van Heeckeren is minister van Buitenland- sche Zaken geweest in het Kabinet-Kappeyne, en vóór dien directeur van het Kabinet des Konings; geruimen tijd is hij ook lid van Ged. Staten van Gelderland en lid van de Tweede Kamer voor Lo- chem geweest. Onlangs heeft de krasse grijsaard, in het genot van een goede gezondheid zijn 95sten verjaardag gevierd. callantsoog. Alhier zijn de voerlieden druk bezig met het ver voeren van de zware balken, die verleden week zijn i aangespoeld. Het vervoer der balken van het strand (zelfs vanaf paal 6 en 18) naar de terreinen achter; de. Reddingsloods, levert den voerlieden, naar we ver- namen, f 1.50 per balk op. Wieringen. Jl. Zondag ging de motorboot van den heer M. de Haan van hier naar Alkmaar met passagiers voor de te Alkmaar te houden vliegtochten. Op dei terug reis verloor de motor in de Groote Sloot ee"» zijner vinnen. Dit bracht groote kosten en oponthoud mee. De oorzaak is te wijten aan de in de Groote Sloot drijvende houtvlotten en balken, en wij hopen dat te de autoriteiten van de Zijpe hierin spoedig zullen voorzien, daar thans gebleken is, dat gemelde hout vlotten voor de schipperij zeer lastig zijn en kost baar bovendien. Wieringen. In de jl. Zaterdagavond gehouden jaarvergadering der muziekvereeniging Harmonie, gehouden in de concertzaal Concordia, werd tot voorzitter gekozen (vac. Peereboom) de heer W. Bruul, tot bescherm heer (vac. Cavaljé) de heer A. Peereboom, tot secre taris (vac. W. Bruul) de heer D. Oden, herkozen als penningmeester de heer P. Bruul, die allen hun be- vrouw, die in relatie tot. een der beide broeders stond. Zij had als haar aandeel in de buit gevraagd duizend gulden. Toen deze haar echter werden ge weigerd, heeft zij gedreigd met de door de firma Moquette uitgeloofde f 500 te zullen gaan verdienen, de verwijdering tusschen de rechtsche partijen niet door de daders aan te wijzen. En bij deze bedreiging verwacht kan worden van verscherping der gods- heeft zij het niet gelaten. De politie was gewaarschuwd door een jonge noeming aannamen. Rekeningen verantwoording werd dienstige tegenstelling, noch van tegenstrijdige per soonlijke belangen. Alleen op het eigenlijke politieke terrein zal zich, meent hij, de scheur vertoonen die, al wijder en wijder wordende, tenslotte gemeenschap pelijk handelen voor de rechter-partijen niet meer mogelijk zal maken- Politieke vragen staan niet los van 's menschen wereldbeschouwing, althans niet bij de rechtsche par tijen- Bij hen zal de tegenstelling in wereldbeschou wing weer tot levende waarheid worden, zoodra het gezamenlijk vervullen van de regeertaak telkens zal verplichten, bij het rijzen van politieke geschillen den wortel der overtuigingen uit te graven. De schrijver staat dan uitvoerig stil bij de vaag heid en tegenstrijdigheid van de wenschen bij de anti-revolutionnaire partijen, nu onlangs weer geble ken bij de Bakkerswet. Het terrein toch, waarop wel allerlaatst, naar protestantsche opvatting, de wet gever zou mogen worden toegelaten, is de particu liere woning, veste van het gezin, van de oercel in het maatschappelijk organisme. Nu stelt minister Talma in zijn Bakkerswet voor, den zelfstandigen bakker, ook als hij zonder knecht werkt, in eigen huis op bepaalde uren arbeid te verbieden. „Daar mede zoo werd in het V. V. opgemerkt is de weg geopend voor een indringen der overheid in het particuliere leven, wat tot eiken prijs is te ver mijden." De rechterzijde heeft nog pas de eerste stappen op den wetgevenden weg gezet. Ieder nieuw wets ontwerp brengt nieuwe gisting en verhaast de af scheiding der beide wereldbeschouwingen. Een pro ces dat zeker belangrijk bevorderd wordt door de verschijning der Borromeus-encycliek, die er op wijst dat de coalitie niet half weg zal kunnen blijven staan, dat zij naar de eene of andere zijde zal wij ken of zich splitsen: ter rechterzijde onder den in- vioed der Roomsehe wereldbeschouwing, het streven naar een staatsbeleid dat de verantwoordelijkheid voor der menschen handelen verlegt naar het ge heel, dat dus alleen vraagt naar het doen, niet raar het zelfbewust streven, naar den individuëelen wil tot reiken naar het betere; ter andere zijde, in waarlijk protestantsche richting, de afwering, tenzij in uitersten nood, van ieder met staatsgeweld opleg- EEN POLITIEHOND AAN 'T M ERK. Men schrijft aan de N. R. Ct. Verleden op een nacht werden er in Nieuw Hel voet van een stuk bouwland uit een kuil ruim 3 H.L. aardappelen gestolen. De boer deed daarvan den volgenden morgen aangifte, en op verzoek van den gemeenteveldwachter kwam toen de agent van politie M. A. Duisterhof te Hellevoetsluis den och tend daarop ter plaatse met den door hem gedres- seerden politiehond (Hollandsche herdershond Hec- tor). Nadat hij zijn hond bij den kuil aan de daar aanwezige voetstappen lucht gegeven had, ging het dier snuffelend van het bouwland af over een sloot je. vervolgde toen het spoor langs een varkenshok, over een mesthoop, voorbij een heg, waarheen hij weldra terugkeerde en door een opening kroop, en zóo kwam Hector eindelijk in de woning van S. J. Daar bleef hij onder het zolderluik blaffende staan, hoewel de trap was weggehaald. Opnieuw gecom mandeerd, liep hij toen naar de woning van v. d. S. Die was in 't land werkzaam, werd geroepen en be kende den diefstal. Bovendien werd v. d. M., die verblijf houdt in de woning van S. J., hier gearres teerd, en ook hij bekende. Te 9 ure 's avonds had den zij samen de aardappelen ontvreemd en op den zolder bij S. J. verborgen. Hector heeft de beide dieven dus verklapt. Het goedgekeurd. Verschillende huishoudelijke onderwer pen werden behandeld. De vergadering was soms nog al druk en heerschte er niet de gewen,schte har monie, men zou haast zeggen er waren twee stroo mingen, hetwelk men uit de verschillende gevoerde discussiën en stemmingen, kon afleiden. Wij hopen, dat 't een en ander uit den weg zal worden geruimd en er weer die harmonie komt, welke er behoort te zijn, opdat de vereeniging haar naam Harmonie als vroeger hoog zal houden. Wieringen. Voor rekening van 38 leden onzer onderafdeeling der V. P. N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdam- sche eierenveiling geveild 4060 eieren en 25 stuks pluimvee. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en variëerden voor ,de eieren van f 4.90 tot en met f 6.35 per 100 stuks en voor die van pluim vee van 30 ct. tot en met 88 ct. per stuk. De leden zullen voor de eieren aan schoon geld per kilo ontvangen f 0.87%. Dat is voor eieren van 15 in een kilo 5.83 cent per stuk, 16 in een kilo 5.45 cent per stuk, 17 in een kilo 5.14 cent per stuk, 18 in een kilo 4.88 cent per stuk, 19 in een kilo 4.60 cent per stuk, 20 in een kilo 4.37 cent per stuk. Aan de veiling is veel vraag naar groote, zinde lijke eieren en zwaar slachtgevogelte. watervervuiling. De suikerfabrieken te Zevenbergen zijn met de werk zaamheden nog slechts een paar dagen begonnen en reeds nu is het water in de haven en de Koodevaart zoo vervuild, dat alle leven er in gedood wordt. Millioe- nen doode vischjes drijven aan d4 oppervlakte. Door de drukke scheepvaart is het onmogelijk het water op was reeds 12 uur geleden toen de hond het zoeken Hollandsche Diep te loozen, zoodat de toestand j i. J TE dinn nanVlt 7WRaF i i .1. 11_ ..,1 .1 begon. Bovendien had het in dien nacht zwaar ge dauwd, zoodat de omstandigheden ongunstig waren. \vi eringekwaak!). Uitslag van de gehouden besteding van slootwerK op Zaterdag 8 Oct. jl., door Dijkgraaf en Heemra- hoe langer hoe slechter zal worden. ingestort. Zaterdagmorgen sprong een cylinder in de voor eenige maanden in werking gestelde rijwiel- en motor- bandenfabriek Hevea" van de firma Wilhelmi en Co. den van den polder Wieringerwaaid. te Hoogezand. Pas was men van den eersten schrik ba- 1 de zoogenaamde pompsloot in bectie D komen, of met donderend geraas kwam de geheele zolder, waarop zich. een zware last ijzerdraad bevond Perceel - - A). A. Braaf te Wieringerwaard ad f 0.25 de strek- kende Meter. J. ^fd'p" Bakker "te naar '>eneden. Een deel van het ijzerdraad bleef óp Keijzer te Batstnge den zolder van de benedenverdieping liggen, doch een ander deel zakte ook daar doorheen en kwam terecht J. Barsingerhorn ad f 0.23. Perceel 2 (correspondentiesloot in Sectie B). P. Bakker te Barsingerhorn ad f 0.21. J. Keijzer te Bar- op het lichaam van den magazijnmeester G. Nagen- Bakker te Barsmgeiuorn au iji.ai. V^ Tiarsingerhorh ë'dSl van Kalkwijk. De andere werkers en werktere singerhorn ad f 0.18. J. Bioerse op de tweede verdieping wisten zich nog tijdig te red- ad fO.15%. A. Braaf te Wieringerwaard ad f 0.14. e s j Perceel 3 (correspondentiesloot in sectie, E). P- in uitersten nood, van ïeaer mei siaaisgeweiu opieg- -- 9ftl, T RrhPrsen te Wild ett begrepen worden, het bevorderen alleen van Bars ge i6% A Braaf te wieringerwaard ad f 0.16 per strekkenden Meter. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. op de tweede verdieping wisten zich nog tijdig den. De fabriek wordl voor verdere instorting door zware stutten gesteund; de muren zijn geheel ga- wat de persoonlijkheid, dat is de zedelijke meerder waardigheid kan versterken. Niet alleen evenwel is de coalitie een hindernis voor de opklaring der geesten, zij staat er mede schuld aan dat een groot gedeelte van ons volk met alhier is ten opziente van nei voorioesiaan een gevaarlijk staatssocia isme ia besmet Geen ver- «or p^iLing genomen in overleg met kiezlngscampagne in de laatste twintig jaren, die I heprp QroeT en D «"„liman mmectleveliik NIEUWE NIEDORP. Door de leden van 't Harmoniegezelschap ,Excel- de wonderdokter de haas. Sedert enkele dagen is er voor Villa Perkara aan den Haagweg nabij Leiden en bewoond door dien ,'.von- derdokler De Haas een rijksveldwachter geposteerd. Deze vraagt den patiënten, die den dokter hebben ver laten, hun naam en verzoekt voorts inlichtingen om trent de behandeling, de kosten enz. Naar wij vernemen geschiedt dit op last van den Ambtenaar van het O. M. van het Kantongerecht al- kiezlngscampagne •iet de kleinere anti-revolutionnaire en Roomsche directeur en eerelid der vereeniging. Besloten werd, 'daar en moet in verband staan met een paar°sterfgeval- pers, den plattelandsspre er en bat de vereeniging, hoewel rustende, zal blijven voort- [en van patiënten, door den wonderdokter in den laat- der en kleinen man van co^iüe-ajde een a^h^en- aai^ e(tot ^d en wijle er meerderen lust voor s(€n tijd behandeld. Hdbld. den en alverzorgenden toekomststaat zag b®lov®a-ontv!amt) ea daar directeur tevens als zoodanig nog non» rrn auto Wet liberalisme moest worden ten onder gebracht, dawamij en GEDOOD DOOR EEN AUTO. fa daarom moest dag aan dag aan den eenvoudigen bestuur dat dofr uittreding onvolledig was, hfr R<*fs uR Amsterdam die met een vriend f'czer worden voorgehouden hoe schandelijk in ge- Het^tuur dat d<wrbestaat thans f1} kantonrechter Ikve^ een fietstocht maakte, wilde h'-cke de „liberalistische" regeeringen waren geble- ^d^r stemmingen aa Zaterdagmiddag bij de derde Poellaan e Lisse afstap- V» I, het «et.» niukeb .«aUse.d „.«„ven ÏT&Sk».» „er «A. VS"«S Sï't ten. i heer Reese le vallen en geraakte onder de auto. Hij zijnen behoeve. Bij dat alles een heftigheid van vorm en gebrek aan kieskeurigheid in uitdrukking die het verschil met socialistische artikelen en rede- BURGEMEESTER VAN HAARLEM. i was onmiddellijk dood Het lijk werd in de auto ge- - De x C. verneemt uit goede bron, dat jhr. mr.legd, terwijl aan den burgemeester aldaar van het ge voeringen tot een wat kwistig aanwenden van den Christusnaam terugbrachten. J. W. G. Boreel van Hogelanden in Maart 1911 val kennis werd gedaan. Het Ujk werd toen per auto Daartegenover doordringe zich de linkerzijde meer Uet burgemeesterschap van Haarlem zal neerleggen. naar Amsterdam overgebracht. Den bestuurder der auto vaa het beginsel, dat een sterke Staat, yijj zaj dan juist 18 jaren burgemeester van Haar- treft niet de minste schuld. 1 lastig voor dieyen. Een politiehond heeft ook te Spierdijk goede diensten Een "inwoner uit Borssele (bij Goes) is in een bewezen. Bij den heer B. waren kazen en koppen hotel te Brussel dood op bed gevonden. De man is boter ontvreemd. Een politiehond uit Hoorn werd sterk naar buiten door nationaliteitsgevoel en vol- ]em zyn geweest, doende weermiddelen, sterk naar binnen door hech- ^.avwRSTïKKlNG te organisatie en niet weifelend gezag, voor duur-; GAÖ\ '<tme vrijheid niet slechts geen verhindering, maai de eenige waarborg Is. lucht" gegeven aan een kaasdoek, waaraan de dief klaarblijkelijk zijn handen had afgeveegd. Tot driemaal toe kwam het dier toen bij het volgen van het spoor op het erf van C. W. te Bobeldijk, aldaar. Later heeft deze verdachte bekend. wijnmalen wil van parijs naar brussel vliegen. De „Pelit Bleu" meldt, dat onze landgenoot Wijn malen zich per aulo van Parijs naar Brussel heeft begeven, om den weg af te bakenen. Hij zou rul. van plan zijn de volgende week een poging te wagen om den beker van de Automobile Club de France te winnen, die is uitgeloofd voor een vliegtocht Parijs- Brussel. Als passagier zal hij den bekenden pilote Loi'iis Dufour medenemen. per atax. Dezer dagen hield voor het gemeentehuis te Zaan dam een Amsterdamsche atax stil, waaruit in alle ge voel zijner waardigheid slapte een bedelaar, die juist uit de kolonie Veenhuizen was ontslagen en nu ten raadhuize zijn uitgaanskas, ten bedrage van circa f40. in ontvangst kwam nemen. Mijnheer had een vriend tot gezelschap medegeno men en beiden waren reeds flink in de olie. Toen het geld ontvangen was, gold het eerste bezoek natuurlijk een café cn de aiax-chauffeur wachtte heel geduldig "ot het zijn vrachtje behaagde naar Amsterdam terug te keeren. zondagssluiting voor apotheken. In het begin dezes jaars kwamen de vijf apothe kers te Amersfoort overeen, met aanvang 1 Mei des Zondags slechts éen der zaken om beurten geopend te houden. Een kennisgeving voor de ramen der overige apotheken zou het publiek wijzen, waar dien dag medicamenten waren te verkrijgen. Deze maat regel vond algemeene instemming, geen enkele aan merking van de zijde van het publiek is vernomen. Natuurlijk werd deze sluiting toegejuicht door apo thekers en assistenten in den lande, die eveneens voor zich in de toekomst een opheffing zagen van de vervelende Zondagswacht. Niemand zal dan ook den vrijen Zondag misgunnen aan dit personeel, dat in de week van acht uur 's morgens tot 's avonds tien in de zaak moet zijn met een rust van een paar uur. Het Pharmaceutisch Weekblad noemde de Amers- foortsche sluiting een mooi voorbeeld ter navolging. Kampen is reeds gevolgd, Venjo en Roermond zouden, er binnenkort toe overgaan. Er is echter een kink In den kabel gekomen. Inspecteur J. B. M. Coebergh, die In 't bijzonder belast is met de handhaving van de wettelijke bepa lingen op de uitoefening der artsenijkunde in de in spectie Utrecht, heeft een klacht ingediend bij den kantonrechter te Amersfoort. Zondag 10 Juli had genoemde inspecteur zich ver gewist of de Zondagssluiting was doorgevoerd, waar mee de bladep hem in kenpis hadden gebracht. Bij den, apotheker I. was zijn, aanschellen, vergeefscb hij W. werd hem opengedaan, maar geen, bevoegde was aanwezig. De wet schrijft voor, dat de apotheker zijn be roep niet anders uitoefent dan in, een uitsluitend daartoe bestemd, bij dag steeds toegankelijk ge deelte van een huis, dat ook des nachts door hem of zijn assistent bewoond is. Tegen beide apothekers werd door den ambtenaar van het openbaar ministerie f 1 boete geëischt. Maandag deed de kantonrechter uitspraak en ver oordeelde beide apothekers tot 1 gulden boete op grond, dat de zaak den gebeelen dag toegankelijk is. levensgevaarlijke mishandeling. In Lutterade, gemeente Geleen, heeft gisteravond een levensgevaarlijke mishandeling plaats gehad. Ze kere Dieteren, afkomstig uit Dansken, die zich on langs metterwoon in Lutterade heeft gevestigd, is coodanig mishandeld, dat weinig hoop op herstel be staat. Dokter Schoenmakers, uit Sittard, verleende geneeskundige hulp. Men meent, dat de verwondin gen met een bijl zijn toegebracht, 't Lichaam van D. moet er vreeselijk uitzien. Van dader of daders nog niets met zekerheid te melden; naar men zegt, moeten wel ongeveer twintig man in de vechtpartij betrokken zijn geweest. een verdacht geval. De Asser Courant meldt, dat de notaris S. te Dwingeloo te Hilversum door gasverstikking om het leven gekomen is. Dit geval wordt in verband ge bracht met geruchten dat de zaken van bedoelden notaris niet in orde zouden zijn. Uit Meppel wordt aan de Asser Courant gemeld, dat de plaatsvervangend kantonrechter ten huize van wijlen notaris S. alles verzegeld heeft. verstrakten maakt vier vluchten. Men schrijf! uit Alkmaar: Een zeldzaam mooie vliegdag was het Zondag, die het succes van Verstraeten en van hel vliegcomité heel wat heeft verhoogd. Het aanlal bezoekers was veel- grooler dan tot dusver het geval was geweest en kan veilig op 6000 a 7000 worden g. schat. Het bij uiistek gunstige weer van 2 tot 5 hingen de vlaggen op het vliegterrein onbeweeglijk stil lang de masten deed Verstraeten tot vier tochten besluiten, die alle op de gewone bewonderenswaardige wijze gelukkig wer den volbracht. De eerste vlucht duurde 14 minuten een tijd, die deze week nog niet was bereikt en waardoor het publiek aanstond in de stemming kwam. De overige vluchten wisselden af vam 5 tot 10 minuten. Bij de laatste maakte Verstiaeten tot slot een meesterlijke zwenking, waardoor hij in precies dezelfde richting, waar in hij het terrein had verlaten, terugkwam. De maximum- hoogte was tusschen 100 en 150 meter. Na afloop werd de vlieger onder gejuich over het ter rein gedragen. Bij zijn terugkomst te Alkmaar werd hij door een dichte menschenmassa opgewacht. Aan het gejuich kwam geen einde. Men hing letterlijk aan den auto, die er bijna niet door kon komen. Maandag was het de laatste vliegdag te Alkmaar, vandaar gaat hij naar Haarlem, terwijl hij bovendien nog aanvragen ontving uit Amsterdam en Rotterdam. Do laatste dag der Alkmaarsche vliegweek heeft even als de eerste, een schitterend verloop gehad. Onder be gunstiging van het mooiste herfstweer, dat zich denken laat, is de heer Verstraeten Maandag nog driemaal op gestegen lot het doen van korte vluchten, geheel ge lijk aan die der vorige dagen. Het publiek was thans minder talrijk, doch bijzonder geestdriftig gestemd. Na de eerste vlucht verscheen op het vliegterrein de moeder van het DiaconeSsenhuis, die in "gezelschap van een der oudjes den heer Verstraeten een groote bouquet aanboden uit dankbaarheid voor hetgeen hij den ouden man van dagen op vlieggebied te zien had gegeven. Ontroerd door deze even verrassende als aar dige hulde, dankte de heer Vers1 ra eten met een énkéi

Schager Courant | 1910 | | pagina 1