een Boerenmeid, All een Boerenmeid Verloting ASSEN, een Dagmeisje, brillen! IS. Revolutie in Portugal uwen w Eens geprobeerd en U gebruikt geen andere meer. M. A. GRUNWALD Zn,, SMolWerij en TMport, HELDE 1L Sanguinose een le Klas I! Woensdag 19 Oct. as de te F, PI, Concert Westrte Ml Knipcursus. Voerbieten, Knipcursus Heeren BijjirtlirlktUtn! REN HUIS. Breukbanden, A. v.T wuij ver, Telegrafisch Weerbericht. Gebroeders PRINS te Nieuwe Niedorp. Alkmaar. t. Beijneveld. Winkel. 1500 Prijzen. Marktberic h t e n. Advertentie n. M. de Gruijter G. Zijdewind Bloedarmoede* Zenuwzwakte, algemeene Verslap pingstoestanden. J. K. BOONTJES. J. v. d. Ham m van Zaandam, op Zaterdag 15 Oct. '10J Het bouwen van eene hofstede aan de Korte Vliet te Koegras. P. Sciaroni Oogkundige» een Boerendienstbode TI1SEBMAI, fcöELSAS I Co. te Sehagen. Kapitaal f 400.000. J. Bakker. te Oudkarspel Zij die zich nog niet hebben opgegeven voor i het bijwonen van de lessen in paardenkennis, gelieven zich voor 15 Oct. a.s. aan te mel den bij den Heer G. Muijs te Schagen. Te koop te Heilo. ook zonder veer Trekt 17 October. Prijs 25 Cent. SCHAGEN. m bij Om 6 uur hedenmorgen rukte het Heldersche de tachement uit in de richting van Barsingerhorn, ten einde den vijand te verkennen. Te acht uur werd ondex tromgeroffel en trompetgeschal de terugtocht naar Den Helder weer aanvaard. DE BEELDENSTORM. Percival Philips, de bizondere correspondent van de Daily Express, heeft het kolommenlange telegram, dat wij hieronder samenvatten, Zondag uit Badajoz in Spanje verzonden. Terwijl Zaterdag de officieren en burgerlijke leiders der revolutie in Lissabon vergaderden om op de puinhoopen van de monarchie de republiek op te trekken, sprongen de troepen uit den band en gin gen zij tegen de geestelijken te keer. Benden ,,pa- triotten" ook, gewapend met geweren, messen, knot sen, voorhamers en houweelen, plunderden kloosters sn maakten jacht op de priesters, die als ratten in snderaardsche gangen vluchtten, en op straat ston- len vrouwen van balkons het lachend aan te zien j m de mannen aan te moedigen, als zij niet meede len. De aanvallen waren gericht op de groote instelling ran de Jezuïeten school, kerk en klooster de grootste inrichting van dien aard te Lissabon, en het taburige klooster van Trinas, een liefdadige instel- i ling, beide in het noordwesten van de stad. Toen de iorrespondent Zaterdagavond de stad verliet, leek iet hem echter, dat er nog andere uitspattingen jouden volgen. Vrijdagavond om 8 uur was de tijd verstreken, dat le orde der Jezuïeten op bevel van de regeering, lie op hen een oude wet toepaste het land moest verlaten, maar zij vond het etmaal dat haar was ge laten onvoldoende en bleef. Het volk liep te hoop in jouwde de soldaten uit, dat zij de Jezuïeten niet met geweld uit hun huis haalden. Met hamers en palen begon de menigte vervolgens de zware poor ten open te breken. De Jezuïeten verdedigden met ille macht hun sterkte. Nu mengden de soldaten er sich in; zij vuurden en bestormden het voorplein. Daar lag een Jezuïet dood en twee gewonden. Alle mderen waren in de onderaardsche gangen gevlucht. Gedurende den nacht bleven de soldaten buiten en schoten alleen op het gebouw der Jezuïeten alsmede op het Trinasklooster. Algemeen wist men, dat men Zaterdagochtend beide gebouwen zou bestormen en plunderen. Met het aanbreken van den dag stroom de een bende van soldaten en burgers de gebouwen binnen. Eerst schijnen de Jezuïeten van plan te zijn geweest zich tot het laatst te verdedigen. Aan het ministerie van oorlog zei men den correspondent, dat er uit de vensters was geschoten en twee matrozen, die op straat de wacht hielden, waren gedood. Het volk geloofde dat (de correspondent, naar 't schijnt, niet) en was verwoed. Uit allerlei schuilhoeken wer den priesters en monniken te voorschijn gehaald. Men bracht ze naar een tijdelijke gevangenis. De correspondent zag verscheiden van hen wegvoeren langs het jubelende volk. Geweld werd er niet te gen ze gepleegd. Verscheiden gevangenen hadden vermomming aan, een was er als werkman verkleed enz. In de meeste gevallen had men hun dus ver momd om te beletten, dat het volk geestelijken of monniken in hen zou herkennen en hun kwaad doen. Men vond niet zooveel Jezuïeten als men had ge dacht. Later ontdekte men een onderaardsche gang. Om de vluchtelingen, dia men daarin verborgen dacht, door rook er uit te krijgen, maakten eenige revolutionairen een vuurtje, maar daar hield men mee op liet een pas kwam de correspondent het Trinas klooster in, toen de plundering welhaast \vas afge- loopen. Soldaten en matrozen onder een bootsman hielden het groote klooster bezet. De meeste nonnen en kinderen, die er in opgenomen waren, had men 's ochtends al verwijderd. Maar nog een dertig kin deren zaten angstig bijeen. En een half dozijn non- non waren met de grootste kinderen bezig het lijf- foed bijeen te brengen, dat zij mochten houden, 'erwijl de correspondent met den bootsman sprak, kwam een schreiende non een armvol kloosterpapie ren afgeven. De linnenkasten waren nagezocht door het volk, dat op schatten uit was., en het goed lag over den vloer. Dat was daar alles wat men had ge daan. De kerk en de kapellen van het "klooster, als ook de tuin, waren ongeschonden gebleven. Maar in het Jezuïtenklooster vond men rijker buiït. De smalle, steile straat die naar het klooster leidt, was vol plunderaars, die niet luisterden naar het verbod van de cavaleristen, die de wacht hiel den, dat zij het klooster niet binnen mochten. Door de vernielde deuren kwam de correspondent, na zijn pas te hebben getoond aan den soldaat, die op wacht stond, binnen. Cavalerie was gestationeerd op den bin nenhof, die rook van den wijn, die uit de kelders was gehaald. Tn het gebouw was het een gejoel en gehuil van de plunderende menigte. De vloer van de eetzaal was bestrooid met gebroken wijnflesschen, en de wijn stroomde. In de drukkerij lagen duizenden boeken en geschriften verscheurd en verspreid. De plunderzucht greep ook de soldaten aan. Acht of negen afzonder lijke groepen zochten nog eens de kerk af om te zien of vorige plunderaars nog iels achtergelaten hadden. Een reusachtige neger, blootsvoets en een priestermuts op het hoofd, gewapend met een cavaleriesabel en een langslagersmes, trachtte de zijden van het altaar te ope nen om relieken te zoeken. Twee revolutionnairen cüe zich met goud gestikte priestergewaden hadden om geslagen, dansten in het koor en zongen de Marseil- laise. Anderen sloegen met hamers allerlei vergulde sieraden stuk. Een bootsman rukte met behulp van anderen aan den preekstoel. Levensgrooie beelden werden in stukken gegooid. Het orgel werd vernield. Een artillerist trachtte er op te spelen, ter begelei ding van een gemeen lied. en toen het niet ging sloeg hij de toetsen stuk. Oude en kostbare boekwer ken werden vernield. Een oud schilderij was in lap pen gesneden. Op straat zag men aldoor menschen met het een en ander uit het kjocster weggehaald. Stammes met Adolf II, 2e H. Mijts met Evert, 3e J. Rezelman met Frits. Na afloop der keuring wérden de onderscheidingen bij monde van den voorzitter, den heer J. B. Wilken, bekend gemaakt, die met passende woorden en beste wenschen voor de vereeniging, de keuring officieel be sloot. ZUIDSCHARWOUDK. In de gisteravond alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad, werd tot secretaris benoemd de heer S. Parma, gemeenteveldwachter aldaar, die tevens lot 3den ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd ge kozen. De heer J. Kroon, wethouder, werd tot lsten ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd. LANGEDIJK. Binnenkort zal door de Langedijker Winkeliersver- eeniging een voors'.el worden besproken, om 's Zondags ötn 12 uur te sluiten. Nieuwe Nledorp Vanwege de Rundveefokvereeniging Vooruitgang alhier werd Woensdagmorgen 12 October 1910 eene veekeuring gehouden, die door mooi weer begunstigd werd en door eene talrijke menigte belangstellenden en inzenders werd bijgewoond. Keurmeesters waren de heeren Blaauboer, Schagen, P. Schenk, Wieringerwaard en IJff, Assendelft. Totaal 63 inzendingen, in 6 rubrieken verdeeld. Uitslag der keuring: I. Oudere koeien, 16 inzen dingen. le prijs H. Schoorl met Kramer III. 2e prijs J. Stammes met Blesje. 3e prijs J. Langedijk met Bertha. Eerv. vermeld. C. Butter met Hoorn IIA. Eerv. verm. J. Stammes met Geertje. II. Twinters, 8 inzendingen, le prijs J. v. d. Stok met Beers C I. 2e prijs J. Stammes met Wratje III. 3e prijs Armvoogdij met Kooij C I. Eerv. vermelding J. Stammes met Laantje II. III. Vaarzen, 10 inzendingen, le prijs J. Langedijk met Bertha II. 2e prijs J. Stammes met Strijker. 3e prijs J. Langedijk met Victoria II. Eervolle vermel ding jl. Rezelman met Meurs IV. IV". Hokkelingen, 16 inz.le pr. H. Schoorl met Kra mer IV, 2e P. Koopman met Mina II, 3e J. Stammes met Blesje II, eerv. verm. H. Rezelman met Rregje II, id. J. Rezelman met Marie II. V. Kuikalveren, 8 inz.le' prijs P. Koopman met Pietertje III, 2e J. B. Wilken met Netje III, 3e J. B. Wilken met Rezelman Ifl, VI. Stierkalveren, met moeders, 5 inz.: le prijs J. XOORDSCHARWOUDE, 12 October. Reuzenbloemkool le soort f 3.a f 4.50. 2e soort f 1.a f 1.50. Roode kool f 3.a f 4.80. Witte kool f 1.80 a f2.80. Gele kool f 1.80 a f2.60 per 100. NIEUW LEVEN, Station NOORDSCHARWOUDK, 11 October. Gele nep f 3.10 a f 3.60. Grove uien f 1.75 a f 1.85 per 50 KG. Roode kool f 3.70 a f 4.10. 2e soort f2.90 a f3.50. Kleinere f 1.90 a f2.30. Gele kool f2.75 a f 3.2e soort f 2.10 a f 2.70. Kleinere f 1.10 a f 1.70. Witte kool f2.70. 2e soort f 1.70 a f2.50 per 100 stuks. ANNA PAULOWNA, 11 October. Wortelen f 1.60 a f 1.75 per 100 bos. Andijvie f 0.71 a f 1.10 per 100 krop. Bieten f 0.50 a f 0.70. Roode kool f 1.80 a f2.50. Bloemkool f 1.70 a f 5.per 100 stuks. Slabooneu f 5.50 a f 10.50 per 100 KG. BROEK OP LANGENDIJK, 11 October Aardappelen, ronde f 1.25 a f 1.45 per 35 KG. Wor telen f 1.65 a f3.50 per 100 bos. Bloemkool le soort f 2.80 a f 4.60. 2de soort f 1.40 a f 1.70. Reuzenbloem kool f3.a f5.70. Roode kool f2.30 a f5.20. Gele kool f 2.— a f 3.20. Witte kool f 2.a f 3.50 per 100 stuks. Nep f3.60 a f3.85. Uien f 1.70 a f 1.85 per 50 KG. Bieten f 8.50 a f 10.per 1000. Matige tot krachtige, later afnemenden Noordweste lijken wind. Zwaarbewolkt. Aanvankelijk nog regen buien. Zelfde temperatuur. Ondertrouwd: At. OLIE en A. SPIETS St. Maartensbrug, 12 Oct. 1910. Receptie op Zondag 16 October van 1 4 uur. Den 15den October a s. hopen o mijne geliefde Ouders eu O 'i hunne 12'/j-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hun eenigste Kind, cornelis ARIg MArtinus j) Dirkshorn, Schagerwaard, October 1910. „Aan een jongen, die herstellende was van typholdea, en bjj wien de krachten maar niet terug kwamen, niettegenstaande alle versterkende middelen, heb ik Uwe tutuguinoav gegeven met een verrassend resul taat. Al heel spoedig nog vóór dat de eerste flesch op was, trad een algemeene levensopgewektheid in; de eetlust werd krachtig; de slaap diep en verkwikkend; de spjjsver- teering goed. De vroolfjkheid is wêer gekeerd. In één woord: de Kangai iioso heelt hier In enkele dagea datgene gedaan, waar grmeenljjk evenveel weken voor noodlg z(jn Dr. AUG. ALEXANDRE. BRUSSEL. 90 Rue Job Claes. II IUH. met vertrouwen aanbevolen in alle gevallen van: Honderden geneeslieeren tn bin nen- en buitenland hebben bevon den dat de Sanguinose hield wat zy beloofde. VAN DAM Co. Den Haag. Ik leed aan pijn in den rug en de borst; was gedurig moe»en slap; maar door enkele flesschen Sanguinose ben ik geheel genezen. En daarvóór was ik altijd moe en slap. Mej. G. KEUNEN. Zelhem. Tk was een eerste zenuwlijderes mijne krachten waren totaal uitge put. De SANGUINOSE heeft een geheelen omkeer bij mij teweeg gebracht. Mej. MEESTER. IJmuiden. Wacht u voor namaak! De ondergeteekende be richt bij deze aan het geachte publiek van Scha gen en omstreken, dat hij in zijn geheel nieuw verbouwde zaak heeft geplaatst. Beleefd aanbevelend, Marktplaats. Te Sehagen bij G. Dorbeckte St. Maartensbrug bij A. de Leeuw, en bij apothekers en drogisten. Op den 14 October a.s. hopen onze geachte Broeder en Zuster en jl T. v. d. Ham-Schoen J te Sint Maarten, -r hunne 121/*-jarige echtvereeniging te herdenken. Namens de Familie, J. v. d. HAM. St. Pancras, Oct. 1910. )ac 'HCi'-afj at!' jCj y. &o cc.-bC/tc.nci.'uryacj® Gevraagd, tegen Kersttijd nelken geen vereischte, bij K. Kooij lampkes, St. Maarten. Direct gevraaagd, Gevraagd, om kerstmis in dienst te treden, v.m. 11 uur, zal ondergeteekende voor diens last gever, in het logement van den heer G. SCHUT Cz., aan bij W. S WART HOF St. Maartensbrug. Gevraagd: niet boven de 14 jaar, bij K. Rogge veen, Banketbakker, Sehagen. Gevraagd tegen Kerstmis bij Jn. BAK Krz. Sen., te Broek op Langedijk. te geven door het kwartet ,n het café „de Prins Maurits," van ien Heer J. PEETOOM, Aanvang des avonds halfaeht ure. Entree f0.40. aanbesteden: Aanwijzing Zaterdag 15 October a.s. v.m* 10'/2 uur op het terrein. Bestek! en teekening a f 1.per stel bij on dergeteekende. G. DE BEURS Gz., Architect, Helder- Wetenschappelijke inrichting voor het onderzoek van de oogen in een daarvoor ingericht appartement. PAYGLOP No. 21, AdresL. Schage», Kanaalkade, Alkmaar. I Gevraagd, om met Kerstmis in dienst te treden, melken geen vereischte, bij A. PIJPER St. Maartensbrug. Gevraagd, met Kerstmis bij R. Waiboer Cz., Kleiweg, Anna Paulowna. Beheerende Vennooten. P. TIMMERMAN Dz. A. HALFP. K. E. NCMAN. F. J. B. MIDDELHOFF. Hoofdelijk voor het geheel aansprakelijk Neemt gelden a deposito tegen een rente bij het deponeeren vast te stellen. Ver strekt voorschotten en opent rekening courant op billijke voorwaarden. Plaatst gelden op hypotheek. Koopt en verkoopt ffecten. Verzilvert coupons. Koopt en verkoopt vreemd bankpapier en muntspeciön. Fourneert chèques op alle bankplaatsen.- Verhuurt loketten in haar brand- en in- braakvrjje kluis tegen matige vergoeding. Het kantoor is geopend iederen werkdag des voormiddags van 9—12 uur. des Donder dags van 8J/2I uur. 1 40,000 Kilo te koop, bij Geertsema, Achterweg Anna Paulowna, Bij genoegzame deelname zal Mej. A. DAALDER— Kouseband te ANNAPAULOWNA een geven voor Dames, die het naaien kennen, beginnende 15 October. Duur van den Cursus 6 weken. 10 gulden per Cursus. Dagelijks aan te melden. Ondergeteekende maakt hiermede bekend, dat zij 1 November een cursus zal openen in het maatknippen van Dames- en Kinderkleeding, volgens Fransche, Ween er en Engelsche coupe. Aangifte voor 25 October Beleefd aanbevelend, Gedipl. Costumière, Marktplaats SchageD. Het ronde biljart uit de fabriek Mo narch van de firma J. Elzenburg te Amsterdam, is vanaf bedeu in het „Huis te Brederode" van den he r H. J. A. Bückmann, te bevattende 4 vertrekken, met groote Schuur, Loods, Tuin, enz. Voor den prijs van f 1700. Brieven franco onder letter N N, aan het .bureau van dit blad. HOOFDPRIJS WAARDE f 400. Verscheidene Dames- en Heerenrijwie len, Paard, Koe, 40 gouden en zilveren Horloges, Naaimachines, te veel om op te noemen.

Schager Courant | 1910 | | pagina 3