Telegrafisch Weerbericht. Bekendmakingen. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. erven wijlen den heer J. P. Backs te Wieringerwaard, een huis met erf en tuin, ga leg m aan den esterkLie- verlaan, seciie C 3494. groot 446 centiaren. Kooper werd de heer P. J. keijzer alhier voor f 715. Auua 1'auluwuu. Woensdag 19 October hield het departement Anna Paulowna aer Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene vergadering in „Veerburg". Nadat de voorzitter, de heer jn. Blaauboer, met een -kort woord de bijeen komst had geopend, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. De secretaris las hierna het jaarverslag voor. Het ledental der vereeniging was met 3 leden vooruitgegaan en er waren 3 gewone vergaderingen en 3 leesavonden gehouden. Door overlijden was aan het departement één der eereleden, de heer G. H. Geér- ligs, ontvallen, aan wiens nagedachtenis een woord van lof werd gewijd voor hetgeen hij in het belang van de afdeeling had verricht. De voorzitter dankte den verslaggever en gaf het woord aan den penningmeester, den heer C. Rezelman, tot het doen van rekening en verantwoording. Er was ontvangen f 203,78. (daaronder het saldo van de vorige rekening begrepen) en uit gegeven f 132. In de bcerenleenbank stond een bedrag van f 586,11. Tot het nazien der bescheiden verklaarden zich op verzoek van den voorzitter de heeren R. Dek ker en N. Raap bereid en na onderzoek werd gunstig gerapporteerd, wat den voorzitter aanleiding gaf. den penningmeester voor zijn accuraat beheer te danken. Toen kwam aan de orde het verslag dei- vereeni ging tot bevordering van getrouw schoolbezoek, 't welk werd uitgebracht door den heer C. Rezelman. JDe reis jes naar Amsterdam en den Helder waren goed geslaagd en het schoolfeest bleef nog steeds van gunstigen in vloed op het schoolbezoek, doch de toestand der finan ciën werd door toename van het aantal kinderen wel wat onrustbarend. Wilde men doorgaan, dan zou ver sterking der financiën door subsidie van de gemeente en grootere bijdragen der ingezetenen beslist noodig zijn. Na den dank van den voorzitter geoogst te heb ben voor zijn uitgebreid verslag, werd het woord over genomen door den heer R. Blankevoort tot uitbrenging van het verslag van het Ziekenfonds. Er w"as ontvan gen f 3077,44 en na aftrek van verschillende uitgaven aan den geneesheer uitbetaald f 2719,72. De rente, die de gelden van dit fonds hadden opgebracht, was ge stort in de kas der V.B.S., een volgende maal en dan verder in het vervolg, komt dit geld ten bate der kas van het departement. Het aantal betalende leden was gegroeid tot 616. Op verzoek van den Voor zitter, toonden de heeren N. Raap en R. Dekker zich welwillend, om een en ander betreffende deze reké- ning na te gaan en bij monde van laatstgenoemde werd datgene, wat voor controle vatbaar was. in orde be vonden, waarna de voorzitter den verslaggever, tevens secretaris-penningmeester van bedoeld fonds, dank bracht voor zijn veis lag. Tot bestuurslid der V.B.S. werd uit een dubbeltal, VALKOOG. w Mej. C. A. M. van 't Veer is mede benoemd tot onderwijzeres te Wijdenes. DE KOSTEN VAN ONS LEVEN. Indien de prijs van den mensch afhankelijk moest gesteld worden van zijn levensstandaard, dan zou er reden bestaan, ons te verheugen, want eiken dag schij nen wij aan onderhoud iets meer te kosten 1 Zoo zijn wij in den loop van tien jaren ongeveer 40 «o m waarde gestegen. En ops leven is heden driemaal zoo duur ah onder Prins Willem I. Waarschijnlijk is het onze maag, die ons op de grootste kosten jaagt; niet dat wij zooveel meer of zooveel smulliger eten, maar de levensmiddelen zijn zoo geweldig gestegen en stijgen nog bijna dagelijks. Het brood is daarbij nog het minste omhoog ge gaan en stellig is het in kwaüteit aanzienlijk verbeterd; vaklieden, die het weten kunnen, verzekeren, dat de rijken der aarde eenige eeuwen geleden nog een brood soort aten, waarvoor nu de armste drommel den neus zou optrekken. De gemiddelde prijs van tarwe bedroeg per hectoliter tusschen 1608 en 1793 hoogstens 12 gul den en minstens 28 gulden, hetgeen stellig groote ver schillen zijn. Doch zelfder tijd betaalde men toen soms in de eene stad eenige guldens en in een stad daar dichtbij tientallen guldens. der geworden; in de dertiende en veertiende eéuw was het tien maal minder waard dan nu. Een os kostte ongeveer 18 gulden, soms 11 gulden; een schaap tusschen 2 en 1 gulden. Eieren kostten in die tijden zelfs twaalfmaal z.^> weinig als nu. Het is waar, dat andere artikelen, die nu als goed koop gelden, toen duur waren. De middeleeuwers kochlten zich niet arm aan lin nengoederen. In de veertiende eeuw kende mén pas de weelde van het daghemd; een eeuw later veroorloof de men zich de luxe van het nachthemd. Beddenlakens lieten nog Veel langer op zich wachten. Rijke lieden kleedden zich 's nachts 'poedel naakt uit en Sliepen tusschen veeren kussens; arme lieden lagen tusschen twee zakken met hooi. In de dorpen sliep men in de zestiende eeuw nog dikwijls op een hoop kastanje^ of eikenbladeren. Aan schoenen gaf men toen ter tijd ook niet veel uit. Uit zuinigheid liep men nog blootvoets, en houten schoenen in onze landen reeds vroeg de klompen werden zoo goed mogelijk dichtgetimmerd. Maar toen de leeren schoenen in gebruik kwamen, betaalde het volk hoogstens een gulden het paar; aanzienlijke lieden besteedden wel meer, en toen, op het eind van 1700, de geweldige weelde velen beving, betaalde men zijn schoenen stellig niet goedkoop, al betaalde men twee maal zooveel voor het poeder van de pruik. Loonen in vroegere eeuwen naar raio. Zeven eeuwen lang zijn de metselaars tevreden geweest met Om drie uur in den morgen gif men bevel den motor in beweging te brengen om te trachten Europa of de Azoren te bereiken. De wind bleef gunstig, doch ging weldra naar het Noord-Westen, zoodat net on mogelijk was do Azoren te bereiken met den geriageu voorraad gasoline. Men besloot dus te trachten naar Bermuda-eilanden te komen. Drijvende, zonder den motor te gebruiken, iegden de reizigers 15 mijlen in het uur at in Zuid westelijke richung en bewaarden de gasoline voor een laatste poging. De reizigers besloten zoo lang mogelijk in het lucntsehip te blijven. Maandagavond wierpen ze weder gpsoline uit en ma chine-stukken, die beschadigd waren, om in de lucht te blijven. In den nachl was het zeer koud. Ze zagen in, dat het onmogelijk zou zijn den geheeleii nacht in de lucht te blijven. Er bestond groot gevaar, dat het équilibratie-toestel breken zou, ot de reddingboot zou treffen, die met voet moeite in den hevigen wind des morgens tijdig werd uitgezet. „We zagen zegt WelLman, die „Trent op een atsland van twee uien. Onze eenige kans bestond nog in het uitzetten van de boot in den morgen, hetgeen meer raadzaam werd geoordeeld dan den nacht ai te wachten, wanneer geen hulp in de nabijheid zou zijn. Deze manoeuvre werd handig uitgevoerd. Vaniman deed bestaande uit de heeren R. Dekker en L. Langendijk, een daggeld van 40 ets. Bediende-salarissen bedroegen laatstgenoemde gekozen, terwijl bij acclamatie de heer hoogstens 25 gulden per jaar in 1600, een eeuw vroe- i ger 10 gulden. Het gewone, ongeoefende werkvolk dat nu in Frankrijk den grooten loonstrijd op touw zette voor een minimum-bezoldiging van 5 fres. per I dag ontving tot 1800 tusschen 10 en 20 centen. Hdbld. ZUTDSCHARW OUDE. Mej. N. Buurs, sedert ruim een 10-tal jaren onder wijzeres alhier, is thans als zoodanig benoemd te Den Helder. maakte de boot los. Het équilibratie-toestel trof de sloep rakeling. Terwijl Simon zich nog aan boord van de America" bevond, zag hij, dat men veilig het schip zou kunnen verlaten. De „America", bevrijd van het gewicht van de boot, steeg hoog op en verdween spoe- EX-KONING MANTEL VAN PORTUGAL. Londen, 19 October. Het koninklijk Jacht k» hedenochtend bij Plymouth aan. Daar de persoiattl die de vorstelijke personen zouden ontvangen e'1, niet waren aangekomen, liep het jacht de haven r?°S binnen, maar koos het weder zee tot hedenavond 61 Ex-koning Manuel en zijne moeder zijn tieüeoavö te Plymouth aangekomen aan boord van het kon0'1 klijk jacht en werden ontvangen door Earl Howe i" vertegenwoordiger van koning George, den hert ei van Orleans, markies Soveral, den gewezen zant van Portugal, den Spaanschen ambassadeur den commandant van de zeemacht te Plymouth e" Het vorstelijk gezelschap begaf zich onmiddeiittv naar het station, vanwaar het per trein naar Ev«l ham vertrok en vandaar, nair Woodnorton, de re7" dentie van den hertog van Orleans. vertrokken zonder adres. Tot de abonné's van (do „Eigaro"- behoorden koning Manuel van Portugal en de koningin-moeder Amelic. Zij ontvingen het blad geregeld direct uit p^j: onder kruisband. De gedurende <le laatste weken on het paleis te Lissabon ontvangen exemplaren van 1,3 blad zijn naar de expeditie te Parijs tw iiggen^jj; met het laconieke opschrift: „Vertrokken zoiuier a<w achter te laten." een echtgenoot gekocht. Uit Amerika wordt weer eens een zonderling verhaal gemeld. Aan een mooie erfgename van een groot iortuin was voor de toewijzing der erfenis de voorwaard® opgelegd, dat zij in het huwelijk moest treden. D® dig. Men zag het verlies van het luchtschip zonder jonge dochter kende echter in haar omgeving ge^ veel verdriet, omdat het waarschijnlijk toch van geen gieschikten huwelijksoandidaat, en plaatste daarom een nut kon zijn. Een groot schip, van groote kracht zal worden ge bouwd. Het zware équilibratie-toestel deed den ballon dalen en was hinderhjk bij' het sturen. Deze tocht was een noodlottige vergissing. Het was een poging die weinig kan van slagen be loofde. We legden 1000 E. M. op den grooten Oceaan af." Sir Hiram Maxim, een, bekend EnaeJsch deskundige op het gebied van de luchtvaart, verklaarde in een inter- vieuw, dat .Wellman onmogelijk Engeland had kun nen bereiken. „Ik ben stellig van oordeel", zei hij, „dat Wellman eerst een tocht over land als oefening had moeten onder nemen, vóór hij kon trachten den Atlantischen Oceaan over te steken." Sir Hiram Maxim meende, dat Wellman in zee zou neerkomen, nadat hij hoogstens een vierde van den afstand zou,, hebben afgelegd. Sir Hiram Maxim meen de, dat Wellman heel weinig kans zou hebben. Men advertentie, waarin zij een som van 200 dollars aan- bood aan den jongen man, die bereid was haar huwen en onmiddellijk na de huwelijksvoltrekking verlaten. Velen, die op het sommetje belust waren, meldde zich aan, en uit hen koos de erfgename een flinke® jongen man uit Vermont, omtrent vvien zij zeer gunstj» inlichtingen had verkregen. Beiden sloten een overeet komst, dat geen van hen na het huwelijk zou trachten den ander te zien, te spreken, te bezoeken of last* te vallen, noch geldelijke of andere hulp zou vragej Zij werden vervolgens in den echt verbonden et scheidden toen met een hartelijken handdruk niet zonder blijkbaren spijt, zegt het bericht. de kunst van sparen. Er zijn, in, den loop der tijden, al heel wat raad gevingen gepubliceerd om zoo zuinig mogelijk te leven. Vele werkjes hebben het licht gezien, ten einde als leidsman te dienen, om rond te komen met beperkte inkomens. We zijn thans in de gelegenheid de belangen on zer lezers te dienen door een uiteenzetting van C. J. F. Hopster als lid werd aangenomen. Daar de rondvraag niets oplevende, sloot de voor zitter onder dankzegging voor de opkomst, de verga dering. EEN DOODGEWAANDE. Te Dinxperlo viel Maandagmiddag zekere J., die naar de kermis te Bocholt was geweest, en wat beneveld was, in volle lengte ter aarde, zonder dat eenig levens- teeken meer in hem viel te bespeuren. Een arts werd spoedig ontboden, om, zoo meende men, den dood te constateeren. De arts kwam, maar middelerwijl had men- op den man een waterdouche zoodanig laten wer ken, dat de' doodgewaande zich oprichtte. De arts. die het tooneeltje van verre aanschouwde, meende goed te doen, met huiswaarts te keeren. BROOD EN GEZONDHEID. Een graphische voorstelling van de sterfte in verband met graan- en broodprijzen verscheen van de hand des heeren G. de Jonge, met het oog op de a.s. behan deling der Bakkerswet. De statistiek geeft aan: le. de sterfte in Amsterdam, berekend op 1000 inwoners; 2e. de broodprijzen te Amsterdam in centen per K.G.; 3e. de graanprijzen te Amsterdam in guldens per H.L.; 4e de graanprijzen in Nederland in guldens per H.L. Duidelijk blijkt o.a. hoe onwrikbaar sterfte en brood prijs aaneeirngekluisterd zijn; de aanleg van een wa terleiding in het jaar 1854 had geen merkbare afwij king in de sterfteLijn ten opzichte van de lijn van den .broodprijs ten gevolge. Groote wijziging daaren tegen in de jaren 1856 en 1857. Werd de accijns op het gemaal afgeschaft in het eerstgenoemde jaar, in 1857. volgde de oprichting van de eerste broodfabriek, die den broodprijs zes cent verlaagde. Omstreeks 1895 komt ten opzichte san de sterfte- lijn een nieuwe factor in het spel, n.1. die van de be langrijk verminderde kindersterfte beneden het jaar. TWEE SCHIPPERS VERDRONKEN. Gisterennacht te half drie is in de Rijnhaven te Rotterdam, ter hoogte van de loods „Handelsveem", door onbekende oorzaak gezonken het zandschip „Cornelia Wilhelmina", afkomstig uit Gouderak. Aan boord bevon den zich de schipper P. C. Marelis, oud 44 jaar. en diens 14-jarige zoon Q. Marelis, beiden wonende te Ouderkerk a. d. IJsel, en de knecht Jan de Boven. Deze laatste sliep in het vooronder en werd door het instroomende water gewekt. Hij vluchtte naar het dek probeerde het luik opan te rukken van het achteron der. waar de schipper en zijn zoon sliepen. De tijd ont brak echter om deze redding ten uitvoer te brengen. De knecht moest, om zich te redden, op een langszij liggenden lichter vluchten, zoodat de schipper en zijn zoon verdronken. Gistermiddag omstreeks 12 uur wei-den hunne lijken door een duiker van de gemeente boven gebracht en naar Crooswijk overgebracht. ZU1DSCHARWOUD1S. Bij Kon. besluit van 18 dezer is goedgekeurd, dat aan den heer J. W. C. Kroon, burgemeester van Zuidscharwoude, op zijn verzoek, met ingang van 1 dezer eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. LIJSTERVANGST. In Friesland is de lijstervangst in voilen gang. Te Leeuwarden worden dagelijks gemiddeld 600 stuks aangevoerd een getal veel kleiner dan andere jaren, in dezen tijd en voor den prijs van 10 tot 13 cent per stuk van de hand gedaan. Ongeveer drie vierdedeel van dien voorraad wordt: verzonden, naar België, het overige gedeelte paar de provinciën, Holland en Noord-Brabant. Enkele strikkers vangen soms 40 50 lijsters op éen dag en maken dan bijgevolg een mooi daggeld. HET WEGGELD IN NOORD-BRABANT. Dat de Belgen een hekel hebben aan de rijkaarten voor de provinciale wegen in Noord-Brabant, zal ieder duidelijk zijn, als men het volgende voorval leest: 20 october. verwachting: Veranderlijke later matige tot krachtige Noord westelijke wind. Veranderlijke bewolking. Aanvanke lijk nog buiig. Koeler. Predikbeurten. ZONDAG 23 OCTOBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, 's av. 6.30 uur, Ds. Van Loon. Anna Paulowna. Geen dienst. Nieuwe Niedorp. Geen dienst. Winkel, v.m. 9.30 uur, Ds. Nleuwburg. Sint Maarten, v.m. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Barsingerhorn. Geen dienst. Wieringen, Den Oever, v.m. 10 uur, Ds. A. I, Reinders. Wieringen. Westerland, v.m. 10 uur, Ds. H. Bax. Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Hopster. Zuid-Zijpe, Burgerbrug, v.m. 9.30, Ds. Met. Avond maal. Harenkarspel, Kerkebuurt, v.m., Ds. Sinninghe Dam sté. Noord-Zijpe, Schagerbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. Groe- neveld. Callantsoog. Geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, Kreil, Ds. Kooiman. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Wieringen, Hippolytushoef, v.m. ,10 uur, Ds. N. J. C. Schermerhorn. Noord- en Zuid-Zijpe, Burgervlotbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. L .G. Holtz. LOKAAL „BETHEL", HOEP SCHAGEN, ten behoeve der Nederlandsch Hervormde Kerk: v.m. 10 uur, de heer P. de Borst. GEMEENTE SCHAGEN landweer. (zakboekjes.) De Burgemeester van Schagen brengt ter kennis van de verlofgangers, B. H. G. Schene, A. Struijf, C. Francis, B. w. J. Garstenveld en Jb. Zeeman, die op 1 Augustus jl. naar de Landweer zijn overge gaan, dat in verband met het tweede lid van 11 der Landweerinstructie I, hunne nieuwe Landweerzak boekjes tusschen den 16den en den 25sten dezer spreekt van een „luchtschip", doch wat zou men zeg gen van een schip, van zulk prullig materiaal vervaar- het allernieuwste spaarsysteem, waarvan de resulta- digd, dat het binnen een week door lekkage moest zin- ten overbluffend zijn- En daarbij is het uiterst een- ken, terwijl men geen water kon uitpompen? voudig. Het geeft niet slechts de kunst om zuinig- Voorts wijst Sir Hiram Maxim er op, dat men tot dus- 16 leven en jaarlijks een weinig over te houden. ver slechts één stof kent, die waterstofgas kan tegenhou den, n.1. glas. Alle geweven stoffen en gummi laten waterstof door. De lekkage door het omhulsel van den ballon moet zeker zoo groot zijn, dat deze binnen een week daalt, zelfs al zou men alle bagage en ballast over boord werpen. Voor er iets geheel nieuws is bedacht om waterstof te behouden, is er naar het oordeel van Sir Hiram Maxim, niet de minste kans, dat een luchtschip als dat van Well man den Oceaan oversteekt. Hdbld. storm op cuba. De storm, die Maandagavond over Cuba is gestreken, heeft de verwoesting van verleden week voltooid. Van den tabaksoogst komt zoo goed als niets meer terecht; het te velde staand graan is platgeslagen door den wind, de bananen liggen ter aarde. Het water van de zee, opgezet door den storm, overstroomde de kusten, oen voorname wijk, van Havanna staat vier voet onder water, men vaart er in sloepen door de straten. Het bericht van dit onheil, in den volksmond vergroot tot een vloedgolf, die de helft der stad. zou hebben wegge slagen, veroorzaakte een paniek; vele inwoners ont vluchtten de plaats en namen hun draagbare have mede. De voorstad Vedado was het ergst blootgesteld. Daar werden kleine huisjes legen den grond geworpen. Maar ook te Havanna stonden enkele woningen op instor ten en moesten de bewoners door brandweer en p'olitie worden gered. Toen de orkaan op het hevigst w;ocdde bespoelden de golven der zee de wallen van het kasteel Morro, dat aan de waterzijde der stad de haven beheers cht. De provincie Pinar del Rio is het zwaarst geteisterd. De steden Martinas, Guanal. Agrifa, Punta Carpes en Cortez liggen geheel, de stad Artemisia voor een groot deel in puin en wegens het verbreken der verbindingen is het onmogelijk te zeggen, of zich tot deze plaatsen de schade beperkt. Naar schatting zijn duizend menschen in den storm verongelukt: te Havana wordt de schade i op meer dan een millioen dollars geraamd; over het gehaele eiland loopt zij natuurlijk in millioenen. Hoe wel mindey, ilgn de tabaksvelden, hebben ook de suiker plantages geleden, het riet is door den wind geknakt en gewrongen. over prentbriefkaarten. Een rechtzaak, die gisteren te Londen voorkwam, werpt licht op huiswerk, waarvan men misschien niet had gedacht, dat het zoo slecht behaald wordt. Een firma, die prentbriefkaarten in den handel brengt, stel de een eisch van f 68 schadevergoeding in tegen een vrcuw, die zich artiest noemt en het misschien is. we gens liet verknoeien van 6300 prentbriefkaarten ge zichten uit Londen die haar ter kleuring waren toe vertrouwd. Zij eischte daarentegen f 37.80 wegens ge leverd werk op die kaarten. De firma had allerlei klachten. Op een kaart was het water van de Theems niet natuurlijk gekleurd, op een ander had het gerechtshof een geel dak gekregen, op een derde waren de jassen van een rij soldaten met éen penseelstreek scharlaken gekleurd: ze hadden een voor een behandeld moeten worden, enz. .De tegen-eisch van de artieste was overeenkomstig do Neen, dit systeem gaat veel verder. Men kan hiermede wanneer de raadgevingen maar trouw worden gevolg bij een jaarlijksch inkomen van b.v. f 2000 aan het einde van elk jaar ruim tweemaal zooveel overgespaard hebben. i Hierbij zijn natuurlijk uitgesleten diverse geldver- meerderingsmethoden als daar zijn: speculeeren, in dt loterij speten, erfenissen ontvangen, stelen e. a. 1 ,We laten hier eenige uitvindingen volgen, die de uitvinder van het systeem met voordeel aangewend en op zich .zelf toqgepast heeft. Voeren we ,hem spre kend in „Ik volg eenvoudig getrouw de raadgevingen, die de advertenties in verschillende couranten me voor niets geven. Ik slaap om te beginnen in een „Paradijsbed" en win hierdoor twee uur slapen uit, daar ik in zulk een bed veel beter en dus korter slaap dan in mijn vorig ledikant. Deze gewonnen uren besteed ik met het •wm'cfiten van vertaalwerk, waarmede ik een twintig guiten, in de maand verdien. Ik poets mijn tanden met Odol en spaar op die wijze een tandartsrekening van f 60 'sjuars uit. Ik kook op gas, wat een besparing van 20 g-ulden maandelijks oplevert en poets mijn schoenen met „Ecla". Hierdoor heb ik in het jaar eenige paren schoe nen minder noodig, een besnaring van f 20. Ik iiygm thuis Emserwater en Emser nastilies, waardoor ik niet elk jaar naar een badplaats behoef te gaan, een aan zienlijke besparing van f 400. Dan brand ik „Philips'-lampen met 70 o/o stroom- besparing, waarmede ik f 20 per maand uitwin. Verder gebruik ik veel H. O., veel havermout, hetgeen vol gens de advertenties voedzaam is en mij massa's geld bespaart, wel f 30 in de maand. Door het geregeld dragen van oen Herculesceintuur ben ik nooit ziek en behoef nimmer meer een huisarts te consulteemi. Een besparing, met geneesmiddelen er bij gerekend, van wel 100 gulden. Dan doet mijn vrouw de wasch met Sunlightsoap, een besparing voor iedere huisvrouw van wel 5 gulden in de maand. Verder heb ik vodr mijn twee schoolgaande hin deren gekocht: „Hoe men zijn geheugen kan oete- nen." Privaatlessen zijn nu niet meer noodig en der halve ook in dit opzicht een groote besparing van wel 400 gulden in het jaar... Behoeven we verder te gaan? Bij eenigen goeden wil weet nu een ieder, hoe hij in weinige jaren een aardig kapitaaltje kan. hebben I bespaard. gemeente zijpe. Ingeschreven van 1419 October 1910. Getrouwd: Adriaan Vader, jm., arbeider, 25 jaar, te Callantsoog, en Jannetje Buis, jd., zonder beroep, 20 jaar, te Zijpe. Overleden: Nioolaas, 1 dag,, z. van Gerrit Hoorns man en Jacoba Kossen. en kwam te Reusel aan het Hollandsche grenskan- toor, waar hij een rijkaart vroeg. De rijkaart werd hem verstrekt, doch tegelijkertijd proces-verbaal te gen hem opgemaakt, omdat hij den afstand van de grens tot aan het kantoor, circa 100 M., zonder een kaart had afgelegd. De man werd veroordeeld tot' f 3 boete. Op zijn vraag, waar hij die boete moest betalen, werd hem geantwoord, dat men hem dit wel zou verwittigen. Die verwittiging kwam even-1 "wel niet. Eenigen tijd nadien zou de koopman ln het huwelijk treden met een Juffrouw uit een grens gemeente. Daags vóór zijn huwelijk, toen hij bij zijn aanstaande familie vertoefde, kwamen de mare chaussees en hielden hem aan. Toen het hem dui delijk werd, dat het was om die boete, betaalde hij dadelijk en werd vrijgelaten. En die heele reeks onaangename ervaringen kwam alleen hieruit voort, dat de goedwillige' vreemdeling van de grens tot aan het kantoor niet van een rij kaart was voorzien. Aan wonder, dat de Belgen nog altijd het land hebben aan de Noord-Braba,ntsche rijkaarden,?! maand aan de Gemeentesecretarie moeten worden al— W™"1 Ynu uv nm ivuccimuuuug ue gehaald. bedongen voorwaarden. Hel kleuren werd betaald met Bij het afhalen moet het juist adres (straat wijk f 6 voor de duizelld kaarten, d. i. zes cent voor de en aommer) van den betrokken verlofganger' wor- 1ien 1 Ecn vakman verklaarde, dat hij heel wat slech- den opgegeven en zal deze zich hebben te overtul- 'er pren'ktiarten had gezien dan deze. Hij vond ze gen, dat de in het zakboekje gehechte verlofpas voor hot eeld be?'- Een, al!d,er men -ta- met dit kleuren, als men heel hard wedde, f 1.80 daags kon verdienen. De rechter wees den eisch der firma af, en kende de artieste f 33.60 voor haar werk toe. schadevergoeding, Een man stapte een kroeg binnen. 't Was te West-Hammond, een stad in Illinois, Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Hij ging een weddenschap aan met den kastelein, dat hij twaalf glazen jenever achter elkaar kon uitdrinken. Bij het negende viel hij dood neer. Dat is toch eigenlijk niets bijzonders, merkt iemand op. 't Zelfde kunt ge in de Nederlandsche dagbladen ook van tijd tot tijd vermeld vinden! voor „gezien," is geteekend. De Gemeentesecretarie is geopend eiken werkdag van 9 tot 4 uur. Schagen, den 13 October 1910. De Burgemeester voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. gemeente hoogwoud. Ingeschreven van 117 October 11910. Geboren: 6 Oct. Nicolaas, zoon van, Nicolaas en Anna Agatha Tuinman. 11 OcL Trijntje, dochttf van Hendricus van Scheyen en Antje Groot. 16 Oct. Theodorus, zoon van J ohauues Schouten en AOW® Kuiper. Getrouwd: 6 Oct. Pieter Grootjes, wedn, van Cor net is je Peereboom, oud 64 jaar,, landbouwer, wonen de te Nieuwe Niedorp en Jantje Rood, wed. van, 0- Dam, oud 63 Jaar, winkelierster, wonende alhier. I Overleden: 9 Oct Levenloos aangegeven zoon vaB Cornelis van Diepen en Guurtje Hoogland. NAJAARSVEEMARKT. ^■Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha- Een koopman uit Turnhout moest naar Eindhoven, gen brengen ter kennis van belanghebbenden dat Irwnm fa "Rtxiiecxl oor» 1-» <-»♦- TT/vHA 17 de gewone GROOTE NAJAARSVEEMARKT aldaar zal worden gehouden op Donderdag, den 3 Novem ber 1910. Schagen, 14 October 1910. Burgemeester en Wethoudérs voornoemd, De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. PER LUCHTSCHIP OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. LONDEN. 19 Oct. In de Daily Telegraph" is een vol ledig verhaal van Wellman opgenomen. Het equili- brahe-toestel deed de „America" dalen en dreigde de boot, lh.et eenig reddingsmiddel, mede te sleuren. De Een man gïn& uit de kroeg naar huis, beschon ken. Ook dit gebeurde ln de Vereenigde Staten. Hij viel van de trap af, werd zeer ernstig kwetst en is voor zijn leven gebrekkig. Ook niets nagekomen berichten. helder. Te Heidei zijn o.m. ook benoemd de heer L. Tig- chelaar le Ouuesluis tot onderwijzer en Mej. R- Erica te Koegras tot onderwijzeres. st. pankras. In een lokaal van den heer Jn, Ruijs te St Paa- cras, werd Woensdag 19 October ten behoeve der erven, van wijlen den heer S. Duif aldaar, door no taris A. P. H. de La,nge een publieke verkoopinS gehouden. Een huis en erf met onderscheidene perceelen ge- i bouw- en weiland, verkocht in 70 perceelen, sam®11 groot 18.63.96 H.A., geheel 775Vi snees, bracht i® bijzonders, niet waar? Zoo Iets gebeurt ln ons va-1 onderscheidene koopen op de kolossale som vaa derland lederen dag van de week. Maar nu toch Iets bijzonders. De zoon van eerstbedoelden man en de vrouw van den tweeden lieten het er niet bij zitten. Zij klaag den de herbergiers aan, die aan hun vader en man drank hadden verkocht en eischten schadevergoe ding. En ln weerwil van de tegenwerpingen der drank jf 67012.50, of door elkaar f86 per snees. reizigers besloten allen aan boord van het luchtschip verkoopers werden dezen veroordeeld, de eerste om te blijven, en wierpen gasoline uit om het luchtschip 150OO gulden, de tweede om 3000 gulden scha,dever- Uchter te maken. goeding te betalen aan de klagers. MARKTOVERZ1CHT. De markt geleek heden wel eene volle Novenib® markt, en toch zijn wij nog twee weken vóór groote koemarkt. En de handel? Wat vet vee betreft, was hij goed. Schapen gingen vlug weg. Prijzen van f31

Schager Courant | 1910 | | pagina 2