Li r De heer Meurs meent dat, als iemand hoornen bestelt, hier de gemeente-opzichter, hij er ook om moet denken dat ze geplant worden en dat niet weken moet laten wachten. Het is ditmaal nu niet zulk een groot bedrag, maar het is toch totaal weggegooid geld. De heer Buis: het is door ons vergeten. De heer Vader: Ons? niet ons, maar de gemeente opzichter. Deze had van Speets wat ijpenveeren en wilgenteenep gekocht. De ijpenveeren zijn op het kerkhof gebracht en ook later geplant. De wilgen zijn in de sloot geplaatst, bij C .de Boer, omdat die dingen in het water moeten staan, en vergeten. De heer Meurs hoopt dat als de gemeente-opzich ter weer eens boomen bestelt, hij ze niet weer zal vergeten te planten, dat is toch wel het minste wat "wij kunnen verlangen. De heer Roggeveen vestigt de aandacht op de doode boomen, die vervangen moeten worden. Spr. wil daarvoor boomen hebben van voldoende capaci teit en ze oordeelkundiger geplant hebben. Er is de laatste maal niet voldoende op gelet en voor vol doenden verschen grond gezorgd., Spr. wordt meegedeeld, dat op de begraafplaats beste ijpenboomen voorhanden zijn. De heer Bijpost: Wie is belast met het toezicht op de geplante boomen? Men moet die boomen vol doende natmaken dan gaan ze niet dood. Hetzelfde doet zich voor op de Snevert. De heer Roggeveen acht het planten in het najaar beter dan in 't voorjaar. B. en W. beloven alle aandacht. De heer Roggeveen informeert naar een pomp, het slaan van een nortonput? We hooien zoo iets van geheime vergadering en blijven verder even wijs (dom) als we zijn. De heer Raat vraagt inlichtingen over den post waar in de beschoeiingen zijn opgenomen. Voorzitter licht loe, dal deze zooveel hooger is door de vele herstellingen. Ook zal een gedeelte nieuw beschoeid moeten wor den, n.L voor het perceel P. Trapman op de Laan. De heer Meurs vestigt de aandacht op beton voor beschoeien. Hout geeft een kolossaal onderhoud. Met het bewuste gedeelte zal een proef worden ge nomen. De heer R. de Liefde, agent van politie, had verhoo ging salaris gevraagd. B. en W. adviseeren hat salaris op f 400 te laten, zijnde dit bedrag in overeenstemming met de diensten die De Liefde presteert. Allen voor. Bij den post brandwezen spreekt de heer Raat zijn teleurstelling uit, dat deze post niet is ver hoogd. Spr. blijft den toestand van ons brandwezen onvoldoende achten en blijft er op aandringen dat B. en W. aan deze zaak alle aandacht wijden. Spr. heeft straks tot zijn genoegen gehoord, dat B. en W. op reis denken te gaan voor onderzoek, (Mis schien! zegt voorzitter.) en hoopt dat spoedig voor stellen tot uitbreiding en verbetering zullen komen. Voorzitter zegt dat B. en W. al eens prijsopgaaf van, een stoomspuit hebben gevraagd en die was f 2900. Dat is een bedrag dat uit de gewone mid delen niet kan worden bestreden, dus zal er een geldleening voor moeten worden gesloten, wat een zaak is, die bij deze begrooting niet kan worden be handeld. B. en W. zullen evenwel onderzoeken. De heer G. Muijs vraagt als keurmeester van het vleesch f 100 verhooging van salaris, nl. van f 100 op f 200. Door de nieuwe verordening die is vast gesteld op de keuring van het vleesch, zullen er ook meer bemoeiingen voor den keurmeester uit voortvloeien. Allen voor. De heer A. Prins, conciërge van de gemeente school, vraagt verhooging van salaris. B. en W. stellen voor f 25 verhooging te geven. Allen voor. Den post eereblijken stellen B. en W. voor te brengen van f 300 op f 150. B. en W. bedoelen het reisje naar Amsterdam door de leerlingen der hoog ste klasse elk jaar te doen plaats hebben, het reisje naar Bergen en Schoorl, door de lagere klassen om het andere jaar. De heer Raat informeert of het advies der school commissie is gevraagd. Voorzitter zegt, dat het advies dier commissie niet is gevraagd. Dit voorstel is mede een gevolg van het besluit van voor twee jaar, toen is er ook bezuinigd. Er worden voor die reisjes groote kosten gemaakt, en B. en W. achten het bezwaarlijk jaar in jaar uit dat hooge bedrag, dat er voor n°odig is, er voor uit te geven. De heer Raai kan zich met dit voorstel niet ver eenigen, hij vindt het jammer, dat een deel der schoolkinderen een reisje naar Bergen en Schoorl om het jaar wordt onthouden. Men moet zulk een reisje zelf eens hebben meegemaakt om te weten wat zulk een uitje voor de kleinen, is. En waar het blijkbaar nogal moeilijk is geweest de begrooting sluitende te maken, spijt het mij, dat het 't arme kind. is, die het gelag moet betalen in den vorm van het missen van zijn geijkt feestje. Spr. geeft in ernstige overweging het gewone bedrag weer uit te trekken- De heer Roggeveen sluil zich bij deze redeneering aan en vindt het verkeerd, dat een gedeelte der kin deren één jaar zullen uitgaan, terwijl de anderen zul len moeien thuis blijven. Voorzitter licht toe, dat het de bedoeling is. dat als de 6e klasse alleen naar Amsterdam gaat, alle kin deren dat jaar thuisblijven. En kinderen die 3 jaar dn school hier bezoeken, gaan 2 maal naar Bergen en Schoorl, dat achten B. en W. voldoende. De heer Raai zegt nogmaals het te betreuren, dat het arme kind het hier moet ontgelden. Waar de kin deren anders viermaal gingen, gaan ze nu tweemaal. Voor grooten is het bezoek aan Bergen steeds mooi al gaat men ook meermalen in het jaar. Hoeveel ie meer is dat niet voor kinderen. Men moet maar eens hooren wat het voor de kleinen beleekent, weken te voren heeft men het er al over. En voor de kinde ren wier oudere zelf hel reisje kunnen betalen is het niet zoo erg, maar juist voor diegenen die dat niet kunnen is het 't ergst. En bovendien, afgescheiden van de leerplichtwei, zal het schoolbezoek er niet door wor den bevorderd. Spr. stelt voor het oude bedrag te handL haven. Vóór: de heeren Raat, Roggeveen en Meurs, de an dere heeren tegen, dus verworpen. Bij den post f 25 voor lidmaatschap Kanaalvereeni- ging, vraagt de heer Raat, of dit goed besteed geld is. De heer Roggeveen zegt, dat de vereeniging verschil lende plannen heeft gemaakt, die geld kosten. Nu is zij in afwachting van de plannen der regeering, met het oog op de drooglegging der Wieringermeer. De vereeni ging wil dan trachten haar plan in dat regeeringsplan te zien opgenomen De heer Raat geeft de vereeniging in overweging, gedurende die rustperiode de bijdragen der leden en donateurs wat te verminderen. De heer Roggeveen acht dit geld evenwel nog noo- dig. Is ingekomen een adres van hel Witte Kruis. De verbetering van de volksbadinriehting aan De Wiel, die hoog noodig is, zal f 225 kosten, welk geheel bedrag aan den Raad wordt gevraagd. Bovendien wordt een jaarlijksche subsidie gevraagd van f 75 voor onderhoud!, toezicht, landhuur. enz. B. en W. stellen voor f 150 te geven voor de zwem school en f 50 jaarlijksche subsidie. Het is wat veel gevergd, acht dit college, dat de kosten voor herstel ge heel voor de gemeente komen. De commissie voor de begrooting wil f 225 toestaan, plus f 50 jaarlijksche subsidie. De heer Asjes was het in beginsel niet met de com missie eens om het volle bedrag toe te kennen, of schoon spr. er ten slotte zijn stem aan heeft gegeven. Hij weet evenwel dat het Hoofdbestuur van Het Witte Kruis voor dergelijke zaken wel eens meer bijspringt en acht het ook nu hier daarvoor de gelegenheid. Spr. gaat dan ook nu met B. en W. mee. De heer Meurs zegt, dat hij het best vindt, dat Het Witte Kruis het verzoek heeft gedaan. Spr. is er ze ker van. dat het besluur niet 'het volle bedrag had gevraagd, als men zelf over voldoende middelen te be schikken had gehad. De verbeteringen die men wil aanbrengen zijn zeer noodzakelijk en een zwemplaats als we nu hebben is onmisbaar, wil men tenminste niet. dat de jongens overal zwemmen, soms aan den publieken weg Spr. vindt het al heel aardig dat het Witte Kruis het initiatief heeft willen nemen om zulk een volks zwemschool te maken en nu dat ding verbeterd moet worden, is het niet erg, dat de gemeente alle kosten betaalt.1' Het Witte Kruis zorgt toch reeds voor toezicht, onderhoud, landhuur. De heer Buis: daar wordt ook f50 voor gegeven. De heer Meurs: dat bedrag is niet voldoende, daar kan alles niet van worden betaald. En boven dien ben ik, zegt spr., voor de volle bijdrage, omdat andere dingen bij het Witte Kruis onder de uitga ven voor de zwemschool moeten lijden. De heer Bijpost (lid der oommissie) zegt, dat de commissie eenstemmig van oordeel was, dat waar het gemeentebestuur verbiedt in alle wateren maar te zwemmen, dat gemeentebestuur ook verplicht Is, een inrichting te maken, die voor baden en zwem men kan worden aangewezen. Het is dan ook het oordeel der commissie dat de gemeente heeft zorg te dragen voor de middelen om deze badinrichting te herstellen en in stand te houden. De heer Roggeveen herinnert aan de vergadering van het Witte Kruis, waarop besloten is deze aan vraag tot de gemeente te richten. Algemeen werd de verbetering der zwemschool noodig geacht, maar het Witte Kruis had geen middelen om zelfs maar een deel te bekostigen. Wordt niet het geheele bedrag toegestaan, dan zal de heele verbetering ook niet kunnen worden uitgevoerd. Spr. is het geheel met den heer Bijpost eens, dat het op den weg der ge meente ligt voor een zweminrichting te zorgen. Zou het Witte Kruis moeten helpen betalen, dan zou het geld daarvoor moeten worden geleend. De heer Raat kan het best met het advies der commissie meegaan, maar wilde liever nog verder gaan. Spr. wil deze badinrichting brengen onder ge- meente-ëxploitatie. Spr. meent, dat een dergelijke inrichting die een volkszaak genoemd mag worden, niet aan het particuliere initiatief mag worden over gelaten, maar dat het een inrichting moet worden, die aan alle elschen moet voldoen. Spr. meent ook dat, de uitgaven bij gemeente-exploitatie niet zooveel hooger zullen worden. Hij noemt het een plicht der gemeente dat een inrichting wordt daargesteld, die 'aan, het doel dat men zich voorstelt geheel vol doet. Voorzitter is van oordeel, dat een gemeente-ex ploitatie uit den aard der zaak duurder en omslach tiger zal worden. Er zal voor toezicht gezorgd moe ten wordeh, dat aan alle eischen voldoet, ook in de 9 10 maanden, dat de inrichting niet wordt ge bruikt, zal op de eigendommen der gemeente toe zicht noodig zijn. En dan acht voorzitter de plaats ook niet zoo geschikt voor een volksbadhuis, met in de toekomst schoolbaden. Het is te ver weg. Van gemeente-exploitatie zou cükn iets kunnen komen als de waterleiding er was. De heer Raat licht toe, dat op verschillende an dere plaatsen hier reeds geprobeerd is een volkszwem school te stichten, maar dat het water nooit ge schikt was. En bovendien is de afstand nu niet zoo groot, met de fiets spoedig genoeg te bereiken. Voorzitter meent, dat als men spreekt van een volkszaak, men die niet moet verbinden met het bereiken per fiets. De heer Raat bepleit nogmaals de wenschelijk- heid van gemeente-ëxploitatie, oordeelt dat dit niet duurder behoeft te zijn. Hij acht hat noodig dat waar het particuliere initiatief iets heeft opgericht, dat een algemeene volkszaak blijkt te zijn» en dat te zwaar wordt voor dat particuliere initiatief, de gemeente helpt en het werk overneemt. De heer Bijpost wil zeer vrijgevig jegens het par ticulier initiatief zijn, wat deze raad steeds is geweest, maar vooral niel het dooden, door het werk uit han den te nemen. Spr. acht gemeetntef-exploitalie beslist omslachtiger en duurder dan bij particulier beheer. Het vooretel-Raat om gemeente-exploitatie toe te pas sen, wordt verworpen met alleen de stem van den heer Raat voor. B. en W. wijzigen nu in zoover hun voorstel, dat zij het heele bedrag f 225 aan het Witte Kruis willen geven met l 50 jaarlijksche subsidie. Het voorstel wordt nu zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op het adres van de vereeniging tot het geven van vakonderwijs in Westfriesland om subsidie, wordt met algemeene slemmen afwijzend beschikt. B. en W. oor deelden, dat dit onderwijs in onze gemeente zelf werd gegeven en door de gemeente werd gesubsidieérd én dat dit door deze vereeniging nog meer verbrokkeld zal worden. De heer Raat motiveert zijn stem mei te wijzen op het optreden der inspecteurs van het vakonderwijs en ambachtsonderwijs om meer eenheid en overeen stemming in dit onderwijs te brengen. Spr. wil het re sultaat hiervan afwachten en twijfelt niet of dan zal de Raad bij een eventueele aanvraag om steun, ook wel willen helpen. De begrooting der gemeentegasfabriek komt ter spra ke. De gascommissie stelt voor het salaris van den len fitter te bepalen op f 12.50, 2en fitter f 9.50. sto ker f 10.50, hulpstoker f 9.50. dus met f 0.50 te ver- hoogen. B. en W. hebben geen bezwaar, de Raad even min, dus wordt dit voorstel en daarna de begrooting der gasfabriek goedgekeurd met een vermoedelijk ba tig slot van f 1104.25. De Hoofdelijke Omslag wordt bepaald van ruim f 10000 vorig jaar, op ruim f 12000 thans. De heer Raat vestigt bij den post landverkoop er de aandacht op, dat dit bedrag op f 550 is bepaald, terwijl het waarschijnlijk is, dat er niets zal wor den ontvangen. Spr. zag dien post liever op f 1. geraamd. Na enkele discussie blijft de post op f 550 bepaald. De begrooting wordt nu goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 70691.08, met een post voor onvoor ziene uitgaven van f 800. Aan den heer Kaan, 2en ambtenaar ter secretarie 'wordt met algemeene stemmen f 35 toelage gegeven over 1910. Bij de rondvraag brengt de heer Raat ter sprake het verkoopen van gemeentegrond In de Landbouw- straat. Spr. haalt het voorbeeld van den heer Pluk ker aan. Het duurde met de beslissing zoo lang. dat elders werd gebouwd. Spr. vraagt of de formalitei ten, die aan den verkoop zijó verbonden, niet wat kunnen worden vergemakkelijkt .Wie bouwen wil, wil liefst niet zoo lang wachten. Voorzitter zegt, dat de Raad besluiten moet om grond te verkoopen, dat mag nu eenmaal niet an ders. Ged. Staten moeten dat besluit goedkeuren, dus verloopt er tijd, maar hoogstens een maand. Het verkoopen van den gemeentegrond staat hier evenwel in een kwaden reuk. Het heet dat B. en W. zooveel eischen hebben, maar dat is beslist niet het geval. In het geval door den heer Raat genoemd, ls de aanvraag gekomen, de teekening ingeleverd, en wij hebben er niets meer van gehoord. Hadden wij het perceel niet aan de overzijde zien verrijzen, we zouden steeds nog moenen, dat de aanvrager er over dacht. Van lastige bepalingen of wat ook is geen sprake. De heer Raat hoort dat tot zijn genoegen. Spr. brengt nu ter sprake het gedempte gedeelte bij het spoor, en vraagt of daarvan nog niet een gedeelte kan worden beplant. Het zou heel erg verfraaien. Het is toch de bedoeling dat gedeelte te beplanten? De heer Buis zegt, dat B. en W. er ook over hebben gesproken, maar dat de plek die beplant kan worden, nu nog te klein is. Is er gog een gedeelte gedempt en is wat daar ligt wat bezakt en bestorven, dan zal het beter gaan. Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is, het urinoir te maskeeren en ook voor het gedempte gedeelte beplanting te maken. De heer Raat blijft het in de aandacht van B. en W. aanbevelen. Hierna sluiting. (Reeds aan onze Schager Abonné's toegezonden).

Schager Courant | 1910 | | pagina 6