Dinsdag «S November 1910. 54sle Jaargang No 1808. Binnenlandsch Nieuws. Aliiuti MwMic- Mlm\ Dit nummer bestaat uit een blad Sekendmsikingen, G F, M F. E X T E SCHAGEN de partij Frijns. Aan de andere zijde twijfelde men nog steeds: zou de burgemeester zoo dan de zaak verkeken hebben? Er waren toch ook ongeldige stemmen voor den heer FrijnsNaar Meerssen geïnformeerdVerzekering luidt: Timmermans is en blijft gekozen... Naar Limmel. Gejuich en kaasmarkt. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha- gejubel aan gene zijdedoch de partij Frijns gen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat Houdt vol: geen kwestie van... w q hebben ge- de Kaasmarkten gedurende het tijdvak van 16 NO- wonnen, de burgemeester en zun aanhang verloren, VEMBER 1910 tot 12 APRIL 1911 zullen worden de van Meerssen „in de gut hip hip, hoe gehouden eens in de drie weken en wel op de na- ra!!!" De stemopnemer wist het goed zéér goed, »niuoniio data- zdo £°e(i zelfs dat hij later heeft moeten toegeven v lom 98 Tl «rem her 1910 18 dat "er zici verdaold had". Tableau. Januari 1911. 8 Februari 1911. 1 Maart Ende het gebeurde in den jare 1910 ten raadhuize 2gil 22 Maart 1911. ^®®rss6n,. Schagen, den 1 November 1910. WEER EEN KONING ONTTROOND!! Burgemeester en Wethouders voornoemd. ïn de echt Drentsche heidedorpen is „schepers- het bestuur in dat geval voorstelt, het tekort over De Burgemeester, dag" (1 November)#een historische dag en tevens de leden worden omgeslagen. J. p. W. van doorn. een dag van gewicht. Op dezen dag toch betaalt de He heer A. Buij had in Augustus een herschat- boer zijn scheper zijn natuurtoon uit, zooals rogge willen hebben. Dat zou met de tegenwoordige en aardappelen. Tevens erlangt men van beide zij- hooge veepryzen beter geweest zijn èn voor de leden den dan zekerheid omtrent de al of niet voortzetting fn v°°r de kas der vereeniging. Wanneer er nu een van het dienstverband. Maar de echt-Drentsche dor- ^oe st-erft is dat voor den betrokken persoon een pen worden langzamerhand zeldzaam. De spoor- en te groote schade (soms wel f100). tramwegen vagen weg wat er nog van oude tijden He heer C. List vindt, dat dat verschil zoo groot over kon zijn en niet vereenigbaar blijkt met den haast niet kan zijn. Het vee was dit voorjaar ook modernen geest der beschaving of der cultiveering. ai hoog in prijs en is dus ook hoog getaxeerd. De heidekoning oftewel de scheper ondervindt dat He Voorzitter merkt op, dat het tegengestelde ook. Voor boschcultuur en heideontginning moet hij Plaats heeft, wanneer we een dalende markt hebben, met zijn schapen het veld ruimen» Dat is voor jaren Dan staat het vee hooger in 't fonds, dan de markt al in Zuidlaren het geval geweest; dat zette zich waarde is. zuidwaarts voort over den Hondsrug, en dat feit De heer A. Tiel Gz. zou ook het tekort van heeft nu ook in Borger zich voltrokken. Daar is f 41.12 reeds over alle leden willen omslaan. gen werd aan contributie f 1547.99%, voor gestorven vee f 533.aan rente f 42.14, nog te ontvangen f 37.Totaal f 2597.05. Uitgegeven werd voor ge storven vee f 2389.50, aan bestuur en schatters f 117.50 en f 131.17. Totaal f 2638.17. Het fonds telt op 't oogenblik 123 leden met 602 stuks verzekerd vee, tezamen voor een waarde van f 105620. In het afgeloopen jaar zijn niet minder dan 20 koeien aan het fonds overgegaan. Voorzitter zegt, naar aanleiding van dit verslag, dat de Vereeniging staat voor een tekort, al is het ook njet groot, 't Zou kunnen gebeuren, dat dit te kort voor het einde van het boekjaar nog grooter werd. Wat moet er dan gebeuren? Zullen we met dat tekort het volgende boekjaar ingaan, of zal, wat De Secretaris, roggeveen. landbouw. De Burgemeester der gemeente SCHAGEN; Overwegende, dat zoowel van de zijde van den handel als van die der landbouwers herhaaldelijk is gewezen op de wenschelijkheid, dat gegevens wor den gepubliceerd omtrent de verbouwde uitgestrekt heid, inzonderheid van die landbouwgewassen, welke hoofdzakelijk voor den verkoop worden geteeld; brengt ter kennis van de landbouwende bevolking, dat bovenbedoelde gegevens gedurende deze maand langs de huizen zullen worden verzameld en richt tot allen wie het aangaat het dringend verzoek, zoo ge trouw mogelijk de gevraagde opgaven te verstrek ken. Schagen, den 5 November 1910. De Burgemeester voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. nieuwe nitodorp. De rederijkerskamer Cicero alhier zal met Kerst tijd a.s. in de „Prins Maurits" opvoeren „Op Hoop van Zegen" van den bekenden schrijver Heijermans. ongeluk aan boord. Zaterdagmorgen ongeveer kwart voor tienen voer het schip, genaamd Vrouw Aaltje, van Zaandam ko mende, tegen de spoorwegbrug aan de Hembrug op, tengevolge waarvan de mast naar beneden kwam en ongelukkigerwijze den aan boord zich bevindenden schippersknecht over de borst trof. De man stierf spoedig daarna. RA U WELIN GEN. De D. C. schrijft: Er heeft zich op 3 November in den namiddag op de rivierstoomboot Karl Schroers XVII een afgrijse lijk tooneel afgespeeld. De stoomboot was van plan 's morgens van Rotterdam te varen. De machinist had 's morgens vóór het wegvaren de twee aan boord zijnde stokers gewaarschuwd, doch zij hadden zich toch even aan den wal naar een herberg begeven. De boot voer weg zonder de stokers, die toen zij dit bemerkten, poogden de boot terug te roe pen. Toen dit niet gelukte, namen zij te Rotter dam de Fop Smit en wisten de Karl Schroers vóór te komen, zoodat zij zich onder Hardinxveld aan boord konden laten roeien. Zij moeten gezegd hebben, dat zij hun betrekking wenschten °P te zeggen, hun goed mede wilden nemen en loon wilden vorderen. De machinist Cornelis Klap heeft verder de ge volgen ondervonden. Hij deelde mede, dat, nauwelijks waren de beide stokers aan boord, of zij stormden de machinekamer in en begonnen hem, den machinist, als razenden te slaan. Zij sloegen hem met alles wat onder hun bereik kwam, machinesleutels, roos terijzers en bijl, trachtten hem in de machine te dringen en in de vuren te werpen» Ten slotte wilden zij Klap te water gooien en hadden hem reeds op de reeling gelegd. De machinist Klap vluchtte hierop aan dek. De het dezer dagen voor het laatst „schepersdag" ge weest. De laatste wollige viervoetertjes zijn in Sep tember al van de hand gedaan, nu, na den oogst, kou de scheper om zijn recht komen; straks 1 Mei is hij er voor goed uitgezet, want de „sche- perij" (woning met landerijen, eigendom van de buurtschap, maar steeds aan den scheper kosteloos in gebruik gegeven) is verhuurd. De heidekoning is niet meer! winkel. Zaternamiddag jl. werd onder zeer vele blijken van belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer S. Vonk, in leven onderwijzer aan de openbare school te Winkel. Gedurende 27 jaren is genoemde betrekking door den heer Vonk vervuld, op een wijze, welke door de belangstelling bij het bewijzen van de laatste eer aan den overledene voldoende wordt beantwoord. Zoowel zijne collega's als gemeente-, polder- en kerkbestuur waren vertegenwoordigd, terwijl zijn lijk baar mede gedekt werd door een krans van de leer lingen der school, en een van de oud-leerlingen. Het Hoofd der School herdacht aan de open groe ve zijn werkzaam leven en bracht hem het laatste „rust zacht". De heer G. Nobel, zwager van den overledene, dankte voor de belangstelling. jachtongelukken Men meldt d.d. 5 November uit Havelte (Drente) aan de Telegraaf: Een paar zeer ïrnstige jachtongelukken vallen van hier te vermelden: De jager Andr. Hammer, aan den Veendijk, onder deze gemeente, bevond zich gisteren met Hendrik en Albert Oort, van Wanneperveen, op jacht. Bij de vervolging van een houtsnip moest H. Oort een hek overklimmen. Ongelukkig had hij van zijn dub- bellooper éen haan gespannen. Eerst klom Hammer over het hek, daarna genoemde Oort, met 't ge weer hangende over den schouder. Laatstgenoemde De heer H. K. Koster kan wel met het voorstel van het Bestuur meegaan, maar zou een vast cijfer willen vaststellen, wanneer de omslag zal geheven worden. De voorzitter vindt dat een goed idee. Er is voor ruim f 105000 verzekerd, als we nu f105 als het maximum bedrag stellen, is de omslag gemakkelijk te berekenen. Blijft het nadeelig saldo kleiner, dan gaan we daarmee het volgende halfjaar in. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aange nomen, evenals het bestuursvoorstel om het komende halfjaar 1 premie te heffen. Nieuwe leden be hoeven geen inlegpremie te betalen. Hierna komt in behandeling punt 4 van de agen da: Bespreking van de schorsing der schatters. De Voorzitter deelt mede, dat bij het bestuur een klacht tegen de schatters is ingekomen. Het heeft die klacht onderzocht en meende verplicht te zijn de schatters te schorsen. Wat toch is het geval? In de vorige Algemeene Vergadering is besloten de doode en afgekeurde koeien naar de hal van Schenk te laten brengen, 't Bleek, dat de schatters zich aan dat besluit niet stoorden, en de koeien voor een i groot deel naar de hal van Van Stipriaan hadden laten vervoeren. De schatters hebben dat volmondig toegestemd en verklaarden niet aan Schenk te wil len verkoopen en ook diens slachtplaats niet te willen gebruiken. Het Bestuur meende toen de schatters te i moeten schorsen, omdat ze een besluit van de Alge meene Vergadering weigerden uit te voeren. De heer J. Hoogvorst (een der schatters) ont kent te hebben gezegd, dat hij de koeien niet naar Schenk wilde laten brengen. Deze heeft de drie koeien van hem gehad. De heer H. K. Koster vraagt, of de koe van. Ro- mar verkocht was, voor zij vervoerd werd naar Van Stipriaan Indien dit niet het geval was, had ze naar de hal van Schenk moeten vervoerd worden. De Voorzitter zou gaarne weten, of de vergadering 'kan billijken wat het bestuur in dezen gedaan heeft. De heer Koster zou eerst nog wel willen verne- dacht van hem door de hulp van den kapitein afge- jarige man, door dit noodlottig toeval voor zijn ga- leid was, zich onder de kolenhokken te verstoppen. Hij meende dat hij anders zeker vermoord zou zijn. De politie te Hardinxveld trad dadelijk op en de beide stokers werden gearresteerd. Zij bevinden zich thans jn verzekerde bewaring in de gevangenis te Dordrecht. De ongelukkige machinist is vreeselijk gewond. Teen een geneesheer van Hardinxveld, hem aan boord der boot bezocht, was hij over borst, armen en hoofd geheel gekneusd en bebloed. Er deden zich verschijnselen van hersenschudding voor, zoodat ver voer gevaarlijk werd geacht en men hem aan boord liet. De stokers moeten den bakenmeester, die bemerk te wat er op de boot gaande was, ook nog gedreigd hebben. limburgsche verkiezingsscene. Men meldt uit Limmel-Meerssen aan de L. K.: Wat 'n herrie 't hier was den avond der herstem ming en welke scène hier werd afgespeeld is waar lijk een unicum en dient aan de vergetelheid te worden ontrukt In den beginne was 't dat de heer Timmermans gekozen waslater zou de heer Frijns de uitverkorene zijn om aan de groene tafel te mogen zetelen, want zooo zei de de heer L. v. a., lid van het stembureau, men had zich ver- Kist, 'niet de heer Timmermans maar hun candi- daat, de heer Frijns was gekozen met twee stem men meerderheid: de uitslag waB niet goed afge lezen, de ongeldige waren goed! Verslagenheid van de zijde der candidatuur Tim mermans. Gejubel bij de partij Frijns, welk gejubel en gejuich nog toenam, toen de kanonschoten be gonnen te bulderen ter eere van den heer Frijns, Ginds komen de rijtuigen uit Meerssen aanrollen, en andermaal verzekerde de heer L. v. A. plus de ove rige heeren raadsleden der partij Frijns en kiesagen- tea, dat hun candidaat gezegevierd had. Gul was 't onthaal bij den heer Frijns en bij den heer v. A. alhier. Bouquetten werden aangeboden, speechen ge- Brands; die het hiermede natuurlijk lang niet houden, misschien al plannen beraamd, politiek en g zelfs hooger politiek besproken, wijntjes en biertjes Daarna leest de secretaris het beknopt jaarverslag, blus broodjes met ham en kaas verschaft en ver- aaJ.ujx blijkt, dat er op dit oogenblik een nadeelig orberd, en het: leve Frijns! klinkt ons nu nog in =a]do is van f 41.12. 1 °or. Ia kas was op 1 Nov. 1909 f 436.91%, ontvan- Tot laat in den avond duurde de feestvreugde bij heele leven zijn gezicht verloren heeft. De ongelukkige is direct ter behandeling naar Utrecht gezonden, ZESTIEN SCHAPEN VERDRONKEN. Van een kudde schapen, grazende op de buiten schoren bij den polder Eendracht, op Tessel, zijn tijdens den jongsten, stormvloed zestien dieren door den stroom overvallen en meegesleurd in zee. ONGELUK OP DE VOSSENJACHT. Uit Arnhem meldt men: Zaterdagmiddag is het paard van den reserveluite nant der huzaren Van Weeden, die van de vossen jacht der Veluwsche Jachtvereeniging terugkeerde, op den Schelmschen Weg bij den Kattenberg door een automobiel schichtig geworden. Het paard wierp zijn berijder af en trapte hem op de borst. In be- wusteloozen, toestand werd de officier in de boer- derij bij den Kattenberg binnengedragen. Hij heeft inwendige kneuzingen bekomen. BREEZAND. Zaterdagavond werd in het café van den heer J. Jonker de Algemeene Vergadering van het Veefonds gehouden. De vergadering was door niet minder dan 53 leden bezocht. Ze werd door den Voorzitter, den heer A. de Graaf, met het gebruikelijke welkom en met den wensch, dat de besprekingen mogen leiden tot den bloei der vereeniging, geopend. De secretaris, de heer P. J. List, leest daarna de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen vraagt het be stuurslid, de heer P. van Stipriaan het woord, om te trachten, zich te zuiveren van de blaam, in de vorige vergadering, die hij verhinderd was bij te wonen, op hem geworpen, als zoude hij bij de koe van den heer A. Schilderman niet gehandeld hebben, zooals zijn plicht was. Spreker geeft een andere lezing van de zaak waaruit moet blijken, dat hem geen of althans niet alle schuld treft, maar meer den schat- fc w sta')pende.' U,''e"f men, of het bestuur meerdere zaken met de schat- hek. Door den schok ging het schot af. De onmid- besnroken heeft die invloed hebben eehad on dellijk bijstaande Hammer kreeg de volle lading in üeett' dle mvloed hebben gehad op den rug en werd als 't ware geheel doorschoten. voorzitter antwoordt dat er meer is geweest In Een der longen is geheel doorboord en moet, daar de Jutte n zoo spoedig 't geweer met hagel geladen was, vreeselijk verwond ae Plaats z«h ae scnatters met zoo spoeaig 1 gewoei wcl o mogelijk naar Aarsen gegaan, maar eerst een dag zijn. De verwonde, neuwe ijks 21 jaar_oud tan met q£ dr_e Q<)k hebbeu ze h bestuur daarvan vervoerd worden en wordt bij zijn ouders verpleegd. undie- eelaten Hij lijdt, wat te begrijpen is, duldeloos veel pijn. Jh^eTs beweren> dat wel bij den secr^ Hoop op zijn behoud bestaat zeer we ju taris zijn geweest (wat deze bevestigt). Ook zijn 't Andere ongeluk overkwam den, arb j j ze geen drie dagen later naar Aarsen gegaan, maar luatuiiiiöi ivitty viuciiLie iiitfrup düM. utju., wc a]hier. De jager H. zag een haas dij een DObcnwdi ^es Donderdags s'okers hem na, zij sloegen hem daar met houten juist> toen hij er op schoot kwam Saer van achter j Verder m6ende het bestuur, dat Schenk schade banken, emmers en alles wat los en vast was. den wal te voorschijn. Hij kreeg het schot eeae€'- I geieden bad en daarvoor eenige vergoeding moest De kapitein der boot kwam zooveel mogelijk tus- telijk in het gezicht. Een. oog werd getroffen, doen bebben Die scbade werd begroot op f 10 Die moes- schen beide, maar werd ook bedreigd. Intusschen daar een der hagelkorrels achter de beide oogen komen, voor rekening van de schatters, omdat plaagde de machinist Klap er in, door dat de aan- iangs ging, bestaat er vrees, dat de j het hun schuld was. Dat'wilden ze echter niet. De heer C. List zegt dat niet alleen Schenk schade geleden heeft door toedoen der schatters, maar ook het fonds. Bij Schenk toch betaalt de ver eeniging f 2.50 voor het gebruik van de hal en, bij v. Stipriaan f 3.50. Ook is gebleken, dat Schenk meer voor de huid betaalt dan v. Stipriaan. De heer Brands zegt, dat de Voorzitter ook niet deed, wat hij doen moest. Bij zijn koe is de Voor zitter njet geweest, ofschoon hij dat beloofd had. De heer P. Schilderman vraagt, hoeveel koeien naar Schenk moesten, die er niet gekomen zijn. Als 't er maar twee zijn, vindt hij f 10 wel wat veel. Voorzitter antwoordt, dat het er drie zijn, terwijl een vierde al aan v. Stipriaan was toegewezen, maar die koe is weer gebeterd. De heer P. Nieuwland zegt, dat de schatters niet naar Aarsen zijn gegaan, omdat ze bang waren voor een besmettelijke ziekte. Ze hoopten in Schagen den Voorzitter te spreken, maar troffen dien niet. Toen hebben ze daar met H. K. Koster gesproken en nu gi looft hij, dat de Voorzitter wel een beetje uit haat daarover de taxateurs zoo hard heeft aange pakt. De heer H. K. Koster zegt, dat hij in Schagen de taxateurs Hoogvorst en Brands ontmoet heeft, die met hem spraken over de gestorven koeien bij Aar sen. Ze vreesden voor besmetting. Ze hebben ech ter den heer Muijs geraadpleegd, die hen daarom trent gerust stelde. Ze waren toen van plan uit Scha gen naar Aarsen te gaan. Spreker weet niet wat er verder gebeurd is. Dat ging hem als gewoon lid niet aan. Hij vindt echter wel dat de schatters in twee gevallen beslist verkeerd gehandeld hebben, door doode koeien naar v. Stipriaan te laten brengen, 't Gaat echter niet aan hun daarvoor boete op te ieggen ten voordeele van Schenk, dit moet zijn ten voordeele van 't fonds. De Voorzitter antwoordt, dat er gesproken is over boete ten voordeele van 't fonds. Wel heeft hij ge zegd, dat Schenk misschien wel zou komen om scha deloosstelling. De heer Nieuwland zegt, dat er wel over Schenk gesproken is. De heer A. Tiel Gz. vraagt, of het bestuur niet hoeft te komen bij een zieke koe. Indien wel, waar om doet het dat dan niet? Voorz. zegt, dat het be stuur wel moet komen, als de schatters het niet afkunnen. Daarop vraagt de Voorz. nogmaals, of de vergade ring kan meegaan met de handelingen van het be stuur tegenover de schatters. De heer Koster vindt van slechts ten deele. Wel met de schorsing, niet met de boete ten voordeele var. Schenk. De heer Brands zegt, wanneer de Voorz. dadelijk gezegd had, dat de boete was ten voordeele van 't fonds, dan hadden de schatters waarschijnlijk geen bezwaar er tegen gehad. De handelingen van het bestuur worden daarna goedgekeurd en den schatters een boete opgelegd vau f 2.50 ten voordeele van de kas. Tot schatters worden daarna herkozen de heeren Brands tn Hoogvorst resp. met 48 en 39 van de E.3 uitgebrachte stemmen. In de plaats van den heer A. de Graaf, die be dankte. wordt met 49 stemmen tot bestuurslid ge kozen de heer H. K. Koster. De aftredende bestuursleden, de heeren C. List, P. Nieuwland en P. van Stipriaan worden met 39, 45 en 41 stemmen herkozen» Allen nemen, hunne be noeming aan. In de commissie tot het nazien der rekening wor den gekozen de heeren C. Zeeman, M. v. d. Wel en Jb. van Stipriaan, die de benoeming aannemen. De heeren A .Buij en A. Tiel Gz. hadden bedankt. Bij de nu volgende rondvraag zou de heer Brands wel willen voorstellen, dat een doode koe onmiddel lijk naar een slager gebracht werd en dat er niet eerst gewacht werd op de komst van den schatter, 't Kan toch heel goed gebeuren, dat deze uit is, of niet dadelijk komen kan. Voorzitter antwoordt, dat dit idee altijd voorge zeten heeft bij 't fonds, omdat er een hal voor aan gewezen is. Dit is nu die van Schenk. Doode koeien moeten dus zoo spoedig mogelijk daar naar toe gebracht worden. De heer G. Smit vraagt, of de hal, die thans be sproken is, na dit halfjaar bestaan blijft. Voorzitter antwoordt, dat er geen reden voor ver andering is. De heer Smit meent van wel, omdat daardoor on- eenigheden gekomen zijn met de schatters. Schenk toch loopt soms al voor den boer aan» Schenk zou wel eens willen weten, welk geval Smit bedoelt, waarop Hoogvorst antwoordt, de koe van J. de Boer. Smit stelt daarop voor, op de volgende vergadering voor het gebruik van de hal te laten inschrijven. De heer Nieuwland zou er voor zijn, dat de koeien naar den naastbijzijnden slager gingen. Dit wordt echter niet gewenscht geoordeeld. Daar niemand meer iets voor de vergadering heeft, neemt de Voorzitter afscheid als bestuurslid. Hij spreekt daarbij den wensch uit, dat het fonds moge bloeien en in grootte toenemen, waarna hij de ver gadering sluit. leringen. Voor rekening van 18 leden onzer onderafdeeling der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdamsche eierenveiling geveid 1162 eieren en 33 stuks pluim vee. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de eieren van f 6 tot en met f8.per 100 stuks en voor 't pluimvee van f0.35 tot en me.t f 1.30 per stuk. De leden zullen voor de eieren aan schoon geld per kilo ontvangen f 1.10, dat is voor eieren van 15 in een kilo 7.33 cent per stuk, 16 in een kilo 6.87 cent per stuk, 17 in een kilo 6.47 cent per stuk, 18 in een kilo 6.11 cent per stuk, 19 in een kilo 5.80 cent per stuk en van 20 in een kilo 5.50 cent per stuk. Aan de veiling is veel vraag naar zindelijke eie ren en zwaar jong en oud slachtgevogelte. Wierlngen. J.l. Zondagmorgen 10 uur werd de nieuwe predi kant der Doopsgezinde gemeente, de heer Ds. J. M. Leendertz door zijn vader den heer Ds. W. J. Leen- dertz van Amsterdam, in zijn predikambt bevestigd naar aanleiding van 1 Korinthe 3, vers 9: Want wij zijn Gods medearbeiders, Gods akkerwerk, Gods gebouw, zijt gij. Na afloop der bevestiging deed de nieuwe predi kant zijn intreê naar aanleiding van 1 Korinthe 4, vers 20: Want het Koninkrijk Gods is niet gelegen in woorden, maar in kracht. Een groote schare vulde het kerkgebouw en was getuige van deze plechtige oogenblikken. Oudesluis. Bakker G. alhier had 1. Zaterdagmiddag een on geluk, dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen, hoe wel het voor hem nogal nadeelige gevolgen had. Pas bezig zijnde zijn klanten te bedienen, geraakte zijn paard en wagen in de Groote Sloot. De wagen was ruimschoots voorzien van brood, koek enz., maar de geheele inhoud geraakte door het water bedor ven- Het liet zich eerst aanzien dat het paard zou verdrinken, doch gelukkig wist men het lemoen los te krijgen, waarna het hiermede achter zich, door dr Groote Sloot zwom, en aan den anderen kant er werd uitgehaald. De wagen was een weinig bescha digd. Voor de jeugd was het echter een buiten kansje, want die was later druk aan 't visschen naar speculaas. Hoewel wat gedrenkt door het water gin gen ze toch gretig naar binnen, fieuwe Nledorp. Zondagavond 6 Nov. werd er in „De Roode Een hoorn" van den heer C. Kooiman eene tooneeluit- voering gegeven door de alhier gevestigde rederij kerskamer „Nieuw Leven", die optrad met een oor spronkelijk tooneelspel, geschreven door Iqte Ons man, getiteld „Vergulde Leugens". Met dit stuk, dat in vier bedrijven is verdeeld, is wel een geheele avond te vullen. Er was dan ook van geen nastukje spra ke. Vergulde Leugens heeft in zich verschillende passages, waar zeggingskracht en vlot samenspel bepaalde vereischten zijn, om die fragmen,ten goed tot hun recht te laten komen. Van dames zoowel als van heeren wordt daarbij af en toe vrijwat geëischt- Maar we kunnen getuigen, dat men in die momen ten bij „Nieuw Leven" terdege op zijp hoede was. De leden gaven blijk dat het hun ernst was geweest bij de instudeering van wat hun rol hen gaf te zeg gen niet alleen, maar ook te doen- Vooral Maurice van Diepenbeek, een jong advocaat en zijn nichtje Meta, die we als zijn verloofde leeren kennen, doch die van zijn doen en laten nogal nauwkeurig 'op de hoogte komt en naar aanleiding daarvan heel wat met hem heeft af te reken-n en hem zelfs op zijn verjaardag, bij wijze van surprise de half versufte treurende moeder van een jong gestorven, door hem verleid meisje, Netta Beer genaamd, op het onver wachts in het ouderlijk huis brengt, vooral dit tweetal hoofdfiguren kenmerkte zich door een kra-

Schager Courant | 1910 | | pagina 1