Zaterdag S2 November ISJIu. 54ste Jaargang No. 4811. Bureau: SCHAGEN, Laan D 4. Uitgeversi TRAPSWiAM Co» EERSTE BLAD. Van het Haagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. Alieieei Nieuws- m re: AdïertEBtie- Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-. Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer ge plaatst. INGEZONDEN STUKKEN éen dag vroeger. Intere. Telephoon 1\o ZO. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25; iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer beslaat uil drie bladen. Den Haag, 11 Nov. De aandacht, waarmee men heden in het Parlement luisterde naar de rede van minister Malefijt bij de algemeene beschouwing over de Indische begrooting voor 1911 was vooral gespitst op hetgeen Z. Exc. zou zeggen over de bekende circulaires van den Gouv.-Generaal Idenburg inzake Zondagsrust en de passars. Erkend moet worden, dat de verdediging tact èn „temperament" deed kennen, Tikjen naïef slechts was de vraag, waarom de In dische pers, alvorens den toewan-besaar dan toch zoo schromelijk te miskennen in diens bedoelingen riet liever eerst „meer licht" ter officiëele plaatse had pogen te verkrijgen. De heer Malefijt kent Indië slechts van „hooren zeggen"; dus mag men hem deze vraag niet alte zwaar aanrekenen... Maar nu de quaestie zelve. Van gemis aan toeschietelijkheid kan de heer Male fijt werkelijk niet beschuldigd worden. Hij is het ermee eens, dat dingen als de hierbedoelde niet per circulaire, maar per ordonnantie moeten geregeld wor den en zal in dien zin den landvoogd „verzoeken". En overigens zet hij met kracht en klem uiteen, dat de heer Idenburg niemands overtuiging wilde dwin gen. Men heeft de circulaire over de Zondagsrust to taliter verkeerd opgevat. Louter officieel, streng-amb- telijk ten opzichte van Zondagsfeesten, Anders niets! Neen, de zaak zit nog heel anders in elkaar. De circulaire werkt preventief tegen besnoeiing van gewetensvrijheid. Laat nu nog eens een hoogere pro- beeren. onder het ambtenaren-personeel, om een la gere te dwingen tot iets, met zijn geweten in strijd! Ware het slechts, riep de heer Malefijt uit, dat in Nederland nooit wetten waren uitgevaardigd, die de gewetensvrijheid meer aan banden legden dan deze circulaires, waarbij inlandsche ambtenaren tegen woeker slechts goede credietbanken kunnen baten. Verder: dat naargelang men beter voorberei de, meer-ontwikkelde inlandsche rechters krijgt, ook de schandalen met valsche eeden e.t.q. zullen ver dwijnen; verzoekt over de „perkara" van den land- raads-praeses te mogen zwijgen... Dinsdag de Arbeidsinspectie. De heer Schaper is numero éen van de sprekers. Er volgen nog een stuk-of-wat. Hoe lang is *t nog tot Kerst!? Mr. ANTONIO. IN- EN UITVAL VAN HET Hl)BIJL». Toen de schoolopziener kwam, vond hij den dorps schoolmeester in een angstige en opgewonden stem ming. „Wel wat scheelt er aan?" vroeg hij. „Ik ben wanhopig over de jongens in de hoogste klas," zei meester. „Ik heb hun in 't kort iets ver- teld over het opwekken van de levensgeesten bij drenkelingen." ,,'n Uitstekend idee. EnV' „Nu heb ik al verschillende jongens moeten la ten schoolblijven, omdat ze elkander in de sloot trachtten te gooien, met de bedoeling daarna het geleerde toe te passen!" WIERINGEN. De heer Dr. A. A. Land uit Haarlem hield Woens dag 9 November jl. 's avonds half acht in het hotel Koorn een lezing over Tuberculose, die spr. met lichtbeelden verduidelijkte en aanvulde. Oi) eminente wijze, maakte spr. zijn gehoor dui delijk de ellendige en geweldige gevolgen van de tuberculose op de menschheid. Met cijfers bewees spr. de enorme verliezen die aan deze ziekte zijn te betreuren- Tegen de cholera neemt de regeering steeds maatregelen, de tuberculose verwoest meer menschen dan de grootste cholera-epidemie. De idee, dat deze ziekte niet was te bestrijden, welke meening vroeger meermalen werd geuit, noem de spr. onwaar, ook de bewering dat men met deze ziekte als geboren werd. Spr. zeide, dat de besmet ting door bacillen werd overgebracht en door een niet bedoeld zijn en die, wat de passars betreft, slechtfsterke verspreiding daarvan werd de besmetting in het personeel van politie en pandhuizen rust willen de hand gewerkt. verschaffen... j Een sterk middel ter bestrijding noemde spr. de Een oogenblik gromde opkomende „beweging", door zon, daar hierdoor de bacillen worden gedood. Alle deze woorden uitgelokt, door de zaal... Doch 'twas aanbeveling verdient dus het wonen in rein© en verhoor op het bureau, zonder meer vertrekken, op grond, dat hij uit noodweer gehandeld had. De Parijsche politie ziet blijkbaar in dat zelfver weer het eenige probate middel is tegen de toenemen de brutaliteit der straatroovers. „En in de buitenlandsche correspondentie uit België ia 't zelfde blad, (De Tijd) van 29 Oct. staat bij 't verhaal van den terugtocht van den Duitschen Kei zer van het stadhuis in Brussel: „een fluiter werd door het publiek flink afgeranseld". „Zoo „stoot" de vrijheid der eenen tegen het recht van anderen." Boven het artikel staat: OnderkruipersrechL Men ziet, dat deze kapelaan nog al wat aandurft. Degeen, die ons deze artikeltjes toezendt, vraagt, of zij ons geen aanleiding geven tot een „hartig stukje". Wij meenen, dat de artikeltjes voor zich zeiven het woord doen. Zij zijn hartig genoeg. Voor degenen, die als het zonder-houvast-afglijdende deel van de natie worden afgeschilderd kan het wellicht een troost zijn, te ontwaren, dat aan de andere zijde van de antithese er zijn, die reeds zoo goed als tot onderaan zijn gezakt. N. R. Ct. HOOGWOUD. Beroepen naar Bolsward de heer Ds. D. N. Zuit- hoff, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Aarts woud. Aartsvroud. Woensdag had ten overstaan van Notaris De Boer, in het lokaal van den heer C. Keijzer de openbare ver- kooping plaats van een perceel weiland, liggende in het Groene Wuiver alhier, groot 1.22.50 HA. en toe- slechts heel-even... Vooral wat de heer Colijn over het optreden van den Gouv.-Generaal Idenburg heeft gezegd, zal zijn effect niet missen. Laat 't zijn, dat de Indische pers hier wat erg hard van stapel is geloopen, te Buitenzorg, al of niet via-Plein, zal men nu toch beseffen, dat men omzichtig dient te wezen. Best mogelijk, dat 's heeren Idenburg's intentiën glad-verkeerd zijn uitgelegd. Deste beter!... Den minister Malefijt te verwijten, dat hij wars is van „gemeen overleg" met de Kamer, 't klinkt toch werkelijk grievend-onbillijk. Een bewindsman, die de rechtspositie der vreemde Oosterlingen wil verbeteren; die bij de Begrooting voortaan een over zicht van den finantiëelen gang der bedrijven in Indië geven, moet men hem niet in eere houden? Be schouwen als vriend en medewreker van hen, die Indië's belangen wensehen te dienen?... De heer Malefijt bleek nog optimistischer gestemd ten aanzien van de Indische finantiën, speciaal wat de tin-vooruitzichten betreft. Waarom Z.Exc. van adverteeren om geschikte amb tenaren te krijgen, uitgaven, eerst sprak de heer Malefijt van tonnen, toen van duizenden!, dacht, die de schatkist niet kan dragen: 't blijft ietwat- duister. Over het algemeen lijkt deze minister meer man van de theorie dan van de frissche praktijk. Aan zijne verklaring dat hij van het eerste oogenblik af, dat men hem de leiding van Koloniën op de schou ders legde, hard en onverdroten heeft gewerkt: wie een landverkooping 's avonds te doen houden. - HOOGWOUD. Zondag 6 November en Donderdag 10 November j.1. gaf de rederijkerskamer ..Phenix" alhier haar eerste uitvoeringen in dit winterseizoen, in de kolfbaan van den heer P. Has. Het programma bestond uit twee stukken en wel: I. Plicht dramatische schets in éen bedrijf door Justus van Maurik Jr. en II. Broeders J Vrijmetselaars, blijspel in drie bedrijven, naar het Duitsch van Carl Laufs. De stukken werden beide avonden over het geheel uitstekend gespeeld, en vooral het laatste wekte bij de opgekomenen de lachspieren zeer op. Na afloop der uitvoering volgde het gebruikelijke bal. Aartswoud. Zondagavond j.1. ga! de gy mnas tiekve reeniging ,.Sparta" en de Damesafdeeling van Winkel, in het lokaal van den heer C. Keijzer eene openbare uit voering. Een woord van lof komt den leden toe voor hun uitstekend werken. Het tooneelstukje: „De Amster- damsch Straattypen", werd zeer aardig opgevoerd. „HULP IN NOOD" TE OUDKARSPEL. Bovengenoemde vereeniging vergaderde j.1. Dondér- dagavond 7 uur, ten lokale van den heer J. van Zalin ge alhier. Aanwezig waren met het bestuur 17 leden. De heer J. Joman Fz. opent de vergadering met een hartelijk welkom, de geringe opkomst betreurende. De notulen der twee laatste vergaderingen worden hierop goedgekeurd. De heer J. Ooijevaar deelt hierop mede, dé rékéning van (den penningmeester te hebben nagezién én in ordè behoorende aan den heer P. Purmer. Het werd op- bevonden. Hierna doet de penningmeester rékéning én gehouden voor f 2115 per HA. HOOGWOUD. Door den heer C. IJ. Bood is aan den gemeente raad ontslag gevraagd als doodgraver. Binnenkort zul len vermoedelijk sollicitanten voor die betrekking worden, opgeroepen. OP REIS. Wij vernemen, dat eenige landbouwers in den An na Paulownapolder van plan zijn in 1911 gezamenlijk verantwoording. Ontvangsten: contributie f 382.90 en 4 uitkeeringen van „De Philantroop" f 40, tezamen f 422.90. Uitgaven: 71 uitkeeringen f 351.90, kwitan- tiën afgevaardigden enz. I 5.40. bodeloon f 38.29. zamen f 395.59. Voordeelig saldo f 27.31. Het sak bedroeg reeds f 1782,64. totaal dus thans f 1809.95, waarvan f 1726.70 op de Spaarbank is geplaatst en f 83.25 in kas is. De heer W. Vis Jz. doet hierop verslag van het eene excursie naar Duitsch land te maken, ten einde onderling Begrafenisfonds. Het saldo bedroeg f 425.121/2, aldaar een, en, ander op het gebied van den landbouw de ontvangen contributie bedraagt f 141.50, zoodat de frissche vertrekken, terwijl het gebruik van alcohol het lichaam voor deze ziekte zeer ontvankelijk maakt. Na op onderhoudende wijze verschillende wetens waardigheden over de tuberculose te hebben meege deeld, deed een serie lichtbeelden ons zien, goed ingerichte sanatoria, lighallen, het aantasten der tu berculose van de verschillende organen enz. enz. De talrijke aanwezigen gingen zeer voldaan naar huis. KATHOLIEK ANARCHISME. Men maakt ons opmerkzaam op eenige artikelen het advies, dat het Hoog-Ambacht toch voortaan, voor het ter perse gaan, haar artikeltjes goed zou doen keuren! Zulk geschrijf, als van het Hoog-Ambacht, in het „Hoog-Ambacht", officieel orgaan van den Ned. R.-K. Textielbond St. Lambertus, waarvan redacteur is kapelaan L. J. J. M. Poels te Tilburg. In dat blad was geschreven over „onderkruipers" in dezen geest: „We mogen daarom die onderkruipers zoo maar niet doodslaan! zooals ze dat in Havre deden; niet, zooals de socialisten in Ecaussines besloten te doen, en deden, zijn aardappelen of moeshof vernielen, niet zijn put verontreinigen of zijn vrouw en kinderen slaan. Dus enkel maar met overreding werken? Zeg, doet ge dat ook met een dief? „of meneer asteblief weg wil gaan en 't gestolene weer op zijn plaats wou leggen, want stelen is onchristelijk!"" Dit scheen voor velen niet duidelijk genoeg, ,,'t Was voor de menschen wel wat te geleerd" schreef na te gaan. Men hoopt de verkregen gegevens in, het eigen bedrijf toe te kunnen passen, PETTEN. In de afgeloopen week zijn hier vaten met lever traan aangespoeld. BURGERBRUG. Woensdagmiddag geraakte het driejarig kind van den heer B. door een windvlaag in de Groote Sloot. Nadat het een poos op de kleertjes gedreven had, werd het opgemerkt door een voorbijganger, die in vereeniging met een diehtbijzijnden schipper 't kind van een wissen dood redde. AVONDJES VOOR DE JEUGD. Door de samenwerking van verschillende vereeni- g.ngen aan den Langedijk en St. Pancras, is een ver eeniging tot stand gekomen om af en toe op de verschillende plaatsen een gezelligen avond te hou- entvangsten in totaal f 566.621/2 beloopen. Hiervan wer den 2 uitkeeringen f 10 en f 14.15 aan bodeloon uit betaald. Het saldo, in zijn geheel op de Spaarbank geplaatst, bedraagt nu f 532.471/2. De voorzitter deelt mede, dat tot het onderling be grafenisfonds 9 leden zijn toegetreden en spréékt één Woord van opwekking tot aansluiting. Tot commissieleden voor het nazien der volgende re kening worden benoemd de heeren P. J. Kat en J. van Zalinge, met als plaatsvervanger de heer W. Zweed. Allen laten zich deze benoeming welgevallen. De secretaris doet hierop verslag van de in Sep tember gehouden vergadering van den Bond van Zie kenfondsen, waar concept-statuten en huishoudelijk [regle ment zijn behandeld, om de Koninklijke goedkeuring te verkrijgen. In de vorige ledenvergadering wilde men gaarne dé afdeeling Koninklijk goedgekeurd zien; Nieuwe Nle den voor de jeugd, waarbij worden uitgenoodigd dorp heeft dit geprobeerd en dit is geweigerd. meisjes en jongens van 13 tot 18 jaar, met vrijen toegang voor ouders. Doel van deze bijeenkomsten is, dat door bekwame sprekers in eenvoudigen vorm een actueel onderwerp wordt behandeld, waarna dan door de jongelui verschillende vragen mogen wor- Aan het reglement van don Bond is hierom nu een artikel toegevoegd, waarbij wordt gezegd, dal de Bond zal werken voor keuring van levensmiddelen etc. Hierna komen ter sprake de uitkeeringen, die aan weduwen worden verstrekt. De bode go:'ft hiérom- mvwuruieu U Wil. gcnoini. *T j v,.-r twijfelen? Maar ook dergelijke de redacteur in een volgend nummer, en dusi zou hij zal er in ernst aan noeste ijver kan niet schenken den „kijk op de din gen", welke eigen is aan den man, die zelf heeft rondgekeken in de wereld!... Het geschil tusschen den heer Bogaerdt en den minister ten aanzien van het al of niet christelijk karakter van het Heilsleger ontsluiert iets an de „antithese" tusschen Dordt en Rome. Is de doop maatstaf voor het al of niet Christen-zijn?De heer Bogaerdt zegt ja, de heer Malefijt neen. Voor de hechtheid der coalitie is 't gelukkig te prijzen dat men niet nóg dieper op deze quaestie is ingegaan. Zelfstandigheid van bedrijven, in- of doorvoe ring van ©ene commerciëele boekhouding daarbij; ver heffing van het inlandseh element; al deze zaken vinden bij minister Malefijt warme, krachtige, alge- lieele instemming. Kapitein Thomson slechts, behalve dan jhr. Victor de Stuerè, die de Kamer nog eens bezwoer, tocb meer hart te hebben voor het afgrijselijke der Atjeh- gruwelen, blijft ontevreden- Hij vindt 't ongehoord, dat de minister wèl, hij, Thomson!, niet mag citeeren uit het rapport-Liefrinck. Te vergeefs tracht te graaf Van Bylandt hem aan het verstand te bren gen, dat zijn grief lichtelijk-onlogisch moet heeten... Hij'was niet te overreden of te overtuigen. En ten aanzien van de Idenburgsche circulaires houdt de geduchte en strijdvaardige kapitein een „oeil en campagne". Een of andere Vragen-\ rijdag komt hij erop terug. Hij ligt in hinderlaag, o minjster en toewan-besaar! Daarmee was de algemeen© beraadslaging afgeloo- Pen. Een enkel bliksemflitsje uitgezonderd is zij, zelfs zij die botsinkjes verwachtten zullen het willen toegéven, bijzonder rustig en vreedzaam verloopen,de' „gevaarlijke puntjes" incluis. Bij Justitie heeft heer Duijs uitgepakt over den woeker, over het „gewrocht der duisternis", genaamd l drukpers-ordonnantie In Indië; eindelijk nog: over een tweemaal getroffen landraad-president, die een Inlandsche vrouw tot vriendin had en over schan dalen bij de inlandsche rechtsspraak, waarbij valsche eeden voor een kwartje en oeu dubbeltje zouden worden verhandeld. De minister antwoordde, dat er in Indië belang- 1 Uker dingen aan de orde zijn dan de uitbreiding der persvrijheid, waarvan juist in den laatsten tijd schromelijk misbruik word- gemaakt. Verder: dat den gesteld, welke met den spreker kunnen worden tr^nt inlichtingen 'over een 10-jarig tijdvak, waaruit behandeld. Zoo wordt hiermee het nuttige aan het Blijkt, dat het bedrag der uitkeeringen aanmerkelijk hooger is dan dat der contributie. Toch zal men voor- lcopig geen wijziging aanbrengen. Goedgevonden wordt ziekenbriefjes, ten gemakke van den geneesheer te laten drukken. Aftredende bestuursleden voor dit jaar zijn de hee ren C. Blokker en W. Vis Jz. Candidatenlijsten, wan neer men tegen-candidaten wil stellen, zijn te vérkrijL gen bij den secretaris en moeten ongeveér 15 Januari ingeleverd worden. Door den secretaris wordt thans de meening geuit, aangename gepaard. Donderdagavond werd de eerste avond voor de jeugd gehouden te Zuidscharwoude in een lokaal van den heer A. Kist aldaar. Door den heer Du Burck, onderwijzer te Zuid scharwoude, werd de bijeenkomst geopend, welke was bezocht door een 40-tal jongelui, onder wie 5 meisjes. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Smit, directeur der gasfabriek aan den Langedijk, waarbij door spreker het onderwerp Gas werd behandeld ^a' personen, die den 18-jarigen leeftijjd hebben bé- en wel van af het eerste gasverbruik tot op de reikt, zich voor de jaarvergadering moesten aangeven groote ontwikkeling van heden welke er in de gas- a's 'jd en dat zij dit anders niet kunnen worden, fabrikati© nu plaats heeft. Hierover volgt eenige discussie, met het resultaat Deze uiteenzetting werd door de aanwezigen met dat op de agenda voor eene volgende vergadering „ré- het grootste genoegen aangehoord en de eerste spre- glemcnts-herziening" zal worden geplaatst, waarbij dan ker voor „een avond voor de jeugd" heeft eer van ook de grens voor toetreding zal kunnen worden ge- zijn werk, de jeugd ©n de ouderen hebben dezen wijig< 1 avond bepaald genoten en geleerd. Wanneer deze avonden nu maar trouw worden be zocht, dan kunnen zij zeker goede vruchten dragen, voor de jeugd van den Langedijk en St. Pancras Bij de rondvraag vraagt de heer Van Zalinge iets naar aanleiding van het Begrafenisfonds, waarop hem inlichtingen worden verstrekt. j Hierna volgt sluiting door den Voorzitter, die hoopt, Een volgenden keer zal de heer J. H. Keizer van dut de besprekingen in het belang der vereeniging mo- Noordscharwoude voor de jeugd behandelen: de boek- go zijn geweest. het eens wat verduidelijken. Nu kwam er dit: „Dat diegenen, die in hun recht zijn, niets meer tegen de onderkruipers mogen doen, dan 'n mooi praatje houden, wordt wel gezegd; maar dat zij meer mogen doen wordt ook verdedigd; deze ineening wordi voorgestaan door prof. Pottier, door het blad der Aalmoezeniers van den Arbeid en door andere voor aanstaanden in de Roomsche vakorganisatie. Dat men echter bij het verweer niet verder mag gaan dan n o o d i g is om 't onderkruipers onmogelijk te ma ken, is duidelijk; men mag 't er niet op aanleggen een dief dood te schieten als men met een schot in de lucht maken kan, dat hij gevat wordt; en tus schen een schot in de lucht en een doodelijk schot zijn er nog schoten, die 'm op andere plaatsen kun nen treffen, zoodat men toch zekerheid heeft, z'n eigendom terug te krijgen." Dat was overduidelijk, en het wekte, naar het schijnt, ook in katholieken kring ontsteltenis. Al thans, tegen den schrijver-geestelijken adviseur van den Bond, die ook nog geleerd had „dat de gewone leden, en de meer dan gewone leden de fijnheden (van de zedeleer) evenmin kenden als een adviseur de fijnheden kent van de techniek," kwam in de Tijd reeds een R.-K. Priester in verzet, n.b. met was toch het reinste Marxisme altijd volgens den schrijver ia de Tijd. Zie hier nu wat het Hoog-Ambacht van 5 Novem ber daarop antwoordt. Er wordt zoo lezen we daar heel wat geschreven over de in het Hoog- Ambacht aangehaalde meening van prof. Pottier. Volgt dan letterlijk: „Maar 't is mij nu niet te doen, om daarover ver der te gaan schrijven- Maar ik wilde een paar din gen vasthouden, die mij onder 't oog kwamen, en mij nu meer troffen, omdat deze kwestie gaande ia „Een groote twee weken geleden, 't was meen ik In 't no. van 21 October,,,, had „De Tijd" het vol gende stukje met het volgende opschrift: Een probaat middel. Dezer dagen werd een werkman op den boulevard de la Chapelle te Parijs, na het vallen der duister nis, door twee vrouwen omringt. Daar haar manier van doen hem verdacht voorkwam, rukte hij zich los, waarop een aantal apachen op hem aanvielen. Met een paar welgerichte revolverschoten wist de ar beider twee zijner aanvallers in het zand te doen bijten. De toegeschoten politie nam beiden gevan- J LI gen, en liet den aangevallen werkman, na een kort geheel vol, vandaar Is 't een goede maatregel om wonder vond: „er moest zooveel stof van haar af- drukkunst. Waarland. Uitslag van de publieke verkooping in 't lokaal van den heer A. v. Ophem, alhier ten overstaan van Notaris Gottmer te Obdam, op Donderdagavond 10 Nov. 1910, van eenige perceelen wei- en bouwland met een perceel rietland, tezamen groot 6.36.70 HA., voor de erven van wijlen den heer A. Zut, vroeger alhier, laatstelijk gewoond hebbende te 't Veld. Perceel 1. Wei- en Rietland, 46 snees, per sn. f 66. Kooper de heer As. Doodeman alhier. Perc. 2 tot en met 7. Bouwland tezamen 61 snees voor f 3967. Kooper de heer Jn. Stoop alhier. Perc. 8. Bouwland, 15% snees, per sn. f59. Koo per de heer D. Zut alhier. Perc. 9. Bouwland, 14 snees, per sn. f 60. Kooper de heer Jn. Zut Az. Perc. 10. Bouwland, 5 snees, per sn. f83. Kooper de heer D. Doodeman. Perc. 11. Bouwland, 12 snees, per sn, f96. Koo per de heer Jn. Stoop, allen alhier. EEN S-i'IRITISTEN-ONTM AS KERING. De bekende spiritist De Fremery doet in het blad „Het Toekomstig Leven" een heerlijk verhaal, hoe hij in Den Haag in September ten huize van S. A. Schut eenige zich voor spiritisten uitgevende be driegers ontmaskerd heeft. Er waren daar reeds meer malen séances gehouden, waarbij een geest van een afgestorvene door een medium gematerialiseerd zou zijn. De voorstelling, die de heer De Fremery bijwoon de, gebeurde in het bijna-donker. De gasten zaten in een kamer en de materialisatie had plaats iu een aangrenzend kabinetje, waarvoor half geopende gor dijnen hingen. Het medium werd in slaap gemaakt op een stoel en verscheidene) malen vroeg men den heer De Fremery of hij haar handen niet zag in het half-donker; hij antwoordde echter steeds slechts een lichtere plek te zien. De hypnotiseur heette Timmerman. Wat hij te zien gaf, was eerst een wolkig iets dat omhoog rees uit de linkerzij van het medium en later weer in- Perc.12 en 13. Bouwland, tezamen 36 snees voor kromp. Dat heette de geest van zekere Maria. Later, nadat de gordijnen een tijdje gesloten waren ge weest, werd het nog mooier. Men zag toen een sier lijk in witte lappen gedrapeerde gestalte met bloote armen en beenen, die zich statig door het kabinet bewoog en zich heenboog over het medium, dat, naar beweerd werd, nog steeds met gevouwen handen in den stoel lag te slapen. Dit heette de geest van zekere „Jo", een overleden zuster van den magne tiseur Timmerman. Zij knipte met de vingers f 2845. Kooper de heer P. Zut Az., Noordscharwoude Perc. 14 en 15. Bouwland tezamen 15 snees voor f741, Kooper de heer Jn. Bos 1. d. Smeugelpolder. Perc. 16. Weiland, 39 snees, per sn. f 32. Kooper dezelfde. Alle perceelen tezamen brachten in 't geheel op, de som van f 15.158.50. Voorwaar geen kleinigheid voor ruim 6 HA. land. Ook werd dien avond voor den heer A. Zut Jbz. élis nog 'n akker bouwland verkocht, groot 22 snees voor j men haar iets vroeg, tilde een der handen" van het f48 per snees aan den heer C. Trompetter te Noord- medium op en tikte Timmerman zelfs speelsch op scharwoude. de dikke wangen. Timmerman toonde zich intus- Er was voor deze verkooping enorm veel belang-1 schen zeer bezorgd over het medium dat zei hij stelling; de groote nieuwe zaal van Van Ophem was er erg „minnetjes" uitzag, wat de gastvroéw geen

Schager Courant | 1910 | | pagina 1