Telegrafisch Weerbericht. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. genomen zijn, om zoo'n materialisatie op te bou wen!" Den heer Fremery werd nu toegestaan zich van de, echtheid van het spul te overtuigen door een voet van het medium te betasten. Zekerheidshalve greep hij echter fluks naar de handen, waarop zoo dikwijls de aandacht gevestigd was. Hij greep... een met een zakdoek opgevuld- wit-garen handschoen en bespeur de tegelijk, dat alleen de japon van het medium in den stoel lag. De „geest", een en ander bemerkende, riep nu luid: „Laat los! Niet verder! Genoeg, ge noeg! O God!" De „geest" bleek niemand anders dan het verkleede medium zelf, mej. Boogaart, vroe ger mevr. Van Noordt, een dame, die met den mag netiseur samenwoont. Er was groote ontsteltenis, verwarring en veront waardiging in de kamer onder de lichtgeloovige lie den die zich zoo hadden laten beetnemen. Tegen het tweetal, Timmermans-Boogaart, die ook ter genezing somnambule-séances houden, waarschuwt de heer De Fremery nadrukkelijk. melkboycot opgeheven. Het comité van actie te Enschedé, dat naar aanlei ding van de melkprijs-verhooging de boycot had uit gesproken over de Lonneker Coöp. Melkinrichting en tal van melkventende boeren, heeft deze boycot thans opgeheven. De strijd is dus door de melkverbruikers verloren. twee vaartuigen gestrand. tijdens het stormweer zijn gisterennacht twee, in het zoogenaamde Krabbersgat, in de Zuiderzee, bij Enk- huizen, voor anker liggende tjalkschepen losgeslagen en gestrand. Van de eene tjalk „Confiance", schipper R. Danhof, komende van Rotterdam, met een lading rogge, bestemd voor Gorredijk, was de schipper gister avond met de twee oudste dochters om proviand de stad ingegaan en keerde niet op zijn vaartuig terug. Zijn vrouw met vier kinderen, waarvan het oudste 12 jaar en het jongste 3 maanden oud is, bleef in het noodweer zonder eenige mannelijke hulp den ge- heelen nacht alleen op het vaartuig achter. Dat haar maft niet terugkeerde, deed haar vermoeden, dat deze met de twee kinderen in de sloep was omgeslagen en verdronken. Te ruim middernacht sloeg het vaartuig van het anker los. Het was toen vrijwel aan wind en golven prijsgegeven, en strandde ten slotte tegen den voet van den Zuiderdijk. Op het van dit vaartuig gemaakte alarm, vertrok de kapitein met de sleep boot ,.De jonge Jan", om hulp te bieden. Het gelukte de kraninge bemanning, de in levensgevaar verkeeren- de vrouw en vier kinderen van het reeds vol water loopende tjalkschip te redden. Bij het aanbreken van den dag bleek, dat de schipper niet zijn twee oudste dochters aan den wal was gebleven, aangezien men, hoewel men daartoe pogingen had aangewend, met de sloep onmogelijk het vaartuig had kunnen bereiken. Door de vereeniging tot redding en het verleenen van hulp aan schipbreukelingen, is in hun eerste behoefte aan onderdak en kleeding voorzien. De geheele visschersbevolking is bijna bezig om het gestrande vaartuig te lossen. Er bestaat wel kans het vaartuig te behouden. Te zes uur in den morgen bleek, dat een tweede vaartuig, het tjalkschip „Vertrouwen", schipper R. Bos, van Hoogezand, eveneens met rogge geladen, en ko mende van Rotterdam, op een der leidammen van het Krabbersgat was geslagen. Te ruim acht uur is dit vaartuig door de sleepboot „Vooruit" vlot gemaakt en behouden in de haven te Énkhuizen gebracht. Harenkarspel (Waarland). Onze plaats gaat toch in alles met z'n tijd mee. Wat wij hiermede bedoelen, is de keuveltjesavond, een avond van waar kindergenot. Voor ongeveer 15 jaar terug was er geen sprake van om in 't Waarland een keuveltjesavond 'ie houden; wij voor ons hebben dit genot tenminste nooit gekend. Tegenwoordig echter, ziet men. als het donker be gint te worden, op dezen avond in de verte verschei dene lichtjes zweven, die al nader komen, wat een eigenaardig gezicht oplevert in deze plaats, waar de gaslantaarns nog geen burggcrrecht hebben verkregen. Deze lichtjes worden door de kinderen in allerlei vorm gedragen: een kaars in een uitgeholde peen, raap of roeide kool, ook wel enkelen met een gewone lan taarn: zelfs waren een paar kinderen gewapend met een fel-!ic.htgevende fietslantaarn, wat Wei het aller nieuwste is. Als men deze kinderen dan, 't zij arm of rijk aan uw deur krijgt en zij heffen hun eentonig gezang aan, van„sinte, sinte Maarten" dan is men allicht ge neigd om het kinderhart met een kleine gave te ver blijden. Dat er gisterenavond terdege gebruik is ge maakt van dit eigenaardige kinderfeest, kan blijken uit het feit, dat hier iemand werd bezocht door ongeveer 50 kinderen. Als dan de Noordenwind op de deur blaast, dan is men werkelijk blij, als het is algeloopen. eet op uw huisnummer! De Haagsche Nieuwe Courant schrijft: Donderdagnacht. Onstuimig gierde de storm uit het westen; kletterend zwiepten hem hagel en, re gen in het gelaat. Zwoeger, na volbrachte nachttaak, keert huiswaarts. De zooveelste straat links van de „laan" zonder een enkelen boom, daar woonde hij, aan de rechterzijde, oneven nummers. Zwaai' onder fietscape gebogen, de pet in de oogen, het hoofd ge bukt om beter den storm te kunnen trotseeren, stak hij de straat over: op den hoek winkelhuis, dan 4 deuren der daaraan grenzende boven- en beneden verdiepingen; weer een winkel dan, en zoo vervol gens, de heele troostelooze straat door. Zoo is Immers het beeld van onze moderne stads- buitenkwartieren: twee of drie verdiepingen, éen ge- vellijst voor de geheele straat, daaronder éen ramen- rij der bewoners van twee-hoog; idem voor die van éen-hoog; idem voor de benedenhuizen. Deuren even eens gelijkvormig, alles fabriekswerk; sloten voor het meerendeel idem idem. En de sleutels als gevolg hiervan 6ok. Wat een geluk toch, dat we een stads bestuur hebben, dat nummers, wel éen van vorm en tezelfder hoogte aangebracht, links en rechts van de deuren liét schilderen zóo groot, dat ze op 'n kwartier afstands zijn te lezen. Nu nog een opwek king onder den naam der straat op het hoekhuis: „let op uw huisnummer!" Dan zijn abuizen niet meer mogelijk. Nachtzwoeger dan sloeg linksaf, passeerde eenige keeren de zooveel maal vier deuren, hield halt, gooi de zijn rechter-mantelhelft over den schouder, zocht z'n sleutels, opende de deur en sloot die vervolgens. Gelukkig, hij was thuis. Hij ontdoet zich van den doorweekten mantel, wil dien ophangen aan den ex presse lijk daarvoor aangebrachten kleerenhaak Die is verdwenen! Hij kijkt rond en komt tot de minder aangename ontdekking dat hij zich „thuis" bevindt in de be nedenwoning van 2'u buurman. Gooit weer den drui penden mantel over den schouder, opent en sluit de deur alsof er niets gebeurd was en zoekt een maal vier deuren verder z'n eigen home! Geen der buren heeft i Ls gemerkt. Let op uw huisnummer! afperking. Een tachtigjarige blinde vrouw, buiten de kom der gemeente Zonnemaire met een dienstbode wonende, kreeg bezoek van een haar onbekend persoon, die onder allerlei bedreigingen een som gelds van haar vorderde. De oude vrouw, bevreesd voor de geuite bedreigingen, gaf den man al het geld, dat ze in huis had, zijnde f 55. De dienstbode spoedde zich daarop naar het dorp om hulp. De burgemeester stelde de justitie te Zierikzee van het geval in kennis, die zich terstond naar Zonnemaire begaf en een onderzoek instelde. Verschillende personen heeft de rechter-commissaris reeds in verhoor genomen. sneeuw. In de omgeving van Winschoten is de sneeuw he- eeuige duimen dik gevallen. Vele telefoon draden waren in, 't, ongereede geraakt. de moord te spaarndam. Omtrent den dubbelen moord Ie Spaarndam is bij de justitie mededeeling ontvangen, dat een passeerend fietsrijder Zaterdagavond reeds heefl gezien hoe de vermoorde heer Melchior in zijn schuurtje lag. Hij reed er op de fiets voorbij, zijn lantaarnlicht scheen naar binnen en loen zag hij den heer M. in de houding waarin hij Zondag werd gevonden. TI ij dacht dat deze bezig was mei rattenvangen. Gistermiddag heeft de rijksveldwachter nog eens uit drukkelijk bij de bewoners van Spaarndam geïnfor meerd naar daar Zaterdag geziene menschen. portugeesche jezuïeten. Van bijzonder wél ingelichte zijde ontvangl De Tijd de mededeeling, dat de Portugeesohe Jezuïeten, wélké vóór een paar dagen te Vlissingen geland zijn, hun j verblijf niet in Nederland zullen vestigen, doch allen 1 voor de Missiën in Noord- en Zuid-Amcrika bestemd zijn. De Tijd meent, dat de N. Crt. nu wel gerust zal zijn. Van den kant der bedoelde ballingen slaat ons vaderland geenerlei gevaar te duchten. Het zal ons hoogst aangenaam zijn. overstrooming venserpolder. Gistermorgen omstreeks zes uur werd bemerkt, dat het bovengedeelte van den dijk van den Venserpolder, gelegen oostelijk van Duivendrecht, over een afstand van ongeveer 10 meter was weggespoeld en dat het water van de ringvaart van den aangrenzenden Bijl mermeerpolder, waarlangs deze dijk loopt, den polder binnenliep. In allerijl werd het vee, koeien en scha-" pen, dal zich nog in den polder bevond, in veiligheid gebrachtDaarna ging men over tot het herstellen van den dijk. De houten beschoeiing bleek nog stand ge houden te hebben en daarom werd alles in het werk festeld, om deze schceiïng zooveel mogelijk te verster en, eerst met steenen. later met zakken zand en puin. Te twaalf uur gistermiddag had men goede hoop, dat men 'Tiet water verder kon tegenhouden. Een kleine oppervlakte van den polder stond op dat uur slechts gedeeltelijk blank. Terwijl men, onder leiding van het polderbestuur en in tegenwoordigheid van den bur gemeester van Weespercarspel, den heer Bletz. onder welke gemeente het bedreigde deel van den polder, behoort, met deze werkzaamheden bezig was. maalde het er vlak tegenover gelegen stoomgemaal van den Bijlmerpolder lustig door, in weerwil van den toch reeds hoogen waterstand in de ringvaart, waardoor de overstrooming veroorzaakt werd. Vier jaar geleden, in Octcber 1906. brak op dezelf de plaats, maar over een veel grootere uitgestrektheid, de dijk van den Venserpolder door, zoodat de pol der onderliep. Toen werd, om de schade te kunnen herstellen, een deel van de ringvaart van den Bijl merpolder drooggelegd. Na deze doorbraak werd de dijk met een houten beschoeiing versterkt en deze be schoeiing hield gistermorgen het water, voor zoover het niet over den dijk liep, tegen. 12 november. VERWACHTING: Toenemende tot matige of krachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Toenemende bewolking. Waar schijnlijk regen. Zachter. misdaad en de jeugd. In Parijs wordt elke dag steeds meer geklaagd over de plaag der straatindividuën, de Apachen. En men wil om daar een eind aan te maken, de lijf straffen weer invoeren. En het is vooral de Jeugd, die steeds meer op zijn rekening moet hebben van alle straatschandalen, diefstallen, aanslagen enz. Het is ontzettend, zooals het aantal jongens, kin deren mag men wel zeggen, onder de misdadigers in de laatste jaren aan het stijgen is. Een paar dagen geleden heeft de nu afgetreden minister van justitie in Journal Officiel een rapport over de kinder-crimi- ualiteit gepubliceerd, waarin hij tot de conclusie komt, „dat het percentage van criminaliteit, dat ieder jaar door de jeugd geleverd wordt aan de totale crimi naliteit, in de laatste jaren duidelijk grooter wordt", vooral ten aanzien van diefstal en moord. Er zijn dus niet alleen meer misdadige kinderen dan vroe ger, maar er komen onder het toenemende aantal misdadigers ook naar verhouding steeds meer kin deren voor. Op de 1000 ernstige misdrijven tegen personen in 1909 begaan, werden er 4 gepleegd door personen van 16 tot 20 jaar, 832 door meerderjarigen. Op de 1000 ernstige eigendoms-misdrijven waren er onder de bedrijvers 8 beneden de 16 jaar, 178 van j 16 tot 20, en 814 ouder. Met andere woorden: bijna een-vierde deel van de i zware misdrijven (crimes) die in het afgeloopen jaar in Frankrijk gepleegd zijn, hadden minderjarigen tot daders! Ten aanzien van de minder zware misdrijven, die door de rechtbank behandeld worden, bestaat voor de minderjarigen onder de 16 jaar sedert 1905 een vermeerdering van 20%. Ten slotte: men kan constateeren, dat het percen tage misdadigers^ onder de minderjarigen in het al gemeen veel grooter is dan dat der misdadigers onder de meerderjarigen. Van de 100.000 Fransche jongens en meisjes tusschen zestien en twintig jaar stonden er in het afgeloopen jaar terecht: voor crimes 16, voor homicide 165, voor coups et blessures 165, voor diefstal 234; van de 100.000 meerderjarige mannen en vrouwen: voor crimes 10, voor homicide 2, voor ooups et blessures 116, voor diefstal 115. Welk een verhouding!... Het is te begrijpen dat de Fransche criminalisten zich over deze cijfers ernstig verontrusten, en al het mogelijke willen probeeren om er verbetering in te brengen. Vóór alles, wanneer ministers en Kamer eens tijd hadden voor iets anders dan voor hun eeuwig geharrewar over de „algemeene politiek", zou men natuurlijk met preventieve maatregelen moeten komen, verscherping van den leerplicht, die hier nog1 maar al te dikwijls alleen op het papier bestaat, in richting van een behoorlijk vak-onderwijs, maatrege len tegen het steeds-veldwinnende alcoholisme. Maar in verband daarmee verwacht men ook van de flinke aframmeling, onder zoodanige omstandigheden dat de jonge delinquent niet met anderen behoeft te wor den opgesloten en dus niet de kan loopt In een leerschool van misdadigheid terecht te komen, een goede uitwerking. De jury van de Seine, getroffen door het groote aantal kinderen dat ze te berech ten kreeg, heeft dezer dagen een adres aan den mi nister van justitie gericht waarin ze op invoering van de lijfstraf, het pak slaag, voor deze categorie van beklaagden aandringt, en men verwacht dat andere jury's zullen volgen. Zoo zal het misschien tot een voorstel in dezen geeSt, met strikte beperking van de straf tot de minderjarigen en met de noodige waarborgen tegen al te hardhandige toepassing, nog wol eens komen. LONDEN'8 NIEUW HOOFDPOSTKANTOOR. Londen verloor eenige jaren geleden een oude in stelling en een aardig gezicht. Vroeger kon men lu Newgate-street op het voorplein van Christ's Hos pitaal de knapen dier school zien spelen, die zoo eigenaardig gekleed zijn zonder hoofddeksel, met lange, blauwe schooljassen en gele kousen. Tegen woordig ziet men die burgerknapen maar hoogst zel den in de wereldstad. Hun school werd een jaar of zeven geleden naar buiten verplaatst. Het oude Crist's Hospitaal door Hendrik VIII aan de City geschonken en na den grooten brand van 1666 door sir Wren herbouwd, werd tot veler leedwezen afgebroken, om plaats te maken voor een nieuw hoofdpostkantoor, waarvan koning Edward 5 Jaren geleden den eersten steen legde, dat naar hem Kiug Edward Building werd genoemd en deze week in publiek gebruik werd gesteld. Het oude hoofdpostkantoor, op den hoek van St. Martin's-le-Grand, bij de St. Paul's kerk, werd in 1829 geopend en bleek voor de reusachtige drukte van het Engelsche postwezen veel te klein- Het was wel een der zeven hoofdgebouwen van de algemeene posterij, doch herbergde een staf van ongeveer vier duizend postbeambten. De brieven werden aldaar ge sorteerd, de mails werden er ontvangen en verzon den. Het diende als algemeen postkantoor. Menig vreemdeling heeft er zich over verbaasd, dat de wereldstad er een zoo slecht Ingericht hoofdpostkan toor op na hield, waar men niet op gemak een brief kon schrijven. Dat is nu anders geworden, want het nieuwe hoofd postkantoor is de hoofdstad van een wereldrijk waar dig. Het plan werd ontworpen door den gouverne mentsarchitect, sir Henry Tanner. Als alle Londen- sche openbare gebouwen is het sober van stijl, doch grootsch en doelmatig ingericht Hot beslaat een oppervlakte van 1.4 H.A., bestaat uit een groot blok afdeelingen, met zeven verdiepingen, waarvan twee onder den grond. De gevel van het nieuwe gebouw valt echter wei nig in het oog. Want de hoofdingang is achter het station van den Central Londen tube. Die straat heet Newgate-street, op den hoek van het Post Office- King Edward Street. Aan die zijde is het publieke algemeene telegraafkantoor, in een zijstraat van kantoor, een sierlijke, marmeren zaal, 152 voet lang en 53 voet breed, met een vloer van mozaïekwerk. In tegenstelling met het oude postkantoor heeft het nieuwe ook eenige schrijftafels voor het publiek, met krukjes er bij. De totale vloeroppervlakte is 467.000 vierk. voet, tegen 157.400 in het oude postkantoor. Het nieuwe heeft twee reusachtige sorteerlokalen, een. beneden en het andere op de eerste verdieping, elk 300 voet lang en 185 breed. Op de derde verdieping zijn rui me eet- en rustzalen voor het talrijke personeel. Geen enkele paal behoefde voor de fundeering van dit reusachtige gebouw in den grond te worden ge dreven, zoo stevig is de bodem van Londen. Maar vooi de sousterreinen moest de grond 27 voet diep worden uitgegraven. Daarvoor werd een stuk van den oerouden Londenschen muur verwijderd. Een bastion daarvan werd echter bewaard, door een muurtje om ringd en overdekt, zoodat men dat historisch over blijfsel kan bezichtigen. De wereldstad is nu een kapitaal gebouw rijker geworden, doch de Engelsche posterij is ook een I kapitale zaak. Hier zijn enkele cijfers om van te I duizelen. In het afgeloopen jaar werden hier per post ver zonden: 2,947,100,000 brieven, 866,800,000 briefkaar ten, 974,200,000 gewone drukwerken, 199,600,000 couranten, 118,190,000 pakketten en 86,884,000 te legrammen. De briefwisseling verminderde te Lon den in een jaar 1%, wegens de toename van tele foongesprekken. Er zijn in het gansche land 11,291 postkantoren. De posterij leverde een zuivere winst van 4,908,725 pond sterling, doch de telegrafie nam daarvan een verlies van 1,016,367 p. st. af. Tel. de mijnramp in de glamorganmijn Londen, 9 Nov. De speciale leider van de Glamor- gan-mijn en eenige mannen, daalden hedenochtend in de mijn af, om de 300 hongerende paarden te gaan voederen, die verscheidene dagen zonder een krui meltje voedsel waren gebleven. De mannen, die veiligheidslampen bij zich hadden, vonden veel water op den bodem van de schacht, maar slaagden er in, wadend door den modderigen slijklaag, de stallen in de naaste schacht te berei ken, waar zij bevonden, dat verscheidene paarden de halsters hadden verbroken en naar andere gedeelten van de mijn waren geloopen, op zoek naar voedsel. De anderen waren nog in hun stallen en hinnik ten jammerlijk bij de nadering der reddingsmanschap- pén, en vielen gretig op het voedsel aan, dat deze hadden meegebracht. De mannen waren vervolgens genoodzaakt, tot de heupen door het water te wa den, om de andere stallen te bereiken, en op som mige plaatsen moesten zij letterlijk door het ijskou de water zwemmen. Alle dieren werden gevoederd, uitgezonderd die verdwenen waren in de afgelegen mijngangen. De reddingsbrigade bevond, dat de achturige stil stand in het leegpompen op gisteren, de mijn bijna vernield had, en wanneer het water nog slechts een kwartier langer onbelemmerd had kunnen stijgen, dan had de schade zeker een honderd duizend pond sterling bedragen, en dan ware het onmogelijk ge weest, de mijn binnen een jaar weder open te stellen. Het uitpompen heeft thans zonder ophouden plaats. De hevige regenval van vandaag hield de stakers uit de straten. De onderhandelingen vorderen thans beter, in verband met de conferenties der leiders van beide partijen en de Board of Trade als scheids rechter. Tel. anti-amerikaansche betooging in mexi co. New-York, 10 November. Een telegram uit Mexi- co-City meldt, dat anti-Amerikaansche betoogingen plaats hadden van studenten tengevolge van het lunchen van den Mexicaan Antonio Rodrigeuz te Rocksprings. De betoogingen gingen Woensdag over in aanvallen op Amerikanen en Amerikaansche han delshuizen, waarvan de ruiten werden ingeworpen; een Amerikaansche vlag werd verscheurd en onder den voet getrapt. De poliite nam een passieve hou ding aan. Verschillende dagbladen bevatten heftige artike len, die de betoogers nog meer tot opwinding brach ten. De menigte viel de bureaux van „El Imparcial" aan, die vernield werden en waarvan de overblijf selen in brand werden gestoken. De bereden politie chargeerde, de politie gaf salvo's af, waardoor drie betoogers gedood en vele gewond werden. Tweehon derd personen werden gearresteerd. De zoon van den Amerikaanschen gezant werd aangevallen. Naar een tramwagen, waarin kinderen van Amerikanen, die naar school gingen, werd met sternen geworpen, waardoor een kind gewond werd. dé gezant protesteerde krachtig bij den minister Van buitenlandsche zaken. De burgemeester van Mexico sprak de betoogers toe voor heit stadhuis; hij keurde de protesten der studenten goed. Maar waarschuwde, geen geweld te gebruiken- De bereden politie doorkruiste gisteravond de ge heele handelswijk tot welke de wanordelijkheden be perkt bleven. De Mexicaansche gezant protesteerde bij het de partement van buitenlandsche zaken tegen het lyn chen van den Mexicaan Rodriguez te Rocksprings. hoog water. Het wassen der rivieren duurt voorl, schrijft het Hbld v. Antw. De vallei van den gokanaliseerdcii Dender wordt sterk geteisterd. Veel huizen slaan onder water te Erenbodegom, Denderleeuw en Aalst. De steenbakkerijen kunnen niet werken. Twee on voltooide huizen zijn ingestort. Rond Wetteren. Lede. SeheLlebelle slaan weiden én velden onder. Schouwen zijn omgevallen cn daken weggerukt. Ook zijn er hoornen ontworteld. l)c serren der bloemisten hebben ook veel gelédén. In de kom der Maas was de toestand nog erger. Op de bijrivieren was de was Dinsdag het hoogste cn reeds gisteren scheen er gelukkig reeds eén bégin van daling in te treden, ten minste voor wat de kleine rivieren betreft. Die daling bedroeg reeds voor de Ourth" 65 c. tol 1 met.; voor de Yesdre 40 a; de Sam„ 23 tot 90 c.de Semois 50 c. ABD-EL-AZIS. De onttroonde sultan van Marokko Abd-el-Azis heeft een bezoek gebracht aan ons land. Hij deed ie reis met het stoomschip Konirrin Wilhelmina, en was te Lissabon aan boord gekomen. Tegen 4 uur kwam de Koningin Wilhelmina Don óerdag te Amsterdam voor den wal, Abd-el-Azls waè gekleed in de tunic en reed onmiddellijk per auto! mobiel naar Brack's Doelenhotel, begeleid door den havenmeester en den directeur van het hotel. Gisteravond heeft de gewezen Sultan van Marokko Abd-el-Azis, per auto een rijtoer door Amsterdam gemaakt. Om zeven uur verliet hij Brack's LoeW Hotel, waar hij zijn intrek heeft genomen en om streeks 9 uur was hij daar weder terug. Gedurende den rijtoer werden verschillende win kels bezocht. Als gewoonlijk dreef de lastige belangstelling der Amsterdammers den Sultan weer naar zijn hotel terug. Het staat vast, dat Abd-el-Azis een kort bezoek aan Brussel zal brengen, waarheen hij is vertrok ken, maar daarna keert hij waarschijnlijk naar Am sterdam terug, om den 2 5sten November a.s. Tan hieruit met de Vondel te repatrieeren. ZU1DSCHARWOUDE. Een zestal bestuursleden der jonge vereeniging Voor de Jeugd, die bij de lezing van den heer Smit. direc teur der gasfabriek zijn aanwezig geweest, en die een Uitmuntenden indruk van die lezing hebben opgedaan hebben het initalief genomen, om den heer Smit te verzoeken deze lezing ook voor ouderen te willen hou den, aangezien ook velen dezer groot nut kunnen trek ken van tal van nuttige wenken. De heer Smit heeft deze uitnoodiging aangenomen en de Lizing zal over een maand plaats hebben. - ZU1DSCHARW OUDE. Het groote heerenihuis met schuur en overerf alhier is deze week verkocht aan de heeren J. Blom en C. Rutsen, voor de som van f 9740. Hieronder is_ een flink bouwterrein aan de Hoofdstraat gelegen, Ont slaan. Wij hoorden, dat er reeds besloten is er een winkel te bouwen; bovendien hangen er plannen in de lucht voor de oprichting van een ziekenhuis, en een fröbelschool. Daarvoor was hier een uitmuntende ge legenheid. Dit is intussohen wel zeker, dat Zuidsehar- woude wel eenige huizen rijker worden zal. -- Kuidscliarwoudc. Het aantal mannelijke leerlingen van den Herhalings cursus alhier bedraagt nu 7, dat der meisjes 9. Te Noord- scharwoude zijn deze aantallen 12 en 5. In deze laat ste gemeente wend tot nu toe altijd alleen les gegeven door het hoofd der school. Thans zijn, door adres seering van de afd. van den Bond van Ned. Onderwijzers alle leerkrachten bij het Herhalingsonderwijs benoemd! - Barsingcrhorn. Hedenmorgen hadden alhier bij den heer Scheringa de verkiezingen plaats voor leden van het Bestuur van verschillende Polders: lo. KAAGPOLDER. Aftredend de heer A. Schenk als Molenmeester. Herkozen. 2o. HOOGLANDSPOLDER. Aftredend de heer T. Swaag als Molenmeester. Herkozen. 3o. BANNE BARSINGERHORN. Aftredend de heer A. de Boer als Hoofdingeland, die niet meer in aanmer king wilde komen. Gekozen de heer D. 1 -angedijk, - (leerhugowaard. Het financieel succes der uitvoering in de Herv. kerk alhier op Zondagavond a.s. is reeds verzekerd, aangezien op de lijsten voor een bedrag van ruim f 200 is ingeteekend. Het laat zich aanzien, dat het koor „Vivia" voor een volle kerk zal optreden. LANG EDI J K. Vergadering van de Langedijker Winkeliers-, Ne ring- en Vakvereeniging op Vrijdag 11 November 1910 in het lokaal van den heer P. Kistemaker te Noord- seharwoude. De vergadering wordt geopend door den heer S. Timmerman, waarn. voorz., die de aanwezigen (23 in getal) hartelijk welkom heet, de hoop uitspreekt, dat de bijeenkomst in het belang der Vereeniging moge zijn en de hoofden minder warm zullen wor den gemaakt dan op de vorige vergadering en ver zoekt den secretaris de notulen der vorige samen komst te lezen, welke onveranderd onder dank aan den secretaris worden goedgekeurd. Als lid wordt voorgesteld de heer Jan Kramer, die met bijna algemeene stemmen wordt aangenomen. Hierna is aan de orde verkiezing van drie leden van het bestuur wegens bedanken door de heeren M. Hart, A. Groot Nz. en H. Hart. De waarn. voorz. deelt mede, dat éen lid uit Oudkarspel en éen uit Broek op Langendijk moet worden gekozen, de derde naar keuze. Op verzoek van enkele leden ordt de ledenlijst van Broek op Langendijk en Oudkarspel voorgelezen. Na twee vrije stemmingen komen voor Broek op Langendijk in herstemming de heeren W. v. d. Mo len en M. Hart, die respect. 8 en 15 stemmen ver werven (gekozen de heer M. Hart); voor Oudkar spel de heeren A. Timmerman en G. Kooijman, waaruit gekozen wordt de heer A. Timmerman met 12 stemmen (de heer G. Kooijman verwierf 9 stem men, 2 blanco); voor Langedijk de heeren T. Koste lijk en W. v. d. Molen, gekozen de heer T. Kostelijk met 12 stemmen (W. v. d. Molen 9 stemmen, 2 blanco). De heeren A. Timmerman en T. Kostelijk, op de vergadering aanwezig, nemen de benoeming aan. De rondvraag levert niets op. Door de vragenbus wordt gevraagd, wanneer de étalage-wedstrijd zal komen? Geantwoord wordt, van zoo spoedig mogelijk, als er de noodige animo be staat. In vorige vergaderingen besproken, is de zaak uitgesteld wegenns geringe animo en groote kosten. Hierna volgt met een woord van dank sluiting. Gemeente ANNA PAULOWNA. Geboren: Antonia, dochter van Gerrit Koppel en van Sijtje Doorn. Catharina Petronella, dochter van Willem Muntjewerf en van Johanna Vink. Getrouwd: Jacob Kooij, gescheiden echtgenoot van Cornelia Pronk en Pieternella Koole, wed. Pieter van Stipriaan. politie. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren zak met pulp- Inlichtingen zijn te bekomen omtrent v ij f °P weekmarkt van 11 November 1910 achtergeblevene schapen, alsmede omtrent gevonden geld- HEUVELTJES-AVOND. .tl Het is een van de mooiste kinderavonden, de keu- veltjesavond, wanneer de kleintjes onder blij gezang me' hun keuvel langs Hoog- en Laagzijde drentelen. "M®f L dat vredige vermaak duurt niet lang. Weldra V*" men opgeschrikt door het Indianen-gekrijsoh van cen bende jongens en meisjes (ja, ook meisjes!), die hel gewone jaarlijksche vermaak volgen en op verschil lende plaatsen in de gemeente vuren stoken. Dat is een telken jare terugkeerende llefhebbérij, die door de steeds grootere afmetingen ze krijgt, en vooral door den storm die (f Vrijdagavond woei, gevaarlijk begint te worden. Als men de kinderen zoo eens een poosje volgt en aan schouwt het vermaak dat deze half-dolle jeugd zi® permi.xert, dan wordt het hoog tijd. dat kracht» paal en perk gesteld wordt aan deze uitspattingen. I Als men ziet hoe jongens en meisjes door de ho<f I op'aaiende vlammen loopen, en grooten. de Lleincj^ I er door duwen, hen ziet struikelen en vallen. da vra gt men zich af, of het nu niet hoog tijd wordt. I de ouders hun kinderen op die avonden binnen Io I den en ze behoeden voor een werkelijk niet de l beeldig gevaar. Als men verder opmerkt, hoe een geduchte von regen zich verspreidt, is ook in dit opzicht het ge I voor een onheil niet uitgesloten. j. En waar sommige ouders het gevaar van dit letje der jeugd niet schijnen te willen inzien, me len meewerken om daar een eind aan te maken, is het hoogst gewenscht, djit door het Hoofd °n/' pi), lilic maatregelen worden genomen, die ééns en een eind aan dit gevaarlijke spelletje maken. KERSTUITVOERING. r oc» Op den 2den Kerstdag zal in de Cérés auu

Schager Courant | 1910 | | pagina 2