mm I li Hf Telegrafisch Weerbericht. :lk i S IL f> Kif] Van liet llaagsciie Binnenhof. Tweede Kamer. Genieiigd Nieuws. ,,H I li .7 ren, van goed ploegen. Het is het plan om evenals bij goed melken de jonge arbeiders aan te moedi gen goed ploegen te leeren. Het bestuur vraagt mach tiging met bepaalde plannen te komen. Aangenomen. Voorzitter leidt in: het houden van eene beproe ving van ploegen. Het bestuur stelt zich voor een beproeving te houden met ploegen. Niet zooals tot dusverre op éen of twee dagen, maar deze ploegen te beproeven gedurende een geheelen herfst, om zoo doende de waarde beter te leeren kennen. Nadere voorstellen volgen in de voorjaarsvergadering. Alge meen goedgevonden.. De heer R. Visser Lz. leidt nu in: het verzame len van gegevens omtrent de erfelijkheid ten opzichte van hoeveelheid en gehalte van melk bij rundvee, ter bevordering van het oordeelkundig fokken. Inleider uit de meening, dat over 't algemeen nog te weinig het nut wordt ingezien van melkonderzoek en van uitbetaling op vetgehalte aan de kaasfabrie- ken. Veel Friesch vee wordt er te Purmerend ge kocht, en dat komt terecht in de beste weiden van Purmer en Beèmster. Er wordt evenwel niet ge vraagd, waarom dat Friesche vee verkocht wordt. Werd dat gedaan, men zou hooren, dat zij door den directeur der zuivelfabriek zijn afgekeurd, omdat haar melk te weinig vet bevat. Is dus eenerzijds de aanvoer van minderwaardige koeien nog groot, aan de andere zijde beginnen gezondheidscommissies en gemeentelijke keuringsdiensten aan te dringen op het stellen van een minimum vetgehalte in de melk voor consumptie bestemd. Spr. concludeert dat de boeren te weinig letten op de eigenschappen van den stier en te veel rede neeren, wij houden de kalveren aan van onze beste koeien. Het model geeft te veel den doorslag. Meer aandacht moet gewijd aan de afstamming en daar mee aan de erflijkheid van getvenschte eigenschap pen. Spr. geeft nu weer een reeks cijfers vergaard door den heer H. Mol te Berkhout van het gebruik van enkele stieren, en komt daarbij tot resultaten, diel sprekend spr.'s geuite meening onderschrijven. Door dergelijke sprekende resultaten onder ieders aan dacht te brengen, zullen de oogen van velen open gaan en meer en meer blijken dat fokken met oordeel is fokken met voordeel. Het verzamelen van derge lijke gegevens acht het bestuur noodzakelijk en vraagt machtiging in de a.s. zomervergadering met een be paald plan te komen. Allen voor. i De hr. Breebaart leidt voor den hr. G. Nobel in: 't be- Vorderen van 't houden van excursies. Het is buiten allen twijfel dat goed voorbereide en goed geleide uitstapjes op landbouwgebied den leden zoowel als I den landbouw in het algemeen, ten goede zullen ko men. Het kan niet anders dan nuttig zijn om door 6igen aanschouwing kennis te nemen van de uitoefe ning van het landbouwbedrijf op andere plaatsen en door bespreking van de nevenomstandigheden, bij de uitoefening van anderer bedrijf te overwegen of de toepassing elders voorgenomen, ook voor onze 'landbouwers voordeel kan brengen. Het bestuur hoopt in de a.s. voorjaarsvergadering met bepaalde plannen te komen. Onder applaus goed gekeurd. De heer Jb. Zuurbier leidt het punt in: Zijn ook maatregelen te nemen tot verbetering van den aan koop van wol. Spr. uit zijn verwondering, dat men tot dusverre zoo weinig belang stelt in den wolhandd, en ondanks er duizenden schapen in onze provincie worden geweid, bemoeit men zich weinig om veran dering en verbetering in den woLhandel te brengen. Spr. schetst uitvoerig, hoe de tegenwoordige manier van doen is. Men zet bij kleine hoeveelheid de wol n.1. zoo spoedig mogelijk om in contanten, de be zitters van groote partijen hebben daarentegen geen haast. Dat neemt evenwel niet weg, dat weer anderen toch spoedig genegen zijn te verkoopcn en op verken ning uitgaan. En /dan ziet men het verschijnsel met hoe minder kooplust, hoe meer drang tot verkoop en ook het omgekeerde, waarbij dan nog komt de achter docht, dat de kooper niet voluit biedt, wat werkelijk gegeven kan worden. Zoodoende blijft de verkoopcr soms weken in onderhandeling. Inleider zegt, dat de commissionnairs die de wol- handel in onze provincie uitvoeren, de geaardheid en eigenaardige gezindheid der verkoopers kennen en aj- les doen om de verkoopers in gedrukte of kalme stem ming te h ouden. Bij voorkeur beginnen zij hun operaties hij die boeren, die groote kudden hebben en le kwa liteit wol, vertrouwende dat zij. die iets meer afwij kende soort hebben, zich met de door anderen bedon gen prijs tevreden zullen stellen. Maar wée wanneer het publiek wordt, dat er eenige behoefte is aan wol. dan zijn de verkoopers niet meer te genaken. Het is dan meermalen voorgekomen, dat koop ere zich met mindere soort tevreden moeten stellen of tot hun schade 'n hocgcjv prijs hebben moeten geven, zoodat meermalen, zij die dc beste wol hebben, niet de hoogste prijs kregen. Het mag gezegd worden, dat er bij de schapenfokkers een streven is, de wolproductie te verbeteren, maar 1 wanneer de wol niet naar waarde wordt be'.aald, zal die ijver spoedig verflauwen. Spr. dringt er dan ook op aan, dat middelen wor den beraamd om verbetering in de wolhandel te bren gen en dat Noorderkwartier deze zaak ter harte neemt. (Applaus). De heer V. Kaij Jr. behandelt nu zijn voorstel, om door een deskundige een rapport te laten samen stellen, waarin de maalkracht der polders (geen wind molens) benoorden het Noordzeekanaal, speciaal ook de kleinere, in bijzonderheden worden omschreven. Inleider zegt, dat de landbouwers over 't algemeen ivan watermachines te weinig verstand en begrip heb ben. Na een zeer uitvoerig betoog komt spr. tot de conclusie, vanwege Noorderkwartier een leidraad samen, te stellen, door een flink deskundige. In die leidraad dan op te nemen, een beschrijving van ver schillende watermachines en andere wetenswaardig heden op dit gebied. Na eenige discussie verklaart de vergadering zich voor het voorstel des voorzitters, om een poging in deze te doen. Hetzij door het uitschrijven van een prijsvraag of anderszins. De heer A. J. Peeck wekt de aanwezigen op, vooral hen die zich daar alreeds mede hebben beziggehou den, om de viachteelt in onze polderwateren te blij ven bevorderen. Naar spr.'s oordeel Is er uit onze polderwateren veel te halen. De heer H. Jb. Avis vraagt inlichtingen over de proefnemingen tegen varkenspest in Amerika ge daan. Het bestuur zal bij de rijksseruminrichting te Rotterdam onderzoeken. De heer Swavink zegt, met groot genoegen deze ver gadering te hebben bijgewoond, getuigt van de groo- ie beteekenis dezer vereeniging, blijkende uit hetj steeds uitdenken van nieuwe voorstellen, waarvan ook de zuivering van het afvalwater bij de zuivelfabrieken tevens een bewijs is. Spr. doet de toezegging van voortdurende regeeringshulp in deze. (Applaus.) De heer Schoepmaker vraagt of het niet mogelijk is, dade 3 4 groote lichamen, die bestaan op het gebied der rundveefokkerij in onze provincie, niet j LOo éen groote vereeniging kunnen worden gebracht. Hij vraagt of Noorderkwartier hier niet als vrede- sluitster zal kunnen optreden. Over dit punt ontspint zich een breede discussie, waarbij aan de eepe zijde het idee van den heer Schoenmaker wordt ondersteund, maar van de an dere zijde het sterk wordt ontraden dezen twist appel in Noorderkwartier binnen te brengen. Het resultaat is, dat een afwachtende houding zal wor den aangenomen. Twee nieuwe leden worden aangegeven. Voorzitter dankt daarna den vertegc irdiger <U r regeering, de aftredende bestuursleden, -e inlei ders, de adviseerende leden en de pers en sluit, na dat de heer G. Wonder op zijn beurt den scheiden,- dtr voorzitter alle hulde heeft gebracht, de verga dering. Aanwezig waren 50 leden en enkele gasten. WINKEL. Dinsdagavond vergaderde Uet onc-rling Nut Nieuw Leven bij den heer Kroon, waar alle leden met hun da.nes en bovendien nog enkele genoodigden tegen woordig waren. De heeren Peetoom en Kroone kwe ten zich op waardige wijze van hunne verplichte op dracht van lezing en voordracht. Het geheel had een aangenaam karakter en zonder dat iemand er aan dacht, was het sluitingsuur reeds aangebroken. W ARMENHUIZEN. In de vergadering van ingelanden van den Dieps en Moorsmeer polder is besloten de levering van een ruw-olie-motor van 20 paardenkrachten en een cen- tril'ugaalpomp van 25 M.'1 per minuut op te dragen, aan Visser's Landbouwkantoor te Amsterdam. NIEUWE NIEDORP. In de algemeene vergadering van dep Nederland- sclien Schaatsenrijdersbond, te Utrecht gehouden, werd besloten, een propagandawedstrijd in kunstrij- deu alhier te houden. Groote ijsfeesten zullen hier aan verbonden woflden. NIEUWE NtEDORP. Woensdagavond werd te half zeven kerkdienst ge houden in de Ned. Herv. kerk, waar Ds. Schermer horn, zooals we onlangs reeds meldden, zou prediken naar aanleiding van "de mooie woorden uit het Evan gelie van Johapnps: „De waarheid zal u vrijmaken", welke spreuk voorkomt op 't grootste en hoogst ge plaatste der pas in de kerk aangebrachte vijf sier lijke olmhouten, gebeitste wandborden, keurig ont worpen en uitgevoerd door de timmerlieden Olie al hier, terwijl de schilder M. Olij keurig netjes de spreuken op deze borden heeft aangebracht. De kerk liep ongeveer vol en zelfs van verschil lende omliggende dorpen waren belangstellende hoor ders opgekomen. Men toonde, het ruwe weder ter wüle van dezen avond te willen trotseeren. Ds. Schermerhorn hield, een korte voorrede, waarin hij er, na allen welkom te hebben geheeten, op wees, dat ons fraaie kerkgebouw, dat met eere onder de Noordhollandsche kerkgebouwen kan worden ge noemd, is voorzien van een zoo schoone wandversie ring, wat spreker zich geroepen deed gevoelen aller eerst een woord van dank te spreken aan het adres van het college van Kerkvoogden en Notabelen, dat ervoor heeft gezorgd, dat een waardige versiering van onze plaats van samenkomst is daargesteld, ge tuigende van den goeden smaak en het technisch vermogen van de makers, wien het werk alle eer aandoet. Ons kerkgebouw is er gezelliger door gewor den. Noopt het niet de menschen, er dan toch ook eens heen te gaan? Toch zoovelen brengen zelden of nooit een bezzoek in de kerk. Als we nagaan* welk kapitaal de kerk vertegenwoordigt en wat er wordt uitgegeven aan de kerkelijke personen, komen, we tot de overtuiging dat dit kapitaal niet veel rente afwerpt. Toch zou éen uur per week zeker niet te veel verlangd zijn voor de verheffing van de religieuze belangen der men schen,. En voelt men, uit het drukke dagelijksche leven hier in, de kerk komende, waar stilte en rust is, waar het schoone orgelspel van onzen uitnemenden organist klinkt, zijnen geest niet boven het alle- daagsche verheven, waarvan hij gewoonlijk vervuld is? Voelt men dan niet, dan mensch-zijn nog iets anders is dan ploeteren en wroeten? Ge geeft mij wellicht, misschien mag ik wel zeg gen waarschijnlijk dit alles wel toe: de kerk is mooi, het orgel is heerlijk, de organist voortreffelijk, maar onze predikant, als die maar anders was! Welnu, vrienden, als 't dat is... daar kan ik niet aan veran deren. Mijne richting en levensopvatting worden ver oordeeld, maar ik zou willen vragen: zijn mijne rich ting en mijn levensopvatting dan zóo, dat ik geen Woorden kan bezigen, die tot u spreken? Doch genoeg hiervan ik wil zoo gaarne dat dit een mooie avond is, een avond waarin we wat opdoen voor ons geestelijk leven. Allereerst vraag ik de aandacht voor een stuk orgelmuziek van onzen organist. En daar klonken ze, de schoone tonen uit het kerk orgel, voortgebracht door onzen bekwamen organjst, den heer Groen uit Medemblik. Daarna begon de predikant zijn rede. Nadat de preek geëindigd was, deelde Ds. Scher merhorn mede, dat Zondag a.s. 's voormiddags half 10 alhier dienst zal worden gehouden door Ds. Nieuw- burg. Heden over 8 dagen, Woensdag 23 October dus, zal wederom avonddienst worden gehouden door Ds. Schermerhorn- Te ongeveer 8 uur verliet de groote schare volks het Godsdienstgebouw. LOUIS BOUWMEESTER TERUG. Loui Louw meester is eergisterochtend te Genua aangekomen met de „Prinz Eitel Friedrich" en reis de rechtstreeks door naar Amsterdam. Hedenmorgen te 9 uur 55 stapte hij aan het Weesperpoortstation uit den Duitschen trein. Daar niemand van zijn vervroegde aankomst wist, kwam Nederlands groot ste tooneelspeler zonder bijzondere ontvangst of eer bewijzen in zijn vaderstad terug. GEDEKT. Omtrent een geval van verstikking van een 4-jarig kind in de Wester Bogaardstraat te Haarlem kan gemeld worden dat de dader het kind bedekt heeft met een laken, een sprei, een wollen deken en een hoofdkussen het was tusschen 3 en 4 uur en daarna is heengegaan. Hij is sedert niet meer terug gekeerd. 't Was een 17-jarige jongen, Antonius Mooy. Toen de moeder thuis kwam gaf de kleine nog een snik. I)E DUBBELE MOORD TE SPAARNDAM. De Justitie zal naar „H. D." thans mededeelt, een bedrag van duizend gulden uitloven voor aanwijzin gen, die leiden zullen tot de ontdekking van de(n) dader(8) van den dubbelen moord te Spaarndam. DE NIBRIXWOUDER SCHOOLKWESTIE. Onlangs hebben Gedeputeerde Staten van Noord- holland vernietigd het besluit van den raad der ge meente Nibbixwoud van 4 October JL waarbij werden opgeheven de beide ver uit eikander liggende open bare scholen in het dorp Hauwert en in het dorp Nibbixwoud, om in plaats daarvan éen enkele school te stichten,. Gedeputeerde Staten keurden het besluit niet goed, omdat o.a. voor een groot aantal leerlin gen te Hauwert de afstand te groot zou zijn. De raad heeft nu gisteren besloten van deze uit spraak in hooger beroep te gaan. OUDKARSPEL. De heer D .C. Kooiman alhier, is geslaagd voor het examen vrije- en, orde-oefeningen,. LANGERE1S, NIEUWE NIEDORP. W oensdagavond, 16 November, hield, het onderling Nut „Vriendenkring" aan de Langereis (N. Niedorp), zijn eersle bijeenkomst mei dames in dit seizoen ten lokale van den heer P. Vis. De opkomst was talrijk en dc eerste avond kenmerkte ziuh door groote gezelligheid. De voorzitter, de heer M. de Jong. had de lezing gevolgd door vaste bijdragen van de heeren D. Olie J. Water, K. Wit. Houter, C. Dekker, en toen deze gepasseerd waren, kwamen in bonte verscheidenheid ae vrijwillige bijdragen. Ook voor de volgende bijeenkomst van 'Onderling Nut" is het programma reeds gevuld. SCHAGERBRUG. De aangifte voor den cursus „Eerste hulp bij On gelukken", welke door de Vereeniging „Het Witte Kruis" afd. ZijpeCallantsoog. alhier zal worden gehouden' is den 15den dezer gesloten met 50 aangiften. ONGEWENSCHTE GASTEN. Wanneer te Wierden feestelijkheden, kermis enz plaats hebben, komt gewoonlijk een Almeloosch stelle tje" daar den boel opscheppen. Wat in Almelo niet straffeloos kan plaats hebben, meent men daar te kun nen uithalen. Woensdagavond met dc St. Maartensmarkt, was het .stel wel 20 personen sterk. Ecu inwoner uit Wier- Oen werd zoodanig met een stuk ijzer op het hoofd ge slagen, dat een groote gapende wonde ontstond. Een ander werd zoodanig met een mes of ander voorwerp in den pols gesneden dat dit een groot bloedverlies ten gevolge had. Het Almeloosch „stel" werd op den Almeloschen weg achterhaald en naar Wierden teruggenomen, leneinde in deze zaak te worden gehoord. VERMIST. Sedert Zondagavond worden vermist "twee matrozen, behocrcnde tot de equipage van een op de reede te Neuzen liggenden schoener. Een van hen is een Neu- zenaar, die met een makker in een sloep van den schoe ner aan wal was gekomen. Noch van beide mannen, noch van de sloep is iets verder bekend. Men vreest, bij het ruwe weer in den nacht voor een ongeval, al is de mogelijkheid niet uitgesloten dat zij, hun schip niet kunnende bereiken, met de sloep ergens geland zijn. GEMEENTERAAD ALKMAAR. In de vergadering van, Woensdag werd de verorde ning voor het Abattoir gewijzigd en tot directeur van deze instelling benoemd de heer Dr. F. P. Keijser, keurinfsveearts en plaatsvervangend directeur van het slachthuis te Arnhem. Achtereenvolgens werden goedgekeurd de rekenin gen van verschillende instellingen en lichamen, dienst 1909, evenals de begrootingen, dienst 1911. Voor het eerst zijn daaronder opgenomen de gemeenterei niging en de plantsoenen, waarvan krachtens het nieuwe art. 114bis der Gemeentewet bedrijven zul len worden gemaakt Ook werd voor het loopende dienstjaar aan het Burgerlijk Armbestuur de nader aangevraagde sub sidie van f 3000 toegestaan, als gevolg van de sinds 1 Febr. 11. ingevoerde andere en daardoor mindere bedeeling door het R.-Kath. Armbestuur. De heer Van den Bosch lichtte in eene uitvoerige rede toe, waarom het R.-Kath. Armbestuur zich zag genood zaakt om in de tot heden gevolgde bedeeling veran dering te moeten brengen. Wij stippen uft zijne be schouwingen slechts aan, dat sinds 1868 het R.-K. Par. Armbestuur geheel voor zijne rekening had ge nomen het bedeelen, der R.-K. Armen van boven de 60 jaren oud. Door de toename van dit aantal was het aan het bestuur langer niet mogelijk aan alle aanvragen om onderstand te voldoen. Het gevolg was reeds geweest dat men meer had bedeeld dan de mid delen veroorloofden, zoodat reeds van hei kapitaal van het Armbestuur was ingeteerd. Hieraan nu moest een einde komen, wilde men niet alle bezit voor bedeeling verbruiken. Een adres van den Directeur der Gemeentewerken om, in verband met de tegen zijn beleid ingebrachte grieven door het raadslid Pot, een onderzoek te wil len doen instellen naar dien tak van dienst, werd om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld, met de bedoeling, dat den Directeur gelegenheid zal worden gegeven zijne verdediging tegen de tegen hem ingebrachte bezwaren te doen hooren. Een adres van de afd. Alkmaar van het N. O. G., houdende het verzoek om het daarheen te leiden dat door een uitspraak van den Raad indien de heer Pot niet bereid mocht worden bevonden zijne woor den, gesproken ten nadeele van een onderwijzer der Burgerschool, terug te nemen die onderwijzer in zijn eer worde hersteld, werd met op een na alge meene stemmen voor kennisgeving aangenomen De heer Pot bleef bij zijne meening, dat hij zijne zegs- mannen voor minstens even betrouwbaar hield dan die, welke B. en W. hebben voorgelicht. De kwestie omtrent de plaats voor de nieuw te bouwen ambachtsschool kwam heden tot oplossing. De gemeenteraad besloot nl. na gehouden zitting met gesloten deuren, aan te koopen diverse perceelen weiland van mej. A. Lejjen, tezamen groot 4.68.67 HA., tegen den prjjs van f 1.05 per vierk. M., alzoo voor de som van f 49210.35. Deze grond is gelegen aan het begin van den Stationsweg, aan den weg naar Bergen. De bedoeling is hiervan 5000 vierk. M. af te staan voor de nieuwe schooi, die dan nagenoeg tegenover den Stationsweg zal komen te staan, een plaats, waaraan het Bestuur der school zijne goed keuring heeft geschonken. Daarna was aan de orde de behandeling der gem.- begrooting. 17 NOVEMBER. VERWACHTING: Meest matige zuidelijke tot oostelijke wind. Toe nemende bewolking, waarschijnlijk regen of sneeuw. Zelfde temperatuur. den van de Minahassa gediend zijn van de schooi der zendelingen. Laat hen toeh vrij!... wacht toch af] De quaeslie is nog niet rijp voor bespreking, ze j| praematuur, er hier in den breede over te gaan be. spiegelen. Tot eenig praelisch, vruchtbaar resultaat j» men in dit debat ook nadat de minister aan hei woord was geweest, niet gekomen, i Den ganschen middag werd vervolgens nog aan hei onderwijs ook het M. U. L. O., besteed. De heer Colijn is daar vooral vriend van, wijl slccJits een vijfde van de leerlingen in Indië de H. B. S. af. loopt. Voorzichlig-zijn is dus dc boodschap!... De rede van dr. Bos was ook nu gelijk steeds belangwekkend. Hij ?ette uiteen, toonde aan. hoe juist in Indië, tegenover de inlandsche bevolking hel natuurwetenschappelijke element bij het M. Q op den voorgrond moet staan. Men denke aan Japan 1..* Hij zegt: we moeten krijgen een eigen type van Itü dische H. B. S. Uit minister MalefijTs diverse antwoorden valt bit- ter weinig aan te slippen. Hij bepaalde zich tot algemeenheden, behoudens her- haling van wat men in „de stukken" kan aantreffen. Bij Landbouw vond de heer Duys in een op z/q/,. zelf te verklaren aandrang voor verkorting van voorschottermijnen, gelegenheid om nog eens thesis verkondigen ais„Men behoeft slechts een paar jaar minister1 van koloniën te zijn en te overwegen om de zaken aan den gang te houden." De heer De Waal Malefijt is niet what you call slagvaardig. Doch hij diende den heer Duys goed van repliek vaar hij zei: „U hebt niet het monopolie van arbeidersliefde". Overigens verklaarde Z.Exc.„Op m. perking der voorschottermijnen Ls de aandacht gevestigd Morgen: het Bosch wezen. Wij gaan nu ook op Maandag vergaderen. 't Begint te spannen!... Dinsdag-ochtend zal wel het „heuschelijke", zeer- I echte, zeer-warme spel der groote Begroolings-discus-1 siën een aanvang nemen. Mr. ANTONI0. Predikbeurten. VRIJDAG 18 NOVEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Kolhorn, 's av., Ds. Nleuwburg. ZONDAG 20 NOVEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, nam. 1.30 uur, Ds. Van Grlethuijsen. Noord-Zijpe, Schagerbrug, 's av. 6.30 uur, Ds. Groe- neveld. Collecte Ned. Gustaaf Adolf-Vereeniging. Kolhorn, v.m., Ds. Grlethuijsen, Nieuwe Niedorp, v.m. 9.30 uur, Ds. B. Nieuwburg. Winkel, 's nam. 2 uur, Ds. B. Nieuwburg. Doop. Valkoog, v.m. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Zuid-Zijpe, St. Maartensbrug, 's av. 6.30 uur, Kerst feestviering met de kinderen der Zondagsschool. Harenkarspel, Kerkebuurt, v.m. Ds. Sinninghe Daja- sté. Dirkshorn, 's av., Ds. Sinninghe Damsté. Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Onnekes. Callantsoog. Geen dienst. Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Ds. Hopster. Wieringen, Weeterland, v.m. 10 uur, Ds. Bax. Wieringen, Den Oever, v.m. 10 uur, Ds. A. I. Reinders. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te:" Noord- en Zuid-Zijpe, Burgervlotbrug, v.m. 9% uur, (Ds. L. G. Holtz. Wieringen, Hippolytushoef, v.m. 10 uur, Ds. 1. M. Leendertz. Barsingerhorn, Kreil, Ds. Kooiman. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. EVAN'GELISATIëX. Breezand, v.m. 9.30 uur, de heer H. Woltman. Wieringen, Hippolytushoef, lokaal Rehoböth, v.m. 10 uur, de heer J. Dijkstra, 's av. 7 uur, dezelfde. WOENSDAG 23 NOVEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te. Nieuwe Niedorp, 's av. 6.30 uur, Ds. Schermen horn. Winkel,, DONDERDAG 21 NOVEMBER. 's av. 6.30 uur, Ds. Schermerhorn. Den Haag, 16 November. I Vandaag heefl de heer De Waal Malefijt dan toch een éehecje geleden, hem voor een niet-onaanzien- lijk deel door het Katholieke fragment van de coaüue toegebracht. t Ging om de vraag, of er al dan niet een tweede advocaat-generaal zal moeten komen. En deze vraag stond weer zeer nauw in verband met eene andere: behoort de politie in Indië te worden gecentraliseerd? Men zal zich herinnerenZijne Excellentie had den vorigen dag niet minder dan drie inspecteurs losgela ten. Nu ook nog zijn tweeden advocaat-generaal? Veel lust daarvoor werd aan de groene tafel niet gevonden. En bovendien vond de minister steun voor zijne centralisalieplannen bij niemand minder dan De Savornin Lobman, die juist in de centralisatie het mid del vond om de criminalileit te bekampen. De anderen, Colijn. Bogpcrdt en De Meester, hadden alien het amendemeni der C. v. Ilapporleurs verdedigd. Laatstgenoemde vond zelfs in 's lieeren De Savornin Lohmaiis rede, de prauhtigst-denkbare apo logie voor de stelling, dat de Indische Begrooling in 'Indië moet worden gemaakt... Maar: zoolang we dat budget hier in Holland maken, dienen we onzen plicht te üoen. Bovendien was de heer De Meester in zijne ziel overtuigd, dat slaan we den tweeden advocaat- generaal toe, de drie inspecteurs, door den minis ter losgelaten, toch zullen moe.en volgen. In dit ge ding legde de machtige leider der clir.-historischen, de heer De Savornin Lobman, 't af. Hij en kapt. Colijn hadden telkens om minister Malefijt gezwermd... Hem adviezen .toefluisterend... De minister hield niettemin vol. En hij verloor het pleit, gelijk u bekend. Klein, maar niet gansch-pijnloos échecje.... Den ganschen dag hebben we verder aan het onder wijs besteed. Wij hebben de zeer netelige, den godsdienst vrede uitermate bedreigende quaestie van hot overne men der gouverneinenls-scholen in de Minahassa, door de zending, aangeroerd. Wien zou 't kunnen verbazen, dat hierdoor de (hartstochten zeer hoog, zeer fel op- vlamden?... Daar waren de heeren Roessingh, Ter Laan. Kete laar, betoogend. naar eigen trant en inzicht dat de bevolking der Minahassa nu eenmaal niet ge diend is van deze beweging; die verstoring der eensge zindheid duchten van de thans in uitzicht gestelde dingen. Daar was de heer Ketelaar, die in dit alles het klaar en duidelijk bewijs ziet, Jioe - meer en meer de kerk Indië wil vermeesteren, opslokken. en dat wel liefst naar Calvinistisch model. Daar was de heer Bogaerd! wezenlijk op weg om eloquent te worden, di. a.ig niet ganseh ten-on rechte) meerdere waardeering opvorderde voor do man nen der zending, wien 't noch om „baantjes' noch om winst te doen is. De heeren De Visser en Pollema zeiden: Dwingt, dringt ze toch niets op!... Wij weten niet of deze lie- DE JEZUÏETEN. Bij Fisher Unwin te Londen is een belangwek kend boek verschenen, „Spain from within" door Rafael Shaw, dat licht werpt op veel duisters in den huldigen, toestand in Spanje. De schrijver heeft zichj groote moeite gegeven om de meening van den Spaan-'- sehen boer en den Spaanschen werkman te vernemen ia land en stad en hij legde die meeningen in zijn hoek neer. Steeds is dat oordeel te herleiden in deze éene overtuiging: dat van al wat verkeerd en bedor ven is in Spanje, de Jezuieten de schuld zijn. „Soms denk ik," zeide Heine, „dat de Jezuieten alleen bestaan zoolang wij in hen gelooven." Werke lijk: hun macht ten kwade zelfs In Spanje wordt overdreven. Doch vanwaar de geweldige haat der Spaansche arbeiders, zoo in de stad als op het land, aan Jezuieten, monniken, nonnen, priesters? R&fed Shaw teekent dezen afkeer meer dan dat hij hen verklaart, ontkent echter dat die zooals de pries ters doen geweten moet worden aan het anar chisme en atheïsme onder den handwerksstand. D" "bestaan niet, zegt hij. Er zijn in Spanje weinig anar chisten, en nog minder atheïsten, integendeel bet volk is, zooals trouwens uit zijn domheid voortvloeit buitengewoon bijgeloovig. „De groote menigte dö volks bemint God, Christus, de Maagd en de heili gen. met een warmte en oprechtheid die zeldzaarn zijn in deze materialistische dagen", zegt dc sc&ro- ver, die als een kras staaltje van geloof ojiteeaen- ■de, dat de Spanjaarden de beelden van Christus e de Maagd vereeren, alsof dat werkelijk personen 801 ze met levensgevaar redden bij brand enz- Met J al hebben de priesters op het volk weinig vat, M schuwt hen (volgens Shaw) zooveel ats „J oen katholiek land mogelijk is, omdat het hen rj deukt, het geheim van den biecht tegenover werkgever of den rechter niet te bewaren beiden doen de priesters alleen onder den ontwik* stand indien er in Spanje een is die zoo g mag worden. NAGEKOMEN BERICHTEN. MOERBEEK. In de vergadering van gisteren is tot Molen®e~ van den Moerbeker polder herkozen de hr. P. S™ Gemeente ZIJ 1*1L. Ingeschreven van 1116 Nov. 1910. Geboren: Arie Jan, z. v. Sipke Eriks en Maria Koorn. Geerlrukia, d. v. Gerardus Zo®eiw en Margaretha de Goede. Jan, z. v. Jaeob Maartje de Waal. Cornelis, z. v. Pieter Quaker N tje Bakker. Jan, z. v. Jacob Kooij en Vrouwtje Oo man. ,cS Getrouwd: Cornelis Louwe, arbeider. 31 )aa*u,s Johanna van der Oort, zonder beroep. 3-1 jaar, wonende te Zij pe. #0 Overleden: Maarten Prins, 71 jaar, eahtgenoo Aafje Boldewijn. HIJ WILDÉ NIET WEG. |f Maandag vroeg de directeur der strafgevan, Haarlem udsistentie der politie, omdat een geve wonende te Steenwijk, die vijf jaren gcvu"»p'u#- had ondergaan, niet uit het gebouw wilde. u ding. waarin hij gekomen was. werd als aitij het College van Regenten verkocht. I oen men .^r zijn vertrek afrekende, meende dc tan veel te ontvangen dan de waarde was veigerde i het hem verstrekte nieuwe kostuum aan te Het werd hem daarop met geweld aangetirokke hij dreigde het op straat te zullen uittrekken vendien de ruiten der woning van den din |l( zullen vernielen. De politie bracht den man el.lint, var» Uf„ar "Vili IlU.ir AlïlStCIXlaTtt Vt-flt I station van waar "hij naar Amsterdam WRAAKZUCHT. Ten huize van Grcder., de Vries te Erica (Dr.)

Schager Courant | 1910 | | pagina 2