Alintei Nieuws- AtetEitit- Qndergeteekentie bericht bij deze dat de SiiiNicilm-Eialaseismlis. Luxe Doozen Borstplaat, A Chocolade en Suikerwerken, i )e Dierentemster. Donderdag 24 November 1910. 54ste Jaargang No. 4818. Ariondissements Rechtbank te Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. Groote keuze in SC. ROGGEVEE»!, Schagen« Dit nummer bestaat uit een blad. in een kast, terwijl Kobus daar alleen bij zat en de zoo vurig begeerde duiten handig wegflikte. Hij raakte voorts nog in contact met een zekeren Gert Mosk, een Alkmaarsch timmerman, die volstrekt niet atkeerig was van het drinken van een glaasje op Klein's gezondheid... maar eindelijk raakte Jacobus in de versukkeling, want de familie Sinnige, die het geld miste en aangifte deed, bewerkte daarmede, dat men aangaande dien diefstal een nauwkeurig onder- Zitting van Dinsdag 22 November 1910. !EN ZWERVER. Was een schamel gekleed mannetje, de 56-jarige zoek instelde en weldra onzen Jacobus als dader op elmaker Gerardus Witteman, die thans als eerste het spoor kwam. laagde zijne opwachting voor de vierschaar maak- j De O. v. J. achtte het ten laste gelegde bewezen Zijn vak heeft hij reeds lang vaarwel gezegd, en eischte wegens diefstal tegen beklaagde, die al gewapend met een solieden bril de wijde wereld drie maal kennis maakte met de gevangenis, twee te trekken en van liefdegaven van zijne mede- maanden gevangenisstraf, ende medemenschen zijn treurig leven verder te EEN FLESCH JANDOEDEL. ken. Zonder middel van bestaan steeds rondzwer- i Volgt Cornelis Zwaan, een zoon van den bierhuis- ide kwam hij op zijn tochten ook het dorp Lim-houder Engel Zwaan te Egmond aan den Hoef (ge- n aandoen, waar talrijke ,,vakgenooten" van 1 meente Egmond-Binnen). Cornelis, die zich den 2en n hun heil zoeken. I October in zijn vaders cafeetje bevond, waarin slechts Hij beproefde zijn geluk nu aan de woning van „verlof" en géén vergunning is, had juist een flesch :eren H. C. de Graaf, waar hij om geld en eten met sterken drank gevuld, in de hand, toen de rijks veldwachter Van Lingen, gevolgd door zijn collega Uittenbroek, de gelagkamer binnenstapte. Daar de zoon des huizes zich met de flesch op 't zien van den hem zeer welbekenden rijksveldwachter schielijk uit het lokaal wilde verwijderen, riep Van Lingen die juist was gekomen omdat hij eenigen argwaan koesterde, hem toe, te blijven, daar hij, rijksveld wachter, die flesch wenschte te onderzoeken, om te >eg. Witteman werd tengevolge van dien gever- Liseerd wegens bedelarij en de O. v. J. eischte iwege tegen hem 12 dagen hechtenis. rüSSCHEN TWEE DAMES. De volgende beklaagde was een lid van de schoone cse. Cornelisje Kind heet ze. Haar zaak, een té te Den Burg op Texel heeft ze na den dood n haar man aangehouden en in dat café was op a mooien dag in Juli jl. een bezoeker, zekere Levie lak, die naar de meening van zijne ongeduldig ichtende vrouw, Petronella Isabelle Borgman wat ig wegbleef, hetgeen haar aanleiding gaf haren liefden echtvriend te gaan halen. Maar dat was bij herbergierster niet geraden en juffrouw Lips gaf itronella slaag en de tik, dien juffrouw Polak irgman in haar gelaat kreeg, kwam terdege raak. 5t gelukte juffrouw Lips zelfs, met behulp van Ten zoon om de ega van mijnheer Polak buiten deur te werken, terwijl Polak zelf nog heerlijk nnen bleef toeven. De woede en teleurstelling, die nu Petronella's ,rt in beroering brachten, deden haar eene aan- acht tegen de herbergierster instellen, die van zien wat daarin was. Cornelis gaf echter geen gehoor aan die woorden en poetste de plaat, de flesch en een borrelglaasje ïnct zich voerende naar de woonkamer. Toen ook Van Lingen zich daarheen wilde begeven werd hij door de waardin die hem in den weg trad en tegen hield, in dat loffelijke voornemen gestuit. in het volbrengen van zijn goede voornemens, terwijl ook Jan Duinmeier met kracht het opbrengen van Teunis trachtte te verhinderen. Maar Schreuder wist zich door de onschatbare dien sten van een bereidwilligen burger de hulp van den politieagent W. Siewerts te verschaffen, waarna het transport eindelijk slaagde. Inmiddels werd wegens belemmering van de amb telijke verrichtingen der politiemannen en dronken schap tegen elk der beklaagden geëischt: 2 weken gevangenisstraf. EEN BAGGERAAR. De 29-jarige arbeider Jan Bruin, geboren en wo nende te Andijk was weggebleven... zeker nog aan 't baggeren!... Daarmee was hij ook bezig op 14 Oc tober Jl. Lustig boomde hij zijn vette modderpraam voort, welks voorsteven door de kabbelende Melk- slooter golfjes werd schoongespoeld en onafgebroken plonsde de baggerbeugel in de diepe vaart, om in een minimum van tijd het vaartuig des ijverigen bag geraars met vruchtbaar Grootebroeker slijk te vul len. En dat zou nu heelemaal niets hebben gehinderd, ware het niet, dat de opgehaalde bagger aan de Banne Grootebroek behoorde. Nu dit wèl het geval was, nam rijksveldwachter De Groot, die ooggetuige van Jan's ijver was, van een en ander goede nota en kalkte Jan op, wegens strooperij met behulp van een vaartuig. De Officier eischte f 5 boete subsidiair 3 dagen hechtenis. KIND ERWETTENZAKEN. Volgt een kinderwettenzaak contra een drietal Heldersche jongens. Nog een kinderwettenzaak wordt opgedischt en wel tegen een scholier uit Blokker. BELASTINGZAKEN. Het spreekt vanzelf, dat van het geval proces-ver- Nu is de pauze aangebroken, die tot hij tweeën baai werd opgemaakt en Zwaan Junior werd door duurt. Daarna ontwaren we in de rechtszaal den den heer Officier goed bedacht en eischte tegen Cor- rijksadvocaat Mr. Asser uit Amsterdam, die daar nel is 3 weken gevangenisstraf. noodig is, aangezien de volgende strafzaken verband EEN MOOI KLAVERBLAD. houden met het belastingwezen. Het was een edel drietal, de gebroeders Duinmeier De melkslijter Nicolaas Laan, woonachtig te Alk van Beverwijk en hun onafscheidelijke vriend Jaco- maar, is als beklaagde weggebleven. Hij had zich te bus Smit, tuinier te Velzen. Rijkelijk hadden ze hun verantwoorden wegens het niet tijdig inleveren van P dorstige kelen besproeid met het beste wat Alkmaars het aan hem uitgereikte beschrijvingsbiljet voor .ag als beklaagde moest terechtstaan, doch absent meest gerenommeerde café's konden bieden en zwaar zijn aanslag in de personeele belasting, wat hem in is, zooals ze aan den O. v. J. schreef, omdat ze beladen, zeilde het klaverblad Alkmaars straten door. botsing deed komen met artikel 42 der wettelijke be- dende en zenuwachtig is en bovendien niet gaarne Vooral Teunis Duinmeier had het slecht en legde palingen van den 16 April van het jaar 1900 en zamen met juffrouw Polak den overtocht per boot onoverwjnneiijken afkeer van dé rechte lijn aan zooveel. Waar hij dan door zijn nalatigheid zondig- il doen. (jen £ag j^u hinderde zulks op dit uur het was de tegen de belastingwetten, zou straf niet uitblij- Behalve de mishandelde Petronella was als getuige jn ^en jaten avon(i van 15 October jl. niet zoo- ven en hij werd dan ook vervolgd. De rijksadvocaat zekere W. J. Bakker. Nadat beiden waren vee]> want er was njet zooveel volk op de been en vorderde tegen Laan f5 boete subsidiair eene hech- ._|l_ gepraat, verkreeg de heer Officier het woord. Z.E.G ze waren jujst bij de Groote Kerk, waar ruimte ge- tenis, door de rechtbank te bepalen en de O. v. J. 1 dat ook in deze school de schoolarts toezicht houdt. t16' Jamm®r, dat beklaagde er niet was, want noeg js om naar hartelust te laveeren, maar de bui- requireerde dat deze vordering zal worden toege- Verder wordt door voorzitter medegedeeld, dat de e juffrouw Lips present geweest, dan zouden we tengewone gemeenteveldwachter en volontair bij de wezen met subsidiair hechtenis overeenkomstig de verordening, regelende het geneeskundig toezicht op zaak althans van beide kanten hebben hooren p0jme> ,je beer A. F. Schreuder ontmoette hen juist wet. de leerlingen der scholen, alsmede regelende den tleggen en zou er ongetwijfeld meer dan nu aan en wTeunis' bedenkelijken toestand bemerken- De zaak contra den Alkmaarschen bierhuishouder werkkring van den schoolarts, door den dokter is licht zijn gekomen over de werkelijke aanleiding dezen opbrengen. Maar nü werd deze jeugdige A. J. Piels geleek op die van Laan als de eene drup- goedgekeurd, terwijl die zaak op 't oogenblik bij de t de mishandeling. Wat overigens het schrijven van ambtenaar eerst gewaar, hoe innig het drietal aan pel water op den anderen. te Hoorn gezetelde Gezondheidscommissie berust om sklaagde betreft waarin zij het haar ten laste eibander verknocht was. Teunis uit hun midden mis- Tegen Piels werd wegens de door hem begane advies. Van mej. De Boer is eene dankbetuiging 'legde niet bekent en zelfs beweert, dat Petronella ggu <jat was niet om te verdrag^p... overtreding van de belastingwet door den rijksadvo- voor het ontvangen geschenk ingekomen. Het caat gevorderd f 3 boete subsidiair eene door de Provinciaal Blad no. 89 van 1910 bevat de mededee- rechtbank vast te stellen hechtenis. Ook nopens deze ling dat tot zetters in deze gemeente zijn herbenoemd de heeren W. Vijn en K. v. Diepen. Van Gedep. vordering requireerde de heer Officier toewijzing met subsidiair hechtenis conform de wet Tot slot een zaakje tegen een Oudesluizer winke lierster, Kaatje Smit, die de schatters niet had wil len toelaten, zelfs niet toen zij terugkwamen onder geleide van burgemeester en politie. Mr. Asser vor derde f15 boete. De O. v. J. requireerde, dat de ingestelde vordering zou worden toegewezen en daar mede was het afgeloopen voor vandaag. De uitspraken werden bepaald op heden over 14 dagen, waarschijnlijk uithoofde van den drukken dag dien we volgende week ter terechtzitting zullen heb ben, daar alsdan de vergiftigingszaak contra J. J. Beek uit Hoorn in behandeling zal komen. GEMEENTERAAD HOOGWOUD. Vergadering van den Raad der gemeente Hoogwoud gehouden op Woensdag 23 November 1910, voorm. 10 uur. Afwezig de heer Kooij. Voorzitter Burgemeester Breebaart, die de verga dering opent, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen deelt voorzitter mede, dat het gemeenschappelijk besluit van de gemeente raden van Hoogwoud en Nieuwe Niedorp, regelende de jaarwedden der onderwijzers aan de Langereizer school, dat den 15en November ter goedkeuring aan Ged. Staten werd ingezonden, reeds den 19 den goed gekeurd van dat college is ingekomen. Mede is in gekomen machtiging tot betaling uit onvoorziene uit gaven van de kosten van het geschenk aan de onder wijzeres mej. De Boer. Naar aanleiding van een daartoe strekkend ver zoek is een lantaarn geplaatst aan den straatweg nabij de woning van den heer J. v. d. Gragt, niet ver van de tramhalte, terwijl de niet ver van daar reeds staande lantaarn, een weinig is verplaatst, zoo danig dat die lantaarn nu meerder licht op het ter rein bij de tram geeft Van het bestuur der afd. Hoogwoud van de veree- niging tot bevordering van het vakonderwijs in West friesland is dankbetuiging ingekomen voor de voor 1911 verleende subsidie aan de teekenschool; idem van den gemeenteveldwachter C. IJ. Boot voor de verhooging van zijn salaris als gemeentebode en voor de welwillendheid van de gemeente om de storting zijner pensioensbijdrage geheel voor hare rekening te nemen. Van het Bestuur der R.-Kath. School is een schrij ven ingekomen, dat het op hoogen prijs wordt gesteld, lar en haren zoon heeft geslagen, en waarin zij ree<js pa]jte Smit met zijn gPoote handen den getuigenverklaringen met geloofwaardig acht, tengeren volontair beet en belemmerde dezen totaal m den inhoud van dat schrijven hecht de heer Of- ier niet zoo heel veel waarde en de verklaringen sr getuigen geven Z.E.G. geen reden om hen niet gelooven. Het bewijs der mishandeling acht Mr. Hanegraaf >orts geleverd en Z.E.G. eischt tegen beklaagde ïswege f 5 boete of 5 dagen hechtenis. VAN EEN ZWAAGER BOERTJE. Jacobus Klein is een arbeidertje, geboren en wo- snde te Zwaag, vanwaar hij zich den 28sten Septem- 5r jl. per spoor naar Hoorn begaf om eens een itstapje te hebben. Maar Kobus, die eens flink uit sn band wilde springen, maakte zijn pleiziertochtje ogal tamelijk lang en lapte er nog een dag bij, om ok eens naar Alkmaar en Heilo ,,aus spazieren" te tan. Hij boemelde geweldig en ettelijke café's en ierhuizen werden door het Zwaager boertje aange- aan. Ten langen leste begon schraalhans keuken- ïeester te worden, zoodat de nogal dure keel van riend Kobus niet dan zeer bezwaarlijk van het treu- ge restje van zijn aanvankelijk zoo ruim voldoend akgeld kon worden bevredigd. Daarin wou hij graag erandering brengen en te Heilo zijn kans schoon ende, stal hij daar den 30sten September sn doosje met ongeveer 3 gulden erin van de echte- j eden Pieter Sinnige en Trijntje Heinis, die daar en cafeetje hebben en dat onnoozele sommetje gelds mige oogenblikken onbeheerd hadden laten liggen Aanbevelend, Feuilleton. Staten is zonder eenige aanmerking goedgekeurd te ruggekomen de rekening der gemeente diénst 1909, in ontvangst f 26866.07%, in uitgaaf f 27266.33, en als nadeelig saldo f 400.25% aangevende. Een en. ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter deelt mede dat, zooals de heeren raadsl ieden zich zullen herinneren, de aan de Directie der H. IJ. S. M. gedane aanvrage tot plaatsing van een privaat en urinoir bij de tramhalte alhier, niet heeft geholpen, waarna B. en W. daarover aan den Minister van Waterstaat hebben geschreven, die antwoordde er die Directie niet toe te kunnen verplichten. Ge noemde Directie heeft geene termen om aldaar het gevraagde te plaatsen, doch heeft zich bereid ver klaard, medewerking te verleenen, wanneer het ge meentebestuur daar privaat en urinoir wil plaatsen, wat betreft te verleenen toestemming. Voorzitter vindt in verband met dat alles, dat de eenige weg is om van gemeentewege zelve voor de plaatsing ie zorgen. De inrichting, die nu als privaat wordt ge bezigd, is onvoldoende. Met algemeene stemmen wordt goedgevonden dat B. en W. kosten zullen opvragen. De heer C. IJ. Boot heeft een schrijven gericht aan den Raad waarin hij ontslag vraagt als dood graver. 's Voorzitters voorstel om dat ontslag eervol te verleenen, vindt algemeene instemming. Nu volgt bespreking over dit punt. Het salaris is thans f40 ROMAN VAN ROSENTHAL. 5. „Het doet mij leed, dat u zoo boos en opgewon- en is," zeide de Hollander, „drift is bepaald onge- ond. U hadt eerst mijn brief moeten lezen. Ik heb daarin verklaard dat ik met u wilde trouwen-" „U bent stapelgek, mijnheer," riep Therese sid- erend. Toch niet," was het gemoedelijke antwoord. Ik leloof dat ik mijn verstand heb gekregen eerst toen u zag. Ik heb de zaak heel rijpelijk met mijzelf 'Verlegd. Mijn vermogen, dat ik in Indië heb over- ;egaard, bedraagt een paar millioenen. Ik wil nu in Europa'blijven. U bevalt mij. Van het eerste oogen- •lik dat ik u zag, had ik u lief. Ik deed onderzoek laa~ u, en ik heb besloten, dat u mijn vrouw wordt, üjn naam is Pieter Arendberg en ik ben Roomsch- iathoiiek." „Wat heb ik daarmee allemaal te maken?" voegde fherese hem allesbehalve vriendelijk toe. „Uw ge- frag is ongehoord. En wanneer u nog maar éen en- tel vonkje eergevoel hebt, zult u dadelijk dit ver rek verlaten." „MeJuffrouWf" antwoordde de Hollander onver hoord en geen' voet breedte van zijn plaats wijkend. ■Ut ben sedert mijn tiende jaar niet meer in Europa, ^weest en gedurende dertig jaar heb ik als in de "adernis geleefd Het kan daarom best zijn, dat ik aiet precies handel, zooals de beleefdheid van mij IHt t, maai- geloof mij, mijn bedoelingen zijn eer- en mijn hart is goed. Gij moet verstandig zijn schift u eigenzinnig. Ik ben toch niet zoo af- hehh en een vrouw zal het heel goed bij mij °n. u moet toch ook inzien, dat u een goede par- Lkunt doen ik meen het oprecht en eerlijk met mij nu maar waarom of u mij niot wilt trouwen?" „Ik luister niet naar hetgeen gij zegt, antwoordde Therese, „U bestaat niet voor mij en alles is tever geefs welke poging u ook aanwendt. Ik heb slechts éen wensch: om zoo spoedig mogelijk van uw tegen woordigheid te worden verlost." „Nu goed, dan zal ik heengaan, da's te zeggen voor vandaag. U behoeft u op mij niet driftig of boos te maken, want dat is niet goed voor uw ge zondheid, en dat uw gezondheid zou lijden, zou ik niet wenschen, omdat ik er vast van overtuigd ben, dat u mijn vrouw zult worden het zal misschien wel wat lang duren, als u zoo eigenzinnig blijft, maar gebeuren zal het, dat is wis en zeker. Beschouw mu tot zoolang als uw vriend en beschermer op wien gij in tijden van nood zult kunnen rekenen... Eu nu bid ik u vergeving, dat ik u heb gestoord en smeek u, u niet ongerust te maken omtrent mijne bedoelingen. Over eenigen tijd zal ik zoo vrij zijn, dit aanzoek te herhalen." Met deze woorden verliet hij het vertrek en gaf de hospita een bankbiljet van honderd francs voor haar moeite. Toen de vreemdeling was heengegaan, zeide Ma- rio tot zijn zuster: „Hadt je mij niet tegengehouden, ik geloof dat ik'den kerel had geworgd." „Dan zou je mij al heel erg gecompromitteerd heb ben'. Ik ben blij, dat de zaak zoo zonder te veel ophef is afgeloopen. De man is zeer dwaas, maar volstrekt niet slecht. Op zijn olifantsmanier meent hij het goed met mij. Maar ik zal een andere wo ning moeten opzoeken, ik wU tenminste zekerheid hebben, dat deze Nabob mij niet voor den tweeden keer zal overvallen. Of hij het bij een ander meisje uit den burgerstand b.v., ook zou hebben gewaagd, of alleen met mij, omdat ik een zoogenaamde ar- tiste ben?" Wel zeker," zeide Mario, „die kerel bekommert zich niet om rang of stand. Het is een halve wilde. Hij zou waarachtig in staat zijn de villa van den ko ning binnen te dringen." „.Het was eigenlijk wel komiek. Maar zijn methode om een huwelijksaanzoek te doen was wel wat al te sterk en riekt te veel naar de Indische wouden. Maar toch moet ik bekennen, dat ik dezen man, trots zijn dolle manieren, niet zoo verschrikkelijk vind. Hij heeft iets vertrouwenwekkends over zich, iets dat getuigt van een goed en teergevoelig hart, en dat vindt men niet zoo heel veel bij menschen," voegde zij er bijna weemoedig aan toe. Maar de verrassingen zouden voor Therese nog vermeerderen. De post bracht een schrijven uit Embden van ad vocaat Heinrich Rössum, gericht aan Therese. Het luidde als volgt: „Zeer geëerde juffrouw. Na uw plotseling vertrek van hier, dat voor mij een pijnlijke leegte bracht, verscheen, zooals ik u reeds heb meegedeeld, de zoon van uw overleden tante en nam al dadelijk bezit van het huis. Mijn navorschingen in onze zaak, zijn niet zonder gevolg gebleven. Ik heb namelijk voetsporen ontdekt, die ik nauwkeurig heb laten opmeten. Ik heb in den tuin ook een blad papier gevonden, dat bij het con cept-testament lag opgeborgen, en dat de dief be paald moet hebben verloren. Op grond van deze fei ten heb ik als uw raadsman protest aangeteekend tegen de overdracht der erfenis aan den zoon van mevrouw Möllinger, en ik bewerkte bij den rechter, dat er een scherp onderzoek zal worden ingesteld naar den diefstal. De rechter heeft de zaak direct flink aangepakt en hij houdt bijzonder in het oog de vele schuldeischers van den jongen erfgenaam. De officier van Justitie heeft ook bewerkt dat de erfenis nog niet is uitgekeerd en het gevolg daarvan is ge weest dat de jonge man weer van hier is vertrok ken. Waarheen, dat weet niemand. Hij heeft het bericht achtergelaten, dat, als uw vordering krachte loos zal worden verklaard, en dat zal volgens zijn meening zeer spoedig gebeuren, hij dan weer in Embden zal terugkomen. „De jonge Möllenhof schijnt evenwel niet onbemid deld te zijn, want hij leefde ondanks het niet uit- keeren der erfenis, als een groot heer en gaf aan allerlei dolle vermaken veel geld uit. In tegenstel ling daarmee toonde hij zich zeer zuinig en gierig tegenover zijn schuldeischers. De jonge man behan delde mij, ik moet het eerlijk erkennen, zeer beleefd, terwijl de andere Embdenaren uit de hoogte wer den afgesnauwd. Hij schijnt mij geheel de oude te zijn gebleven, en u behoeft u er geen seconde over te bedenken of u hem de erfënis zal trachten te ontrukken of niet. Hij is niet een persoon, dien men behoeft te ontzien. ,U ziet dus, julfrouw, dat wij een belangrijken zet op het schaakbord hebben gedaan. Ik leef in de vaste overtuiging, dat mijn hoop, dat alles eens te recht zal komen, eens zal worden verwezenlijkt. Ik zal den dief en het document ontdekken en, dan het geluk hebben u in uw recht te hebben hersteld. Deze hoop is en blijft mijn levensdoel." De brief eindigde met de verzekering van de trouw en toegenegenheid van den rechtsgeleerde. Therese gaf den brief aan haar broer. Deze be studeerde hem ijverig en zeide toen ernstig: „De dief is vlak bij hem. Het is eigenlijk vreese- lijk. Wanneer hij gelukkig is, zal hij zijn vader als de misdadiger vinden, want niemand anders dan hij heeft het testament gestolen." „Mario, houd' toch je mond. De advocaat is voor ons werkzaam, doet alles wat hij kan, en dat alleen uit edelmoedigheid." Bij de laatste woorden bloosde zij. „En wanneer gij nu uw dwaze verdenking zoudt uitspreken, zou hij zich met recht dit-p beieedigd gevoelen, en zoodoende natuurlijk niets meer voor ons doen. De advocaat is een goed en edel mensch Mario, en vergeet niet, dat wij niet veel vrienden hebben, en dus den eenigen dien wij hebben mogen wij niet van ons stooten. Ik deel niet de rooskleu rige verwachtingen van Mr. Rössum, maar ik acht hem toch te hoog om hem door dergelijke gedachten te krenken. Doe mij het genoegen Mario en spreek niet over deze dingen." „Zooals ge wilt," was het antwoord van Mario „maar w&kr blijft het toch!" Daar het tijd was om naar de menagerie te gaan werd het gesprek afgebroken. gM" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1910 | | pagina 1