Telegrafisch Weerbericht. 395ste Staatsloterij. Van het Haagsche Binnenhol Tweede Kamer. Predikbeurten. 's jaars. De nota van den tuinman, die het kerkhof dit jaar terdege heeft onder handen genomen, be draagt ruim f 33. Maar dit is ten dezen opzichte het eerste en duurste jaar. B. en W. stellen voor eenig opzicht over de begraafplaatsen te Hoogwoud en Aartswoud te hebben. Nu voor Hoogwoud een nieu we doodgraver zal worden benoemd, willen B. en W. het salaris splitsen, nl. f 30 voor dezen nieuwen dood graver en f 10 voor den opzichter van de begraaf plaatsen, waarmee bijv. de ambtenaar ter secretarie zou kunnen worden belast, die ook de administratie voert. Voorts zouden B. en W. bij wijze van proef voor éen jaar het onderhoud van het kerkhof aan den nieuw te benoemen doodgraver willen opdragen, op een jaarwedde van f 20, zoodat hij dan totaal f 50 salaris heeft. De ideeën van B. en W. vinden de instemming van den Raad en wordt dienovereenkom stig besloten. Sollicitanten voor doodgraver zullen worden opgeroepen. Een door B. en W. opgemaakte suppletoire be grooting, in ontvangst en uitgaaf bedragende f 600, wordt met algemeene instemming vastgesteld. Goedgevonden wordt verder om uit den post voor onvoorziene uitgaven f 15 uit te keeren aan den ge meenteveldwachter Boot voor de veetelling. Mede wordt met aller instemming besloten, dat het ge meentebestuur de helft zal bijdragen in het onder houd van de leuning bij den Lage Hoeker molen. Van het gemeentebestuur van Barsingerhorn is 'n schrijven ingekomen over verlichting der tramhalten, waarin wordt gewezen op het ongeluk, dat 23 October ji. bij de halte Haringhuizen plaats vond, wat zijn oorzaak vond in gemis aan licht. In den Raad vau Barsingerhorn heeft dit ook een punt van bespreking uitgemaakt en is dan ook een adres aan de H. IJ. S. M. gericht om meerder licht. Aan den gemeente raad van Hoogwoud wordt nu verzocht om, indien dit adres instemming vindt en de verlichting bij de tram te Hoogwoud onvoldoende is, eenzelfde adres aan de H. IJ. S. M. te zenden. Voorzitter zegt van een der zake kundige te heb ben vernomen dat in geheel Nederland niet éen trambaan is, die de verlichitng voor eigen rekening neemt. Het zou dus, al wordt een adres ingezonden, wel evenzoo gaan, als met het verzoek om privaat en waterplaats. Voorzitter zou er wèl voor zijn, om een schrijven te richten aan de H. IJ. S. M., om meer licht op de trammen zelve, door de wagens ook van achteren voldoende te verlichten. En tot het zenden van zulk een schrijven wordt door den Raad met eenstemmigheid besloten. Bij de rondvraag, die nu volgt, zegt de heer Koorn, opgaaf te hebben ontvangen van de kosten, die ver oorzaakt zullen worden door het opnieuw laten ver gulden van de wijzerborden van den toren te Aarts- woud. Timmerman De Leeuw wil de borden er afne- men wat voor 't vergulden zeer te verkiezen is j tegen belooning met f 10. De schilder heeft opge- geven dat zijne werkzaamheden voor 't vergulden van de wijzerborden f15 kosten zullen meebrengen, 't Zou dan een totale uitgaaf van f25 worden. Wordt aan B. en W. overgelaten ter nadere afwikkeling. Goedgevonden wordt verder de regeling, dat de raadsleden ieder in hunne wijk zullen zorgen voor 't bevorderen van de afwatering van de wegen, welk punt mede door den heer Koorn ter sprake wordt ge bracht, die ten slotte nog eene opmerking heeft aan gaande de noodzakelijkheid van doelmatige bewerking van eenige boomen in deze gemeente. De heer Schilder doet mededeeling, dat de Pastoor hem verteld heeft zelf een lantaarn in zijn tuin te willen laten plaatsen, bij de poort en de Pastoor deed aan den heer Schilder de vraag, of concessie-aanvrage noodig is daarvoor. Voorzitter verklaart dat dit niet behoeft en zegt: ,Wij zijn er dankbaar voor, dat die verlichting komt." Spreker hoopt, dat dit aanleiding zal zijn, dat men het initiatief neemt om in het Zuid- eind meer verlichting daar te stellen. De heer Van Diepen informeert hoe het zal gaan met sneeuwopruiming bij eventueele sneeuwstormen. Voorzitter verklaart, dat dit is geregeld door de Banne en dat hijzelve door dat lichaam is gemach tigd om orders te geven tot sneeuwopruiming. Met dank wordt daarna de vergadering door voor zitter gesloten. ALKMAAR, 23 November. Op de scheiveemarkt waren heden aangevoerd 888 runderen, ruim 300 minder dan vorig jaar. De prij zen waren ook nu weder zeer hoog, de handel dien tengevolge gedrukt. W ARMENHUIZEN. Het achtjarig zoontje van den heer K. Westra had het ongeluk van een in gang zijnden houtwagen ie vallen. Het knaapje werd aan het hoofd verwond en is bijna onmiddellijk overleden. Men stelle zich de smart van den vader, weduwnaar, voor, die in een naburige gemeente op familiebezoek was. een zonderling landrecht. In sommige gemeenten van ons land o.a. te Ba tenburg, Dieden, Huisseling, Lilhoijcn, Vep en Wijcken bestaat nog het zonderlinge recht van omrijden" of omleggen" van gronden. Over de met dit recht bezwaarde gronden oefenen twee of meer personen of corporatie's om beurten soms met tusschenpoozen van vele jaren het eigen domsrecht uit. Ook komt het wel voor dat b.v. twee (die men zou kunnen noemen) geërfden om heurlen het eene zelfde perceel beschikken. Dat wordt dan elk jaar tussehen hen „omgelegd" en de persoon, die dit jaar de eene helft in gebruik heeft, moet het volgend jaar het perceel „omrijden" om de andere helft te kunnen cultiveeren of beweiden. Hieraan dankt dit recht vermoedelijk zijn naam, doch de oorsprong ervan schuilt in het duister. De veron derstelling is geuit dat, vele jaren her, bij de ver- dceling eener nalatenschap de erfgenamen het niet eens konden worden over de toewijzing van een perceel, toen overeenkwamen dat zij om beurten, telkens voor zeke ren tijd, het genot van dat perceel zouden hebben en hun rechten zijn overgegaan op hunne nazaten. Ook acht men het mogelijk, dat een thans met het recht van omrijden bezwaard stuk grond oorspronkelijk heeft toebehoord aan een gilde ot broederschap, waarvan bij zijn tenietgaan de rechten overgingen op de laatste leden, die dan overeenkwamen om beurten het gebruik van het geheele terrein of van de helft ervan te zullen hebben. De tegenwoordige „geërfden" zouden dan de eenige, nog in leven zijnde afstammelingen van die laatste gilde broeders zijn. Doch zekerheid is ten deze nog niel verkregen. In ons B. W. is met het beslaan van dit recht geen rekening gehouden en het schijnt thans niet moge lijk de met dit recht van „omrijden" bezwaarde gron den daarvan te ontlasten, ook niet bij overeenstemming tussehen belanghebbenden en ovenmin bij openbaren verkoop. Zoo werd o.a. in 1908 onder Neerloon in publieke veiling gebracht „de omrijdende helft" van een perceel hooiland en nog in 1909, te Eerden, „de omrijdende, onverdeelde helft" van de z.g. Matenkamp. Dat dit wisselen van eigenaren aan de productiviteit van den grond niet ten goede komt, zal wel geen betoog behoeven, en het bestaan van dit ouderwetsch recht moet ook onvereenigbaar worden geacht met het beginsel van ons burgerlijk recht, dat niemand verplicht is in een onverdeelden boedel te bljjvcn. De „Vereeniging van beheerders van Landgoederen en Landelijke Be zittingen" (secretariaat te Groesbeek) heeft dan ook een goed werk verricht door zich te wenden tot den Minister van Justitie met het verzoek de ontlasting van de met dit zonderlinge recht bezwaarde gronden mogelijk te maken. Hdbld. Oudesluin. Zondagavond 20 en Dinsdagavond 22 November, gaf de rederijkerskamer „Door Inspanning Uitspanning" al hier eene openbarr uitvoering in het lokaal van den heer C. Kz. Slikt; Opgevoerd werd: „Het zedelijk bewustzijn.", spet van de Moraal in 1 bedrijven, docr Albert van Waasdijk. Een goede vertolking van dit stuk was voor de lixien voorwaar geen gemakkelijke taak en toch hebben zij zich heel goed van hun taak gekweten. De rollen zaten j cr goed in, wat voor een goede vertolking van een stuk als dit, zeker wel een eerste vereisclile is. Ook het tooneeldecoralief was keurig in orde en de grimce- ring goed, behalve mevr. W outerse, welke als moeder van een reeds 14-jarig meisje ons wet wat al tc jong toescheen. Ten slotte nog een comische scène als nastukje, welke de lachspieren geducht in beweging bracht. Hel ge heel vormde een aancenamen avond. Beide avonden was de opkomst vrij goed. de papendrechtsche strafzaak. Wij vernemen, dat de brochure, die het psychiaters rapport in de Papendrechtsohe strafzaak en een daarop betrekking hebbend voorwoord van prof. Jelgersma, zou bevatten, thans zeker niet verschijnen zal vóór het arrest van het Anihemsche Hof is gewezen. Eerst was bij den uitgever, de firma F. van Rossen, bericht ingekomen, dat althans het vóórwoord voorloo- pig niet in de brochure zou wrorden opgenomen. Gisteren kreeg de firma de mededeeling, dat de ver schijning der getieele brochure zeker zou worden ver traagd tot na de uitspraak, 't Staat zelfs niet vast, dat de brochure, ook nó do uitspraak, wel verschijnen zal. Het eerste, opschorting der verschijning tot né de uitspraak, is iets. Het gehéél opgeven van het voornemen, is alles. Want m het belang van een aantal niet ongunstig bekend staande landgenooten, opgetreden als getuigen décharge, is het noodzakelijk dat het voornemen, om die brocnure voor het grootc publiek beschikbaar tc stellen, wordt opgegeven. Ofschoon dus dezen voorloopigen terugtocht van prof. Jelgersma toejuichende, achten we ons verplicht er na drukkelijk op te wijzon, dat de in het rapport bespro- kenen. ook door de publicatie na de uitspraak, van het Arnhemsohe Hof, ernstig in hun maatschappelijke positie zullen worden geschaad. Heeren deskundigen hebben nu eenige dagen tijd om uit te maken of zóóiets wel ooit tot hun opdracht heeft gehoord. Tel. Het Hdbld. publiceert („onder de streep") een der bl)adzijden van het dagboek van een der heeren Pa- pendrechtschepsychiaters. Op de voiige bladzijden van het dagboek is vermoedelijk sprake van een gesprek, dat de geneesheer met iemand had over de maan; blijkbaar liep het gesprek over den vorm van dit hemellichaam. De bezoeker hield tegenover den medicus vol, dat de maan rond was. En daarop staat deze aanteekening van den psychiater. Nu ging me in eens 'n licht op, ik nam m'n be zoeker eens nauwkeuriger waar en aangezien ik ook voor m n pleizier wel een en ander doe aan psychologie en psychiatrie, vroeg ik hem vliegensvlug: Hoeveel is 2 2 -[- 4 -j- 5 -J- 8? Hij wist niet onmiddellijk 'n antwoord; dit wekte mijn argwaan. Ik zette m'n onderzoek voort en gaf hem dadelijk 8973 X 7796 uit te rekenen. Dat kon hij niet binnen de drie seconden; toen was ik zeker met 'n imbeciel te doen te hebben. Ik stelde hem voor 't overtuigend bewijs nog de vraag of 'n olifant 'n slang dan wel 'n kikker wasToen hij iin lachen uitbarstte, wist ik genoeg. Ik schreef in der haast 'n briefje aan een mijner collega's in de zielkunde, waarin ik de zaak verklaarde en gaf mijn patiënt dit epistel mee met de "mededeeling, dat hij nadere inlichtingen omtrent ons gesprek over rond heid van de maan bij mijn collega zou ontvangen. Ik berekende hem voor dit consult de luttele som van 10 gulden. Nadat hij dit bedrag voldaan had, verliet hij me, blijkbaar teleurgesteld; een verschijnsel dat zich bij imbecielen meer voordoet, wanneer ze betalen moe ten. Denzelfden dag had ik een onderhoud met mijn collega, die mij onder een vloed lofuitingen, dankbaar de beide handen drukte „Kerel", zei hij, „wat heb je jne daar 'n genoegen mee gedaan, wat 'n pracht van 'n exemplaar! Ik zocht sinds lang naar zulk 'n voorbeeld. Ik wist. dat het in theorie er wezen moest, maar dan; is 't 'n toer er een in werkelijkheid te vinden t Deze man is meer dan een imbeciel, het is een gevat van zeer bijzondere psychose, welke men in theorie tot nog toe slechts kende onder den naam van hallu- cinaire maan-ie". Daarop hebben mijn collega en ik te zamen van dit geval een deskundig rapport opgesteld... oude niedorp. Woensdagmiddag vergaderde het Veefonds alhier in het lokaal van den heer a. Mijts te Verlaat. De voorzitter, de heer A. Wonder Pz., opende met gepaste woorden de niet best bezochte vergadering, waarna de secretaris-boekhouder, de heer M. Kooij- man, de notulen van de voorgaande vergadering las, welke na lezing onveranderd werden vastgesteld. Aan de orde werd gesteld: rekening en verant woording van den Boekhouder over het afgeloopen jaar. Die rekening, door de heeren C. Helder en D. Kaag nagezien, werd in de beste orde bevonden en derhalve goedgekeurd, met een voordeelig saldo groot f 7.66. De ontvangsten bedroegen f 2492.16%, en de uitgaven f 2484.50%. In het afgeloopen jaar waren er van 124 veehouders verzekerd: In het le kwartaal 708 runderen voor f 114290.in het 2e kwartaal 704 runderen voor f 111640.in het 3e kwartaal 576 runderen voor f 88530.en in het 4e 592 run deren voor f 92105.In genoemd tijdvak werden er 17 runderen afgekeurd, waarvoor een omslag werd geneven van 1.45%, dit is per rund bereken! ge middeld f 2.25. Het vorige jaar bedroeg die omslag f 2.46 per rund. De Boekhouder ontving een woord van dank voor zijn accuraat beheer en de heeren Kaag en Helder voor de moeite die zij zich hadden gegeven voor het nazien der niet kleine rekening met de vele bijlagen. De heer Ab. Over, die als commissaris volg<ms rooster moest aftreden, werd met op 1 na algemeene stemmen herbenoemd. De heer D. Kaag werd even als in het vorige jaar weer voor éen jaar benoemd als hulpcommissaris aan de Langereis. Omtrent de werkzaamheden van den heer Kaag werd besloten, dat de koeien in de maanden November en Mei worden opgenomen door de heeren commissarissen, doch, dat buiten dien tijd de veehouders aan de Langereis en Veenhuizen zich uitsluitend voor de bij gekochte koeien moeten ver voegen bij D. Kaag, wat tot heden niet altijd ge schiedde. Bij de gewone rondvraag werden inlichtingen ge vraagd, wanneer een veehouder 1 of meer koelen verkocht en hetzelfde getal weer terugkocht of daar dan geen kennis van gegeven moest worden aan de commissarissen. De voorzitter gaf een toestemmend antwoord. Het aantal mag dan onveranderd blijven, doch het zijn andere koeien, die eerst door de com missarisseen of hulpcommissaris gezien moeten wor den voor en aleer zij verzekerd zijn. Wordt er bij verandering van vee geen kennis gegeven, zoo hebben zij ook geen recht op vergoeding bij sterfgeval van zulk een dier. Niemand meer het woord verlangen' werd de vergadering door den voorzitter met ee-. .oord van dank gesloten. déraillement. Even voorbij Uitgeest is een trein, in de xhting Alkmaar, gistermiddag ontspoord, waardoor eenige wagens dwars over de rails kwamen te slaan. De treinen hadden aanzienlijke vertraging. de moord te spaarn'dam. De justitie zoekt in verband met deze misdaad naar een verdwenen aangetrouwd fa.aili",id van de vermoorden en heeft gistermiddag naai aanleiding daarvan twee nabestaanden van dien vermiste ve- hoord. 6 Aan de Haarl. Ct. kwr - 'er oore, dat de vrouw van een schipper, in den ai md van den moord te Spaarudam met zijn schuit bij de sluis liggend ten paar mannen tegenkwam, toen ze even oen bood schap deed. Den een uoorde ze zeggen: „Kom voo, iit, ik ben morgen naar Keulen en jij naar Brussel" Aan de justitie is hierva" mededeeling gedaan en naao- den schh-vr ..xU t zocht. EEN DOODGEWAANDE. Ongeveer twee Jaar geleden werd onder Gramsber- gen een lijk gevonden, dat door den broeder van i den overledene herkend werd. Dezer dagen vervoegde de doodgewaande zich bij de politie te Almelo om onderdak. EEN ZANGVEREENIGING GEBOREN UIT EEN WERKSTAKING. Zoolang de staking aan de Koninklijke Stoom- schoenenfabriek van den heer A. van Schijndel te Waalwijk geduurd heeft, reeds bijna 13 weken, heb ben de stakers eiken morgen eene vergadering ge had. In den laatsten tijd is op voorstel van den al- gemeenen voorzitter van den Nederlandschen Leder- bewerkersbond, den heer C. Roestenburg van Kaats heuvel, elke vergadering geopend en gesloten met een kwartier zingen. De stakers wilden zich echter hiertoe nauwer ver- ecnigen, zoodat thans onder hen eene liedertafel is opgericht. Een bestuur is reeds gekozen. twee jaar zonder verschooning! Twee jaar geleden 't was tegen Sint Nicolaas had een inwoner van Winschoten een kreupel muschje gevangen. Het dier werd in een kooitje verzorgd en kreeg een lapje om het gekwetste pootje, dat langzamerhand begon te beteren. In 't voorjaar van 1909 verdween de musch plot seling, en sedert zag geen der huigenooten het vo geltje weder. Tot jl. Zondagmorgen, toen de musch bij hen kwam binnenvliegen, druk sjilpend en heen en weer fladde rend, nog met een, nu vuil, lapje om den rechterpoot. Verre van schuw pikte het van de toegeworpen krui mels brood. De musch had zijn vroegere huisgenoo- ten, die verhuisd waren, teruggevonden. Dagelijks wordt het vogeltje daar nu weer gezien. anna paulowna. Mejuffrouw G. J. van Wijk alhier is geslaagd voor het examen in Vrije- en Orde-oefeningen. de dure tijd. Als een merkwaardig beweijs van de nijpende prijs stijging van levensmiddelen zij vermeld, dat volgens aankondiging in de „Witte Sociëteit", de prijzen van alle menu's daar met ingang van 1 December ver hoogd zullen worden met 10 tot 15 cent. En de prijzen van een aantal gerechten eveneens. Hdbld. gezinsverpleging. Zuster van Houwelingen te Nieuwe Niedorp is benoemd bij de afdeeling van den Ned. Protestanten bond te Nijmegen. Met haar verlaat de derde zuster, in zes jaar tijds, de kring N. Niedorp. veeinvoer in duitschland. Berlijn, 23 November. De staatssecretaris Debruck antwoordde vandaag in den Rijksdag op twee inter pellaties, een socialistische vóór en een conservatieve tegen den invoer van buitenlandsch vleesch. Hij kwam daarbij ook over Holland en België te spreken. Het verbod, zeide hij, om levend vee daar van daan in te voeren, vindt zijn oorzaak in het mond- en klauwzeer, dat in die landen zeer verbreid is. Er zijn vele aanvragen, in het bijzonder uit de steden van het West-Duitsche industriegebied bij den rijks kanselier ingekomen, om opheffing van het verbod van veeinvoer, of tenminste voor zoover het Hol land betreft. De rijkskanselier heeft echter na over leg met den Pruisischen minister van landbouw en het keizerlijke gezondheidsbureau bezwaar gemaakt, om aan deze verzoeken gehoor te geven. Holland was in 1907 en 1908 buitengewoon sterk besmet, en nog steeds komen hier en daar gevallen voor. Men 1 moet dus aannemen, dat de ziektestof nog in het land is en dat de ziekte juist op niet besmette plaat sen weer kan uitbreken. De invoer van Hollandsch vee schijnt te minder gerechtvaardigd, omdat versch i vleesch daar van daan zonder eenige beperking kan ingevoerd worden en ook dagelijks in groote hoeveel heden ingevoerd wordt. In het jaar 1909 alleen werd uit Holland voor 11 millioen mark vleesch ingevoerd. Ten opzichte van het Deensche vee, noemde hij de tuberculineproef onbevredigend. Er wordt op het oogenblik ijverig aan gewerkt om die door iets be ters te vervangen. De rede van den minister komt hierop neer, dat de regeering geen verandering wJl brengen in den bestaanden toestand, uitgezonderd dan ten opzichte van Frankrijk, waaruit de invoer in Zuid-Duitsch- land reeds is toegestaan. Ook van een verlaging der inkomende rechten op veevoeder wil de regeering niets weten en evenmin van verlaging der vracht tarieven op de spoorwegen. N. Rt. Crt 24 NOVEMBER. VERWACHTING: Zwakke tot matige, Oostelijke tot Zuidelijke wind. Nevelig tot betrokken, Waarschijnlijk drroog in het Noordoosten, kans op regen in het Zuidwesten. Zelfde temperatuur. 1ste KLASSE, 3de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 20000: 1434. f 5000: 20088. f 1500: 8644. f 1000: 5001, 17427. f 400: 20783. f 200: 6141.. f 100: 2543, 8026, 14114, 15350, 17092. Prijzen van f 20. 19 2994 6297 8923 11286 13504 15777 18168 118 3034 310 968 290 611 820 180 128 43 389 976 295 628 825 183 164 124 390 979 297 665 888 184 197 207 465 987 315 718 941 186 252 296 514 9005 358 752 966 189 280 482 570 42 381 782 986 270 287 611 585 61 431 820 16056 279 316 620 643 110 447 825 60 289 338 650 701 129 626 861 81 454 359 705 718 178 759 921 100 543 414 717 732 259 781 918 128 449 416 803 740 270 797 14004 168 560 444 806 752 279 801 18 321 580 519 816 892 341 855 65 346 652 694 8i8 912 382 867 97 440 669 73 827 7000 387 908 115 492 757 73. 885 19 413 944 135 559 789 787 891 41 445 977 153 640 833 920 960 66 468 984 195 668 837 992 970 133 518 12011 205 669 900 1008 973 225 527 33 223 722 984 77 4042 238 528 54 252 729 19013 200 47 241 543 79 295 731 94 235 53 249 584 109 318 752 156 273 220 336 591 187 341 755 167 278 415 368 646 228 403 785 186 284 489 392 682 245 481 791 197 336 495 410 817 280 506 797 255 346 544 507 915 298 543 933 346 422 696 522 933 344 559 956 456 517 738 546 970 518 566 963 461 549 74" 58? 10015 523 567 17007 473 553 594 23 553 616 15 2 505 628 '.68 686 52 566 751 73 679 632 834 716 69 676 803 117 683 690 871 772 77 618 824 163 716 729 5012 783 134 652 83 207 765 814 91 800 220 677 835 216 800 883 170 803 379 723 838 217 926 886 200 893 391 731 854 268 944 971 300 936 400 755 857 272 20076 2050 322 967 421 805 965 276 138 78 340 8018 446 820 15047 284 237 137 342 38 475 831 68 294 266 161 405 75 618 838 78 315 274 281 460 134 548 887 130 476 328 473 211 597 948 159 499 342 519 232 754 967 169 526 401 521 259 913 980 199 592 416 649 335 941 13003 205 621 443 650 341 11028 12 213 710 498 658 407 45 203 263 751 590 838 484 85 220 305 815 696 880 593 97 264 336 846 680 940 605 116 269 352 852 682 6058 621 135 290 462 859 721 127 662 146 332 553 879 741 179 777 219 333 653 941 745 213 837 251 436 705 18113 812 270 912 283 464 713 155 30 36 44 47 48 54 65 68 72 74 83 8{ 91 9( 9f Den Haag, 23 Nov. 't Was zooals wij allen gedacht hebben dat 't we den zou, heden, in het vooruitzicht van dr. Kuypei Begrootings-rede, moot nummero twee. File voor h deurtje van de publieke tribune, allengs-tocneme de. aanzwellènde „run" van de gereserveerde. Waar schuilt deze wonderbare suggestie'? „Ick en wete h niet"... Kan slechts gissen dat de oorzakener vï van onderscheiden soort zijn. Afgoderij, zucht naar w in opspraak werd gebracht, naar prikkels. Nicuwsgieri heid om te zien en te hooren den man, die dn jongste tijden zoozeer „over de tong" ging... Hoe moge wezen, in de gegeven omstandigheden vit ik t voor dert „premier van 1901" allerminst vleien Vaststaat, intusschen. dat de arme menschjes, <J gewacht, gc-duwd, gebedeld hebben om een plaatsje <n „hem' te zien, vandaag van eene ijskoude kermis tliuj zijn gekomen. Want 't is geweest een ijselijk-vervelenf dag van gepraat over dingen, die „de trubine" alle minst zullen hebben geïnteresseerd, 't Wachten was i bleef op Kuyper... Edoch, hij kwam niet. Den ganschen lieven ochtend was èn bleef J absent. Wij hebben uren-lang „geboomd" over het ont werp waarbij de Staat eene soort van rente-garant zal verleenen ten bate van de verstrekking, aan Ziib Beveland, van goed, deugdelijk drinkwater. Ministi Heemskerk maakte duidelijk, dat. in het allerergs geval. deze zaak den Staat anderhalve ton gouds kt kosten. Maar, dit „gevaar" is vrijwel denkbeekli De heer Van Nierop, de voorzichtige en bekwame nancier. heeft de berekeningen gemaakt. De technj zijn volmaakt tevreden. Waarom zou men dan ni« waar 't zulk een gewichtig volksbelang geldt, ovi formeele bezwaren, zoo die er zijn. heenslappen?... Neen, zei de slanke en blonde jonkman Va Lynden van Sandenburg, in wien men geen Idsinga zo wanen en -die tóch iemand van deze halsstarrige soa der onvermurwbare „Prinsipiënreiter is. -Neen, ze; graaf Van landen, ge komt met de autonomi der gemeenten - in botsing. In de parlementaire arena was baron De Wijckei sloot de Weerdestein, de zwartgelokte kampioen d« Katholieke landbouwers, zijn tegenstander. Het „stat van Tolcdo" werd naar ridderlijken trant gekruist. Aldu I zeer-ganoege 1 ijk keuvelend, had men het klokje va i half twaalf bereikt... Op de tribunes hunkerde, hijgde men naar Kuyper.. Edoch, die was er niet. De sprekers volgden elkaar op. Voor- cn legenstande van het garantie-ontwerp \oor de Zuid-Bevelandscb waterleiding. Van Vuuren had ernstige bezwaren, denkend aai het „precedent in finantieclcn zin hoe vurig en inni hij ook het vorig jaar hpcfl bepleit het belang jvai goed drinkwater ten-platte-lande... Bos bepleitte h« kleinachtige van mogelijke vormbezwaren tegenover d goede en groote zaak, hier aan de orde. Het eind was eene groole, algeheele. ongedachte vei broedering. Het ontwerp werd zónder hoofdelijke stem ming aangenomen!... De oppositie was plots schijn ei schaduw geworden... Schaterlach loeide, daverde op uit de zagl... O 't was een heel-bijzondcre dag. De wijziging Drankwet is ook goedgekeurd, nadat he amendement-Kooien om te bepalen dat niet ms schen die openbare betrekkingen bekleeden uit te shj ten, maar „openbare ambtenaren eerbiedig Ier aarq was besteld. Schwamm d r über.... De heer Van Nispen (Fuieden', bleek veel te gevoj len voor eene Staats-commissie, dewelke o.a. de bj langen der arme. oude vergunninghouders van 18 zal hebben te onderzoeken. Minister Heemskerk liet onvoldragen vrucht van 's heeren Van Nispen's fantaisl met groote snelheid bijzetten in het ruime graf, waj zoovele |dergelijke Parlemenls-produclen werden opa borgen... Waar is zeker, dal we aan Staatscommissij zeker gebrek gevoelen. Jammer, dat in deze lanf^ voelde behoefte niet is voorzien... Het was nu kwart voor vieren geworden.. Hij. Kuyper, stond daar. Doovenians-hoornlje aal 'l oor. Klaar voor zijne rede over de Staatsbegroouif te vervolgen. L De voorzitter buigt zich over zijn lessenaar nee'! en vraagt, zoo goedmoodig-kalm. alsof 't ee® a. j dan hém gold, of „de geachte afgevaardigde j soms voorkeur aan gif om morgen. Donderdag. rede voort te zetten... De heer Van Dedem moest de presidiale wo verduidelijken voor den leider der an li-re vol utionn-urej ..Ik meende, dat 't gewoonte was om in zoon r va' ri»mand den dag-erop het eerst aan de beurt te do zijn 1" Maar, de heer Kuyper zou berusten. „LT waart van-ochtend niet present!" roept pi*®11 Van Bylandt den geachten spreker toe, tSffi iets fonkelt in de toch zoo goedige, helderblauwe oog| van 1'arlcmcnts-praeses. eT In zijne wolbekende naïeveteit had de heer <tr. 1 per vergeten, dat de Kamer reeds vroeger besloten vandaag met zekere kleinere ontwerpen ie PI!#"1 I Enfin, hoe 't zij, morgen half elf is „mJ woord. De file, de „run" kan hervat... \NTC>nA ZONDAG 27 NOVEMBER. NKDERLANDSCH HERVORMDE GEMEE>Tit Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Huizinga va» burg. he o-J Harenkarspel, Dirkshorn, v.m., Ds. SinoiDSu j sté. Winkel, v.m. 9.30 uur, Ds. B. Nleuwburg- Noord-Zijpe. Geen dienst. Sint Maarten en Valkoog. Geen dienst. Zuid-Zijpe, St. Maartensbrug, v.m. 9.3° u Met. Afscheid. Wleringerwaard. Geen dienst. Callantsoog, v.m. 10 uur, Ds. Tiuholt. Wieringen, Hippolytuahoef, v.m. 10 uUL Wleringen, Den Oever, v.m. 10 uur, D Reinders. Nieuwe Niedorp, v.m. Ds. Schermerhorn. Anna Paulowua, v.m. 10 uur, Ds. lloi)S DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Noord- en Zuid-Zijpe, Oudesluis,, v.m. 10 uUlj L. G. Holtz. Barsingerhorn, Ds. Kooiman. Nieuwe Niedorp, Ds. Haar». (...n| Wleringen, Stroo, v.m. 10 uur, Ds. J. M. 1 LO 1L „BETHEL", HOEP SOHAG J ten belio- ve der Nederlandscli Hervormde v.m. 10 uur, de heer P. de Borat. Woitjn> Breezand, v.m. 9.30 uur, de heer II. „óth| Wleringen, Hippolytushoef, lokaal Re J 10 uur, de heer J. Dijkstra, 's av. 7 uur, i

Schager Courant | 1910 | | pagina 2