Dondertluj» 1 December 11)10. 54ste Jaargang No. -J822. Binnenlandsch Nieuws. Alieitei Nltiis- MïerientiE- Dit nummer bestaat uit 1 blad. gelijk, maar betwijfelt of een combinatie van de missie komt tot de conclusie dat fabriekskaai van hierboven genoemde vereeniging en de N.-H. fabrie- gemiddeld „vrij goede tot goede kwaliteit" goed be ken wei de gewenschte resultaten zou opleveren. De waard kan worden. commissie bestond uit de heeren A. Commandeur Ook is gebleken, dat bij de gewone manier van dag- en G. Nobel. kaasbewerking, steeds meer dan 40% vet in de droge BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. De heer J. Best Nz. doet mededeelingen over de stof van de kaas aanwezig was. Ook is gebleken dat Algemeene Vergadering op Woensdag 30 Novem- Vakschool voor Kaasmakers te Hoorn. Daar over het oordeel over het vet in de kaas op het uiterlijk ber 1910, in het café Central te Alkmaar. deze zaak een zeer uitvoerig verslag in ons blad en het gevoel, geen verband houdt met deze resul- De heer D. de Boer Dz., voorzitter, opent de ver- Is opgenomen, kan met deze enkele mededeeling wor- taten van het analytisch onderzoek, gadering met een hartelijk woord van welkom. Spr. den volstaan. Bij de rondvraag vestigt de heer J. Best Nz. er wijst op de zoo gunstige omstandigheden, waaron- De heer G. Nobel brengt nu een zeer uitvoerig de aandacht op, dat in 1913 een belangrijke tentoon- der deze vergadering wordt gehouden. De zuivelbe- Tapport uit over de inzending kaas van den Bond op stelling te 's-Gravenhage zal worden gehouden. Een reiding, (spr. vergelijkt die de gunstige toestand de Hoornsche tentoonstelling. Aan alle fabrieken belangrijk onderdeel zal de Nd.-Hollandsche zuivel er- waarin 'deze thans verkeert met de bijbelsche ge- werd gelegenheid geboden op een voorkeuring in te van beslaan en nu is't zeer vreemd, dat in de com- schiedenis over de 7 vette en 7 magere jaren) is in de zenden. Door 27 fabrieken werd daarvan gebruik ge- missie voor die rubriek geen enkele Noordhollander eerste periode, en verbindt daar den wensch aan, maakt. De melk, waaruit de kaas was bereid, werd zitting heeft De vergadering betuigt met het uit- dat men zich nu krachtig zal maken, om, als straks gekeurd en gegevens werden verzameld omtrent de spreken van afkeuring over dit passeeren zijn in de magere jaren mogen volgen, die minder voordee- bereidingswijze. De volgende 21 fabrieken werden i stemming. lige tijden met vrucht het hoofd kunnen worden ge- aangewezen om de eer der Edammerkaas op de ten- j De heer Klok uit Zijpe zag gaarne dat vooral in Doden. toonstelling te Hoorn op te houden: Concurrent te de zomermaanden de kaasmarkt te Alkmaar wat De heer G. Nobel leest nu de zeer uitvoerige en Anna Paulowna, Nooit gedacht te Anna Paulowna, keurig gestelde notulen, die onder applaus worden De Hoop te Assendelft, Beemster te Beemster, Ster goedgekeurd. te Berkhout, Eureka te Binnenwijzend, Brederode te Medegedeeld wordt: dat omtrent het betere vervoer Egmonderveen, Toekomst te Haringhuizen, Volhar- der kaas op de Alkmaarsche markt, niets verder kan ding te Hem, Hoogkarspel te Hoogkarspel, Nieuw worden gemeld; dat de heer P. Stapel zijn benoe- Beven te Koegras, Welgelegen te Lutjewinkel, Vol- ming tot lid van het bestuur heeft aangenomen; dat harding te N. Niedorp, De Hoop te Oudesluis, Con- het bestuur f 30 heeft beschikbaar gesteld voor een cordia te Oudendijk, Tijdgeest te Purmerend, Ken- commissie die onderzoekingen zal houden in het nemerscheij te Schoorldam, Eendracht te Stolpen, zuivelbedrijf in Nederland. Waar alle organisaties op Eendracht te Warmenhuizen, Winkel te Winkel en (zuivelgebied zich hier aaneensloten, meende het be- Rosita te Twisk. stuur niet te mogen achter blijven. De vergadering Rapporteur komt tot de slotmeening, dat de Bond keurt dit algemeen goed. met zijn inzending een waardig figuur heeft gemaakt. Verder wordt medegedeeld, dat van elke fabriek De heer D. Brander Tz. leidt het punt in: het f 3 is ingevorderd voor de school voor Kaasmakers; centrifugeeren van wei in verband met de verbete dat besproken is de vraag of ten aanzien van de mo- ring van de weiboter. Spr. wees op het feit, dat gelijkheid om ten behoeve van het melkonderzoek alleen teakhouten kuipen bestand blijken te zijn te- accijnsvrije amyl-alcohol in depot te krijgen, zulk een sen de werking der wei en deze kunnen ook goed depot van Bondswege te vestigen. Besloten werd worden gereinigd, andere bakken of schotels wor- door het bestuur, dit niet te doen, te meer daar den ondoelmatig geacht. de heer Hoolwerff te Hoorn een aanvraag had ge- Wordt de wei op deze manier bereid, dan kan daan voor den verkoop van dezen amyl-alcohol met 'men van 1.000.000 KG. melk ongeveer f 1500 ma de bedoeling zich onder controle van den Bond te ken. Deze boter is vrij goed, maar door den sterken plaatsen. De heer Dr. Scheij zal zich met de con- reuk en smaak voor velen ongenietbaar. Het be- trole belasten. stuursvoorstel wenscht nu de aandacht te wijden aan De 3e druk van de brochure: Uitbetaling naar Bet centrifugeeren van wei, dan kan de boter, wat Gehalte, zal spoedig verschijnen. smaak en reuk betreft, met roomboter concurreeren. De fabrieken Beemster te Beemster, Prins Hen- Eenige ingewonnen inlichtingen bij personen, die de drik te Sijbecarspel en de Goede Verwachting te we' centrifugeeren, wezen er op dat deze wijze van Grootschermer worden als lid aangenomen, evenals werken wel loonend is, ook voor reeds bestaande éen buitengewoon lid. fabrieken, die alles hiervoor moeten inrichten. Zeker- De rekening over 1910 zal worden nagezien door Beid had het bestuur evenwel niet, waarom het voor de afgevaardigden van de fabrieken Wilhelmina, Ba- stelt in de voorjaarsvergadering met een bepaald mestra en De Toekomst te Beemster. Tot lid van voorstel te komen. Allen voor. vroeger begon. Het bestuur belooft onderzoek. De heer C. Meurs uit Winkel zag gaarne dat het marktbericht over de kaasmarkt te Purmerend werd ingericht als dat te Alkmaar. Het bestuur had deze zaak reeds in bewerking. De heer W. T. Jongejans vestigt de aandacht op de modellen van boekhouding, die bij de firma Trap man en Co. te Schagen worden uitgegeven. De heer P. Stapel Nz. te Berkhout brengt den scheidenden voorzitter dank voor het vele, dat hij voor den Bond heeft gedaan. De heer De Boer brengt op zijn beurt hulde aan den heer G. Nobel, secre taris, die de oprichter van dezen Bond is geweest en wiens taaie volharding en enorme werkkracht den Bond hebben doen worden tot wat hij nu is. (Ap plaus.) Met de beste wenschen voor den Bond sloot voorzitter de vergadering, die door groot 40 perso nen v erd bijgewoond. RAAD NOORDSCHARWOUDE. Vergadering op Woensdag j.1. voorm. 10 uur. Al len present. Voorzitter, Burgemeester Brinkman, die de vergadering opent, waarna de notulen worden ge lezen en goedgekeurd. Van de afdeeling Alkmaar der Nederl. Mij. tot be vordering der Geneeskunde, is een adhesie—adres in gekomen voor het tonnenstelsel. Wordt voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen is verder een nieuw plan voor eene West- Friesdhe waterleiding; Volgens dit plan zal een prise d'eau komen Zuidelijk van de gemeente Egmond aan Zee. Bij het bestaande plan zou die komen te Schoorl, Daar dit nieuwe plan nog geheel onvoorbereid is, wordt cp 's Voorzitters voorstel goedgevonden, dat het zal het bestuur wordt gekozen de heer D. Sleutel te Koe- De heer G. Nobel brengt rapport uit over het circuleeren bij de raadsleden, die het elk een paar gras in de plaats van den heer C. A. Waiboer te Wie- onderzoek naar onderlinge assurantie. Eerst werd bij dagen zullen kunnen bestudeeren. ringerwaard, die bedankt had. (1e aangesloten fabrieken geïnformeerd, hoe men Van den heer R. Ootjers Jbz. is een verzoekschrift De heer D. de Boer Dz. te Stompetoren wordt her- dacht over een dusdanige nieuw te vormen afdee- ingekomen inzake een door hem aangeganen verkoop van benoemd tot lid van de commissie van aankoop. 1'ng van den Bond. Van de 50 aangesloten fabrieken grond. Hij had dezen verkoop aangegaan met -de raads- De heer W. T. Jongejans wordt herbenoemd tot verklaarden zich 29 over deze zaak. De meerderheid, leden Vlug en Keeman voor f 100, om met dien grond lid van de commissie voor de kaaskeuringen. 15, was vóór het idee en acht de zaak van belang ;het gemeentebestuur voldoende ruimte te verschaffen De begrooting voor het dienstjaar 1911 wordt om aau te vangen. De minderheid achtte de zaak te voor de daar op te stellen privaten, die noodig zijn, vastgesteld in ontvangst tot een bedrag van f1119, bedenkelijk, niet van financiëel voordeel, terwijl weer indien meer dan een lokaal van de oude school in in uitgaaf f 1203.34, dus een nadeelig saldo van anderen de risico te groot achtten, wegens te wei- gebruik blijft. Doch waar dit thans niet noodig is, wil f 84.34. ni£ polissen. de heer Ootjers gaarne den koop ongedaan zien ge- De heer G. Nobel doet eenige mededeelingen over Ook de niet aangesloten fabrieken werd haar oor- maakt, den aankoop van benoodigdheden. De aankoop neemt deel gevraagd. Hiervan kwamen 14 antwoorden in, Daar de grond eenmaal verkocht is, meent de heer geleidelijk in kracht en omvang toe. De leveranties 8 waren er vóór, maar achtten veel aansluiting noo- Barten, dat het hier alleen een kwestie is van goed- gaven weinig aanleiding tot klachten, alleen was dit dig. De rest was er niet vóór. De slotconclusie van willigheid een enkele maal het geval met steenkool, maar op Bet bestuur is, dat het niet gewenscht is, een zoo- de meest welwillende wijze werden de moeilijkhe- danigen nieuwen tak van dienst in het leven te roe den steeds opgelost. Pen, wijl voor heden de deelname te gering is. Bij de leverantiën van zout, salpeter en stremsel Het was het bestuur opgevallen, hoeveel verschil I toegestaan. Maar tzullen we nu weer mogen komen kwam geen enkele klacht in. )n Premie er bestaat en daarop vestigt het de aan- met het verzoek, of die koop ongedaan kan worden Over de proefneming met Limburgschen steenkool dacht. kunnen nog geen mededeelingen worden gedaan. Over de kaasproef te Hoogkarspel brengt de heer De aandacht wordt er op gevestigd, dat er gele- Dr. Scheij rapport uit. Het doel der proef was na genheid bestaat gecontroleerde thermometers, bu- te gaan, wat de gevolgen zijn, zoowel wat betreft wel een wat moeilijk geval, tyrometers en melkpipetten te krijgen. de kaasopbrengst als de kwaliteit, wanneer de wrongel t De heer Vlug brengt in 't midden, dat Ootjers al De heer Dr. Scheij doet alsnu mededeelingen over niet °P de gewone wijze voldoende stevig en droog, direct berouw had van den verkoop, die van verschil- knijpers. Spr. heeft hierover een zeer lezenswaardig wordt gemaakt, maar wanneer zij aanmerkelijk kor- lende zijden hem was afgeraden, 't Is niet de kwestie rapport opgesteld, dat evenwel te uitgebreid is om hier ierou tijd wordt bewerkt, gepaard gaande met een of er privaten op dien grond komen of niet, maar Oot- Ti o-oro niiwarminp-atpmnoratiiiir pnmmissi'p mpt l A u. De heer Slotemaker wijst er op, dat bij het aangaan van den koop eerst door den Raad .is aangevraagd aan Ged. Staten of die mocht geschieden, 't Werd gemaakt Voorzitter meent dat dit wel zal gaan, indien de motieven daarvoor worden uiteengezel, 't Is overigens op te nemen. Spr. komt tot de meening, dat besmet- Boogere nawarmingstemperatuur. De commissie, met ring van de melk kan ontstaan tengevolge van ver- deze proef belast, komt tot de conclusie, dat bij de vuiling van eenig melkgereedsehap. Met tal van spre- Edammerkaasbereiding korte bewerking en hooge kende voorbeelden zet spr. deze meening kracht bij. nawarming, binnen zekere grenzen, hetzelfde resul- Een tweede oorzaak van het ontstaan van knijpers taat, wat opbrengst en kwaliteit be re gev oordeelt rapporteur het gebruik van ondeugdelijk langdurige bewerking, gepaard gaande met lagere na- water voor het boenen van het gereedschap. Het warmingstemperatuur. boenwater laat dikwijls zeer veel te wenschen over. De heer W. T. Jongejans rapporteer over e aa - jers wil nu graag zijn grond terug hebben De Voorzitter meent, dat dit stuk grond, al is het niet noodig voor het plaatsen van privaten, toch wel te pas zal komen voor andere doeleindeneene b-ug moet er zijn en een buitenprivaat moet er blijvenSur. zou hierover igaarne den ge mee n t e opzicht e r Oosteriee geraadpleegd willen zien. De heer Slotemaker meent dat de grond voor een Ook in dit geval geeft inleider tal van sprekende proefmethode Nobel. Aan verschillende fabrieken brug en een buitenprivaat niet ncod:g zal zijn. Wij voorbeelden. Ten slofte komt spr. tot de raadgeving werd deze methode toegepast, om te zien welke re-^.-"^ "'"gr' aan den kaasboer: zorg voor goed boenwater en kijk sulfaten hiermede kunnen worden verkregen in he den Nortonput eens goed na, of de aanleg wel zoo- ?evai dat men zonder toevoeging van wei of zuursel danig is dat ge werkelijk goed water gebruikt. Wan- met het gebrek rijzen in de kaas heeft te kampen, neer ge niet over goed water beschikt, spoel dan Deze methode komt in het kort hierop neer: strem- al het melkgereedsehap met kokend water na. Dan men bij pl.m. 86 gr. F., nawarmen bij 94 a 9b gr. is het ook goed. Maar dan ligt het ook op den weg F- langzaam bewerken, dunne wei behouden, pl.m. van de Besturen der fabrieken, den toestand op de I anderhalf uur doorhalen, waarbij terdege wordt gelet boerderijen in dit opzicht na te gaan en te zorgen °P Bet rijp bewerken der wrongel en onder de wei dat geen leverancier het belang van allen schaadt. Spr. wijst nog eens speciaal op den toestand der Nortonputten. De heer G. Nobel brengt rapport uit over het ver koopen van kaas op monster. Een bezoek werd ge bracht aan den Rooden Leeuw te Amsterdam, waar kaas op monster werd verkocht. Deze beurs is alleen opmaken of althans zoodanig, dat toetreding van lucht tusschen de wrongel totaal uitgesloten is. Op twee fabrieken werd de proef gehouden, en wel door den oud-kaasmaker den heer Wit van N. Nie dorp, die langen tijd deze methode had gevolgd. Voor de keuring kwamen in aanmerking kazen van den dag vóór, van den dag der en van den toegankelijk voor leden van de vereeniging van Boter- dag de proefneming. en Kaashandelaren in Friesland, men scheen echter I De kazen van de eene fabriek werden te vroeg niet ongenegen om ook N.-H. fabrieken toe te laten verkocht om een conclusie te kunnen trekken. an met haar kaas. Daardoor zal de kaashandel zich uit- de proef op de fabriek te Assendelft, worden de breiden in een thans niet aangevoerd artikel. Door volgende resultaten genoemd, de vorm, de korst en de samenwerking, dje daardoor werd verkregen, zou de kleur was over de drie dagen dat gekaasd werd de plaats als handelscentrum meer tot een goed ge- merkwaardig gelijk; voor het algemeen voorkomen beel kunnen worden gebracht. waren de cijfers 3, 4, 4%; voor ve- werdén 3, 5 en Er wordt van Goudsche- en Friesche kazen, en 3% punt toegekend, waardoor de kazen der proef- mogelijk ook van andere groote kazen éen monster neming een belangrijke voorsprong verkregen op de meegebracht van elke partij; van Edammer kaas 2 Bij gewone manier gemaakte. Voor reuk werd aan °f meer alle dlde Betzelfde cijfer 5 (het hoogste) gegeven, Het monsternemen schijnt wel uitvoerbaar, mits terwijl voor smaak 4 5 en 4 werd toegekend en m®n onpartijdig handelt. dus ook hier de proefkaas uitmuntte. De totaalcij- Het gevaar aan' deze wijze van verkoopen verbon- fers waren respectievelijk 75, 91 en 84, het voordeel den» is het ^rootere gevaar van minder goede beta- was dus aan de zijde van de kazen der methode- Bng, maar het voordeel is een hoogere prijsbedinging, Nobel. Alvorens een besliste uitspraak te doen, acht wanneer 0D de beurs de Edammerkaas (dagkaas) de commissie meerdere proefnemingen noodig. een geregeld verhandeld artikel is geworden. De kwa- Over de kaaskeuringen 19U9—1910 brengt de heer Hteit der kaas die er verkocht werd, maakte beslist O. Nobel rapport uit. De medewerking was zeer een ongunstigen indruk, wegens het zeer geringe vet- bevredigend, nl. 41 wel en 5 niet Rapporteur doet AnV. i et m n q r» «rnffllrl/on Tn firl ('tl IkU 11 Tl FPTI DUPt" rlo hpAOrflftP TIP". zullen eerder g-onden kunnen missen, eindigt de heer Slotemaker, dan idat wij dien noodig hebben. Voorzitter is van eene andere meening. Denk eens aan de mogelijkheid van stichting eener Fröbel-school, dan zou Noordscharwoude daarvoor zeer goed in het centrum van den Langedijk gelegen zijn. De heeren Vlug en Barten vinden, dat we Ootjers het s'uk grond zoolang kunnen laten gebruiken, totdat wij lietzelf noodig hebben. Goedgevonden wordt, den gemeenteopzichter te raadnlegen. Van den gemeente-opzichter Oosteriee, die door voorzitter wordt geschetst als een flink, actief amb tenaar, is een verzoek ingekomen om verhooging van zijne jaarwedde, die thans f 50 bedraagt. Voorzitter zegt, dat de begrooting er op is nagezien, waarbij is gebleken, dat het nog wel iets kan lijden. En de man verdient wel verhooging. Als hem f 50 verhoo ging wordt toegekend is Oosteriee zeker tevreden vol gens spreker. Allen voor. De begrooting voor 1911 wordt vastgesteld op f 28926.06%, met een post van f 104.18 voor on voorziene uitgaven. Voorzitter stelt aan de orde het op de vorige ver gadering aangehouden verzoek van het Harmonie-ge zelschap „Excelsior" om een muziektent, voor het in Juni 1911 te houden concours. Een onderzoek is in gesteld en voorzitter deelt mede, dat de opgaaf van kosten is: minstens f 250. De heer Slotemaker vraagt of in dit bedrag de kosten van de noodige verlichring begrepen zijn. Voorzitter antwoordt, dat dit ook nog ternauwer nood 't geval is. De heer Heman geeft in overweging een tent te huren. De heer Barten vindt dat het dan veel over eenkomst zal hebben met het geven van subsidie. En hoewel spreker daar niet voor is, zou hij in dit ge val toch gaarne een vast bedrag zien bepaald, dan weet men, waar men mee kan betalen en daar êehalte. De commissie vroeg zich af, of voor de belangwekkende mededeelingen over de beoordeeling, Dagkaas wel voldoende afneme - zouden zijn. Eenige het keuringsstelsel, de tijd van bereiding en keuring houdt spreker van. Als hun een bepaald bedrag Wsico is bij eene nroefneming niet uitgesloten. De der kazen, onderzoek naar het vet en vetgehalte der wordt gegeven, dan kunnen ze 't inrichten en doen «^missie durft de proef niet aanbevelen, omdat kaas, enz. enz. Uit de verschillende gegevens is zeer ZOOals zij willen. de daar aangeboden kaas en onze Dagkaas te veel duidelijk gebleken, dat in de wijze van bereiding i De heer De Geus: Als de gemeente nu heelemaal verschilt en er veen voldoende afnemers voor onze groote verschillen bestaan. Welke manier de voor- niets aan 't concours deed... Maar dat is het geval kaaa zijn. Meer overlps zou misschien iets kunnen keur verdient, valt niet te zeggen, vermeid kan wor- niet. Want zij getroost zich het offer om een terrein bit werken. den, dat de kwaliteit der kaas dooreen genomen tus- beschikbaar te hebben voor vereenigingen als die iets De rapporteur acht op monster verkoopen wel mo- schen „vrij goed" en „goed" was gelegen. De com- willen doen, zooals Excelsior nu. En dat is 'geen klein offer. Het terrein is renteloos. Als er subsidie aan iets zal worden gegeven door de gemeente, is de eerste vraag: is het in het algemeen belang? En dat is hier het geval niet. Wij zitten zelve te mar telen om rond te komen mët onze gemeente-finan- ciën en dan kosten maken, die niet in het algemeen belang zijn? Ik ben er tegen! Voorzitter verklaart dat het bedrag van f 250 voor de tent hem zelf is tegengevallen. En mogen wij ons voor dht offer stellen? Als er in een stad een paar dagen feest is, dan beteekent dat heel wat. Daar ko men vele menschen, die er blijven en daardoor geld in de gemeente brengen. Hier is dat anders. De heer Heman zou liever een tent hebben, die, na 't gebruik op 't concours bruikbaar blijft, om haar later ze blijft toch immers gemeente-eigendom, door zang- of andere gezelschappen te laten gebrui ken. De heer Vlug zou een vaste som van b.v. f 200 willen toekennen. Den heer Opperdoes vallen de kos ten erg tegen. Een kleinen geldelijken steun zou hij wel willen verleenen. Maar geen f 200. De heer Vlug opent een nieuw gezichtspunt en zegt: De gemeente zou ook in een waarborgfonds kunnen teekenen, om met de vereeniging de risioo te dragen. De heer De Geus zegt, daarvoor alleen nog te vinden te zullen zijn. De heer Barten wil dan toch een bedrag vaststel len; de meeste kans is toch wel, dat het kosten moet. Bij stemming over het al of niet verleenen van steun aan het concours zijn de heeren Keeman, Vlug, Opperdoes en Heman daarvoor; de heeren Slote maker, De Geus en Barten tegen. Dus aangenomen. Nu rijst de vraag: Hoe zullen we steunen? De heer Vlug stipt aan, dat daarvoor drie vor men zijn: le de Raad schaft zelf een muziektent aan; 2e. door den Raad wordt als toelage een be paalde som gegeven; 3e. de Raad teekent in het waarborgfonds. Allereerst wordt nu in stemming gebracht het voor- stel-Heman cm een verplaatsbare muziektent voor re kening van de gemeente te laten maken en in bruik leen aan Excelsior af te staan. Alleen de heer Heman vo< 6 stemmen tegen. Nu komt aan de beurt het voorstel om toelage te geven. De heer Vlug geeft eerst 't idéé aan de hand, a.s de gjmeente eem> voor f 5U0 in het waarborgfonds teekende... Voorzitter vraagt: Is dit wel noodig? Hebt u dat wel overwogen? Onder de particulieren is nogal flink op 't waarborgfonds geteekend. De heer Zeeman, lid van Excelsior, die in de pu blieke tribune is, licht desgevraagd, de ideeën Van Excel sior toe. Uit deze uitvoerige toelichting blijkt, dat de vereeniging }mre onkosten begroot op rond f 1400, f 1000 is geteekend in het waarborgkapitaal. Als de gemeente in 't waarborgfonds teekent Voor f 500, acht Excelsior dat voldoende Bij stemming wordt besloten in het waarborgfonds te teekenen: de heeren Keeman, Vlug. Opperdoes en Heman vóór. De heeren De Geus, Slotemaker en Bar ten zijn voor hei verstrekken eener toelage, b.v. f25. De heer Vlug stelt voor dat te doen voor f 3OO. De heeren De Geus voor f 200, Slotemaker voor f 150 en Barten voor f 100. De heer De Geus trekt nu zijn voorstel in. Voor f 150 zijn de vier heeren De Geus, iSlotemaker, Keeman en Opperdoes. Voor f 300 de heeren Vlug en Heman. De heer Barten is voor f 100. Dus met 4 stemmen besloten voor f 150 te teekenen. De heer Keeman spreekt over een stuk Van de Ned. vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken, dat naar hij vermeent is ingekomen. Daar er in dit jaar nog spoedig vergaderd zal worden, tot ide volgen de vergadering uitgesteld. Hierna doet het Burg. Armbestuur rekening en ver antwoording over 1909, bij monde van den hr. Duivis. Ontv. f 799.27, uiig. f 940.44. nadeelig' slot f 14117 De begrooting voor 1911 sluit met f 272.40 nadeelig saldo. Alles wordt door den Raad goedgekeurd, met dankzegging aan heeren Armvoogden voor hunne toe wijding. Komt aan de orde de vraag: hoe het pad voor de kinderen te bepalen, leidende naar de nieuwe school Met algnneene stemmen wordt besloten oen verzoek te richten tot het Kerkbestuur om. het pad over de brug en laan, die tol het kerkhof toeging geven, voor zoover nocdig, als pad voorde schoolkinderen te<bezigen De rondvraag niets belangrijks opleverende, wordt de vergadering door Voorzitter gesloten. 1 i'crhiiïotvaa r«l In de plaats van wijlen den heer G. Gelder is tot Heemraad van den polder gekozen de heer K Kruiier alhier. J OM EEN HOED! Men meldt uil Os.s aan de Nijm Crt De uitgever van .de „Ossche Cour.", "de heer A die geregeld voor zijn blad verslag maakt van het ver handelde 111 de raadszitting, zette, toen de laatste Os sche raadvergadering was afgeloopen, bij vergissing den hoed van den wethouder C. op zijn hoofd, een sierlijk sportpetje achterlatend. De geachte wethouder die met dit weer niet gaarne blootshoofds buiten loopt was dus genoodzaakt liet petje op te zetten. Aldus gedekt begaf hl) ach naar een nabij hei raadhuis wonend collega die de pel als hei eigendom van den heer herkende. Het geval loste zich dus spoedig op en zou overal in de wereld met eene verontschuldiging afgeloopen zijn Te Oss naar onze berichtgever ons gemaaktT g6Val eChter Protesveihaal op- ARRESTATIE OP HET POSTKANTOOR. In den laatsten tijd waren aan het hoofdpostkantoor te s-Gravenhage herhaaldelijk klachten ingekomen over het vermissen van brieven. Toon nu weer een klacht inkwam, vond de politie daarin aanleiding 0111 met een harer honden een onderzoek in te stellen Dinsdagavond laat werd dit gehouden en had ^eKAV\,mddt tot Sevol& dat de hond een van de beambten aanwees. Bij fouiUeeiing werden op dezen ettelijke brieven bevonden, welke, blijkens de adressen etc niet in zijn bezit behoorden' te zijn De man werd in arrest gehouden. Het onderzoek is in vollen gang. DE LUTINE. Men schrijft van Terschelling: De werkzaamheden op het wrak der „Lutine" ziin T/0!'bepaalden tijd gestaakt. Het bergingsschip ..Lyons ligt weer in de haven van Terschelling, waar het is binnengekomen met verlies van (wee ankers en verbogen ankerspil, dat ter reparatie is verzonden. De „Lyons" heeft de plaats waar gewerkt za. worden geheel afgebakend. Het door mr. Float, den reeds geruimen tijd od Terschelling vertoevend*® Engelschen ingenieur, voor

Schager Courant | 1910 | | pagina 1