Telegrafisch Weerbericht. Vran liet Haagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. ongeveer drie weken geplaatste „Lutine"-baken was door den storm weggeslagen. KEN STAKING AAN HET TANDHEELKUNDIG IN STÏ1UUT. Op de vergadering van tandheelkundige studenten, Dinsdagavond 29 Nov. te Utrecht gehouden, werd met op éen na algemeene stemmen het voorstel aangeno men, de tandheelkundige kliniek niet weder te bezoe ken. zoolang de heer Grevers, tegen wien vele grieven werden ingebracht, directeur of examinator is. Te vens werd besloten een uitvoerig verslag van de ver gadering toe te zenden aan den Minister van Binnen landse!) e Zaken, aan het curatorium der Universiteit, aan do artscommissie, en aan de Tweede Kamerleden. konijnenstekfte. In Friesland heerscht eene besmettelijke ziekte onder de tamme konijnen. Er zijn lokkers die in één dag 20 dieren verliezen. EEN VREESELLJK LANDBOÜW-ONGEVAL. Men schrijft aan Het Volk Bij den Groninger boer Sloots Ie Vroomshoop is men aan hel dorschen mei een dorschmachine die door paarden gedreven wordt. De paarden loopen daarbij buiten de dorsehdeel in het rond en brengen de dorsch machine binnen in beweging. Daarvoor loopt door een gat in den muur een ijzeren stang, die met razende vaart in hel rond draait. Die stang behoort natuurlijk beschermd, te worden, wat cellier haast nergens het geval is. Tenminste bij geen boer hier heb ik bet gezien. Dal dit gevaar oplevert voor het bedienend personeel, blijkt uit het volgende: Bij genoemden boer deed bij de machine ook dienst een meisje, een net veertienjarig kind. Vrijdagmorgen stapte zij. om haar bezigheden bij de machine te ver richten, over bovengemelden stang, met het gevolg, dat haar rokken werden gegrepen en zij eenige malen in het rond werd geslingerd, en bij iedere zwaai tegen den grond werd geslagen. De man. die buiten de paarden bestuurt, merkte natuurlijk van het ongeval niets, voor hij gewaarschuwd werd, wat door het leven, vc'oorzaakt door de rate- lande machine, onmogelijk dadelijk kon gebeuren. Doch al staan dan de paarden stil, dan loopt zoo'n ding nog eenigen tijd door. En al dien tijd slingerde het kind in de rondte. Het is Vrijdagmorgen gebeurd en nog altijd ligt het kind buiten kennis met een zware hersensdiudding. SMOKKELAARS. Zaterdagavond bemerkten de kommiezen Jac. Bos en R. de Groot, te Bourtange, dat eenige personen trachtten varkens naar Nederland in te voeren. De ambtenaren namen 22 biggen in beslag, doch stel den zich aan groot gevaar bloot. Hevig toch werd door de smokkelaars op de rijksambtenaren met re volvers geschoten; Bos kreeg een schampschot aan ■een hand en een been, waaruit gisteren de kogeltjes verwijderd zijn geworden. De Groot werd het hoofd deksel van het hoofd geschoten. Eerst nadat ook de rijksambtenaren tot 9 keeren toe van hun vuur wapenen gebruik hadden gemaakt, zijn de smokke laars, die niet hekend zijn, afgetrokken. DROEVIG EINDE VAN EEN HARDRIJDER. De 75-jarige Jan Fokkes, vroeger bekend als hard- i rijder, Is gisternacht te Harlingen door de duister nis in een slootje geraakt, waaruit hij zich niet kon redden. Er stond weinig water in het slootje, zoodat hij niet verdronk, maar gistermorgen vond men den ouden man omgekomen door koude. Langedijk. De afd. Langedijk der Ned. Vereer, tot afsch. v alc. dranken houdt de volgende wdek een St. Nicolaasfeest, waartoe de arme kinderen aan den Langedijk zullen worden uilgenoodigd. De afd. van Volksonderwijs en Me Coöp. Verbruiksvereemiging .Vooruil" verleenen hun! financieele medewerking, terwijl een flink bedrag aan persoonlijke giflen is ontvangen. Het feest belooft zeer aantrekkelijk te worden. RAAD CALLANTSOOG. De vergadering was door alle leden bezocht en werd door den hr. Hulst geopend en deze wijdt eenige waardeerende woorden aan den overleden secretaris, den heer Bossen. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Tot tijdelijk secretaris wordt benoemd de heer G. C. Hulst. De gewijzigd ingediende Armenbegrooting wordt nu goedgekeurd. Tot Armvoogd wordt herbenoemd de heer Jb. den Das. Deze acht het beter, dat een wethouder geen armvoogd is en bedankt. Toen werd benoemd de heer jj. Zander met 4 stemmen, de heer A. de Heer kreeg 3 stemmen. Den heer C. Spierdijk, klerk ter secretarie te Zijpe, •werd f 5 toegekend voor zijn werk aan de nieuwe be volkingsregisters. Aan den heer G. C. Boekei Kz. wordt op zijn ver - zoek ontheffing van schoolgeld toegestaan voor éen kind te betalen, in plaats van voor twee. Aan den heer Den Das wordt op zijn vraag mee gedeeld, dat het geld van het verkochte gTaf nog beschikbaar is. Er wordt besloten het te beleggen bij de Raiffeisenbank. De beer Den Das informeert of voor het leggen van het strandhout op gemeentegrond geen reve nuen inkomen. Voorzitter zegt van f 10 en dat zal ook nu weer worden gegeven. Op voorstel van den heer Den Das zal een brief van rouwbeklag aan de familie Bossen worden gezon den. Hierna sluiting. Den Haag, 30 November. Triestig-troostelooze, grauwe Npvember-dag van ab- 1 soluut-noodelooze replieken. Hoezeer president Van Bylandt zich ook heeft uit gesloofd om gedaan te krijgen dat de heeren niet zouden repliceeren, 't was hun niet uit het hoofd te praten, 't Begon al dadelijk met een ruziepartij tje tusschen minister Heemskerk en den heer Hu genholtz. Deze laatste had 't zich aangetrokken, dat Z.Exc. hem, oud-predikant, had beschuldigd van met den godsdienst te willen spotten. Dat was gebeurd in verband met de kustverdediging. Politiek en gods dienst dooreen te mengen vindt de heer Hugenholtz toch al zoo ellendig; zoodra er de defensie, 't mili taire, ook nog bij gehaald wordt, is 't „dubbel-weer- zinwekkend". Er schuilt in den heer Hugenholtz iets van zijn oud-oollega Melchers. De sociaal-democrati sche fractie kan nog verrassingen van hem beleven... De premier bezwoer dat hij niets anders bedoeld had, dan te protesteeren tegen het bespotten van den door Ommen afgevaardigde Nederlander, ge naamd dr. Kuyper, waar deze inzake de defensie tegenover God meende verplicht te zijn, te getuigen. Daarmee was het zeer-eigenaardige incidentje geëin digd. Niet bespotting van dr. Kuyper was dus gelaakt, zooals sommigen er allicht van zullen maken, maar het ridiculiseeren van den man, die verband zoekt tusschen het verdedigen van defensie-plicht en het als van Goddelijken wil afkomstige dezer plidh-- ten tot het brengen van offers om het vaderland te beveiligen. En daarna dreven wij den ganschen lieven dag op het vaarwater der replieken!... Waarom de Kamer, overkropt met arbeid; niet wetend hoe zij, met de grootste inspanning, die voorraad, thans voor de borst, binnen drie weken tijds zal kunnen verzwel gen... Waarom het Parlement niet van de replieken heeft afgezien, geen sterveling zal 't kunnen dui delijk maken. De replieken hebben niets opgeleverd, de vermel ding ook maar in de verte waard. Troelstra, (die tot de pauze toe sprak), De Visser, De Meester, Drucker, last not least: Roodhuyzen, die een lofzang aan hief ter eere van het blanco-artikel, ze handhaaf den, bleven op hun stuk staan, waren niet overtuigd. Ze herhaalden wat ze gezegd, en betoogden wat zij herhaald hadden... 't Was aarts- en foeivervelend. 't Was een vermoorden, vernielen van den armen nationalen tijd. Troelstra kondigde eene motie aan, door een zijner partijgenooten in te dienen, en waar bij de Regeering zal worden uitgenoodigd te onder zoeken, of tijdelijke verhooging der tractementen van de lagere ambtenaren niet noodig is... Hij stelde de Tolstoïaansche beginselen tegenover het milita risme van Lohman... Wij vermoeden dat de lezer niet begeerig is naar eene recapitulatie van wat de Alge meene Beschouwingen, toch al zoo duf en zoo schraal, te hooren gaven Wè.t er nog valt aan te stippen, vinden wij bij de dupliek van den premier terug. Van-avond moeten wij de bespiegelingen teneinde brengen, al zou 't tot het ochtendgloren duren... Opperstuurman Van Bylandt gaat „full speed"!... Morgen, Donderdag, wil hij de Hoofdstukken I, II en III eventjes onder den voet krijgen. Met het geld voor Het Loo incluis!... Naïeveteit of stalen Aus dauer?... 't Kan interessant worden. Mogelijk is 't zeker. Wanneer de heeren slechts willen kampen, met ernst en met kracht, tegen de praat-infectie,, dewelke zóóveel goeds en nuttigs bederft en belemmert!... Ik vreeze...... Mr. ANTONIO. DE MOORD IN DEN HAAG. Zc: a.s men zich herinneren zal, verklaarde de 18- jarige huisknecht \Y. J., een zoon van een der buren van hel in het Hofje van Van Es, in de Koning straat in Den Haag vermoedelijk vermoorde oude vrouwtje, die in verband met deze misdaad zich in hechtenis bevindt, dat hij de geroofde sieraden in een privaat van een herberg had geworpen, uit angst voor 1 ontdekking. Inderdaad werden, zooals men woet, in het riool bij die herberg verschillende der geroofde kostbaarheden gevonden. Den hoofdinspecteur Riet dijk is het thans gelukt, nog op te sporen den gouden •ring der vermoorde juffrouw G. Gebleken is, dat J. dezen ring den avond van de misdaad en den volgen den ochtend in de ouderlijke woning heeft gedragen en des Zondags ten geschenke heeft gegeven aan een 16-jarig meisje, met wie hij omgang had. Waarland. Schreven wij eenigen tijd geleden in dit blad, dat de kool rijzende" was en er alle kans bestond dat deze verhooging zich zou handhaven, vermoedden wij toch niet, dat er prijzen zouden worden besteed zooals thans het geval is. Kreeg rneii in het vorige sei/oen ongeveer 6 gulden voor de grootste kool, nu echter heb ben enkele bouwers alhier eenige partijen verkocht, aangelokt door de hooge prijzen, n.l. 4 of 5 soorten door elkaar voor 10 11 gulden te leveren half Januari en Februari. Ook heeft iemand hier zijn kool verkocht, die vóór 7 December moest zijn geleverd; deze kreeg voor zijn 4 soorten f 9.25. Dus, stond het er wegens de minder gunstige teelt van dit gewas, niet rooskleurig voor. de prijzen zullen het evenwicht wel weer her stellen. En wat de gele kool betreft, hiervoor verwacht men hooger prijzen, bij een flinke vorst. Tegenwoordig ver vangt de reuzenbloemkool nog de gele kool, doch kre gen wij aanstonds vriezend vvoer, dan zou het met de bloemkool zeer spoedig afgeloopen zijn. En, zoo men zegt, schijnt er van dit produkt nog een flinke voorraad te zijn. 1 DECEMBER. VERWACHTING: Meest matige Oostelijke wind. Nevelig tot bewolkt. V\ aarschijnlijk nog regen of sneeuw. Kouder. ZONDAG 4 DECEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE U< Schagen, 's av. 6.30 uur, Ds. Van Loon. Sint Maarten, v.m. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Barsingerhorn. Geen dienst. Harenkarspel, Kerkebuurt, v.m., Ds. Sinninghe Dam sté. Dirkshorn, 's av., dezelfde. Anna Paulowna. Geen dienst. Wierlngen, Westerland, v.m. 10 uur, Ds. H. Bax. Avondmaal. Wleringen, Den Oever, v.m. 10 uur, Ds. A. I: Reinders. Avondmaal. (Geen Doop.) Winkel, v.m. 9.30 uur, Ds. B. Nieuwburg. Zuid-Zijpe, Burgerbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. Groene- veld. (Doop.) Noord-Zijpe. Geen dienst. Callantsoog. Geen dienst. .„j DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Wieringen, Hippolytushoef, v.m. 10 uur, Ds. J. M. Leendertz. Noord- en Zuid-Zijpe, Burgervlotbrug, v.m. 9% u., Ds. L. G. Holtz. Nieuwe Niedorp, Ds. Haarg. Barsingerhorn. Geen dienst. LOKAAL „BETHEL", HOEP SCHAGEN, ten behoeve der Nederlandsch Hervormde Kerk: v.m. 10 uur, de heer P. de Borst. Breezand, v.m. 9.30 uur, Ds. J. W. Verburgh van Nigtevecht. Doopsbedieulng. Wieringen, Hippolytushoef, lokaal Rehobóth, v.m. 10 uur, de heer J. Dijkstra, 's av. 7 uur, dezelfde. bZSSOE BRAND IN het ijekujnsch Om half drie in den morgen van Dinsdag was de zware brand in de benzine-depöts te Boxhaven—Hum melsburg, een der Berlijnsche voorsteden, nog verre van uitgewoed en bestond er op dat uur zelfs «rooi aantasten vlammen ook de overige tanks zouden Sed®rt het eerste bericht in ons vorig no. is n<«» een vijfde tank met donderend geweld in de lucht af sprongen. En het ergste is, dat alle pogingen van de brandweer, om de ontketende elementen tot de vijf verbrande tanks te beperken, vergeefsch leken. Teeen t uur s middags werden de slang.'n, die voortdurend op de zwaartst bedreigde tank No. 4 gericht waren I geweest, verder teruggehaald en werd nog sler.Vs van grooten afstand gesnoten, daar ieder oogenblik de ont ploffing van het kolossale reservoir was te verwachten. NV aren de deskundigen in den vroegen morgen on- hmtshsch geweest 's middagp moeste? zij befenneE rnf!,*01 2011 ^J'1, als niet allo tanks er onverbiddelhjk aan g'ngen. De^ brandweerlieden, die van dichtbij tank No 1 aan t bespuiten waren geweest, zijn slechts ternau wernood aan den dood ontsnapt. Onder het bespuiten van het gevaarte zagen zij hoe dit langzamerhand dieper zonk en zich als 1 ware in de aarde boorde. Snel werd de brandweercommandant gewuarsohuwxl, en bij het opnemen van de temperatuur binnen den aardwal rondom de tank weid een zoo groote hitte geconsta teerd, dat de tank iedere seconde in de tucht moest vliegen. Snel werden de manschappen achteruit gecoinman- deerd en nauwelijks was dit geschied, oï met een vreesehjk geweld barstte het dak van de tank dal een paar nieter de lucht invloog en daarna weer op de tank terugviel. Tegelijkertijd schoot een monsterachti&»i steekvlam uit de brandende tank omhoog. Even later scheen het vuur iets te minderen en be gon men reeds hoop te koesteren, dat het ergste gele den was. maar de temperatuur rondom de tien tanks, waarvan er al weder een paar in den grond beginnen le zakken, heigeen wees op een aanstaande ontplof fing. steeg onrustbarend snel. .Men hoopt nu maar, dat alle tanks „volgens voor schrift" zullen ontploffen, d.vv.z. dat de zijwanden weer stand zullen kunnen bieden aan den ontzaglijken druk van het gevormde gas, en dat alleen ihet dak er afvliegt. Is dit niet het geval, dan zou de ramp een schrikke- lijken omvang kunnen nemen. MenscJienlevens zijn gelukkig nog niet te betreuren. TURF TER VERVANGING VAN STEENKOOL. Men schrijft uit Stockholm aan het Hdbl.: Sedert jaren, ja zelfs sedert tientallen van jaren is men bij ons bezig aan de oplossing van het pro bleem, hoe uit turf een brandstof te verkrijgen, die het tegen steenkool niet aflegt en... goedkooper is. Nuvreet men, dat Zweden slechts een gering aam- tal steenkolenmijnen rijk is, maar vol turf zit en het spreekt dus wel van zelf, dat er alle mogelijke moeite gedaan is om daaruit een geschikte brand stof samen te stellen. Er behoefde dan geen steen kool te worden ingevoerd en het land zou in geval van oorlog ook geen gevaar loopen van materiaal vooi de verbranding verstoken te worden. Technisch was het vraagstuk al sinds eenigen tijd opgelost, in oeconomischen zin was echter nog geen oplossing gevonden. Thans wordt gemeend dat men er ook is, wat de productiekosten betreft. Ter gelegenheid van de vergadering door de ver- eeniging voor veencultuur in het voorjaar te Jönkö- ping gehouden, deed de Rijksingenieur Wallgren zeer belangrijke mededeelingen over de methode van lui tenant Ekelund. Hij zeide: „Door invoering van de methode-Ekelund zoowel ter bereiding van turf als ter fabricage van turfpoeder is dunkt mij niet alleen een verbetering te verkrijgen van de bestaan de werkwijze wat de goedkoopte der produktie van groote hoeveelheden door de lucht gedroogde turf betreft, die gemiddeld 40 proc. water bevat, maar ook wat de bereiding aangaat van turfpoeder met niet meer dan 15 proc. water. En daar nu turfpoeder een uitstekende warmte geeft ter verhitting van stoomketels en de productie-kosten zeer laag zijn zal naar mijne meening de steenkool het afleggen tegen de bij ons inheemsche brandstof zoodra de bereiding van turfpoeder veld wint en er installaties komen om van dit product partij te trekken. „Wij staan hier niet. langer voor een zaak die slechts in theorie mogelijk is, maar voor resultaten, waaruit practisch is gebleken, dat het mogelijk is, uit turf een brandstof te vervaardigen, dië voor ver hitting van stoomketels evengoed kan dienen en goed kooper is dan steenkool." doen vijftig politiebeambten dienst. CHINEESCHE VARKENS. Men herinnêrt zich, welk kabaal er is gemaakt, toen de eerste bezending geslachte Chineesche var kens, in bevroren toestand, in Engeland werd aan gevoerd. Met alle macht heeft men in de pers en in hel Parlement dien invoer willen stuiten. Het heet te dan, dat de Chineesche varkens op onbeschrijflijk vuile wijze gevoed werden en hun vleesch daarom wansmakelijk en zelfs gevaarlijk was. Van andere zijde werd daartegen aangevoerd, dat de varkens, voor den uitvoer naar Engeland bestemd, een afzon derlijke voeding kregen en dat het vleesch bij aan komst streng gekeurd werd. De eerste bezending bleek goed. Sedert is het gerucht verstomd. De toe voer schijnt intusschen doorgegaan te zijn. Wij le zen nu, dat een schip te Liverpool 6270 geslachte Chineesche varkens heeft aangebracht, en zij voor het verbruik goedgekeurd zijn. GEVECHT IN EEN BEESTENSPEL. In een klein beestenspel in het Noorden van Ber lijn heeft zich Zondag een verwoed gevecht tusschen een dierentemmer en een leeuwin afgespeeld. De temmer Karl Maier, een vermetel en sterk man. had al herhaaldelijk de leeuwin onnoodig gesard. Zater dag had zij hem dan ook reeds met haren klauw een lichten slag in het gezicht gegeven. De leeuwin, een prachtig dier, is vijf jaar geleden in Duitschland geboren en met de flesch opgebracht. Zondag scheen zij hare gewone kalmte herkregen te hebben. Maar nauwelijks was Maier 's avonds de kooi binnengeko men, of het dier blies opgewonden naar hem en van zelf ontstond er een worsteling tusschen beiden. Mai er bleef, dank zij zijne Herculische kracht en zijne groote handigheid, overwinnaar, maar liet zich door het verdwaasde handgeklap van het publiek verlei den, den strijd onnoodig te rekken. Eindelijk liet hij de leeuwin los, ging voor haar staan en maakte 'eenige malen een buiging voor het publiek. Heit nog altijd grommende beest scheen op het oogen blik gewacht te hebben, dat Maier's aandacht afge leid was. De leeuwin sprong plotseling op hem af, sloeg hare klauwen in zijn nek en haalde er een groot stuk vleesch uit. Een dikke straal bloed spoot tot aan den wand van de kooi. En een oogen blik later had de leeuwin den hals van den ge vallen temmer in haren muil. Eenige helpers van den temmer sprongen dadelijk met ijzeren staven toe, terwijl anderen met een breekijzer haren muil j openbraken. Men kon Maier, die uit tal van won den bloedde, uit de kooi trekken, waarna een dok ter van een verbandpost hem hielp. In bijna hope- loozen toestand is de man ten slotte naar een zie kenhuis gebracht MERKWAARDIG. Een merkwaardige zaak wordt te Leeds voor de rechtbank behandeld. Daar heeft een vader namens zijn veertienjarige dochter een eis oh tot schadeloos stelling. van 500 P.S., ingediend tegen een onderwij- zeres en het gemeentebestuur van Huil. De onderwij- zeres gaf aan een der saholen van Huil les in de huis houdkunde. Op zekeren dag gaf ze het bovenbedoeld meisje lasl de kachel op te pooken, bij die gelegenheid ratten de kleeren van het kind vuur en het kreeg zulke zware brandwonden, dat het langen tijd in het zieken- huis moest worden verpleegd. De rader eischte nu schadelosslelling, omdat z. j. de onderwijzeres niet vol doende zorg voor het kind had gedragen; zij had moe- iCü gprgen dat zulk een ongeluk niet kon voorkomen. Van de zijde van de onderwijzeres werd opgemerkt dat de opdracht, om de kachel cjp te pooken aan deze deze veertienjarige, die reeds eenige cursussen in ko ken en wasschen had meegemaakt, volkomen gerecht vaardigd was. en dat de verplichting van de onderwij zeres om zorg te dragen voor de aan haar toevertrouwde kinderen op deze manier te ver ging. De uitspraak is nog niet gevallen maar ide jury vond, dal de eisch moest worden toegezegd tot een bedrag van 220 P.St. OOK AL VLEESCHNOOD! Waar protectie heerscht, waar de grenzen door hooge rechten worden gesloten voor den invoer van levensmiddelen, daar ontstaat met wiskundige zeker heid duurte. En vleeschnood. In Engeland ziet men dat zoo goed In, dat zelfs de tariefhervormers besloten hebben, thans niet de verhooging van rechten, de bescherming tegen het buitenland, in het verkiezingsprogram op te nemen, maar dat later te doen, wanneer door een referendum zal zijn uitgemaakt, of het volk het wil. Duitschland lijdt onder den vleeschnood, en de duurte, die daarvan het gevolg is. Oostenrijk niet minder. De beschermende rechten maken het leven ln de beschermde landen wel moei lijk.! VERKIEZINGSONGEREGELDHEDEN. Londen, 29 November. Toen minister Winston Chur- chlll zich gisteravond door de drukke straten van Colchester naar een vergadering begaf, werd uit de vensters met bedorven vlsch en vuil uaar hem ge worpen. De vensters van de lokalen van het liberale oomité werden Ingeslagen, ep de verklezingswaagen der libe ralen werd vernield. De politie kon slechts met moeite de orde hand haven en patrouilleerde tot laat op den avond. G EVA AR IJ J K E VROU WEN. Ten einde de Engelsche ministers te bescherm# tegen onverhoedsche aanvallen van suffragettes, man lijke zoowel als vruowelijke, worden de eerste nister en de voornaamste overige Kabinetsleden, waai heen zij ook gaan, thans geëscorteerd door noiiti. beambten in politiek. Zelfs het kleine dochtertje van minister Churchin geboren 2 4 Juli Jl., wordt op haar tochtjes met a kinderjuffrouw op den voet gevolgd door een deteF tive. Deze maatregel staat in verband met e mededeellng aan de politie gedaan, dat men va" plan is het op te lichten en als „gijzelaarster" vangen te houden. De woningen der ministers stM» ook onder strenge politiebewaking. In het geh«5 SPOORWEGONGELUK. Vrijdagavond is er een spoorwegongeluk gebeurd ha Oimskirk, niet ver van Liverpool. Een seinwachter <r'J 7i/z uur dienst achter den rug had, vergat, naar h!t bekend heeft, dat hij een locomoücf op de hoofdlijn jFt laten gaan en zette het pein veilig voor een snelliWn Deze reed op de locomotief in. De locomotief de sneltrein viel om en de voorste wagens w^ei zwaar beschadigd. Gelukkig waren bijna alle reoSS achter in den trein enslechts enkelen wenden er gevvoS-. Ook de machinist en stoker kwamen er met niet ernst» verwondingen af. Tot overmaat van ramp reed een oogenblik Tater een electrische trein op den verongelm. ten trein in, met weinig vaart wel, maar een n-izj^j werd er toch door gedood. OVERSTROOM! NG. Parijs, 30 November. De was van verschillende ri. vieren houdt aan. De Maine is buiten hare oevers getreden en heeft de laaggelegen wijken van Angers onder water gejgj De Loire overstroomt velden en wegen. Te Sauinur staan de ltchtfabrieken onder water en moest de cavalerie-school ontruimd. De dijk bij St. Benoit (Vendée) is doorgebroken de omliggende velden zijn overstroomd en de boerde! rijen moesten ontruimd worden. STORM. Corunna, 30 November. Ten gevolge van den hevi- gen storm hadden vele ongelukken plaats. Het schip Princessat verging, waarbij 12 personen verdronken Drie matrozen van het stoomschip Peral en een vas het stoomschip Telmo werden door de golven mee. gesleurd. SCHEEPSRAMPEN. Astrakan, 29 November. Zestien schepen zijn gp. durende den storm op de Kaspische Zee ten gronde gegaan en tweehonderd mensehen heb pen daarbfj het leven verloren. haal gedaan door Prof. Dr. Hans Gross te Graz: Toen ik bij het gerecht te Feldbach, een kleine stad in het oosten van Stelermark, diende, bezat ik een klein Rattler-teefje, nauwelijks twee vuisten groot genaamd Schrattl. Het diertje was zeer sierlijk, zwart met bruine pootjes, in Duitschland zou men het een pinscher noemen. Schrattl was buitengewoon intelü. gent en boosaardig, ongelooflijk flink en zeer aan hankelijk; haar levensdoel was, kippen de veeren uit plukken en mijn reusachtigen Newfoundlander te plagen, dien ik tegelijkertijd met Schrattl bezat; deze verdroeg van het nietige diertje de ongeloof- lijkste mishandelingen. Eens had ik iets te verrichten, twee uren van Feldbach, en gaf bevel, Schrattl op te sluiten en eerst na twee uren los te laten. Terwijl ik nu ter plaatse met de boeren een vergadering had, voelde ik een beet in mijn kuit en wist hierdoor, dat mijn Schrattl aanwezig was; want dit was haar manier, om van haar tegenoordigheid te doen blijken. Ik wist dus, dat Schrattl met behulp van haar klein neusje een spoor kon volgen. Spoedig daarna kreeg zij jongen, liep echter reeds den volgenden dag, in haar grenzelooze lichtzinnigheid, oudergewoonte met mij mede naar «het gerechtsgebouw. ik vreesde, dat de puppies honger zouden lijden, en zei dus na eenige uren„Schrattl, je puppies en trachtte het gepiep der hongerige jongen na te boot sen. Schrattl luisterde en toen ik de deur opende, liep zij weg naar huis. kwam echter weldra terug, toen de puppies verzorgd waren. Dit herhaalde zich dagelijks. I Maar Schrattl kende nog iets. Op een avond in don zomer, toen mijn griffier reeds weg was. zag ik onder zijn schrijftafel een brieventasch met een groote soni gelds liggen. Ik wist, dat hij deze voor zijn tanU had geïnd, en dat hij stellig zeer zcu schrikken, als hij zijn portefeuille zou vermissen. Daar ik verder wist dat hij eiken avond. na. sluiting van het bureau, een wandeling maakte, besloot ik, hem met behulp van Schrattl op te zoeken. Ik liet Schrattl nu de portefeuille en de bureau-jas van den griffier besnuffelen, nam haar aan de lijn en zei: „zoek zoek". Sahrattl trok mij nu mee naar de poort en sloeg weldra een van de vele richtingen in, waarin de griffier kon zijn gegaan. We vonden hem dan ook spoedig. Ik dacht: „Wat Schrattl kan, dat kunnen stellig vele honden loeren* en zoo schreef ik het opstel over den „Gendarmerie hond." KONINGIN WILHELMINA BESTOLEN. Dezer dagen werd melding gemaakt van de arresta tie. te Philadelphia, van een internationaal dievenpaar, dat in den loop der jaren onderscheidene adelijke ffl zelfs koninklijke families had opgelicht of bestolen, ón der de slachtoffers zouden ook Koningin Wrilhelrmni en president Fallières behoord hebben. Omtrent het edele paar, dat voornamelijk sieraden, juweelen en goud stal. worden thans uit Philadelphia volgende bijzonderheden gemeld: Onder het mom van een gehuwd paar vonden d< 35-jarige. uit België afkomstige bediende Jean Dillek en zijn bondgenoote ldalia ae Meulmeester een be trekking in de voornaamste huizen der Europeeseh'j aristocratie, en maakten dan van de eerste de beste tegenheid gebruik om een duchtige greep te doen i® ide juweelenkastjes hunner broodneeren. Dilleta is van goede familie, hij was eerst acteur, en trouwde te Brussel. Na weinige jaren echter liet hij zijn gezin in da steek en Irok naar Frankrijk waar "hij jockey Een ongeval gedurende een wedren maakte /"'"'fFV. een eind aan zijn carrière als jockey en de avonri werd nu koetsier in deftige huizen. Een zijner eerste betrekkingen vond hij op net s van president Faillières, in de buurt van Parijs, daar leende hij de kamenier ldalia de Meutm^'v. kennen. >1 ij beloofde haar te zullen trouwen,®4? nam de vlucht met haar naar Holland, nadat nil 't kasteel van den Franschen president diefstal p plccgd. In Nederland slaagde het paar er in, bij de hof houding van Koningin Wllhelmina te worden steld, en het duurde niet lang, of Diletta, d'e 0 zijn jongere landgenoote een bijna duivelschen vloed had verworven, volbracht ln Den Haag tweeden rooftocht Hoeveel hem ln het Koning, palels in handen is gevallen, kon nog niet word®1 vond t paar vertrok daarop naar Duitschland en in een aantal adellijke huizen een positie. vastgesteld. Het daar al waar zij ln dienst waren, verdwenen s'era<j5nen»i contanten als bij tooverslag, en het echtpaar 1" verdween niet lang daarna eveneens, voor er onderzoek kon worden Ingesteld. Toen de grond hun in Europa te heet werd. ken zij and-rhalf jaar geleden den „grooten vil mr T I.-..IV-. l) IK hunner meesteres in een der rijkste buurten van York, waarbij zij een snoer parelen ter waarde 5000 dollar inpikten, Veiligheidshalve tooi» het Hi"'vne»T- 'o"" ""er Amerika, waar zij in den beginne in Argentinië zaam" waren. J Het veld hunner prestaties schijnt hun daar lucratief genoeg geweest te zijn, want reeds na paar maanden keerden rii naar dc Vercen-gde terug en maakten nu te New-York dc milIionnaiT Uam Kubre met hun diensten gelukkig. Dilleta «V(e|j bottelier en zijn minnares als kamermeisje aang»

Schager Courant | 1910 | | pagina 2