GRATIS. Donderdag 15 December 1910. 54sle Jaargang No. 4830. Anondissements Rechtbank te Alkmaar. NIEUWE abonné's ontvangen ons blad tot 1 Januari a.s. Binnenlandsch Nieuws. k w, - Alicieci Wiens- AiïGftBiitit- k Lnlloivblu Dit nummer bestaat uit 1 blad. i de Amsterdamsche politie maar wijzer had moeten zijn en hem er niet mee had moeten laten loopen en van hem geen kwartje fooi had moeten aanne men en Maar dit baatte ons baasje niet veel, want de Prae- sus wees er met nadruk op, dat dit buiten het ge ding stond en dat Z.E.A. dit buiten het geding wenschte te houden; daar had Tiet zich dus aan te houden, want anders zou de Praesus zelf wel zorgen, dat het er buiten bleef. En we kennen elkaar al zoowat, Tiet, vervolgde spreker vertrouwelijk, dus ge zult zeker wel begrijpen, als ge mij eens even wilt aanzien, dat ik zal doen wat ik zeg. Dit begreep de aangesprokene wel! En wijders vertelde de President hem nog, dat, indien eene verklaring als Lauw nu deed, waarheid bevatte, dan het recht bestond zich bij den Procureur-Generaal te vervoegen en dan zouden betrokken politiebeambten zeer ze ker de gevolgen ondervinden. Overigens bleef het bij wat Lauw al reeds zei: hij bekende 't feit, doch vond de straf te zwaar. De O. v. J. vond echter de straf niet te zwaar, en eischte nevens een paar opmerkingen omtrent den inhoud van het kantonrechterlijk vonnis en no pens de .verbeurdverklaring van het wapen, bekrach tiging van 't gewezen vonnis. EEN BRUTAAL JONGMENSCH. Jacob van Tijn, een 18-jarig slagerszoontje uit Uitgeest, was ook al niet voor de eerste maal hier. Bij vonnis van 25 October is deze jongeheer wegens beleediging van den heer K. v. d. Sluis, commies Zitting van Dinsdag 13 December 1910. HET MIJN EN DIJN. Keurig in 't pilow uitgedost, maakte beklaagde nummer éen zijn opwachting voor de vierschaar. Maar ten de Vries, zoo heet hij, had zich in Mei de6 vori- gen jaars vergrepen aan den eigendom van den Staat der Nederlanden en was de begrippen van 't mijn en dijn to buiten gegaan. De kwartiermeester Hoog- schagen op het opleidingsschip „Neptunus", welk vaartuig in de Buitenhaven te Den Helder lag, had een dreg, verbonden aan een stuk staaldraad, dat weer veroonden was aan een vlot van de Neptunus, neergelaten, aie Maarten op dien Meidag zoo begeerig toescheen, dat hij zich het ding toe-eigende, wat hem van den heer O. v. J. een eisch tot 8 maan den gevangenisstraf op den hals haalde. De verdediger, Mr. Sluis, beval zijn cliënt in de clementie der rechtbank aan. ltELEKDlGJNG. Hierna was de beurt aan Johannes Tjallings, een in Overijsel geboren vijftiger, thans als waschbaas resideerende in Alkmaar. Hij kreeg onlangs mot met een stadgenoot, zekeren van 't Hoff, waarbij het aan beleedigende uitdrukkingen niet ontbrak. Het geval letje had ten gevolge, dat Tjallings voor de Recht- bij 's rijks directe belastingen, invoerrechten en ae- bank moest verschijnen, beschuldigd van beleediging, cijnzen ter zijner woonplaatse, veroordeeld tot 251 specialiteit. Bekend en... gevreesd. Ja, vriend Jan is zijn tegenpartij aangedaan. Beklaagde, hoewel hij 't gulden boete of 25 dagen zitten. Gezeten lieden als i zeer handig en als de gelegenheid schoon is, verzuimt een en ander ter zijner verontschuldiging had in zijne ouders zijn, lachte Japie om zoo te zeggen met te brengen, bekende op den bewusten dag, 17 Oc- het straf je en betaalde uit den welvoorzienen bui tober, driftig te zijn geworden, voornamelijk omdat del. Maar vijf dagen later was 't alweer hommeles, van 't Hoff hem om geld kwam manen, en bekende Toen, 30 October kwam de commies ter veri- ▼erder, dezen maar voor dief en oplichter te heb- ficatie van een ter slachting aangegeven kalf ziqh jan Molenaar en Simon Slot genaamd, keurige rassen ben uitgemaakt. bij slager van Tijn se'nior vervoegen en toen liét bezaten en daar wilde hij eens nader kennis mee ma- De O. v. J. eischte tegen beklaagde f 15 boete of Jacob zich sarrend ontvallen: Durft die nog ken. Hij nam van elke soort enkele exemplaren, om 15 dagen hechtenis. Beklaagde verzoekt clementie, hier te komen? Dit gaf den commies aanleiding tot ze eens op zijn gemak te bestudeeren. Het scheen wel BEDELARIJ. het doen eener aanklacht. of Jan ook aanvechtingen kreeg om ontleedkundige Nu moest Petrus Johannes Wigman ter zitting 1 De O. v. J. merkt op, dat blijkbaar geldboete niet studiën te houden, want lang duurde het niet of het verschijnen, ter zake bedelarij, maar hij was weg- helpt hier; welnu dan is er nog met gevangenisstraf lag rondom hem vol van stukjes slagpennen, knip- gebleven... had zeker niet de noodige fondsen bij- 40 straffen. En als dit het eenige middel is, om be- seis van zwemvliezen, vederen, bloed, enz. Intusschen een kunnen bedelen om heden het reisje van uit klaagde's lange tong wat in te korten, dan moet het was het onzen eendenstudent niet beschoren rustig zijne zijn logement naar de Rechtbank te bekostigen. maar worden toegepast ook. De wet laat het toe! studiën te voleindigen. Want de rijksveldwachter Teese- uitkomende aan den Oosterdorperdoodeweg, had neer gezet... Weg, spoorloos verdwenen! Dat was wat! Nu maar naar Bergen's gemeente veldwachter Joh. v. d. Kerk. Deze toog op onderzoek uit en was zoo gelukkig ten slotte den vermoedelij- ken dader te vinden in den persoon van Oene Jon ker. Verschillende aanwijzingen deden het vermoe den vasten vorm aannemen. Oene was dien bewusten avond gezien op de plaats waar de fiets gestaan had, later werden stukken van de fiets in zijn schuur ge vonden, verborgen achter wat rommel, een kruiwagen enz. Het frame van 't rijwiel werd aangetroffen in een gedempte sloot bij Oene's behuizing en sinjeur raakte er hoe langer zoo meer „in". Verschillende herkenningsteekenen van de fiets en hare onderdee- len, dat alles vormde een niet te versmaden bewijs materiaal. En hoewel beklaagde bleef ontkennen, gelukte het hein niet, geloof te vinden, of zelfs voor den avond van den diefstal zijn alibi voldoende te bewijzen. De heer Officier was dan ook zoo vrij, van beklaag de s praatjes, dat hij in Amsterdam 't een en ander gekocht had, niets te gelooven, achtte het bewijs van het ten laste gelegde geleverd en eischte 6 maanien gevangenisstraf tegen Oene. EEN EENDENSPECIALITEIT. Den elfden en laatsten beklaagde. Jan Epke van Hoogkarspel, was het aan te zien, dat hij' hier thuis was. 't Is dan ook al verscheidene malen, dat Jan zich hier vertoonde. En 't was maar zelden voor zijn braafheid en deugd, dat hij in „Justitia' verscheen. Vooral in de eendenbranche is Jan een bekende hij ze maar zelden en tracht zich steeds met alle rassen en soorten dezer zwemvogels bekend te maken. Zoo meende hij in de maanden September en November j.1.. dat een paar in zijne omgeving wonende luidjes. Wigman is al een oude gediende in 't vak, en Ten slotte luidde de eisch: een week gevangenis had zoo zijn huizen. Zoo was hij ook in Heerhugo- straf. waard een bekende figuur en kwam onder meer ge- EEN WEERBARSTIGE ARRESTANT, regeld iedere week aan de woning van Arie Breed. Sietze Jonker, een 43-jarige bewoner van Hoorn, Dijnes vrouw Anna Braas, stond ook op 28 Qstober was wel present als beklaagde. Hij was in den nacht, jl. Bèn om een aalmoes yragenden zwerver te woord, van 16 op 17 November Jl. ter zijner woonstede duch- doch Petrus had 't ongeluk, juist door den rijksveld- _tig onder den invloed en werd 1n dit stadium aan- wachter v. d. Molen te worden opgemerkt, die van Wigman's bedelarij proces-verbaal opmaakte. Dit had ten gevolge, dat de O. v. J. heden tegen Petrus 12 dagen hechtenis eischte. OOK EEN VADER. Ook de volgende beklaagde Cornelis Albertus Roos van Den Helder, was weggebleven. Hij heeft een huwelijksleven achter zich, waarin het blijkbaar niet harmonisch is toegegaan, getuige het feit, dat den 19en Mei des vorigen jaars het huwelijk tusschen hem en zijne ega door echtscheiding bij beschik king van de Arrondissements-Rechtbank ontbonden is verklaard. Uit dit huwelijk zijn vier kinderen ge sproten, 2 zoons en 2 dochters, geboren in 1901, '04, '06 en '09, over welk viertal Roos als voogd werd aangewezen bij beschikking der Rechtbank van 9 Juni, terwijl een naamgenoot van hem toeziend voogd werd. De gescheidene vrouw is naderhand als dienstbode te Heilo in betrekking gegaan. Hijzelf bleef te Helder wonen, doch heeft die kinderen den 23sten September jl. verlaten, ze allen in kommer volle omstandigheden, zonder bestaan en zonder vol doend voedsel achterlatende. Daar werd met bekwa men spoed proces-verbaal van opgemaakt. Bij 't in gestelde onderzoek bleek, dat de arme kinderen in de meest hulpbehoevende omstandigheden verkeer den. Van den schamelen inboedel had Roos voor zijn vertrek nog zoowat twintig gulden verkocht, zoodat er al eens een zeer treurig restje overbleef. De kin deren werden door den politie-agent Bakker uit de woning meegenomen, en werd door hem gezorgd, dat ze alle behoorlijk werden ondergebracht. Naderhand hebben een paar dames de kinderen doen opnemen in „Ons Huis". En zulks, terwijl we van beklaagde's patroon heden mochten vernemen, dat Roos een goed Weekgeld verdiende, varieerende van 12 tot ongeveer 15 gulden. beid was hem spoedig op de hielen en de gevolgen van diens ijverig optreden lieten zich niet lang wachten. Jan is te veel malen wegens ontvreemding van een den in de rechtszaal geweest, om hem als politie-amb- tenaar niet alle aandacht te wijden, ab hij-wat „gedaan'" heeft. Jan belandde dan naar aanleiding van het in gestelde onderzoek vandaag weer op 't zondaarsbankje en had het wét taai!.... .Vlaar zijn woordenrijkheid be gaf hem ook nu niet. Bij den O. v. J. was Jan evenwel niet fortuinig. Na 't gehouden getuigenverhoor eischte Z.E.G. tegen Jan, die al 10 maal veroordeeld is, (de laatste maal kreeg hij een jaar) wegens eendendiefstal 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. A.s. Dinsdag uitspraken. DE UITGEVERS. getroffen door den politie-agent Machiel Bakker, die hem naar het politie-bureau wilde transporteeren. Dit nu ging niet zoo gemakkelijk als 't wel scheen, maar gelukkig kreeg de tobbende agent assistentie van den heer De Leur, wiens Herculische gestalte alleen al ontzag inboezemt. Nu was Sietze dan ook drommels gauw ter bestemder plaatse en kon daar wat uitrusten van zijne vermoeienissen. Beklaagde had nu wel heel wat te vertellen van huiselijk leed, verdriet, ellende, zenuwachtigheid en wat al niet!... maar hij kon het met al zijn gelamenteer toch niet zoover brengen, dat het gevalletje hem geschonken werd. De O. v. J. eischte een week gevangenisstraf. BELEEDIGING EN MISHANDELING. Den volgenden beklaagde, Wilhelmus Mooij, was' ten laste gelegd, dat hij Hark Doorn heeft beleedigd' en mishandeld. Deze beide familiën, aan den Omval onder Alkmaar woonachtig, staan reeds eenigen tijd met elkaar op gespannen voet en zooals men zich zal herinneren is er reeds een strafzaakje tusschea hen aanhangig geweest. Denzelfden dag dat hun zaakje werd behandeld ter terechtzitting, 1 November jl. kregen Hark Doorn en een lid van de familie I HOOGWOUD. Mooij weer ongenoegen, waarbij Doorn weliswaar I Uitslag verhuring van landerijen toebehoorende kalm bleef, maar Mooij zich zoodanig weerde, dat aan de Ned. Herv. kerk te Aartswoud, op Dinsdag jl. hij de blauwe trappen opdanste. Was in November i 1. Bouwland, genaamd „bet Kerkesch ooitje". Kees Mooij, de beklaagde, thans was het zijn broer groot 39.40 Aren, gehuurd door Jn. Zweet voor f70, Wilhelmus. Ternauwernood was men den eersten No-voorheen mej. de Wed. F. de Beurs voor f41. vember jl. in 't café van den heer Wortel aan den Geestersingel een paar huizen van het rechtsge- bouw waar Doorn even zijn overjas kwam halen, of 't was „kip, ik heb je". Wilhelmus stoof op hem af en brulde hem onder het gejuich der in 't café aanwezige luidjes toe: „Schiet nou! Dreig nou met je revolver, bandiet!" Doorn spoedde zich met zijn jas weg en bleef, voor 't uiterlijke althans, bedaard dat zij met groot leedwezen gezien hebben, hoe de Regeering jn dezen tijd voorstelt, een buitengewoon fonds van 40 millioen gulden voor de kustverdediging te vormen op grond van gevaar voor neutralitoeits- schending bij een eventueelen oorlog tusschen Enge land en Duitschland, dat zij vermeenen, dat de ondervinding van onze tijden niet dringt tot het nemen van zulke voorzorgs maatregelen, daar Europeesehe' oorlogen steeds on waarschijnlijker worden (getuige de vele gelukkige oplossingen, b.v. bij de Fasjoda-, Doggersbank-, Ma rokko-, Balkan-quaesties, enz. enz.}, terwijl fatsoen lijke staten sedert lang niet meer betrokken wor den in de quaesties tusschen de groote mogendhe den, tenzij zij zich zelf erin mengen (getuige o. a. het neutraal blijven in 1870'71 van Luxemburg, dat nog wel in de voorafgegane moeilijkheden gemoeid gewee6t was); onzie naburen zijn toch ook geen bar baren; dat ondergeteekenden u daarom met allen aandrang verzoeken, op het voorstel der Regeering niet in te gaan, vooral niet in dit tijdsgewricht, nu, na de zaak Van Heeckeren van Keil, In binnen- en buitenland de meening heeft post gevat, dat er druk van bui ten op onze Regeering zou zijn geoefend; ondergieteekenden meenen ook, dat er hier te lan de meer behoefte bestaat aan krachtigen vooruitgang in den geest van het bekende woord dat „Nederland groot moet zijn in alle dingen, waarin een klein land groot kan zijn", en met name aan daden van Regee ring en andere staatsorganen om de daartoe ver- eischte werken van welvaart en beschaving te be vorderen; deze zullen het aanzien en den goeden naam van Nederland doen rijzen, terwijl de aange vraagde 40 millioen nu reeds groote ongerustheid in 't binnenland en wantrouwen in het buitenland ver wekken." Het comité bestaat uit de heeren: C. van Dorp, wethouder; J. S. Hollander, raadslid; dr. C. te Lin- tum, leeraar H.B.S.; L. F. Schot, notaris en H. F. L. de Wit, ditillateur te Rotterdam; jhr. C. Bloys van Treslong, ingenieur en P. Boele van Hensbroek, letterkundige te 's-Gravenhage; prof. dr. H. van Gel der, hoogleeraar en prof. dr. H. Kern, oud-hoogleer aar te Utrecht; mr. W. H. A. Elink Schuurman, as suradeur en A. B. O. van Leeuwen, kassier te Hil versum; mr. B. Hes, adv. en proc. te Groningen; P. A. Ottolander, wethouder te Boskoop; J. A. G. Stompff, dir. van Texel's eigen stoombootonderne ming te Oudeschild en dr. J. M. A. Kramps, oud-dir. H. B. S. te Roermond. - HOOGWOUD. Uitslag herstemming voor een lid van het 'dagelijkseh bestuur der Banne Hoog- en Aartswoud op Woensdag 14 Dec. 1910. Aan de stemming namen deel 32 kiezers en uit brengende 72 stemmen, Hiervan verkreeg de heer P. Groot Pz. 21 stemmen, de heer C. Ursem 51 stemmen, zoodat gekozen is de heer G. Ursem. St. Maartensbrug. Op de gehouden verkooping op Woensdag 14 De cember, in het lokaal van den heer W. Swarthof alhier, van een perceel (weiland, groot 3 H.A. en 93 Aren. behoorende tot de nalatenschap van mevr. G. Swerver- geb. Lanser, (werd kooper de heer P. Brommer Dz. yoor t 5772.50. De O. v. J. eischte tegen Roos wegens deze schan- i Maar zijn tegenpartij was nog niet uitgewerkt en delijke verzaking van zijn vaderplichten, 6 maanden een. paar uren later, toen Doorn met een zijner vrou- gevangenisstraf. i welijke familieleden, zekere Tetje v. d. Vis, een WEER ZOO'N BAGGERLIEFHEBBER. flinke, 26-jarige huishoudster uit Oudkarspel, op den Johannes Bosman, een werkman van Zwaagdijk, Steeweg liep met „den Omval" als einddoel, kwam I gemeente Hoogkarspel, had zich te verantwoorden Wilhelmus, die inmiddels wat spraakwater had .ga- lomdat hij op Maandag 24 October jl., toen hij ijve- noten, hem andermaal plagen en beleedigen en noem- lrig aan 't baggertrekken was, daarmede buiten zijn de hem een gemeenen basseroet, en mishandelde op ■-- - - - t-VJi i boekje is gegaan. Hij ontzag zich nl. niet om bru taalweg in de Dijkgracht in de gemeente Hoogkarspel te gaan modderen, déar waar die vaart en dus ook de er zich in bevindende modder! behoort aan het Ambacht van West-Friesland genaamd Drech- terland. Dit nu is strafbaar en de rijksveldwachter Jan Teesebeld was er dan ook als de kippetjes bij om sinjeur op te kalken. De O. v. J. qualificeerde het gebeurde als stroo- Iperij met behulp van een vaartuig en eischte tegen den baggeraar deswege 5 gulden boete of 5 dagen hechtenis. I HET DRAGEN VAN VERBODEN WAl'ENS. Een ouwe bekende, de 24-jarige Laurentius Tiet, Ivan Lutjebroek, kwam nu op mooie gele schoenen en met zijn beste pak „op den mg" de audiëntiezaal Mnnentippelen. Onbevangen en met forsche stem ver fde Lauw wat hij op 't hart had. 't Was nl. in T^ger beroep van een vonnis van het Hoornsche Y^at-ongerecht, dat hij terechtstond en uit 't relaas 'L rechter-rapporteur Mr. Fockema Andrea ons ee<1 hooren, vernamen we, dat Lauw den 21 Augus- ,y.s 31- te Oosterblokker dicht bij de herberg van A. met een revolver bij zich was aangetroffen, waar- aa door de politie proces-verbaal was opgemaakt. 2ÏW.6 Itant°nrechter veroordeelde hem, nadat hij den H a September bekend had, den 7den October tot •"»rln te °f 20 dagen brommen, met verbeurdver- be< van den revolver, 't Zaakje ging ln hooger z'en orT daaroin hadden we nu 't genoegen Tiet te te zijn I^eclen' verklaarde volstrekt niet tevreden ong,.iU(lt ul het gewezen vonnis, omdat hij slechts een Wei vo r?vo^v«r wilde verkoopen aan anderen. 6611 ongeladde de Pre8id»nt hem tegen, dat hij met revolver m revo'ver zoomin als met een geladen °cai loepen, maar beklaagde vond, dat dan den koop toe Doorn nog, door hem te stompen Doorn bleef zijn verstand gebruiken en deed niets dan... een aanklacht indienen! En daar een en an der door getuigen was gezien, had hij hiermee suc ces. De O. v. J. verklaarde zich danig bedrogen te zien in de door hem gekoesterde hoop, dat na de behandeling der strafzaak Doorn-Mooij, de geëischte straf wel als golvenstillende olie op de onstuimig woe lende baren van onverdraagzaamheid aan den Omval zou werken. In plaats van te stichten: „vrede en paix" heeft het er integendeel veel meer van, of de olie in 't vuur kwam. Immers we kennen de gevolgen en we weten, hoe onmiddellijk na behandeling van dat zaakje, reeds voor een nieuwe strafzaak stof werd gegeven. En van woorden kwam het zelfs tot daden. De Officier eischte ten slotte 2 weken gevan genisstraf tegen Mooij. DE GESCHIEDENIS VAN EEN FIETS. Oene Jonker van Bergen, die in vrij hevige mate doof is, prijkte nu voor 't zondaarsbankje, niet ver van 'n oudbakken verfrummeld, onvolledig brok fiets, dat bij, naar men hem ten laste legt, gestolen heeft, toen 't nog wat meer toonbaar en volledig was en den naam van rijwiel mocht dragen, 't Was 5 No vember... Zaterdagavond en dus was ieder, die niet zichzelf kan scheren en zich ln baard- en knevelgroei verheugen mag, zonder nochtans die mannelijke sie raden ongerept tot vollen wasdom te willen laten komen, wel genoopt, bij een of anderen „choiffeur des deux sexes" binnen te stappen. Dit deed ook zekere A Nleuwenhuis van Bergen. Zooals in deze dagen vanzelf spreekt, was hij per fiets naai- den baardschraper getogen... Flets bulten laten staan... Maar dat dit niet vrij is van gevaar, bleek ditmaal duidelijk. Want zoo gauw als Arie geschoren was 2. Weiland „De nieuwe Kerkeweid", groot 0.60.10 HA., gehuurd door P. Bakker voor f46, voorheen dezelfde voor f 46. 3. Weiland „Noorder Kolkstuk", groot 2.40.HA., gehuurd door R. de Beurs voor f91, voorheen de zelfde voor f 91. 4. Weiland „Ooster Kolkstuk", groot 2.57.70 HA., gehuurd door R. de Beurs voor f 81, voorheen de zelfde voor f 81. 5. Weiland „Zuiderdeel in 't Krom", groot 0.67.30 HA., gehuurd door Jn. Silver voor f71, voorheen dezelfde voor f 71. 6. Weiland „Noorder Uiterstuk", groot 2.43.HA., gehuurd door Jn. Moeijes voor f91 per HA., voor heen dezelfde voor f91 per HA. 7. Weiland „de Nobbe", groot 3.50.70 HA., ge huurd door Jn. Schagen voor f 84 per HA., voorheen B. Pluister voor f71 per HA. 8. Het pad van het Hoogeland, gehuurd door A. Zweet voor f 2. OUDESLUIS. Jl. Dinsdagavond hield de Sociëteit Burgerkring alhier haar eerste buitengewone vergadering in dit seizoen, in het lokaal van den heer C. Slikker Kz Ruim 30 leden met hunne dames waren tegenwoor dig. Nadat door den voorzitter deze bijeenkomst was geopend en door den secretaris de notulen van de laatstgehouden buitengewone vergadering waren ge lezen en onder dankzegging goedgekeurd, werden een twaalftal voordrachten gehouden door den heer en mevrouw Voget uit Haarlem. Het was voor het eerst dat de heer Voget en echtgenoote hier optra den, en deze eerste kennismaking heeft zeer zeker bij alle aanwezigen een hoogst aangenamen indruk achtergelaten. Zij toch weten het publiek, zoowel met ernst als luim een genotvollen avond te verschaffen. De wensch van den voorzitter, in zijn sluitingsrede, dat dit eerste optreden alhier niet het laatste zoude zijn, werd zeker wel door allen van harte gedeeld. De heer Zon uit Anna Paulowna als pianist gaf ook weder blijken dat hij als zoodanig, bij zulke gele genheden, een uitstekende kracht is. Het was bijna middernacht toen de voorzitter allen ln gepaste woorden zijn dank bracht voor het welsla gen van dezen avond en de vergadering sloot. TEGEN DE 40/2 MILLIOEN. Er heeft zich een oomité gevormd, om in verschil lende plaatsen van Nederland het volgende adres, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter teeke ning te leggen: „Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ging hij naar zijn rijwiel, dat hij tegen het raam, ondergeteekenden, Ingezetenen van het Rijk, 'T- and l< BRUTALE STRAATROOF. Woensdagochtend, omstreeks 11 uur, werd een loop jongen op den Voorburgwal te Amsterdam een porte- feuuie ontroofd. Hij werd plotseling voorbijgesneld door een als heer gekleeden jongeman, die hem de porteféuillé uit de hand trok en er mee aan den haal ging. Op het geschreeuw van den jongen liepen verscheiden per sonen den dief na. Een slagersknecht gelukte het in de Spuistraat den man te grijpen en hem zoolang vast te houden, totdat de politie kwam opdagen. Het publiek nam toen tegen den aangehoudene een drei gende houding aan. Hij werd eerst naar het posthuis I Molsteeg, later naar het bureau Pietershal gebracht. GEEN CRISIS AAN „OORLOG" EN „MARINE". Het Haagsche correspondentie-bureau meldt: Naar verluidt zou de rechterzijde van de Tweede Kamer hare gedragslijn bij de, Ooiiogs- en Marine- begrootingen bepaald hebben in dien zin, dat het te voorschijn roepen van een ministeriëele crisis aan die Departementen buitengesloten zou zijn. HOE 'T IN DE KAMER TOEGAAT. Onder het opschrift „Parlementair sluitingsuur'"- schrijft „Het Vaderland' omtrent het eind! van de 'i wcede Kamerzitting van gisteren o.a. het volgende: De Justitiebegrooting is aangenomen De heer Limburg, die nog aanwezig is, neemt de honneurs waar, gaat den minister gelukwcnschen, ver moedelijk mede namens vele afwezigen... Maar er staan nog een paar kleine wetjes voor mi nister Uegout op het menu. En zoo waar gaat de heer Van Idsinga nog het woord voeren (een paar minuten slechts), De minister antwoordt: nóg korter. Dén een aantal naturalisaties; maar aangezien er niemand bezwaar had, dat de heer X. en zooveel ,,an- de'-er tot landgenoot worden gepromoveerd, verdwijnt zelfs het laatst-aanwezige lid, de heer Van Wijnber gen. De Kamer is leeg! Maar de voorzitter blijft meesterlijk in zijn rol. Vraagt bij iedere neutralisatie of ook iemand het woord ver langt er is niemand en zoo niet, dan sluit hij de „beraadslagingen' en wordt het ontwerp goed gekeurd. Zoo ging het een aantal malen en de minisflK van Justitie, die blééf, was een beetje met zijn figuH legen, liep wat heen en en weer, maar kwam nüfri tegen I Het was afgeloopen; het laatste Justitiewetje was „zon der beraadslaging aangenomen. De voorzitter drukte den minister lachend de hand; beiden hadden hun zin: de minister is heden „vrij'", de voorzitter kan vandaag aan een andere begrooting be ginnen. Een regeling van den arbeidsduur, een partieele des noods, wordt steeds voor de „arbeiders' op het Binnen hof urgenter. Zelfs zonder avondzitting is gsteren de acht-urendag bereikt. Anne steuographen, journalisten en... lezers EEN DEFTIG l'AARD. Het poLitie-rapport meldt hel volgende: In de Jan Luykenstraat te Amsterdam brak gister avond oen voor een rijtuig gespannen paard een voor- u~l Mbat y 0 -rwti YWI- poot. Het dier is per rijtuig naar het abattoir gebracht. Vermoedelijk een zeer deftig paard. GEEN SCHADE. Het blijkt dat de Beverwijksche Boerenleenbank in het geheel geen dadelijk nadcclige gevolgen zal en-

Schager Courant | 1910 | | pagina 1