I GRATIS. Zaterdag 17 December 1910. Ö4sle Jaargang Vu. 4831. EERSTE BLAD. NIEUWE abonné's ontvangen >ns blad tot 1 Januari a.s. DE UITGEVERS. fan het Haagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Binnenlaiidsch Nieuws. iliEicm Nitsii- AtaMic- LuttniNti dank aan hen, die hadden medegewerkt dezen en begrooting aan het Gemeentebestuur moeten aan- eenige wettelijke bezwaren voor en kon de heer Sleu- avond te kunnen geven en een woord tot de aan- toonen dat zij" werkelij'k in de kosten van verpleging tel niet langer armvoogd blijven. oorzitter brengt wezigen die talrijk waren opende ds. Broekema en van S. D. niet kon voorzien en dan kunnen verzoeken den heer Sleutel dank voor de vele p>ede zorgen, verklaarde en reciteerde stuksgewijze, wat door zijne om een bijdrage in de kosten tot het bedrag, waar- die hij in die functie steeds heeft getoond. Het is zeven kinderen 4 meisjes en 3 jongens onder orgel- voor hare kas zelf niet toereikend is. Gaat de Raad geen gemakkelijke betrekking, maar de heer Sleutel begeleiding telkens werd gezongen. Voordracht, zang daar dan mede accoord, dan kon zij Armvoogden ver- heeft ze steeds tot aller tevredenheid waargenomen, en inhoud waren keurig, en de aanwezigen hebben zoeken, dit bedrag aan de Doopsgezinde Diaconie w U inderdaad godsdienstig en artistiek genoten. Ds. Ger- uit te keeren. ritsen, onze predikant, was dan ook in alle opzichten De heer Kuut dankt den voorzitter voor zijn toe- de tolk van allen, toen hij ds. Broekema en zijn lichting en gelooft dat tegen overlegging van Reke- kinderen dank bracht voor den heerlijken avond en ning en Begrooting wel geen bezwaar zal zijn. een „tot weerziens" toeriep. I GASFABRIEK. Voorzitter deelt mede, dat heeren Wij kunnen 't andere gemeenten, die prijs stellen Ged. St. behoudens enkele voorwaarden vergunning op iets goeds, schoons en verhevens, ten zeerste hebben verleend, tot oprichting van eene gasfabriek, aanbevelen ook ds. Broekema met zijne zeven kinde- in het gebouwtje bij het raadhuis. De stukken voor koolvoorraad Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Den Haag, 16 December. Aan conciliante, tegemoetkomende houding heeft 't linister Cool, die heden te langen leste dan aan er woord kwam, niet ontbroken. Toch wordt zijn >ositie zeer hachelijk, zeer gevaarlijk genoemd. De vraag blijft slechts: waar zal „de buiteling", gesteld dat die plaats heeft, worden aan- chouwd Bij de quaestie der officiers-traktementen? 't Is niet onmogelijk. Daar was Z.Exc. althans het stevigst. Da Commis- ie van Rapporteurs, althans hare meerderheid, teeft eene motie vooorgesteld, waarbij samenkoppe- ing van tractement en pensioen onvermijdelijk wordt erk laard. De minister, van zijn kant, zegt: De menschen de „vergulde bedelaar" staat zoowaar weer op uit ijn graf!De officieren leden armoe en gebrek, litstel is dus onmogelijk. Ik houd aan het zeer-ur- :erte van mijn voordracht vast. Dat de heer Cool op dit zandbank je zijn minis- eriëel schip zal zien vergaan, acht ik zeer onwaar- chijnlijk. Op het stuk van de duelleenng heeft hij inderdaad blijk gaf, dat hij zijn onderwerp: „De .et gevaar ontweken. Hier miste men nu het forsche bodemgesteldheid in ons gewest West-Frieslandj en 1' 1 öt Kn 1*01 /Idot tnn O O n A n d O nnmonlr Anno Met algemeene stemmen wordt nu tot armvoogd benoemd de heer D. Sleutel Dz. De heer Sleutel, raadslid, onthield zich hierbij van stemming. Het suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag wordt vastgesteld op f 56.97, dat der Hondenbelasting op f 13.50. Komen aan de orde de voorstellen tot verandering der schoollokalen en stichting gymnastieklokaal. B. en \V. hebDen met den schoolopziener, den heer >ok as. J3ruen.euia. llh^l zijiit; ïevcu n.mvic- - ren eens in hun midden te doen optreden. De onder- den bouw zijn gereed, zoodat het Gemeentebestuur; ^an Buijssen in loco een onderzoek ingesteld. De werpen zijn aan den Bijbel ontleend en alzoo vanvoor de stichting van de gasfabriek klaar is, op Schoolopziener had het idéé de geheele school uit te godsdienstigen, veredelenden inhoud. eene geldleening na. s'0OI>en en zoowel de verschillende schoollokalen als Verder deelt de voorzitter mede, dat, toen in de het gymnastieklokaal in het bestaande gebouw on- couranten bekend werd, dat de gemeente een gas- j der te brengen. Voor het gymnastieklokaal werd daar Voorraad kool opgeborgen in de pakhuizen van fabriek wilde oprichten verschillende aanbiedingen evenwel naar het oordeel van B. en te weinig de leden der afdeeling St. Maarten van 1 tot 15 zjjn ingekomen> op de meeste hiervan kon echter niet I ruimte overgehouden. B. en W. waren tot een ander December 1910: I worden ingegaan. O.a. kwam hier een ingenieur van voorstel gekomen. De klasse van den heer Stadt ver- Roode kool: le 21000, 2e 52000, 3e 55700, 4e de MaatschaDDÜ tot bouw en exploitatie van Gemeen- plaatsen naar het lokaal van mej. Kraan; en de klasse oün™ oTTl19,6;7!!iiellï1i 1 iLlT'J! tebedrijven te Utrecht om aanbieding te doen, inzake 39000, 3e 31500, 4e 25000. Totaal 112.500. Deensche witte kool: le 15000, 2e 23500, 3e 20000, 4e 11500. Totaal 70.000. 5e soort roode kool 28000. Ter vergelijking volgen hier twee opgaven van 15 Februari tot 1 Maart en van 1 Maart tot 15 Maart 1910, toen was nog in voorraad: 1 Maart: 121000 roode kooien, 22000 gele kooien, 49500 Deensche witte kooien. Van 115 Maart: 107500 roode kooien, 19500 gele kooien, 40200 Deensche witte kooien. Beide opgaven tot de 4e soort. nut, nieuwe niedorp. Donderdagavond jl. hield 't departement N. Nie- dorp der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in „De Prins Maurits" zijn eerste bijeenkomst voor le den met hunne dames. De spreker voor dezen avond was de heer A. A. Beekman van 's-Gravenhage, de bekende schrijver van „Nederland als Polderland", die niet bereid", dat ten-aanzien der samenkoppe- ing van salaris en pensioen werd gemist. De promotie-Van der Capelle heeft de minister ligenlijk „k contre-coeur" gedaan. Hij is een der eer omgeving", met groote kennis van zaken behandelde, 't Is wel een onderwerp waarover veel... heel veel valt te vertellen. Spreker achtte 't dan ook veel te groot, om het op éen avond te kunnen afwerken. ten die het duel, óok van den militair, afkeurt. En Er zou wel eenige weken over te praten vallen. Hij le afkeuring, of „betreuring in de motie- zou zich dus bepalen tot een beknopt overzicht en fhomson uitgedrukt over het inspecteur-maken van de voornaamste punten behandelen en liet zijn hoor- len hoofdofficier, die duelleerde, nu ja, Z.Exc. ders allereerst een blik slaan in Hollands Noorder iet daar nu eenmaal geen „afkeuring van zijn be- [kwartier, zooals dat er omstreeks 1300 uitzag. Van Nieuwe Niedorp zelve had spreker weinig gevonden. Waarom de motie-Thomson er met temmen doorging. Wij gaan vooruit! 62 tegen 4 Zooveel te meer van Westfriesland en van Hollands Noorderkwartier in 't algemeen. En daarvan deelde hij ons mede, heel den avond op de meest aange- stichting van eene Pentaire gasfabriek; juist vóór de vorige vergadering werd van die Maatschappij eene schriftelijke aanbieding ontvangen, waarvan afschrif ten bij de raadsleden hebben gecirculeerd, zoodat hier van geen verdere uitlegging behoeft te worden gege ven. B. en W. hebben de zaak nauwkeurig onder zocht en meenen den Raad in overweging te moe ten geven, hierop niet voor eigen rekening in te gaan; het kapitaal hiervoor benoodigd, f 25000, is te bezwaarlijk; daar de fabriek slechts dienst zal doen voor een klein gedeelte der gemeente. De maat schappij neemt echter het geheele risico voor eigen rekening en waarborgt dat de afschrijving, rentenbe- rekening, enz., over een tijdstip van 30 jaar kan loo- pen. Deze proef van 30 jaar komt B. en W. echter te langzaam voor en daar de Maatschappij zooveel ondervinding op dit gebied heeft, zouden B. en W. willen voorstellen aan die Maatschappij, om, onder concessie van het Gemeentebestuur, deze zaak voor hare rekening te drijven. B. en W. zouden de Maat schappij een bedenktijd van 30 dagen willen toestaan om te onderzoeken of de zaak levensvatbaarheid heeft. De heer Hermans spreekt zich sterk voor dit Pen- tairegas uit, daar er ook op gekookt kan worden, en .•an mej. Kraan naar het lokaal van den heer Stadt. Daar mej. Kraan maar éen klasse had, kon met deze verandering aan het bezwaar van den schoolopziener wat den werkinuur en het verkeerd vallen van het licht betrefl tegemoet worden gekomen. Als dit geschiedt, zal een beschot moeten worden verplaatst. Verder willen B. en W. achter de school bouwen een gymnastieklokaal als te Schagen van ongeveer 90 M-. oppervlakte. Ach ter dat gymnastieklokaal 2 privaten voor meisjes, 2 voor jongens, plus 2 urinoirs. Daar de Schoolopziener buiten-privaten bepaald niet wil, zullen deze priva ten door een gang bereikbaar woiden gesteld. Het gym nastieklokaal dat gebouwd zal worden, zal ook geheel zijn wat hoogte enz. betreft, naar de wenschen Min de gymnastiekvereeniging. De heer Groneman heeft buitenom gehoord, dat de gymnastiekvereeniging er geen waarde aan hecht om in het nieuwe gebouw te gymnastiseeren, dus zou daar misschien wat de hoogte betreft, wel een lager afmeting genomen kunnen worden. Spr. zou gaarne dienaangaande een onderzoek zien ingesteld. De heer Sleutel wijst op de waarschijnlijkheid dat het gebouw voor den wapenhandel zou gebruikt wor den en dan de hoogte gewenscht blijft. Do heer A. Visser brengt een plan van verbouwing ter tafel, waarbij ook de lokalen op de tegenwoordige om later een Pentaire gasfabriek te krijgen, afge sneden; dè leidingen toch van acetyleengas zijn voor het Pentairegas te klein. Met algemeene stemmen wordt besloten het voor stel van B. en W. aan te nemen. Hierna gaat men over tot het benoemen van een Dit is een kranig votum, waarbij de Kamer eene name wijze, zoodat het een genot was al dien tijd ude, leeluke, eenmaal onverwoestbaar geachte tra- naar hem te luisteren. tie den kaakslag geeft. Vreemd was hierbij de hou- Op een groote kaart werd een en ander ter ver lig van den grijzen De Savornin Loliman. Natuur- iluidelijking aangewezen. En men kon waarnemen, dat *j keurt, van zijn religieus standpunt, het het er toen gansch anders uitzag in onze provincie iel af. Maar... toch weigerde hij de motie-Thom- dan thans. De wordingsgeschiedenis vanaf 1300 van on te steunen, wijl... Men luistere goed: Een emi- deze streek, die nu geleidelijk in 't kort werd ont- ent officier, geplaatst vóór de keuze om öf duel te wikkeld, was juist voor óns, hare bewoners, zoo dub- eigeren, óf ontslag te nemen, voor het leger ver- bel het aanhoorea waardig. We hoorden hoe de ge ren zou gaan, Zulke zienswijze, bij zulk een man, heele Zijpe, toen nog water, in 1596 land geworden as wel verwonderlijk. En op de lijst der tegenstem- i8; hoe Westfriesland vroeger rondom door wateren ers ontbreekt de heer Lohman... De heeren Van werd bespoeld als Schermer, Purmer, Wormer, oorn, Tydeman, Van Karnebeek en de voorzitter die zelfs in open verbinding met de zee stonden, ormden het contra-kwartet... De heer Colijn had waarin later verandering werd gebracht. Spreker ver- ïer, namens zijne vrienden, den leider der Chr.-histo- telde ons daarna van de verschillende aangebrachte schen op de vingers getikt En ook de heer Nolens, veranderingen en verbeteringen in verband met den amens zijn Katholieken, sprak een fiksch, eerlijk etrijd tegen den zoo machtigen nabuur... het water, oord tegen het duel. De heer Lotomaji heeft wel Tal van bijzonderheden nevens opgave van verschil- ooier dagen op het Binnenhof beleefd... Men had lende belangrijke jaartallen hielden de luisterenden er, in den echten zin des woords te doen verder op zeer leerzame wijze bezig, et een ..verdrag met den hemel" waarover wijlen Na eene pauze, waarin spreker zich nog steeds be- onsieur Tartiffe zich zou verkneukeld hebbenreidwillig en onvermoeid toonde, om verschillende in- 1 lichtingen te verschaffen en waarin men gelegenheid De rede van generaal Cool is, op den keper be- bad een blik te slaan in den schat van kaarten door houwd, bar-oninteressant en men dient vindingrijk spreker medegebracht, vervolgde de spreker zijn voor wezen om er, de stukken hebbende gelezen, zjjne hoorders zoo hoogst belangrijk onderwerp, waar iets nieuws in aan te treffen. Hij verschuift, mee hij eerst eindigde toen het al laat in den avond misère van het tweeploegen-stelsel incluis, al naar de redding- en heil-brengende wijziging van e Militiewet. Hij, minister, is zuinigWorstelt elfs tegen het hoog-noodige... De geest in het offi- ieren-korps is veranderd, maar ook die van den oepen-officier. En deze laatste moet met de anderen elijk-gesteld. Meer waardeering voor het leger moet komen. Ook met alle respect voor den ijver en kunde van generaal Cool kan men toch bezwaarlijk "ggen, dat er suggestie uitging van dezen bewinds beurtelings van het eene pakket, op de groene "el uitgestald, naar het andere tastend... >De minister hield vast aan de gelijkstelling van tillerie- en infanterie-officieren, alsook aan de op- effing der toelagen. Met den besten wil ter wereld 't niet mogelijk voor dengeen, die de schriftelijke dachtenwisseling heeft gevolgd, nog eens ge- igd, iets nog niet betoogds uit de rede-Cool te alen... Ook de rede-Van Twist, verheerlijkend het twee- -stelsel en aanvallend „Ons Belang", als "stbedervend en tucht-ondermijnend, had bitter einig belangrijks. Eén klip is dus door den minister listiglijk ont- ild. Maar er zijn meerdere 't Is en blijft atmosfeer van zeer-dreigende crisis. Elk oogenblik kan een bliksemflits uit de met ectriciteit overladen Parlements-atmosfeer schie- n Mr. ANTONIO. oude niedorp. Zooals per advertentie in ons nummer van heden dt aangekondigd, zal het kinderkoor Vivia van Broekema uit Heerhugowaard op a.s. Woensdag lhier een oratorium voordracht geven. Het is nu iet Perpetua, maar Johannes de Heraut des Konings, ten beste zal worden gegeven. De Tielsche Crt. hrijft van een dergelijk concert te Beusichem het °lgende: Hedenavond (11 Nov.) gaf in het Kerkgebouw al- 'er, onder leiding van ds. Broekema uit Neerlang- ro^k, het predikanten-kinderkoor „Vivia" een ora- Hum-voordracht. Het onderwerp was: „Johannes, Horaut des Konings", aan den Bijbel ontleend. Programma bestond uit twee deelen: le deel, Hjne geboorte tot zijne gevangenneming, in ne- was. Maar de aandacht was, zooals zich laat begrijpen onverflauwd gebleven en voorzitter mocht wèl meit ver trouwen veronderstellen, ieders tolk te zijn, toen hij den heer Beekman, die met een van groote "waardeering getuigend, daverend applaus werd be loond, hartelijk dank zeide voor diens prachtige, leerzame, gedocumenteerde rede en de hoop uitsprak, dat hij ons bij gelegenheid eens weer gaat vergasten En toen volgde sluiting en gingen allen zeer vol daan huiswaarts, terwijl gerust kan worden gezegd: de thuisblijvenden hebben ongelijk gehad. Er waren weinige hoorders opgekomen. terdiek. (nieuwe niedorp.) Donderdagavond 15 December vergaderde het Nut onoer voorzitterschap van den heer J. Barten. De le zing, waarmee de heer P. Saai zich had belast, bleek bij de aanwezigen in den smaak te vallen, 't Was. rian ook een aardig stukje, van den bekenden schrij ver Justus van Maurik, getiteld: „Een heel lieve verrassing". Door de heeren Prins, Hagenaar, Helle man, Molenaar, Barten, Hollenberg en anderen wer den nog diverse vaste en losse of vrijwillige bijdra gen geleverd. Alles werd door zang af en toe afge- wiotld. De &aal van den heer P. de Boer, waar de bijeenkomst plaatsvond, was geheel bezet en 't was laat eer men scheidde. gemeenteraad van wie ringen. Openbare raadsvergadering der Gemeente Wierin- gen, gehouden jl. Donderdagmiddag ten 2 ure. Aan wezig alle leden. De voorzitter, de heer A. Peereboom, opent de vergadering, de notulen worden gelezen en goedge keurd. De voorz. deelt mede, dat door den heer Rijks ontvanger in de gemeentekas is gestort de somma van f 522.33; dat mej. J. B. Nierop te IJmuiden hare benoeming tot onderwijzeres aan de school te Wes- terland heeft aangenomen; dat hedenmorgen kasveri- ficatie bij den Gemeente-ontvanger heeft plaats ge had, boeken en bescheiden zijn in orde bevonden, terwijl in kas was f 789.81. Hierna wordt ter inzage aangeboden de maandstaat der Zeegras-exploitatie over November 1910, welke werd ingezien, waarna voorz. mededeeling doet, dat ingevolge bet verzoek van den heer Kuut, gedaan in do vorige vergadering, betreffende de te verleenen hulp van Armvoogden aan andere diaconieën, wan neer die diaconieën niet in de kosten van hunne ar men kunnen voorzien. B. en W. vermeenen, te moe ten verwijzen naar art. 11 van 't Reglement van Arm voogden, welk art. wordt voorgelezen. De Doopsge- wuigeu, en deei van zijne gevangenneming 0t ^en dood, in elf zangen Met een woord van zinde diaconie zal dus door overlegging der rekening nemen we een acetyleengasfabriek, dan is de weg 1 grootte zullen kunnen worden gehouden en het gym nastieklokaal eveneens in het schoolgebouw zal Kun nen komen, mits het handwerklokaal ruim komt. Daar dit Laatste het gevai is, becijfert spr. voor het gymnastieklokaal dan een ruimte van 80 M-. over te houden. Volgens zijn berekening zouden de lokalen odan een ruimte bieden voor 190 leerlingen, terwijl er wegwerker, waarvoor de heer D. Bekendam voor nu 130 school gaan, dus z. i. groot genoeg. Spr. oor den tijd van 1 jaar wordt herbenoemd. De heer Kuut deelt dit plan goedkooper dan als B. en W. voorstellen stelt nog voor om te bepalen dat, wanneer de weg- D&m" spr. evenwel zijn opmetingen globaal heeft ge- werker op de wegen geen werk heeft, hem ook door daan en geen rekening is gehouden met bestaande deu- den Burgemeester andere werkzaamheden kunnen ron en ramen, acht ihij een nader onderzoek in deze worden opgedragen, waartoe met algemeene stemmen j gewenscht. besloten wordt. Voorzitter deelt mee, dat de verbouwing als B. en Hierna volgt rondvraag, waarbij de beer Hermans W. willen, ongeveer f 2000 zal kosten. Het Rijk geeft opmerkt, dat bij het grinthok te Den Oever een hoo- daarvan f 500, mits de schoolopziener dit plan goed- ge rug ligt, geheel van grint. Spreker zou het wen- keurt. Diens goedkeuring is nog niet gewaagd, schelijk achten als dit over den weg gebracht werd. breede discussie stelt de heer Gioneman Op verzoek van voorz. neemt de heer Hermans de voor, beide plannen, zoowel van den heei isser ais uitvoering hiervan' op zich. van en aan nader onderzoek te onderwerpen Niemand meer het woord verlangende sluit de voor- en dan tevens het idéé van den schoolopzienei daar- zitter de vergadering. °ver te vragen. Spr. vraagt tevens of, uu er toch ver- raad van wieringerwaard. h™d 86161 °p Vergadering op Vrijdag 16 December 1910, des na- Voorzitter acht dit aantal voldoende, nj. 4. Het voorstel van den heer Groneman wordt nu met alge meene stemmen aangenomen. Volgens het nieuwe art. 114bis der Gemeentewet, is er een andere regeling voor de borgtochten voor gemeenteontvangers en is bepaald, dat alle ontvangsten en uitgaven der gemeente moeten gaan door handen van den gemeente-ontvanger. Men kan evenwel met vervel lil lende heffingen ook andere ambténaren belas ten. B. en \V. meenen den bestaanden toestand te moeten handhaven, omdat die verschillende heffingen als weegloon, leges, begrafenisrechten enz. hier te ge ring zijn. B. en \V„ zullen eens nagpan uit het gemid delde van enkele jaren of de borgstelling van den gemeente-ontvanger verandering moet ondergaan. Allen, voor. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt OUDE NIEDORP. Op Donderdag j.1. vergaderde het Nut „Ons Genoe- f*n' alhier, in het lokaal van den heer A. Muts te crlaat. Op 2 na, waren alle leden met hunne dames tegen- wooidig. bovendien waren er niet minder dan 8 gasten geïntroduceerd. Nadat de voorzitler de vergadering had geopend en de notulen door den secretaris waren gelezen, trad <ie heer A. Muts op met de lezing, g t leid,,üe'won deren der techniek". Vervolgens werden er bijdragen geleverd door verschilliyidc personen, welke getiteld waren: „Huibert en Klaartje", „Maar ach... de man" „Een concertstuk' „Wie neem ik", „Het lied wal mijn moeder zong" (dame) en ..Kalmte kan je red den". Dat de bijdragen en niet minder de lezing zeer in den smaak vielen, bewees wel het applaus.' dat na elk sluk weerklonk. De volgende vergadering zal worden gehouden op 12 Januari a.s., in het lckaal van den heer T. de Jong Hierna werd de vergadering met woorden van dank m het bizonder aan de gasten, die iets ten beste had den gegeven, gesloten. \vi kring er vv aari). Donderdagavond werd alhier een clubwedstrijd ge houden tusschen de damclub uit Oudesluis en "de damclub alhier. Van beide clubs kwamen 10 leden uit. Er werden dubbele partijen gespeeld. De uitslae was: 6 Wieringerwaard. Oudesluis. J. Wal boer 11. D. Kater 11. C. D. Rezelman 22. M. de Vries 00. P. Kistemaker 12. J. v. d. Steen 10. H. Koster 11. Jb. Stammes Jr. 111. A. J. Geertsema 00. Jb. Stammes Sr. 2—2. C. Kooij 22. J. Fransz 00. J. de Graaf 0—2. C. Schagen 2—0. J. Geertsema 02. C. Oosterman 20 R. Bakker 2—2. C. K. Slikker 0—0 A de Carpentier 2—2. P. H. de Carpentier 0—0 Totaal Wieringerwaard 27 en Oudesluis 13 punten. OudCNluiü. Vrijdagmorgen had de zoon van den heer H J uit den Belkmerweg bij de Flap alhier een ongeluk met middags te half drie uur. Voorzitter de heer K. Koster Hz., burgemeester, secretaris de heer C. Haringhuizen. Na opening der vergadering volgt de beëediging van het nieuwgekozen raadslid den heer A. Visser, die in handen des voorzitters de vereischte eeden aflegt. Voorzitter feliciteert hem met zijn verkiezing en spreekt de verwachting uit, dat de heer Visser zijn beste krachten zal aanwenden in het belang der gemeente. Tot wethouder wordt nu benoemd de heer Wai- boer met 5 stemmen. De heer Waiboer neemt deze benoeming aan, waar na voorzitter hem gelukwenscht en het vertrouwen uitspreekt, dat hij al zijn krachten zal inspannen voor de Wieringerwaard. De notulen worden hierna gelezen en goedge keurd. Voorzitter deelt mede, dat de ziekenbarak bijna in orde is en op de brug een gasoiinelantaarn is geplaatst. De Schager Winkeliersvereeniging brengt dank voor de toegestane subsidie. Aan den heer Engelkes wordt op zijn verzoek 2 maanden ontheffing Hoofde- iijken Omslag verleend. Er is ingekomen een adres van den heer Jb. Kooij Kz., waarin deze meedeelt voornemens te zijn te Wie ringerwaard te stichten een electrisehe centrale, waar voor adressant de nocdige concessie hoopt aan te vragen. Eerst zou adressant gaarne informeeren op hoeveel aansluitingen hij zou kunnen rekenen. Hij zou ook kunnen zorgen voor een uitstekende straat verlichting. De bedoeling is, gedurende 6 maanden vai het jaar, 3 weken per maand, van een half uur na zonsondergang tot 11 uur 's avonds het dorp te ver- verlichten voor f 300 per jaar. Voor de gemeente zouden dan geen andere kosten komen en de over eenkomst zou voor 10 jaar gesloten kunnen worden. De bedoeling was te verlichten den dubbelen weg van Walingsweg tot Barsingerweg; dat zou geschie den met 24 bollen van 50 kaarsen lichtsterkte, die 6 7 Meter boven den weg hangen en gedeeltelijk over de sloot, zoodat beide wegen voldoende verlicht zouden kunnen worden. Het zou adressant aangenaam wezen als de Raad in beginsel tot een dergelijke ver lichting kon besluiten. Voorzitter deelt mede, dat dit adres pas hedenmor gen is ingekomen, dus B. en W. het niet konden be handelen. De heer Groneman stelt voor het adres te ren- voyeeren naar B. en W. om advies. Zoo direct kan over een dusdanig adres niet beslist worden. Spr. noemt verschillende dingen op, die nog nader moeten worden onderzocht; vooral de som die nu de ver lichting kost in vergelijking met het bedrag dat door adressant wordt gevraagd. Voorzitter deelt mede, dat de kosten voor de ver lichting nu f 225 bedragen. Dan moet er niets bijzon ders zijn, anders is het meer. Het voorstel van den heer Groneman wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Sleutel, wethouder, was tot dusverre arm voogd, en is dat jarenlang geweest. Nu deden zich paard en tilbury. Het paard schrok van een op den

Schager Courant | 1910 | | pagina 1