GRATIS. Dins lair 27 December IDJO. ó-lsle Jaargang Bekendmakingen, NIEUWE abonné's ontvangen ons blad tot 1 Januari a.s. DE UITGEVERS. Binnenlandsch Nieuws. gevallen, hierin in de vierde zinsnede omschreven, rust Burgemeeslet en .VVethouders voornoemd, kluun Nieuws Advertentie- Lnüiiilli Dit nnmnier bestaat uit 1 blad. OENEi: N T E 8CHAGE.V Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagcn brengen ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1892 geboren mannelijke personen, of van hun vader, moeder. voogd of curator, dat bij de Miliüewet 1901 (Staatsblad No. 212 van 1901) het volgende is bepaald Art. 13. Voor de militie wordt ingeschreven lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koning rijk Belgie verblijf houdt; 2o. ieder minderjarige man nelijk Nederlander, wiens vader. melder of voogd bin nen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koning rijk Belgie woonplaats heeft; 3o. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die binnen het Rijk. in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie woonplaats heeft; 4o. ieder mannelijk ingezetene niet-Nederlam der; zoo hij op Öten eersten Januari van het jaar het 19de levensjaar was ingetreden en niet verkeert in een der bij art. 15 omschreven gevallen. Ingezetene is, voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder 4o. A. de binnen het Rijk verblijf houdende minderjarige niet-Nederlandera. wiens vader, moeder of voogd bin nen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende de voorafgaande achttien maanden in hot Rijk of in de koloniën of bezattingen des Rijks in andere wereld- deelen gehad heeft; b. van wiens ouders de langstle vende bij zijn of haar overlijden in het hierboven onder a omschreven geval verkeerde, al verkeert zijn voogd niet in dat geval of al is de zie buiten 's lands gevestigd; o. die door zijn vader moeder of voogd verlaten is, of die ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en van wien niet bekend is dat hij een voogd heeft, indien hij gedurende de voorafgaan de achttien maanden in het rijk verblijf gehouden heeft; B. de meerderjarige niet-Nederlander, die binnen het Rijk woonplaats heeft en haar gedurende de voor afgaande achttien maanden in het Rijk of de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen gehad heeft. Voor minderjarig wordt voor de toepassing van het bepaalde hierboven onder A gehouden hij, die min derjarig ds in den zin der Nederlandsche wet. Voor meerderjarig wordt voor de toepassing van het bepaal de hierboven onder B gehouden hij, diemeerderjarig is in den zin van voormelde weit. Art. 14. De inschrijving geschiedt: lo. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede lo. zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft, in de ge meente der woonplaats van vader, moeder of voogd; zoo tuj binnen het Rijk verbüjf houdt en zijn vader, moeder of voogd elders dan binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente, waar hij verblijf houdt; zoo hij door zijn yader, moeder of Voogd verlaten is, ouder- Loohi s of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is. dat hij; een voogd heeft, in de gemeente, waar hij verblijf houdt; zoo hij in het Duitsche Rijk verblijf houdt, in de gemeente Amster dam; zoo hij in li'et Koningrijk Belgie verblijf houdt, ih de gemeente Rotterdam; 2o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 2o. zoo zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft bin nen het Rijk, in de gemeente der woonplaats van va der, moeder of voogd; is de woonplaats van vader, moeder of voogd in het Duitsche Rijk, in de gemeente Amsterdam; is zij in het Koningrijk Belgie, in de ge meente Rotterdam; 3o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 3o. zoo (bij woonplaats heeft binnen het Rijk, in de ge meente zijner woonplaats; zoo hij woonplaats heeft in het Duitsche Rijk, in ide gemeente Amsterdam; zoo hij woonplaats heeft in het Koningrijk Belgie, in de gemeente Rotterdam; 4o. A. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zin snede 4o.. indien hij minderjarig is: zoo hij verkeert in het geval, dn de tweede zinsnede van "dat artikel onder Aa omschreven, in de gemeente waar zijn va der. moeder of voogd woonplaats heeft; zoo hij ver keert in het geval, in die zinsnede onder Ab omschre ven, in de gemeente, waar zijn voogd woonplaats heeft; is de woonplaats van deze buiten 's lands^ dan .ge schiedt de inschrijving in de gemeente, waar de minderjarige verblijf houdt; zoo hij verkeert in een der gevallen, in' evenbedoelde zinsnede onder Ac om schreven, in de gemeente waar hij verblijf houdt; B. van hem, bedoeld in art. 13. eerste zinsnede 4o., indien hij meerderjarig dsin de gemeente, waar hij woonplaats heeft. De in de vorige zinsnede als plaats van inschrijving aangewezen gemeente is die, waar het verblijf of de ouderlijke macht missenindien hij door zijn vader, moe der of voogd verlaten is; of indien hij ouderloos is of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft. Hij. die door de bestuurders, in art. 22 vermeld, ter inschrijving moet worden opgegeven of die in dienst is bij de zeemacht, de marine-reserve en het korps ma riniers hieronder begrèpen, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen, is tot het doen van de aangifte niet verplicht. Voor hem of haar, idie tot het doen der aangifte verplichti s, kan de aangifte geschieden door een ander, daartoe schriftelijk gemachtigd. De vclmacht blijft on der burgemeester en wethouders berusten. De wijze, waarop van de gedane aangifte moet blij ken, wordt door Ons bepaald. Art. 18. Voor de militie wordt ook ingeschreven of wordt op nieuw ingeschreven: lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat. waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijn verblijf binnen het Rijk, in het Puitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie gevestigd heeft; 2o. ieder minderjarig mannelijk Neder lander. wiens vader, moeder of voogd na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de min derjarige het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van diens 21ste levensjaar zijne of hare woon plaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of jn het Koningrijk Belgie gevestigd heeft; 3o. ieder man nelijk minderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levens jaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of op nieuw Nederlander is ge worden, zoo hij in een der hierboven onder lo. om schreven gevaLIen verkeert, of wiens vader, moeder of voogd verkeert in een der gevallen, hierboven onder 2o. omschreven; 4o. ieder meerderjarig mannelijk Ne derlander, die na den lsten Januari van het jaar. vol gende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijne woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie gevestigd of er woonplaats verkregen heelt; 5o. ieder mannelijk meerderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het introden van het 21ste levensjaar Nederlander of op hoopte gevallen van Mond- en Klauwzeer. Het behoeft geen betoog, dat het gedurende eenigen tijd verzwijgen van een eerste ziektegeval en het dien tengevolge instand blijven van een bron van besmet ting noodlottige gevolgen met zich brengen kan. Zelfs verdient het de voorkeur dat ook in twijfel achtige gevallen kennis gegeven worde en niet gewacht worde, tot dat meerdere zekerheid omtrent den aard der ziekte verkregen is. Sehagen, den 14 December 1910. De Burgemeester voornoemd, J. P. VV. VAN DOORN. KAASMARKT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sehagen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de uit- rcikirg var de prijzen voor de grootste aanvoeren np de kaasmarkt, gedurende het jaar 1910 zal plaats heb- l>en ten Raadhuize op Woensdag, 28 December a.s., des namiddags te P/2 uur. Sehagen, den 20 December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. NIEUWE NIEDORP. De tooneelvereeniging .Nieuw Leven", alhier ge vestigd, gaf, daartoe aangezocht zijnde, eersten Kerst avond nogmaals „Vergulde Leugens", de pennevrucht van Inte Onsman, in November jl. door haar op letjes vervulden, zich goed wisten aan te passen. Ongeveer negentig belangstellenden waren opgeko men, die door hartelijk applaudissement blijk gaven over de spelenden voldaan te zijn. Na de pauze werden we nog vergast op een paar zoo verdienstelijke wijze voor het voetlicht ge- rneuw Nederlander is geworden, zoo hij m een der bracht_ Evenals toen, vond ook nu de uitvoering hierboven onder 4o. omschreven gevallen verkeert; 60. p]laats in de zaal van den beer c Kooiman, ieder mannelijk niet-Nedelander, die na den lsten Ja- Wat de uitvoering> die door Olie's Kleine Ka- nuan van het volgende op dat, waarin hij het j pej me^. verschillende populaire muzieknummers werd i iVef r ,ra en ''•óór het intreden van afgewisseld, betreft... de spelenden waren weer het 21ste levensjaar ingezetene of op nieuw ingezetene d dreef Menige passage werd met bezieling is geworden in den zin der tweede zinsnede van art. 13 1 gespeeld. De hoofdrollen vooral waren in goede han- Hierbij gelden de laatste zinsnede van dat artikel d terwijl degenen, die de meer ondergeschikte rol- en art. 15. Ten aanzien van de gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving op nieuw moet geschieden en van de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw gelden de eerste zinsnede 1 I II Cll UlV P tl. Cl Z.O VY Oi tlv/ll YY O H O J—Y \J1 £3 U.U O O IJ WH f Hv. van art. 14 en de laatste vijt zinsneden van art. 16. Zangnummertjes, door een tweetal leden van Nieuw De aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op Leven ten beste gegeven, in plaats van de aangekon- nieuw van hem, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moet wórden ingeschreven, geschiedt bin nen dertig dagen na het verkrijgen, of werd hij reeds vroeger ingeschreven doch van het register afgevoerd, na het terug erlangen van het Nederlanderschap of van het ingezetenschap, of na de vestiging van ver blijf of de vestiging of het verkrijgen van woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koning rijk Belgie. De inschrijving geschiedt in het register betreffende de lichting van liet jaar, waartoe de in de eerste zin snede van dit artikel bedoelde persoon volgens zijnen leeftijd behoort. Art. 166. Met boete van ten minste vijftig cents en ten hoogste f 100 wordt gestraft de overtreding van de artt. 16. 18 en 22. Belanghebbenden worden nog opmerkzaam gemaakt op: lo. Art. 19 der wet, luidende: Hij wiens aangifte ter inschrijving verzuimd is, wordt door burgemeester en wethouders, zoo zij het ontdekken, ambtshalve in geschreven. Zij1 geven daarvan terstond aan hem of aan zijn vader, moeder, voogd of curator kennis; 2o. de artt. 20 en 23 der wet, ingevolge welke wetsartikelen: a. de voorioopige sluiting van het in schrijvingsregister plaats heefl op 31 Januari en de sluiting voorgoed op 30 Juni, tenzij 31 Januari of 30 Juni een Zondag is, in welk geval de op dien datum gestelde sluiting plaats heeft op den eerstvoigenden werk dag; en b. hij. die zicih na de voorioopige stuiting doch vóór de sluiting voorgoed ter inschrijving aan meldt, alsnog wordt ingeschreven; 3o. de artt. 14715i der wet, Ingevolge welke wets artikelen hij, die na de sluiting voorgoed bevonden wordt nalatig te" zijn ter zake zijner inschrijving, voor Gedeputeerde Staten wordt gebracht om. bij afwezigheid woonplaats gevestigd is of was op den lsten Januari van reden tot vrijstelling of uitsluiting voor acht ja- van het jaar, volgende op dat, waarin de in te schrijven ren óij de militie te woiden ingelijtd, waarvan hij persoon het 18de Levensjaar volbracht, tenzij het ie- gedurende twee jaren onder de wapenen moet wor mand geldt, wiens inschrijving te Amsterdam of te Rot- den gehouden tenzij de Koningin anders bepaalt, terdam moet geschieden wegens verblijf of woonplaats Waar xn het bovenstaande sprake is van vader, moe- onderscheidenhjk in het Duitsche Rijk of in het Ko- der ot voogd, heeft zulks betrekking op minderjarigen niiurriik Belflie ea strekt de mtdrukkin« „vader voor het geval dat Art. 15 Voor de militie wordt niet ingeschreven: de vader de ouderhjke macht uitoefent; de uitdiukking lo, de ingezetene niet-Nederlander, die bewijst te „moeder voor het geval ^t de moeder de ouderlijke behooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan macht uitoefent, en de uildiutoi^ voo de verplichte krijgsdienst zijn onderworpen of waar geval dat de mindeijaiige onder voogdij staat. De ten aandien van den dienstplicht het beginsel van we- drukking „curator geldt den meerderjarige, die o - StaTïSeÊ W ««rfj da, door o, voor hen. die elders deelen verblijf te houden of woonplaats te hebben, geboren zijn, bij het doen van de aangifte ter mselirij al heeft zijn vader, moeder, voogd of curator woon- ving wordt overgelegd een uittreksel uit het gebooi te- plaats binnen bet Rijk. register (welk uittreksel op aanvrage kosteloos wordt Art 16 Hij. die volgens art. 13 behoort te worden 1 veisUekt ingeschreven, s verplicht zich daartoe bij burgemeester Z*. d» ingevolge bovenstaande wetsbepalingen in en Wethouders der gemeente, waar volgens art. 14 ^ze Gemeente voor de militie moeten worden mge- tiXiivtag moet gasdiitaleB, aan Ie jS» tusschen jtogfcjgg» ,uSTS den. lsten en den 31sten Januari van het jaar, volgen- \v eULOuders, xu Luneemesecretarie tussuien uen de o dat waarin hij liet 18de levensjaar volbracht, lsten en disten Januari 1911 worden aangegeven Rij ongesteldheid of afwezigheid van hem, die zich Gedaan voor de eerste maai te Sehagen, den 15en ter inschrijving moet aangeven, alsmede in een der December Wethouders voornoemd de verplichting! ot liet doen der aangifte: mdten het 1 De mirgcm^siei een minderjarige betreft, op zijn vader, moeder of voogd; j£' oV-L duuiuv. indien het een jiieerderjange betreft, die onder cura- i ROGGh'VFFN teele gesteld is, pp zijn curator. De verplichting van vader, moeder of voogd geldt evenwel slechts zoo hij 0 of zij binnen liet Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie woonplaats heeft. i MOND- EN KLAK \YZEER. Behoudens de uitzondeiingcm bij de volgende zin- De Burgemeester der gemeente Sehagen brengt ter snede gemaakt rust de zorg voor liet doen der aangifte kennis van belanghebbenden dat het, in verband met uitsluitend 0„' den in te schrijven minderjarigein- de omstandigheid, dat het Mond- en Klauwzeer zich dien zijn vader moeder of voogd niet binnen het Rijk. in het buitenland uitbreidt en met name in Duitsohland in tiet Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie woon- oen dreigend karakter aanneemt, van groot belang is. plaats heeft; indien zijn vader of moeder of beiden de dat de veehouders onmiddellijk aangifte doen van onver- dlgde pantomime, die zooals werd medegedeeld, door omstandigheden niet kon doorgaan. Mej. T. de Vet en de heer Horst zongen: ,,'t Angelus klept in de verte" en „Zandmannetje", waar mee zij luiden bijval verwierven. Een mooi tableau besloot heden het programma, NIEUWE AMBACHTSSCHOOL. Door B. en W. te Alkmaar is de heer P. N. Leg- uit, architect aldaar, uitgenoodigd om plannen te ontwerpen voor den bouw eener nieuwe ambachts school, die f 250.000 kost en aan den Bergerweg zal verrijzen. WEGGELOOPEN. Vrijdag is een 10-jarige jongen, verpleegd in het observatiehuis te 's-Gravenhage, weggeioopen. Hij had zich schuldig gemaakt aan een vergrijp en was, uit vrees voor bestraffing daarvoor, naar het ouderlijk huis geloopen. De vader bracht hem den zelfden avond in de inrichting terug, waarna de jon gen naar bed gebracht werd met een berisping, in tegenwoordigheid van den vader. Zaterdagochtend echter heeft de knaap zich ten tweeden male verwijderd. Men had nl. de deur van de slaapkamer open laten staan, waarna de jongen na 'n zolderraam geopend te hebben, over het dak trachtte te vluchten. Bij die gelegenheid is hij geval len en brak ongelukkigerwijze een zijner beenen. De geneesheeren van het Gemeente-Ziekenhuis, waarheen hij per auto was overgebracht, verklaarden, dat, zonder complicaties, de breuk wel zou genezen, en hij het gewone gebruik van zijn been wel zal terugkrijgen. Nader meldt men: De jongen, die uit het observatiehuis aan den Practizijnshoek te 's-Gravenhage was weggeioopen en zijn weg nam over de daken, bevond zich op bet dak van het bijgebouw van bet ministerie van Bui- tenl. Zaken op het Hofsingel, toen hij van die hoogte op straat viel. VERKEERD GEWERKT. Voor ongeveer twee jaar kwamen de gebroeders D. op school. Voordien bezochten zij een der r.-k. bijzondere scholen, waar ze wegens slecht gedrag en herhaald schoolverzuim weggestuurd waren. De oud ste, bijna 13 jaar, viel weldra buiten den Leerplicht; maar met den voogd van Pro Juventute was ik het volmaakt eens, dat plaatsing op een tuchtschool voor een jaartje wel goed zou zijn. Daar de knaap zich herhaaldelijk aan diefstal bezondigde, lukte het plan en Toon ging voor een jaartje naar de tuchtschool. Gedurende zijn verblijf schreef hij roerende brieven naar huis en hij wist zijn broer Daan nu zoover te krijgen, dat hij geregeld school kwam en vrij goed oppaste. Een paar maanden is Toon weer thuis; eerst beloofde hij koeien met gouden horens, maar op het oogenblik is het alweer mis. Wat evenwel voor ons erger is, ook Daantjes gedrag veranderde: het schoolverzuim nam toe. De vorige week nam ik hem voor den zooveelsten keer onder vier oogen bij mij en vroeg hem, waarom hij toch weer dien ouden Da,an voor den dag haalde. „Ik mot naar de tuchtschool, Toon heeft gezeid, dat het er zoo leuk is en nou wil ik ook." Tableau! De School, TINDIEFSTALLEN. Men schrijft uit Hoorn, dd. 24 dezer: Het is de politie te Hoorn gelukt een belangrijke diefstal van Banka-tin, gepleegd aan de fabriek van den heer Joh. A. Beek, aan het licht te brengen. Het blijkt, dat deze diefstallen reeds gedurende de laat ste 4 jaren zijn gepleegd door M. en S., die reeds in het huis van bewaring te Alkmaar zijn opgesloten en daar een volledige bekentenis hebben afgelegd. Het ontvreemde tin heeft een waarde van duizenden guldens, In verband met dezen diefstal is gisteren ook de koopman J. C. H. als verdacht van heling naar Alkmaar overgebracht Heden werden onder de zelfde verdenking daarheen gebracht de kooplieden M. B. en P. J., terwijl ongetwijfeld nog meerdere arrestaties zullen volgen. ANNA PAULOWNA. Z_aterdag 24 December hield de tuinbouwverieeni- ging te Anna Paulowna eene vergadering in de Vlas- en Korenbeurs. Er waren 30 leden aanwezig. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer G. Brands, werden de notulen gelezen en onder dank zegging aan den secretaris, den heer C. Smit, goed gekeurd. De voorzitter deelde mede, dat hij aan 5 leveran ciers prijsopgaven had verzocht van bloemkoolplan- ten, maar slechts van éen antwoord terug had ont vangen. Ze zouden geleverd kunnen worden voor 80 ets. per 100 stuks. De heer C. den Engelse deelde mede, dat hij een vorig jaar de bloemkoolplajiten goedkooper had gekregen dan de leden der vereeni- ging en gaf in overweging, aan dat adres eens aan te kloppen. De voorzitter vond dit heel goed, hij had immers gevraagd, of de leden soms nog adressen wis ten. Goedgevonden werd alzoo, nog geen bestelling te doen, maar opnieuw prijsopgave te vragen. Toen verkreeg de heer N. Raap het woord. Hij zou spreken over pootaardappelen. De gewone manier was: men nam uit alle aardappelen de middelgroote tot pooters; maar de vraag was op hare plaats: „waar om deed men dat?" Deze wijze van doen werd afge keurd en nagegaan werd, wat eigenlijk goede poo ters waren. In den breede werd aangetoond, dat al leen goede pooters goedp aardappelen kunnen voort brengen. Men zoekt steeds uit eigen gekweekte aard appelen pootgoed, maar vergat daarbij, dat op die wijze een goede aardappel langzamerhand terugging tot een minderwaardige. Spreker twijfelde aan bet groote belang, dat gesteld werd in het nemen van pooters uit andere streken, bijv. van de klei op het zand en omgekeerd. Door proeven had men onderzocht of werkelijk door verandering van bodem een aard appel zooveel beter werd en de uitslag was geweest, dat op dit gebied veel werd overdreven. Alleen uit gezochte aardappels hadden het beste resultaat gele verd. Door eene teekening, die den uitslag van proe ven op dit gebied duidelijk weergaf, werd de zaak verduidelijkt. Men had acht akkers naast elkander aangelegd, elke akker van 20 regels. Op den eersten regel had men aardappels gepoot van de beste stoelen, op den 2den regel die van de slechtere stoelen. Men had groote pooters en kleine pooters genomen, in 't kort: men had daarbij alle voorzorgen zoo genomen, dat mogelijke omstandigheden buiten de proef werden ge steld, .zoodat op den uitslag van deze ten volle kou worden vertrouwd. Alleen goed of slecht kon gelden. Men had, alzoo doende, eene opbrengst verkregen van ten hoogste 700 HL. per bunder. Dit gold voor blauwe aardappelen. Met muizen had de proef be wezen, dat met uitgezochte of niet uitgezochte poo ters een verschil was verkregen van 94 HL. per bun der. Toen werd de vraag beantwoord, hoe men goed pootgoed verkrijgen kon. Het gemakkelijkst was het, ze te koopen, maar be ter was het, zelf te probeeren aan goede pooters te komen en dan moest men deze uitzoeken op het veld, door bij goede stoelen stokjes te plaatsen en alles na te gaan tijdens den groei. Ook bij het rooien konden de beste stoelen bewaard blijven voor poot goed, groot en klein moest gepoot worden en daar bij kan dan gelet worden op verschil van afstand- Spreker gaf de vereeniging in overweging, pootgoed te koopen, hetwelk kon geschieden door tusschen- komst van den landbouwleeraar. Zelf een proefveld aanleggen met subsidie van het rijk, dat achtte spr. een verstandige daad. Een flink applaus beloondp den heer Raap voor zijne moeite. De heer H. Pennekamp was het niet eens met spreker over dèn invloed van bodemverandering. Zijne óndervinding had hem geleerd, dat verwisselen van pooters van de eene streek naar die andere uit stekende resultaten had gegeven. Hiermede stemden in de heeren Slijkerman en den Engelse, terwijl de heer P. Schildermans erop wees, dat van de bewer king van het land heel vesl afhing. De heer De Jong vroeg den inleider, waarom deze in zijne rede niet gesproken had, over hetgeen men doen kon, om goe de kwaliteit te teelen. Dit toch achtte hij van het grootste belang. Verder werd gesproken over de vraag wat beter was, de aardappels te laten uitgroeien of pooters te nemen van stoelen die halverwege in den groei waren. Velen oordeelden tegen sprekers mee ning in, dat laten uitgroeien niet gewenscht was. De heer Raap beantwoordde de verschillende de baters, er onder meer op wijzende, dat bij zooveel verschil van meening tusschen mannen van de er varing, die erivaring zelve twijfelachtige waarde had. Alleen goed genomen proeven konden den weg wij zen. Na nog wat debat, stelde de heer Van Gor- kom voo-, eene commissie te benoemen, om proeven te nemen, dan konden door den uitslag hiervan de meeningen gelogenstraft of bewaarheid worden. Voor zitter sluit zich hierbij aan en met applaus werd dit goedgekeurd. Tot leden dier commissie werden be noemd de heeren C. Wins, H. Pennekamp, C. Rezel- man, W. Komen en N. Raap. Bij de rondvraag informeerde de heer Pennekamp hoe men aardappelen kan kweeken uit zaad Dit werd door den heer Raap te moeilijk geacht en hij ontried het, hiermede te beginnen. Ten slotte dank te de voorzitter spreker voor zijn optreden, hoopte dat dit in de toekomst vruchten mocht dragen wenschte dat meermalen de heer Raap voor de ver eeniging zou willen optreden, en sloot de vergade ring. Nieuwe Aiedorp De voetbalclub N.N. V.V. alhier hield, eersten Kerst dag een wedstrijd te Twisk met de club T V C aldaar. De uitslag van den wedstrijd was ten gunste van de club uit Nieuwe Niedorp, die eene schitte rende overwinning behaalde, daar men eindigde mot een stand van 101, ten voordeele van NN VV OUDE NIEDORP. de° e®rften, Kerstdag gaf de rederijkerskamer „Molière alhier, in het lokaal van den heer A. Mijts te Niedorper Verlokt, een openbare uitvoering-. De zaal was geheel bezet. Opgevoerd werd „Aan Flar den in 4 bedrijven door Top Naëff. Het niet korte stuk werd heel goed opgevoerd, de rollen waren goed verdeeld en ingestudeerd. Het aandachtige pu bliek applaudisseerde na elk bedrijf krachtig. ,W6rd Sneven: „O, die malle oom van Glnkel blijspel in éen bedrijf door Daan van der Duin. Niet minder als het eerste viel ook dit stukje in den smaak. Wat wisten de nichtjes en neefjes van

Schager Courant | 1910 | | pagina 1