Telegrafisch Weerbericht fe GRATIS. t, r, Noord-Zijpe, 's av. 6.30 uur, te Schagerbrug, Ds. De Wetsontwerpen betreffende de ZiekteVerzekering. Te pinster (aan de lijn Luik-Yerv.ens-E ipen l zijn een groot aantal telegraafpalen en -draden bezweken, Dientenge volge is het telegrafisch en telephonisch verkeer tus- sdhen België en Duitschland verbroken. Het brieven vervoer wordt over Nederland geleid. Ook naar het Zuiden zijn verschillende verbindingen verbroken. Het treinenvvrkeer was gisteren totaal in de war. De personentreinen kwamen gemiddeld met een uur ver traging aan. de gxd rmtreincn met drie uur. Ook uit Zwitserland komen berichten van zwaren sneeuwval. Te Andtrmntt lig! de sneeuw 75 c.M. hoog, te Arosa en Davos 50 tot 60 c.M. In de dalen hangt een ondoordringbaren nevel. De wintersport viert hoogtij op de bergen. Gisternacht zijn de telegrafische en telefonische ver- bindingen met Duitschland afgebroken; alle draden zijn afgeknapt. hkt ongeluk met den schotland-snel trein. De particuliere „Telegraaf'-correspondent schrijft over dit ongeluk, waarover wij reeds het een en ander heb ben meegedeeld hierover aan zijn blad: Evenals onlangs het spoorwegongeluk alhier in het verbindingsstation van Willesden, is ook deze ramp iet d n Vrijdagnacht van Londen naar Schotland gaan- den sncltr. in aan de nalatigheid van een seinwachter te wijten. De ramp g beurde op een eenzame en bergachtige beid'epiek van hot Engelsche graafschap Westmore- l.tnd. grenzende aan Yorkshire. Ter plaatse is een ver- bindingsspoor, Hawes Junction geheeten, het hoogste punt der Engelsch-e spoorbanen. De seinwachter Sutton, die ten prooi is aan hevige smart, rangeerde» aldaar in den vroegen morgen eenige losse locomotieven, die hadden geholpen, Ireinen den sterken heuvel op te trekken. Hij liet twee naar Garlislë terugkoerende locomotieven op het hoofdspoor wach ten, op het sein van vertrek, dat hij vergat ze te geven. Toen de machinisten dier beide machines eensklaps den door twee zware locomotieven getrokken express, om den bocht op hetzelfde spoor met groote vaart zagen aankomen. De machinist van de achterste der beide losse machines gaf door hevige stooten van de stoomfluit zijn oollega der voorste machine te ken nen, om met volle stoom vooruit te rijden. Doch te laat. Het spoor was bij Hawes Junction veilig gesigna leerd voor de express, die met een snelheid van 90 a 100 K.M. per uur om de bocht kwam en op de ach terste der beide losse machines stiet. Doo rde geweldige botsing werden zij allebei op elkander, uit de rais en een eind vooruit aan den heuvelvoet omvergeworpen. De schok wierp ook do beide express-locomotieven aan den kant omver. Zij sleepten de beide voorste corridor rijtuigen mede. terwijl de vijf volgende wagens derail leerden. Alleen de twee achterste bleven goed en wel op de rails. Een honderd of drie pleizierreizigers waren in den Irein. Het meerendeel hunner kwam er met een schok en schrik af. Van degenen die 5n de vijf ontspoorde Wa gens zaten, deden enkelen Lichte wonden, door glas scherven van de gebroken vensters op. Het ongelukkig?! waren dc reizigers der beide voor ste wagens er aan toe. De gashouder van een dier wa ns ontplofte en stak ze allebei in brand. Het woei levig. zoodat de vlammen snel om zich heen grepen. Tot overmaat van ramp was de plek eenzaam en de ochtend donker. De passagiers der voorste wagens Ja gen onder het brandende puin daarvan. Een hartver scheurend gekerm steeg daaruit op.Dat verstomde ech ter weldra. De reddeloozen werden levend verbrand! Ja, nog erger: Zij werden compleet door het he vige vuur verteerd. Derhalve kent men tot op heden 't juiste aantal slachtoffers niet. Uit den verbranden puinhoop werden sk-chts enkele verkoolde overblijfse len der slachtoffers gevonden, zooals een paar schou ders. een schedel, een ruggegraat enzoovoort. Tevens vond men enkele andere zaken, waardoor negën slacht offers, allen mannen, door familieleden herkend kon den worden. Een inwoner van Glasgow werd door een broeder uit Londen door een horlogeketting en zegel herkend. De broeder van een Schotsehen pijper, die aldaar het door „Reynolds' Newspaper" aan de Sandwichmen ge ven Kerstfeest had opgeluisterd, wetd door verbran ie brieven, etc. herkend. Een sdiotsche predikant her kende zijn zestienjarigen zoon door een gevonden siga rettenkoker en bosje sleutels. Het gevonden ijzer van kolfspelslokken leidde tot de herkenning van een ander. De overige vijf der negen werden herkend door gevonden sleutels, lijfsieraden, knoopen en aangekomen bagage. Van de lichaa msdeelen dier slachtoffers werd ech ter niets gevonden, waaraan zij herkend konden worden, zoodat die verkoo'de overblijfselen maar op goed ge luk ter begraving aan de betrokken familieleden over geleverd konden worden. Dat verhoogt de ontzettende droefheid dezer ramp. Zij heeft echter een nog smartelijker kant. Want in de puinhoopen werd niets gevonden van nog en kele vermiste passagiers. Een jong echtpaar, dat het Kerstfeest met Schotsehe familieleden zou gaan vie ren, was met hun eenig kindje van vijf maanden in een der verbrande rijtuigen. Zelf kwamen die ouders er af met hevige brandwonden en kneuzingen. Doch hun lieveling zagen zij voor hunne oogen in de vlam men omkomen. En niets daarvan werd teruggevon den, dat begraven kon worden. Dat maakt hun verlies nog erger. En zoo compleet verteerde het vuur ook de overblijfselen van enkele andere passagiers, wier familieleden van hun vertrek met den noodlottigen trein kennis gaven. In Engelsche bladen wordt nu weer gewezen op bet gevaar van treinverlichting met gas, dat onder de wagens wordt meegevoerd in cylinders, die bij een botsing licht kunnen springen. Verschillende Engel sche maatschappijen verlichten hunne treinen door eloctriciteit, dat minder gevaar oplevert. Doch een ongeluk als dit, door de nalatigheid van - een sein wachter ontstaan, zou ook in dat geval noodlottig zijn geweest. De Board of Trade droeg den inspecteur majoor Pringle op, een onderzoek naar de oorzaak van deze ramp in te stelten. De pers helderde haar echter reeds op, door het publiceeren der verklaring van den seinwachter, die in ruim twintig jaren dienst nog nimmer een ongeluk had en ontzettend door deze slordigheid lijdt. een moordzaak. De correspondent der N. R. Cl. uit Wcenen schrijft Verleden jaar hadden wij om dezen tijd de zaak- Hofrichter, ditmaal de zaak-Bartonek. Want vlak vóór Kerstmis is hier een gruwelijke moord gebeurd. In een wasehiirand Ln een. arbeiderswoning is Iret lijk van een arme naaister gevonden, waarvan de beenen en armen waren afgesneden om Jret lijf er beter in te kunnen stoppen. Kranten lagen er boven op, daarna een paar doeken en daaronder het lichaam. De jrolitie was er natuurlijk dadelijk bij, ging in do buurt rond vragen en ontdekte een arbeidster MLzzi, die zei, dat in een blousenwinkel, waar zc werkt, een zekere Enra- nuel Weass naar zijn dochter Louise had laten vragen, o»..dat ze niet thuis was gekomen. Een speurder tufte toen dadelijk naar de woning van Weiss, die niet ver weg woonde van het huis waar de mand gevonden was. Men bracht den man erheen en zonder dat men hem de gruwelijke overblijfselen toonde, herkende hii aan het lijfgoed en aan het merk, dat hem vertoond werd, daar liet zaken waren van zijn dochter Louise, 's Avonds was de mand ontdekt en nog vóór mid dernacht wist de politie dat de vermoorde Louise Weiss heette, dat ze vermoedelijk gewurgd en loen verminkt was. Ze had een bochel en daardoor had men een aanwijzing te meer bij het vaststellen der identiteit. Maar wie had het gruwelstuk bedreven? Daar werd den heelen nacht naar gezocht en een po- utiehond werd in dienst genomen. De vraag aan de ouders, met wie hun do cl i ter verkeerd had, gaf eenig resultaat. .„Met een vrouw wier man in blouses werkte was het anlwoord, en hun zoon, die aan hot spoor werktc wist wie dat was. Daarheen werd dus getuft allen, die zij tegenkwamen en sabelden ieder neder, en de speurders moesten beginnen met dien man, die die hun in den weg trad. Alle winkels in de stad no" van niets wist, te zeggen op wat noodlottige ma- waren inmiddels gesloten. Daar de Kozakken in de nier zijn zusier om het leven was gekomen. De broer meening verkeerden, dat de kooplui de schuld waren zei dat dc gezochte man Bartonen hccte en in de aan de inhechtenisneming van hunnen kolonel, be- Klósterncubuigergasse in ide buurt van de plaats van stormden zij de Kamer van Koophandel en staken het misdrijf woonde. Bij navraag bleek, dat die inan deze in brand. Daarna gingen zij er op uit om hunnen van zijn vrouw gescheiden was, omdat zij mei een kolonel te zoeken, het eerst in de politiekazerne. Daar ander leefde. Haar woning bleek op dezelfde gang uit was hij echter niet en uit boosheid daarover schoten te komen ais waar de mand gevonden was en wel zij op ieder, die in hunne nabijheid kwam. toevallig had de politie zich in haar kamer geïnstal- Voor eenigen tijd verspreidden zij zich door de stad leerd, als zijnde Wet diditstbij, om het proces-verbaal om te plunderen. Later verzamelden zij zich weder op Ie maken, waarbij vrouw Bartonek tegenwoordig bij de woning van den regeeringspresident, namen was zonder eenige teekenen van onrust. Oo.v haar had den yamen stormenderhand in, sloegen daar alles men ondervraagd en zij had gezegd van niets Ie we- kort en klein, wondden een aantal tolken en den ten, evenmin als de man met wien ze leefde, een Chineeschen politiekapitein en namen alles mede zekere Frans Czcrny. Maar bij die gelegenheid bleek, wat hun voor de hand kwam, geld, sieraden, wa- dat zij twee manden had uitgeleend om te verliui- pens enz. Intussehen hadden zij hunnen kolonel ge- zcn. De ©ene mand was nog in de kamer, maar vonden. waar was de andere? Ondervraagd, gaf zij onvoldoen- De Chineesehe regeeringspresident had echter in de antwoorden zoo dat men dadelijk op de gedachte middels den gouverneur van Blagowjesjtsjensk met kwam of de tweede mand wel niet die zijn kon, waar- het gebeurde in kennis gesteld en deze zond nu een la het i jk gevonden was. Het hoofd van de vermoorde kapitein van politie, met het bevel, dat de Kozakken was in een geïllustreerde krant gewikkeld, waarvan het af moesten trekken. De kolonel was echter nog zoo eerste blad ontbrak, en nu werd het ontbrekende stuk dronken, dat hij weigerde te gehoorzamen en de even van die krant in de kamer van vrouw Bartonek ont- eens beschonken soldaten wilden geen andere beve- dekt. len opvolgen dan die van hunnen kolonel. Toch ge- Er werd geld in gevonden wat later bleek te zijn lukte het den consul ten slotte de bende tot heen- de opbreng-.! van eenige kleine sieraden der ver- gaan te bewegen. Toen kon men eerst nagaan, hoe moorue. Ln w:at het vermoeden haast tot zekerheid schandelijk de woestelingen hadden huisgehouden, bracht was dat, toen men de beide stukken naast Honderd personen waren gewond; of ook dooden elkaar legde, do scheuren precies op elkaar pasten, waren gevallen, was bij de afzending van het bericht Bij het zoeken in den haard kwamen verkoolde bot- nog niet uit te maken. jes te voorschijn, vermoedelijk overblijfsels van de De Chineesehe regeering heeft nu een formeel vingers der vermoorde, terwijl de moeder van dé protest bij de Russische regeering ingediend en aan- verdachle bekende dat de mand, waarin het lijk gedrongen op strenge bestraffing van de schuldigen, gevonden was. door haar aan haar dochter was uit- EEN BENAUWD OOGENBL1K. geleend. Op den bodem van de mand werd een stuk Te New-Orlcans volbracht da Fransche aviateur Hoche van het vloerkarpet gevonden dat daarin gelegd was Garros ©en hoogle-vluciht. Op ccn hoogte \an 2000 om het 'doorsijpelen san het bloed te beletten. Dit- M. bevroor zijn carburator. Tevens was zijn bril zoo zelfde soort karpet werd in de kamer van vrouw met rijp bedekt, dat hij niets meer zien kon. Bartonek ontdekt. En toen het bleek, dat daaraan Zoo scheen de daling een doodval te warden, doch een stuk ontbrak, paste wederom het gevonden stuk gelukkig ontdooide in de nabijheid van den aardbodem er op. De paar sieraden, waaronder een horloge dat de carburator. De motor begon weder te werken, en de vermoorde gedragen had, ontbraken aan het lijk, de landing geschiedde in volmaakte orde. maar werden gedeeltelijk in een pandjeshuis terug-ALWEER E E N. gevonden. Ten slotte werden nog in de kamer de Naar uit Turijn verdachte sporen van bloed gevonden en een scherp vlieger Piccolo bij dé vliegwedstrijden aldaar om het Naar uit Turijn geseind wordt, is dc Italiaansche Hl c-ptr Piccolo bij vlicgv mes, waarmee de amputatie waarschijnlijk heeft plaals leven gekomen. Maandag vloog hij en raakte zijn mo gehad. tor in brand; hij1 kon nog dalen, verving zijn motor Op al die aanwijzingen zijn vrouw Bartonek ©n door een and-ere en steeg te haastig met zijn Bleriot op. haar vriend Czerny in hechtenis genomen en het Hij kwam te vallen en stierf kort daarna, moet gelegd worden dat die twee al heel weinig huis ingestort. moeite gedaan hebben om de sporen van de mis- TENERIFFE. 27 Dec. Tijdens een storm op het daad te vernietigen. Beiden ontkennen nog, maar eiland Gomera (Kanarische eilanden)'is een huis inge- dit zal wel niet lang meer duren. De aanwijzingen stort; onder de puinhoopen werden 22 personen, meeren- zijn te verpletterend. Aangenomen wordt dat de deels kinderen, bedolven, vrouw den moord gepleegd en dat de man het lijk heeft verminkt. kapitale bedragen. Het Amerikaansehe statistisch bureau heeft cij- tr kinrooi'. Een buitengewoon brutaal staaltje van treinroof wordt uit New-York gemeld. Een reiziger ju den Missouri-Pacifictrein beroofde] fers ^gepuiTlicêêrd omtrenTTenTmvanrder "schulden daar nl£' <*n rladen revolver in de hand dicht bij van de groote gemeenten in de Vereenigde Staten. ac]rlcr^"volgcns al zijn medereazigers in De meegedeelde bedragen betreffen 158 steden, die ^n Puninanwvigcn. Een officier, den eenige die tegen- eik meer dan 30.000 inwoners hebben. New York. *?nd bood' bracht ,h'J wonden tof; Voo™f,had Detroit en Oost St. Louis zijn niet inbegrepen. De hl! .het ala^«naal onbruikbaar gemaakt zoodat de gezamenlijke schuldenlast van de 158 steden bedroeg magers zich met met het tremperaonee m verbin- ln 1908 1,213 080 000 konden stellen. Nadat hij allen uitgeplunderd had, Die schulden worden gedekt door de bezittingen xei Kct hij kalm den trein dezer steden, welke in totaal geschat worden op aJn 1111 eenige politiebeambten met bloedaon- $2,738199000 den uitgezonden om hem op te sporen. Tegenover deze hooge bedragen kunnen worden ge- GEEN BORREL AANRIEDEN, steld de eveneens uiterst aanzienlijke inkomsten, Te Taooma. de hoofdstad van den Amerik. staat welke sommige Amerikaansehe steden trekken uit Washington, is op voorstel van don burgemeester door de belastingen, concessies en vergunningen in ver-i den gemeenteraad een mieuwe verordening uitgevaardigd,! band met monopolies (gas-, waterleiding-, electrici- waarbij het verboden wordt, iemand sterken drank aan teit, trams e. d.). Chieago heeft uit die bronnen !c bieden. De burgemeester wil de Amerikaansehe ge- een inkomen van 4,506,516, Baltimore 1,195,743 woonte, vrienden en bekenden een borrel aan te bie- Boston 1,350,683, St. Louis 1,258,509, San Franl den. uitroeien, omdat hij meent dat deze gewoonte cisco 614.644, Cleveland 531,651 en Cincinnati van te tracteeren juist oorzaak is, dat zoovelen tot 525,558 alles over 1908. misbruik van sterken drank komen. ANTI ALCOHoi isi li nvnviiwiiy Dt1 g.btel e politie san Fa co ma is nu mobiel gemaak- n J ONDERWIJS. 0jn de nicuwe veror<iening te doen gehoorzamen, en Di. Au bert, leeraar aan het Lycée Charlemagne te er zjjn fatorAag at heed wat koffiehuisbezoekers in arijs, heeft dezer dagen in het Journal Officiel rap- arrest genomen. omdat zij het toch niet konden la- port uitgebracht over de uitkomsten van het anti- j alcoholisch onderwijs op de scholen. Hij klaagt over den onvoldoenden steun van de overheid aan dat onderwijs, waaraan ook een vaste leiding, vooral ten plattelande, dient gegeven te worden. Ook moot dat onderwijs niet beperkt zijn tot de lagere school, maat voortgezet worden bij het herhalingsonderwijs, in de clubs van oud-leerlingen en vooral in de kazerne. Sommige zeer ijverige onderwijzers weten zeer ten. hun vrienden nog een rondje aan te bieden. Wie zicu heden op bet Geïllustreerd Zondagsblad abonneert, ontvangt alle num- vernuftige middelen te baat te nemen om hun on* mers van de maand December derwijs ook buiten de school effect te doen hebben. Een hunner, onderwijzer te Elliant (Pinistère), heeft een aanplakbiljet laten drukken, waarop de statistiek aan 't woord is om den menschen met een sprekend cijfer het kwaad voor oogen te stellen. De inwoners konden, al flaneerende, lezen: In de gemeente Elliant (3993 inwoners) wordt jaarlijks opgedronken veertien duizend liters alcohol van 90% (alleen gedistilleerde alcohol) waarvoor betaald wordt ongeveer 32,000 francs accijns en die uit de zakken van de verbruikers haalt meer dan 70,000 francs. De ontvanger, De maire, X. X. VROUWENARBEID. Prijs slechts f 0 45 franco per post. DE UITGEVER8. Predikbeurten. VRIJDAG 30 DECEMBER. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Noord- en Zuid-Zijpe, Oudesluis, 's av. 7 uur, Ds. L. G. Holtz. (Collecte Gezinsverpleging.) ZATERDAG 31 DECEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen. Geen dienst. Anna Paulowna, 's av. 7 uur, Ds. Hopster. Barsingerhorn, 's av. 7 uur, D§. Van Loon. !:ltS^.^5.V^,,tero:pen„i!n. Groeneveld. (Golfte voor de Gezinsverpleging.) Harenkarspel, Dirkshorn, 's av. Ds. Sinninghe Dam- toont een buitengewoon snelle toeneming van den vrouwenarbeid aan. De getallen zijn: 1882 4,259,103, 1895 5,264,393, 1907 8,243,498. In vijf-en-twintig jaar dus bijna een verdubbeling. Op het oogenblik zijn 26.4 pCt. van alle vrouwen in een hoofdberoep werkzaam. Van de 8 millioen zijn bijna 4 millioen gehuwd. De Korrespondenz des Deut- schen Lehrervereins schrijft o. m. over deze cijfers: „Men mag zeggen, dat de moderne economische ont- „i„R on n« maakt. Een moeder, die zich dag in dag uit van uur' Holtz. (Collecte Gezinsverpleging.) Huisduinen, 's av. 6 uur, Ds. Van Griethuijsen. Nieuwe Niedorp, 's av. 6.30 uur, Ds. Schermerhorn. Wieringien, Hippolytushoef, 's av. 7 uur, Ds. Bax. Winkel, 's av. 6.30 uur, Ds. Nieuwburg. Wieringien, Den Oever, '8 av. 7 uur, Ds. Reinders. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: vroeg tot laat in een fabriek moet afjakkeren, kan Nieuwe Niedorp, 's av. 6.30 uur, Ds. Haars. (Col- onmogelijk een goede opvoedster zijn. Onder den Gezinsverpleging.) druk van den socialen nood gaan zedelijke goederen Wieringen, Hippol} tushoef, s av. 7 uur, Ds. J. verloren, die niet te vervangen zijn..." L*eendertz. LOKAAL „BETHEL", HOEP SCHAGEN, ten behoeve der Nederlandsch Hervormde Kerk: 's av. 6.30 uur, do heer P. de Borst. Breezand, 's av. 7 uur, de heer H. Wolitman. Wieringen, Hippolytushoef, lokaal Rehobóth, 's av. OPTREDEN VAN RUSSISCHE MILITAIREN. Op 19 Dec. werd uit Blagowjesjtsjensk aan de Amoer bericht, dat een Russisch kolonel te Sacha- linoela door de Chineesehe politie was gearresteerd en later door eenige sotniën Kozakken bevrijd. h nükstra De Russische gezant te Peking had dit aan de Chineesehe regeering medegedeeld, maar merkwaar digerwijze geen voldoening geëischt voor de beleedi- ging den officier aangedaan. Uit het rapport omtrent het gebeurde, door den onderkoning van Mandsjoe- rije en den gouverneur van Heilungkiang aan den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken ge- ZONDAG I JANUARI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen. Geen dienst. Anna Paulowna. Geen dienst. Callantsoog. Geen dienst. Noord-Zijpe, v.m. 9.30 uur te Oudesluis, Ds. Groe- zonden, blijkt nu echter waarom de gezant zich zoo neveld. (Bevestiging van KerkeraadsLdeü.) buitengewoon mak had betoond De overste was met een luitenant uit Blagowjesj- tsjenst naar de Chineesehe grensstad Sachalinoela ge komen en beiden hadden, zooals het rapport zegt, volgens Russische gewoonte, al te rijkelijk aan Bac- chus geofferd. Zfi traden een winkel binnen en daar begon de kolonel te dansen, terwijl hij met zijn sabel allen, die in den winkel aanwezig waren, be dreigde. Toen de bedienden hem tot kalmte ver maanden, sloeg hij er met den sabel op los, terwijl do luitenant zich amuseerde met het lossen van revolverschoten. Drie politie-agenten, die aan het woeste tooneel een einde wilden maken, werden ge noodzaakt af te trekken. Zij kwamen echter met ver sterking terug en slaagden er toen in den kolonel te arresteeren en aan den Russiscben consul uit te leveren. De luitenant was gevlucht, maar keerde '8 anderen daags terug met 200 Kozakken. Deze dron gen ais een wilde horde de stad binnen, schoten op 10 uur, de heer Dijkstra. Huisduinen, v.m. 10 uur, Ds. Van Grlethu^, en. Barsingerhorn. Geen dienst. Haringhuizen. Geen dienst. Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Harenkarspel. Geen dienst. Winkel. Geen dienst. Wieringen, Den Oever. Geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Barsingerhorn. Ge«n dienst. Noord- en Zuid-Zijpe, Oudesluis 10 uur, Ds. L. G. Holtz. Wieringen. Geen dienst. LOKAAL „BETHEL", HOEP SCHAGEN, ten behoeve der Naderlandsch Hervormdu Kerk: v.m. 10 uur, de heer P. de Borst. Breezand, v.m. 9.30 uur, de heer H. Wo,.man. Wieringen, Hippolytushoef, lokaal Rehobóth, v.m. Roept de wet in ruime mate de medewerking van de belanghebbenden in bij de toepassing der ziekte verzekering, aan het z.g. particulier initiatief wordt niets meer overgelaten. De arbeider is niet verplicht om zich te verzekeren met vrijheid om dat te doen bij fondsen of instellingen naar zijn keuze, maar hij wordt verklaard verzekerd te zijn en wordt ingeschre ven bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid bin nen wiens gebied hij gewoonlijk werkt. Heeft bij zijn werk in het gebied van meer dan éen R. v. A. (b.v. bij arbeiders in dienst van vervoermiddelen) dan behoort hij onder den Raad van Arbeid binnen wiens gebied de onderneming is gevestigd waarbij hij in dienst is. De werkgever i6 in 't algemeen tot de aangifte verplicht, ofschoon in sommige gevallen de arbeiders zelf voor hun inschrijving moeten zorgen. Het be stuur van den Raad van Arbeid doet de inschrijving, ook al is de aangifte verzuimd en geeft van elke inschrijving kennis aan den betrokken werkgever met opgaaf van de verschuldigde premie en de wijze, waarop deze is berekend. De premie wordt nl„ al is daarvan de helft door den werkgever en de helft door den arbeider verschuldigd, geheel door den werk gever betaald. Deze mag het aandeel van den arbei der van diens loon afhouden. Als een verzekerde geregeld in dienst is van meer dan éen patroon, kan éen van deze werkgevers ver plicht worden ook voor de anderen de premie te be talen, met recht van verhaal op de anderen. D.w.z. hij moet maar zien hoe hij van de anderen hun aandeel terugkrijgt. De Kamers zullen niet meegaan met het cynisme van den Minister, dat het toch maar enkele centen in de week zal betreffen en dus deze uiting van ambtenaarswillekeur wel schrappen. De Raad van Arbeid stelt de premiën vast, behou dens goedkeuring van den Verzekeringsraad. Zij worden ten minste eenmaal in de vijf jaren herzien. De goedgekeurde premiën worden vóór hare in wer king treding openbaar bekend gemaakt. Voor de vast stelling der premiën mogen de verzekerden in groe pen worden ingedeeld, in verband met het risico dat elke groep voor de ziekenkas oplevert. Die indee ling mag echter niet naar den leeftijd der verzekerden geschieden, want dan zouden met het klimmen der jaren, als de kans op ziekte grooter wordt, de pre miën hooger worden, wat niet billijk is. De jongeren zullen dus ten bate van de ouderen iets te veel moeten bijdragen, maar profiteeren daax later zelf ook van. De premie kan worden verhoogd voor verzekerden die arbeid verrichten in een onderneming, waarvan kan worden aangetoond, dat zij tengevolge van hare inrichting of de wijze waarop zij gedreven wordt, bij zondere gevaren voor de gezondheid oplevert. D_jt meerdere is geheel door den werkgever verschuldigd, hetgeen dus een prikkel is om voor beteren gezond heidstoestand in het bedrijf te zorgen. Het wordt billijk geacht de premie en ook het bedrag van het ziekengeld verband te doen houden met het loon. Ter vermijding van de moeilijkheid om het juiste bedrag van dat loon te bepalen worden verschillende loonklassen vastgesteld, en wel als volgt Klasse I. Dagloon van minder dan f 0.70. Gemid delde f 0.50. II. Van f 0.70 tot en met f 0.99. Gem. f 0.80. III. Van f 1.tot en met f 1.39. Gem. fl.20. IV. Van f 1.40 tot en met f 1.89. Gem. f 1.60. V. Van f 1.90 tot en met f2.49. Gem. f2.20. VI. Van f 2.50 of meer. Gem. f 3. De Raad van Arbeid is verder bevoegd in de loon klassen onderverdeelingen te maken. Elke verzekerde wordt nu in een loonklasse inge deeld en van het gemiddelde dier loonklasse wordt een zeker percentage geheven als premie. Indien de vastgestelde premiën (het percentage dus van het gemiddelde der loonklasse) onvoldoende zijn ter bestrijding van de uitkeeringen, de kosten van beheer en de verplichte stortingen in het reserve fonds kan de Verzekeringsraad een evenredige ver hooging der premiën of een evenredige verlaging der uitkeeringen, of beide, vaststellen. Dat besluit treedt niet in werking dan nadat het openbaar bekend ge maakt is en heeft geen invloed op loopende uitkee ringen. Van meer belang nog dan zijn aandeel in de pre mie is voor den arbeider de vraag in hoeverre deze ont- werp-regeling hem inderdaad verzekert tegen de gel delijke gevolgen van ziekte, m. a. w. op welke ver goeding hij aanspraak heeft, als ziekte hem treft. Hierbij zij opgemerkt, dat hij alleen ziekengeld ont vangt, d.w.z. een uitkeering, die in de plaats treedt van het loon dat hij, ware hij niet ziek, zou genieten. Op vrije geneeskundige behandeling of vergoeding in de kosten daarvan heeft hij dus geen aanspraak. Dit klemt te meer, omdat alleen dan ziekengeld wordt uitgekeerd, wanneer voldoende in de behoefte aan geneeskundige hulp (verstrekking van genees- en verbandmiddelen inbegrepen) is voorzien. De arbei der moet dus öf die geneeskundige hulp zelf beta len, óf zich daarvoor bij een erkend ziekenfonds ver zekeren. De Minister verdedigt dit in het ontwerp ingenomen standpunt op wee gronden, nl. Ie dat er geen rechtsgrond aanwezig schijnt om iemand te ver plichten zich geneeskundige hulp te veraekeren, wat, met betrekking tot de ziekteverzekering hoog stens antirevolutionnair dogma kan zijn en 2e wat vrijwat beter steek houdt dat de overheid indien zij ook voor geneeskundige hulp moet zorgen, aangewezen is op de medewerking van de geneeskun digen en dus feitelijk van de willekeur van deze niet-ambtenaren afhankelijk is. Wat dat zeggen wil. beter gezegd, tot welke vaak schromelijke opdrijving van kosten dit aanleiding geeft, heeft de ervaring bij de toepassing der Ongevallenwet geleerd.Geeft de ziekteverzekering derhalve alleen een uitkeering we gens loonderving, daartegenover staat voor de vrou wen, dat zwangerschap en bevalling ook onder ziekte zijn begrepen. Fabrieksarbeidsters b.v. krijgen dus ook uitkeering als zij door zwangerschap én beval ling tijdelijk hun werk niet kunnen doen. Tot nog toe gaven de meeste ziekenfondsen in die gevallen geen vergoeding. Het ziekengeld bedraagt de helft van het gemiddel de der loonklasse, waartoe de verzekerde bij den aan vang der ongeschiktheid tot werken behoorde (dus voor iemand die f 9.per week verdient en der halve geacht wordt een dagloon van f 1.50 te heb ben, de helft van f 1.60 f0.80). Dat bedrag wordt uitgekeerd oyer eiken werkdag, van den vijfden dag der ongesteldheid af en gedurende ten hoogste zes maanden (langduriger ongesteldheid moet door de nog in te dienen invaliditeit: verzekering geholpen worden). Laat de zeer gunstige stand van de geld middelen der ziekenkas dit toe, dan kan de Raad van Arbeid bepalen, (natuurlijk niet voor éen of som mige zieken, maar voor allen) dat de uitkeering reeds van den eersten dag der ziekte af, of wel voor lan ger dan zes maanden (ten hoogste gedurende een jaar) en zelfs ook over de Zondagen wordt genoten en ook, dat het bedrag van het ziekengeld niot de helft van het gemiddelde der loonklasse zal zijn, maar hooger (echter -niet meer dan dat gemiddelde)- Bij ongesteldheid wegens zwangerschap wordt het ziekengeld altijd van den eersten dag der ongeschikt heid af uitgekeerd. Wordt vervolgd. 29 DECEMBEH. VERWACHTING VT Matige lot krachtige, later afnemende Noordw^a lijkc tot Westelijke wind. Afnpmcndc bewolking. Wei nig neerslag. Zelfde temperatuur.

Schager Courant | 1910 | | pagina 2