I, Grenen nit Lenfl- en Tiionw. De Dierentemster. Zaterdag'31 December J910. 54e Jaargang. No. 4KJ9. TWEEDE BlJUb Gemengd Nieuws. Van liet Haagsche Binnenhof. Eerste Kamer. CMI. EENE BELANGRIJKE VOORDR \('HT OVER RUNDVEEFOKKERM. Vervolg. En welke zijn dan nu de resultaten? zal men be grijpelijkerwijze vragen. Daar slechts een zeer klein gedeelte der leziers van 't Friesch Weekblad, die persoonlijk geheel of gedeeltelijk hebben kunnen zien, geef ik hier daaromtrent eenige mededeelingen en cijfers, die ik voor de waarde van het artikel on vermijdelijk beschouw. Van 1883 af werden melksta- ten aangelegd. Het gemiddelde over de eerste 13 jaar v.as 3750 L. per koe; dat over de laatste 11 jaar 4580 L. per koe. In 1897 werd voor 't eerst de melk op gehalte onderzocht. Het gemiddelde vetgehalte w-es toen 2,97%. Na 1901 wordt geregeld onderzocht en thans wijst het gemiddelde over 1909 het cijfer 3.4 5% aan. De gezondheid en constitutie zijn zeer goed gebleven. (Tuberculose komt niet voor; slechts eens heeft een stier gereageerd; nooit is zelfs een gedeelte van de geslachte, eigen gefokte vette koeien afgekeurd.) Van verzwakking is geen sprake; de familiebetrekking valt ieder vreemdeling op en wat de constantheid betreft, mag zeker wel als bewijs dienen, dat het ons van 1897 af, geregeld, zonder éf.n jaar uitgezonderd, gelukt is een nieuwen stier of nieuwe stieren op keuringen en tentoonstellingen voor te brengen, die immer hoog en hoogst bekroond werden. Na 1905 schenen de eerste prijzen wel voor ons weggelegd. Om kort te gaan, model, zwaarte, pro ductie, adel, gelijkvormigheid en constantheid zijn steeds vooruitgegaan. Ik laat nu verder aan ieders opvatting over, of men hier moet spreken van „on danks" of „tengevolge" der familieteelt. Mocht dit schrijven de'i groep der aanhangers van de eerste conclusie kunnen inkrimpen, dan zou ons dat heel prettig en den betrokken personen financieel wel licht niet ondienstig zijn. Als ik nu nog zeg, dat aan de opvoeding van ons vee goede zorg wordt besteed, door het van de jeugd af flink te onderhouden, het in den beginne beschut ting voor 't ruwe weer en de nachtkoude te geven ojr. het daarna tot aan den anderhalf jarigen leef tijd immer aan de buitenlucht bloot te stellen, dan geloof ik voldoende aan het geëerd verzoek van den geachten Redacteur te hebben voldaan en zelfs vrees ik, een te groote plaatsruimte in beslag te hebben genomen, waarvoor ik dan bij deze mijne veront schuldigingen aanbied. Wieringerwaard, 1 November 1910. (w. g.) A. D. GRONEMAN. In het Bijvoegsel van het Friesch Weekblad van 19 November 1910 komt een stamboom voor van Frans Lil (52), stierkalf gefokt door den heer Groneman, en in den herfst 1910 bekroond met len prijs. Indien zulk een stamboom niet zooveel plaatsruim te vroeg, zou hij hier gaarne worden afgedrukt. Nu moeten wij volstaan met het vermelden van enkele familiebetrekkingen daaruit. Paring van halfbroer met halfzuster komt enkele malen voor. Frans Lil is kleinzoon van moeders zijde en achterkleinzoon van vaders zijde van Frans XII en bevat daarom 3/8 bloed van dit dier. Gaat men nog een graad terug, tot Frans II, dan bevat Frans Lil hier van 3/8 -f 2 X 1/16 8/16 of de helft bloed, omdat Frans II zoowel in de mannelijke als vrouwe lijke lijn voorkomt. Het eigenaardige van dezen stamboom is, dat men In alle takken hetzelfde bloéd terugvindt, echter met vermijding van paring tusschen te nauwe verwanten. Heeft men den stamboom niet voor zich, dan valt de verwantschap moeilijk af te leiden en daarom stappen we hiervan af. Na voorlezing van bovenstaand artikel uit het Friesch Weekblad, wees de heer Groneman op de voormalige fokkerij van den heer Gerbrand Clay te Haringhuizen, wiens fokkerij groote bekendheid had, al waren zijne dieren van een ander type dan de :egenwoordige fokrichting aangeeft. In hun type wa ren ze vast en het was niet moeilijk dieren van hem >f afstammelingen zijner stieren terstond als van :loed uit zijne fokkerij te herkennen. Deze fokkerij was ook op verwantschapsteelt geba seerd. Wat bouw, ontwikkeling en constitutie be- reft, was hier geen nadeelige invloed te bespeuren. De heer Groneman zegt vervolgens dat bij fami- ieteelt alle gevaar geenszins denkbeeldig is. Hij teemt aan, dat gebreken en kwalen met meer zeker- ieid zullen overerven bij familieteelt, maar men ver vacht van de paring van met gebreken en kwalen >ehepte onverwante dieren toch ook geen gezonde, ;ebreksvrije afstammelingen? Laat men echter niet denken, dat in de toepas ing van de verwantschapsteelt alleen liet geheim ge- onden wordt ter bereiking van een hoog standpunt n de fokkerij. De heer Groneman achtte het verder eene alge- ïeene tekortkoming in onze fokkerij, dat de stieren iet zoo lang mogelijk worden gebruikt, zooals in 't uitenland en ook in Friesland al aardig gebeurt, •aar vindt men stieren van 510-jarigeu leeftijd, 'at in Noordholland nimmer voorkomt Bij eene ra- tionecle veefokkerij behoort langdurig aanhouden van puike stieren onvermijdelijk thuis. Het ligt op den v eg der fokvereenigingen goede stieren zoo lang mogelijk te behouden en onderling te ruilen. Het waad worden schijnt hier de reden tot vroegtijdigen verkoop te zijn, In 't buitenland houdt men de stie len mak door ze te laten .werken. Dit eenvoudige middel was hier ook te probeeren. Dat onze beste stieren zoo vaak voor hooge prijzen naar het buiten land gaan, is mede betreurenswaardig. Een andere voorname factor om het ver te bren gen in de veefokkerij is stoere volharding, voort spruitende uit de echte liefhebberij. Een liefhebberij uit enkel winstbejag is te onzeker, te wankel. De Amerikanen-tijd heeft dat overtuigend geleerd. Ver hoogde waarde der dieren voor eigen gebruik is het hoogste loon der veredeling. Kan een geregelde af zet van fokmateriaal naar elders daarmee samen gaan, dan is dit des te hooger te waardeeren. Ter bereiking van het ideaal zijn een vaste wil en groo te liefde voor de fokkerij en ook voor de dieren, onmisbaar. Die liefde treffen we bij de Engelschen in zeer sterke mate aan. De heer Groneman heeft een nobele daad verricht door zijne voordracht velen fokkers een blik te gun nen in het hoogstaande rasveefokkerijbedrijf van zijn Vader; Wie aandachtig leest, zal duidelijk inzien, dat een fokker ook een geroutineerd veekenner moet zijn, anders kan ook familieteelt hem niet helpen. Dat een nauwkeurige boekhouding over de fokkerij en een zorgvuldige controle evenmin gemist kunnen worden, zal uit het meegedeelde ook wel afgeleid worden. Toch dienen minder ervaren fokkers behoedzaam den weg der familieteelt te betreden. Bij de fokkerij van schapen en varkens heeft zij overwegende bezwa ren. Bij rundvee is dit het minst het geval, doch de te paren dieren moeten ook werkelijk uitmunten in eigenschappen, bouw en gezondheid. Deze laatste opmerking onzerzijds doet niets te kort aan de leerzame rede van den heer Groneman, die zelf tot voorzichtigheid aanspoort. Familieteelt in de rundveefokkerij is in bekwame handen een der machtigste middelen om hoog ver edelde dieren aan te kweeken. Wie geen voldoende kennis van en geen liefde voor de veeteelt bezit, doet verstandiger niet te streven naar den aanfok van rasdieren met zulke prima eigenschappen, dat zij een zeldzaam hooge geldswaarde bezitten. Aan het einde van dit verslag kan ik niet nala- te verklaren, dat ik de opdracht der Redactie van de Schager Courant met zeer veel genoegen en hoo ge belangstelling heb uitgevoerd. D. E. LANDMAN. monoplane liet los en dreef door den wind naar de twee weken en voor de Kerst-post alleen, de anderen andere zijde san het vliegveld. Het toestel kantelde over drie weken. Aurtr. ilë Nieuw -Zeeland Indic en Ceylon Canada (via Liverpool) 1910 12 000 15 100 10 500 92 000 19 595 1909 9,830 11.200 58.200 72.000 19.029 en viel met zwaren slag tegen den grond. Men snelde naar de plaats, waar het was neerge vallen en constateerde, dat de motor in den grond was gedrongen. Laffont was drie meter weggeslin gerd, en Pola lag onder de resten van het toestel. Laffonts schedel was verbrijzeld. De rechterarm Zuid-Afrika (via Southampton was in het lichaam gedrongen. Pola was totaal on- i kenbaar verminkt. Het bloed liep in groote hoeveel- Totaal 179.495 153,859 heden uit den mond. Een stuk hout had hem nl. Om dan nog niet eens te spreken van hel binnen- de keel doorboord. Hij ademde nog zwak. landsch postverkeer, dat in zulke dagen ook enorm Men bracht de ongelukkigen naar het hospitaal pleegt te zijn. van Boncicaut over. Pola blies tijdens het overbren- Als men dus eens een brief wat laat krijgt of een gen den laatsten adem uit. briefkaart hcclemaal niet. zal men goed doen niet da- De monoplane was het eigendom van Pola, die iu delijk aan zijn eerste opwelling van verontwaardiging Laffont hét grootste vertrouwen stelde. gevolg te geven, althans in de bovenstaande cijfers Laffont was reeds eeu jaar als chef-pilote te Mour- eenige stof tot nadenken kunnen vinden. melon-le-Grand werkzaam en volbracht, zonder éen zoo zijn onze manieren. enkel ongeval, zeer sehoone vluchten en vormde tal- £en der jnoest verkeerde beginselen, die in het rijke leerlingen tot aviateur, o. a. Thomas, Labou- openbare leven in de Vereenigde Staten gevolgd vvor- chère, mej. Marvingt enz. den, is dat de buit is voor de winners. d.w.z. irle Pola had drie weken geleden zijn diploma behaald, partij die het bij de verkiezingen wjnt, ontslaat lallooze Hij was Spanjaard van geboorte. 'ambtenaren en beambten die tot de andere partij bc- slecht weer. hooren. en in hun plaats worden dan vriendjes be- Aan de Fransche kust der Middellandsche zee heeft 1 noemd. Wel heeft onder Cleveland en Mc Kinlcv deze een hevige storm gewoed; meer dan 20 schepen wa- usance veel van haar scherpte verloren, maar zij be ren gedwongen in de haven van Marseille een vei- staat toch nog. Heel treffend komt dat weer tot uiting lige schuilplaats te zoeken. Verschillende stoomsche- na de jongste verkiezingen. Er viel een enorme slem pen kregen min of meer ernsitge averij. menverschuiving te constaleeren en het Huis te Was- Aan de Rivièra heeft het gesneeuwd. j hington gaat het a.s. voorjaar „om". De Senaat en In Zuid-Duitschland heeft een zware sneeuwstorm ook de regeering zijn nog tot in 1913 republikcinsch. gewoed. In Baden is het verkeer ernstig gestoord; maar dan is het wellicht uit. Maar het huis gaat om; in de Palz zijn alle telegrafische en telefonische ver- en nu zal de partij vrijwel alle Republikeinschc amb- bindingen verbroken. De treinen hadden groote ver- tenaren en beambten, die aan het Huis verbonden zijn traglng. Gebeele rijen van telegraafpalen zijn omge- (een paar honderd) ontslaan cn Democraten ervoor groot geld DE DOOD VAN LAFFONT EN POLA. Nader vinden we betreffende het tragische onge val, Laffont en Pola overkomen, toen ze van Parijs naar Brussel wilden vliegen, nog het volgende ver meld Tot dusver waren negen pogingen gedaan om den prijs van de Automobile-Club de France te bemachti gen, waarvan slechts éen slaagde: die van Wijnma len! Legagneux en Mathieu hebben het elk tweemaal tot Brussel gebracht. Nog enkele dagen zou er kans zijn, en Lanser en Laffont wilden beiden nog een poging wagen. „Wie zou het eerst vertrekken?" vroeg men zich te Pa rijs en te Brussel en voorts in de aviatische kringen der geheele wereld af. Laffont wordt beschreven als een goedige reus van dertig jaren met weelderigon baardwas. Hij stond bekend als een handig en bekwaam aviateur, en be wees dat o. a. op de meeting van Etterbeek, waar hij met groote virtuositeit twee vluchten van een uur volbracht. Laffont was zeer voorzichtig en hield er niet van passagiers mede te nemen: „mijn toestel weegt al 450 KGmij zelf niet medegerekend!" placht hij te zeggen. Helaas: de lust om den grooten geldprijs te win nen heeft de voorzichtigheid overwonnen, en de avia tiek telt twee slachtoffers meer. Het ongeluk, dat Laffont en zijn passagier het le ven kostte, heeft veel overeenkomst met dat van Chavez, den held van den overtocht der Alpen. Ook Chavez was sléchts 15 M. van den grond, toen de vleugels braken. Waren de vleugels van de machi nes van Laffont en Chavez ook wellicht te groot? Vier en dertig jonge mannen hebben nu reeds hun leven gegeven voor de nieuwe vliegtechniek. Even voor acht uur was Laffont op het vliegveld te Issy verschenen. Op dit vroege uur waren er slechts weinig menschen; alleen de heer Richard, tijd-opne- mer van de Aéro-Club, die vooraf was gewaarschuwd, en eenige belangstellenden. 1 Nadat de monteurs de machine nog eens voor het laatst hadden nagekeken, gaf Laffont bevel, dat de monoplane naar buiten zou worden gebracht. Toen onderwierp Laffont zich aan de vereischte formali teiten, en deed zich o. a. wegen, zooals in het wed strijd-reglement is voorgeschreven. Te half negen zaten de beide mannen op het toestel en namen af scheid van de toeschouwers. De schroef werd in beweging gebracht en het toestel steeg, nadat het eenige meters over den grond was gerold, snel tot een hoogte van 30 M. Men zag weldra de aéroplane in vol plané neerdalen. De carburator was nl. bevro ren. Nadat bet toestel was nagezien vlogen de aviateurs opnieuw zeer snel omhoog. Op het oogenblik, waar op de monoplane zich boven de hangars der be stuurbare ballons bevond op een hoogte van 60 M., zagen de verschrikte toeschouwers het toestel een zeer korten draai maken. De linkervleugel van de in de plaats benoemen. Onder die baantjes zijn er die hooge salarissen gevende griffier ontvangt 16,250 Een Amerikaa'nsch blad heeft uitgerekend, dat de ^lden- viJf verslag^versdievoor het ambtelijke ver- slag porgen ieder f 12.o00. do geestelijke f 2o00, en de secretaris van den voorzitter f 7500. Dan zijn er natuurlijk tal van minder belangrijke ambten; zoo ont vangen de ca. 60 klerken van het huis 3750 5 6250 gulden. Er is enorme animo voor deze posten; en de sollicitanten loopen storm. En allen zijn het voor treffelijke... Democraten. PARIJSBRUSSELPARIJS. Lanser, die gisteren met een passagier, Panier ge- heeten, de reis ParijsBrussel en terug begonnen is, om den grooten prijs van de Fransche Automobiel- Club, kwam, nadat hij tegen half tien 's ochtends te Issy-les-Moulineaux was opgestegen, om 11 u. 50 te SL Quentin aan, vanwaar hij om kwart voor éenen weer vertrok. Even voor de Belgische grens, petroleumkoning John D. Rockefeller van 1886 tot heden ongeveer 500 millioen gulden als dividend van de Standard Oil Company ontvangen heeft. Behalve dit dividend der petroleumtrust ontvangt Rockefeller 24 millioen gulden aan rente. Men schat zijn totale vermogen op 1200 millioen gulden. DE TOESTAND IN PORTUGAL. Parijs, .29 Dec. De „Temps" ontving heden een telegram, over Spanje afgezonden, waarin gemeld wordt, dat de toestand in Portugal vrij gespannen is. De arbeiders stellen eischen, waaraan onmogelijk kan voldaan worden; in het leger komen talrijke ge vallen van tuchteloosheid en insubordinatie voor; een drietal kruisers hebben bevel gekregen zee te kiezen. De regeering zou, volgens geruchten, niet bij Rouveroy, moest Lanser echter weer dalen we- zeker zijn van het leger en de vloot. De bevolking gens zwaren mist. verkeert in een toestand van ongerustheid. DE KATHOLIEKE KERK IN FRANKRIJK. De kerk in Frankrijk is (hans aangewezen op de inkomsten, die zij uit de vrijwillige bijdragen harer getrouwen trekt. Het overgangstijdperk, voorzien door de soheidingswet. is voorbij. 'Gedurende de vier jaar, Den Haa„ 2fl December Hikcn'n8^^ d6r ret VHrStreken' ,Zijn aau geeS-'C" Nu, een nagalmpje zou mén 't kunnen noemen lijken u. keringen gedaan, die nu ook opgehouden zijn van de oorlogs-orkanen, pas in de parlementaire sfe, u E" der reSlCrSi,k?n; „mV fhcel ten ren doorleefd, wat we heden in den Senaat heb- Jaste van de diocesane kassen. Het katholieke orgaan ben verduurd EUnivers klaagt, over de ontoereikendheid van de bij- j De Gelderséhe afgevaardigde Thooft heeft Iets van dragen der katholieken. Indien alle katholieke schal een jobsprofeet. Ook in het uiterlijke. Het baarde- ..ietwat-eenzijdig in z'n wijze van schetsen. Wat bezwaarlijk kan worden betwist. Heden was de pessimistische mr. Thooft meer-on- i énTuu Sdlr,jft he mld' ZK'!V rcke™:haP 8<j- j looze gelaat van grimmige trekken en de grauwe, lan- geven hadden van hun plicht en indien z.j het zich ge haren hem iete lugubers. De premier schets. ot een gewetenszaak gemaakt hadden dien plicht na te hem hed€n als taientvol, vurig-welsprekend, maar te komen, dan had de opbrengst van den geloofspen- ning dit jaar in alle parochies dn alle kerspelen veel over vloediger moeten zijn. Maar te oordeelen naar zekere i i 1 5 i i li VY CIO UC DCOöllXl 1 OllöLll O lil 1 1 11 UVi t 111G LI "V'll" statistieken en naar klachten, die van verschillende kan- heilsprofeet dan ooit. Hij citeerde de hoeren Van ten ingekomen zijn .zou er eerder vermindering in op- Karnebeek en Thomson, betoogend dat de toe- bi engst zijn. Reeds was de laatste jaren de ijver aan stan<j van ons jeger allerjammerlijkst is. Onze defen- het verslappen. Op den duur. zoo vervolgt de Univere, Kie gelijk Kn ;>zlnkend schip"... Daartegen kwamen i gemakkelijk loopen wat niet een dwingende dc oud-minister Staal en die premier op. Eerstgenoem- Phcht lijkt. Een verslapping ten opzichte van het op- dl, mej. aj zjjne frissche onstuimigheid en wijzend brengen van den geloofspenmng zou noodlottig zijn. op verblijdende verschijnselen van „revival" als de Reeds zegt het blad, is er niet genoeg om overal aan „padvinders?' doen aanschouwen. De heer Heemskerk de behoeften van het oogenbuk te voldoen. In som- toekende zelfs eene „prognose", waarbij hij zag een nnge diocessen moeten de pastoors met met meer dan (Kederland waar herleefde het besef der waarde van ofv» honderd bank genoegen nemen. Het is de verdediging onzer onafhankelijkheid. De heeren onmogelijk voor hen om van zoon mager inkomen Thooft en Van der Biesen betreurden armen gene- te leven en velen zijn dan ook genoodzaakt met hun raaj Coolspraken de hoop uit dat de demissionaire handen te arbeiden, een beroep uit te oefenen minister... Misschien... Toch welHet ontwerp- De Uinvers doet een dringend beroep op de kalho- jviiiitiewet is er. Wie ter wereld kan echter „den heken om ten minste in de diooessane kassen de som- gang van een ontwerp" bespoedigen? Nadat het de men te storten die zij tengevolge van de scheiding departementale oorden heeft verlaten?... Op de Re- van kerk en staat, minder aan belasting betalen. geering, verzekerde Exc. Heemskerk, kan in KERSTMIS EN DE ENGELSCHE POST. geen geval heit verwijt rusten dat zij niet alles heeft Om ©enig denkbeeld te krijgen van de geweldige oedaan ter bespoediging. Integendeel, zij is ver drukte die de Kerstdagen op het groote Londensche heugd over den steun dien zij van Senaats-zijde on- postkantoor meebrengen, geven wij hieronder een paar der vindt. Ee „heilige wil noch „het heilige moeten staatjes ter vergelijking. om in mr. Thooft's taal te spreken, ontbre- Het aantal postzakken door het groote postkantoor tn k*er dus. R-a-ra: wie. wat, waar is de remmende, met allerlei gelegenheden naar het buitenland verzon- vertragende, belemmerende, booze-kracht in deze? den gedurende de 6 weken der Kerstdrukte bedraagt Zóoveelste mysterie! 141,800 (in 1909: 132,000). i Het aantal stukken, (brieven, briefkaarten en dagbla- Over bet ontwerp tot terugkoop vau het land In den) bedroeg 32,000,000. terwijl dit gedurende denzelf- dramajoe-West hebben we nog eens gehoord de be den tijd in het vorige jaar, ruw geschat, ongeveer aren> in keurigen en interessanten vorm ver- 30 000 000 bedroeg. vat van de heeren De Marez Oyens en Van Nierop, Het volgende staatje geeft nu de aantallen postzak- Daartegenover hield minister Malefijt zijnerzijds weer ien die i:i het goheele jaar 1910 (vergeleken met het dat men in geen enkel opzicht, „bekocht" is. Feuilleton. roman van rosenthal. 14. Het publiek had natuurlijk beenen gemaakt. In 3 menagerie werden al de kooien gesloten. Weldra aren alle dieren weer stil, behalve de apen, die aar bleven schreeuwen. Men had Theres© naar haar kleedkamer gedragen, j was bewusteloos. Men had haar op den grond jergelegd. Mijnheer Pieter had dadelijk om een paar doctoren izonden en hij had dadelijk haar hoofd op zijn lieën doen rusten en haar kleeren losgesneden. Er irtoonden zich een paar leelijke schrammen aan den ivenarm en een beetwond aan den heup. Arendberg wiesch de wonden flink uit. Onderwijl is Therese tot zichzelf gekomen. Zij begon te wee- in toen zij goed bij kennis was. ,.Ik ben niet zwaar gewond," zeide zij. „Maajmijn auwen zijn die dood?" a, dood," antwoordde Pieter onverschillig. Thereso werd het nog droever te moede, maar be- srkende dat dit haar vriend hinderde, zeide zij >08tend: „Och Ja, dat heeft bepaald zoo moeten zijn. n alle drie dood?" „Och wat praat toch niet z6o over die dieren. Er alleen maar mirake van u. Waar of die dokters ■b. blijven," viel hij zichzelf ongeduldig in de rede. Hnd u vooral niet op, ik beloof u een dozijn an- re leeuwen, de mooiste die u maar hebben wilt, Jgde hij er geruststellend aan toe. „Maar voor es moet g0 eerst zelf geholpen worden." S'u verschenen de dokters, eerst éen, later de iede en vervolgens een derde. Therese werd nu op een matras gelegd en nader onderzocht. Alle drie de doktoren verklaarden, dat de wonden aan den bovenarm niets beteekenden, maar dat de beet aan den heup de grootste voorzichtigheid vereischte. Zij verbonden Therese, die nu onder leiding van Arendberg naar haar hotel vervoerd werd. Arendberg sloot de menagerie en gebood dat een elk den toegang moest worden geweigerd, zelfs mijn beer Atrani mocht men niet toelaten. Hij zou de po litie van alles op de hoogte stellen en zoolang door een der ambtenaren van het gerecht geen onderzoek had plaats gehad, mocht niemand worden toegelaten. Het gerucht van het gebeurde was weldra ais een loopend vuur door de stad gegaan. Men had alge meen medelijden met het meisje, dat op zulk een ellendige wijze haar brood moest verdienen en nu ternauwernood aan den dood ontsnapt was. De deelneming met haar werd nog vergroot toen men al spoedig hoorde vertellen, dat alles het ge volg was geweest van een van te voren snood be raamd plan. Hoe dat gerucht eigenlijk was ontstaan, bleef een raadsel, want de politie had nog niet eens een on derzoek doen plaats hebben. Zij waren dus alleen ontstaan, deze praatjes, uit de vermoedens die de wachters van de menagerie hadden geuit. Deze men schen waren er volkomen van overtuigd, dat alles het gevolg moest zijn van iets buitengewoons en dat hier alleen van een schurkenstreek gesproken moest worden. Eindelijk verscheen heit gerecht en traden de hee ren de menagerie binnen. Zij lieten zich wat gebeurd was uitvoerig vertolten en toen kwam mijnheer Arend berg. Deze vertelde nu op zijn beurt wat er zooul was voorgevallen. .Gelooft u ook mijnheer, dat een misdaad aan dit allés ten grondslag lügt?" vroeg daarop het hoofd der I>0'i.Daar yan OVCrtuigd'', antwoordde geheele jaar 1909) door Londen zijn gegaan: 1910 Australië (via Prindisi7.700 Nieuw-Zealand (via Brindisi) 3.100 Indië. China en Geylon (via Brindisi) 19,500 Waar men hier tegenover een „fait accompli" ge- 1909 Il!''atst is, hebben de technisch-finantiëele bespiege- 6.900 Hngen maar zeer-betrekkelijke waarde. De toekomst 3,000 n'e,t leeren, aan wiens zijde hier „de waarheid" 18^200 Ecbuilt Noode ging men met het ontwerp mee, edoch 10 400 meu onderwierp zich aan het onvermijdelijke. 10.000 i Eindelijk bereikten we de Indische Begrooting. Kre- 17,600 pen wiJ' de optimistische beschouwing van mr. Van l-_ Leeuwen, die van „inzinking" der Javaansche lan- Rit 66.100 C;-11 Diet wil hooren en de toekomst van Insulinda Wat de postpakketten betreft geeft het volgende staatje door rooskleurigen bril bekijkt. Hij vroeg inlichtin- een overzicht, in aantallen postzakken, van de Kerst- 11 ver het dok te Soerabaya. Wij komen nadat drukte, waarbij do cijfers voor Zuid-Afrika loopen over Excellentie Malefijt haar licht heeft doen schijnen, Canada Zuid-Afrika (via Southampton) Veroenigde Staten 12 000 10 700 20.700 Totaal 73.700 deze, „en alleen mijn reeds lang te voren genomen vei ligheidsmaatregelen hebben het allerergste voorkomen.i' „Zoo, zoo. dus u hebt al langen tijd verdenkingen gekoesterd?" vroeg de rechter van instructie, terwijl hij zijn aanteekenboekje te voorschijn haalde. „Ja. sedert weken reeds." „En op wien?" was de volgende vraag. Arendberg aarzelde een oogenblik. „Ik zou de heeren wel willen verzoekeji, of ik dit alleen aan u mocht geven". Op een wenk van den commissaris verliet het overige personeel de menagerie. „Wien verdenkt gij van dezer diad mijnheer Arend berg?" vroeg nu do commissaris. „Mijn compagnon mijnheer Atrani", gaf mijn heer Arendberg kalm en be.li ;t ten antwoord. „Uw compagnon riep de rechter uit terwijl hij hem ernstig aanzag. „Gij zult dezo beschuldiging eerst moeten bewijzen". „Dat geloof ik ook te kunnen deen", zeide Arend berg. Op dit oogenblik kwam ondinks het verbod, haastig een der wachters binnen, terwijl ook de anderen hem volgden. De eerste wachter droeg de zijden muts van Therese. „Nu weten wij het al, wat de leeuwen zoo wild heeft gemaakt", riep dé man reeds voor hij goed binnen was. en vertelde tocn.i „Ik vond daze muts, die de juffrouw van avond heeft opgehad g-durende de voorstelling op den grond en wilde het ding op de tafel leggen. Maar juist sprong onze bloedhond er op af en snoof en rook er aan en wilde het ding toen in zijn bek nemen en wegsleept-n. Dit trok mijn aandacht en ook van mijn kameraden. Wij onderzochten de muts. maar ontdekten niets, tot een onzer een dikkere plaai.> in de voering ontdekte, die zacht en week aanvoelde. Wij keken veixfer, tornden de voering los en vonden toen een stuk rauw vleesch". De politiebeambten, evenals mijnheer Arendberg had den deze verklaring met allen ernst aangehoord. De rechter bekeek de muts nauwkeurig en gaf hem toen aan een der andere heeren, die het ding zorg vuldig inpakte. „Houdt li dit stuk vleesch in de muts van een dierentemster voor gevaarlijk, mijnheer Arendberg?" vroeg de rechter. „Voor beslist Levensgevaarlijk", luidde het korte, be sliste antwoord. „En gelooft u ook dat dit stuk vleesch het groote spectakel heeft te voorschijn geroepen?" „Ongetwijfeld. Dit was zooals nu bij mij onomstote lijk vaststaat alleen de oorzaak van het ongeluk en niets anders. Een aangename reuk kan de dieren opwinden. Maar een geur van bloed en vleesch maakt ze half dol en ontketent al hun hartstochten". De politie zette nu alle uitgangen af en niemand! mocht ae m^nargie verlaten voor het onderzoek was afge- loopen. „Hebt u gewichtige redenen om uw compagnon voor den dader te houden, mijnheer Arendberg'. „Ik heb redenen, die tegelijk bewijzen zijn Niet ik alleen, maar mijn personeel weet. hoe verdacht mijn- hoer Atrani vanmorgen in en rond de kleedkamer van de juffrouw heeft gedraaid en geloopen". De drie wachters bevestigden dit. „Zijn cr ook nog beweegredenen op te geven, die mijnheer Atrani tot een dergelijke daad Zouden kunnen voeren „Sedert een uur, is mij eerst eigenlijk alles duidelijk", zeide Arendberg. „Die mijnheer heet niet EmiievAtrani, maar Wolfgang Mölenhoff en juffrouw Therese was en is nog de tegenpartij van dien mijnheer in een erfenis kwestie van ongeveer een millioen francs. Ik weet dit uit den mond van de juffrouw zelf. Zij heeft mij ,dit zooeven. toen ik vorsëhte naar de beweegredenen van zulk een snoode daad, zelf meegedeeld." „Waar woont die mijnheer, AtraniMölenhoff?'' vroeg de commissaris. Arendberg gif het adres op. „Ga dadelijk naar Jiet opgegeven adres en arresteer

Schager Courant | 1910 | | pagina 9