SI®!' ten Voor Dammers. Getroffen. De Dierentemster. ^Zaterdag 21 Januari 1911. 55e Jaargang. No. 4851. TWEEDE BLAD. Stand zwart 7 schijven op: 4. 5, 2G en een dam op 22. Stand wit 4 schijven op: 50, 32, dam op 48. Wit kan door 37—31 en 38- -32 remise maken, doch deze denkt: ,,jc kunt eens niet weten]' en speelt 10, 12, 15. 21, 37, 38 en een i De oude haalde met een plechtigheid als was het I een relikwie, van achter de deur het kleinood van zijn huis te voorschijn, een verroest achterlaadgeweer waarvan hij de wormstekelige kolf liefkozend streei- de. Hij zelf zou do buks laden, want daar had hij 3024. Zwart ziet de val niet en speelt 22 13, juist 1 verstand van. Geen krult sparen! Hij deed er een Alles betreffende deze rubriek te richten aan het Bureau Schager Courant en voorzien van het opschrift „Damrubriek". UITSLAG PROBLEEMWEDSTRIJD. Bij loting zijn de prijzen, door de Redactie voor t den Probleemwedstrijd beschikbaar gesteld, toegewe zen aan de heeren K. Veuger te Koegras, le prijs, D. A. Blom te Sint Maarten, 2e prijs. Probleem No. 23. (Le Jeu de Dames). Zwart. datgene, dat door wit zoo sterk begeerd werd. Wit wint nu door: Wit 21-20. Zwart 15:24. 37—31. 26:28. 38—32. 28:37. 18 35 gewonnen. Wit blijft met zijn dam op de lijn 2 tot 35. CORRESPONDENTIE. Z. te Zijpe en anderen. Als men een zwak dam speler is behoeft men zich ddarom niet aan den wed strijd te onttrekken. De indeeling geschiedt naar de krachten der spelers; d.w.z. de le groep wordt sa mengesteld uit de sterkste, de 2de groep, die iets minder in kracht zijn enz., zoodat de minder sterke handvol in. Een oud henneptouw deed dienst ais prop. Dan flink wat kogeltjes en dan nog eeu sluitprop. Dien avond zei Sento tegen zijn vrouw, dat hij dien nacht in den tuin moest doorbrengen omdat'de waterlcidingspijpen open gehouden moesten worden. Zij geloofde hem en ging met de kinderen vroeg naar bed. Toen hij buitenkwam, sloot hij de hulsdeur zorg vuldig met den sleutel en zijn blik viel op den moe digen oude, die onder den vijgenboom stond met het geweer onder den arm. Nu opgepast. Sento had niet anders te doen dan achter de heg te gaan liggen en vandaar uit op den bakoven te richten. Zoodra de mannen kwamen en in den oven naar het geld grepen, moest hij losbran- •SSn-ÜTJÏ SMrïVÏÏ™. b* Und Sento ging, op raad van den oude, op den grond liggen tusschen twee gerauiumstruiken, in de scha duw van de hut. De zware buks rustte op de heg en was op den bakoven gericht. Het was onmogelijk niet te raken. Alleen niet angstig worden en op het goede oogenblik den baan omhalen. Goeden nacht, vriend! Hij hield veel van die dingen, maar hij ging nu reid u schriftelijk te beantwoorden. Geeft u allen op voor den wedstrijd! De leider voor Schagen is: D. DE WAARD, molenstraat 10, Amsterdam. Binnenlandse!! Nieuws. r EGEI i J J EZ L' IXIG1NG. De minister van oorlog heeft het volgende schrij ven ter kennis gebracht van alle ronunundeerende officiereu: De eventucelc invoering dor ontworp-MJlUiewet, zoomede iele andere maatregelen, die ondergeteeken- de zou wensoken te nemen tot verhooging van d«- waarde van het leger, meer bepaald tot het verkrij gen van betere encadreer!ng en betere geoefendheid, zullen groote uitgaven eiscken. Dergelijke offers mogen echter alleen dan van schatkist worden gevraagd, wanneer daartegenover staat een ernstig streven om alle uitgaven le ver mijden, die niet rechtstreeks verband houden met d<- strijd waarde van het leger. Het is mijn uitdrukkelijk verlangen, dat door ieder een in den kring van zijn dienstbevoegdhcld met d<- grootste nauwgezetheid worde gestreefd naar een zeer zuinig bekeer. Voorts wensch ik. dat met zorg worde nagegaan op welke wijze bepaalde bezuiniging van «enigszins omvangrijken aard zouden kunnen worden aangebracht Daartoe moeten de commandeerende officieren van korpsen en chefs van inrichtingen deze vraag met hunne onderhoorfge officieren in den brede bespre ken. Ieder ofrieier, die zulks wonecht, moet niet slechts 0.„0in de gelegenheid worden gesteld om zijn meeniug on- Toen Sento 's morgens de deur van zijn, stroohut naar huis, want hij had kleinkinderen; bovendien is "^wonden uit to spreken, doch heeft ook de bevoegd- opende viel zijn oog op een opgerold stukje papier, men het beste alleen om dergelijke zaakjes op te "eid z'Jn denkbeelden in een behoorlijk gemotiveerd dat in het sleutelgat stak. knappen. De oude ging weg, voorzichtig om zich heen raPP°rt schriftelijk ter kennis te brengen van den Hij vouwde het open en las, Geen onderteekening. ziende, zooals menschen dat doen die gewoon zijn m ?*,st€r van Oorlog. Men verzocht hem in de tegenover zijn woonhuis door de huerra te loopen, waar achter iedere struik Wanneer iemand neiging gevoelt zich daarbij niet gelegen bakoven de som vam veertig duros te depo- een vijand loert. te^beperken tot zijn meer engen kring, doch tot de n,eeren. Andei's zou hem iets ergs gebeuren. Sento voelde zich vreeselijk eenzaam en verlaten, 'eSerorganisalie ia het algemeen, behoort dit veeleer Die bandieten waren de schrik der omgeving, van als was er in de heele streek geen ander wezen meer j te worden aangemoedigd dan tegengegaan, de heele huerla van Valencia. Probeerde iemand dan hij en ,zij", die spoedig komen zouden. De hemel rapporten van de commandeerende officieren niet aan hun eischen te voldoen, dan, vond hij zijn gave, dat zij niet kwamen! Het geweer piepte soms en <liefs. van inrichtingen moeten op i April 191] «J_ 1. WAfrfon inf>aVAn,)r.n r,.11...... Stand zwart 1() schijven óp: 6. 7. 8, 0, 12, 18, 19. 22, 28 en 38. Sland wit 10 schijven op: 21, 27, 29, 30, 31, 34, 35, 36. 39 en 48. Oplossingen van dit probleem in te zenden uiter lijk Maandag 30 Januari aanstaande. Wit SLAGZETTEN IN DE OPENING. 33—28. Zwart18—23. 39—33. 12—18. 31—27. 17—21. 37—31. 21—26. 42—37. 7—12. 43—39. 12—17? Wit wint nu een schijf als volgt Wit- 27121. Zwart: 16:27. 32:12. 23:43. 12:23. 19:28. 49 38 en wint schijf 28. Deze slagzet toont veel overeenkomst met dien hier voor behandeld; beide hebben dit gemeen dat de witte schijf, die op 12 staat niet .door zwart genomen wordt, wijl deze met schijf 23, 2 stukken moet slaan. Toch moet men uiterst voorzichtig zijn met dezen slag en ze niet toepassen alvorens goed gezien le heb ben dat de tegenpartij van de vrije zetten die wit hem geeft door het geforceerde slaan, geen voordeelig ge bruik kan maken. Ter verduidelijking het volgende voorbeeld: Stand zwart 15 sdhijveö op: 3. 6 8, 9, 13 lot 20, 23 tut 25. Stand wit 15 schijven op: 26 tot 28, 32, 33, 35 tot 40. 42. 43. 45 en 48. Wanneer wit nu denkt met 2721 een schijf te winnen, verliest hij een schijf of de partij. Wil: 27—21. Zwart: 16:27. 32:12. 23:41. 12:23. 19:28. Neemt wit nu schijf 28 dan loopt zwart met 41 naar dam, neemt hij daarentegen eerst schijf 41. dan speelt zwart 28—32, 24—30 en 20:49. Vragen is gevaarlijk. Dit spreekwoord dat bij de dammers overbekend is. wordt in onderslaanden stand ten volle bewaarheid. Zwart. worden ingezonden aan den naast hoogeren chef. Daarbij worden overgelegd de afzonderlijke rappor ten van officieren, die zich tot het indienen daarvan geroepen voelen, c.q. voorzien van de opmerkingen, beschouwingen enz. van hunne chefs. De hoogere chefs zullen hunne eigen rapporten met die van de commandanten van corpsen en chefs van inrichtingen en c.q. lagere officieren uiterlijk op 15 April d.a.v. aan het departement behooren in te zenden. WINKEL. Bij hel te Den Helder gehouden examen voor jon gelieden die hebben deelgenomen aan het voorberei dend militair onderricht, is door A. Spaans en II. Kaaij een diploma verwonen voor lichamelijke go- oef endheid. oude niedorp. De heer Jn. Sinnege alhier, verkocht dezer dagen 5 soorten roode kool a 16 gulden per 100 st. en te leveren in Maart. Wel een bewijs, dat de koolprij- zen nog steeds stijgende zijn. WIFRINGEN. Naar wij vernemen (eene uitnoodiging hadden wij akkers verwoest, zijn oogst vernield en hij kon er zacht als het over de heg schuurde.. Wat voelde op rekenen dat den een of anderen nacht de roode Sento? Kou? Neen, bij den hemel angst! Wat haan op zijn dak gezet zou worden. oude zeggen als hij hem zoo zag sidderen? Gafarr, de flinkste en, stevigste jongen uit den Sento's voeten raakten de hut aan en bij de ge- omtrek, had gezworen de misdadigers op te sporen dachte dat achter die muren Liesje en de kinderen en bracht zijn nachten door met op den loer te lig- sliepen, zonder andere bescherming dan zijn hand en gen in het riet met een geladen geweer. En wat dat ze bedreigd werden bestolen te worden, ver- gebeurde? Op een morgen vond men zijn lijk in een mande hij zich en loerde grimmig, sloot met verbrijzelden hersenpan en met messteken De lucht dreunde; de torenklok van MIguelete te doorboorden buik. Nooit kwam uit, wie het gedaan Valencia luidde. Negen uur. In de verte hoorde men had. ^ar knarsen. Honden blaften op de boerderijen en Zelfs de kranten van Vaiencia vertelden van de het kwaken der kikkers wisselde af met het plassen toestanden in de huerte, waar bij het aanbreken van waterratten en het melankoiisch gekrijsch der den nacht de menschen hun deuren barrikadeeraen, uilen. en zich in hun egoïstischen angst weinig om hun Sento telde de uren die van den MIguelete sloe- buren bekommerden. Wat de alkalde (dorpsburge- Sen- Dat was het eenige dat hem wakker hield, want meester) Antonjo betrof, die vloekte en schold als door het liggen in de ongemakkelijke houding, be- een heiden, als de overheid hem op dien toestand sonnen zijn ledematen te verstijven. Elf uur: zeker wees en hij verzekerde met pathos dat hij en zijn kwamen zij niet. broeder, de alguacil (secretaris) Sigro mans genoeg Plotseling zwegen de kikkers. Op het pad werden waren om de booswichten te pakken. twee donkere gestalten zichtbaar, die Sento eerst Niettemin viel het Sento in de verste verte niet voor twee groote honden hield. Zij richtten zich op. in om naar den alkalde te gaan. Waar was het goed Het ^aren mannen, die zich gebogen, bijna kruipend, voor? Om weer zijn flauwe blufferij te hooren? vooruit bewogen. Dat was zeker, dat men van hem veertig duros Daar zijn ze, mompelde hij tandenklapperend. P. ontvangen) hield de heer Rijkeboer met de leer- verlangde en als hij ze niet in den bakoven legde, i twee mannen keken naar alle zijden om, als ,\n?,en., z^aer zangschool in de concertzaal „Concor- zouden ze zijn huisje in brand steken. De hemel be- vreesden zij een hinderlaag. Zij naderden de deur Woensdagavond een feestje, hetgeen in alle ware! Zijn mooi, lief huisje met de blauw geschilder- van het huisje, keken door het sleutelgat en twee- opzichten goed is geslaagd. De zaal was eivol met de raamlijsten en de schitterend witte muren, waar maal liepen zij langs Sento, zonder dat deze ze her- "^^sstellenden. een wijnstok en twee rozenstruiken zich omheen kennen kon. Zij waren in mantels gewikkeld en REDDERS GEHULDIGD, slingerden! Voor den ingangstonden twee rijen bloem daaronder uit zag men geweerloopen- j Men meldt uit Den Helder: Dat deed Sento's moed rijzen. Zeker waren het Ongetwijfóld herinnert men ziclh nog de stranding dus dezelfden die Gafarr vermoord hadden. Hij moest van den Ilaliaansclien driemastschoener de Roma die dus dooden om zijn leven te redden. in November 1908 aldaar op de Noondcrhaaks liep. Nu gingen zij naar den bakoven. De oene bukte Aan de wakkere bemanning van de reddingboot en zich en stak er zijn hand in. Hij stond juist in de de reddingvlet alhier is het le danken geweest, dat goede richting; Sento hoefde maar te schieten. Maar de opvarenden werden gered. neen! Als hij nu schoot, bleef de ander ongedeerd. Gisterenmiddag werden onze zeehelden daarvoor sc- Weer sidderde de arme Sento aan zijn heele lijf huldigd. en het koude zweet stond op zijn voorhoofd. Als De" burgemeester dezer gemeente reiklc op het Raad- hij den een doodde, zou hij weerloos aan den ander huis namens Z. M. den Koning van Ilaliü dc zilveren zijn prijs gegeven. Liet hij ze beiden ontkomen, dan reddingsmedaillc uit aan Th. Rijkers en A. Y. Kuv- zouden zij zich wreken door zijn huis in brand te per. resp. schippers van de reddingboot en de rédding- steken. vlet, terwijl 20 bronzen medailles, eveneens met diploma Intusschen werd de man die opzij stond ongedul- 1"u:1-1 dig en kwam naderbij om zijn makker te helpen zoe ken. Samen vormden zij een donkere massa, die de opening van den oven bedekte. De gelegenheid was zoo mooi als maar mogelijk was. Moed, Sento, geef vuur! Een vreeselijke knal klonk door de heele huerta en ontketende een storm van geschreeuw en geblaf. mto zag een regen van vonken, voelde een bran dende pijn in zijn gezicht, het geweer ontgleed zijn handen en hij keek er voorzichtig naar om te zien of het niet in stukken geslagen was. Zeker was de oude buks gesprongen. potten met geraniums en fuchsia, waarop de dauw 's ochtends als paarlen glansde, terwijl de morgen zon het bruine stroodak nieuw vergulde. Om den kleinen tuin liep en heg, om te voorkomen dat de kippen de groenten vernielden en verderop lag de uit kalk en stee-nen gebouwde bakoven, laag en rond als een groote, mooi gevormde molshoop. Dat was zijn heele bezit, dat nestje, waarin de drie kinderen, de twee oude ploegpaarden, zijn trouwe ktüneraden in den dagelijkschen strijd om het bestaan, en de rood-en-wit gevlekte koe, die iederen dag naar de stad ging, met haar klokje de slapers wekte en voor zes realen melk per dag gaf. Hoeveel zweetdroppels waren in de voren gevallen vfior het hem gelukt het handjevol duros bij elkaar te krijgen, dat hij in een pot onder het bed bewaarde! En nu zou den die hondsvotten komen en het geld nemen? Dat zou wat moois zijn! Hij zou zich liever in stuk ken laten scheuren! Hij was een vreedzaam mensch, dat kon de heele huerta getuigen. Nooit bemoeide hij zich met vechtpartijen en in de herberg kwam hij zelden, Zijn eenig levensdoel was voor zijn Liesje en de drie jongens te werken en te sparen; maar als men hem wilde plunderen, zou hij weten zich te verdedigen. Hel en duivel! In zijn vreedzaam hart kwam de woede van die Arabische kooplui, die zich door de Bedoeïnen laten trappen, maar als leeuwen vechten als men aan hun goed komt. De dag verliep en Sento wist nog steeds niet wat te doen. Toen ging hij in zijn nood naar den bewoner van de hut naast hem, een ouden kerel, die nergens anders meer goed voor was dan om gras te snijden of kruiden te zoeken, maar van wien men zei, dat hij in zijn jonge jaren meer dan een onder den grond had gebracht. Bij hem wou Sento raad inwinnen. De oude luisterde aandachtig naar hem, terwijl beschikbaar gesteld waren voor de bemanningen van de reddingboot en de reddingvlet. NOG ERGER. Naar men meldt, bedraagt het tekort in de kas sen van de polders waarvan de overleden burgemeester van Zaamslag. dc heer P. J. Wortman. ontvanger-grif fier was, niet f 20.000 maar ruim f 30,000. DIE ZAL BLIJ GEWEEST ZIJN. De heer B. van Hjjfie. winkelier te Phikppine, vond verleden week in den trein van Ter Neuzen naar Gent, een portefeuille niet ongeveer f 10,000. De portefeuille werd overhandigd aan den stationschef te Selzaete, Voor den oven zag hij niets; zeker waren de roo- waar bleek dat deze verloren was door een paarden- vers gevlucht. Sento wou hetzelfde doen, toen de handelaar uit Leeuwarden. deur van zijn huisje geopend werd en Liesje ver scheen in haar onderrok met een olielichtje in de hand. Zij was door den knal opgeschrikt en keek angstig rond, terwijl ze luid haar man riep. dmei ep uba iipn ©pn©j©Ji3f8|j 'apoou }©h IN" DE DORSCHMACHINE. Gisteren had in de buurtschap Twekkelo een vreese lijk ongeluk plaats. Een zoon van den 1 radbouwer Roerink op de hoeve 't Brunink had het ongeluk bij het verrichten van eenige werkzaamheden op 'den deel zijn oogen op de dikkë sigaret gevestigd bleven, die hij met zijn vereelte vingers rolde. Sento deed goed der dooden lieten schijnen, stieten zij een kreet van het geld niet te geven. Laten zij op den weg rooven. verwondering uit. als flinke kerels en hun huid eraan wagen! Hij was Het waren Antonio, de alkalde en Sigro, zijn trouwt nu zestig jaar oud, maar ze moesten eens bij hem komen met zulke dreigbrieven!... kort en goed, was buurman besloten zijn eigendom te verdedigen! De kalme vastberadenheid van den oude werkte aanstekend op Sento, di zich tot alles in staat voel de om het brood van zijn kinderen te verdedigen. tot den bakoven. Hier lagen twee mannen, op den door dc dorsdi.nachiiic geerepen te w orden D - onw- grond, de een over den ander heen. lukkige werd levensgevaarlijk verwond Sento had goed getroffen. De oude buks had zijn i .„IIrv werk verricht i wuLLhA Toen Sento'en zijn vrouw het licht op het gelaat 1 Velfr .om„°.p ,hu", - - Ie vangen, is de handel m tnesland in mo.lmveHetjes Feuilleton. I 19. roman van rosenthal. Het was in de laatste dagen van Augustus, de dag was helder en het was warm en zonnig, maar niet drukkend. Het koren was gemaaid en de schapen lie pen nu in de stoppelvelden. Therese zat in den tuin op den heuvel onder de beide lindeboomen. Zij liet haar oog over do water vlakte van den Dollard dwslxn. Het was daar stil en ernstig, er was geen schip te zien, geen wolkje ver scheen er aan den hemel. Het was zeldzaam rustig in dc natuur. „Hoe vreedzaam is alles", zekie Therese tot zich zelf. „en welk een onrust en woeling heers ebt er in de harten der menschen. van allen die ik ken „Hoe zal het nu Wolfgang Mölenhoff wd te moeie zijn? Wat zal de oude Hinerk gevoelen? Wat Marie en de advocaat Het is toch merkwaardig", zoo peinsde zij verder, „zoolang als Heinrich Rössum in de ge vangenis zat. had ik een groot en verheven gevoel voor hem. hier in mijn binnenste. Hoe heb ik alle midde len aangewend dat hij vrij zou komen. Hoe kwam mij toen zijn persoon toch zoo edel en verheven voor - en nu, nu ik weet dat hij vrij is. gevoel ik in't geheel geen behoefte om hem te zien. Hoe heb ik naar het oogenblik verlangd, waarop ik zou vernemen, dal zijn onschuld helder en duidelijk zou bijken; hoe beangst en bezorgd heb ik mij gemaakt over hem en zijn welzijn, en hoe was mijn hart en al mijn denken bij hem in de dagen dat hij in gevangenis zat. En nu nu is mijn h :rl s il en zwjgend voor hem, zoo ruslig als hei landschap daar buiten, maar toch ben ik zeer beangst hem te ontmoeten en waarom dan toch? zoo vroeg fiierese zichzelf af, „omdat ik weet dal deze man mij lief heeft en ik ik heb hem niet lief. „Het was medegevoel, medelijden, aandeel In zijn droevig lot, dat mij om zijnentwege deed meegevoelen, vooral omdat dit leed hem om mijnentwili ats 't ware was berokkend. Dat hield mij in spanning, drukte als een centenaarslast op mijn gemoed. Maar nu hij vrij is, ben ik weer "kalm. bevredigd en voel ik in mijn binnenste niet het minste verlangm om hem te ont moeten. Het zal den armen man g ooi leed veroorzaken als ik zijn aanzoek niet met ja zal kunnen beantwoor den en ik zou veel willen geven als ik hem dat zware en droeve oogenblik zou kunnen besparen, -het is een bitter loon voor al hetgeen hij voor mij heeft gedaan. Ja, ja. het leven is voor vele menschen hard en droevig. Het schoonste wordt vernield, al onze hoop vertreden en vertrapt en het ongeluk loopt blinde lings voort, alles omver duwend, soms vermorselend wat in den weg komt. En wat heb ik toch gedaan, dat het lot mij al deze rijkdommen in den schoot werpt en mij bovendien de liefde geeft van een man als Arendberg, tot wien mijn hart zich ook wendt met groote liefde? Dat weet ik nu, nu de gevoelens voor den advocaat zijn veranderd en verhelderd. Wat heeft die arme man misdreven, dat het noodlot hem zoo vervolgt." Therese was ernstig en weemoedig gesterad, toen haar broeder verscheen en advocaat Heinrich Rössum aandiende. Heinrich volgde Mario bijna op den voet, hij leek opgeruimd en zijn tred was vlug en veerkrachtig en zijn oogen stonden hoopvol. Therese's hart klopte onrustig, toen de man over wien zij zooeven nog dacht, eensklaps voor haar stond Haar ziel was vervuld met groote droefenis. Zij stond op en met neergeslagen oogen trad zij haar be zoeker tegemoet „U heeft zich zoo bezorgd over mij gemaakt," zeide Heinrich met bevende stem en greep Therese's hand, die zij hem onwillekeurig liet. Zijn hartelijke handdiuk werd evenwel door haar niet beantwooid en nog steeds hie.d zij de oogen mui; alguacil. De huerta kon nu weer rustig slapen, daar zij haar bewakers verloren had! Het Volk. Letterlijk groententufn, naam voor de vrucht- verzekering Dc Eendracht beleeft kwade dagen."De di- bare vlakten om Valencia. recteur, de heer J. Bassert Gz.. en de commissarissen nog enorm. Men handelt al direct op Londen en ge regeld gaan er wekelijks zendingen derwaarts, die een waarde van ctttelijkc duizenden guldens vertegenwoor digen. ONDER DE ALKMAAKSCHK WINKELIERS. ALKMAAR, 18 Jan. De Alkmaarschc onderlinge glas- den grond geslagen. Heinrich beschouwde dit als een gevolg Yan be deesdheid en verlegenheid en ging voort: „lloe gelukkig maakt mij uw deelneming, zij was mij als een ster der hope in den nacht die mij om gaf, en ik keek tot haar op, als naar uw beeltenis." „Het verheugt mij zeer, dat u weer vrij is," zeide Tliere^e met bevende stem. „Ik had diep medelijden mat u, een valsch beschuldigde, en van die onschuld wis ik heilig overtuigd en zoodoende streed ik voor die overtuiging." Heinrich keek Therese bij deze zoo eigenaardige woorden kalm en scherp aan toen maakte zich een onbestemd en groot gevoel van angst zich van hem meester. Het was hem alsof zijn hart een oogenblik stil slcnd. „Alleen medelijden?" vroeg hij haperend. „Medelijden deelneming 111 uw onverdiend lot hartelijk medelijden," zeide Therese zacht. Heinrich werd bleek, sidderde, het was hem te moe de, alsof de grond onder hem wegzakte. Hij keek Therese onderzoekend aan. Hij ontmoette haar droeven blik. „U kunt aanspraak maken op mijn hoogachting en vereering, nog meer dan vroeger, mijnbeer Rössum," zeide zij zacht. „Ik vereer in u een eerlijken en bes ten vriend, die zooveel voor mij heeft gedaan, ik ben u zeer hartelijk dankbaar en zal dat ook steeds blijven," „Ik dank u mejuffrouw voor uw deelneming, welke u mij heeft betoond," zeide nu Heinrich. „Mijn hart behoo#rt u altoos, en niet alleen ais vriend," voegde hij er bij. „In elke omstandigheid des levens, zult u in mij dengene vinden, wien uw welzijn boven alles ter wereld ter harte gaat, die voor u en voor uw toekomst den goeden God zal bidden." Medelijden met Heinrich had Therese geheel haar kalmte deen verliezen, de tranen liepen haar langs de wangen. Heinrich keerde zich om. hij kon nu wel heengaan en juist op dat oogtnm.k Slapte Arendberg den heu vel op. Deze moest bepaald de laatste woorden heb ben gehoord, juist genoeg om daaruit een voor hem verkeerde gevolgtrekking te maken. Heinrich keek mijnheer Arendberg een enkel oogen blik doordringend aan hij zag hoe de Hollander naar Therese keek en begreep nu eerst duidelijk hoe wanhopig zijn zaak stond en dat hier geen helpen meer mogelijk was. Hij boog dus beleefd en verliet toen den tuin. „Was dat de advocaat?" vroeg Arendberg grimmig. „Hij was het," antwoordde Therese zacht en be droefd. „Een knappe man," meende Pieter. „Een nobel een edel mensch," verbeterde The rese. „Hebt ge met hem over uw bruiloft gesproken?" vroeg Arendberg bits. „Over welke bruiloft?" vroeg Therese niet weinig verbaasd. „Wel over de uwe met dien mijnheer den advo caat," riep Arendberg opgewonden uit. „Juist het tegendeel, mijnheer Arendberg. Ons on derhoud was van een zeer droeven aard." „Ja, u schijnt zeer bedroefd en ernstig. Het is zeker nu wel het oogenblik voor mij om te vertrek ken en niet terug te komen?" vroeg Arendberg. „Wanneer u dat met alle geweld wilt." „Dat weet u beter. Ik wil juist met alle geweld niet." „Welnu, dan zie ik geen enkele reden dat u het zoudt doen," zeide Therese blozende. „Dus u verlangt het niet?" vroeg de Hollander met nadruk. „Nsen, ik verlang het niet" „En a.s wat moet ik hier dan blijven, Therese?" ,.B antwoord die vrarg zelf, mijnheer Arendberg." „Geheel naar mijn verlangen?" z 1de Therese, terwijl zü den Hollander met haar groote, wa.me oogtn aanzag. „Dan blijf ik hier a.s uw verloofde en straks als uw man."

Schager Courant | 1911 | | pagina 5