Wij nemen dit over. omdat wij vroeger er ook al eena op gewezen, hebben, dat de hoer Staalman er herhaaldelijk den brui van geeft behoorlijk in hek openbaar rekening en verantwoording te doen van voor liefdadige doeleinden ontvangen gelden. Handelsblad. BURGKRBRUG. De heer M. Venema, onderwijzer te Burgerbrug, komt voor op de voordracht voor onderwijzer te Weeap. (.AS VERS TI K KING. In een der volkslogementon in do Elizabethatraat te Utrecht is een 35-jarige Duitflcher gistermorgen dood op zijn bed gevonden. Do gaskraan was slechts ten halve gesloten; hij was door gasverstikking om het leven gekomen. VERDACHT. Te Horst had voor eenige dagen een twist plaats tusschen enkele lieden. Een dezer was eenige dagen zoek; diens lijk is eergisteren in een waterput ge vonden. Gistermorgen werd door de justitie in ver band hiermede een onderzoek ingesteld. Twee perso nen. verdacht van misdaad, zijn in hechtenis geno men. EEN POKKEN-GEVAL. Aan boord van het Spaansche stoomschip „Arri- zule" iji de Rijnhaven te Rotterdam, heeft zich Za terdag een geval van pokken voorgedaan. Het atoom- schip, dat met ijzerers geladen was en van Bilbao lcwam, is naar zee vertrokken, nadat het ontsmet en de geheele equipage ingeënt was. De poklijder, de Spaansche matroos B. Gomez, werd naar de barak aan de Maashaven overgebracht. DE MALVERSATIE TE DOORNSPIJK. Men meldt dd. 21 Januari uit Doornspijk aan de Zw. Crt.: In de vergadering van het ooilege van gecommit teerden uit den polder Oosterwolde, heeft de heer Boeree, ontvanger, eenige mededeelingen gedaan, om zich te verantwoorden over de onregelmatigheden in zijn boekhouding, waarop gewezen wordt in een rap port, uitgebracht door den heer Dannenberg van Dijk, uit Zwolle. Hij schrijft alles aan vergissingen toe. Een voorstel, om hem te ontslaan, wordt vervol gens met 12 tegen 5 stemmen verworpen en aange nomen een voorstel om hem te handhaven, na hem een berisping te hebben toegediend, omtrent zijn onnauwkeurigheid en slordigheid. Het laatste Is aangekomen met 13 tegen 4 stem men. LIEFHEBBERS VAN EEN BORREL. Iemand te Burum (Fr.) -moest een kruik met 10 L. jenever vervoeren. In het dorp liet hij de kruik vallen met het gevolg, dat de inhoud over den, grond vloeide. En wat nu gebeurde? Jongens en meer bejaarden gingen plat op den grond liggen en slobberden gulzig in 't drabbige nat. De gevolgen bleven niet uit. Enkelen, die wat al te gulzig waren geweest, moest de veldwachter naar huis geleiden, EEN ONBEKENDE ZIEKTE? Te Nes op Ameland zijn 40 van de 60 schoolgaande kinderen door een en dezelfde ziekte aangetast, zware hoofdpijn, braken en koorts. De ziekte blijkt tot nog toe gelukkig niet gevaarlijk te zijn. DRANKBESTRIJDING. De Noord-Hollandsche propaganda-commissie der Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alc. Dranken hield gisteren te Haarlem haar jaarvergadering. Vertegen woordigd waren 25 afdeelingen. Uit de jaarverslagen bleek de groote groei der onthouding in deze pro vincie. De begrooting voor 1911 werd vastgesteld op f 550. De provinciale meeting zal dit jaar te Velsen plaats vinden. Een uitvoerige discussie ging hierbij over de vraag of politieke en vak-organisaties tot medewer king zouden worden uitgenoodigd. Met 32 tegen 25 stemmen werd besloten hier niet toe over te gaan, waar de meerderheid meende, dat daardoor geen zui ver overzicht werd bekomen van den groei der ont houding. Van de verdere punten van den beschrijvingsbrier zij gememoreerd dat bij den burgemeester zal aange drongen worden op sluiting der drankgelegenheden op lotingsdag, en daarbij te verzoeken samenwerking tsschen aanliggende gemeenten, daar hierdoor het juiste succes kan bekomen worden. GEMEENTERAAD OUDE NIEDOKP. Vergadering van den Raad der gemeente Oude Nie dorp, gehouden op Maandag 23 Januari ,1911, 's namiddags 2 uur. Voorzitter burgemeester Wonder. Afwezig de heer Stam met kennisgeving van verhindering. Voorzitter opent de vergadering met het gebrui kelijke welkom, waarna de notulen wordeu gelezen en goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat op de vorige vergadering in geheime zitting, is besloten tot den aankoop van 2 huizen te Niedorper Verlaat bij de sluis en dat de lieer C. Over in opdracht van den Raad dio buizen voor het gemeentebestuur heeft gekocht. Nu de aankoop is geschied die voor f 1100 plaats vond stelt, voorzitter den Raad voor, om voor dit bedrag, plus de bijkomende kosten, dien koop te doen. Waartoe met algemeene instemming door den Raad tbans wordt besloten. Het bedrag voor een en ander noodig, zal worden gevonden uit eene bestaande In schrijving op het Grootboek. Ned. Werkelijke Schuld, ten behoeve dezer gemeente, bedragende f 1000, en voor het overige uit de gewone middelen van deu dienst 1911. Voorts vindt het mede aigemeene instemming bij den Raad, dat voorzitter den heer Over dank zegt voor diens bemoeiingen in zake den aankoop dezer huizen. Voorzitter meldt voorts, in het verslag van de jong ste raadszitting van N. Niedorp te hebben gelezen, dat de Raad van Nieuwe Niedorp het eens is met de meenmg van 't gemeentebestuur van Oude Nie dorp, om tot het herstellen van de brug bij de sluis aan 't Verlaat over te gaan. Voorzitter vraagt aan den Raad, of die goed kan vinden om deze zaak ter verdere afwikkeling aan B. en W. op te dragen,. Al gemeen goedgevonden. Bij de nu volgende rondvraag heeft de heer Rempt nog iets mede te deelen omtrent de sluis aan het Verlaat. De motorvaartuigen stoomen daarin zooda nig, dat dit nadeel toebrengt aan de bevloering, zoo, dat deze reeds hier en daar loslaat. Reeds vrij groote stukken steen zijn losgekomen. De lieer Over verklaart in aansluiting hiermede, er ooggetuige van te zijn geweest, dat de sluisdeu ren niet konden draaien vanwege het vele afgebrok kelde puin, dat zich op de bevloering bevond. Voorzitter merkt op: Wat een medewerking- van de menschen, hè?... De heer Rempt geeft in overweging eene verbods bepaling te dezer zake ter weerszijden van de sluis aan te brengen. Voorzitter is van meening. dat dit stoomen in de sluis bij de vorige sluiswachters C. Steen en J. Glas niet gebeurde. De heer Rempt zegt dat dit wel het geval was. Vooraitter dacht dat de sluiswachter het stoomen in de sluis wel hoorde. De heer Rempt merkt op, dat de sluiswachter het niet kan verbieden, wanneer er geene verordening op is. Voorzitter zegt: De sluiswachter had het ons toch wel eerder kunnen zeggen. Spreker veronderstelt, dat de Raad wel algemeen goed zal vinden het stoo men in de sluis direct te verbieden. Met algemeene instemming goedgevonden en besloten, dit te verbie den. De beer Rempt dringt er op aan, om ter weers zijden van de sluis een bordje met verbodsbepaling aan te brengen en wijst er op, dat er wel meer slui zen zijn waarin het stoomen van de vaartuigen be slist verboden is. Niets meer te behandelen zijnde, volgt sluiting. WINKEL. Naar wij uit goede bron vernemen, zal op Vrijdag 10 Februari a.s. de heer Roodhuijzen, lid van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal voor het district Brielle, in deze gemeente spreken over ,,De Coalitie", en wel op uitnoodiging van de Lib. Kies vereen iging. AANVOER EX VERZENDING. Gedurende ide week van 16 lot en met 21 Januari werden aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk geveild 9400 rezcnbloemkool, 120800 roode kool. 101200 (gele kool, 31400 witte kool. 135 zak roode kool en"831. baal uien; ook werdén 122 waggonladin gen groenten verzonden. Gedurende het 2de 'halfjaar 1910-IS"verhandeld aan onderhands verkochte producten over het belaalkun- toor te Noordsoliarwoude voor f 40711,36 en over dat te Broek op Langendijk voor f 191311,28 of te zamen voor f 232022,64. Over het gcheelc jaar bedraagt dit ruim f 500,000. WAARLAND. Zondag 22 Januari gaf de rederijkerskamer „Ons Genoegengevestigd te Zijdewind, een openbare uil voering in het lokaal van den heer A. v. Op hem alhier. Opgevoerd werden de stukken, getiteld: „De verloren zoon" drama in 3 bedrijven en „Wie kaatst moet den bal verwachten", kluchtspel in 2 bedrijven. Er was blijkbaar flink gestudeerd, want de verschil lende rollen in het drama worden uitstekend vertolkt. En wat de uitspraak betreft, liet dit bij' vorige uil voeringen wei iets te wcnschcn over, nu viel hier niets op aan te merken. Zonder aan de andere spelers te kort te willen doen. wehsohen wij toch den jongeheer K. Wester. die wij hier voor 't eerst op de planken zagen, een pluimpje te geven voor zijn aangrijpend spel; bij eenige studie kan dit jougmensch een steun worden, voor deze ka- -mer. Ter afwisseling kregen wij nu een zangstukje te hoo- ren van het trio Wester (2 hoeren en 1 dame) dal niet geheel tot zijn recht kwam. Het le bedrijf in het kluchtspel kon ons beter be koren dan het 2e, wat ons niet belet te zeggen dat wij met genoegen deze uitvoering hebben bijgewoond. Wij vonden het een uitstekende maatregel, dat ook hier het verbod „niet rooken" was ingevoerd; dat hel echter dn de pauze ook streng werd gehandhaafd, gaf bij het publiek wel eenige aanleiding tol gemopper. Tot slot een klein dansje door het niel talrijk op gekomen publiek. OUDE NIEDORP. De schoolbevolking dezer gemeente bedroeg op 15 Januari 165 leerlingen, waarvan 46 de school bezoch te Oude Niedorp en 119 te Zijdewind, onder laatst genoemde zijn begrepen 5 leerlingen uit na buiige ge meenten. OUDE NIEDORP. De rederijkers kamer „Molière" alhier, heeft in stu die genomen: „Ruth" tooneelspcl in vijf bedrijven of zes tafereelen door F. Stoei, waarvan de opvoering zal plaats hebben in Februari in het lokaal van den heer T. de Jong alhier, HOOGWOUD. In de j.1. gehouden vergadering van de zangverceni- ging „Zang en Vriendschap", is in plaals van den lieer Ds. D. N. Zuitlioff tot voorzitter gekozen de heer II. van Scheijen en de heer II. Bakker werd gekozen tot secretaris. De heer A. Rocker zai gevraagd worden als directeur op te treden. KOLHORN. Door den heer W". Vijn van Hoogwoud, werd Zon dag jj. alhier, in het lokaal van den heer M. Blom eene simultaan-seanoe in hot dammen gehouden, waar aan 20 personen deelnamen. Door hem werden gewonnen 14 partijen, 3 verforen en 3 remise gemaakt. BURGERBRUG. Een belangstellende schrijft ons het volgende: Zondag 22 Januari gaf de Gemengde Zangvciveni- ging alhier hare tweede uitvoering. Na een kort ope ningswoord van den directeur, dev heer J. P. v. cl. Ploeg, werd het lange programma van zangnummers en voordrachten met zang vlug en mooi afgewerkt. Wijl gelooYeu niet te veel te zeggen, als wij beweren, (lal ieder het mooi gevonden heelt; vooral de zangnum mers. En al mocht op een of ander al een kleine aan merking' niet ongepast wezen, toch kunnen wij vol mondig zeggen, dat deze uitvoering wèi geslaagd mag worden genoemd. Wij roepen dan ook het zangge- zelscJiap een hartelijk „tot weerziens" toe. De kolfbaan van den heer Biersteker was goed bezet. EEN FABRIEKSGEHEIM GESTOLEN. De vorige week Woensdag vonden loodgieters, die aan tiet werk waren op het dak van perceel Wijde Lom- bardsteeg 5 te Amsterdam, een gesloten houten kistje, waarvan het deksel met ccn glazen plaat overdekt was. Het kistje stond tegen een zijmuurtje op het dak. De loodgieters deponeerden hun vonds bij de politie. Deze opende de kist en vond er allerlei nieuwe kxlcrar- tikeien, riemen, ijveren slootjes, schroeven en werktui gen in. Een rechercheur ging informeeren bij verschil lende firma's liier ter stede en zoo kwam hij er achter, dat de inhoud van de kisl bestond uit boekbinders- materiaal, dal afkomstig was uit de fabriek van los bladige kantoorboeken. „The Bushong System Co.", Viietstraat 25. directeur de heer J. J. K. Ooms. De heer Ooms herkende zijn eigendom dadelijk. Dc kist be vatte de noodige onderdeden ter vervaardiging van kantoorboeken volgens een systeem, door den lieer Ooms uit Amerika ingevoerd en welk systeem reeds bij ver schillende groote Nederlands chc instclangen in gebruik is. Hoe kwam het kistje met de onderdeden op het dak van een huis in de Wijde Lombardsteeg? Het vermoc- (lelijk juiste antwoord op die vraag was niet moeilijk te geven. In het huis in de Wijde Lombardstecg, op welKS dak de kist gevonden werd, woonde een vroegere knecht van de fabriek aan de Viietstraat. Deze knecht werd enkele weken geleden met een getuigschrift door zijn patroon ontslagen. Daarna kwam- hij m dienst bij een andere fabriek van kantoorboeken hier tor slede. Het feil dat de kist op hol dak gevonden werd, ver moedelijk ter bescherming tegen den regen met ccn glazen plaat afgedekt, wijst er wel op, dat de knecht zich hij voorbaat heeft willen wapenen tegen de mogelijk heid van het vinden der kist hij een huiszoeking. Het gevonden kistje werd aan het politiebureau Over toom gedeponeerd en gistermorgen werd de vroegere knecht der „Bushong System Co.', een jonge man van 20 jaar door een rechercheur van dat bureau gear resteerd, terwijl hij bij zijn nieuwe patroon aan het werk was. In zijn woning in de Wijde Lomhardstceg werd een huiszoeking gedaan. waarbij o.a. verschillende stukken gevonden werden, die dc heer Ooms als zijn eigendom herkende. Ondanks deze aanwijzing bleef dc jonge man ont kennen. Van dal kistje, beweerde hij. niets af te weten. Hel Ieder beweerde hij te hebben gekocht; alleen er kende hij dat hij een schroef, die mede in zijn woning gevonden werd, weggenomen had uil de fabriek aan de Viietstraat. Toen nem op het onhoudbare van zijn ontkentenis gewezen werd ze [de de jonge man ten slotle.- „Beter dal er ééu achter gaat. dan drie". Deze uitlating moet in verband gebracht worden met het volgende: Nadat de aangehoudene zijn ontslag ge kregen had, namen ook dc meesterknecht der fabriek en een andere knecht hun ontslag. De politie vermoedde met een complot te doen te hebben om het geheim der rBushong System Co." te stelen en te gelde tc maken. Zij werd in dit vermoeden versterkt door omstandig heid, dat haar ter oore was gekomen, dat beidé man nen ook al getracht hadden het fabrieksgeheim daar ter stede te verkoopen. Gistermiddag weid ook in de woningen dezer beide laatsien, in de Wilhelminaslraat en de Ilaailemmer- poortbuurt, huiszoeking gedaan. Deze huiszoekingen le verde evenwel geen resultaten op en er werden ook geen termen gevonden, de beide mannen aan te houden. EEN LANDBOUW-HOOGESCHOOL. De gemeenteraad van Utrecht heeft aan den minister van landbouw, nijverheid en liandel een adres verzon den. waarin verwezen wordt naar liet wetsontwerp be treffende do stichting van eeno middelbare Nederland- sche landbouwschool te Groningen en een middelbare koloniale landbouwschool te Deventer, waardoor zou worden tegemoet gekomen aan het aan de Wagcning- sche school heerschende plaatsgebrek. Adressant beroept zich op het advies der ineenschake- lingscommissie om een landbouw-hoogesühool te vesti gen in of in de onmiddellijke nabijheid eener universi- tcitstad en uit de meening. dat Utrecht daarvoor bijzon der geschikt zou zijn. Dc gemeenteraad te Utrecht ver klaart zich daarom bereid aan liet rijk kosteloos af te staan voor den bouw van een landbouw-hoogesdiool te 'Utrecht, een terrein van 4 ;i 5 hectaren gelegen aan den Amslerdtihischen straatweg en voorts de voor bouwkosten benoodigdc gelden voor te schieten, alsmede dc electrische gemeentetram lijn door te trekken tot de plaats, waar de bouw zal geschieden. Een afdruk van het adres is gezonden aan dc leden van ide beide kamers der Staten-GeneraaJ. TRAMONGELUKKEN. Zaterdagavond is op het kruispunt Weteringschans en Vijzelstraat te Amsterdam een man, die aan den verkeerden kant op een tramwagen van lijn 10 wil de springen, door eentramwagen, komende van eene tegenovergestelde richting gegrepen en overreden. Zijn .linkerdijbeen werd nagenoeg verbrijzeld, en het andere dijbeen bekwam een gecompliceerde breuk. Hoe wel den gewonde onmiddellijk hulp werd verleend door een in de nabijheid wonend geneesheer, is hij gisteren in het Wilhelmina-gas thuis, waarheen hij' per automo- bielziekcnwagen was overgebracht, overleden. Ook op den Dam is Zaterdagavond iemand overre den. die op een in beweging zijuden tramwagen wil de springen. Nu te Amsterdam door de tram een zoogenaamden snel-dicnsl is ingevoerd, mag het publiek wel dubbel -voorzichtig zijn. MOORDAANSLAG. In een korte spanne tijds heeft zich Zondagavond, omstreeks 10 uur, op de Markt te Maastricht, een betreurenswaardig geval afgespeeld, dat vermoedelijk weer het leven zal kosten aan den getroffene. De drank moet, helaas, aan dit ernstig geval ook weer niet vreemd zijn. Zekere Ch. Merckelbach, oud 27 jaren, wonende Lantaarnstraat, aldaar, kwam tegen 10 uur uit de Koevliegenstraat; op de Markt bevond zich zekere P., schoenmaker, wonende Akenersteenweg. Er moe ten tusschen hen beiden enkele harde woorden zijn gevallen; P. zou, naar beweerd wordt, zelfs geroepen hebben,: „Kom hier, dan steek ik je kapot!" De ruzie zou ontstaan zijn, dewijl Merckelbach P. voor acht centen zou hebben bedrogen. Enkele oogenblikken later werd Merckelbach in 't onderlijf gestoken. Per politie-brancard is hij naar Calvariënberf? overgebracht. Daar werd geconstateerd dat M. een diepen steek in den onderbuik had ber komen. In Wijk werd nog denzelfden avond aangehouden als vermoedelijke dader de bovengenoemde schoen maker P. Hij had nog iu een café in de Brugstraat een glas bier gedronken. P. ontkent pertinent alle schuld aan de misdaad; een mes of een ander scherp voorwerp is niet op hem bevonden. De commissaris van politie leidde zelf het eerste onderzoek en is tot na middernacht in Calvariënberg geweest, om M. zoo mogelijk, een verhoor af te nemen. De toestand van M. is zeer ernstig; de doktoren vreezen voor inwendige complicaties. De verdachte is gehuwd en vader van een groot gezin; het slacht offer is ongehuwd. KOOLVOORRAAD. De voorraad kool bij de bouwers in de afdeeling St. Maarten van de Land- en Tuinbouwver. Langedijk en Omstreken bedroeg: geel le soort 8500, 2e soort 23100, 3e soort 21000. 4e soort 16400. wit le soort 5500, 2e soort 10100, 3e soort 11000, 4e soort 9800; rood: le soort 19000, 2e soort 39400, 3de soort 43800 en 4e soort 44500. NOORD-HOLLANDSCHE VARKENSFOKVEREE- NTGING. Vergadering op Maandag 6 Februari 1911, des mor gens tien uur in het café Central te Alkmaar. Onder de punten ter behandeling komen voor: Verkiezing van een üd van het Hoofdbestuur in de plaats van den heer Sikkes. Verkiezing van een voorzitter. Begrooting 1911. Vaststelling sa laris voor administratie en inspectie voor 1911. Voorstellen van het Bestuur: a. Het financiëel steu nen van door de afdeelingen te houden keuringen in 1911. b. Het toekennen van belooningen aan de se cretaris en controleur, die zich bijzonder onderschei den. c. Het houden van mestproeven. d. Het aankoo- pen van beerbiggen. HET VALSCHE ENGELSCHE GOUD. Eenigcn lijd geleden werd een goudsmid te Am sterdam opgelicht door een bezoeker, die hem een zoogenaamd gouden Engelsch vijfpondstuk verkocht voor f 60 .terwijl later bleek dat hot slechts een verguld Engelsch vijf-shilling-sluk was, waaromheen een gou den randje was gezet. Een dergelijk geval van bedrog heeft zich Zaterdag avond aldaar voorgedaan. Een bewoner der Kanaal straat kocht op het Stationsplein van een man, een bekende figuur uit. de inbrekers wereld, een „gouden" horlogeketting met een „gouden" Engelsch vijfpond stuk als aanhanger voor den, prijs van honderd gulden. Later bleek het „koopje" oen doublé-ketting te zijn met een verguld vijf-shilling-stuk als aanhanger. 395ste Staatsloterij. 5de KLASSE, 5de TREKKING. HOOGE PRIJZEN, f 1000: 11862, 13720, 20859. f 400: 1307, 1479, 6252, 6658, 9960, 171 61, 20646 f 200: 595, 2604, 3006, 12559, 17431. f 100: 1100,, 7302, 9398, 10144, 11647, 12601, 15190, 19585, 20379. Prijzen van f 70. 29 2172 4556 7676 10090 12S29 15875 1S542 42 296 619 762 479 S47 S84 738 139 302 911 788 481 13064 977 819 251 334 967 820 492 216 16069 923 263 430 5004 855 566 393 125 939 349 565 61 8195 714 703 210 953 361 598 136 372 750 999 225 19138 513 627 189 447 768 14056 247 154 534 756 317 542 836 216 329 226 547 776 458 607 925 552 514 401 637 782 465 676 11003 696 555 460 693 853 484 733 234 774 619 626 747 894 534 846 333 786 629 855 773 906 542 9102 367 809 699 931 877 3013 691 120 446 885 744 20004 1001 27 959 254 608 975 774 18 43 49 6026 403 648 15049 873 35 502 212 56 465 798 61 17159 136 37'.» 445 86 469 973 66 189 179 387 483 199 569 12034 183 223 232 438 084 336 635 53 215 252 357 451 721 395 716 65 249 261 401 580 921 660 740 106 334 311 478 779 4136 7264 786 333 353 328 616 785 328 270 811 377 385 355 860 879 376 374 816 467 403 571 971 8S7 468 489 849 634 434 972 967 497 615 938 647 527 18054 2124 50 0 666 10033 672 675 190 Gemengd Nieuws. EEN DIE ER GEKOMEN IS. Sir James Bailey, onlangs te Londen gestorven, was het type van den Engelschen selfmade-man, die niettegenstaande ongunstige omstandigheden van ge boorte en opvoeding alleen door eigen kracht tot rijkdom en aanzien komt Hij is als ridder (Knight), als millionnair, als stichter van een der voornaamste Londensche clubs, nl. van de „Constrtutional", in een eigen huis, in een der voornaamste kwartleren van Londen gestorven. Toch was hij zijn levensbaan als kellner aangevangen. Omstreeks 1840 begonnen, maakte hij zich als kellner met een klein kapitaaltje spoedig zelfstandig en opende in South Kensington een logementje,»- dat het begin werd van zijn verder succes. Want door zijn energie bereikte hij, dat uit „Baileys Ho tel" langzamerhand een geheel complex van hotels ontstond, die hem tot een vermogend en invloedrijk man maakten. 2ulk een ontwikkeling der dingen heteekent in Engeland gewdonlijk de weg naar de politiek. Zoo duurde het ook niet lang of Baily werd in het Lager huis gekozen, waar hij weldra een niet onbeduiden de rol vervulde. Zijn, medeleden kozen hem, wegens de ervaringen, in zijn vroeger beroep opgedaan, in de Keuken-commissie van het Parlement, waarin hij op voortreffelijke wijze voor het lichamelijke welzijn der Parlementsleden zorgde. Hij was een overtuigd Unionist en de partij verliest in hem een harer verdienstelijkste veteranen. Koning Edward, die voor self-made men steeds een bijzondere voorliefde gevoelde, benoemde hem tot „Knight" (ridder) en opende voor hem de deur van de Cari- ton-club, in welker ledenlijst de oudste namen van Engeland vermeld staan. Zijn bezittingen gingen over op zijn zoon, die majoor bij de Britsche cavaJerie is. BRAND. Een geweldige brand heeft drie huizen te Dinant in de asch gelegd, waarbij twee vrouwen in de vlam men omkwamen. Woensdagnacht bemerkten eenige personen, die uit een herberg kwamen op de Grande Place gelegen, dat er brand was uitgebroken in een garen- en band winkel daar dicht bij. Onmiddellijk maakten zij alarm, doch het vuurgreep zoo snel om zich heen, dat weldra de winkel met de beide aangrenzende wonin gen een vlammenzee was. De dienstbode van den winkelier sprong uit een raam van de tweede verdie ping en liep ernstige kwetsuren op; de eigenaar zelf wist zich, hoewel met gevaarlijke brandwonden over dekt, te redden. Eeu zeventienjarige inwonende winkeljuffrouw echter durfde den sprong uit het ven ster niet te wagen en kwam jn de vlammen om. Het zelfde lot onderging de bewoonster van het aan grenzend perceel, die eerst de straat was opgevlucht, doch later weder in haar woning terugkeerde om haar effecten te redden, welke zij bewaarde tusschen de matrassen van haar bed. Terwijl de menschen op straat haar in haar slaapvertrek zagen heen en weer loopen, viel een gedeelte van het dak in, zoodat haar de terugweg werd afgesneden. Geniesoldaten, uit Namen ontboden, zijn terstond aan het werk getogen om de overeind gebleven mu ren neer te halen en de lijken te bergen. Op de plaats waar het huis van de levend verbrande vrouw Tétry had gestaan, vonden de soldaten na lang zoe ken eenig geld en een pak halfverkoolde geldswaar dige papieren. Ook moeten verschillende oude schil derijen en andere kostbare antiquiteiten zijn ver brand. GROOTE ETERS. Men hoort tegenwoordig van medische zijde dikwerf de opmerking dat de meeste menschen te veel eten. Doch dat ook vroeger het geslacht der veelvraten vooral in Engeland welig tierde, bewijst het volgende verhaal dat wij uit een Engelsch blad overnemen, In Kent moet het eetvermogen in vroeger tijd op zeer hoog peil gestaan hebben. Een zekere Nicholas Word de geschiedenis heeft den naam van dezen bewonderenswaardigen eter be waard at een geheel varken op en als toespijs een 30 dozijn duiven. (Wie het maar gelooven wil.) Withal, een vriend van den dichter Taylor, ging met dezen laatsten een weddenschap aan. dat hij zooveel pudding zou eten als de Theems op een zeker punt meters breed is. Den uitslag van deze weddenschap vermeldt heit blad niet. Dat ook in Duitschland sterke magen worden aan getroffen, bewijst het volgende verhaal. Een pakjesdrager at achter elkaar op: zes lams- coteletten, twaalf eieren, een gans, een eend, zes pond aardappelen en 22 pond hooi. Deze laatste spijs werd niet dan met groote moei te naar binnen geslagen, hoewel de man het hooi eerst tot asch liet verbranden en toen tusschen zijn aardappelen mengde. Doch alles ging naar binnen en de weddenschap, waaraan groote prijzen waren verbonden, werd door den uitgehongerden dienstman gewonnen. BOERENBRUILOFT. In de Lokal-Anzeiger wordt bericht over een merk waardige boerenbruiloft, die te Schonstedt in Boven,- Beieren is gevierd. Bruid en bruigom, beide welge stelde lieden, hebben geen enkelen buurman of familielid uitgenoodigd, maar alleen de armen uit hunne gemeenten. De historie wil dat het een zeer vroolijke bruiloft is geweest, DE KOUDE IN ITALIÖ. In Noord-Italië houdt de winterkoude, die in het begin van het jaar plotseling met storm en sneeuw 'inzette nog steeds aan. In Turijn heerschte dagen lang een laagste temperatuur van 14 tot 15 gr. en een hoogste temperatuur van 2 gr. Over de geheele oppervlakte doet zich de vrieskoude gevoe len. Sedert 1878 is zulk een scherpe koude niet voor gekomen. De waterleidingen zijn gedeeltelijk bevro ren, de electrische geleidingen verbroken, zoodat hier en daar de fabrieken wegens gebrek aan drijfkracht den arbeid moesten staken. Te Rome is de winter niet zoo streng als in het Noorden, maar het is er toch ongewoon koud. Sedert eenige dagen daalde de thermometer beneden het vriespunt, maar op den dag verzacht de zon de koude. In de hoogere omgeving van Rome ligt de sneeuw nog die 2 en 3 Januari is gevallen en een zoo uitgestrekt sneeuwpanorama als thans hebben de Romeinen zeker in geen 20 jaren gezien. GENEZING VAN JICHT. Te Londen doet dr. Macaura van zich spreken door zijne genezingen van jicht enz. Hij beweert de pa tiënten van hunne kwaal af te kunnen helpen, zoo lang hunne gewrichten niet verdroogd en samenge groeid zijn. Bij de behandeling gebruikt hij een mas sage-werktuig, dat eenige duizenden malen iu de mi nuut op het lijdende lichaamsdeel tikt. Zoodoende wordt de kalkafzetiing los gemaakt. Tot de patiën ten, die met goeden uitslag behandeld zijn, behoort de vrouw van Lord Roberts. WUliam Stead onderzoekt de zaak nu met behulp vau er 11 geneesheer. Deze dokter heeft zes patiën ten ul'éekozen, die de behandeling zullen ondergaan. Na zes maanden zal Stead verklaren, of zij al of niet genezen zijn. Na de eerste behandeling, die in het openbaar verricht is, vertoonden al deze patiën ten roeds teekenen van beterschap. DE RAMP VAN I)E U. 3. DARMSTADT, 22 Jan. Hedenmiddag 2 uur liad hier de begrafenis plaafs van kapitein-luitenant Fiseher, com mandant van de „U. 3". Fr waren 10,000 belangstel lenden. De Keizer, dc groothertog en prins Albert van Pruisen waren vertegenwoordigd. liet officierscorps nam aan de plechtigheid deel, evenals tien marine-officieren uit Kiel. onder wie twee geredde officieren van de „U .3". ENGELSCHE MATROZEN GEDOOD? PARIJS, 21 Jan. De Echo de Paris ontvangt een telegram uit Konstan lino pel. meldende, dat Engeische matrozen, die te Dubaya aan wal waren gegaan, in botsing kwamen met de bevolking, doordat zij MuzeL mansche vrouwen beleodigd hadden. Er zouden ver scheiden matrozen gedood zijn. Een oorlogsschip zou. volgens het bericht, Dubaya bombardeeren. (Waar Dubaya ligt is niet bekend.) SPOORWEGONGELUK, LONDEN, 23 Jan. Hedenmorgen had een botsing plaats op dc Taf Vale spoorweg bij Ponlypridd, tusschen J een passagiers- en een kolentrcin. De voorste wagens dor i treinen werden in elkaar geschoven, de anderen vei-

Schager Courant | 1911 | | pagina 2