Alltmci Bitlis- Mmteitie- LuUiivlIii De Gezelschapsjuffrouw. Woensdag 1 Februari 1911. y SCIA&EB 55ste Jaargang. No. 4851 Dit nummer bestaat uit 1 blad. Bekendmakingen. (lEMEKNTE 8 1HA G F, KIEZERSLIJST. De Burgemeester der Gemeente Schagen. Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet, Noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit, om. zoo zij in eene andere Gemeente over het laatst verloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastin gen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer gemeenten té za- men, tot een bedrag van ten minste eén gulden daar-1 t van door overlegging der, overeenkomstig het bepaal- i de bij artikel la oer Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den loden Februari a.s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststel ling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggege ven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoo- digd daarvan vóór den loden Februari a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leg gen. waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een aoor den Ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te ge ven duplicaat daarvan een opgpaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bevyjjze van het gemeenschappelijk bezitv worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebben den teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer ge meente, die krachtens artikel lb deraelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uilgenoodigd daarvan vóór den loden Februari a.s. aangifte te doen. Wie tot deze "aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende: ART. 1. De leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal worden gekozen door de mannelijke in gezetenen des Rijles, tevens Nederlanders, die don leef tijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene I of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aange slagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de i belasting op bedrijts- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de per- sonéele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72); of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een h uis of een gedeelte van een huis. waarvoor met of 'zonder bijbohoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet ge voegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde ge meente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen; of. krachlens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van teil minste 24 kubieke Meter in houd of 21000 kilogram laadvermogen; 2o. dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, open bare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is ver meld in de bij deze wet gevoegde tabel; of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzon dere instelling verleend pensioen of verleende lijfren te van gelijk bedrag. met aien verstande dat voor hen, die in beide ge- Feuilleton. 3. NOVELLE VAN HöCKER. Maar al mijne pogingen om mijne dochter Hertha een geschikte betrekking te bezorgen, waren tot nu toe vergeefseh. Ons laatste geld is uitgegeven, en gij zijt mijn laatste toevlucht. Gij hebt u van mij afgekeerd, misschien keert uw hart nu wel tot mij terug. Red mij en mijn echtgenoot en kind geef mijn kind werk red ons van den ondergang. LOUISE STEIN. Domplaats 5, links, 3 hoog. HOOFDSTUK IV. ,,Bes!e Egbert, ik 'heb vanavond met veel ambitie er was niets beter le doen de courant doorgelezen. Met de geboorteadvertenties ben ik begonnen en zoo het verdere. Heel belangwekkend, dat beloof ik je. Zoodoende ben ik ook alle advertenties gepasseerd, van juffrouwen die zachtzinnig, netjes, beschaafd waren, en die zich allen aanboden voor de een of andere be trekking. juist uitermate geschikt voor hare capa citeiten. En zoodoende jongehef las ik ook een aan- bieding die mij wel geschikt leek voor de nieuwe j'uf- frouw die tante Georgine noodig heeft. Damp laats no. 5, drie trappen hoog, daar is de bewuste juffer. Deze |t kleine moeite wil je voor je weldoenster wel doen. Ik denk dat deze gelegenheid om je weer eens ver- dienstelijk te maken, door jou met beide handen zal worden aangegrepen. Je neef Frils". Zoo luidde de inhoud van een brief, die Egbert reeds op den eersten dag van zijn aankomst in de residentie ontving. Daar hij natuurlijk nog geen ge- f> schikte opvolgster voor mejuffrouw Schröder had ge- f vonden, zobesloot hij hetgeen zijn neef van hem I verlangde maar uit te voeren en naar het opgegeven adres te gaan. De armoedige hof die hij door moest en de kale en versleten trap. deden hem afvragen of hier wel iels allen verkeeren, zoo noodig. ter bereiking van liet vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en dc lijfrente worden samengeteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100,(nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50,ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene ge meentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoon lijk beid bezit tende vereeniging, van eene naaraiooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stiêii- ting; Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vo rige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zóó lang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeen te. .waar zij gevestigd zijn. een waarborgfonds van f 25000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedepo neerd. 4o. dit zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aange wezen bij KHfccmeencn maatregel van bestuur en in ver band staande ynet de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling ton eenige betrekking of de Uitoefening van eenig bodfiÉ of beroep. ART. 2. tjBtaer hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren Jfiebben bereikt, verstaat deze wet hen, die den leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag ^rSrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haret^föo; die van minderjarige kinderen wegens goc<lcrciL \#5a|vaii -hun vader het vruchtgenot heeft voor hupnen valer, - Aanslagen iii dff Kitts directe belastingen, waarvoor eerst na 31 Dcccmheiyran het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is --mtgojKikt, blijven voor de toepassing van het bepaaldo^tlj art. 1 buiten aanmerking. .'Vanslagen grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den incde-eigenaar, wiens naam niet bij den aan slag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-opeen ten verstaan. Aanslag in de vermogens- bedrijfs- of personeele be lasting geeft geeiie aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aan gifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contri butie aan eene coöperatieve bou wverecniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaaxhuur door (deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. lb.. 2o., eerste lid, worden vrije woning of inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het ge deelte der gemeente, waar zij genoten worden, ver meld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat. vermeid in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aan zien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feest dagen. of voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tjjd jnedo- geteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien geduren de dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was Opge heven. Indien het inkomen, bedoeld in art. lb, 2o., als vast week-, veertiendaagsch maand- of jaarloon is ge noten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van hot inkomen, bedoeld in art. lb, 2b.. een tijdelijke ongevallen ren te wordt ge noten, wordt deze. zoolang zij woidt genoten, in reKe- ning gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. lb., CODRABT. 2o.. der vrouw geldt voor haren man, dat van de in wonende minderjarige kinderen voor de helft voor hun nen vader. Indien gedeelten ccncr gemeente in de bij deze wét gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de 'yens lusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde (Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens art. 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voor komen, hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaat sing op die lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde vaartuig bewonen; "_[]J j 2o. genot van pensioen of lijfrente; 3o. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaar bank; 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wél noodig voor hen. wier plaatsing op de lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari .hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde» huis of hetzelfde vaartuig bewonen; of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon; in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkocren in hel laatste onder Np. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aan- gifle-biljel ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kies wet. is. voor zoover de Gemeente Schagen betreft, het volgende bepaald: Huurprijs f 1, minimum-inkomen f 300, vrije wo ning of inwoning f 37.50, vrije kost en inwoning f 200. De formulieren tot 't doen van aangifte zijn koste loos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De in gevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtne ming van het volgende voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde 't opschrift: ,.Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de Woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening. i Schagen. den 28 Januari 1911. De Burgemeester voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. Binnenlandsch Nieuws. OOK DAT NOG. In Den Haag rijdt men gramophonen op straat rond bij wijze van straatorgels. Nu wordt 't eerst goed: dat martelding niet alleen voor open ramen en op veranda's, maar vierkant de straat op. zegt het „N. v. d. Dé' I VERKIEZING TE SNEEK. I Door de vrijzinnige kiesvereeniging te IJlst is be sloten de cand'datuur van ds. A. van der Heide voor lid der Tweede Kamer voor het district te steunen op grond, dat genoemde candidaat is voorstander van Slaatspensionneering en bekend met de toestanden in Friesland. GEMEENTERAAD HOOGWOUD. i Vergadering van den Raad der gemeente Hoogwoud gehouden op Dinsdag den, 31sten Januari 1911, des voorm. 11 uur. Voorzitter Burgemeester Breebaart. Allen present Voorzitter opent de' vergadering en constateert met genoegen, dat de heer Van Diepen, die op de vorige bijeenkomst afwezig was wegens ongesteldheid, thans weder, hersteld en present is. De notulen worden wijders gelezen en goedgekeurd, i Aan de orde wordt allereerst gesteld, (het punt, waarvoor deze vergadering voornamelijk is belegd, dat is het vervolgen van de behandeling van het ko hier van den Hoofdelijken Omslag, nog even ter zijde stellende) de door den heer Jb. Helder aangevraag de ontheffing van 't bepaalde bij art. 48 der ge meentelijke Bouw- en Woningverordening. Den aan vrager is gelegenheid gegeven om oen nieuwe toeke- ning in te zenden. En daaraan is voldaan; or is eene nieuwe toeke- iiïng ingekomen. Daarop is wederom het advies ge vraagd van den gemeente-opzichter, den heer Vla ming. Deze verklaart, dat de topgevel nog 20 cM. to hoog is volgens deze teekening, om te worden toe gelaten. Dus zal de topgevel 20 cM. moeten worden verlaagd, of anders zal men daarvoor een hoe!steens gevel moeten optrekken. Voorts is de trap te stijl, waardoor men in strijd komt met het bepaalde bij art. 25, 3e alinea. Einde lijk was er nog een punt van overweging aangaande den aan te brengen schoorsteen, volgens des opzich ters advies. Voorzitter verklaart dat de heer Helder om ont heffing vraagt voor art. 48, maar waar't nu feitelijk om gaat houdt verband met art. 49. En tot het ver- leenen van ontheffing daarvan mist de Raad de be voegdheid. Op 's voorzitters voorstel wordt nu met algcineene instemming de zaak ter afdoening gesteld in handen van B. en W. Volgt een schrijven van den heer H. J. K. r. d. Steen, Burgemeester van Opmeer, die het Gemeente bestuur van Hoogwoud daarin uitnoodigt om eene vergadering bij te wonen, die op 8 Februari, 's mor gens 10 uur, te Opmeer zal worden gehouden in het café van den heer Jacob Schotsman. In die bijeen komst zal de wenshelijkheid worden besproken tot aansluiting door Opmeer en omliggende gemeenten bij de voorgenomen oprichting der Electrische Centrale voor de Streek en omgeving. Voorzitter vindt het een mooi teeken des tijds, dat men hier ook al over deze dingen begint te denken en dat de kleine gemeente Opmeer daarin reeds voor gaat. Er is al reeds sprake van geweest, om de zeven gemeenten Hoogwoud, Sijbecarspel, Wognum. Obdam, Hensbroek, Spanbroek en Opmeer uit te noodigen. De heer Hartog zou het uit een beleefdheidsoog punt wel goed vinden er een paar afgevaardigden uit den Raad heen te zenden. De heer Kooij stelt de vraag, of er licht in, is te zien, dat we ons aansluiten. I Voorzitter vindt dat dit wel blijken zal op de ver- gadering. Als we er niet heengaan, weten we er ook niets van. Gaan er een paar afgevaardigden heen. zooals de heer Hartog al in overweging geeft, dan hooren wij het een en ander. Ook zouden wij allen wel er heen kunnen gaan. "t Is immers vlak bij. De heer Vijn zou wel willen weten hoe de plannen zijn, ook in verband met de kosten. De heer Hartog veronderstelt, dat oj> 'de vergade ring wel zal blijken of ze willen dat Hoogwoud in de kosten van onderzoek bijdraagt. Spreker hoort met genoegen,, dat er zich reeds verscheidene raadsleden voornemen om heen te gaan, maar wil graag dat er een paar der heeren zich bepaald als afgevaardigden beschikbaar stellen. Voorzitter meent ook, zij vragen of wij er willen komen en daar behooren wij aan te voldoen. Spre ker kan overigens thans alleen maar aanbevelen om die vergadering te bezoeken. Zelf zal hij er heen gaan. Volgt de rondvraag. De heer Koorn brengt een punt ter sprake, waarover al meer is gesproken, nl, de boomen bij de woning van Jan Slot, in 't begin van het wegje vanaf Aartswoud naar de Gouw. 't Is daar eeu korte draai, de weg is smal, 't is in éen woord een gevaarlijke hoek te noemen. Spreker zou die boomén, die daar geen nut doen en waarvoor de eigenaar niets haalt, gaarne weggeruimd zien. Vele klachten hoort men er over en je kunt daar ter plaatse ook niet vooruitzien naar wat er op den weg in aantocht is. Voorzitter oordeelt, dat als de boomen, last ver oorzaken, het dan aanbeveling verdient, dat ze weg genomen worden. B. en W. zullen den toestand op nemen en zien wat zij met goeie woorden kunnen klaar krijgen en trachten de zaak in der minne te schikken. Voorts verklaart de heer Koorn. dat in de nabij heid van het brandspuithuisje een vijftal nieuwe boo men noodig zullen zijn. Ook de heer Hartog heeft een boom op 't oog, die door een nieuwe dienj. te worden vervangen. I Voor een en ander zal worden gezorgd. Niets meer in openbare vergadering te behandelen zijnde, volgt sluiting daarvan onder dank. om voorts over te gaan in besloten vergadering, voor behan deling van het kohier voor den Hoofdelijken Omslag; geschikts zou zijn te vinden en bijna was hij terugge keerd. Maar nu hij eenmaal den verren weg had afgelegd, besloot hij maar tot de derde verdieping te gaan en klopte hij daar weldra aan een deur. Zacht werd deze geopend en Egbert stond voor een meisje van verblindende schoonheid. Het blonde haar, dat haar in dikku strengen op den rug hing, was goud-blond. Haar gelaat was fijn en onberispelijk van lijn en vorm. Zij had heerlijke blauwe oogen en donkere wimpers n wenkbrauwen. De trek van leed en kom mer. die over het gelaat .lag, gaf daaraan iets pikants. Het jonge meisje wierp een angstigen blik op een slapei.de gestuite, die op twee naast elkaar geplaats te stoelen rustte, het hoofd door kussens onder steund. Het was een man, wiens ouderdom moeilijk te be palen viel. Het doodsbleeks, vermagerde gelaat wees op een langdurige, sloopende ziekte. Trots dat alles was het nog best te merken, dat de zieke in zijn gezonde dagen een interessante figuur was geweest. Het moest bepaald de vader van het meisje zijn. Egbert begreep den angstigen blik, dien zij op den slapende wierp. Zacht sprekende zette hij haar het doel van zijn bezoek uiteen. Een straal van vreugde blonk eensklaps in haar oogen. En toen Eg bert het hooge salaris noemde dat aan de betrekking was verbonden, drukte zij haar beide handen tegen het hart, als was het geluk dat haar gebracht werd, te veel. Egbert gaf het jonge meisje dat zich aan hem had bekend gemaakt als Hertha Stein, den raad i zich zoo spoedig mogelijk op den Tulpenhof aan te melden. Egbert gaf aan het meisje een warmen aanbeve lingsbrief voor zijne tante mee. Hertha dankte hem hartelijk voor het vertrouwen dat hij in haar stelde en vertelde hem, hoe haar ar men vader door ramp op ramp getroffen was. Eerst een brand in zijn nieuwe fabriek, die hem dwong eenige maanden zijn arbeid te staken, dan een leve rantie die duizenden kostte en eindelijk het faillisse ment van eenige groote firma's, die schulden bij hem hadden. Door al die zware verliezen wat angstig ge worden, zeide de bankier haar vader zijn crediet op, en dat juist op het oogenblik dat hij het 't meest noodig had. Hiermede was zijn lot beslist en, het kwam ook tot zijn faillissement Eindelijk had een ziekte hem beroofd van zijn betrekking, die hij als boekhouder had en wat het eenige bestaan van de familie uitmaakte. ;,Ik heb het wel gedacht," zeide Egbert, „dat u niet bent groot geworden in een omgeving als deze. en dat die vermindering het gevolg moest zijn van een ongeluk. Is er geen hoop dat uw vader zal herstellen?" vroeg Egbert. „De dokter geeft de beste hoop. Hij zegt, dat het gebruik van zeebaden vader bepaald weer gezond zal maken, maar Met een smartelijk lachje brak Hertha dezen zin af. „Het spijt mij heel erg, dat mijn moeder nu juist afwezig is," zeide zij van onderwerp veranderend. „Zij zal morgen eerst thuis komen. Tot zoolang moet ik hier blijven en kan ik niet naar uwe tante gaan. Ik kan vader niet alleen laten." Egbert nam nu afscheid en wenschte Hertha een tot weerziens toe op den Tulpenhof. Den volgenden mo g.n keerde do moeder van Hertha van haar tocht terug. Zij had in een naburig stadje gesolliciteerd naar de betrekking van huisbewaardster in een meisjesschool. Maar zij was de vier-en-twintüps'e die zich aanmeldde en de keus was eigenlijk reeds gevestigd. Haar bedroefde gelaat klaarde evenwel vlug op. toen zij hoorde welke goede vooruitzichten zich voor Hertha voordeden. Maar het kaartje van Egbert en het adres van den Tulpenhof maakten haar zeer nadenkend. Hertha bemerkte dit wel, maar schreef het toe aan de op handen zijnde scheiding. Ook wist zij, dat haar moeder haar laatste geld had uitgegeven voor haar vergeefsche reis en nu zag zij er zeker geen kans in om het noodige gjid voor een reis naar den Tul penhof bij elkaar te krijgen. Hierbij kwam nog, dat Hertha zeer slecht in haar garderobe zat. Hoe moest zich dat alles redden. Daar kwam iemand de trap op en maakte een eind aan al die overwegingen. Het was de postlooper. Hij was in. dit huls een zeldzame bezoeker en al bracht hij soms nog eens hel een of ande-, zoo was hel een afwijzende beschikking op de een of andere sollicitatie. Nu bracht hij een aangetee- kenden brief, voor welken mijnheer Stein als ontvan ger moest teekenen. Toen zijn vrouw den brief had geopend, kon zij ternauwernood haar oogen gcioóven. Er lagen vijfhonderd gulden aan banknoten voor haar. Zij geloofde eerst dat de post zich vergist had, maar i het adres was te nauwkeurig. Zij kon <ie letters haast niet lezen, zij dansten haar voor de oogen. Toen nam Hertha den brief en las met haperende stem het vol gende: i ..Geëerde heer Stein. Een oude schuldenaar, die I zien er weer bovenop heeft gewerkt, doch liever on- genoemd wenscht te blijven, zendt u liet bijgaande geld, gaarne als hij daarmede een deel van zijn schuld aan u afdoet." Alle drie keken elkaar aan. Wie het meest ver wonderd was, was moeilijk te zeggen. Stein was door zijn ziekte zeer kort van memorie geworden en wist zich dus niets meer te herinneren van een ouden sehu'd. Doch Hertha riep uit: „Dat geld komt van nie mand anders dan van dien mijnheer, die hier gisteren is geweest! Ik weet het, mijn hart zegt het mij! O. hij kijkt zoo edel en nobel uit zijn oogen en een innig medelijden met ons sprak uit zijn geheele we zen. Ik heb hem verteld hoe vader in het ongeluk is geraakt, doordat andere firma's hem haar schulden niet betaalden en nu heeft hij deze manier te baat genomen, om ons uit de ellende te helpen. Ik heb hem ook verteld, dat alle hoop bestond, dat vader weer beter zou worden, als hij naar de zee kon gaan. En toen keken zijn oogen zoo vriendelijk. Gis ter begreep ik maar niet wat dat beteekende, maar nu weet ik het wel. Toen reeds had hij het voor nemen om ons te helpen." „Maar mogen wij dit geschenk van een vreemde dan wel aannemen?" Hertha bemerkte niet den weemoedigen, ernstigen trek, die zich vertoonde op het gelaat harer moe der. Zij knielde voor den zieke neer en streelde zijn vermagerde handen. „Nu zult ge weer spoedig beter worden, vader. God heeft ons een engel uit den hemel gezonden. Ik voel het, dat vanaf dit oogenblik alle ellende voor bij ia." Wordt vervolgd. irnrnrnirnr: _i_

Schager Courant | 1911 | | pagina 1