RAAI) VAN WINKEL. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Winkel op Dinsdag 31 Januari 1911. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de heer J. Breebaart Kzn., die met kennisgeving afwezig is. De voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezige leden welkom, waarna de notulen der vo rige vergadering worden gelezen, en onveranderd goed gekeurd. In verband met het in de vorige vergadering beslo tens deelt -de voorzitter mede: lo. dat ten opzichte van de brandweer de volgende maatregelen zijn ge troffen: door Burgemeester en Wethouders zijn be noemd tot brandmeester de heer J. H. B. Buthfer, tot officier over het materiaal, de heer W. Zwaan en tot officier-pijpvoerder de heer J. Schuijt. Vervolgens is een schrijven ingekomen van de voor malige Vrijwillige Brandweer, dat, hoewel behoorende bij B. en W-, gericht is aann den Raad, doch daarin staat iets, dat. de voorzitter wenscht mede te doelen. Naast de mededeeling van het overgedragen materi aal en. het batig saldo harer rekening, wijzen zij erop dat in de vorige vergadering van den Raad is gespro ken dat de gemiddelde kosten der Vrijwillige Brand weer hebben bedragen pl.ru, f 180, Volgens hunne rekening zou dit slechts f 113.11 geweest zijn. De voorzitter wijst er op, dat deze opmerking niet juist is. In de vorige vergadering werd, toen gespro ken v.erd over de aanschaffing van een motorspuit, een. overzicht gegeven van de kosten van de tegen woordige brandweer, aan subsidie en kosten van be diening. en die hebben gemiddeld bedragen f 181.47, dit waren dus de kosten van de brandweer en niet de kosten van de vrijwillige brandweer te Winkel. £o. Dat in de vorige vergadering werd besloten een ouderwijzer op te roepen voor de school te Winkel, en het bezit der akte Wiskunde tot aanbeveling zou Strekken, 't Is echter gebleken dat de heer A. Eg- mond, onderwijzer aan de school te Winkel, in het bezit is van een akte Wiskunde en het daardoor over bodig is nog iemand met zoo'n akte op te roepen en stelt voor het in de vorige vergadering beslotene terug te nemen en een gewone oproeping te doen, waartoe wordt besloten. So. Dat achter de woning van den rijksveldwachter H. van het Kaar een boet is gezet, doch dat de kosten daarvoor, geraamd op f 100, met een bedrag van 20 a 25 gulden zullen zijn overschreden. Het meerdere bedrag wordt goedgevonden. De voorzitter deelt mede, dat de wegwerker Aris Bakker plotseling is overleden, en omtrent de vraag op welke wijze in zijn betrekking zal worden voor zien, wordt besloten, een oproeping te doen van ge gadigden. Straatverlichting. De heer Over had in de vo rige vergadering op zioh genomen de verlichting in de Wee re eens na te gaan, wat betreft de plaats der lantaarns, en deelt mede, dat met een klein© verplaat sing van éen lantaarn misschien iets te verbeteren is. maar overigens acht hij het wenschelijk den toestand zoo te laten. De heer Wit acht dit onvoldoende en zag liever een lantaarn meer geplaatst en stelt voor de bestaan de lantaarns te laten staan en er een nieuwe bij te zetten. Het voorstel van den heer Wit in stemming ge bracht, wordt met vijf tegen éen stem verworpen. Tegen stemden de heeren Meurs, Over, Sloos, No bel en de voorzitter. VÓor stemde de heer Wit. Het voorstel-Over is daardoor aangenomen. De voorzitter brengt nu ter sprake de verlichting te Lutjewinkel. De heer Wit stelt voor, de lantaarn aan het huis van P. Smit weg te nemen en te plaat sen in den boomgaard van Sehoorl, en de volgende lantaarn te plaatsen op het land van. Sehoorl, meer naar de bocht van den weg. De voorzitter stelt voor de lantaarn bij P. Smit te behouden ên de lantaarn bij Sehoorl met goedvin den. van den eigenaar van, den grond 25 30 Meter meer oostwaarts te plaatsen. Allereerst, wordt in stemming gebracht het ver plaatsen van de lantaarn bij Sehoorl, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Daarna het voor stel om de lantaarn bij P. Smit te behouden of te verplaatsen. Met 3 tegen 2 stemmen wordt besloten die lantaarn te behouden. Vóór stemden de heeren, Over, Nobel en de voorzitter, tegen stemden de heeren Meurs en Wit. De heer Sloos bleef buiten stemming. Omtrent de verlichting in Winkel deelt de voor zitter mede, dat bij de trambaan vermoedelijk een lantaarn over is, en dat die zou kunnen worden ge plaatst in den Zeigerakker. De heer Wit zou liever de lantaarn laten staan en een nieuwe plaatsen in den Zeigerakker. De voorzitter, brengt eerst in stemming het voor stel om een lantaarn in den Zeigerakker te plaatsen, dat met algemeene stemmen wordt aangenomen. Vervolgens om een lantaarn van de tram daarheen te brengen en te probeeren of het terrein bij de tram dan nog voldoende verlicht is, mocht dit niet het geval zijn, dan een nieuwe lantaarn aan te schaf fen voor het terrein van de tram. Ingekomen stukken. Een bericht wan Ged. Stalen (dezer provincie, houdende bericht van ontvang en goed keuring van -jet reglement op het Algemeen Burger lijk Armbestuur. Een mededeeling van den heer A. Sloos dat hij zijn benoeming !o' Armvoogd niet aanneemt. Een mededeeling van mej. M. Keizer-Dekker, dal zij hare herbenoeming tot Regentes over hel wees- cn armenhuis aanneemt. Een mededeeling van den heer J. Zeilemaker, dal hij zijn benoeming lot lid van de commissie töl we ring van schoolserzuinx le Winkel aanneemt. Een bericht van den heer C D. Colpa als voren. Een mddo.Ieeling san Ged. Staten dezer Provincie, dat hel suppl. kohier van den Hoofdelijfcen' Omslag dienst 1910 is goedgekeurd. Een mededeeling van Ged. Staten dal de hagrooting voor het jaar 1911 is goed gekeurd. Een mededeeling \an Ged. Stalen dal de gemeenlerekening over 1909 is vastgesteld in ontvang op f 34983,3812. in uitgaaf op f 31972,05, batig sal do f 11.331/2. Een verslag over de in 1910 gehouden voetellmg. Een pröoes-verbaal van kasopueming d.d. 30 Dee. 1910 waaruit blijkt dat de ontvangsten -hebben be dragen f 61117,15* de uitgaven f 60478.95, zoodat in kas*~.noest zijn'f 638.20. overeenkomende met de ver toonde gelden, terwijl boeken en bescheiden in orde zijn bevonden. Alle ingekomen tukken voor kennisgeving aange nomen. Benoeming Armvoogd- Ter voorziening in de va cature, ontstaan door het bedanken van den heer A. Sloos. worden voorgedragen de heeren J. Dekker en J. Zeilemaker. Tot stemming overgegaan, wordt be noemd de heer J. Dekker. Subsidie. Van de vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier is een verzoek ingekomen om voor het geven van landbouw- huishoudonderwijs aan boerenmeisjes een schoollokaal, zoo noodig verlicht en verwarmd, beschikbaar te stel len cn een subsidie van f 100 te verleenen. Na voorlezing en toelichting stellen B. en W. voor: eem schoollokaal beschikbaar te stellen, zoo noodig verlicht en verwarmd, mits het onderwijs zoodanig worde ingericht, dat het in een schoollokaal kan worden gegeven, en, een subsidie te verleenen vaji f50 per jaar, gedurende de jaren 1911 en 1912. Aldus wordt besloten. Rondvraag. De beer Wit deelt mede, dat de ver lichting te Lutjewinkel veel te wenschen over laar, bij donker weer worden de lantaarns te laat aange-, stoken en éen lantaarn is er die wel al 3 weken niet brandt. De voorzitter zegt een onderzoek toe. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voor. zitter de vergadering met een woord van dank voor de opkomst. PER REMBOERS. Ge kent de verzending^wijze per remboers? dc post belast zich met de verzending van het een of ander colli, doe!» levert hel aan den geadresseerde slechls af tegen betaling van de waarde; wanneer dc geadresseerde niet betaalt, gaat het pakket weer naar den afzender terug. Sedert deze wijze van verzending gebruikelijk is, werd reeds menig eigenaardig pakje tegen remboers verzanden. Maar vermoedelijk nog nooit een zangeres I Dit heeft aldus plaats gehad. Dc directeur van een casino te Boekarest- had een lied ere 11 zangeres geëngageerd, van wie de kritieken in andere steden veel goeds luidden geschreven. Zij be vond zich nu te Alexandrjü. pn van daar werd zij naar Boekarest uitgenoodigd. De diva antwoordde in gunstige» zin, indien evenwel enkele moeilijkheden zouden worden ondervangen; zij verdronk n.1. in de schulden. Alles wat zij bezat waren de kleeren, die zij droeg, en ze zou nooit naar Boekarest kunnen rei zen, omdat zelfs op haar reisgeld beslag gelegd zou worden. Zoo schreef ze. Wat tc doen? Haar aanstaanden directeur wilde haar als verstandig man dus geen reisgeld vooruit zenden, en om haar toch te kunnen laten overkomen, bedacht hij er op. dat liij haar „per remboers'' zou "laten zen den. Een RoemeenseJie reederij, die haar booten tus- sdhen Alexandric cn Constanza liet Ioopen, stemde in het plan toe; zij zou de zangeres aan boord nemen zonder biljet en haar te Constanza tegen contante be taling1 afleveren aan den Casino-directeur. Ook de zangeres, die zich .gravin Viscontini noemt, stemde toe, en scheepte zich in. Bij aankomst le Constanza bevond de directeur uit Boekarest zich aan de kade om zijn levende zending in ontvangst te nemen. Doch daar deed zich een moeilijkheid voor: liet' reisbiljet kostte 125 gulden, doch daarin waren niet begrepen de kosten van onderhoud van de diva. En gravin Viscontini, die den humor van het geval be greep. had er dankbaar gebruik van gemaakt, door het zich op, reis aan niets te laten ontbreken, zocxlat ide geadresseerde van dit colli 265 gulden moest betalen aan „verschotten De Casino-directeur was woedend; doch hij had geen keus: betaling of geen aflevering. En Ixij betaalde tegen remboers. Hij heeft verstandig gedaan, want Boekarest heeft gelachen om het verhaal cn iedereen heeft een zangeres willen hooren en zien. die geen cent krediet had. en toch tusschen Alexandric en Constanza, 265 gulden kleine uitgaven wist le maken. lldbld. ONRECHTVAARDIG. Eerst is het paard er met zijn berijder van door gegaan en toen moest deze zes weken liggen. Toen ben ik er met bet paard van doorgegaan en nu moet ik zes maanden zitten. DE DIEFSTAL VAN 12.000 FRANCS. Naar de N. R. Ct. meldt, hebben gisternacht eenige rechercheurs in de Zandstraat te Rotterdam een 20- jarigen jongen man aangehouden, als verdacht van een der medeplichtigen te zijn aan den diefstal van 12.000 francs, Maandag op de Veemarkt aldaar ge pleegd. Getuigen hebben den aangehoudene met nog drie andere personen, wier namen hij weigert te noe men, rond den bestolen procuratiehouder W. Davids zien draaien. Zij herkenden hem volgens zijn portret, dat bij de politie berust. Hij is daarop op het politie bureau in bewaring gesteld. Ook wordt nog opgespoord een recidivist, die mede deel van dit gezelschap zakkenrollers moet hebben uitgemaakt. Van het gestolen bankpapier, waarbij tien bankbil jetten van 1000 francs waren, is nog niets térugge- vonden. De bestolen procuratiehouder droeg dit papier los in een van de zakken van zijn jas. Genoemd blad deelt nog mede, dat een monteur, uit Parijs naar Rotterdam gekomen om werk te zoeken, zijn intrek nam in een logement in de Kipstraat. Tij dens zijn afwezigheid heeft, men in dat logement zijn valies opengebroken en er drie bankbiljetten van hon derd en een van twintig francs Hiit gestolen. HOORN. In de gisteren gehouden vergadering van den ge meenteraad heeft de voorzitter toezegging gedaan, dat binnen korten tijd den Raad voorstellen zullen bereiken in zake den aanleg van een waterleiding, een vluchthaven en éen verbeterde rioleering. WINKEL. Gisteravond ontstond in den Groetpolder bij den heer H. Waiboer brand, een schelf graan ging verloren. Er was over dag gedorsohen en er wordt veron dersteld dat er op een of andere wijze vonken |uit de machine in den schelf zijn gekomen. ONGEVALLENVERZEKERING VOOR DEN LAND BOUW. In zijn memorie van antwoord op het afdeelingsver slag dei- Eerste Kamer zegt de minister betrenende de ongevallenverzekering voor landbouwers Zooveel mogelijk spoed zal worden gemaakt met de uitzending van iemand, ten einde in de kringen van de arbeiders en in de kringen van de medici cn an deren op het platteland na te gaan, welke praolisqhe bezwaren er mochten zijn. Ook indien het juist is, dat de groote kindbouwers vo-or hun personeel bij' on gevallen beter zorgen dan in hel algemeen bij de industrie het geval, behoort, naar de meening van don minister de verplichting van de landbouwers, om hunne werklieden tegen ongevallen te verzekeren, bij de wet le worden geregeld. TWEE PERSONEN DOOR STOOM VERBRAND. Men meldt uit Rotterdam: Aan boord van hel stoomschip „Trebia", liggende aan dc scheepswerf „Wilton", te Oclfshaven, bevonden zich gisterenmiddag in de machinekamer de scheeps- werkkeden H. Lens, uit Kalendreoht, T. de Lange, uil Barendrecht, en W. van Gelderen uit Charlois, lot het Verrichten van werkzaamheden. Opeens sprong een stuk pakking van een mangatdeksel los, dat een zware ontsnapping van sloom veroorzaakte. Van Gelderen kon nog tijdig ontkomen,» doch de beide anderen werden door den stoom levend verbrand. Dc lijken der on gelukkige» zijn ter schouwing naai- het ziekenhuis ge bracht. - dnde Niedorp. Maandagavond hield het Protestantseh Ondersteu-j ningsfonds bij Ziekte alhier, zijn jaarlijksche alge meene vergadering, in de Consistoriekamer der Her vormde kerk aldaar. Tegenwoordig waren 13 leden. Nadat de voorzitter de vergadering met een wel kom had geopend en de notulen door den secretaris waren gelezen, werd er door laatstgenoemde verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Het afgeloopen jaar was gunstiger geweest dan het voorgaande. Uitbetaald werd aan 9 personen 159 dagen, £119.25, aan 3 personen werd over 24 dagen halve uitkeering verstrekt, f 9. Totaal was uitgegeven aan ziekten f 128.25. Het le kwartaal was ongunstig; uitgekeerd werd S3 heele en IS halve dagen. In het 2e kwartaal had geen uitkeering plaats, in het 3e en 4e kwartaal werd tezamen ongeveer evenveel uitgekeerd als in het eerste. Eén lid werd wegens wanbetaling geschrapt; oen lid had bedankt. Twee nieuwe leden werden ge wonnen, zoodat het aantal leden bleef op 33, onder wie 2 vrouwen. Het aantal begunstigers werd met 2 verminderd. Het totaal bezit bedroeg aan het einde van het afgeloopen jaar f5Sl.05%. De secretaris, de heer J. Bart, ontving een woord van dank voor zijn mooi verslag. Volgde verslag van den Raad van toezicht omtrent de rekening van het afgeloopen jaar. Bij monde van den heer Helleman word deze rekening met de bij- behoorende bescheiden, namens den Raad van toe zicht goedgekeurd. Uitgegeven was f 147.36; ontvan- geu f 181.15, alzoo een voordeelig saldo groot f 33.79. De penningmeester, de heer C. Dekker, werd bedankt voor zijn goed beheer. I-Iicrna werd overgegaan tot verkiezing van 3 be stuursleden, namelijk de heer P. Koster als voorzit ter. J. Bart als secretaris en A. Mijts. Enkel de se cretaris is herkiesbaar. Na gehouden stemmingen werden als bestuursleden gekozen de heeren M. Kooijmans als voorzitter, C. Bakken als gewoon lid, terwijl de heer J. Bart werd herkozen tot secretaris. De benoemden namen hun benoemingen aan. Kwam nu aan de orde wijziging art. 26. Betreft gel delijk beheer. De overtollige kasgelden worden thans belegd ten name van het fonds op de Rijkspostspaarbank. Groo- tere sommen in papieren Ned. Werk. Schuld. Dit artikel werd na eenige gedachtenwisseling aan gevuld. dat het bestuur het recht heeft dit ook te mogen beleggen bij de boerenleenbank te Nieuwe Nie- idorp. Aan art. 34 werd toegevoegd: dat zij die langer dan 2 jaar aan dezelfde ziekte lijden, 11a dien tijd geen recht meer op uitkeering hebben, tenzij zij weder éen maand hunne gewone bezigheden hebben verricht en tevens een bewijs van den dokter overleggen, dat zij genezen zijn. Nadat nog een en ander meer van huishoudelijken aard was besproken, werd de vergaderingg met een woord van dank .gesloten. Barslngerl10.ru. De Zangvereeniging „Caecilia," te Barsingerhorn gaf op den avond van Zondag jl. uitvoering ten huize van den heer N. de Jong voor een talrijk publiek. Door Caecilia werden gegeven: 1. Eenvoud, van j Palme, 2. Vogelijn, van v. Milligen, 3. Voorjaar, van Fr. Coenen, 4. Mijn thuis, van Fr. Abt, 5. Avond, van v. Milligen, 6. Tota Pulchra. van Loots, 7. Vier lie deren in koraalvorm, van Fr. Coenen, 8. Pietje Be droefd, van v. Tetterode, 9. Goeden nacht, van D. de Lange, 10. Zondagswijding, van Fr. Abt en 11. Bonds lied, van Paardekooper. Zooals men ziet, was er over vloed van mooie zangstukken, die wel waard zijn om in beoefening te worden genomen, door beminnaars van den zang, en waarvan de voordracht alle aan dacht verdient. Nu moet hierbij al dadelijk gewezen worden op twee groote bezwaren, waarmede het zanggezelschap, en ook het publiek rekening had te houden, nl. deze, dat het lokaal, hoe gezellig overigens in gericht, zich niet goed leent voor concertzaal (wat trouwens meermalen voorkomt) en dat Caecilia ge brek heeft aan mannenstemmen, vooral aan teno- ren (ook al een op vele andere plaatsen te hooren klacht) en dat zijn een paar dingen, die veel afbreuk doen aan het goed succes van elke zanguitvoering. Dit neemt evenwel niet weg, dat het gezelschap met de verdiennstelijke voordracht van de verschillende zangnummers aan de toehoorders veel genot heeft verschaft; er was werk van gemaakt, dank zij Direc teur en werkende leden van Caecilia. En waar dat het geval is, kan, bij een goede keuze van zangstuk keu, het succes wel niet twijfelachtig zijn bij de rech te hoorders. Dezen keer was het een echte zangavond, zonder operette of „stukje" er bij, zelfs zonder instrumen tale muziek. Er was iets anders ter afwisseling. Het zanggezel schap had de medewerking verkregen van het be kende Mannen kwartet, bestaande uit de heeren Ge broeders Prins van Zaandam. In hun bescheiden optreden vormen de vier ge broeders een merkwaardige groep, die vierstemmige liederen, zoowel Latijnsche en Duitsche als Holland- sche, ten gehoore brengt op eene zeer verdienstelijke wijze. Onwillekeurig schenkt men alle aandacht aan het viertal, dat zoo duidelijk en zuiver in toon en uitspraak zijne uitgezochte lieve melodieën ten beste geeft. Het ontbreekt dit Mannenkwartet dan ook niet aan oprechte toejuiching van wie het mag hooren. En het verdient ook de ouderscheiding, die het op vele plaatsen reeds ten deel viel. Opvallend was wel de algemeene stilte onder den zang, zoo van het koor als va» het kwartet, en even zoo de afwezigheid van rook in het lokaal. Dat alles komt ten goede aan werkende leden en publiek bei den. Zelfs in de pauzen, toen een, enkele met kwa jongensachtige luidruchtigheid zich hooren liet, sloeg zijn misselijke klucht niet in, maar heeft hij menige verwensching tegen zich uitgelokt, niet bijzonder liefelijk, zooals men denken kan. Verder is het gezelschap, onder een geanimeerd bal, nog een paar uren gezellig bijeen geweest. KOLVEN. De kolfclub te Hoogwoud heeft de uitnoodiging van Nieuwe Niedorp voor een.e kolfmatch aangeno men. Reeds op 1 Februari (dus heden) heeft de eer ste partij te Nieuwe Niedorp plaat3- Van belde zij den zullen 12 kolvers in de haan komen. UIT VREES! Zaterdagavond zijn te Arnhem aangehouden twee joDgens. Een, wiens opsporing door zijn. vader was verzocht, was als loopjongen in dienst bij een banket bakker daar ter stede. Deze zond hem Donderdag jl. uit met quitanties om te innen- Toen, de jongen het geld, dat hij ontvangen had, natelde, bemerkte hij tot zijn schrik, dat er een gulden aan ontbrak. Hij durfde nu niet bij zijn patroon terug te komen en liep het Klarenbeeksche bosch in. Daar bracht hij twee nachten door in een, hooischelf. In die hooi schelf majürte hij kennis met twee andere jongens. Met zijn drieën kochten zij brood, worst en, sigaren. Alles van het geld dat de loopjongen bij zich had. De vader en tante van den loopjongen, die den ver misten knaap zochten, ontmoetten het drietal Zater dag nabij het militaire hospitaal. De vader hield een der jongens aan, terwijl tante haar neef vastgreep. Aan het door den loopjongen geïnde geld ontbreken I slechts een paar guldens. EEN BALLONTOCHT. Men meldt uit Bergen-op-Zoom Gistermiddag dreef boven deze gemeente een lucht ballon, die na eenige wendingen zeer vlot op een per ceel bouwgrond daalde. Zij was bemand met een ge zelschap van drie heeren en twee daines. Uit oen 011- derhoud dat wij met hen hadden, bleek, dat het Duit- s diers waren, die met hun ballon „Hanseaonder commando van de reserve-officier Landman, wiens 73sle tocht het was, gistermorgen om 9 uur lo Frankfort a. d. M. was opgestegen. Zij volgden den weg over Wiesbaden, Coblenz, Duren, trokken van Maastricht af gedeeltelijk over Belgisch grondgebied, om hier te 2 uur te dalen. Behulpzame lieden hielpen hen den ballon inpakken en naar het station brengen; evenals de eigenaar* van het land werden zij schadeloos ge steld voor hun moeite en schade. Dc ballon was gevuld met 900 M3. waterstofgas. Het hoogste punt dat men bereikte bedroeg 1000 M. liet plan was gewieest naar Engeland over te steken, doch men was bang dat op de Noordzee een andere windrichting hen wellicht meer zeewaarts zou voeren. De wind was sterk, zoodat zij1 in een uur van Keulen naar hier voeren. Met den mailtrcin keerden zij huis waarts. ARROXDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Ui opraken van Dinsdag 31 Jan. 1911. Gerrit M. en Simon St. te Hoorn, verduistering van tin, ieder 9 maanden gevangenisstraf. Jantje Gerrit van E.. zonder vaste woonplaats, be delarij, 3 dagen hechtenis en plaatsing in een rijks werkinrichting voor den tijd van 4 maanden. Jan Sch. en Gerard Marinns van B., Texel, belee- diging. de le bovendien bedreiging tegen* het leven, ieder 2 weken gevangenisstraf. Aldegonda L., Enjuiuizen, mishandeling, f 15 boete subs. lo dagen hechtenis. Hendrik k.. Enkhuizen, beleediging, f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Dirk K„ Wervershoof. diefstal 1 'maand gevangenis straf. Heter Scli., Hoorn, dierenipisha 11 deling, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Mi\ DE MEESTER. Het lid der Tweede Kamer, tor. De Meester, gaat eerstdaags ongeveer li/2 maand in het buitenland een nakuur doen. WIJZIGNG INSTRUCTIE MAItlXE-PREDIKANT. In de Memorie van Antwoord op het afdeeiingen- verslag der Eerste Kamer over de Begroohng van Ma rine wordt medegedeeld, dat men den Directeur en Commandant der Marine te Willemsoord overleg wordt gepleegd omtrent eene zoodanige wijziging der instruc tie van den door bemiddeling van de Nationale Chris ten OffeiercivvereenightB te Dan Heldor werkzaam ge- slelden predikant, dat bemoeienis van die vereeniging met zijne werkzaamheden geheel wordt uitgesloten, ter wijl de aandacht van den Minister steeds gevestigd blijft op de vraag in hoeverre het wenschelijk is de proef, welke ter bevordering der geestelijke belangen van het marinepersoneel wordt genomen voort te zeilen. De Minister hoopt eindelijk, dat door liet overleg met verschillende kerkgenootschappen over dc preeken- bundèls de weg gevonden zal worden om aan geuite bezwaren tegemoet le komen zondar dat eene ingrij pende wijziging in de regeling der godsdienstoefeningen aan booa-d zelve noodig1 is. AANVOER EN VERZENDING. Gedurende de maand Januari werden ter veiling te Broek op Langendijk aangevoerd 49870 reuzenbloem- kool, 419500 roode kool. 398600 gele kool, 171800 witte kool, 938 zak roode kool. 2376 baal uien en 100 baal wortelen; van de laadplaats werden in dat tijdvak verzonden 542 wagonladingen groenten. Telegrafisch Weerbericht. 1 FEBRUARI. VERWACHTING. Zwakke tot matige noordelijke tot Noordoóstelijkö wind. Nevelig tot zwaarbewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Geringe vorst in het zuiden, in het noorden om het vriespunt. 395st,e Staatsloterij. 5de KLASSE, 10de TREKKING. HOOGE PRIJZEN, f 1000: 5021, 7351, 1S825. f 400: 7167, 13249. f 200: 6221, 11691, 13932, 17153, 182S2. f 100: 2605, 2888, 3761, 4005, 5769, 8993, 9576. 9883. 12714, 13386, 15202, 15904, 17461, 19521, 19888. Prijzen van f 70. 127 2218 5024 7602 9935 12778 15724 1855S 250 34S 54 651 936 877 784 586 381 509 72 771 967 895 802 631 390 614 132 784 977 912 16026 862 394 767 19S 851 10006 13020 75 871 495 917 318 977 S9 53 154 19047 507 953 3S7 8125 97 149 188 177 762 982 437 240 243 247 286 1S2 7S4 3037 452 242 275 279 328 223 865 81 655 246 315 342 396 261 943 179 688 337 735 468 409 353 96S 267 696 359 776 552 425 443 1007 346 871 393 825 807 474 562 89 403 988 448 S79 901 537 575 133 500 6036 564 S87 14323 839 642 141 617 66 689 906 420 890 787 429 623 85 735 947 525 971 808 457 648 640 771 11152 533 17146 864 513 737 728 832 216 747 186 949 527 868 844 833 335 748 350 966 534 4007 867 889 341 782 504 20025 548 86 952 9168 512 927 682 245 562 104 7006 189 584 15112 816 287 625 231 71 395 593 179 870 294 663 261 92 427 646 188 18022 328 744 322 307 434 776 374 44 396 759 599 314 540 12007 477 53 521 874 615 316 741 90 529 224 603 911 700 334 746 334 591 436 637 2031 740 335 753 371 595 449 666 62 873 372 898 462 648 532 732 162 5015 433 921 673 706 536 21000 Staatspensionneering. VEENHUIZEN, O. NIEDORP. Gisteravond hield de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering alhier hare jaarvergadering bij den heer D. dc Jong. Slechts 7 leden waren tegenwoordig. Een circulaire der firma Ottervanger, inzake bonds- insignes, werd voor kennisgeving aangenomen. De heer C. Appel, penningmeester, deed rekening en verant woording. De ontvangsten bedroegen f 18,67, de uit gaven f II.141/2 en het balig saldo alzoo f 7.52y2. Hier na volgde verkiezing van een viee-penningmeester in plaats van den heer C. Veen (niet herkiesbaar). Na een tweede vrije stemming verkreeg de heer D. de Jong 4. de heer C. Kleinieer 3 stemmen, zoodat eerstge noemde gekozen is. Hierna sluiting. Gemengd Nieuws. DE HOPE-DIAMANT, Eenige maanden geleden hebben we meegedeeld, dal de vermaarde Hope-diamant, omtrent welker lotgeval len men geruimen tijd in het duister verkeerde, zich in het bezit bevond van een Amerikaanschen juwe lier. Thans kunnen we meedeelen dat de diamant voor ongeveer 750.000 gulden gekocht is door mr. Edward Beale Mc Lean als een geschenk voor zijn vrouw, een dochter van den mijnkoning Walsh. Het is te hopen dat mevr. Mac Lean niet bijgeloovig is, want hoeveel ongelukken en moorden zijn, aan de geschie denis van dit kleinood niet verbonden, en hoe weinig geluk bracht het de bezitters, onder wie de verstoe ten mad. de Montespan, de onthoofde Marie Antoi- nette, de doodgeschoten, Salina Zobayba, favorite van Sultan Abdoel Hamid. De oudste geschiedenis van de diamant is vrijwel onbekend. Zij werd door den grooten Fransehen rei ziger Tavernier van Indië naar Europa gebracht-en aan Lodewijk XIV verkocht. Toen woog de .steen 112 J/& karaat. Ten tijde van de revolutie werd de dia mant uit de Fransche kroonjuweelenschat gestolen. Eerst veertig jaren later werd het kleinood weer on.t- delct, maar toen was het gewicht met 4 4 karaat verminderd. De steen was gekloofd. Een deel ervan bevond zich in IS74 onder de Brunswijksche kroon- juweelen. De diamant werd in 1830 door Henry Thomas Hope voor 18.000 p. st. gekocht van den Londenschen ju welier Eliston. In'1901 verkocht lord Hepry Franeis Hope de steen aan een Amerikaanschen handelaar, De diamant ging daarop naar Rusland en kwam in het bezit van prins Kanitovslci, die haar leende aan een actrice. Deze werd door den prins doodgeschoten op het tooneel van de Folies Bergère. Twee dagen later werd de prins zelf door revolutionnairen dood geschoten. De diamant werd te Parijs verkocht en kwam in het bezit van de favorite van Abdoel Hamid. Tijdens de jong-Turksche revolutie ging bet kleinood weer naar West-Europa. In 1909 was het te Londen te zien en in datzelfde jaar werd het te Parijs voor 16.000 p. st. aangekocht; de sultan had er 180.000 p. voor betaald. De nieuwe eigenaar, de juwelier Habib, kwam om bij een schipbreuk nabij Singapore, en men dacht dat de steen met hem ver loren was gegaan. Het bleek echter, dat de steen Frankrijk nimmer had verlaten en overgegaan was in het bezit van de juweliersfirma Castier. Deze heeft nu de koop met den heer Mc Lean gesloten. Hdblad. EEN GIFTMENGSTER VRIJGESPROKEN. Dc Wecner gezworenen hebben Zaterdag een vrouw1 vrijgesproken, die van poging tot vergiftiging was be schuldigd. en haar .daad ook volmondig liad bekend. Het betreft hier de 46-jarige Berlha Castellez, die met Pinksteren van het vorige jaar getracht had liaar

Schager Courant | 1911 | | pagina 2