best met behulp van glas, dat de zon doorlaat en de warmte doet behouden. Vroeger had men groen glas, broeiglas genaamd, •wat echter volgens spreker een glad 'verkeerden naam is. Want liet houdt een doel van het licht tegen. De geschiedenis der ontwikkeling van de cultuur onder glas wondt voorts nagegaan. Vroeger bezigde men kleine ruitjes in lood gazet. Later verminderde men die looden ruitjes om ten slo'.te één-ruits broeibakken in te voeren. Wat l beste is. Ze worden onderscheiden in vaste en losse bakken. De laatste vooral gijn aan te bevelen. I)e vaste daarentegen zijn niet te verplaat sen. wat niot gewcnscht is. daar de grond ten laatste begint ta verzuren. Omtrent de losse bakken wordt het een en ander omschreven. Door het aanwenden dier bakken kan men bereiken het vervroegen van de groenten als: spina zie, sla cn kool. En men bereikt er voorts mede een vervroegen en sterker maken der planten bij slaboo- nen erwten, enz., omdat die .iuisl bij ontkieming cn in het eerste stadium van den groei gunstig moeten opgroeien om krachtige planten te worden. Het ver schil van het eerder klaar zijn, vooral bij shboonen, is overig.-ns maar een beperkt aantal dagen. Dus van weinig betoekenis. Verder heeft men bet voorrecht, dat men op die manier den grond voor verschillende op eenvolgende gewassen als wortelen, bloemkool, enz. kan gebruiken. Na eenige voorbeelden te hebben gegeven van het gunstig gebruik dat men van den kouden bak kan maken, brengt de heer Hazeloop den warmen broeibak onder de aandacht, .waarvan hij den aanleg op duide lijke wijze bespreekt, daad»] verschillende bijzonder heden nauwkeurig aangevende betreffende de inrichting en de gewassen waarvoor hij gebezigd kan worden. Na de pauze bespreekt de rijkstuinbouwleeraar hoe dc productie van paardenraest (zoo'n gewild artikel voor broeibakken) in de laatste jaren vooral in de groote steden sterk aan hel afnemen is, waar electrische be weegkracht (auto's, electrische trammen, etc. I de paar denkrachten verdringen. Weinige en... dure paarden- mest is het gevolg. Wat de tuinders naar andere ver warmingsmiddelen heeft toen uitzien. Als zoodanig wor den de kassen besproken, wier afmeting, kosten, aanlegen voordeelen nader worden uiteengezet. Nog meer op gang maakt het zoogenaamde warenhuis, dal heel een voudig wordt gemaakt en waar allerlei plantensoorten in kunnen voorkomen. Deze warenhuizen worden zoo wel van hout (de goedkoopste manier, komende op f 1.10 per raam) als van ijzer opgetrokken. Dit laatste, hoewel duurder (f 1.40 per raam bedragen dan n.1. de kosten) verdient de voorkeur. Na nog aangegeven te hebben de groote welvaart, die in de toepassing van een en ander kan liggen, meent spreker, het bij dit beknopte overzicht te mogen laten. Hij erkent, wel is waar de meeste dingen van avond slechts oppervlakkig te hebben kunnen aanra ken, maar het onderwerp was dan ook te uitgebreid om alles uitvoerig te gaan behandelen. Inlussdhen spreekt Üe redenaar de hoop uit, dat wat hij hier heeft mede gedeeld. den lust ook hier moge doen ontwaken voor den teelt van groenten onder glas, waarvan spreker hoopt én vertrouwt, dat 't voor de welvaart dezer streek goede vruchten zal dragen. (Applaus). Voorzitter dankt den spreker voor zijn rede, waarna met de huishoudelijke vergadering wordt aangevangen, door lezing van notulen en jaarverstag, door den secre taris. de heer P. Haringhuizen. Een en ander wordt onveranderd goedgekeurd. De rekening van den heer D. Kuilman, penning^ meester, is nagezien door de heeren J. Over, J. Lod der en J. Kuilman, welke heeren alles in volkomen orde hebben bevonden, terwijl rapport wordt ui toe gebracht door den heer J. Kuilman, die tot goedkeuring adviseert. Daartoe wordt besloten op de navolgende cijfers: ontv. f 1423.48, uitg. 1121.591/2, voordeelig' saldo f <301.881/2. De penningmeester, die evenals de commissie voor het -nazien, den dank van den voorzitter ontvangt, geeft nog eenige toelichtingen uit een balans, waaruit blijkt, dat het bezit van den proeftuin ruimschoots opweegt tegen de schuld. Voorts wordt de begrooting voor 1911 aangenomen, in ontvangst en uitgaaf sluitende op een eindcijfer van f 1305.881/2 (met f 145.881/2 onvoorzienHet jaarver slag zal in druk verschijnen en voor belangstellenden verkrijgbaar zijn. Hierna sluiting. SCHAGERBRUG. Bestuursvergadering van het Zijper Fonds op 13 Februari 1911. Alle ledien aanwezig, behalve de heer De Moor. Na opening der vergadering door den Pres.-oom- missaris, werd rapport uitgebracht over de rekening 1910, bij monde van den heer Bakker. Het bleek, dat over 1910 ontvangen was f 9804.63 en uitgege ven f 4561.58%, alzoo een saldo van f 5243.04%, waarvan f 4000 was belegd op de W.-Fr. Bank, en dat de bezittingen van bet fonds op 1 Januari 1911 bedroegen f 26148.04%. De rekening 1910 wordt nu goedgekeurd met ldank aan de commissie van rapporteurs en aan den, Direc teur voor zijn beheer. Voor wijlen den heer Bossen wordt als commissaris verkozen de heer Odendaal en aan den heer Fransz te Oudesluis wordt een gratificatie toegekend wegens 2a-jarigen dienst als agent. Hierna sluiting. DE KWARTJESVINDERS. Zooals men weet heeft de heer De Marez Oyens Vrijdag in de Eerste Kamer de gedragingen dezer hee reu ter sprake gebracht en o. a. het denkbeeld aan de hand gedaan het spelen met kaarten in de spoor- weg-coupé's geheel te verbieden of althans in de niet-roolc-coupé's, zoodat rook ere en spelers bij elkaar zouden zitten en de niet-rook-coupé's vanzelf niet- speel-coupé's zouden ijn. De Minister van Waterstaat bleek hiernaar even wel geen ooren te hebben, doch deelde mede, dat er thans wel andere middelen zijn ingevoerd om den kwartjesvinders hun bedrijt ernstig te bemoeilijken zeide: Het radicaalste middel uit een formeel oogpunt zou zjjn: afschaffing van de kwartjes maar practisch zal het niet baten. Het middel door den geachten afge vaardigde aan de hand gedaan, nl. absoluut verbie den om in een trein kaarten bij zich te hebben, zal betpr helpen, doch dit middel is mij al te kras. daar dan niemand meer tot tijdverdrijf op een on schuldige wijze in den trein zou mogen kaartspelen. Laat de geachte afgevaardigde niet vergeten, dat b'j de nieuwe tarieven een bepaling is ingevoerd, vol gens welke de abonnementen kunnen worden inge trokken zonder vergoeding en niet opnieuw behoe ven te worden uitgegeven aan dengeen die hinder aan zijn medereizigers bezorgt. Ongetwijfeld zal deze maat regel helpen, want de geachte afgevaardigde zal wel weten, dat zonder abonnement die heeren lastig kun nen werken, daar zij elk oogenblik op een station van trein moeten kunnen verwisselen, wanneer zij een geschikt sujet ontdekker, om in hun strikken te lokken. Bovendien kan dc conducteur, wanneer do kwartjesvinders hem bekend zijn, hun een bepaald compartiment aanwijzen, zoodat zij zonder extra xver- goeding in een gereserveerde coupé mogen reizen, welk voorrecht door heu niet wordt gewaardeerd, omdat zij natuurlijk veel liever gezelschap hebben. VEENMÜIZEN, OUDE NIEDORP. "Wegens het overlijden van onzen burgemeester is de .uitvoering onzer rederijkerskamer, die bepaald was op 19 Februari, uitgesteld tot. Zondag 5 Maart. Het zanggezelschap alhier zal Zondag 26 Maart voor het publiek optreden. WINKEL. Beroepen naar IJzendijke, ds. B. Nieuwburg, predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente te Winkel. Ds. Nieuwburg is hiermede voor de derde maal be roepen naar een gemeente ir. Zeeuwsch-Vlaanderen. NUT, LANGER EIS. Dinsdagavond 14 Februari hield het Nut Vrienden kring alhier zijn laatste bijeenkomst in dit seizoen in het lokaal van den heer P Vis. Dat de lezing bij den heer P. Best met zijn onderwerp: In de Ouden dijk, in goede banden was, bleek al spoedig uit de onverdeelde aandacht van zijn zeer talrijk auditorium en later uit het daverona applaus. Ook zijn toegiftje werd later mooi gevonden. De heeren G. Smit Az. van Veenhuizen en M. de Jong gaven mede mooie voordrachten, terwijl nog 't blijspel „De gewaande Baron of Dirk Nergensthuis" werd opgevoerd door gebrs. Kooij, D. Olie en J. Wa ter. Uitbundig was hun succes. Nog vele anderen, onder wie heel verdienstelijk een paar dames, mej. K Wit.Hoogland en mej. M. Hoogland, maakten met diverse vaste en losse bijdragen den avond tot een allergezelligstcn. We kregen nog te hooren schoo- nen solozang van »ren uitnemende sopraan, nl. de echtgenoote van den heer P. Best, terwijl de secre taris C. Dekker ons wat aardig heeft verrast met z'n J notulen op rijm. Het echtpaar J. Kooij en J. Kooij verraste den voorzitter en ook allen met een voor hem zeer waar- deerende berijmde toespraak, waarna de heer Kooij, (die naar N. Niadorp vertrekt), ats afscheidsgeschenk den heer De Jong een keurige voorzittershamer over handigde, die in hartolijken dank on met beste wen- schen werd aanvaard. Zoo was het dan gezelligheid tot in den nacht, want het was al over twaalven toen men zeer voldaan na gemeenschappelijken samenzang scheidde. NIEUWE NIEDORP. Voor de betrekking van armenvader en -moeder alhier hebben zich 27 sollicitanten aangemeld. BUKGEKBKUG. In den dienst aan hec hulppostkantoor te Burger- brug komt in zooverre wijziging, dat met ingang van 16 Februari de hulppostbode naar Eenigenburg wordt ontslagen, en deze bestelling door den reeds in func tie zijnden besteller aan dat kantoor zal worden uit gevoerd De brievengaarder zal nu zelf een, gedeelte van wijk A alhier bestellen. MIMSTERIëELE INSPECTIEREIS. De Minister van Oorlog is voornemens van a.s. Maandag tot Vrijdag d.a.v. te vertoeven in de zuide lijke provinciën, ten einde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van kazernen en andere militaire inrichtingen en van legertoestanden, in, dat gedeelte des lauds. DE „LYONS". De correspondent van het Handelsblad te Ter schelling seint aan zijn blad: Het stoomschip Lyons heeft bij het zuigen op een wrak gestooten, waar schijnlijk de „Lutine". Daarbij is de zuigbuis gebro ken. Zoodra het weder gunstig is, worden de pogin gen voortgezet HET FORT CHABROL TE WYCHEN. Men meldt dd. 14 Febr. uit Wychen, bij Nijmegen, aan De Tijd: Men herinnert zich, dat ongeveer een week geleden een vrouw, die uit hare woning verwijderd moest wor den, omdat zij haar woning verhuurd had, op de uit dragers, en marechaussees geschoten heeft Alle po gingen, om de vrouw uit haar woning te krijgen, wa ren toen vergeefsch. Hedenochtend was er te Wychen paardenmarkt, Van de drukte heeft de commandant der marechaus sees Hoss, uit Nijmegen, gebruik gemaakt, om on verwacht met een zestal mannen de woning binnen te dringen, de vrouw te overmeesteren en haar te arresteeren. VOLKSSTEMMING. De uitslag der Volksstemming in het Kamerdistrict Schoterland is dat van 23,484 geldige stemmen zich hebben verklaard voor: onbeperkten drankhandel 809, handhaving van den bestaanden toestand 4948, ver mindering aantal drankgelegenheden 4016, en geheel verdwijning van alle drankgelegenheden 13,711. EEN RIVIERSTOOMBOOT GEZONKEN. Tijdens den dikken mist is gisterochtend 6 uur op de Maas ter hoogte van de Willemskade te Rotter dam de goederenboot Mercurius der firma J. en A. van der Schuyt tegen den voorsteven van het Rijn schip Gerdina geloopen. Het anker van het Rijnschip drong aan stuurboordzijde in de Mercurius en brak af. De Mercurius maakte zoo ernstig averij, dat de boot in enkele seconden zonk. De bemanning redde zich op het Rijnschip. De Mercurius was geladen met gecondenseerde melk. EEN DUIKERPAK TOT REDDING BIJ BRAND. De heer W. Noorland, duiker te Dordrecht, die bezig is met de vervaardiging van een pak, in den vorm van een duikerspak. dat hem in staat zal stel len in gevallen van brand, menschen, die in levens gevaar verkeeren, uit de vlammen te redden, ontving van de directiën der brandweer te Leeuwarden en te Arnhem verzoeken om inlichtingen, terwijl hij van den „Superintendent of Public Works" te Walling- ton, in den Amerikaanschen Staat New Jersey, de vraag kreeg of hij bereid is het pak, na degeMjke proefneming en geschiktbevinding te verkoopen. Reeds beeft hij de noodige stappen gedaan om op zijne uit vinding hier te lande en ook in de Vereen. Staten octrooi te nemen. Het voornemen bestaat om het pak, wanneer dat over ongeveer drie weken geheel gereed zal zijn, offi cieel te beproeven. Voorloopige proeven hebben aan de verwachting beantwoord en den uitvinder aanlei ding gegeven tot het aanbrengen van nog enkele ver beteringen. Zoo zal hij, in zijn pak gsstoken, langs telephonischen weg met de buitenwereld in verbin ding kunnen blijven, zoodat hem in geval van nood hulp kan worden verleend. WEER EEN HOLLAXDSCHE MILLIOENEN ER FENIS. De oorrespondent van het Berliner Tageblatt te Frankfort schrijft, dat de Hollandsche en Russische millioenen-erfenissen als paddestoelen uit den grond opschieten en dat er blijkbaar nog altijd lieden ge vonden worden, die die sprookjes voor waar aanne men en tijd en geld over hebben, om die „millloe- nen" los te krijgen. Nu betreft het de nalatenschap van zekeren Kilp, die in 1719 in een dorpje in den Taunus werd gebo ren, op lateren leeftijd naar Holland verhuisde, en dAar door een Hollandschen graaf, wien hij het leven redde, tot universeel erfgenaam zou zijn benoemd. Toen Kilp, die ongehuwd bleef, overleed, zou hij zijn groot vermogen aan een liefdadige Instelling te Amsterdam hebben vermaakt, onder beding, dat die instelling honderd jaar lang de rente van het kapi taal zou mogen trekken en na afloop van dien ter mijn het kapitaal met de intusschen oploopende rente aan Kilp's bloedverwanten zou moeten ultkeeren. In 1860 zou die termijn zijn af geloopen en de er fenis dan ook vijf jaar lang ter beschikking van de rechthebbende zijn gehouden. Eerst in den laatsten tijd hebben zich de recht hebbenden om die nalatenschap bekommerd, die nu een bedrag van 159 millioen mark zou uitmaken. Eergisteren heeft te Kelkheim eene vergadering plaats gehad van lieden, die aanspraak maken op de erfenis, uit 52 plaatsjes fn den Taunus. Een advocaat van Frankfort, dr. Hosbach, is met de verdediging der vermeende rechten van die lie den belast en zag zich reeds een groot bedrag uit gekeerd voor de eerste uitgaven. DE ZIEKTEVERZEKERING IN DE TWEEDF KA MER. De Haagsche correspondent van De Tijd schrijft: Alle afdeelingen van de Tweede Kamer zijn nu gereed met het onderzoek der ontwerpen-Radenwet en -Ziektewet. Uit betrouwbare gegevens kan Ik u be richten, dat in alle afdeelingen deze beide ontwer pen van minister Talma ongunstig ontvangen zijn, speciaal wat het eerstgenoemde ontwerp betreft. Verwacht wordt nu reeds, dat deze ontwerpen niet ongewijzigd zullen kunnen gehandhaafd blijven. OKGHAS. Vrijdagavond j.1. werd een begin gemaakt met het opbouwen van het circus Blanus; geheel voltooid is liet echter niet, integendeel. Zaterdag werd weder af gebroken. wat men Vrijdags gebouwd had. De voor stellingen worden nu, naar we vernemen, gegeven in ....de kolfbaan van het café Prins Hendrik, van den heer M. v. Eeten. BARSENGERHORX. Even als overal elders trok Schinkel's kinemato graaf de menschen van Baxsingerhorn en den om- qrek weer bijzonder aan. En dat is te begrijpen, want de inrichting van den heer Schinkel geeft vertoonin gen, die men in onze groote steden al niet beter krijgt, en ieder mag het komen zien, kinderen en groote menschen. Bij de voorstellingen op Zondag en Dinsdagavond ten huize van den heer N. de Jong gegeven, was er telkens een goed bezette zaal en had men genoegen in de verrassende tafereeltjes, die zoo betooverend op het doek worden weergegeven. Staatspensionneering. KOLHORN. Dinsdagavond 14 Februari iiicld dc afdeeling van onzen Pensioenbond eene openbare vergadering, waarin onze plaatsgenoot, de heer W. de Boer, als spreker op trad. Een kleine honderd menschen vormden het pu bliek. dat in aandachtige stilte den spreker volgde, vóór zoowel als na de pauze. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, hoewel enkele tegenstanders waren ui'genoodigd. Met een woord van dank aan hen, die belangstelling toonden door te ver schijnen, ock nu er naast eene verhandeling niets viel te genieten op muziek- of looneelgebiod, sloot voor zitter de vergadering'. Een paar nieuwe leden traden toe. Als afgevaardigde der afdeeling naar de vergade ring der Federatie Schagen, die Zondag 19 Februari 's middags 2 uur in Céres te Schagen zal worden ge houden, werd aangewezen de heer J. Dikstaal. Ver der besloot het bestuur in 't begin van Maart eene ledenvergadering uit te schrijven, waarin ook het 10-jarig bestaan der afdeeling zal worden herdacht. Telegrafisch Weerbericht. 15 FEBRUARI. VERWACHTING: Afnemende westelijke, later toehemende zuidweste lijke wind. Nevelig tot zwaarbewolkt, later wellicht regen. Mogelijk nachtvorst, overdag zelfde tempera tuur. Gemengd Nieuws. EEN DOOPPLECHTIGHEID. Welke beteekenis de adel in het Engelsche leven nog steeds inneemt, tconen wel de kolommen ruimte, die de Engelsche bladen thans afstaan aan liet be langrijke feit van den doop van Viscount Milton, den twee maanden ouden zoon en erfgenaam van Earl Fitzwilliam. De doopplechtigheid zelf had plaats in te genwoordigheid van tal van leden van den ihoogstcn En- gelschen adel en des middags kwamen peutatiën van pachters, mijnwerkers en andere arbeiders van de uit gestrekte bezittingen der Fitzwilliams den graaf en de gravin gelukwenschen. In het park werd een reusachtig doopmaal aangericht, waaraan 7000 gasten dcelnémen, vooral talrijk waren hieronder de mijnwerkers en spe ciaal tot dezen hield graaf Fitzwilliam een toespraak, waarin hij herinnerde dat zijn vader hem als knaap van twaalf jaren de kolenmijnen inzond, opdat hij de gevaren en moeilijkheden van het bedirijf, waaraan het geslacht zijn rijkdom dankt, zou loeren kennen. De graaf beloofde, dat hij op zijn beurt zi]n thans ge- dooplen zoon eveneens het leven in de mijnen zou doen kennen. En de duizenden gasten juichten dia woorden toe. KONING MANUEL'S SCHATTEN. De Londensche correspondent van de Tel. schrijft De onttroonde jonge koning van Portugal, die zich thans te Richmond vermaakt met een ijverige oefening in het arisloora'iscbe gclfspel, blijkt minder arm te zijn dan vaak werd voorgesteld. De correspondent van de 1 „Morning Leader" te Lissabon, meldt vandaar hel vol gende: i Koning Manuel verzocht den minister van Openbare Werken der republikeinsche regeering1, 't opmaken van den inventaris zijner bezittingen te bespoedigen. Be doelde minister bezocht pas de ondergrondsdie schat kamer van het Neoessidades-paleis, waarin de inwoe ien en andere kostbare bezittingen der koninklijke fa milie werden opgeborgen. Die schatten hebben een waarde van ongeveer f 8.000.000. Zij bestaan uit een sierlijk zilveren tafel servies, dat meer dan een ton weegt, de kroon en scep ter van solied goud en met vele edelisteenen bezet, een aantal blokken goud, waarvan het grootste blok 22 kilo's weegt, benevens een brandkast vol ju woelen, waaronder een diadeem van koningin Amelia en een paarlsnoer, ter waarcle van ongeveer f 480.000. een cadeau van haar vader, den graaf van Périjs. De minister verklaart, dat kroon en scepter, den staat toebohooren en in het nationaal museum zulten worden geplaatst. De rest zal aan de koninklijke fa- mi'ie worden overhandigd. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. CÜARTRES. J.4 Febr. Twee treinen zijn bij Court- ville in botsing gekomen. De verbrijzelde wagens ge raakten in brand. Er moeten talrijke slachtoffers zijn. Volgens de bladen zijn er 8 dooden en talrijke ge kwetsten. De treinen, die met elkaar in botsing kwamen, wa ren de sneltrein, die te 4 u. 55 van hel station Montpar- nasse naar Brest was vertrokken, en de trein van Brcsl naar Parijs, die te 6 uur 12 Courtville passeert. Een goederentrein, die zich op de plaats van de botsing bevond, geraakte in brand. Naar later werd meegedeeld vvhs het de sneltrein uit Angers. die een snelheid had van 80 K.M. per Mur. welke inreed tegen den goederentrein van 6 uur 13. die juist het slation was binnengekomen. Op hetzelfde oogenblik arriveerde een passagiers trein uit Mans. Van dezen trein, van welken geen enkelen reiziger gekwetst werd, werd alleen de locomotief uit de ra Is geslingerd. Te 9 uur 45 was het verlies van vijf dooden en zeven gekwetsten vastgesteld. De restauratie-wagen en I vele andere waggons van den sneltrein zijn in brand geraakt. WINTER IN DE KRIM. 1-EiERSBURG. 14 Febr. In de geheele Krim is het bi i engewoon koud. De sneeuw ligt zoo hoog, dat vele dorpen van het verkeer zijn afgesneden. De gou verneur. die naar Jalta wilde gaan, moest zich door de d ie ineter hooge sneeuw een weg banen. Vele schaapskudden zijn doodgevroren. Vruchtboomen en tmnsehutlingen worden door de inwoners als brand hout gebruikt. Het kolenbekken in het Donetzgebted kan omnogd'ik voldoende kolen 13veren. DE KOUDE. Men meld; uit Rome aan Excelsior, dat de koude te Rome en te Napels ulte pelnen en den geheelen tro- pischen plantengroei heeft vernield. Millioenen citroe nen en sinaasappels zijn beschadigd. Alle aanplantingen in de Riviera moeten worden vernieuwd. DE NOOD IN SPANJE. Eenige jaren geleden besloot de geheele bevolking van een dorp in Spanje, het land te verlaten. Iets dergelijks dreigt opnieuw te gebeuren: de bewoners der stad Calcena in Saragossa zijn voornemens on der leiding van den burgemeester, den geneesheer en den apotheker Spanje te verlaten en naar Argentinië te gaan. De regeering heeft een ambtenaar gezon den met de opdracht, de bevolking van dit plan af te brengen. Eenige jaren geleden telde de plaats 1200. thans nog maar 800 inwoners. SAMENWERKEN. In Engeland gaat men de proef nemen met eeu nieuwe behandeling van ontslagen gevangenen. Ver schillende vereenigingen, die zich tot nog toe hun lot hebben aangetrokken, zullen voortaan met elkaar en met den staat samenwerken in een Centrale Ver- eeniging van Bijstand voor Ontslagen Gevangenen. Voorzitter van het bestuur is de minister van bin- nenlandsche zaken. De aangesloten vereenigingen be noemen er ieder twee vertegenwoordigers in. Reeds hebben zich aangesloten de Koninklijke Vereeniging en verder de vereenigingen van Anglikanen, Room- schen, Israëlieten en van het Leger des Heils, en de Borstalvereen iging. Een van de voornaamste punten van de nieuwe be handeling is, dat ontslagen gevangenen, behalve in enkele gevallen dat het onontbeerlijk wordt geacht, van 1 April af geheel aan politietoezicht worden onttrokken. Zij komen onder de zorg van de vereeni ging, waar zij naar hun gezindte bij behooren, en deze houdt toezicht over hen en helpt hen voort, ook, als tot nog toe, met toelage van het rijk. Dit geidt echter alleen zoo lang, als de ontslagen ge vangene zich behoorlijk gedraagt. Zoo niet, daji treedt het politietoezicht weer op. ALLES DUURDER? De meening. dat alles duurder is geworden js niet zonder tegenspraak gebleven. Althans ecu uitgebreid onderzoek, ingesteld door den bekenden statisticus Levasseur, heeft aangetoond, dat in de Fransche republiek b.v. de prijs der levens- benoodigdheden in 1908 nog altijd 5.4 p.Ct. stond be neden 1880, ten spijt van de niet onbelangrijke stl]- ging sinds 1905. Naar Levasseur's berekening is dc totaalprijs van alle levensbenoodigdheden van 1S801905 voortdurend ge daald, om daarna van 19051908 weer omhoog te gaan. De index-cijfens waren in 1880: 111.9, in 1902 98.8 in 1905 98 en in 1908 106.5. Eexst né 1905 trad de prijs verhooging in, maar de eigenlijke voedingsmiddelen zijn in het algemeen sinds 1880 niet duurder geworden. UIT EEN WERELDSTAD. New-York heeft 3.500.000 inwoners. Hiervan zijn slechts 737.447 werkelijke Amerikanen; dat zijn burgers die uit Amerikaanschc ouders geboren zijn. Het sterkste element vormen de in New-York wonende Duitschers, tot een aantal van 650.000, zoodat New-York dus méér Duitsche inwoners telt dan München en Dresden. Ver der telt New-York 595.210 Ieren terwijl de meest be volkte stad in Ierland Belfast, 348.965 inwoners telt. Dan wonen er 672.776 Joden, terwijl in Warschau 262.864 Joden wonen, Dan wonen er 177.198 menschen, die uil Wcenen, Budapest en Praag komen. LETTERLIJK OPGEVAT. Een grappige vergissing wekte dezer dagen van het Ambtsgeiïcht te Greuszen groote vroolijkheid. In een proces van een koopman was de zoon van dezen koop man als getuige gedagvaard. Toen de ongeveer veertien jarige knaap in de rechtzaal verscheen, barstte een onbedaarlijk gelach uit en zeTfs de rechter had groote moeite ernstig te blijven. De kleine, magere getuige verdween n.1. bijna geheel in een lange geklsede jas, die hem tot op de hielen hing, van gelijken om vang waren de broek de boord, en de hoed. Bovendien had de zonderlinge getuige een zware wandelstok in de hand. Op de vraag van don president hoe hij het durfde wagen zoo toegetakeld voor den rechter te ver schijnen, stemelde de knaap bedeesd, dat dit toch in de dagvaarding was voorgeschreven. AJgemeene ver bazing i De jongen echter sloeg de lange mouwen op en diepte uit den zak van de jas tenslotte de dagvaar ding op, waarin hij met een zegevierenden laoh den voorzitter wees op de woorden dat hij moest verschij nen ,,In Sachen ihres Vaters BIOSCOPE AEROPLANE. Op het vliegterrein te Ghalons heeft men dezer da gen interessante proeven genomen met een bioscope- toestel, dat door den aviateur Busson in zijn machine mee werd genomen. Een operateur die als passagier meeging, maakte in de lucht verschillende opnamen. SPREKENDE HOND. De sprekende hond van den houtvester Ebers, van wiens kunstvaardigheid wij herhaaldelijk melding ge maakt hebben, is het eigendom geworden van den Die rentuin te Hamburg. Donderdag is hij daar aan een vergadering van geneesheeren, physiologen, phycholo- gen, taalkundigen enz. vertoond. Verschillende"geleer den zullen met den hond proeven nemen, om zijne be gaafdheid nader te onderzoeken. EEN EIGENAARDIG SCHADEVERGOEDINGS PROCES. Te Berlijn is in een eigenaardig prooes uitspraak gedaan. De Staat is veroordeeld lot schadevergoeding aan een persoon, die in den botanischen tuin zich eenigen lijd had opgehouden in de nabijheid van den sumak- giflboom (RJius loxicodendronj. waardoor hij een pijn lijke en hardnekkige huidziekte had gekregen. Hoewel zoo iets nog nooit in een botanischen tuin was ge>- beurd. was de rechter van oordeel^ dal een waar schuwend opschrift had moeten zijn aangebracht. De Staat zal waarschijnlijk in hooger beroep gaan. EEN KINKHOESTKOLONIE. Wegens het groote gevaar van besmetting wanneer kinderen met kinkhoest naar de gewone badplaatsen worden gezonden, zijn te Berlijn plannen gemaakt tot het slichten van een kinkhoestlcolonie aan het bosch- rijke Oostzeestrand, ver van alle badplaatsen. Kink hoest is de meest verspreide en gevaarlijkste kinder ziekte. waaraan in Pruisen bijv. jaarlijks omstreeks 14,000 kinderen ten offer vallen. De Pruisische gezond heidscommissie heeft daarom dit plan ontworpen, welks uitvoering 300,000 Mark zal kosten. De voorbereiding is in handen van dr. Heiwig te Zinnowitz. EEN RIJKE LEUKERD. Behalve millïoenen-wcggeven is de heer Andrew Car- ncgie in zijn weinige vrije uren tevens debiteur van ,,mots pour rircHij bezocht eergisteren de drukkerij van een zeer bekend magazijn, en men verzocht hem. een paar woorden te richten tot de jonge meisjes, die daar werken. In den loop dier toespraak vertelde Car- negie dat de meeste millionnairs-vrouwen ongelukkige stakkers waren. Zo hadden te veel weelde om zich heen en haar intellectueelc hulpbronnen waren onvol doende. „Velen mijner collega's", aldus wijsgeerde de befaamde millionnair, zijn onrochtvaardiglijk bekriliekt voor dingen, waarvan de gansche schuld voor rekening hunner vrouwen komt. Maar daarom behoeft gijlieden nog geen man af te wijzen, uitsluitend wijl hl] mill.on- 113 HOP "ALS VOORBEHOEDMIDDEL TEGEN CHO LERA. Naar aanleiding van de cholera vrees willen wij op het merkwaardige feit wijzen, dat sedert eeuw-en in brouwerijen nooit gevallen van cholera zijn voorge komen. Een bevriend brouwmeester deelt ons mede, dat bij de laatste cholera-epidemie te Boedapest ut het jaar 1873, rondom een daar beslaande brouwerij alles door de cholera aangetast werd cn er vete sher- ven. onder anderen in één huis alleen 18 personen, terwijl in de brouwerij alles gezond bleef. Het tij schrift Kvass deelt mede, dat de hop als werkzaam voorbehoedmiddel tegen de cholerasmetstof aangeziem wo'ill De persoon, die dit mededeelde, had van een. hopkweeker, die dikwijls zaken in Konstanhnope deed, gehoord dat bij het uitbreken van pest en cholera m deze stad g-oote hoeveelheden hop ats ontsmettingsmid- del gebruikt werden. In streken waar hop geteeld wordt, moet zelfs de cholera geen groote uitbreiding kun nen verkrijgen. Ook wordt in hetzelfde artikel ui de Kvass beweerd, dat in brouwerijen noo:t iemand, brou wer of knechts, aan cholera gestorven^is.^ DE PEST IN CHINA. Uit Noord-Mantsjoerije komen tegenstrijdige t>e= richten. Terwijl in het eene bericht gewaagd wordt van het afnemen der ziekte, wordt in een ander be richt melding gemaakt van uitbreiding der ziekte. De toestand is echter wel zoo, dat nog steeds groo te bedragen noodig zijn, voor de maatregelen tot be-

Schager Courant | 1911 | | pagina 2