Wijlen Dupart. Rondvraag: I)e lieer Sladcgaard zegt, dat bij de brug bij 't nieuwe kerkhof twee hoornen gerooid zijn. En nu... spoorloos verdwenen zijn ze! Kan Voorzitter ook opheldering geven'?... Da's gauw klaar, daar de aan gesprokene meedeelt, dat de hoornen zijn verkocht. Nu vraagt de heer Kraakman belangstellend, hoe hel met de jongste houtboelhuis is gegaan. Slecht 1 luidt het antwoord. Ja,... publieke verkoop is ook al niet wel, is de mecning die sommigen blijken toegedaan. De heer Stadegaard informeert verder, of die heeren van liet schoolverzuim niet moeten aftreden om de 2 jaar? De secretarisEen is cr al uit <lc gemeente gegaan en strijkt zijn 5 gulden nog op, terwijl hij cr neclcmaal niets aan doet. De heer Sladrgaard meent toch, dat aftreding en benoeming regel zijn en vraagt, hoe het met 't algemeen armbestuur is. Blijven ze ook zoo, zonder aftreden. Of is 't aftreden bij... den dood?... Voorzitter zegt. dat 't althans altijd zoo maar ge gaan is. De heer De GrootOp de meeste plaatsen vindt toch h;'neeming en herbenoeming plaats. Voorzitter: Hier nooit. 'I Gaal zoo. Maar de Raad moet er maar over oordeelen. De heer Swan zou dan nagezien willen hebben, hoe het vco'geschreven is. De Secretaris wijst cr op, dat hier geen archief is. w.it tengevo'ge heeft, dat men 't niet na kan gaan. I Dc heer De Groot heeft cene opmerking over het <;vmnas!ieklckaal (in de school). De gymnasliekverceni- eing hier mag daarin oefenen met haren leider en nu is dat door B. cn W. geschorst. Spreker zou daar wel eens meer van willen hooren. Voorzitter zei. dal dit was geschied Omdat het met hol ouderwijs niet ging, zooals het behoorde. Er moet iemand bij zijn, die een diploma heeft. En 't is voor gekomen, 'dat! terwijl de leider niet gekomen was, men evengoed geoefend had en er moet een deskundige bij. Men moet zijn kinderen veilig welen. Ook was 't er na afloop een vuile boel, bezaaid met stukjes sigaren, etc. achtergebleven onopgeruimd. Dat komt ook niet te pas. Een en ander had B. en W. redenen tot schorsing gegeven. De heer De Groot wijst er op. dat de deskundige dien avond verhinderd was. 's Woensdags zal de des kundige komen... en 's middags komt er bericht dat 't is geschorscht! Voorzitter wijst er op, dat er nog wat bijkomt. De brug, die blijft omhoog, opgetrokken hangen, ook als de kinderen in de school gymnastiek beoefenen, waar bij dan de brug van ,,de grooten" als een dreigend zwaard van Damocles boven hunne hoofden hangt, zooals uit 's voorzitters toelichting is op te maken. De heer De Groot vraagt of, wanneer dit alles eens is opgelost en goed gaat, de gymnastiekvereeniging er weer mag oefenen. Zeker dat wordt toegestaan bij monde van voor zitter. 'De heer De Groot verneemt met spijt dat er res ten van sigaren enz. werden gevonden. Er moest daar maar niet worden gerookt Maar 't is overigens dien avond ook maar heel ongelukkig getroffen. En als men een hond wil slaan, dan... men kent 't spreek woord. De heer De Groot stelt voor, aan heeren gymnasten, mededeeling te doen, hoe en op welke manier ze in bedoeld schoollokaal zullen mogen oefe nen. Die menschen hebben nu een gediplomeerden voorwerker en er op gerekend. En nu werd het in éen bons opgeheven! Voorzitter: Maar we kunnen, ze toch maar niet Jaten doen wat ze willen. De heer De Groot bespreekt het hebben van ©eni ge voorschriften dienaangaande. De secretaris somt inderhaast eenige bepalingen op. Behalve *s Zaterdags zal men 's avonds op^ de meest geschikte werkdagen, dus Woensdags of Vrij dags mogen oefenen ter bedoelder plaatse. En zorgt men, dat 's Zaterdagsavonds na afloop der oefenin gen alles opgeruimd en in de vereischte orde is, dan zal men ook op dien avond mogen oefenen. Wil men iets aanschaffen in het gymnastieklokaal, dan moet daarvan kennis worden gegeven aan en goedkeuring voor worden verkregen van dien Burgemeester en de Wethouders. Als een avond de leider er niet is, dan gewoon naar huis, zonder oefenen. Want geen spel letjes en gevaarlijkheden mogen voorkomen als is geschied, toen men aan een allerberoerdsten rekstok oefende. Dat is geen doen! Geen gereedschappen mag men laten liggen, die de ruimte, voor de onder wijzers benoodigd, belemmeren. Kosten van schoon houden. verlichting en verwarming voor rekening der gymnastiekvereeniging. Goedgevonden. De heer De Groot informeert naar het door den 1 afgevaardigde naar de vergadering van aandeelhou ders in de Noorder Stoomtramweg-Mij. (de Burge- meester) uit te brengen verslag. Voorzitter zegt, dat er behalve eene bestuurslid- benoeming niets behandeld is. Eindelijk zegt de heer De Groot, dat er eerstdaags weer verkiezing is. Hoe moet 't met de consumptie? Er is daarover al eerder gesprokenTe duur zei men. En inderdaad het verschil tusschen de rekenin gen van De Geus en Lingerak is hoog, vindt spr. Eerstgenoemde had voor de bijeenkomst van de ge meente veel hooger nota van onkosten, dan de an- der voor die van het Algemeen Armbestuur. Het scheelde minstens 20 gulden. Na toelichting door den heer Swan, dat op de bijeenkomst bij Lingerak Arm- en Polderbestuur gezamenlijk vertegenwoordigd waren en elk dezer besturen de helft der onkosten betaalt, die dus 2 maal f 18 is f36 hebben beragen, vindt de heer De Groot het verschil, hoewel bedui- dend minder, toch nog niet laag. Die regeling om de onkosten gemeenschappelijk en gelijkelijk te betalen, vindt zijn grond hierin, dat het Armbestuur weliswaar meer te verhuren heeft, maar van het Polderbestuur daarentegen meer ver- tegenwoordigers present waren. De heer De Groot stelt voor, na afloop eens niet bij De Geus, maar bij een ander te gaan eten. Goedgevonden. De heer Swan herinnert aan den te verrichten schouw der gemeentelijke landerijen en vindt het wenschelijk, dien te bewerkstelligen. Gewoonlijk wordt het in April gedaan. Goedgevonden, dat elk der raadsleden ter bestemder tijd in zijne wijk schouw zal houden. Waar eèn niet goed gebruik van 't land wordt geconstateerd, zal zulks in de vergadering te berde worden gebracht. Hierna sluiting. i <i EEN WOESTELING VOOR DE BALIE. Toen gistermorgen ter zitting van de Rechtbank te Leeuwarden een timmerman uit Makkum, beschul- digd van brandstichting, zijn vonnis hoorde, waarbij hem twee jaar gevangenisstraf werd opgelegd, ge raakte deze zoo buiten zichzelf van woede, dat hij den president te lijf wilde gaan, in welk plan hij door een drietal veldwachters verhinderd werd. Al worstelende werd de veroordeelde de gerechtszaal uitgebracht en zette zijn worsteling in de wachtkamer der Rijksveldwacht voort. Nadat nog een viertal an dere veldwachters adsistentie hadden verleend, werd de woesteling met touwen gebonden, naar den, cel wagen gebracht. WEER TERUG. Willem Roos, de bekende in- en uitbreker, voor ©enigen tijd te Rotterdam opgespoord (hij heeft in dertijd deel uitgemaakt van het beruchte ,,Trio", dat in December 1907 de hoofdstad onveilig maakte), is gisteren wederom als verpleegde in het gesticht Duin en Bosch opgenomen. EEN AARDIG WEDERZIEN. Aïs Minister Colijn de volgende week de Zuidelijke garnizoensplaatsen bezoeken gaat, komt hij 21 Febru ari ook te Bergen-op-Zooin. Dat zal voor hem wel een zeer eigenaardig bezoek zijn, daar hij aldaar vele jaren geleden zijn militaire loopbaan als korporaal begon en van daar als sergeant bij het 3de regiment Infanterie naar den cursus te Kampen ging. Vele oude •wapenbroeders aldaar herinneren zich hem dan ook nog zeer goed en vertellen nog steeds van hem als een bijzonderheid dat hij de kunst van voordra gen zoo uitstekend verstond. HET WEER IN 1010. Aan het jaaroverzicht van het Meteorologisch In stituut is het volgende ontleend: liet jaar 1910 heeft zich gekenmerkt door veel be wolking, gemiddeld over het geheele land waren er slechts 26 heldere dagen tegen, 4 6 normaal. Toch was te De Bilt het aantal uren met zonneschijn over het algemeen grooter dan gewoonlijk. De tempera tuur was meerendeels boven de normale, behalve in Juli en November; slechts op 9 dagen echter steeg zij boven 25 gr. De neerslag was in den winter zeer groot, in de andere jaargetijden waren de verschillen gering. De jaarsom (Dec. '09 tot Nov. '10) bedroeg 700 rnM. tegen 704 mM. normaal; het aantal dagen met neerslag^ en met onweer was resp. 218 en 23 tegen 179 en 15 dagen normaal. - ST. PANKRAS. Bij de leden der afdeeling' St. Pancras van L. en O. waren op heden aanwezig 101800 roode, 599300 gele en 136170 wille koo-1, 1583 baal uien, 23000 st. I Bieten en 550 baal 'wortelen, terwijl verkocht waren '78200 rood©, 73920 gele, 27274 witte kool, 1560 baal1 juicn, 10000 st. bieten en 15 baal wortelen. OUDE NIEDORP. Donderdagavond 23 Februari a.s., zal het Fanfare korps ..Crescendo" alhier voor zijn kunstlievende loden een uitvoering geven in hel lokaal van den heer T. de Jong. welke uitvoering zal worden afgewisseld door I voordrachten. CallJiDlsooff. Voor de betrekking van onderwijzeres alhier heb- 1 ben zich 7 sollicitanten aangemeld. VEENHUIZEN, O. NIEDORP. Gistermorgen had alhier de verpachting plaats van het vlschwater in den, polder Veenhuizen. Vorige huurders waren de gebroeders Beets voor f35, thans werd de heer P. Hart van Langendijk pachter voor f 52. WINKEL. Voor plaatsing op de kiezerslijst 1911/12, hebben zich aangegeven 52 personen, waarvan 3 belastingbe- talenden uit andere gemeenten, 3 voor een onverdeel de nalatenschap, 44 als loonkiezers, 1 pensioenkiezer en 1 spaarbankkiezer. M inkcl. Door de afd. Winkel der S. D. A. P. zal op Zon dag 5 Maart a.s. een propagandabijeenkomst worden gehouden ten bate van Algemeen Kiesrecht. Daar voor zal in de kolfbaan van den heer J. Vijzelaar een rede worden gehouden en enkele tooneelstukjes worden ten gehoor© gebracht. WINKEL. I Door Ged. Staten dezer Provincie is aan den heer J. Porte, hoofd der school te Lutjewinkel, vergun ning verleend tot het vervullen der betrekking van voorzanger bij de Ned. Herv. Gemeente. Hinkel. Voor de betrekking van onderwijzer aan de open bare lagere school te Winkel, waarvoor de gelegen heid tot solliciteeren tot 14 Februari jl. was open gesteld, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. BURGERVLOTBRUG. Dinsdagmiddag ontstond een begin van brand in het huis van Mej. Wed. L. alhier. Een hoop stroo en hooi in de nabijheid van den schoorsteen vattë vlam. Gelukkig waren spoedig rappe handen klaar, om verder onheil te keeren. BURGERBRUG. Den heer C, Klerk, wagenmaker alhier, is opge dragen een ploeg te maken, bestemd voor Indië om dienst te doen op een der Rubberplantages aldaar. Nieuwe Mcdorp Alhier vergaderde Woensdagavond in het lokaal van den heer Kooiman Jiet ziekenfonds „Onderlinge Hulp bij Ziekte", onder presidium van den heer Ds. D. Iiaars, die de 35 aanwezigen verwelkomt, waarna bij afwezigheid van den heer Jb-. Hovenier, secretaris, de heer P. Haringbuizen, penningmeester, de notulen leest, die worden goedgekeurd. Daarna volgt bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren J. Hovenier, F. Schenk© en H. Jes, die allen met meerderheid van stemmen worden herbenoemd. De beide laatsten, aanwezig, nemen de herbenoeming aan. Tot commissie voor 't nazien der rekening des pen ningmeesters, worden benoemd de heeren A. Bakker, A. Arts en C. J oosten. Het jaarverslag van den secretaris wordt door den penningmeester voorgelezen. Het wordt goedgekeurd. De ^commissie die de rekening van den penning meester nazag, doet bij monde van den heer A. Bakker J.Cz. rapport. Ontvangsten f 24700.441/2, uitgaven f 510, batig saldo f 1930,441/2. Rente op 31 Dec. j.1. f 33.97. Bezit op dien datum dus f 1964.411/2. 31 Dec. 1909 was dat f 1600.44i/2. In 1910 is er dus ruim 360 gulden vooruitgang. Alles is vergeleken cn in orde bevonden. Het kassaldo is geheel in de Nutsspaarbank belegd, Voorgasteld wordt, tot goedkeuring over te gaan, waar toe ae vergadering besluit. Aan den penningmeester wordt een woord van oprechten dank gebracht. De heer A. Bakker J.Cz. wordt benoemd tot afge vaardigde ter algemeene vergadering van den Bond, te Alkmaar te houden. De vorige afgevaardigde, de heer F. Schenk, doet uitgebreid verslag van de bijeenkomst van den Bond ten vorige jare. Komt aan d© orde een voorstel, dat door den heer P. Haringbuizen is voorgesteld aan het bes'uur, dat het rv-v-^nn.. Het voo'-stel luidt als volgt: „Het bestuur stelt voor om, gedurende een bepaalden tijd, het bij art. 2 van het Huisinoudelijk Reglement bepaalde niet toe te passen, opdat nog eens diegenen, welke geen lid zijn, in de gelegenheid gesteld aVorden, zich hiervoor op te geven." Na eenige bespreking wordt bij stemming dit voor stel verworpen en een grwijzïgd voorstel aangenomen, (waarbij men wil, dat dubbele contributie wordt be taald. èn waarbij vervalt de storting, te doen indien hel bezi' der vercenigng meer dan f 5 per hoofd is, (ten bedrage vaif dat meerdere dan f 5 per hoofd). Een en ander voor één jaar. Na nog eenige opmerkingen, bij de rondvraag gedftfl'y/i o. a. over puntjes, in de toekomst te wachten en na in enkele woonden het 5-jarig bestaan der vereeniging, lieden te vieren, te hebben herdacht, wordt de verga dering door voorzitter in gepaste bewoordingen geslo ten. EEN MERKWAARDIGE ONTDEKKING. Men herinnert zich schrijft de Tel. den dub belen moord, welke eenige jaren geleden in het be nedenhuis van perceel Czaar Peterstraat 37 te Am sterdam is gepleegd. In ditzelfde huis, op een achterkamer der le y-er- dieping, woont de 86-jarige vrouw K. Steeds deed deze zich voor als zeer arm, en ze werd dan ook van wege het armbestuur ondersteund, terwijl bovendien liefdadige buren haar nu en dan eenig eten gaven. Daar zij een oude vrouw was, kon ze zelf haar wasch niet meer doen. Soms hielpen de buren haar daar mee en dan gaf zij bun drie centen als belooning; meer kon zij niet geven, beweerde zij. Over het algemeen echter werd er in haar woning niet veel gewasschen en ten slotte verkeerde zij in zulk een vervuilden toestand, dat zij, naar het oor deel der buren, letterlijk werd opgegeten door het ongedierte en deze het noodig oordeelden, den ge meentelijken geneeskundigen dienst te waarschuwen. Toen deze diensvolgens gistermiddag in de woning een onderzoek instelde werd de vrouw in een erger lijk vervuilden toestand in de bedstede gevonden, be dekt door eenige lompen, die dienst moesten doen voor dekens. Daar opneming in een gasthuis noodig werd g e- oordeeld, vroeg men naar haar „stadsboekje". Dit 'kweerde zij evenwel niet te bezitten, waarop de verpleger, die een onderzoek instelde, zelf in een kastlade ging zoeken. Tot zijn groote verbazing vond hij daar tusschen eenige halfvergane lijken van doode ratten, die een I ondragelijken stank verspreidden, een, groote hoeveel heid goud- en zilvergeld en beschimmeld bankpapier. I Hij vroeg de vrouw hoe ze aan al dat geld kwam, j -waarop zij antwoordde: „Wacht maar tot ik dood ben, dan zul je nog heel wat anders vinden!" 1 De verpleger vond echter het geval nogal verdacht en waarschuwde de politie. Deze deed bij het verder onderzoek nog meer merkwaardig© ontdekkingen. In alle kasten en laden werd geld gevonden, specie en geldswaardig papier; onder dit laatste ook een, pakje oude muntbiljetten van f 10, welke thans niet meer jgeldig zijn. Verder vond men een groot aantal gou den en zilveren, voorwerpen, o. a. gouden oorijzers, zijnaalden en ringen, rollen nieuw linnengoed, nieuYve Y-rouws- en manskleederen, en in vreemd contrast met dit alles, zakken met stukken kaas en beschim meld brood. Met moeite kon men de vrouw bewegen om voordat zij paar het gasthuis vervoerd werd, haar hoofdkus sen, los te laten. Vermoed werd dus, dat daarin en misschien ook elders nog meer verborgen was. Een raadsel is, hoe de vrouw in het bezit is geko ut"!], van, de groote waarden, welke in haar woning gevonden zijn. Haar man toch, die zes jaar geleden gestorven is, was gewoon bootwerker. De politie stelt een, onderzoek in. Nader verneemt de Tel., dat in de woning van per ceel Czaar Peterstraat 37, voor een totaal bedrag van omstreeks f 6000 aan waarde werd gevonden, waar van f 800 op een spaarbankboekje. Het geld was op de vreemdsoortigste plaatsen ver stopt, o. a. in oude melkkannetjes, in een ouden theepot, in een doofpot ©n onder het bed, en het zilvergeld zag zwart van, ouderdom, terwijl de munt biljetten, de sporen van tanden van ratten en muizen vertoonden. Van deze muntbiljetten, die thans vol- stiekt, waardeloos zijn, vond men er niet minder dan 32. Van de vuilheid en schraapzucht der vrouw wer den ons door de buren de ongelooflijkste staaltjes verteld. Ratten, en muizen deelden woning, leger stede en voedsel met haar; tegen den spiegel zaten korsten van een, zelfstandigheid, welke vermoedelijk vroeger voedsel was geweest, terwijl in het voor kamertje een bordje stond, waarop voedsel, dat in en loop des tijds in een taaie caoutchouc-achtige massa was veranderd. De vrouw genoot na den dood van, haar man een pensioentje, eerst van f 4, daarna van f 2.50 per week. Daarvan moest zij f 1.50 woninghuur betalen, zoodat er thans f 1 overbleef voor haar levensonder houd. Zooals wij reeds zeiden, schraapte zij echter zooveel mogelijk en bermoedelijk leefde zij voor een groot deel op kosten van de buren. Men heeft bier blijkbaar te doen met een geval van die vergedreven gierigheid, welke zich bij oude menschen wel eens voordoet en soms tot de onge looflijkste buitensporigheden leidt. DE SOCIALE VERZEKERING VAN MINISTER TALMA. Naar ons van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, is het ontwerp-Ziektewet in de afdeelingen der Twee de Kamer zeer ongunstig ontvangen. Gelijk bekend, heeft minister Talma aan bet ziekteverzekeringsont- werp vastgekoppeld eene organisatie van „Raden", dn. tevens als onderbouw zouden moeten dienen voor de rest der sociale wetgeving. Ook tegen dit ont- werp-Radenwet bleek men vrij eenparig ernstige be denkingen te hebben, zoodat verwacht mag worden, ■dat dit denkbeeld evenmin, levensvatbaarheid zal blij ken te bezitten als het instituut der „bakkersraden". Aangezien voor de wetsontwerpen een commissie van voorbereiding benoemd werd, is het niet onwaar schijnlijk, dat deze overeenkomstig het nieuwe regle ment van orde, nog voordat de ontwerpen in, staat van wijzen zijn, een uitspraak van de Kamer zal u'dokken, of zij met de instellin der raden genoegen m emt, een uitspraak die reeds nu niet twijfelachtig schijnt. ei wacht wordt, dat minister Talma, indien hij ook iuol deze ontwerpen Yveder échec lijdt, uit het kabi net zal treden. Tel. NOOUDSCHARWOUDE. Gisteravond voerde de looneelvereenighg „O.Z.O.D." ten lokale van den hoor D. Stam allhier op hel wel bekende anti-mal. toonoelspel „Offers" van Ds. W. J. C. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp. Dc hoofdrollen bleken aan zeer goede handen toe vertrouwd; men kon voelen, dat de rol begrepen werd. Mozes, Burger en Greta. dient daarvoor dan ook wel ©en compliment te worden gebracht. De ondergeschikte rollen werden, 'hoewel enkele niet zoo goed als de hoofdrallen, goed weergegeven. Over het geheel weid het stuk dan ook met' merk baar succes opgevoerd en mét zeer groote belangstel- üng gevolgd. Waar a.s. Zondagavond hét stuk te Sdhagen zal wor- den opgevoerd, daar kan het publiek zeer zeker yer-1 wachten, een avond door te brengen, die zij zich in geenen deole zullen beklagen. Na „Offers" Yverd als toegift gegeven „Een uitge knepen citroen", .van Inte Onsmard, dal goed van sta pel liep. «nna Paulowna. Do boerenplaats Y-an den heer J. Bakker alhier, is in eigendom overgegaan aan den heer Jochem Blaau- boer. Ingezonden. O. Niedorp, 15 Febr. 1911. Geachte Hoer Redacteur Vriendelijk verzoeken wij u het onderstaande in uyy blad ie walen opnemen. Bij voorbaat onzen harte- lijlcen dank. In np. 4864 van dit blad komt een y'crslag voor van do vergadering der afd. Heerhugowaard van Het Witlo Kruis. Daarin wordt behandeld een schrijven van den heer A. Wonder te O. Niedorp, die dit zond met y-olkomen goedkeuring en in opdracht van bijna alle leden van genoemde afdeeling, wonende te Oude Niedorp. De be doeling was vroegtijdig - tegen 1 Januari 1912 net lidmaatschap op te zeggen, om redenen, door den heer Wonder in zijn schrijven genoemd. Deze waren: lo. de leden zijn dichter bij Nieuwe Niedorp, waar zij zich als lid willen aanmelden; 2q. velen, die geen lid zijn, wilton lid worden, mits zij zich te N. Niedorp kumL-n aaiisiuLen, zooals trouwens enkelen reeds deden; 3o. de inwoners van O.-N. zijn 'l liefst daar lid, waar hun huisdokter woont en deze is van nagenoeg allen Dr. Maats te N. Niedorp. In hel slot van hol verslag wordt de vraag gesleld: „Waarom toch?" Bedoeld wordt: welke redenen heb ben de O. Niedorpers touli? Wat :n vraag! Zijn dan de redenen niet genoemd in den bief van den hr. Wo:.dj of werden ze slechts in het verslag niel opgenomen'? Of verzweeg dc secretaris de redenen aan de verga dering. zoodat zijn „Waarom?" gerechtvaardigd scheen? Zoo ja, stond hem de derde reden niel aan? Is liet soms een naYverking van zijn ontslag als gemeente geneesheer te O. Niedorp waar Dr. Maats in zijn plaats werd benoemd, en welk ontslag door Dr. Post, den secretaris, aan den schrijver van opgemelden brief kan worden geweten? Nog een vraag: waarom schendt de heer Wonder zijn plichten als bestuurslid der afdocl'.ng? Had hij mogelijk eerst voor die functie moeien bedanken, om dan met het recht van elk lid, zich, ook namens vele andere leden, tol hel bestuur der afdeeling te wen den'? Och kom! Mede namens verscheidene leden, M. H. WOUTMAN. Predikbeurten. ZONDAG 19 FEBRUARI. NEDERLANONOH HKItt ORMDE GEMEENTE te: Behagen, v.m. 10 uur, Ds. Tinholt. Barsingerhoru. Geen dienst Kolhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. B. Nieuw burg. Haringhuizen, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Winkel, nam. 2 uur, Ds. B. Nieuwburg. Wieringen, Hippolytushoef, v.in. 10 uur, de heer G. J. van Woerden te Amsterdam, evangelist der Evang. Maatschappij. Wieringen, Den Oever, nam. 2 uur, d© heer C. J. van Woerden. Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Ds. Hopstcr. Wieringerwaard. Geen dienst. Callantsoog, v.m. 10 uur, Ds. van Griethuijsen. Zuid-Zijpe, St. Maartensbrug, nam. 1.30 uur. D3. Tinholt Noord-Zijpe, Oudesluis, v.m. 9.30 uur, Ds. Groene- veld. (Doop.) Harenkarspel, v.m. Kerkebuurt, av. Dirkshorn, Ds. Sinnïnghe Damsté, DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Noord- en Zuid-Zijpe, Burgervlotbrug, 's av. 6.30 uur, Ds. C. Vis van Kampen- Nieuwe Niedorp, Ds. Raars. Barsingerhoru. Geen dienst. Wieringen, Stroe, v.m. 10 uur, Ds. Leendertz. LOKAAL „BETHEL", HOEP SOHAGEN, ten behoeve der Nederlandsch Hervormde Kerk: v.m. 10 uur, de heer P. de Borst Breezand, v.m. 9.30 uur. de heer H. Woltman. Woensdagavond 7 uur, de heer Woltman. Evangelisatie Vereeniging „Rehoboth" te Hippoly tushoef, Wieringen, v.m. 10 uur, de heer J. Dijkstra, 's av. 7 uur, dezelfde. Gemengd Nieuws. ROMANTISCHE ZONDERLING. Vóór eenigen tijd is in Engeland overleden de heer Dering, eigenaar van het landgoed „Lockley" bij het dorp Welmyn. Hij stierf op tachtigjarigen leeftijd. En niemand zou zijn verscheiden hebben opgemerkt, in dien, niet na zijn dood ontdekt was, dat dezo grijs aard gedurende een menschenloeflijd een dubben bestaan geleefd had, door een deel des jaars als mr. Dare in Brighlon te leven en een ander deel als mr. Dering op „Lockley" te komen doorbrengen. In zijn eersten slaat als Dare Yvas hij een gehuwd man, beminnelijk mensch, y-ader van een met een armen organist ge huwde dochter, zelfs geliefkoosd grootvader; in zijn tweeden staal was hij een van de eigenaardigste zon derlingen, dien men zich denken kan. Het is nu pas, bij zijn dood zijn vrouw stierf vóór hem dat zijn dochter te weten is gekomen, dat zij de erfgename is geworden van het landgoed „Lock ley" en het daarbij behoarend fortuin wan. ongoveea- drie millioen gulden, om niet te spreken van dc kunst schatten, die in hel landhuis opgehoopt zijn. „Lockley" is een prachtig kasteel in een groot boschrijk park gelegenhet werd bewoond door den butler en diens vrouw, eenige dienstboden, een gr oom en een koetsier. Dit personeel had veertig jaar lang niets anders te doen dan eenmaal 's jaars tegen Kerst mis het bezoek van den zonderlingen heer en meester af te wachten. Hij nam dan zijn intrek in een stoffige, verwaarloosde kamer, die altijd gesloten moest blij ven, rekende met zijn personeel af. las de brieven, die in den loop des jaars voor hem gekomen Yvaren, en verdween na eenige dagen even geheimzinnig als hij gekomen was. Na zijn dood is zijn familie op het landgoed aan gekomen en heeft er een stal gevonden met oude reiscoaches en statige koetsen van honderd jaar oud, doch paarden, waren, er sedert vijftig jaar niet door den koetsier te verzorgen geweest. In de deftige zalen hingen schilderijen, drie vier boven elkaar alle met den voorkant naar den wand gekeerd; men vond er kostbare stukken onder: een Holbein, een Fra Bartolomeo, men trof er beelden aan van de Parijsche tentoonstelling van 1S62, een marmergroep y-an Monti, waarvoor indertijd 20,000 gulden werden betaald. Verder pra.chtige vazen, ver guld Dresdener porselein, kost bare klokken. Dit alles lag bedekt met het stof van tientallen jaren- Het huis zelf is geheel met klim-op .begroeid; de stal is een heuvel van mos gelijk; in het park groei de het hout ©en halve eeuw lang wild en woest door een. Dit alles scheen wel een slapend kasteel En nu verneemt men ook de zonderlingste verha len van den ouden slotbewoner; zijn toenemende men- schenschuwheid, wanneer hij op „Lockley" vertoefde, zijn angst voor geluiden, zoodat alle dieren in het park moesten worden uitgeroeid. Éénmaal per jaar, in éen kamer kwam hij eene week doorbrengen. Telegrafisch Weerbericht. 16 FEBRUARI. VERWACHTING: Stormachtige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Betrokken met regen, later opklarend. Zachter. ra. En van dal oogenblik af was voor Dupart een Yvon- deiiijk leven begonnen, 'n onbepaald en min of meer nevelig bestaan, nu eens leeg en dan weer \rot weder waardigheden. De kazerne gaf hem den kost: brood, soep. z ut en Yvat hij verder mocht behoeven. En voor alles wat zij hem gaf en aanbood, vroeg zij hem niets, absoluut niets. In zijn toesland van dood-zijn werd hij lén zeerste begunstigd door generaal Piston d© Clapiers, en weid hij vrijgesteld van de verplichtingen en dienstverrich tingen, die zijn compagnie of troep of afdeeling had te verrichten. Hij was niet alleen geexouseerd voor exercitiën, corveeën, revues en Yvat er meer gedaan moest worden, maar ook de signalen voor appèl en contre-appèl klonken voor hèm niet. Hij hoorde a'.leen de etensbel; voor ratjetoe en kommiesbrood, voor soep en andere eetbare dingen was hij zeer gevoelig en als hij aan den bak zat, deed hij heel anders dan 'n doode doen zou, want hij at als !n wolf. !s Morgens stond hij op als 't hem beliefde; hij ging uit als hij wilde en kwam terug als hij 't goed vond, soms ver na middernacht, en hij beschikte, tot groote ergernis van zijn kameraden, over zijn lijd naar eigen goedvinden. Toen 'n korporaal hem eens over zijn laat thuis komen interpelleerde, antwoordde hij kalm: Pardcn, korporaal, ik ben dood I En dit deed hij zoo natuurlijk, dat de korporaal er !t zwijgen toe deed, cn in de meening kwam, 'n mensch voor zich te hebben, die van aardsche dingen en vooral van de kazerne heelemaal geen begrip heeft. De kameraden werden ten slotte boos oy-er zooveel begunstiging te meer, daar de overledene, als ér van eten sprake Yvas, nooit ontbrak en eindelijk zetten ze hem zijn deel niet meer voor, beYverende, dat 'n mensch, die dood is en niet behoeft te Yverken, ook niet behoeft te eten. Maar Dupart maakte toon zoo'n opschudding in de kazerne, dat de officieren en do kapitein er aan te pas kwamen, en omdat men vrees de. dal de generaal er b>j gehaald zou worden, eindigde men met hem zijn rantsoen weer voor le zetten. Het was 'n storm van klachten en verwijten geweest van weerszijden. Een tegen alten en allen tegen een. En 'n schaduw op het voorhoofd van den generaal was noodig gebleken, om dien storm te bezweren. Als je me verwijt, dat ik hier ben. schreeuwde» Dupart eens. toen men hem weer zijn e'en weigerde, als je me dat verwijt, verwijt 't dan den generaal, dio me hier bracht. Gaat je zeiven beklagen bij hem als jelui wat te klagen hebt. Ik ben deed, al' maanden, en kan geen goed of kwaad meer doen. Deze woeden werkten als 'n toovermiddel. Generaal Piston had den naam van niet zoo heel gemak kei tik te wezen, en daarom zweeg men en gaf den doode

Schager Courant | 1911 | | pagina 2