uitgang te constateeren,. Vai\af de oprichting (dus gedurende ongeveer 1% jaar) zijn 263 ongevallen voorgekomen, waarvan bij ons 40 k 50. Voorzitter dankt den secretaris voor het uitgebreid verslag. Volgt rekening en, verantwoording van den penningmeester. De commissie, belast met het nazien bevond alles in orde. Ontvangsten met inbegrip van f 181.15% ba tig saldo, in totaal 1531.35%, uitgaven fl252.44s. Batig saldo f 278.91. waaronder f 239.75, van de spaar bank opgenomen, dns feitelijk batig saldo f 39.16. Terwijl er thans nog f 600 op de spaarbank gedepo neerd staat. De rekening wordt goedgekeurd. Komt aan de orde verslag aankoop uienzaad. In do Novembervergadering is besloten uienzaad coöpera tief aan tel koopen en, wel 268 KG. stroogeel en 28 (KG. zilveruienzaad. Van den heer Oudes werd de bij dezen voorradige partij van 225 KG. betrokken voor f4.15 per KG. en de rest van den beer Jong gekocht, voor f 4.50. De zilverpep was gekocht voor f 2.40 p. KG. Voorzitter deelt mede, dat de proeven, betreffende zieke en draaihartige kool als geheel mislukt zijn te beschouwen. Prof. Ritzema Bos beeft het plan besproken voor deze proeven een complex van ak kers ter gezamenlijke oppervlakte van 5 bunders aan te wenden. Maar daaraan zullen wel bezwaren zijn verbonden. Wie zal zich met het ontzettende werk dat de, behandeling der zieke planten meebrengt, wil len belasten? Niemand stelt, zich daarvoor immers beschikbaar. Vanavond zal door den heer Hazeloop over nieuwe culturen worden gesproken, zegt voorz. De subsidie vin 't rijk voor zieke kool vervalt nu en is aange vraagd voor nieuwe culturen. Aan het verslag vau de proeftuinen te Oudkar spel en Warmeuhuizen, ontleenen we, dat de aard beien door veelvuldige droogte dit jaar geducht ge leden hebben. Meer luwte wordt aanbevelenswaardig geacht. Alles bijeengenomen, is bet geen pleizierig jaar voor de tuinen geweest. Per saldo blijkt uit de becijferingen, dat voor Oudkarspel f 100 en voor War meuhuizen f 30 nadeelig saldo is te constateeren. Wordt in bespreking gebracht, of de proeftuin te Oudkarspel zal worden overgenomen. De heer Win ter vindt het 't beste, om den proeftuin aan den heer Rootjes, den verhuurder van den grond, over te doen. Ook de heer J. Met is daarvoor; hls er nog wat overschiet, zullen het niet anders zijn dan onkosten. Voorzitter licht toe, dat dit onderwerp in de be stuursvergadering reeds is besproken, en dat het be stuur van oordeel is, om den proeftuin in 1912 over te doen aan, den heer Rootjes. Waarlijk er heerscht maar weinig belangstelling voor den proeftuin. Voor 1911 zijn we er nog aan verbonden. Aldus wordt besloten. De oude, in functie zijnde commissie voor regeling van de zetkool wordt herbenoemd. Voorzitter vëstigt er nog de aandacht op, dat velen denken, dat de oommissie wekelijks een dag rondvaart om naar den stand van de zetkool te zien. Dat is zoo niet. Men moet bericht doen; daarna volgt onderzoek. Het bestuur stelt voor, daar de kas nog toerei kend is, geene rattenpremie te heffen. Dienovereen komstig besloten. Bij d<s bespreking over bet voorstel om coöpera tief aardappelmanden aan te koopen, werd besloten, daarmee de aanschaffing van, koolman,den te laten samengaan. Volgt bestuursvoorstel tot oprichting van een tuin- bouwcursus 1911/12, waar eenmaal 's weeks een 1 eeraar onderricht komt geven,. Bij stemming zijn, 38 aanwezigen voor oprichting van den cursus, ter wijl aan het bestuur de verdere regeling wordt over- g< laten. Staande de vergadering geven, zich 15 der aanwezigen voor den cursus op. Volgt bespreking peilbeinaling. Van Broek op Lan- gendijk is een schrijven ingekomen, waarin van alge meen belang wordt geacht de polderbesturen te ver zoeken, dat het water in de zomermaanden op peil blijft. Besloten wordt om mede te werken tot het op peil houden van bet water. De oprichting van, een Tuinbouwbond wordt nu aan de orde gesteld. Voorzitter zegt, dat er stemmen zijn opgegaan om een tuinbouwbond op te richten, waar men op zichzelf zich niet sterk genoeg gevoelt en voeling wil houden •net zustervereenigingen. Voorzitter ziet per saldo niet veel heil in een vasten Bond. Ook in eene losse fede ratie ziet spreker weinig heil. Wél vindt hij gced, dat .er voeling met elkander gehouden wordt. Voorts wijst spreker op ide vele herrie, die is ontstaan waar )Je voroeniging Groentecultuur leden overnam van Land bouwbelang. De heer Winter voelt meer voor losse federatie dan voor een Bond. Ilij ziet voorts geen kwaad in hel overnemen van leden van Landbouwbelang door Groen teen! tuur. Voorzitter vindt, als eene vcreeniging van een an dere leden overneemt, dan kan nooit pressie door een vcreeniging op hare leden worden uitgeoefend. En dit vindt spreker treurig. De stemming geeft aan, dat 30 aanwezigen tegen vaste federatie zijn: dal idee is dus vervallen. Voer men pauzeeren gaat, wordt de rondvraag gedaan, waarhij enkele ondergeschikte punten besproken worden. O.a. wordt door den heer Ivalverdijk gewezen op de stremming van de vaart bij de fabriek van de heeren gebrs. Hart. Besloten wordt een schrijven te zenden aan B. en W. hierover. Wordt nog 'gameid, dat de heer J. Met is aangesteld tot het nazien van contracten. Bij kwestie tusschen bouwer en koopman kan men zich tot hem wenden. De heer Rootjes houdt zitting voor den onderhand- schen verkoop. Pauze. Na de pauze heropent voorzitter de vergadering en geeft liet woord aan den heer Hazeloop, die het een en ander mededeelt over de uitkomsten van 't vorige jaar gedane hemestingsproeven, bij de heeren .Toman,. C. Tuinman, A. Swager. Jb. Meurs, E. Slooves en Jb. Maars. Hiermee zijn de proefvelden afgewerkt. De heer Hazeloop acht herhaling der kunstmesl- proefneming wel goed om de werking daarvan in ver band met geschiktheid voor bewaren der kool waar te nemen. Ook wat vroege aardappelen betreft komt de proef spreker nog wel wcnschelijk voor. 4 Proefnemers voor kool geven zich op. Ook vóór vroege aardappelen volgen eenige aangiften. Voorzitter bedankt den heer Hazeloop voor het uit gebreide rapport, waarmee we weer een stap nader zijn gekomen bij het gebruik van kunstmest. Hierna spreekt de heer Hazeloop over nieuwe cultu res. Deze geeft omtrent dit punt duidelijke toelichting. Gaat .men tot nieuwe cultures over, dan dient -dat in liet groot te gaan en voor uitvoering naar 'liet buitenland geschikt te zijn. Anders volgt gauw over productie. Onder uitvoerige uiteenzetting van bijzon- deriieden, lieveelt spreker voor cultuur eenige gewas sen aan. Allereerst rabarber (hier nog een nieuw ar tikel), wat wel uitzicht op belangrijke handt 1 er _inj biodt. De gemiddelde opbrengt per snees kan zijn f 55. Aanvankelijk moet er bij-culuur bij. In Broek op Lan-, geil dijk zal men er vroege aardappelen tusschen zetten.: Voorts wondt cultuur van stam-slaboonen, tuinboonen, t doperwten (in vcreeniging met augurken) besproken door den heer Hazeloop, die onder applaus zijne boeiende rede eindigt. Voorzitter vindt de gegevens van den spreker wel uitlokkend, maar zou op kleine schaal willen beginnen. Besloten word! ten hoogste f 100 uit de kas als sub sidie voor het .beginnen met de nieuwe cultures uit te trekken (bij voldoende deelname). 9 Aangiften volgen voo" in totanl 135 snees. Maandagmiddag a.s. te 3 uur, zal .door den heet Ha?HooD 'iv de 9 heeren, die zich aangaven. verga derd worden ter verdere beraadslaging en regeling. Hierna sluiting. ^idiwe Vlodorp Vrijdag 17 Februari 1911 werden alhier ten lo kale van den heer J. Peetoom in het openbaar gym nastieklessen. van, de kinderklassen en de adspiranten der gymnastiek-vereeniging Hercules gegeven, onder de bekwame leiding van den directeur van Hercules, den heer C. Drenth, hoofd der school te Moerbeek. Het geheele programma dat oefeningen aan diverse werktuigen gaf te zien, mag uitstekend geslaagd heo- ten en werd door zang en tableaux, met Bengaalsch vuur verlicht, aangenaam afgewisseld. Een blijkbaar zeer ambitieus en kundig leider als de heer Drenth is, mag hem voorzeker een woord van groote waardeering voor wat hij tot stan.d heeft Weten, te brengen, niet worden onthouden. 'n Onder-onsje, dat zich nogal prettig liet aanzien, besloot dezen, aangenamen en succesvollen avond. ST. MAARTENSBRUG. In eene op den 17den dezer gehouden vergadering Van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim te St. Maartensbrug, werden de heeren A. Olie, voorzit ter en W. Blaauw, secretaris als zoodanig herkozen. DE WOGNUMMER8. De Wognummers zingen, in, de volgende week te Londen, in het Hippodroom. Londensche bladen ge ven reeds foto's met pakkende bijschriften. DE KUSTVERDEDIGING. De hoefijzercorrespondent van het Handelsblad schrijft: De algemeen© indruk, dien wij kregen uit wat wij vernamen van het sectie-onderzoek der Kustverdedi- gingsvoorstellen is tweeledig. Ten eerste, dat. de Fransche beweging tegen, het ontwerp de kansen op aanneming principiëel nier onbelangrijk hebben verbeterd. Bij de openbare be raadslaging zal dit. uit de houding van enkele leden zeifs zeer duidelijk biijken. En, ten, tweede, aat vrij algemeen de meening werd g»uit, dat men uier en daar wel met wat minder kan volstaan. De voorgestelde versterking van Vltes'ugei. hceft echter, begrijpelijker wijze, het grootste aan deel gekregen in de kans van verbetering, die het gevolg is van d© vreemde actie. EEN KOMIEKE VERGISSING. Het antirev. Kamerlid Duymaer van Twist heeft in een rede in zijn district, te Oldemarkt, hevig uit gevaren, tegen de liberalen, wien hij het, riep hij U- i, „ten eeuwigen dage kwalijk nemen zou", dat zij aan de koningin de goedkeuring der statuten van den Nieuw Malthusiaanschen Bond hadden voorge legd, „in een tijd, dat het hachelijk stond met het voortbestaan van het Oranjehuis; in een tijd, waarin de hoop op de geboorte van een jongen Prins of Prinses voor immer ijdel scheen." In de „Steenwijksche Ct." maakt n,u echter het bestuur der vrijzinnige kiesvereeniging er opmerk zaam op, dat de statuten van den N. Malth. Bond zijn goedgekeurd in 1895, toen van het moederschap der toen 15-jarige prinses Wilhelmina geen sprake was, en dat het koninklijk besluit toen onderteekend is door de koningin-regentes Emma! TEXEL. Bij den, Raad dezer gemeente is een voorstel in gekomen van B. en W., om een bedrag van f 1000 beschikbaar te stellen voor het maken van plannen voor eene drinkwaterleiding in deze gemeente. In de aanstaande zitting van den, Ra,ad zal dit voorstel in behandeling komen. HET ONGELUKSLIJNTJE. Er gaat haast geen dag meer voorbij, schrijft men uit Heerlen aan de Nieuwe Koerier, of we hebben op het lijstje „spoorwegongelukken" een nieuw ge val te boeken. Dinsdagavond werden er bij het rangeeren op het emplacement weer eenige "wagens uit de lijn gewor pen. Bij het rangeeren of juister hij het zoogenaamd „achteruitzetten" van een goederentrein liep, waar schijnlijk tengevolge van het feit, dat de wissel te rugsprong, de eene helft van den trein op een ver keerd spoor. Drie wagens werden omgeworpen en zwaar beschadigd. Eén wagen lag geheel 't onderst boven. Een paar spoorstaven werden verbogen, terwijl een zestiental dwarsliggers uit den grond werden gewoeld en gebroken. Geheel den nacht werd aan de opruimingswer- ken gearbeid. DE BUIT ONTNOMEN. Woensdagavond hebben vijf kwartjesvinders weer hun slag geslagen in een trein van Rotterdam naar Dordrecht. Zij wisten een schipper te verlokken tot het bekende spelletje „een, twee, drie, hartenaas", en hem daarmee zijn gansche bezit, een bankbiljet van 50 fran.es af te winnen. Toen de schipper zijn geld verloren had, kwam natuurlijk het berouw. Bij aankomst van den trein te Dordrecht riep de man luidkeels uit wat hem overkomen was en tot zijn geluk wap er juist een inspecteur van politie in het station, die zich terstond met het zaakje bemoeide. De schipper wees hem den persoon aan, die hem het bankbiljet had afgenomen, maar deze verklaarde, het reeds weer aan een anderen hem onbekenden persoon te hebben verloren. Deze bevond zich ech ter nog in, het gezelschap, waarop de inspecteur het geheele gezelschap uitnoodigde met hem in een der lokalen van het station te gaan. Daaraan werd ge volg gegeven en, weldra kwam het bewuste bank biljet voor den, diag, dat, na door den schipper her kend te zijn, door den politieman onder protest van den bezitter werd in beslag genomen. Na verhoor en proces-verbaal kon, het vijftal weer heengaan en keerde het met een volgenden trein naar Rotter dam terug. BLOEDVERGIFTIGING. Bij het uithalen van een kolk bezeerde de slagers knecht Luxen, in dienst bij den heer v. d. Weide te Leeuwarden, zijn hand aan een stukje glas. De hand zwol op ten gevolge van bloedvergiftiging; hoewel de geneesheer operatief ingreep, zette ook de arm op en thans is de ^nan overleden. IN- EN UITVAL VAN HET HANDELSBLAD. Je zult eens zien hoe gauw de coalitie uiteen spat. Hoe zoo? Heel eenvoudig: met de verkiezing van den nieuwen afgevaardigde voor Sneek is een Scheur-er ingekomen. Plaatselijk Nieuws. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. Gisteren, Vnjdaginiuuag, vergaderde de Gezondheids commissie te Schag.m in openbare vergadering. jL»e voorzitter, de heer Mr. S. Meihuizen, opende de vergadering met een woord van welkom, vooral tot den heer Zoe.mulder, inspecteur der Volksgezond heid te Utrecht en den heer Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester onzer gemeente, die als belangsle.L-ndo do vergadering bijwoonde. Van de leden der commissie waren, behalve de voor zitter aanwezig de heeren G. Beers. K. A. Kaan, Dr. Rootiiöb en C. Visser, secretaris. Afwezig waren de heeren Melohior, Mann en Dr. Wagemaker. De heer C. Visser begon vervolgens het verslag ie lezen. Daaruit doen we de volgende korte mcdcdeclingen De rekening over 1909 sloot met een omvang,t van f 2326.62Vs. .een uitgaaf van f 1369.02, dus met oen batig slot van f 957.60Va. Door dc gemeentebesturen van Zijpe, Tessel en Callantsoog. waren bezwaren te gen deze rekening gemaakt, maar Ged. Staten stelden de Gezondheidscommissie jn het gelijk. De bcgroo ing over 1911 sloot'in on.vangst cn ui.gaaf op f 1960, dooi de gemeentebesturen moest f 602.39 worden bijgedra gen. De gezondheidstoestand wordt gedurende 1910 vrij wel gunstig genoemd. Met het oog op de veelvuldige besmettelijke ziekten aan den Langedijk, we.d d in voering van het tonnenstelsel wensohelijk genoemd. Op de verbetering van vuile slooten, hel ve garen on afvoeren van vuil, het hebben van mestvaalten, wer den verschillende gemeentebesturen gewezen. Tevens wierden over verschillende ontheffingen der respectie velijke bouw- cn woningverordeningcu aan gemeentebe- sluien adviezen gegeven. Er werd een deskundige aangesteld om rapport uit te brengen over de nieuwgebouwde woningen in ver schillende gemeenten. Verder hield de commissie zich. onleedig met de verbetering aan woningen, als privaten, regenbakken, afvoer van water, in onderscheidene gemeenten en werd gewezen op hel beter uitoefenen van toezicht op het nakomen van de bepalingen der bouw- en woningver- erdeningen. In enkele gemeenten werd cp onbewoonbaar-verkla ring van woningen aangedrongen en te St. Pancn-as was bij een dergelijk gevaL een nieuwe woning gebouwd en op aanvraag der Gezondheidscommissie een gelde lijke bijdrage der regeering ontvangen. Over hel herbergen van 3 gezinnen in een kool boel te Noordscharwoude, door het gemeentebestuur dier gemeente, werd een zeer ongunstig oordeel geveld en was op verbetering aangedrongen, tot dusver zonder resultaat. Ook de toestand van het doorgangshuis te Broek op Langendijk, werd zeer gebrekkig en onvol doende genoemd. Het Armenhuis tc Wieringerwaard maakte een gunstigen indruk, maar drong de commis sie aan cp Tiet aanbrengen van een ziekenvertrek. Bij dc school te Suhagcn achtte de commissie dc privaten en urinebakken onvoldoende, terwijl een schoonmaak met water 1 maal per maand gewenscJit werd geacht. Bij de schooi te Kolhorn waren ook vele cn volkomenheden, die op aanwijs der commissie spoedig zijn verbeterd. Bij dc school te Broek op Lan gendijk waren eveneens enkele ongerechtigheden, die verbeterd zijn op aandrang der commissie. Alleen het stichten ecner regen waterbak is niet gebeurd met het oog op de kosten. Verschillende maatregelen ter bestrijding en voor koming van besmettelijke ziekten werden door de com missie genomen. Er kwamen in 1910 de volgende gevallen van be smettelijke ziekten voor: te Tessel 2 gevallen rood vonk; te Zijpe 2 gevallen febris typhoïdea, Bareinger- horn 2, St. Maarten 3. OudkarspeT 9, Harenkarspel 3 plus 1 geval diphtheritus, Noordscharwoude 7. Zuid- scharwoude 2 en Broek op Langendijk 24. Er werd geïnformeerd bij de verschillende gemeen tebesturen of er een afzonderlijke gelegenheid was voor het verplegen van lijders aan besmettelijke ziekten. De meeste gemeentebesturen meldden dat dergelijke ge bouwtjes niet aanwezig waren. Alleen te Schagen en Wieringerwaard waren zij eenigszins voldoende. Het doorgangshuis te Broek op Langendijk wend onvoldoende genoemd, terwijl ook de gelegenheden te Harenkarspel. Petten en Anna Paulowna, zonder de noodigo verbetering, ongeschikt waren. Het werd mo gelijk geoordeeld, dat de gemeenten Oudkarspel en Noordscharwoude in deze samenwerkten, eveneens Zuid- scharwoude en Broek op Langendijk, ofschoon men daar beweert dat er geschikte gelegenheden rijn. Te Barsingerhorn is een gebouwtje gesticht, dat voldoen de is. Do commissie heeft het steunen der gemeente Cal lantsoog voor verloskundige hulp; van Rijkswege zeer aan bevolen en is door dat gemeentebestuur f 175 ont vangen. Een onderzoek is ingesteld door een subcommissie, bestaande uit de heeren Visser, Mann en Dr. Wage maker naar de Weezenputten op Tessel en de water voorziening daaruit voor Oudeschild. Deze subcommis sie was van oordeel, dat met een eenvoudige inrichting van buizen, reservoir enz. een doelmatige waterleiding was te verkrijgen voor Oudeschild. Daar de ispecteur Koeberg evenwel een waterleiding voor geheel Tessel in onderzoek had, had de commissie nog geen verdere stappen in deze gedaan. Vervolgens werd uitvoerig weergegeven d^ beweging inzake <le waterleiding voor WeslMesland. Do commissie had haar aandacht gewijd aan een uitbreiding der vJeeschkeuring en voor Schagen een verordening in deze ontworpen, waarbij de keuring van al hol vleesch verplichtend werd gesteld. Ook was een chemisch en bacteriologisch onderzoek ingesield naar het spuitwater van enkele fabrikanten in Schagen. De uitslag hiervan was nog niet bekend. Verschillende politieverordeningen en melkverordenin- gen waren de commissie tot het uitbrengen van advies toegezonden. Het Gezondheidscongres Ie Leiden gehouden, werd door den heer Meihuizen als vertegenwoordiger der commissie bijgewoond. Zooals het verslag werd aangeboden, werd het met algemeene stemmen vastgesteld. Den heer Visser werd dank gebracht voor de uitnemende wijze, waarop liij het verslag had saamgesleld en ingericht. Hierop werd de openbare vergadering gesloten. OPGEDRAGEN. Aan den heer P. Voorman alhier is opgedragen het maken van een gebouw ten dienste vau de kuslverdedi- ging. Het wordt ingericht tot bergplaats van materiaal en tot schaftlokaal. VARKENSMARKT. Onze varkensmarkt mag zich in de laatste weken in een vermeerderden aanvoer verheugen. Wij opraken daarover met den grootslen koopman van onze markt. Deze gaf als zijne meening te kennen, dat de markt nog belangrijk zou toenemen bij een aanvoer van zware varkens. ITij gaf de verzekering dat deze t n allen tijde, tegen de geldende prijzen verkocht zouden wor den. Wij meenen dit onder de aandacht der mestere te moeten brengen. IN DIENST. A. J. Koops, J. Prins en S. J. Overtoom van fle lo'ing 1910, zijn voor onze gemeente aangewezen voor den dienst en tegen 2 Maart opgeroepen om onder de wapenen te komen. RIJKS-T UINBOUWWINTERS CHOOL Door het bestuur der vereenigjig Algemeen Belang alhier worden alle pogingen in liet werk geste 11 om de RijkstuinbcuwwLniersch o oldie hoogstwaarschijnlijk in onze provincie boven het IJ zal worden gevestigd, te Schagen te krijgen. Op ruime schaal is de volgende circulaire verspreid; Zooals u wellicht bekend al zijn, is door verschil lende land- en tuinhouwvereenigingen in Noordho land lot de regeering een verzoek gericht om- in Noord holland boven het IJ een tuinbouwwinterschool te vestigen en heeft de Minister bij de begrootingsdebatten medegedeeld, dat dit verzoek in ernstige overweging is genomen. Nu is het naar onze meening een feit, dat ook in de dorpen in de omgeving van Schagen meer en meer aan tuinbouw word: gedaan en zeer waarschijn lijk. dat dit zich in de tcekomst nog' sterk zal uitbrei den, zoodat zich ook bij de bevolking dezer dorpen een toenemende behoefte zal gaan openbaren aan voor lichting en onderwijs in deze richting. Als men in aanmerking neemt, dat zich all'erwege in den landbouw het verschijnsel openbaart, dat er veel meer gegadigden rijn voor het huren of koopen van een bedrijf dan er bedrijven beschikbaar zijn en dat dus alleen in die toenemende behoefte zal kunnen worelen voorzien door de bedrijven te verkleinen, dan ligt het voor de hand, dat onze landbouw zich lang zamerhand in de richting van den tuinbouw zal moeten vervormen, omdat in dien tak van bedrijf een veel kleiner oppervlakte gronds in staat is aan een ge zin een behoorlijk bestaan te versohaffen. En no-gms is zeker wel de behoefte aan onderwijs grootcr dan juist in een streek', waar men zich-in een geheel nieuwe richting gaat bewegen en men dus het voorbeeld en de voorlichting van ervaren mannen der praktijk moet on'beren. Daarom zou het voor de land bouwende bevolking rondom Schagen een groot voor deel zijn, als deze nieuwe inrichting te Schagen ge vestigd werd en daarom schijn! hel ons toe ,dat het cp haren weg ligt pogingen daartoe in het werk te stellen. Op ons verzoek om in'ichtirg dre'de de Directeur der Rijkslandbouwwinlerschool alhier ons mede, dal het zeer goed mogelijk is het leerplan en de organisatie dier school zoodanig te wijzigen, dat zoo-wel tuinbou wers als landbouwers en veehouders daar hunne theore tische opleiding kunnen verkrijgen. Wij willen ons niet verdiepen in de vraag hoe de school daarvoor georgeniseerd moet worden, doch al leen het feit onder 14we aandacht brengen, dat do Directeur, bij voldoende uitbreiding van het leeraren- perscncel en vergrooting van de bestaande school, oen organisatie mogelijk acht zoodanig, dat ook onze tuin bouwers daar een geheel naar hunne behoeften inge richte opleiding kunnen ontvangen. Het ligt naar wij meenen op onzen weg u daarop te wijzen, omdat het belang van Schagen hierbij ge moeid is, maar wij veronderstellen tevens bij u een open oor hiervoor ie zullen vinden, daar het aan oen voordeelige uitoefening en een doelmatige uitbreiding van den tuinbouw iu uwe streek zeer ten goede zal komen, als iru de nabijheid een gelegenheid bestaat, waar de jonge lieden zich. theoretisch daarvoor kun nen bekwamen. Aangezien eene combinatie van het land- en het tuin- bouwonderwijs aan de alhier reeds bestaande school voor de regeeiing veel "minder kosten zal teweegbrengen dan de stichting- van een geheel nieuwe school met nieuw personeel en nieuwe leermiddelen, achten wij het zeer wel mogelijk, dat een verzoek om de nieuwe tuinbouwschool in Schagen te vestigen, een gewillig oor bij haar zal vinden. Zeer gaarne zouden wij' van u willen vernemen of hetgeen wij hierboven opmerkten, u van genoegzaam belang voorkomt om er verder met ons over van ge dachten te wisselen en indien uw antwoord toestem mend luidt, nocdigen wij u uit tot bijwoning van eene bijeenkomst in het Noordhollandsch Koffiehuis alinea- op Donderdag 23 Februari, des voormiddags elf uur. In die bijeenkomst kan dan worden besproken of en zoo ja, welke stappen zullen worden gedaan om het aangegeven doel te bereiken. Aldus de circulaire. De pogingen om deze school hier gevestigd te krij gen. wei-den ook krachtig voorgestaan en ondersteund 'door onzen, Burgemeester, den heer Jhr. Van Doorn, en waar van verschillende rijden zo-aveell wordt ge daan, hopen wij. dat de vergadering van a.s. Donderdag druk bezocht moge rijn, opdat ook van andere rijden^ de noodige belangstelling blijke en het gewenschte eind resultaat door de algemeene medewerking worde ver kregen. SCHAGER DAMCLUB. Vrijdagavond vergaderde in het N.-H. Koffiehuis al hier onze damclub, onder leiding' van den secretaris, den heer G. Beers, die deze functie waarnam, wegens ongesteldheid van den afwezigen voorzitter, den heer M. Koomen. De notulen werden goedgekeurd evenals de rekening en verantwoording van den penningmeester, don lieer J. B. Keet, nagezien en in orde bevonden door de heeren G. de Waard en H. J. Groot. De dam-club beschikt over een saldo van f 13.70. Alis eene poging lot uitbreiding van het ledental, dat thans 15 bedraagt, werd besloten de contributie van f 1 op 50 ct. te stellen. Het geheele bestuur werd herkozen en naast den commissaris, den heer J. Merz, in de plaats van wijlen den heer C. Zijdewind tot commissaris gekozen de heer A. Zijdewind. Eiken Donderdagavond om 7 uur zal de club voortaan ha-ar da ma vond" 'houden. Door getrouw bezoek der leden hoopt ze in onze plaats het beoefenen van hot edele damspel te bevorderen. VLEESCHKEURING. Deze week zijn in onze gemeente afgekeurd een uit nood-geslacht rund en dito schaap. Ook is afgekeurd van elders ingevoerd vleesch, terwijl proces-verbaal is opgemaakt tegen den invoerder van vleesch, die ten opzichte der te vervullen formaliteiten in gebreke was gebleven. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren reticule. Telegrafisch Weerbericht. 18 FEBRUARI. VERWACHTING Meest stormachtige tol krachtige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Zwaarbewolkt tot betrokken. Waar schijnlijk 'regenbuien. Zelfde temperatuur. Burgerlijke Stand. Gemeente SCHAGEN. Getrouwd: Petrus Deulekom en Magonda Ooijevaar. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven van 116 Februari '11. Geboren: Jacob, zoon van Klaas Slagter en-Wijntje Tuinman. Overleden: Marijtje Appel, oud 67 jaar echtge noot© van Corneli3 Helder, wed. van, Pieter Spaan der. Pieter Nieuweboer, oud 47 jaar, echtgen, van Pietertje Brouwer. Pieter van Diepen, oud 75 jaar, weduwnaar van Neeltje Daanenberg en eerder van Aagje Leek. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 1015 Februari 1911. Geboren: Anna Maria, d. V. Adrianus Petrus de Wit en Christina Alida Gouvvenberg. Ondertrouwd: Simon Smit, arbeider, 27 jr., te Zijpe, en Jacoba Alida Ooslindië, zonder beroep, 22 jr., te Warmenhuizen, onlangs te Schoorl. Gemeente ANNA PAULOWNA. Ondertrouwd: Franqois Johannes Carlebur, geschei den echtgenoot van Mina Meijer, oud 41 jaren te Helder en Trijntje Schager, weduwe van Willem Pranger, oud 29 jaren, alhier. Wouter Gornelisscn, oud 39 jaren te Helder en Gesina Borst, oud 26 jaren alhier, eerder te Velsen. Cornelis Gorter ,32 jaren, ajhier, eerder te Wieringen en Johanna Cornelia de Khegl, oud 27 jaren alhier, eerder te Krommenie. Gemengd Nieuws. NOODLOTTIG. In het Mao Viekers-thealer te Chicago, op een na den grootslen schouwburg van de stad, had Dinsdag een noodlottig ongeval plaats. In het op dien dag op te voeren stuk komt een gevecht tusschen cowboys voor. Door een raadselachtige nalatigheid waren twee scherpe patronen in een der revolvers geraakt. Toen de schietpartij nauwelijks begonnen was, zag men een der acteurs in elkaar zakken, terwijl het bloed over rijn gelaat stroomde: een kogel was hem door de hersens gegaan. Het tweede schot trof een machinist achter een der coulissen, die doodelijk gewond werd. Het publiek geraakte in onbeschrijflijke ontroering, en het s'uk kon natuurlijk geen voortgang hebben. VLOER INGEZ Mv I LISSABON, 15 Febr. Tijdens een bezoek van den. minister van oorlog aan de kazerne van het 12c regi ment infanterie te Guarda zakte de vloer van de ontvang zaal in. Honderdvijftig personen werden gekwetst, waarvan eenige zeer ernstig. Nagekomen Berichten. Zuidscharwoude. Door stembevoegden in de Ned. Herv. kerk alhier is besloten met op 1 na algemeene stemmen, dat aan hot kiescollege voor de eerstvolgende 10 jaren bet recht van benoeming van Diakenen en de beroeping van een predikant zal blijven. /.iiiilNi-liiirnoiide Gisteravond vergaderde de afdeeling Zu dscharwoude van dc Tuinbouw' en Handclsvercenig ng aan den Lan- gedijk en Omstreken ten lokale van den heer Schoen maker. Wegens riekte van den voorzitter werd de vc-mdcriM R.-leid door d:n hoer T. Kostelijk Tz die den aanwe/igsn welkom heette en zijn spijt uitdrukte over de slechte opkomst. Medegedeeld werd, dal ot voorzitter was gekozen de heer 5. de Boer en lot vice-voorritler die hoer Kostelijk. De inscihnjvingspni- zen voor manden zullen geheim worden gehouden op verzoek van den laagsten inschrijver, den heer Hart.

Schager Courant | 1911 | | pagina 2