KERKBOEKEN. Groote sorteering. Solied en keurig werk. Ket, Kar,Bakwagen en Tuigen. Kalfsvleesch. DE PLANETEN. Huishoudster. een Werkman, te een vast Werkman, een Boerenknecht. IJzeren Tjalk, Kaasmakerij Huishoudster, efn flinke Broodbakkerskneeht, best gew geperst HOOI baar lc kwaliteit N. J. PLOEGER, I)e schok werd eveneens gevoeld te Faenza, Vene tië, Sieun,a, Florence, Spezzla, Ravenna, en Rlmini, maar veroorzaakte geen schade. j TORTOSA, 19 Febr. Het observatorium registreer- 1 de twee aardschokken op een afstand van, 7000 KM. ROME, 19 Febr. Te Teodorano is tengevolge van een aardschok een huis ingestort. Er zijn 5 personeu gewond. Verscheiden huizen werden beschadigd. i MONASTIR, 19 Febr. Een hevige aardbeving had j in den afgeloopen nacht plaats te Staravo. Bijna alle l uizen zijn onbewoonbaar. Een vrouw werd gedood en twee vrouwen werden gewond. DANGEDIJK. In een gisteren te Zuidscharwoude gehouden ver- 1 gadering der Westfriesche Propaganda-club voor da «Irankbestrijding, waartoe verschillende afdeelingen de Ned. Vereen, en van den A. N. G. O. B. behoorden, is besloten deze op te heffen. Brochures zullen wor den gegeven aan de afd. Koedijk der Ned. Vereen LANGED1JK. De heer H. van Vorst (ex-pater Coelestinus) zal den 7den Maart te Oudkarspel of Noordscharwoude komen spreken. SINT PANKRAS. Ten huize van den heer Jn. Ruys alhier vergader de de afdeeling St. Pancras van „Langedijk eu Om streken" op 20 Februari 11. met 57 leden. Na opening en goedkeuring der gelezen notulen, werden de ingekomen stukken behandeld. Op het schrijven van Groentecultuur te Broek op Langendijk werd besloten mede te gaan met het verzoek tot in voering van bepaalde maten voor de reuzenbloem- lcool en wel van 14 cM., 12 cM. en 9 cM., resp. ge durende October, November en December; zoo ook om het Polderbestuur te vragen het water op peil te houden gedurende de zomermaanden. De beschrij vingsbrief lokte weinig bespreking uit. Het voorstel tot ontbinding vond algemeen steun; doch zal gea mendeerd worden met de bepaling, dat bij ontbin ding elke afdeeling hare eigendommen zal behouden. Met het Bestuur werden tot afgevaardigden be noemd de heeren G. Leijen, W. Groen, Jb. Klooster boer, W. Keizer, C. Snijder, J. Bakker en Ks. Wa genaar. De voorgestelde concept statuten en reglement werden, behoudens kleine wijzigingen, algemeen goed gekeurd en besloot men daarop de Koninklijke goed keuring aan te vragen. Voor te maken kosten en vergoeding van meerder werk, werd den secretaris f 5.toegekend. De nieuwe vereeniging zal den naam dragen van ,.De Tuinbouw". Hierna volgde de verkoop van diverse eigendom men als een sproeimachine met toebehooren, emmers, 1 kloeten, manden, enz., 'twelk tezamen f 36.68 op bracht. De leden gaven op voor den gezamenlijken aan koop van manden benoodigd te zijn: 420 aardappel manden en 11 koolmanden. Na een rondvraag, waarbij werd bepaald, dat de wakers der koolvelden hun loon zal worden uitge keerd, sloot de voorzitter de vergadering. LANGEDIJK. •Jl. Zaterdagavond hield de afdeeling Langedijk en Omstreken van, den Alg. Ned. Geheel-Onthoudersbond, iu het lokaal van J. de Bakker te Noordscharwoude eene propaganda-vergadering, met welwillende mede werking van, het Harmonie-Gezelschap „Excelsior" al daar. De voorzitter opende de vergadering en heette allen welkom, voornamelijk Directeur en leden van het Harmoniegezelschap, die zoo bereidwillig aan het verzoek om meewerking gevolg hadden gegeven. Spreker schetste in korte trekken het goede doel en het nut om den drank te bestrijden en hoopte aller steun om den alcohol tegen te gaan. Hierna volgden muzieknummers van de Harmonie, voordrachten en lezingen, afgewisseld door piano muziek en het zingen van toepasselijke liederen. De voorz. sloot de vergadering met den wensch, dat deze avond een succes mocht blijken te zijn. De vergadering was niet zeer druk bezocht. WIERlNGERWAAftn. Vannacht brandde te Nieuwesluis een huis af. be woond door 2 gezinnen en in eigendom van G. Boer man aldaar. Van de inboedels werd bijna niets gered. Ze waren, hoewel laag, evenals het huis verzekerd. Ik stel mij vcor nu eens een en ander van de pla neten te vertellen, meer in 't bizonder van de pla neten die tot ons zonnestelsel behoorcn. ZooaLs de meeste lezers wel al zullen weten zijn de planeten op zichzelf donkere hemellichamen, die zich om de zon bewegen en van haar licht en warmte ontvangen. Onze aarde Ls n.1. één hunner. Doordat de planeten evenals de maan het van de zon ontvangen licht terugstralen, worden ze voor ons zichtbaar. Wanneer we nu 's avonds of 's nachts aan den he mel naar een planeet gingen zoeken, dan zou het ge heel van het toeval afhangen welke we het eers.' op merkten. Doch vrij zeker zou het niet Mercurius zijn, waarmee ik__toch ga beginnen. Mercurius staat n.1. het ditst bi» d*e zon. waarna in volgorde van hun afstand tot de zon aan de beurt komen: Venus, Aarde. Mars, Jupiter, Saturnus, Uranus, en Neptunus. Aan gaande de Aarde zal ik waarschijnlijk' kort zijn, wijl wc in onze hoedanigheid van aardbewoners met haar al 'wat beter op de hoogte zijn. Verder hoop ik na Mars een en ander mee te deelen aangaande de schaar van kleine planeten, die zich tusschen Mars en Jupiter berinden. We krijgen dus eerst Mercurius. Ik zei daareven dat we Mercurius vrij* zeker niet liet eerst aan den hemel zouden opmerken; dit omdat hij 'werkelijk hoogst zelden te zien is. Hij blijft zich zoo voortdurend in het zonnelicht verbergen, dat zelfs maar weinig beroepssterrenkundigen zich erop kunnen beroemen hem ooit met het bloote oog gezien te heb ben. Maar wanneer hij zichtbaar is kan men hem soms zooveel licht zien uitstralen, dat het de meest schitte rende ster van ons halfrond, Sirius, nabijkomt. Evenals alle andere planeten verandert Mercurius voortdurend van plaats ten opzichte van de zon en de andere sterren. "Men heeft gevonden, dat hij telkens na ongeveer 116 dagen voor ons weer denzelfden sland inneemt. Deze periode noemt men den synodisehen om loopstijd. Men kan er dus op rekenen, wanneer men hem eens gezien heeft, hem ik, ongeveer 116 dagen weer precies op dezelfde plaats ie kunnen vinden. Hij is dan gedurende ruim een week omstreeks een hali uur na zonsondergang in het Westen te zien, om een half uur daarna ook onder te gaan. We kunnen hieruit gemakkelijk berekenen dat hij dus in een geheel jaar gemiddeld slechts 14 i 15 uur zichtbaar is. Als we nu nog in aanmerking nemen hoe zelden de lucht onbewolkt is, en dat het even boven den horizon, juist waar men Mercurius in deze enkele uren te zoe ken heeft, bijna nooit helder is. dan moeten we toe geven, dat deze vluchtige planeet een heel toepassel ijken naain heeft ontvangen (Lat. Mercurius kwikzilver. Gelukkig behoeft de met een telescoop gewapende sterrenkundige zich niet door de zonnestralen te la ten foppen. Hij kan de sterren ook overdag zien; de telescopen zijn onder andere ook hierop ingeneht. Wan neer dit niet zoo was, dan zouden we van Mercurius heel weinig te vertellen hebben; want juist *s avonds, In die enkele gevallen dus dat Mercurius met het bloote oog gezien kan worden, plegen de hoogere luchtlagen zeer onrustig en onzuiver te zijn, waardoor de telescopische waarneming bezwaarlijk. Ja dik wijls onmogelijk is. De telescoop stelt echter den sterrenkundige in staat overdag aan den blauwen hemel alle meer be langrijke hemellichamen op te zoeken. Toch blijft Mercurius altijd nogal moeilijk waar te nemen, omdat hij zich steeds in de nabijheid der zon ophoudt en i de lucht in die richting door de ongelijke verwarming steeds min of meer trilt. Een rustig, duidelijk beeld krijgt men daarom ook in den telescoop zelden vafa Mercurius te zien. 't Eerste wat de waarnemende sterrenkundige op merkt is dat Mercurius dezelfde schijngestalten toont als de maan. Hieruit weten we dadelijk dat Mercu rius op zichzelf werkelijk een donker lichaam is. Im mers, dat gedeelte hetwelk niet door de zon besche nen wordt, is voor ons onzichtbaar. Met den stand van Mercurius ten opzichte van do zon wisselt bet ■door de zon beschenen en dus voor ons onzichtbare gedeelte af. Afgezien van deze schijngestalten wis selt de schijnbare grootte van de Mercuriusschijf ook a,f- Dit zegt ons dat Mercurius zich niet altijd op den zelfden stand van de aarde bevindt, zooals bijv. de maan. We begrijpen dadelijk hoe dat komt. Mercu rius draait niet zooals de maan, om de aarde heen. maar evenals wij om de zon. Daar hij voorts vee! dichter bij de zon is dan wij en daarom zijn baan om de zon in veel korter tijd. aflegt, staat hij nu eens tusschen zon en aarde in, en dan weer achter de zon. In het eerste geval is hij het dichtst bij ons en heeft zijn schijf voor ons bijgevolg ook haar grootst mogelijke middellijn. In het tweede heeft hij zich zoo ver mogelijk van ons verwijderd, zoodat dan zijn schijf ons het kleinst voorkomt. Er zijn twee gevallen waarin we Mercurius ook overdag met heft bloote oog kunnen zien. Ten eerste wanneer hij in een volkomen rechte lijn tusschen ons en de zon komt te staan, zoodat we hem vóór de zonneschijf zien voorbijtrekken: de zoogenaamde Mercuriusdoorgang. Het laatst heeft dit plaats ge had op 7 November 1907. Op 7 November 1914 zullen we dit schouwspel weer kunnen gadeslaan. Men ziet dan een volkomen zwart schijfje zeer langzaam over de zon trekken; kruipen mag ik wel zeggen, want bet kan soms vijf uur en nog langer duren voordat het verschijnsel voorbij is. Het tweede geval doet zich voor bij een totale zonsverduistering; dan zijn trouwens wel weer sterren zichtbaar. Bovendien kijkt men bij zulk een gebeurtenis niet in de eerste plaats naar de sterren. Ik zei al boven dat Mercurius zeer dicht bij de zon staat; natuurlijk is dat volgens astronomische begrippen. Die afstand bedraagt gemiddeld slechts 58 millioen kilometer. Als we weten dat de aarde gemiddeld 149 millioen kilometer van de zon verwij derd is, dan is daarmee dat „slechts" voldoende ge motiveerd. Hieruit volgt dat Mercurius, wanneer hij ons het meest genaderd is, dus wanneer hij tusschen de aarde en de zon 6taat. nog op z'n minst 90 mil lioen kilometer van. ons af blijft. Staat hij echter ach ter de zon, dan bevindt hij zich op meer dan 200 millioen kilometer afstand van ons. In dat geval ziet men dan ook door don telescoop zijn schijf met oen middellijn van nog minder dan half zoo groot ala wanneer hij tusschen ons en de zon staat. Mercurius is heel wat kleiner dan oase aarde. Zijn middellijn meet 4780 kilometer, terwijl die van de aarde iets meer idan 12700 kilometer bedraagt. Zijn opper vlakte bedraagt slechts het zevende deel van die der aarde, zoodnt Europa, Azië en Afrika tezamen op Mer curius nog niet hccfemaai plaats zouden kunnen vjniden. Mercurius komt in grootte ongeveer met de maan over een. (Wordt vervolgd.) SCH. Burgerlijke Stand. liemcenie /.IJIT. Ingeschreven van 1517 Febr. 1911. Geboren: Jan, zoon van Andreas Hoep en Aaltje Toes. Geertruida Maria, dochter van Adrianus Mul en Alida Heddes. Margareiha Catarina. dochter vaa Martinus Jansen en Geertruida Alida Groot. GEMEENTE 8CHAGEN. Ingeschreven van 1821 Febr. 1911. Geboren: Simon, zoon van Adrianus Deutekom en van Antonia Portegijs. Getrouwd: Frans Ozinga en Neeltje Veerman. Marktberichten. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Februari. Roode kool f 2.50 a f 8.20. Gele kool f 2.50 a f6.10. Witte kool f2.— a f5.40 per 100. Uien f3.96 a f4.25 per 50 KG. Roode kool f 1.51 a f155 per zak. PURMEREND, 21 Februari. 41 Stapels Kleine Kaas f 33.50. 662 KG. Boter J 1.60 a f 1.70. 366 Runderen, waaronder 151 vette ne 8 Stieren. Vette matig 68 a 80 cent per KG. Gel de matig f 150 a f 210. Melkkoeien matig f 180 a f 320. 30 Paarden f 80 a f 200. 40 Vette Kalveren f 1.a f 1.20 per KG. 938 Nuchtere Kalveren f 12 a f 28 vlug. 338 Vette Varkens 60 a 54 cent per KG. vlug. 55 Magere Varkens f 18 a f 26 matig. 283 Biggen f8 a f 13 matig. 1020 Schapen. Vette matig f 25 a f 34. Overhouders matig f 16 a f24. Kipeleren Ï3.60 a f4.25 per 100. Eendeleren f4.75. AMSTERDAM, 20 Februari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 291 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 76 a 83 et, 2e kwal. 74 a 78 ct, 3e kwal. 66 a 72 et. per KG., 145 melk- en kalfkoeien f140 a f300 per stuk, 85 nuchtere kalveren f 10 a f 14, 29 schapen f21 a f 28 per stuk. 808 vette varicens le kwal. 51 a 53 ct., id. 2e en 3e kwal. 49 a 50 ct, Overz. en Gel<Lj le kwal. 51 a 53 ct, id. 2e en 3e kwaL 48 a 49 ct per KG. NIEUW LEVEN, Station NOORDSCHARWOUDE 20 Februari. Grove uien f 3.80 a f 4.per 50 KG. Roode kool f 13.50 a f 14.50. 2e soort f 11.a f 12.50. Klei nere f 4.a f 10.75. Gele kool f 6.a f 6.25. 2de soort f4.a f5.50. Kleinere f2.50 a f3.50. Deen se he witte f 6.25 a f 7.2e soort f 5.50 a f 6. Kleinere f 3.a f 4.50 per 100. ALKMAAR, 20 Februari. Aangevoerd 4 Koelen en Ossen f 270 a f 300, 51 vette Kalveren f 50 a f 144, p. pond f 1.a f 1.20, 124 nuchtere Kalveren f8.a f20.3 Schapen f 18.a f22.per stuk, 313 vette Varkens f 0.4» a f0.54 per KG., 38 magere id. f 18.a f28. Adres: Trapman Co., Laan, Schapen. Geboren: Galtjo Jacob Jan, Zoon van A. C. GEERTSEMA en G. GEERTSEMA—Schagen. Anna Paulowna, 17 Februari 1911. Heden overleed zacbt en kalrm na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Aagje Buis, in den ouderdom van 56 jaren. Uit aller naam, J. L. v. HERWERDEN. Nieuwe Niedorp, 19 Febr. 1911. Heden overleed na een smarte lijk lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwdrader Klaas Blaauboer Gzn., in den ouderdom van 54 jaar en 9 maanden. "Wed. K. BLAAUBOER-Dekker en Kinderen. Valkkoog, 20 Februari 1911. Heden overleed zacht en kalm. na een langdurig doch geduldig lijden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze innig ge liefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd-, Groot en Overgrootmoeder, mej. Antje Droog, in den ouderdom van ruim 67 jaren. M. GLIM, Kinderen, Behuwd en Kleinkinderen. Wieringen, 16 Februari 1911. De aangekondigde avond bij N. DE JONG te Barsingerhorn, van 9 Febr., is gesteld op WOENS DAG 22 dezer. Entree voor niet-leden 20 cent. Wordt gevraagd met 1 Mei, een vast werkman, goed kunnende melken, bij Wed. Jb. Rootjes, Slikkerdijk te Wieringerwaard. Heden overleed plotseling na een korte ongesteldheid zacht en kalm, onze geliefde Broeder en Oom, de heer Albert Heijblok, in den ouderdom van ruim 77 jaar. De Familie Heijblok. Oosterland op Wieringen, 18 Febr. 19ll. Heden overleed zacht en kalm na een langdurig, doch geduldig lijden onze innig geliefde Zoon, Broeder en Behuwdbrneder, Jan Bakker Az., in den hoópvollen leeftijd van bijna 25 jaar. Wed. A. BAKKERHalfweeg. d. ku1jt. G. KUIJT- Bakker NEELTJE BAKKER. KI WÏKGMAN J WI EO MAN - Rakker. dieuwektje bakker. SIEMETJE BAKKER. Vatrop Wiering n, 18 Februari 1911. I Voor de vele bljjken van deelneming ondervonden gedurende de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Eeht- j genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, inzonderheid aan hen die hulp en bij stand hebben verleend, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. P NIEUWEBOER- Broüwer. Aartswoud, 21 Febr. 1911. Ondergetekende betu'gt hiermede zijn hartelijkea dank aan de Familie en Buren voor de hulp en bijstand gedurende de ziekte en bij bet overigden van zijne geliefde Echtgenote en in 't bizonder aan Dr. P. Maats die s'eeds heeft ge tracht haar lijden zimveel mogelijk te verzachten en aan Ds. Niedwbukg voor i de troostvolle woorden tot ops gesproken en aan heeren dragers voor de laatste eer de overledene bewez-n. j «f. KUIPER Nz. Lutjewinkel, 18 Feb uiri 1911. Gevraagd tegen 1 Mei een vast Werkman, goed kunnende melken, bij P. de Boer, Belkmerweg bij Petten. Gevraagd tegen April of Mei, een nette Huishoudster, P.G., beneden 40 jaar, 't liefst uit den boerenstand, bij J. Smit JrGroot-Schermer. Gevraagd met 1 Mei een vast Werkman, goed kunnende melken en woning dis ponibel, bij J. Boon Rz., Burgerbrug, gemeente Zijpe. Wordt gevraagd: liefst met 1 of 2 zoons, met Maart of Mei. onder lett. 8 bur. vjd blad. Door teleurstelling met 1 Maart ge vraagd een vast Werkman, die goed kan melken en met paarden omgaan, vrije woning beschikbaar. Tevens aan hetzelfde adres 20 zakken blauwe Een vast Werkman gevraigd, tegen 1 Mei a s., goed kun nende melken, flink loon, vrije woning en aardappelenland. AdresJ. v. d. STOK, N. Niedorp. Gevraagd om met 1 Maart in dienst te treden, bij Iz. Koopman, Boermansweg, Anna Paulowna Gevraagd met 1 Mei: goed kunnende melken, voor f 9.per week met vrije woning en tuin, bjj C. Kuiper, Veen huizen bij O. Niedorp. bij R. Doorn, 8t. Maartensbrug. Terstond gevraagd Gevraagd: goed kuunendo melken, bij J. Kuiper, I Koegras, Helder. Te Koop voor billijken prijs eengebruik- te, doch goed onderhouden van 60 ton zonder rondhout of tui gage, Scheepswerf „Nioolaas Witsen", Firma W. F. 8toel Zoon, Alkmaar. Te HUUR of te KOOP- Een in volle wtrking ?ijnde met of zonder inventaris. Te bevragen bjj P. VISSER Jzn., te Oo-derdijk, gemeente Andijk. bij G. Plevier, Schagerbrug. Aan hetz-ifde adres een LEERLING gevraagd. Direct of zoo spoedig mogelijk ge vraagd, een flinke bij G. Kuiper Nz., Timmerman, Lutje- winkel. Te koop aangeboden: Ta tien en te bevragen bij R Schrik ken, Vleeschhouwer, Noord-Öcharwoude Wordt gevraagd om met 1 April a s. in dienst te treden, bij N. S. Wagemaker, Hipp. Wie ringen. In de Spekslagerij van N. J. PLOEGER, Te koop: is vanaf heden verkrijg- voor f 10.50 per 500 kilo. Ook 6 mooie Vischvarkens, bij G. BOERMAN, Nieuwesluis, Wie- riugerwaard. Beleefd aanbevelend, Noord, Schagen.

Schager Courant | 1911 | | pagina 3