lliiiui Niiiis- Uitmuit- iniiiuiiii Het Portret. Woensdag 22 Februari 1911. 55ste Jaargang No. 4869. COURANT. Dit nummer bestaat uit 1 blad. Bekendmakingen, GEMEENTE 8CHAGEK VERKIEZING VGOR DE PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester der Gemeente Schagen brengt hiermede ter openbare kennis, dat op DONDERDAG, den 16en MAART aanstaan de, zal plaats hebben de verkiezing van éen lid van de Provinciale Staiten van Noordholland, in het Kies- district Schagen, waartoe deze Gemeente behoort; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot1 des namiddags vier uren. ter Secretarie bij den Bur gemeester der Gemeente Schagen (hoofdplaats van het Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd: OPGAVEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld In artikel 51 der Kieswet en artikel 8 der Provinciale wet Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voor letters en de woonplaats van den candidaat en, on- derteekend zijn door ten minste veertig kiezers, be voegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden per soonlijk door éen of meer der personen, die de op gave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een be wijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor. de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 21en Februari 1911 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering ar tikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 in levert, wetende dat zij is voorzien van handtee- keningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deel neming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou over blijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de ver kiesing, eene voor die verkiezing ter inlevering be stemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onder teekend. Schagen, den 20 Februari 1911. De Burgemeester voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. Binnenlandsch Nieuws. GEMEENTERAAD VAN BARSINGERHORN. Vergadering op Dinsdag 21 Februari 1911, des mid dags len 2 uur. Voorzitter de heer J. Spaans Dz., burgemeester. Secretaris de heer P. Bronder. Afwezig de heer Blaau- boer. Na opening der vergadering worden de notulen ge lezen en goedgekeurd. Uit het laatste proces-verbaal blijkt, dat in kas was en moest zijn l 2543.29. Van de gemeentebesturen van Winkel en Sijbekarspel was een afwijzende beschikking ingekomen op het ver zoek der gemeente Barsingerhorn, om adhaesie te be tuigen aan hel adres aan do H. IJ. S. M. lot betere verlichting der tramhalten. Van Ged. Staten was goedkeuring ontvangen op de gemeentebegrooting en het raadsbesluit inzake de be taling uit onvoorziene uitgaven. Uit het ingekomen verslag dor commissie tot We ring van Schoolverzuim blijkt, dal deze commissie geen enkele maal heeft behoeven tc vergaderen. Omtrent de restauratie aan den toren te Harmghuizen. deelt Voorzitter mede, dat ook dc rijksbouwmeester de restauratie heel goed mogelijk achtte. Deze raadde aan, vooral met hel oog op de kosten, deze restauratie, te bepalen tot de ommanteling van de 2 onderste ge deelten van den toren. Ook de architect der gemeente, de beer Swagcrmann, achtte hel zeer goed mogelijk. Ër bleef evenwel nog éen bezwaar, n.1. dit. dat de raad zich had uitgesproken voor aanbesteding. Voorzitter had zich persoonlijk wederom in verbinding gesteld mei den rijksbouwmeester en deze had geen bezwaar, vooraf de noodige teekeaiingen te verschaffen, zoodat Feuilleton. Bi fi erder EEN HUMORISTISCHE SCHET8. Mijnheer Bokmer had juist het middagmaal ge bruikt en legde zich nu in de zijkamer op den divan ter ruste. In de woonkamer zat zijn jonge vrouw aan het venster en was bezig met een kinderjurkje wat op te knappen. Onder dezen arbeid dacht de jonge vrouw over haar keukeumeid Jetje ja, ja, in den laatsten tijd was haar man wat al te vrien delijk tegen Jetje. Mijnheer ontwaakte eindelijk, geeuwde luid, rekte zich eens geducht uit en riep tot zijn vrouw: „Louise, kindlief, geef mij nu eens mijn blauwe jas." „Dadelijk Rudolf," antwoordde de jonge vrouw, stond terstond op en bracht het verlangde kleeding- si uk. „Maar vertel mij eens even, Rudolf, waarom moet jij zoo mooi worden?" Hij zou hoogstwaarschijnlijk bezoek ontvangen van een handelsvriend, luidde het eenigszins aarzelend gegeven antwoord Hij kon dien mijnheer in zijn oude jas niet ontvangen, de mouwen waren reeds zoo kaal. „Je moet die bruine jas dan ook maar afdanken. Ik vind dat bruine Ging ook afschuwelijk en in die b.auwe kan jij je laten zien. manneke. Maar wacht n.g een seionde, papaatje." Zij haalde een roos uit een vaas, en stak de bloem in zijn knoopsgat. „Zoo baasje, nu beval je mij geheel." Mgnheer Bokmer lachte. „Hoor eens Rudolf," zcide de huisvrouw na een kleine pauze, terwijl zij een heel ernstig gezichtje trok, „hoor eens. ik U^b het ernstig met mijzeti overlegd, maar zooals nu kan het niet langer met Jetje gaan. Dat kind wordt met den dag brutaler en te.kens weer mis ik het een en ander. Die zijden doek, die je mij vorig jaar nog van de kermis uebi meegenomen, is spoorloos verdwenen. Ik zal haar als ik haar het loon .betaal, maar meteen zeggen, dut zij een anderen dienst moet zoeken." dan ook lot aanbesteding kon worden overgegaan. B. en W. stellen dan ook voor, dit zoo spoedig mogelijk te doen en dan bij don Raad te komen met de aa irnem LngssommenAldus met algemeene stem men goedgekeurd. Van den heer A. C. Bol was een adres ingekomen, vergezeld van een uitvoerige toelichting om de rooilijn, die nu bepaald was op 3 M, afstand van den weg, i voor een door hem te bouwen fietsenwinkel, te bepalen op D/g M. B. en W. stellen voor op dit adres afwijzend te beschikken. De Raad heeft indertijd de rooilijn vast gesteld op 3 M. afstand, en daar nu weer van af te wijken, scheen hun niet goed. Men heeft zich gedacht, dat in de toekomst, het mag dan véle jaren duren, de huizen op éen lijn komen te liggen en dan gaat het niet aan van iiet eenmaal genomen besluit ai tc wijken. Allen zijn het 'met dit advies eens. Van de vereeniging Denk en Doe te Kolhorn is een adres ingekomen, met het verzoek om een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid voor het dempen van een slootje tusschen de perceelen van Dikkers en Eriks. B. en W. hebben geen bezwaar éen onderzoek in te stellen en dan den Raad voorstellen te doen. De heer C. Spaans meent, dat dit slootje het eigen dom is van de Schager Kogge en die zal de gohoele demping niet toeslaan. De heer Geertzema zegt, dat dit een stilstaand slootje- is en de Schager Kogge niet het minste belang bij dit slootje heeft. Ook de hr. Breebaart kan zich geen. enkel belang voor stellen dat de Sch. Kogge zou nopen dit slootje niet te willen lalen dempen. Het is een slootje ongeveer 10 12 M. lang en 1 »/a M. breed en al het vuile water van 't Keeren loopt daarop uit, zoodat het er een ver vuilde toestand is. En als het nu gedempt wordt, met een flinke rioleering, kan er geen enkel bezwaar bestaan. De heer C. Spaans meent, dat er dan ook wel geen bezwaar zal zijn. Maar het dient toch eerst gevraagd. Allen verklaren ach nu voor het onderzoek. De voorwaarden van den verkoop der vuilnisbelt worden ongewijzigd goedgekeurd. De verkoop zal begin Maart plaats hebben. Betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, en verschillende af- en overschrijvingen, worden goed gekeurd. B. en W. stellen voor, aan den gemeenteopzichler Dubbelman een gratificatie te geven van f 25, voor het extra werk dit jaar verricht,, vooral voor het beton- neeren der schoolpleinen. De heer Breebaart verklaart ach volstrekt niet tegen een belooning aan den gemeente-opzichter voor extra werk. Maar waar telkens weer om gratificatie wordt gevraagd, acht hij het beter het tractement te verhoo- gen. De heer Jonker is dat niet met den heer Breebaart eens. Het tractement is vastgesteld op het gewone werk. is er nu iets extra's te doen, welnu, geef dan ook een extra belooning. Is het werk evenwel ^ewoon dan geeft men het salaris. De heer Breebaart wijst er op, hoe er telken jare wat bijzonders is. Eerst de steiger in de haven te Kolhorn, toen het schoolhuis aldaar, nu de schoolpleinen,, dit jaar de toren te Haringhuizen. Er is telken jare iets extra's. Spr. acht het daarom beter het salaris tc ver- hoogen. Voorzitter wijst er op, hoe het nu wellicht een paar maal zoo is geloopen, dat er veel' extra werk was. maar dit zal niet altijd zoo zijn. De heer Jonker herinnert nog, hoe de Raad zelf gewensohl heeft, dat de gemeente-opzichter goed toe zicht op betonneeren der schoolpleinen zou houden cn acht het dan ook billijk dat daarvoor wordt betaald. De heer C. Spaans adht een gratificatie van f 25 beter. Geef je verhooging van salaris, dan zit men er aan vast.. Het voorstel van B. en W. wordt tenslotte aange nomen met algemeene stemmen. Hel kohier Hoofdelijken Omslag wordt vastgesteld op f 4054.66Va. dal der hondenbelasting op f 158. De stembureaux worden als volgt vastgesteld Stemdistrict Barsingerhorn IVoorzitter de heer J. Spaans Dz.. (ambtshalve). Leden de heeren C. Schoort en G. Spaans, pl. leden de heeren J. Westerman en K. Langedijk; 4e lid de heer J. de Groot; pl.v. lid de heer P. Schuitemaker. Barsingerhorn II (Haringhuizen): Voorzitter de heer G. Smit; leden de heergn K. Jonker en J. C. Visser; pl.v. leden de heeren W. Kooijman en D. D. P. Wes- „Och, Louise, waarom? Het is een goed kind. Wij hebben haar reeds vijf jaar, precies zoolang als wij getrouwd zijn. Je moet je heusch nog maar eens be denken, voor je haar wegzendt. Alle verandering is geen verbetering en dat kan hier ook wel eens van toepassing zijn. Ziezoo en geef mij nu een kus kind lief, adieu." De jonge vrouw hield haar man haar wang voor, die hij even met de lippen aanraakte. Voor hij even- wel de kamer uit was, vroeg zij hem nog:- „Wanneer kom je van je zaken terug, Rudolf? Je 1 weet, het is kermis en ik zou graag de drukte eens zien." Mijnheer Bokmer zette een zeer gewichtig gezicht. Hij had reeds een afspraak gemaakt met den leder handelaar Wallrabe, om met hem een paar uurtjes naar de kermis te gaan en had daarom zijn blauwe jas aangetrokken. Hij gevoelde zich niet al te ge- njgen om deze afspraak te verbreken, omdat hij van een vroolijken middag in gezelschap van Wallrabe zich meer voorstelde dan van een stilte wandeling met zijn vrouw. I „-Ja miju s^hat, dat is een dolle geschiedenis. Ik heb het vandaag uitermate druk op het kantoor, een handelsvriend van mij heeft belet gevraagd, zooals je weet, dus zal het wel negen uur worden vanavond eer ik terug beu. Wanneer je dan nog lust hebt om j urne te gaan, zal ik met veel plezier met je mee- gaan." De jonge vrouw keek allesbehalve vroolijk. „Er komt altijd iets tusschenbeiden, als ik je eens verzoek met mg uit te gaan," zeide zij pruilend. „De reis naar mijn zuster is uitgesteld, van het uit stapje naar het Tnüringerwoud is niets gekomen en laatst konden we niet naar den schouwburg steeds weer omdat mijnheer geen tijd had. Maar mannetje..." voegde zij er weer vriendelijk aan toe, „ik zal niet mopperen en klagen, de zaak is de hoofd zaak en dat gaat vóór ons plezier. Wanneer jij den geheelen dag hebt gewerkt voor mij en de kinderen, en je dan 's avonds moe naar huis toekomt, wil ik niet meer hebben, dat je met mij uitgaat." Mijnheer Bokmer zag zgn vrouw geroerd aan cn had zich bijna de verklaring laten ontvallen, dal hij dien handeisraad ook den volgenden dag wel kou ienberg; Ie lid de heer G, Grootes„ pl.v. lid de heer K. v. Bodegraven. Barsingerhorn III (Kolhorn): Voorzitter de heer J. Blaauboer; leden de heeren K. Breebaart en A ,J. T. Geertzema; pl.v. leden de heeren W. de Boer en L. W. v. d. Meer; 4e lid de heer W. Oudt; pl.v. 4e lid de heer Jb. Bood IJz. Bij de rondvraag vestigt de heer K. Jonker er de aandacht op. hoe gevaarlijk het is. wanneer zwanen in de wegslootcn zwemmen. Zij komen in de tijden dat zij nestelen, met uitgestrekte vleugels aanzwemmen., de paarden schrikken en ongelukken zijn het grvolg. Spr. vraagt in hoeverre dat is te verbieden. Voorzitter zegtv dat het eerst zal moeten worden aangetoond, wie eigenaar dezer dieren is. En volgens de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek is de eige naar aansprakelijk voor de schade, die zijn dier ver oorzaakt. Men kan dus een civiele actie tegen dien eigenaar instellen. In hoeverre het strafrechterlijk ver volgbaar is, kan spr. moeilijk dadelijk zeggen. Hierna sluiting. DIRKSHOltN. Den 20sten Febr. 1911 hield de tuinbouw- en han- delsvereeniging „Langedijk en Omstreken", afdeeling Harenkarspel, haar algemeene vergadering in het lokaal van den heer S. Brommer te Dirkshorn, wel ke vergadering door 22 leden werd bezocht. De voorzitter, de heer J. Burger, opent de verga dering en geeft in zijn rede te kennen dat het zeer wel mogelijk is, dat deze vergadering de laatste ver gadering zal zijn onder den ouden naam, daar af en toe zich reeds af deelingen afscheiden; door spreker wordt dit zeer betreurd, daar er van de enkele over blijvende afd. geen kracht kan uitgaan. Daarna werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd, waarna volgt rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer P. Borst Azn. Ontvangsten f 153.89%, uit gaven f 170.20%, alzoo een nadeelig saldo van f 16.31 Vervolgens werd de rekening post voor post nagezien door de heeren D. Hoogland en K. Schuit en accoord bevonden. Van het hoofdbestuur was bericht ingekomen dat de heer J. Slot dit jaar als hoofdbestuurslid moest aftreden, doch terstond herkiesbaar is. Voorts was een circulaire ingekomen uit Schagen, om te komen tot oprichting eener Tuinbouwwinter- school. Nadat de voorzitter verschillende sprekers had beantwoord, werd besloten een afgevaardigde naar de In Schagen te houden vergadering te zenden, ech ter miet geen opdracht, doch enkel om iets naders te hooren omtrent de plannen. Als afgevaardigde werd benoemd de heer L. Doekes. Daarna werd met bijna algemeene stemmen tot lid van het hoofdbestuur benoemd de aftredende, de heer J. Slot. Het voorstel van het bestuur inzake het stemrecht in polderzaken, werd aangehouden tot na de alge meene vergadering, ofschoon de vergadering er veel voor gevoelde om een andere regeling in het stem recht te krijgen. Alsnu kwam men tot het punt 7a en b van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering: het voorstel afdeelingen Zuidscliarwoude en Koedijk, tot ontbinding der vereeniging. De vergadering, algemeen i van gevoelen dat het niet te keeren zal zijn, betreurt het ten zeerste dat de vereeniging „Tuinbouw- et handelsvereeniging Langedijk en omstreken" uiteen spat en het nu allemaal vereenigingen zullen zijn die op zichzelf blijven staan, hetgeen zeker nadeelig zal zijn voor de belangen der landbouwers. I Met de overige voorstellen voor de algemeene ver gadering kan de afdeeling Harenkarspel instemmen. Daarna werden tot afgevaardigden benoemd de hee ren J. Burger, L. Doekes, G. Doekes, P. Schouten Jr., A Manneveld, K. Schuit, M. Kok, C. de Geus, J. Roos, P. Manneveld, A. Zwaan, P. Borst, P. Hof, J. Zijp I en G. Koordes. Alsnu tot de rondvraag komende, geeft de voor zitter den leden in overweging dit jaar den kunstmest coöperatief bij het Centraal Bureau aan te koopen. Nadat hierover eenige discussie was gevoerd, werd hiertoe besloten en zal bij het bestur tot en met 7 Maart gelegenheid bestaan voor de leden, om hun, kunstmest te bestellen. Nadat nog door een der leden geklaagd werd over kïe visschers, die op zijn akkers den grond vasttrap- p?n, en deze van den voorzitter den raad kreeg om zoo mogelijk die visschers te laten bekeuren, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de aan- ontvangen. Maar deze grootmoedige opwelling ver dween even spoedig als zij zekomen was. „Ik zal aanstonds de kinderen maar kleeden," voeg de de jonge vrouw er nog bij, „en met hen en de kindermeid naar de kermis wandelen. Maar het zou met jou in elk geval veel aardiger en leuker ge weest zijn en dan zouden wij bepaald wel naar Ti- voli gegaan zijn, onze vrienden en kennissen zijn daar bepaald ook." Had mijnheer Bokmer reeds een bedenkelijk ge zicht gezet, toen mevrouw zoo in 't algemeen van een bezoek aan de kermis sprak, nu werd zijn gelaat nog minder opgeruimd. Hoe licht zou het kunnen gebeuren, dat zij hem in gezelschap van Wallrabe ontmoette en het zou een prachtige ver rassing zijn, als zijn zoontje Ernst, die overal liep te snuffelen, opeens uitriep: „daar heb je papa! daar is papa!" „Maar beste Louise," zeide hij na een oogenblik, „...hoor eens je moet mij dat niet euvel duiden, maar ik heb niet gaarne, dat je met de kinderen naar de kermis gaat. Het zou mij maar ongerust ma ken, te weten, dat jij met de kleintjes tusschen al die mensclien waart. Toen ik vannr.ddag met buur man Meijer naar huis liep, was het erg rumoerig op straat en vele drenken menscben. Fabrieksarbeiders waren er aan het vechten, zoodat wij zelfs een omweg moesten maken. En hoe zal dat nu wel zijn, bepaald nog veel erger. En dan met die hitte en het g:drang. Doe mij k_t genoegen en blijf thuis ik zal je ruimschoots schadeloos stellen. Of stel j alleen tevreden met Tivoli, daar heb ik niets tegen. De jonge vrouw hield een heel betoog, dat het onzin was om haur niet naar de kermis te laten gaan met de kinoeren. De kleintjes rekenden er op en zij zelf vond het ook zoo aardig. Maar ten slotte voegde zij zi.h naar den wil van haar man. Maar ouder de belofte van een schadeloosstelling, waarvan zij de nadere omithiijving zich nog voorbehield. Van een bezoek aan Tivo.i wilde zij niet weten, daar kon e-u dame zonder geleide van een heer niet binnen gaan. Mgnheer Bokmer kuste zijn vrouwtje dankbaar en voldaan en ging opgeruimd en vol goeden moed dc deur uit. gename discussie de vergadering. Wieringerwaard Maandagavond vergaderde onze afdeeling van Het Witte Kruis onder leiding van den voorzitter, den heer C. Haringhuizen. Met algemeene stemmen werd aangenomen het voor stel van het bestuur, om onze Afd. te doen aanslui ten bij de Nederl. Centrale Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose en in verband hiermee het voor stel tot wijziging onzer statuten. Door den Secretaris-Penningm., den heer R. C. Blaauboer werd verslag gedaan omtrent de verrichtin gen onzer Afd. in het afgeloopen Jaar, hetwelk me' applaus werd beloond. Hierop werd door hem rekening en verantwoor ding gedaan van zijn gehouden beheer. Een commis sie tot nazien der noodige bescheiden en bestaande uit de heeren K. Koster Hz., H. Kok en P. Stadt, stelde bij monde van eerstgenoemde voor, de reke ning goed te keuren, omdat zij alles in orde bevon den hadden. Door den voorz. werd den penningmees ter dank gebracht. De ontvangsten met het batig saldo van 1909, groot f 104.75%, bedroegen f 644.54%, terwijl de uitgaven 524.81% hadden bedragen, zoodat in kas is f 119.73. Bij het opmaken der begrooting werd voorgesteld, daar een post van f 200 op te plaatsen voor het aanschaffen van een dag- en nachtligtent voor lijders aan tuberculose, hetwelk na 'eenige bespreking alge meen werd goedgekeurd. Voor het verkiezen van nieuwe bestuursleden In plaats van de periodiek aftredende heeren A. D. Sleu tel, A. "Visser Az. en R. C. Blaauboer, van wie alleen de laatste herkiesbaar is. Reeds bij eerste stemming verkregen de heeren, R. C. Blaauboer, K. Koster Hz. en Jb. Kaan Kz. de meerderheid; allen verklaar den zich de benoeming te laten welgevallen. Door den secretaris werd hierop rapport uitge bracht omtrent het behandelde der algemeene ver gadering, die hij als afgevaardigde had bijgewoond. Harenkarspel. De leverantie van de schoolbehoeften voor de 3 openbare scholen der gemeente Harenkarspel, is voor het jaar 1911 weder opgedragen aan de firma Trap man en Co. te Schagen voor de som van 259. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 21 Februari '11. Uitspraken: K. Boekei, Winkel (hooger beroep), het laten gra zen van vee langs de (niet voldoende afgesloten) trambaan: niet bewezen, vrijgesproken. C. v. d. Kooij, C. Veer en J. Blokdijk, allen te Hoorn, erfvredebreuk, bedreiging en vernieling: elk 6 maanden gevangenisstraf. J. P. Visser, 't Zand, gem. Zijpe, mishandeling: f15 of 15 dagen hechtenis, j M. Koning, Zijpe, appèlzaak. jachtwetovertreding: 4 dagen hechtenis plus f10 boete of 20 d. hecht. L. Lageveen, Medemblik, mishandeling: 14 dar gevangenisstraf. H. M. Dolmans, Alkmaar, overtreding dran" f 2 boete of 1 dag hechtenis. A. G. A. Verstegen, Den Helder, het schr' in de courant opnemen van een beleedigeu niet bewezen, vrijgesproken. E. Weeland, beleediging (kinderwette boete of 1 week tuchtschool. 1 IN DIENST. De aflevering van do tot den dl manschappen, die in het tijdvak v? ter volledige oefening moeten w plaats hebben te Helder op 2 V gemeenten Alkmaar, Anna Pau' Bergen, Broek op Langendijk karspel, Heerhugowaard, Helde. ten, Noordscharwoude, Oude Niedorj,, Pancras, Schagen, Schoor], Petten. Wieringen, Wieringerwaard, Zuidscharwouu te Hoorn op 3 Maart o. m. voor de gemêeinen Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Spanbroek en Opmeer, Sijbekarspel, Winkel, Wognum. Verder op 7, 8, 9 en 10 Maart te Amsterdam en op 15 Maart te Hoorn. ANNA P.XULOWNA. Op 2 Maart a.s. zullen voor deze gemeente worden Ingelijfd de lotelingeai A. Heddes C. Vogelenzang L. Borst, J. van Waggendorff van Rijn en J. tien Das. van de lichting 19li wJi A. de Graaf Van de lichting 19lo! „Louise is toch een prachtig wijfje," dacht hij toen hij buiten was. „Ik moet haar toch eens een groot genoegen doen, zij wenscht zich reeds lang eau bruin- pluchen mantel, van hetzelfde model als haar oudo mantel, dien zij nog als jong meisje droeg, want dat model is nu in de mode. Het is wel is waar een dure geschiedenis maar omdat zij nu zoo lief is, zal zij hem hebben. Maar wat duivel, hoe heet die kleur ook .weer? Het is zoo'n dolle Parij- sche naam. Louise zou het mij wel kunnen zeggen, maar dan raadde zij mijn plan en was de aardigheid er af. Ik denk, dat zij in den winkel wel zuuen ra den wat ik bedoel. Maar Jetje moet dien ouden man tel naar den winkel brengen, dan zal de zaak wel klaar komen." Hij lachte. „Ik ben alleen maar nieuwsgierig of Louise nu in haar nopjes zijn zal met het cadeau." Alzoo overleggend uas hij de trap afgeloopen. Op de plaats achter de keuken hoorde hij hout hakken dat was bepaald Jetje. Toen het meisje haar meester zag naderen hield zij met hakken op. nieuws- gierig wat deze haar zou hebben te zeggen. „oet." zeide mijnbeer, „in de kast op de slaapka mer hangt in de klaerenkast een oude mantel van mijn vrouw. Je weet wel, ik bedoel dien bruine, dien zij niet meer draagt." Jetje kende den mantel heel goed, reeds lang koes terde zij de hoop, dat h.jre mevrouw naar «lien ten geschenke zou geven en zij had er al eens op dur ven zinspe.en, maar zonder gunstig gevotga evenwel. .Jetje zeide daar nu evenwel niets van cn antwoord- j de alleen maar, dat zij heel goed wist weiken mantel 1 mijnheer bedoelde. „Welnu, -et, je pakt dat ding in en brengt dien bij mij op kantoor. Ben ik er evenwel niet, cl_n geef je het pak maar aan den boekhouder. Maar luister goed, Jet. mevrouw mag van dit alles uiats weten» want ik wil haar verrassen. Zorg er dus vooral voor, dat zij niet ziet. dat ge den mantel wagbrengt." -et lachte smadelijk, gestree'd als zij zich gevoel de ruet het vertrouwen dat mijnheer in haar stelde. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1911 | | pagina 1