TRIUMPH. li yan Asthma. I Gevraagd. Extra geurige mélange. Hoogzijde E 12 - - SCHAGEN. nieuwste modellen PETTEN. R. DE MOEL. Aanbesteding Het bouwen van een Woonhuis aldaar. dienst, overleg plegen met de veehouders te Onnen, Daarbij werd door vele boeren opgemerkt, dat de be drijfsschade, na de onteigening, zoo zwaar drukt. Toen de directeur-generaal als zijn persoonlijke meening te kennen gif, dat er waarschijnlijk termen aanwezig zouden zijn om ook de bedrijfsschade zoo veel mogelijk te vergoeden, waren de ontstemde veehouders gekalmeerd. Zoo lang de ziekte in betrekkelijk geringe mate heevscht, zal liet vee der besmette stallen worden afgemaakt. Het doorzieken acht dc regiering vooralsnog niet ge- wenscht. Dinsdagavond werden in liet aballoir te Groningen 50 koeien gebracht. Eergisternamiddag werden uit de gemeenten Vries en Haren GO koeien binnengebracht. Deze koeien, afkomstig van stallen, waar mond- cn klauwzeer hecrschl, zullen afgemaakt worden. Dinsdag werd hel vlcescili van 100 afgemaakte koeien verkocht. De laudbouwvereeniging le Onnen is van oordeel, dat liet beter is om hel mond- cn klauwzeer te laten doorzieken, dan de thans genomen maatregelen om alle besmette stallen te ontruimen. Zij wenseht afzondering van de stallen. DE VOLKSGEZONDHEID IN GEVAAR. In verband met hetgeen de heer J. S. Meuwsen in De Middenstandsbond meedeelde over tien invoer van bedorven vlees dl te Amsterdam, schrijft men aan liet Ccntr:m uit hel Land van Ravesteijn: Ofschoon ik gaarne erken met den toestand in onze hoofdstad en omstreken niet al te best op de hoogte le zijn. tenminste wat betreft het gilde: „Kond en rotslaeh'ci-s", sta ik toch zonder aarzelen aan de zijde van hen, die den heer J. S. M. deze gegevens verstrek ten. Ik ben er zeker van dat een dergelijke toestand niet alleen te Amsterdam voorkomt, doch in elke groole plaats. Nijmegen b.v. heeft ook de eer gehad, dat in haringtonnen de oad ivcrs werden binnengebracht. Jk ben cv zeker van dat jaarlijks duizenden en dui zenden kilo's vuil vleeseh, schadelijk voor de consump tie, worden verhandeld docili dit geschiedt hoofdzake lijk gerookt en gedroogd, en dan in den vorm van worst of rookvleesch, komt dit vuile goedje heel ge makkelijk verzeild in de magen van duizenden in dit opricht onwetende stadsbewoners. Of men echter overal machteloos staat om deze schandelijke en voor de volksgezondheid schadelijke misbruiken den kop in te drukken, betwijfel ik ten zeerste, doch voor het algemeen belang en weirijn van het Ncderlandschc volk wordt het toch wel hoog tijd, dat doeltreffende en afdoende maatregelen van regee- ringswege worden aangewend om aan dezen toestand oen einde te maken." IN- EN UITVAL VAN HET HANDELSBLAD. 1>E BROEDSCHE KIP EN DE DOLEANTIE. Een der predikanten uit den Z.-W.-hoek van Fries land wenschte kuikens te zien geboren worden uit de eieren van zijn getrouwe kippen. Zou deze wenscli echter worden vervuld, dan moest er een kip komen, die genegen was hare moederlijke plichten te vervullen. Een van de getrouwe gemeenteleden verkreeg do vereerende opdracht, zijn WelEerwaarde een broed- sche kip te mogen verzorgen. Nadat bij verscliillendc Broeders te vergeefs was aangeklopt, werd ten slotte iemand gevonden, die aan dominee tijdelijk ©en kip wou afstaan. De kip bleek bijzonder ingenomen met de hooge eer. die haar te beurt viel. en ving dadelijk aan, de haar toegedachte taak naar bchooren te vervullen. Doch hoewel dankbaar voor zooveel goeden wil en hartelijkheid was dominé's vraag toch: „Wel, vrind, en wie was nu zoo goed die kip te geven?" De Broeder keek wat verlegen, noemde toen den naam van een niet-eaolitieman. „Van X...? zegi gijt.... Weg dan met die kip! Geen synodale kip op doleerende eieren?" En de voet van dominé voorkwam, dat een syno dale kip doleerende kuikentjes uitbroedde. DE LANDSVERDEDIGING EN SOCIAAL-DEMO CRATEN. „De Nederlander" schrijft onder het hoofd „Vader- landsloozen" het volgende: „Landsverdediging is, gelijk van zelf spreekt, eene zaak van uitsluitend vaderlandsch belang. ^Zoolang de wereld verdeeld is imstaten, is hand having \nii eigen bestaan, van eigen recht, van eigen vrijheid het allerhoogste l>clang, waarvoor ierier die tot zoo'n staat behoort, alles behoort over te hebben, en. als het er op aankomt, ook 'heeft. Bij de verde diging van zijn land wordt de ware gemeenschap, het och te socialisme, het diepste gevoeld. „Voor 'l eerst is in ons land hiermee gebroken, en wel door dc sociaal-democraten. „Getrouw aan hun beginsel, dat w^at rij noemen het proletariaat, als is het iets geheel anders dan proletariaat één is over geheel de wereld en staat tegenover het „kapitalisme" van heel de wereld, heb ben zij zich niet ontzien, met een groep personen uit een ander land gemeenschappelijke besluiten te ne men. strekkende ter bepaling van hunne houding tegen over de maatregelen, voorgesteld ter verdediging van Nederland. „Hiermede hebben zij openlijk gebroken met alles, wal als grondslag van den Staal kan worden aange merkt. „Niet enkel het landbclung beslist over de toekomst van ons land, maar mede het inzicht van een groep vreemdelingen. „Belgen zullen medezeggenschap hebben in hetgeen ons hoogste goed, ons eigen bestaan betreft. „De slem der sociaal-democraten, leden van den Nederlands ellen Staal, die trouw gezworen hebben aan de Grondwet, die onderdanen zijn van Neerland's Ko ningin, die Haar hebben te steunen, waar Zij, aan haar eed getrouw, geroepen is „de onafhankelijkheid van liet grondgebied des Rijks met al haar vermogen te verdedigen en te bewaren", die s'temi zal mede he- heerscht worden door burgers van een anderen Staat, welken met onze onafhankelijkheid en onze rechten en onze vrijheden niets van doen hebben. I „Maar wij weten dan nu ook voortaan, op welke waarde wij de felste oppositie hebben te schatten, die 1 van sociaal-democratische zijde tegen elke landsverde diging wordt gevoerd. „'t Is een oppositie van lieden zonder Vader land Volk. i INGESTORT. Te Loosduinen rijn. van een complex van acht nieu we stookkassen, vooral voor tomaten, er zeven ingestort. De machines voor de verwarming waren daags te voren geplaatst en liggen nu bedolven onder glas en beton. Het geheel was n.1. in gewapend beton 'opgebouwd. De materieele schade wordt op ruim f <1000 geschat. Maar daar komt bij. dat de betrokken tuinder, de heer G. V.. nu niet alles achteraan komt. I VERGIFTIGING Te Zaandam zijn in een gezin zes personen, man, vrouw en 4 kinderen plotseling ziek geworden, onder verschijnselen van denzelfden aard: pijnen, brakingen cn diarrhee. Men denkt aan loodvergiftiging, en zou dan de oor zaak zoeken in het bewaren en opwarmen van een rest zuurkool in een émaille pan, met jijgesoldeerden blik ken bodem. Zekerheid dienaangaande bestaat echter niet. ONWEER. In Oostelijk Groningen heeft het gisteren vreeselijk geonweerd. Te Oude Pekela sloeg de bliksem een gat in den fabrieksschoorsteen van de fabriek „De Aa- i stroom", die daardoor buiten gebruik is gesteld. I NAAR AMERIKA. Dat de trek naar Amerika in den laalstón tijd weer groot is, merkt men zeer duidelijk op uit het feit, dat verschiilende personen Ln het noorden van Friesland, die rieli voor ae reis derwaarts gereed maakten, bericht hebben ontvangen van dc directie der Holland-Amcdka- lijn, dat ze, in plaats van begin Maart, pas begin April zich kunnen inschepen voor de reis naar het „verre Westen". EEN BENAUWD OOGENBLIKJE. - Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting geraakte gis teren te Halfweg een van Haarlem komende electri- sche tramwagen in brand. De tram werd onmiddellijk op een rijspoor gebracht. De reizigers, die eenige angstige oogenblikken had den doorgebracht konden met een volgende tram de reis voortzetten, MOND- EN KLAUWZEER. De directur-generaal van den Landbouw heeft aan onderscheidene (ongeveer 90) fabrikanten van veevoe- dc.a.-lLkeltn. een schrijven gericht van den volgenden inho' id „Het zal ui wellicht bekend rijn, dat op enkele plaat sen in ons land onder het vee, het mond- en klauw zeer is uilgebroken. „Van staatswege wordt streng tegen deze ziekte opge treden. terwijl alle mogelijke voorzorgsmaatregelen wor den genomen, om verspreiding der besmetting te ver hinderen. „Als overbrengst van de riekte van den eenen stal naar den anderen worden o.a. gevreesd de kisten en ander verpakkingsmateriaal voor veevoeder, dat door u gebezigd wordt om veekoeken te verzenden. „Indien toch kisten aanvankelijk gebruikt zijn op een stal. waar de riekte fiieerscihl en derhalve zeer in de gelegenheid rijn geweest, met smetstof bezoedeld te worden en vervolgens weder door u gebezigd wor den. om koeken naar een anderen boer te zenden, be staat er groot gevaar voor verbreiding der riekte. „Hel is in verband met het" bovenstaande, dat ik mij tot u wend met het verzoek, wel te willen zorg dragen voor een afdoende ontsmetting (welke ontsmet ting het best kan geschieden door middel van kokend sodawater, waarmede de kisten enz. geboend moeten worden), van bovenbedoeld verpakkingsmateriaal, tel kens vóór het voor een nieuwe zendrng zal worden gebruikt. Ik vlei mij met de hoop, dat gij aan mijn ver zoek zult voldoen cn dat mijn beroep op uw bereidwil ligheid. waar het geldt de bestrijding van een voor den Nodcrlandschen veehandel zoo liadeelige ziekte, niet vergeefs zal zijn." Gemengd Nieuws. „Ja zeker en dat alleen door jouw flauwe aardigheid. Je hebt de flauwiteit gehad, mijn portret van hel tentje te halen en het in het geheim mijne vrouw in handen ta spelen." „Neen maar kerel, waarachtig, dat jicb ik niet gedaan op mijn woord van eerriep de leerhan delaar uil. „Ontkennen had ik venvacht. Maar ik ben blij dat ik 'je heb lceren kennen en dus weet wal ik van je heb le venvachten. Dit vooival heeft mij dc oogen ge opend. Ik ben hierheen gekomen, om je te zeggen dat er van de heele mïjnznak niets kan komen. Jk kan geen geloof schenken aan een dwaas. Zoek maar een ander u.c zaken met je doet. Het spijt mij zeer dat ik de heeren in hun onderhandelingen heb gestoord. Adieu En weg was Böhmer, even vlug ah hij gekomen was. De lecrhandclaar keek hem versuft na. „Maar zeg eens, wat beleekent dat alles?" vroeg de oude Rehberger. „Heb je hem beleedigd? Loop hem dan na en maak dat weer in orde. Moet ons dat mooie geld ontsnappen, om. zulk een akelige beuze ling? Je hebt bepaald je boozc tong weer niet kunnen beteugelen. Wat is dat toch met dat portret?" Schouderophalend vertelde Wollrabe nu de bijzon derheden. „Wat duivel, dat is niet verstandig van je gewcest." ,Ja maar geloof mij nu. ik heb het portret niet aan rijn vrouw gezonden. Ik heb het niet eens in mijn epdachten gehad. Hoe zou ik .zoo iets geks kunnen doen. Maar dat is het niet alleen, hij moet bepaald wat meer hebben on'dekl." „Wat bedoel je?" vroeg Rehberger. „Hij zou iets ontdekt hebben?" „Een andere verklaring kan ik er niet voor vin den." „Op welk een manier zou hij wal aan de weet ge DE KOUDE IN ZUID-RUSLAND. Sinds tientallen van jaren is het iu de Russische Riviera niet zoo koud geweest als dit jaar. Zelfs in het zuidelijkste gedeelte waar de laagste temperatuur toch nog gewoonlijk zacht is te noemen, vriest het de laatste dagen ruim 15 graden. Met name de Ivaukasus en de Krim lijden onder deze huilengewone koude, die men daar sinds 80 jaren niet ^vaargenomen heeft. De steden aan de Zwarte Zee en in den Kaukasus, welke een klimaat hebben dat overeenkomt met dat van Na pels, liggen onder sneeuw en ijs bedolven cn waar andere sinaasappelen en citroenen bloeien, wordt nu de bitterste ellende geleden. Het verkeer tusschen de verscliillendc plaatsen is bijna geheel gestremd, de sche pen wagen zich niet in zee en de landwegen kunnen door de voortdurend vallende lawinen niet gebruikt worden. Zoo zijn op dit oogenblik de verschillende herstel lingsoorden. waar elk jaar de zieken hcrslcl trachten te vinden, onder ijs en sneeuw bedolven. De zee is zoover het oog reikt dichtgevroren en talrijke schepen zijn gestrand. De honger drijft de wolven uit de wou den en zelfs in de steden worden menschen en honden •door de uitgehongerde dieren aangevallen. In Odessa is de thermometer tot 23 graden onder nul gedaald. Dc huisdieren in de dorpen sterven van koude en de boe ren moeten hun appeJLboomcn vellen, om op die manier aan brandstof tte komen, want de kolenvoorraad js geheel uitgeput yn zou in ieder geval toch ontoerei kend geweest zijn om de lijdende bevolking bij deze hevige koude te verwarmen. EEN MENSCHELIJK MAGNEET. Uit New-York wordt gemeld dat in hel plaatsje Bayfield in den staat Minnesota een jonge man is ont dekt die als 't ware geheel met magnetisme is gela den. Met een stalen staaf, die hij eenige oogenblikken langs zijn hand wrijft, kan hij groote spijkers aantrek ken. Het magnetisme in dezen jongen man werd ontdekt door den president van de Bayfield Goiintv Bank, den heer D. M. Marcy. die hem in zijn dienst genomen heeft om met behulp van zijn magnetisch vermogen ijzererts- lagen te vinden. Met <le grootste behoedzaamheid wordt do innam van deze menschelijke magneet verborgen genouden, opdat niet andere ooncurreerende maatschap pijen van zijn voordeelige eigenschappen gebruik zul len kunnen maken. De jonge man was, vóór hij ontdekt werd, als een voudig houthakker in die streek werkzaam. SPORT EN DE KERK. Niet in ons land nog, al openbaart zich het verschijnsel reeds dicht aan de grens! De katholieke geestelijkheid in de Rijnprovincie voert reeds sedert geruimen tijd een verwoeden strijd tegen de gemengde gymnastiekvereenigingen, welke als anti kerkelijke moeten worden aangemerkt; daarbij is, zoo- als vanzelf spreekt, ook de turnklceding zondig. Deze strijd heeft onlangs een scherper vorm aange nomen, nu 'de geestelijkheid ridh tegen wintersport wendt, met name tegen de glijsport, die men bij onze Duitsche naburen „rodehi" noemt, -- ons sleedje- sullen. Het is begonnen met uitlatingen, zelfs van den kan sel. dat ongelukken, die een gevolg waren van uitglij den, niet als deerniswaardig beschouwd behoefden ie j worden, omdat, indien de slachtoffers ter kerke ware geweest, geen ongeluk zou hebben plaats gehad. Dezen winter is men nog verder gegaan van geeste lijke rijde en heeft men de rodelsport gebrandmerkt als... onzedelijk. Een clubje leeraars, die bij Hadamar in Limburg een rodelpartij hadden gegeven, werd zoo wel door den plaatselijken pastoor als door don school opziener op de vingers getikt, door den eerste in een felle preek van den kansel, waarbij hun bedrijf als zedeloos en ergerniswekkend werd aangrduid. Want, - dat tien personen van verschillend geslacht op één sleedje plaats namen, moest toch verkeerd werken! Door weer een anderen priester is nu openlijk.de dracht, die men uit practische sport overwegingen bij rodeln (draagt, aanstoot-gevend genoemd; bovendien is de wijze, waarop een jonge man op een sleedje plaats neemt naast jonge dochters zeer ongewenscht; en zoo voort. De lceraars-vereen:ging te Hadamar heeft zich aan vankelijk van den tegen haar g:voerden veldtocht niets aangetrokken, doch ten laatste hebben deze brave leera ren. die volstrekt geen ander kwaad op hun geweten hadden dan zich op hun vrije schooldagen met wal wintersche glijsport te ontspannen, de zaak zelf aan het glijden gebracht. En dezer dagen verstandig, nadat de wintersneeuw- gesmolten is I hebben rij zich met hun ergernissen en grieven gewend tot den voorzitter van den Bond der Deugd bescherming Ereiherr Y'on Schenekendorff en tegelijk tot den Minister van Ecredicnst prnlat deze twee autoriteiten uitspraak zouden doen in hun zaak. Wij rijn nieuwsgierig naar het resultaat. DE DAMESHOEDJES. Dc Duitsche post heeft bijzondere wagens ïaten bou wen voor het vervoer van dameshoed end oozen. Toen dc hoeden zich in de richting van het wagenwiel begon nen te ontwikkelen, werd het hoe langer hoe lastiger de bakbeesten van doozen tegelijk met andere poslpaket- ten 1e vervoeren. In Drcsden worden de nieuwe wagens gebruikt om de hoedendoozen van en naar het ^poor te brengen. De wagens rijn van boven met bruin zeil doek bekleed, het onderste gedeelte is van hout, dat in de bekende gele postkleur geverfd is. Ook op de sporen heeft men dikwijls veel met de groole hoedendoozen le stellen. Het komt voor, dat men bagagewagens aan moet haken om ze mee te kunnen nemen. BEDENKELIJK. Juffrouw, ik kom om de vijf gulden die u beloofd hebt voor het terugbrengen van uw kanarie. Maar dat is een kat cn geen kanarie die u daar bij u hebt. Jawel, maar dc kanarie rit in de kat. Burgerlijke Stand. Gemeente CALLANTSOOG. Ingeschreven gedurende de maand Febr. 1911. Geboren: Gerrit, zoon van Pieter Baken en Dieu- wertje Zeeman. Neeltje, dochter van Maarten Bakker en Comelia Toes. Overleden: Jacob Mooij, 61 jaar. echtgenoot van Antje de Boer. Grietje ten Boekei. 3 maanden, d. v. Gerrit ten Bockel Kz. en Pielertje Mooij. Ondertrouwd en gehuwd Geene. RECLAMES. Een gegarandeerd middel tegen Verlichting gegarandeerd, anders geld terug. Dr. R. Schiffinann's Middel tegen asthma faalt nooit in het geven van dadelijke verlichting in de ergste j gevallen van Asthnta. Men behoeft niet op de uil- 1 werking te wachten het werkt direct, onmiddellijk en zeker, en geneest bepaald alle .gevallen die genezen I kunnen worden. Dadelijke verlichting wordt gega- randeerd in de hevigste aanvallen, hoe zwaar de be- j nauwxlhejd en hoe hardnekkig de kwaal ook is. JJet betaalde geld voor een pakje h fl. 1.50 wordt terug gegeven door de firma bij wie het gekocht is, ,wan- neer liet middel in het gebruik niet voldoet. 1 Dr. Schiffman's As Ui ma Middel is verkrijgbaar bij de firma J. Rotgans. j (Ook op scliriftelijke aanvrage met inzending van |f 1.65) met garantie, dat rij liet tegen het volle j betaalde bedrag' terugneemt als het middel niet vol doet. j Meermalen-wordt oen geneesmiddel gevraagd tegen do kwellingen van na inheien. Voor hen, die Foster's Zalf kennen, zal het niet moeilijk vallen deze vraag te beantwoorden. Allen, die aan aambeien lijden, welen hoe hinderlijk, pijnlijk en kwellend deze kunnen zijp. Dikwijls is het den lijder onmogelijk tc staan, te liggen of te ritten en weet bij niet welke houding hij moet aannemen om de pijn tot bedaren te brengen. Aambeien komen ge woonlijk meer bij vrouwen voor dan bij mannen; rij wonden vaak veroorzaakt door hardnekkige verstopping en vertoonen zich dikwijls na de geboorte van ©en kind. i Voor aambeden, hetzij' in- of uitwendig, is Foster's Zalf het geneesmiddel bij' uitnemendheid. Vanaf de eer ste aanwending doet haar verzachtende werking zich gevoelen en talrijk rijn de gevallen, waarin na het ge- gebruik van slechts één doos de patiënt van rijn. lijden verlost was. 15. Foster's Zalf (let op den juisten naam.) is te Schagen verkrijgbaar bij den heer J. Rotgans. Toezending ge schiedt franco ria ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één. of f 10.voor zes doozen. komen rijn. vriendje? Jij hebt je een ongeoorloofde grap veroorloofd, we kennen je! Je houdt nogal van een aardigheid. Beken maar, dat je weer bezig bent geweest." „Voor den duivel", riep Wollrabe driftig, „hoe dik wijls moet ik nu zeggen, dat ik zoo onschuldig ben als een pas geboren kind". ..Ga nu maat dadelijk naar Böhmer toe", zeide Robberder cn maak de zaak maar weer in orde. Anders valt alles in duisen." „Na al dateene wat hij mij zooeven heeft toege voegd?" vroeg Wollrabe met een gefronst voorhoofd De oude lachte. „Zeg vriendlief, als er zooveel gein aan verdient wordt, moet een nieusch hel zoo nauw niet nemen." ..'lot zoo iets mag jij misschien afgericht zijn, maar ik laat mij dat niet ongestraft zeggen", antwoordde Wollrabe. De ander scheen' de hatelijke opmerking aan rijr adres met te willen begrijpen, doch ging voort me Wollrabe over te ihalen tot een verzoening met Böb nier en hij leek zeer onrustig, dat het zoete wipstjt nem zou omgaan. „Ik doe het niet", antwoordde Wollrabe, ..en bo vendicn kan mij die géheele zaak over dien mijnvei koop niets meer schelen. Het is een onzuivere ge schiodenis, waartoe jij Rehberger mij hebt verleid en misschien was ik tenslotte ook nog door je bcdro gen geworden. Neen. ik trek mij terug ik tra mij beslist terug" herhaalde hij nog eens met nadruk ..Spaar jij je maar verdore moeite Rehberger. He deed mij reeds leed terwille van Böhmer. Die ellen dige mijn zou hem geheel geruïneerd hebben. Hij L steeds vriendschappelijk met mij omgegaan en heef nooit den neus voor mij opgetrokken, zooals anderi zoogenaamde respeclable famihën. En nu wil ik hen lol belooning niet helpen ruïneeren." „Nu, nu, voordal mijnheer Böhmer zooeven hier kwam, was je er heel erg voor. Wollrabe". „Dat is waar", antwoordde de leerhandclaar. Zijn zaakgenoot beproefde nu al rijn welsprekendheid om Wollrabe's zwakke en kleinmoedige tegen werp Ln- fen weg te redeneeren. Maar hoe langer hij sprak, oc duidelijker sprak de geldzucht uit al zijn woorden en argumenten. De man aan wion hij al zijn woorden verspilde, merkte dat maar al te dirdelijk op. Eindelijk viel Wollrabe hem in de rede en zeide: „Ik geef de zaalc op en dat is mijn laatste woord." „Onherroepelijk „Onherroepelijk „Wat een dwaasheid. Hij wil nu de zedepreker uit hangen. nadat hij eerst beloofd had te zullen helpen. Je bent er anders nooit afkeerig van geweest om een voordeel'je op te strijken." „liet zou mij hoogst aangenaam zijn, als u nu maar heenging, mijnheer Rehberger". „Wat?" schreeuwde de ander, „je wilt mij weg- jagen?" „Blijf kalm alsjeblieft, dat andere bezoek heeft mij de zenuwen al in beweging gezet, dus maak het niet erger, anders kon het wel eens niet goed met je afLoo- oen". „Morgen kom ik terug", zeide Rehberger. „In dien tusschcntijd ben jij bn Böhmer geweest en hebt 'alles weer in orde gebracht." Wollrabe schudde het hoofd en antwoordde beslist: „Neen, je komt niet terug. De zaak is uit, het plan vervallen, daar mijnheer Böhmer over onze voor nemens bepaald niet meer in het onzekere verkeerd". Rehberger werd rood van woede. „Zoo staan de zaken dus", schreeuwde hij, „je wilt mij bedriegen, verraden, het mij onmogelijk maken ~>m een mooie affaire te sluiten, en ik heb je daartoe nog wel den weg gewezen. Aan 'mij hebt jij men:gen viooien winst te danken. Weet je wat het is? Het is lies een doorgestoken kaart met Böhmer. Die is hier maar naar toegsstormd als een dolle stier, om maar oen reden te kunnen opgeven pm van de zaak af te komen. Jij hebt mij bil hem zwart gemaakt en zoo doende bewerkstelligt, dat hij mij den rug toedraait. Na een paar dagen knapt gij nu de zaak alleen op, om zoodoende de winst alteen te hebben. Maar manneke, daar zal ik nu eens voor zorgen. Jouw zak zal er niol van spekken, begrepen? Ik loop van hier rechtstreeks naar Böhmer en vertel hem alles van jouw oplichterij'. Dun zpl de rechter ricli eens met jou en jouw zaken bemoeien. Ik ben gjborgen mij is niets te bewijzen. Jij hebt je naam voor deze zaak geleend je weet dan wat je te wachlen staat Wolirabe was als razend over deze belcedigingen. Hij greep een groot folio en wi.de het Rehberger naar het nootd gooien. Deze wachtte het evenwei niet af. maar was aas de wind de deur uit, zoo vlug als rijn oude beenen zich konden reppen, snelde hij de straat op. Böhmer was, nadat hij de beide heeren hun portie had gegeven, langzaam naar zijn kantoor teruggekeerd. Een inwendige tevredenheid, waarover hij rich nu juist geen verklaring kon geven, vervulde hem. Hij voelde zijn schouders als van een zwaren lasl ont heven. nu hij met die beide mannen gebroken had. Nu eerst, nu de zaak was afgesprongen, zag hij in, dat die mijn niet zoo voordeehg zou zijn geweest als hij wel had gedacht cn dat hij rich reuzengroote zor gen op den hals had gehaald. Hij had Dr wol wat spijt van, Wollrabe zoo grof aangepakt le hebben, of schoon hij er geen seconde aan twijfelde, of deze was de schuld van alles. Böhmer hoopte in stilte dat zijn vrouw het portret nog niet zou hebben gezien, daar hij rich niet kon voorstellen, dat als rij het h;ad gezien, rij het op tafel zou hebben laten liggan. Zoodoeaide was het on heil door rijn toevallig bezoek aan huis misschien nog afgewend. Wotdl vervolgd. &n\ fan pn rn 'II Nieuwe, pittige 3 cents Sigaar van firma W. G. BOELC SENIOR, Hofleverancier Kampen. Depot te Schagen bij firma W. ROGGEVEEN Dz. Hoek Laan. Bericht de ontvangst der Aanbevelend, Maandag 6 Maart 1911 *ai in het café van den hr. Timmermaj le Schoorl, worden aanbesteed: Bestek met teekening verkrijgbaar k f i.per stel bij flen bouwkundige II.'J. HENDRIK SE te Schagen.

Schager Courant | 1911 | | pagina 6