Grenen i Lanfl- en Tninfioew Vera. Zaterdag l April 1911. 55e Jaargang. No. 4891. TWEEDE BLAD. kunstmest; en stalmest, half om half, en uitsluitend ,.Ten duidelijkste blijkt, dat er in verschillende stalmest de minst voordeelige bemesting bleek. streken van ons land inderdaad <>p kleigronden 1 te- Dezelfde resultaten bekwam men op de proefvel- hoefto kan bestaan tuur kali bemesting." den in Groningen, Drente, Zuidholland, Overijsel en Niet in dien zin. dal reeds bij voorbaat kan gezegd Limburg. worden. <lat ecu dergelijke bemesting loonend zal zijn, Op grond van het bovenstaande trekken we de .naar wel in zooverre, dat nan de landbouwers sterk conclusie: kan worden aangeraden ort te onderzoeken, of in „Kunstmest, oordeelkundig aangewend, is voorden hun bedrijf do kali niet winst kan worden aangewend, bouwboer de voordeellgste mest. Talrijke, jarenJan- Dc kans zal le grooter zijn naarmate i go proefnemingen hebben bovendien bewezen, dat lo. I)e kleigrond lichter en zavclachtiger is. bemesting met kunstmest volkomen In staat is om 2o. Veel gewassen verbouwd zijn, die eenc belang den grond vruchtbaar te houden zonder hem uit te rijke hoeveelheid, kali aan den grond onttrekken, zoo- putten!" ais bieten en aardappels. (Vooral ook allerlei kool- Bijna alle bouwgronden eischen. jaarlijks een meer soorten en rapen en uien), of minder zware bemesting met stikstofhoudende en 3o. Meer stikstof- en phosphorzuurhoudende kunst- phosphorzuurhoudendo meststoffen, waaraan op de meststoffen voor de verkrijging van vroege oogden zijn lichtere gronden bovendien nog kalimeststoffen die- gebruikt. nen toegevoegd te worden. 4o. Minder stroo vruchten worden verbouwd, of De thans in. den. handel zijn.de stikstofhoudende meer stroo wordt verkocht, kunstmeststoffen zijn: chilisalpeter, zwavelzure am- 5o. De veel opbrengende (en dits pieer kaliver- moniak, kalksalpeter of Norgesalpeter en kalkstlkstof bruikendc) aardappelvariëteiten reeds flink in#mg"iieb- of stlkstofkalk. ben gevonden." Gewichtig voor den, kooper is voorzeker de vraag: Wij besluiten ditmaal ens overzicht met den wcnscli. Bekendmakingen. 6EH1EENTE 8C H A 6 E Ni- De Burgemeester der Gemeente Schagen, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeen te, dat de kohieren no. 1 en 2 der Personeel© Be lasting dienst 1911 op den 23 Maart 1911 door den Heer Directeur der Directe Belastingen te Amster- dam zijn executoir verklaard en op heden aan den welke dezer vier kunstmeststoffen zal ik dienen dat alle landbouwers, die veel stroo verkoopen, veel Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze aan te koopen? kunstmefet aanwenden en steeds minder stalmest op gemeente ter invordering zijn overgegeven. De stikstofhoudende meststoffen zijn juist de zeer hun land brengen, terdege nagaan, of zij geen voor- Ieder ingezetene, welke daarbij belang heeft, wordt dure. deel hebben bij het gebruik van kaïnict. patentkali of alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag j Het verslag bevat hierover een uitvoerige para- chloorkalium boven de bemesting met super en chili, behoorlijk acht te geven, ten einde allo gerechtelijke graaf. Het eindoordeel luidt aldus: ,,De uitwerking of super en zwavelzure ammoniak, vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voort- der vier stikstofmeststoffen is gebleken aan tal van D. E. I.ANDMAN. vloeien, te ontgaan. scLomiro ingen onderhevig te zijn, zoodat nu eens Schagen, den 28 Maart 1911. de ecne dan veer de andere een gunstiger invloed De Burgemeester voornoemd, vertoonde. Ovtr het algemeen hebben de nieuwe J. P. W. VAN DOORN. stikstofmeslsK iTen iels minder gunstig gewerkt dan ch'.iLaa'pfcter en zwavelzure ammoniak. Op aardappels MOND- EN KLAUWZEER. v/as de u'-werking van ammoniak iets gunstiger dan De Burgemeester der gemeente Schagen herinnert, dio van chili, terwijl op bieten en granen, het chili j sa verband' met het voorkomen in ons land van Mond- een kleinen veevtprong had. Van de nieuwe mest-; en Klauwzeer, belanghebbenden aan de verplichting, s'offen heelt krJkstikstof iets minder gunstig ge- j dat wanneer zich bij eenig stuk vee verschijnselen van \Vf)rkf. dan ka'/isalpeter." i cene besmettelijke ziekte openbaren, de houder of hoé- ,.De genomen proeven hebben duidelijk in *t licht der verplicht is daarvan onmiddellijk kennis le geven gesteld, «lat met betrekking tot hare uitwerking op aan den Burgemeester der gemeente, waar het vee zich ,jeu oogst kalle stikstof en kalksalpeter als zeer goe- bevindt. de meststoffen zijn te beschouwen." Schagen. den 22 Maart 1911. De bewerker van het verslag heeft de uitkomsten De Burgemeester voornoemd^ zondanig onder cijfers gebracht, dat de oogstvermeer- 396ste Staatsloterij. lsto KLASSE, 4de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 1000: 19928. f 100: 3796. Prijzen, van f 20. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen maken bekend, dat op Dinsdag, den 4en April aan staande. des namiddags te half vier uren, de gelegen heid zal zijn opengesteld tot kostekx>ze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aan de Openbare Lagere School aanmelden. Schagen. den 30 Maart 1911, Burgemeester en Wethouders voornoemd. Idem door zwavelzure ammoniak De Burgemeester, ta^tt» ïraiuaairuxtor J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. dering door chili wordt voorgesteld- door 100. V-ior AARDAPPELEN krijgt hij dan de verhoudin gen: Oogj-Uermt-trdering door chili 100. Idem door zwavelzure ammoniak 101.4. Idciu door kalksalpeter 98. Idem doo: kalkstikstof 92.6. Voor SUIKERBIETEN vond hij de onderstaande getallen: OogstvermeiTdcring door chili 132 3010 5825 8982 11422 14315 16050 19041 321 70 829 9036 12113 810 170 570 508 616 6631 40 500 15125 289 20031 1119 627 826 573 515 150 508 302 385 849 7083 683 736 184 639 504 405 989 309 793 805 262 650 535 526 4818 484 10007 871 370 17028 591 606 933 778 224 913 405 48 2027 5078 911 601 13044 520 726 33 309 969 738 245 659 18424 93 541 970 11041 501 711 827 202 674 8086 142 764 892 881 852 757 892 324 997 911 887 Fouten 1ste klasse, 3© trekking: 12939 moet zijn 12933. 100. 99.5. 99.3. 98.1. Binnenlandsch Nieuws. Idem door kalksalpeter Idem door kalkstikstof Voor GRANEN waren deze cijfers: Oogstvermeerdering door chili 100. Idem door zwavelzure ammoniak 100. Idem door kalksalpeter 98.1. Idem door kalkstikstof 95.5. Deze resultaten werden niet verkregen met gelijke openb HERSTEMMING VOOR PE PROVINCIALE STATEN, rgemcester der Gemeente Schagen brengt ter - - kennis dat op Dinsdag, den llen April aan- gewichtshoeveelheden der vier onderzochte mesistof- - j~-jen, doch met partijen, welke, per H.A. berekend. staande, van des morgens acht lot des namiddags vijf uren, de herstemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in de Provinciale Staten van Noord holland, voor het kiesdistrict Schagen, waartoe deze Gemeento behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn: BURGER Jbz. J. MET J. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan ecne krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft roet gevangenis straf van ten hoogste één jaar". Schagen. den 30 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. evenveel K.G. stikstof bevatten. Wil men een der ge noemde stoffen aankoopen. dan moet men dus uit rekenen hoeveel 1 K.G'- stikstof daarin kost, door den prijs per 100 K..G to deelen door het gehalte der meststof. Vermenigvuldigt men dit cijfer vervol gens met het opgegeven verhoudingscijfer, dan is men zoo goed, nicgelijk tot bepaling van het waardecijfer der meststof geraakt. Zooals velen bekend zal zijn hebben de nieuwe stik- stof.neststoffen elk een hinderlijke eigenschap: kalkstik stof sluift erg en kalksalpeter wordt spoedig nat en daardoor lastig in het uitstrooien. Op proefvelden in Groningen is gebleken, dat vermenging der beide mest stoffen. half om half, de uitstrooibaarheid zeer ver gemakkelijkte. Een minder gunstigen invloed op den oogst dan door elke stof afzonderlijk kon daarbij niet worden waargenomen. Gevaar dat vermenging tot stik- stofverlks zou leiden, schijnt derhalve ongegrond. Kalksalpeter kan men voor alle doeleinden precies aanwenden als chiiisalpeter. Daarentegen moet kalk stikstof stikstoflcalkeen of twee weken vóór het zaaien of poten der gewassen worden uitgestrooid en direct worden ondergewerkt In het verslag lezen we nog deze nuttige opmer king: „De praktijk moet bedenken, dat, wanneer ze deze meststoffen (n.1. kalksalpeter eu kalkstikstof) niet koopt. sze als concurrenten van chilisalpetcr en zwavel zuren ammoniak woer verdwijnen, hetgeen niet in het !TraiJltatïn~eene afdecliag Bouwland en eene dito I Wang van den landbouw nou rijn." On^clwijfeld zou- Orariand Het eerst worden frirandeld de Bemesting den v^ecn^ tabnkanlen dulden ^nvelzure am. CLXIV. DE RESULTATEN VAN VELE PROEFNE MINGEN MET KUNSTMEST. De zeer actieve Dircetie van den Landbouw heeft de reeks der lezenswaardige „Verslagen en Mededee- lingen" wederom met een leerzaam boekwerk ver rijkt. Pas verschenen is het „Beknopt Verslag der Landbouwproefvelden over 1907, 1908 en 1909". Het proeven op Bouwland. De hoogst gewichtige vraag: Kan men door jaar op jaar uitsluitend te bemesten met niets anders dan kunstmest betere resultaten bekomen dan met stalmest en dergelijke mestmiddelen; of ten minste even goede uitkomsten verkrijgen? is het eerst uit de opgedane ervaringen, beantwoord. Zulke proef velden werden het eerst in Noordholland aangelegd en wel in 1898. Het voordeel der kunstmestbemesting boven de gewone bemesting is op deze proefvelden overtui gend bewezen. moniak tot hoogore prijzen aan de markt brengen, wanneer ze zonder mededinging waren. Het is wel waarschijnlijk, dat men na eenigc jaren, als het aantal proefnemingen wederom veel vergroot is. beter bekend zal zijn met de besle wijze van aan wending der nieuwe slikstofkunstmestsoorten. Wellicht is het fabrikaat 'dan ook minder lastig in de behandeling en den prijs van ieder K.G. stikstof daarin weer lager dan thans. Het is bepaald een voordeel voor den land bouw, dat het de scheikundige industrie gelukt is met behulp dor eleetriciteit kunsimest to bereiden uit de stikstof der lucht en uit kalk. De grondstoffen zijn te: Dit voordeel bedroeg in 1907, berekend per H.A.' goedkoop en in onbeperkte hoeveelheid beschikbaar, terwijl men de eleetriciteit steeds voordeeliger weet om Hoogkarspel over 9 Jaren op kleigrond Nibbixwoud over 9 jaren op zavelgrond Terschelling over 10 Jaren op zandgrond Opperdoes over 6 jaren op zavelgrond Wogmeer over 9 Jaren op zavelgrond Wijdenes over 9 jaren op zavelgrond Aartswoud over 4 jaren op zavelgrond Oosterleek over 3 jaren op kleigrond te zetten uit andere natuurkrachten. Over de meer of mindere noodzakclijheid van kali- bemesting op kleigrond, geeft het Verslag uitvoerigs beschouwingen. Nog weinige jaren geleden huldigde men algemeen de leer, dat de kleigronden geen behoefte hebben aan f 515. kalibemesting. Dit is nu geheel anders geworden. In f 469. Noordho-lland, in Zuidholland, in Zeeland, in Gelder- Anna Paulowna over 2 jaren op zavelgrond f 97. land en In Friesland is op verschillende proefvekten Od een dergelijk proefveld in Friesland, aangelegd gebleken, dat kalibemesting op kleigrond voordeel gaf. .in 1902 was bet resultaat over 8 Jaren, dat uitslui- De slotbeschouwingen over kalibcmesting op klea- tend ku'nBtmest het gunstigst heeft gewerkt, daarna grond luiden: f 740. f1262. f 244. f 781. f 230. f 356. Feuilleton. „Verlies volgde op verlies," ging de grootvader op gewonden voort. „Hoe diep ongelukkig was ik," Hij kon niet verder en moedeloos liet hij 't hoofd zakken. „Grootvader," zeide Vera zacht. „God gebiedt over zee en storm en ook gij bent niet ondergegaan." „Spreek zoo niet, kindlief, spreek zoo niet, het "doet zulk een pijn, nu zelfs nog na die lange jaren. Neen, neen, ik ben niet ondergegaan, maar als een ander mensch ben ik uit den strijd te voorschijn ge komen. Hoe het was en hoe het nu nog in mijn bin nenste gesteld is, gij kunt het niet begrijpen. Ik wa3 geheel vernietigd en levensmoe. Den volgenden dag wilde Ik mij failliet geven. Maar ik moest den lijdensbeker tot aan den bodem ledigen. Dien nacht had ik rusteloos doorgebracht in de kamer naast mijn kantoor. Ik weet zelf niet wat mij daar steeds deed vertoeven. Ik gevoe.de mij als een commandant, die een vesting niet wil opgeven, al ziet hij ook den ondergang duidelijk voor oogen. Misschien was ik als een man die hst liefste wat hij bezit naar het graf ziet dragen. „Ik zocht eerst laat mijn legerstede op, maar rust 'tond ik nergens! Tegen den morgen werd ik opge schrikt door het brandalarm, het was in mijn bu- reau. Hoe geweldig mijn schrik ook was. hoe duidelijk de gevolgen van deze nieuwe ramp mij ook voor oogen stonden, ik behield mijn kalmte en was een -der eersten op de plaats des onheils. Mijn tafel en leesenaari stonden reeds in brand, want het oude en droge vertrek leverde .voldoende brandstof. Met moeite, ja zeg gerust met doodsgevaar redde ik mijn gewichtigste boeken, al het andere moest Ik voor mijn oogen zien verbranden. Men werd het vuur spoedig meester, want het huis bleef gespaard. De verdenking, dat het ongeluk aan mijzelf was te wijten, werd eerst zacht gefluis terd, maar spoedig luide uitgesproken, cn al de vol gende jaren hebben het verdriet, dat ik daardoor heb geleden, niet kunnen uitwisschen. Den volgenden middag gaf ik mij failliet en een dag later werd ik als brandstichter gevangen geno men." Een doodsche stilte heerschte er In het vertrek, alleen het tikken van de klok werd vernomen. „Als brandstichter," herhaalde hij met heesche stem, „ik Jonathan Roland!" ,,lk wilde afscheid nemen van mijn vrouw zij hl8ld haar kamer gesloten en ik vertrok zonder groet zonder troost. In de eenzaamheid keerde mijn overleg en mijn kalmte terug. De schijn was tegen mij een bankroet en tegelijkertijd een brand zoo iets moest onderzocht worden, de justitie deed slechts haar plicht. „Maar dat zouden ook mijn familie, mijn vrienden doen, de openbare meening kon slechts medelijden met mij hebben onteeren kon men mij niet Ik Bvhreef een brief aan mijn vrouw en vroeg haar mij te bezoeken. Zij kwam niet, doch zond mij een briefNog heden ken ik dien brief woordelijk van buiten, nog heden na al die jaren. „Gij hebt mu," zoo schreef zij, „gewetenloos prijs gegeven aan de ellende en ik moet dat dragen, maar nu wilt ge, dat ik ook nog de schande met u zal deelen. Kunt ge u zuiveren van de vreeaelijke ver denking die op u rust, dan zal ik komen, zoo niet PAARD ENFOKKERIJ. Aan de leden van de Afdeellng Noord-Holland van het Nederlandsch Paarden-Stamboek is door de re- gelingsoommissie voor de paardenfokkerij o. m. het volgende gemeld: Zooals u bekend zal zijn, wordt sedert 1903 jaar lijks in Den Haag door de Vereeniging tot bevorde ring van de Paardenfokkerij in, Nederland een Con- cours-Hippique gehouden. Onze Commissie is overtuigd, dat genoemde Ver eeniging daardoor belangrijke diensten aan de alge- meene fokkerij heeft bewezen, waarom wij dan ook meonen, dat het streven, dier Vereeniging zoo krach tig mogelijk moet worden gestuend. Onder goedkeuring van Zijne Excellentie den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, is door onze Commissie ook nu weder, evenals vorige jaren, een bedrag van f 200 uitgetrokken, om lnzendingen.1 op het concours dat dit jaar zal worden gehouden, te steunen. Als het meest bevorderlijk voor de fokkerij - in onze provincie komt het ons voor, dat in de eerste plaats met de in deze provincie gestationheerde dekhengsten aan dit Concours wordt deelgenomen, waarnaast wij gaarne zouden zien, een flinke inzen ding van 1ste klasse handelspaarden. Voor dit doel wordt, tot een maximum van boven staand bedrag, voor de inzending van een hengst f35 en voor die van een handelspaard f20 vergoed Mocht een aanzienlijk aantal paarden worden aan gegeven, 't geen wij gaarne zouden zien. dan wordt de f 200 natuurlijk ponds-pondsgewijzo verdeeld, St. Maartensbrug. Naar wij vernemen heeft de zangvereniging „Har monie" alhier besloten, ter gelegenheid van de bevesti ging der nieuwe lidmaten op Zondag 9 April in de Ned. Hen-. Kerk alhier, cenige liederen Ie zingen. APRIL-GRAPPEN. De gewoonte wil het nu eenmaal, „op den eer sten April, de gekken te siuren waar men wil". En die gewoonte is overal verbreid Holland moge zijn „April-grajpm" hebben, de Fransuhen hebben hun „poisson d'Avr.1de Engclschen en Amerikanen vooral nun „April-fool", de Schollen hun ,,gouwk" en de Duitschers hun ,,Aprü-schickcn". Ondanks deze vrij algpmeene, zonderlinge gebrui ken op 1 April, weet men niet met zekerheid te zeggen, waar ze oorspronkelijk thuis behooren, pf welke oor zaak ze heeft te voorschijn geroepen. Er bestaat een vermoeden van Grimm, dat zc zich uit Frankrijk over Europa verbreid hebben, maar er is ook wel eens beweerd, dat het opdragen van dwaze boodschappen op dien dag en vooral het zenden van den boodschapper her en der, zijn oorsprong zou vinden in het ver haal uit den Bijbel, dat Jezus gestuurd werd van Annas naar Kajafas en van Kajafas naór Pilétus. Anderen weer zeggen, dat de gewijde geschiedenis hier geen rol speelde o.ro. ook niet "het laten uitvliegen van do duif door Noach uit de Arke maar dat de verplaatsing van den Nieuwjaarsdag van 1 April naar 1 Januari aanleiding heeft gegeven tot 1 verwarring, die m latere jaren stelselmatig -Werd be vorderd door op dien dag gekken gek te laten doen." Een ander verhaal, dat onze bekende schrijver over volksgewoonten Ter Gouw te lezen geelt is het vol gende: beschouw mij dan als voor u gestorven." Dit schreef mijn vrouw mij in het uur mijner diepste ellende, de vrouw die ik zoo vurig heb liefgehad, voor wie ik mijn geheele leven in moeite en diepe zorgen had doorgebracht." „Lieve grootvader," zeide Vera, terwijl zij hare tranen niet kon weerhouden, „maar mijn moeder? Wat deed zij? Verliet zij u ook?" „In het derde jaar van haar huwelijk verwachtte zij uw geboorte. Zij wist niets van mijn ellende, zij dacht slechts aan haar toekomstig geluk. Ik had mijn zware zorgen voor haar verborgen gehouden. Zij zou alles eerst te weten komen, wanneer zij weer gezond en sterk was." „Maar ik schreef aan je vader. JAen wilde mij op vrije voeten stellen, maar tegen 'n behoorlijken borg als zekerheid, hij kon mij die gemakkelijk verschaf fen, door Zahrenburg als die zekerheid aan te bie den. Uw vader antwoordde mij omgaand, maar hulp gaf dat niet. Tallooze verwijten kreeg ik over het ruineeren van het geluk van zlju vrouw, dat ik zijn adellijken naam schande aandeed en het eindig- d3, dat schrijven, met een besliste weigering van mijn verzoek." „O, welk een bittere, bittere tijd," riep Vera, „toen voor u en nu, nu voor mij." „Het is alles de waarheid, kindlief, ik kan Je dit alles niet sparen, wanneer gij mijn leven wiit leeren kennen. Van alles wat ik ln dien tijd ondervond, leed lk het meest dat mijn vrouw aan mij kon twijfelen. Dat ben ik nooit, nooit te boven gekomen. Het was even trouweloos als dom, want daar ook mijn eigen familie mij afviel, keerde ook de publieke opinie zich des te scherper tegen mij, want de handelwijze mij ner vrouw bieef geen geheim. Na allee wat lk had ondervonden van de mllnen, aarzelde ik een beroep te doen op mijn vrienden. Daar was een» ecui reus. die Th.a s !r Cj» mooie dochter hud. Skathi genaamd. Nu v. J IJiiassi in een gevecht met de Wa gxlood. ze betaald zetten", zei Skathi, ilic zichzelf v r c u luvto heldin hiekl; ze trok een wapenrusting \.m haar va der aan. marcheerde rechtuit naar Asgird. waar de Asen woonden, cn riep hun toe, dat uit noest ko men. wie moed had, want dat urn ckui c-, rsten den besten vechten wildet Maar de gedm wilden net geen jonge vrouw vechten en Balder stak zijn hoofd liet venster uil en zei „Kern maar binnen, Skathi; wij weten wel waar hel jou om Ie doen is. jij wou graag een man hebben. Welnu, beste meid! je mug uitzoeken; maar met één beding, je mag van niemand meer dan de bcenen zien. En de Asen zullen je brui loft vieren met een klucht, dat jc schateren zult van lachen." Dat beviel Skathi welt Welke jonge juffer wil nu niet liever trouwen dan vechten.' En bovendien, zij mocht Bnkler wvl lijden en besloot hem te kiezen. AI de Asen wierpen spoedig een deken over hun hoofd cn lieten alleen de beencn onbedekt. Toen Skathi bin nen kwam, greep ze dadelijk een paar flinke bcenen en riep. „Dit Ls Balder: hij zal mijn man zijn!' Maar 0 wee! in plaats van den schooncn Balder had ze den loelijken Njord gepakt. En toen gaven ik: Asen haar de klucht nog op den koop toe. dio haar wal lachen deed, maar die ik liefst niet navertellen wil. Toen zij nu dc vrouw van den somberen Vegcngod Njord geworden was, werd zij ook onder de Asinnen opgenomen en als godin der voorjanrsstormen ver eerd. En zoo hebben de Germaansche volken de klucht, door hun goden met Skathi uilgehaald, jaarlijks met grappen <p den ten April gevierd. Nu tegenwoordig de goden zulke grappen niet meer uithalen, hebben do mcn.schenkindorcu hun grappen overgenomen. Wanneer die door den beugel Juinncn eruaict dus met de waardigheid van den betrokkene in strijd komen, welnu ,dan wil men om de aardigheden en fopperijen graag meclaehcn. Maar een weinig gedwongen is dit aardig doen op 1 April anders wel VELDWACHTER KIEZENTREKKER. Een zeldzaam voorkomend geval is behandeld voor het kantongerecht te Zalt-Bommel. De veldwachter A. de Haas, van Rossum, had, ge dreven door puro menschllevendheid geldelijk voordeel trok hij er niet van bij eenlge personen zieke kiezen getrokken. Terzake van het onbevoegd uitoefenen van de ge-, neeskunde is voor bovengenoemd kantongerecht f 10 boete tegen hem geëlscht. EEN EIGENAARDIGE PLE1TZAAK. Het gerechtshof te Leeuwarden hoeft arrest ge wezen ln een eigenaardige pleitzaak. Bevestigd werd een vonnis der rechtbank, die H. de J. van Rotter dam, thans gedetineerd in de bijzondere strafgevan genis te Leeuwarden, veroordeelde tot betalfng van schadevergoeding aan zijn thans van hem gescheiden vrouw, omdat hij haar zoon uit het eerste huwelijk ln 1907 had doodgeschoten, (waarvoor hij werd ver oordeeld tot 15 Jaar gevangenisstraf), om aldus een erfenis van een paar duizend gulden machtig tewor- HET DRAMA OP DE NICOLAAS-WITSEXKADE. Het Hof te Amsterdam veroordeelde Donderdag de belde beklaagden uit de bekende heet-watermoor4 te Amsterdam. Imkje Beetsma werd vijftien jaren, Pieter Ronner werd twaalf Jaren gevangenisstraf op gelegd. De advocaat-generaal had resp. twintig en twaalf Jaar geëlscht. GEEN STAATSPENSIOEN. De weduwe Jockema, een vermogende boerin te Oosterblerum heeft een arbeider ontslagen die 56 jaar op de boerderij in dienst was. De 70-jarige. dio vanaf zijn 12e jaar bij de familie werkte, is heen gezonden zonder eenlge vergoeding. ZONDER ALARM. Bij een groeten brand die dezer dagen des nachts te Maassluis plaats had, bleek dat de gemeente zon der officieel brandalarm was, waardoor verscheiden brandweerlieden op het appèl ontbraken en den vol genden dag van huis gehaald moesten worden om de weinige manschappen die des nachts opgekomen waren af te lossen. Tijdens de schutterij te Maassluis bestond waren de tamboers van de schutterij belast met de trom mels alarm te slaan, doch toen de schutterij werd opgeheven, heeft men verzuimd een ander brand alarm vast te stellen, welk verzuim thans aan het licht kwam en waarvan het gevolg was dat te we!n:\ brandweerpersoneel kwam opdagen. Wel was korps „rustbewaarders" aangesteld om de schiu te vervangen, doch daar er geen „alarm" wa., maakt waren ook deze thuisgebleven. MOND- EN KLAUWZEER. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 31 Maart verboden: Het vervoeren of doen vervoeren van, herkau wende dieren en varkens naar de eilanden Texel en Wieringen; Afwijking van dit verbod kan worden toegestaan door den betrokken burgemeester, onder door den districtsveearts te Haarlem aan te geven voorwaar den. EEN AUTO-TOCHTJE. Gisternacht werd door een \ulontair van den heer Do Mooij te 's-Gra\enhage zonder diens locslt'.nining een nieuwe automobiel uit de garage in do Nicuwo Schoolstraat aldaar gennnen om daarin mot drie vrien den een tochtje te maken. Op den achterweg van Was senaar reed de auto door slecht sturen met vaart te gen een boom, waardoor de wagen volkomen vernield w-ord. Twee der inzittenden werden gewond, van wie een ernstig, daar hij door den schok door een raampje werd geslingerd. Het gezelschap l'et don zwaargewonde onder twee dekens op hel gras liggen en vertrok met een boerenkar weer stadwaarts, waar de tweede ge wende spoedig geneeskundige hulp kreeg. De volon tair klopte zijn patroon tp. d!e met een taxi den ge- Zij kenden mijn karakter en mijn toestand. Wie mij yrtlde helpen moest uit zichzelf komen, er om vra gen, dat kon ik niet meer doen. Maar de uitgespro ken twijfel mijner familie hield hen terug er kwam Vera niemand niemand." Zij hoorde hem aan met saamgeknepen lippen. De zieleemart, waaraan het meisje op dit oogenbiik ten prooi was, weerspiegelde zich op haar gelaat. „Het toeval was barmhartiger dan de menschen, de dag der terechtzitting brak aan en ik voerde zelf mijn verdediging. Ik ben niet welbespraakt, ik heb slechts zeer weinig gezegd, maar dat weinige was waarheid en drong door tot de harten, ik word met alg meene stemmen vrijgesproken. „Vrij:" zoo ging Roland voort „Maar niet altoos sluit dat woord geluk ln zich. Toen ik het gerechtsgebouw verliet, moest ik mij bedenken, waar lk zou heengaan een thuis had ik niet meer en voor niets ter wereld wilde ik terugkeeren tot hen, die den eersten steen op mij hadden geworpen. ik nam een rij.uig en tiet mij ïuar een ho.el bren gen. Toen ik het gerechtsgebouw verliet had jnenig- ecn mij de hand toegestoKen. Ik had grdian alsof ik het niet zag toen had ik ze niet ineer noodig. j „Ik had een onderhoud inet dm curator. Het was reeds bepaald, dat er ongeveer 70 p.Cl. terecht zou komen voor de schuldeischers ik heb alles op- geofferd,, alles, alles overgegeven. aKeen verzoch' ik on-slagen te worden van de regeling van mijn zaken, 's Avonds kwam mijn vrouw, ik lub haar niet toe gelaten ik heb haar nooit weergezien. Ecnige mij- n<H- zoogenaamde trouwe vrienden Leen zich aan dienen ik heb hen niet ontvangen. Maar het nood lot had mij nog éen geluk gelaten, ik behoefde niet te bedelen bij hen, die ik zoo diep verachtte. Dank zij d.' zorgrn van i ujn g-cx.'.vader, b .-stond er een stichting voor behoef.ige mannen en vrouwen, die do

Schager Courant | 1911 | | pagina 17