't Zuud. Van particuliere zijde wordt ons medegedeeld; Donderdag 13 en Maandag 17 April hadden wij het genoegen de zanevcreeriiging Aurora te zien optreden, in de zaal van den heer P. 'Ruis. Was er Donderdag niet veel belangstelling. Zondag was dit anders, toen toch was de zaal overvol. Na een kleine openingsrede door don directeur, die mededeelde, dat de vercetni- ging nog maar een half jaar bestond, dus dat de zang niet wezen kon als van vereenigingeai, die al jaren bestaan hadden, werd een aanvang gemaakt met het afwerken van het programma. Dat er door deze nog zoo jonge vereeniging al heel goed gezongen werd, bewees wel 1de stilte die er heersohté en het «laverend applaus dat weerklonk na ieder lied. Na de pauze werd ten tooneele gebracht: „De Berg- feeoperette in twee tafercclen. Deze operélté viél bij het publiek zeer in den smaak en voldeed dan ook uitstekend. 'Zoowel wat de sprekers als zangers be tref!. zij waren allen voor hunne taak berekend. Hierna willen wij nog een kort woord van lof wij den aan den heer G. L. Kroonenburg, den directeur zangverecniging Aurora. ,voor zijn ijver en toe wijding. 'waarmee hij deze vereeniging in den tijd van half jaar gebracht heeft tot wat zij nu reeds kan voortbreng .ui. Dat Aurora hare zinspreuk „Wat piet is, kun worden'', blijve handhaven, is wel de wensch van Ken t-rzellig bal hield de aanwezigen nog geruimen tijd bijeen. buiigkrbrug. De heer M. Yenema, onderwijzer alhier, staat no. 1 'op de voordracht van onderwijzer aan de Openb. Lag, schóól B te "Weesp. burgerbrug. Maandagavond *2en Paaschdag trad het gezelschap Roselly in de zaal van den heer Biersteker op met café-chantant programma. Slechts weinigen üiaakten van de gelegenlicid gebruik een afwisselenden avond door te brengen. Het gezelschap is zeer ten genoege der aanwezigen opgetreden DIRKSHORN. Als hulpbrievenhesteller te Dirkshorn is benoemd de heer S. van der Oord, in de plaats van den heer C. Dekker, die wegens ouderdom ontslag heeft genomen. llarenkarspel. Van bevoegde zijde werd ons medegedeeld, dat de lieer Dr. Tl. de Boer te Harenkarspel, zijn ontslag heeft aangevraagd. rotterdamsche paaschcijfers. De Rotterdamsche Electrische Tramweg-maatschappij lieeft op 'd»cn eersten Paaschdag 87,931, en op_ den tweeden 137,287 passagiers vervoerd, te zamen 225,218. Verleden jaar vervoerde dezo 'maatschappij op den eersten Paasdidag 79,267 en op den tweeden 109,788 passagiers, te zamen 189.055. rustverstoring in een kerk. Men meldt uit Oudenbosch: Zondagmorgen na de Hoogmis, de dienst was juist geëindigd, sprong een onbekend persoon op het mid denaltaar in de R.-K. parochiekerk te Oudenbosch. Nadat deze geroepen had, dat de menschen naar hem moesten blijven luisteren, verkondigde hij, door God gezonden te zijn, om te zeggen, dat de anti christ geboren was. Onmiddellijk schoten eenige per sonen toe, welke den geloofsverkondiger!?) van het altaar verwijderden en huiten de kerk brachten. In middels had het gerucht zich verspreid door de kerk en daarbuiten, dat de vreemdeling anarchist was en een aanslag op de dienstdoende priesters liad willen doen, welk gerucht nog meer ingang vond, toen den vreemdeling een, met scherp geladen revolver ont nomen werd. De woede der menschen was onbe schrijflijk. De politie kon onmogelijk voorkomen, dat de vreemdeling onmen,schelijk mishandeld werd en hij zou zeker niet levend uit hun hadden gekomen zijn, indien zij vrij spel hadden gehad. Omstuwd door een menigte van eenige duizenden personen, werd hij naar het gemeentehuis vervoerd, alwaar hem door den burgemeester een verhoor werd afgenomen. Hij gaf op Ilendricks te heeten, 2 6 jaar oud te zijn en van Amsterdam te komen. Met welke bedoeling hij aldus in de kerk gehandeld had, wilde hij niet opgeven. Achteraf bleek, dat zij met zijn tweeën waren geweest, doch de andere, ziende, dat zijn vriend er zoo slecht afkwam, koos wijselijk het hazenpad en is niet meer gezien. Voor het raadhuis had zich een menigte volks op gehoopt, dat met ongeduld stond te wachten tot de persoon zou worden vrijgelaten. Onder politiegeleide werd de vreemdeling per rijtuig naar Roosendaal ver voerd, vanwaar hij per trein verder naar Amsterdam werd gebracht. in- en uitval van het handelsblad. Een onzer bekendste Kamerleden had eenigen tijd geleden, het twijfelachtig genoegen, met iemand te rei zen. die zich als handelsgrossier had bekend gemaakt. Toén «leze mede-reiziger tol vervelens toe den po litic us over hooge en minder hooge politiek had lastig gevallen, en alle antwoord uitbleef, volgde eindelijk een Ja, wat denkt u er van? „Ik?" vroeg de politicus, ,,'t zelfde als u, want ik ben" eigenlijk ook grossier." „Waarin dan?", vroeg de ander. „in politiek:....'dus praat ik niet concurrenten liever niet over mijn artikel", was hel afdoende ant woord van den 'zolder gevallen. Te Bo\ cnkarspel viel Vrijdagmiddag de bakker L. 11. met een zak meel van den zolder en kwam daarbij op het hoofd terecht. Gisteren is de ongelukkige overleden, achterlatend© een weduwe en - vijf jonge kinderen. moordaanslag op zijn vrouw. Te Tilburg heeft de opperman Van den Heuvel poging tot doodslag op zijn vrouw gepleegd. Hij lieeh. haar met een broodmes den hals wblen afsnijden dat door flinke verdediging' der arme vrouw mislukt is. Zij be kwam nu ecne niet levensgevaarlijke verwonding. Reeds eenigen lijd is er tusschen deze echtelieden eene hoogst gespannen verhouding. Door de vrouw is een eisch tot echtscheiding aanhangig gemaakt. De dader is voort vluchtig. de paaschdrukte in en om amsterdam. Het fraaie weer heefi g.durende de paasciidagen heel wal Amsterdammers naar builen en heel wat buiten- mensclien naar Amsleidam gdoxt. Dat hebben de open bare middelen .van vervoer, welke het verkeer met de stad onderhouden, goed kunnen merken. Over het al gemeen toch hadden zij meer te dom dan b.v. vorig jaar Paschen. Vooral de Gooische stoomtram had liet druk, voor een grooL deel natuurlijk dank zij de voet balmatch op Rozenburg. Op dat traject vervoerde zij eergisteren niet minder dan vierduizend passagiers. Haar gehoele vervoer, op alle' trajecten samen, bedroeg on geveer 10.000 passagiers. Ook de electrische tram naar Haarlem en Zandvoort en de stoomboolcn op Zaandam en Alkmaar hebben dit jaar bijzonder goede zaken gemaakt. Hel waren dan ook prachtige dagen voor oen uilslapje naar de bollenvelden en een boottochtje. De E. S. M. ver voerde alleen op den len Paaschdag 32.548 en op den 2en Paaschdag 40,090 passagiers. Aan het Cen traalstation arriveerden den len Paaschdag 18.000 en den 2en Paaschdag niet minder dan 30.000 passagiers, terwijl hel aantal vertrekkende reizigers dien laatsten dag zoo grcot was, dat 's middags 12 en 's avonds 8 loketten geopend moesten worden. Het was dan ook veel drukker dan vorig jaar. Tal van Amsterdammers voeren verder met de s'oom- booten van de firma Gcedkoop naar Velsen en IJxnui- den. De gemeentetram had dit jaar een heel wat drukker vervoer dan het vorig jaar. Op den len Paasehd g toch werden door de gemeente tram vervoerd 197.239 passagiers en op den tweeden Paasclidag 265,878 passagiers. In 1910 waren die cij fers resp. 170,115 en 191,357. In beide jaren was hel vervoer op tweeden Paascli dag grootcr dan op deneersten, in dit jaar echter was het verschil in vervoer tusschen den tweeden en den eersten der feestdagen ruim 47 duizend meer dan hel vorig jaar. DE KRANKZINNIGE JUFFER. De juffrouw, die gisteren nabij het Koninklijk Pa leis een brief in het rijtuig van 11. M. de Koningin wierp, is gisterochtend, na den nacht aan liet politie commissariaat aan de Ri vier vis chma rk t ouder toezicht te zijn gebleven, in vrijheid gesteld, nadat haar be duid was, dat haar wijze van optreden niet de ge schikte was om aan II. M. de Koningin ecnig ver langen kenbaar .le maken. De verwonding aan den voel die de juffrouw eer gisteren bij hel voorgevallene bekwam is niet van veel beteekenis. Nader is gebleken dat de juffrouw reeds sedert ge- ruimen tijd niet af le brengen is van het denkbeeld dat de in het vorige bericht bedoelde builenlandsche consul nog lot de le\enden behoort, niettegenstaande verschillende autoriteiten haar herhaaldelijk hel tegen deel aan het verstand hebben trachten te brengen. Zij houdt het cr maar steeds \oor dal de souverein van hel land, waartoe de bedoelde consulaire ambtenaar behoorde, niet wil dat zij ooit weer in betrekking tot den consul komt te slaan, en daarom de Nederlandsche autoriteiten, vooral die der post, beïnvloed zou hebben om de brieven, welke zij den consul schreef, niet aan het adres te doen toekomen. PSEUDO-MILLIONAIR. Men meldt uit Weesp; De [uit verschillende dagbladen bekend© Ameri- kaansche millionnair, alias Postma, zie een onzer vorige nos„ heeft ook in Weesp getracht zich te ver rijken, len koste van de beurs der ingezetenen. Eenige dagen geleden nam hij zijn intrek in 't hotel „De Roskam" en begon van daaruit zijne operaties. Allereerst trachtte hij den gced bekenden handelaar in stroo den heer Attema te Wees perkarspel te bewe gen met hem een Frieschen aardappelhandel te be ginnen. Hoewel de heer A. niets definitief met 'hem afsprak plaatste onze flesschentrekker eene groote ad vertentie in „De Reclame", kocht een fiets van f 170 en bestelde voor circa f 130 diverse manufacturen. Bij den veehouder G. alhier kocht hij een 12-tal koeien. Bovendien beging hij de onvoorzichtigheid nog 13 koeien bij een anderen veehouder te koopen, zon der te betalen. De politie vond toen termen genoeg om hem te arresteeren, maar moest hem weder op vrije voeten laten. Voorziende dat de kans om een goeden slag te slaan in Weesp, om waarschijnlijk zijn praktijk op andere plaatsen uit te oefenen. Broek op Langendyk. De heer J. Mulder alhier komt voor op het drietal voor de Gereformeerde kerk te Ermelo. PAASCHEIEREN. Hoeveel Paascheieren zou Rotterdam nu wel ver slonden hebben? -De vraag was gemakkelijker ge steld dan 'tantwoord. Wie zou dat weten? aldus de N. R. Crt. In zulke gevallen is het telefoonboekje toch vaak zoo'n niet genoeg te waardeeren gids. Opgezocht op de ei....„Lierenhandel (Rotterdamsche)". Gebeld, ge vraagd. „Zal wel even voor u informeeren." Half uur tje later ondergingen de firmanten van den Rotter- damschen Eirenhandel. de heeren Zilver, een kort in terview over Paascheieren. En ziet hier wat zij daar over wisten te vertellen. Tegenwoordig voorzien de vaderlandsohe kippen, zonder hulp van de buitenlandsclhe verwanten, in de Paasehbehoeften van de Nederlandsche magen,. De eieren, die wij in deze dagen gebruiken, zijn van vreemde smelten vrijAl mogen cr dan ook in Amsterdam nog zoo'n paar wagons uil Hongarije bij komen, wat op zulke hoeveelheden trouwens van weinig belang is. Maar de eicrenproductie is de laatste jaren enorm toegenomen in ons land. En omdat de kippen in de zen tijd van 't jaar meest volop leggen, is 't mo gelijk den Paaschhonger van 't binnenland te stil len, zonder dat de uitvoer naar 't buitenland daar aanmerkelijk onder lijdt. De boeren doen dan in de stille week hun voorraden grif van de hand. omdat ze weten, dat de prijzen lelie vóór Paschen nog vrij vast zijn, na dien tijd plegen te dalen. Maar om terug te komen, op de Rotterdamsche Paascheieren: die betrekken de grossiers vooral uit Gelderland en verder uit alle deelen van het land. Zij kochten er in de Paaschweek tezamen ongeveer een millioen 255.000 stuks. Op de eierenveiling wer den er 'n honderdduizend verkocht. Het aantal, dat de boeren en de schippers in de stad brachten en wat de kleinere winkeliers n,og direct toegezonden kregen, wordt op 'n 380.000 stuks geschat. Terwijl de vier grootste ondiernemingen op dit gebied er, blijkens ons verstrekte inlichtingen, met elkander nog 'n 170.000 verkochten. Dat maakt dus tezamen 'n kleine twee millioen binnenlandsche eieren, die Rotterdam op de Paaschdagen naar binnen gespeeld heeft! N. R. Ot. Staatspensionneering. dirkshorn. Dinsdagavond hield de afdeeling Harenkarspel voor Staatspensionneering een algemeene vergadering in het lokaal van, den heer Uit, welke echter naar ge woonte matig was bezocht. Nadat' de secretaris de notulen van de vorige vergadering had voorgelezen, welke zonder aanmerking werden goedgekeurd, werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen jaar. De inkomsten be droegen f 115.37 Vz, de uitgaven f 103.37%, alzoo een oatig saldo van f 12. Voorts wordt besloten om aan de in Mei e.k. te houden meeting te Winkel deel te nemen en de leden dier afdeeling bij circulaire uit te noodigen zoo veel mogelijk dien dag naar Winkel te gaan. Ook zou het bestuur een uitnoodiging zenden aan het fanfarecorps om zoo mogelijk dien dag haar medewer king te willen verleenen. Voorts werd nog besloten om een afgevaardigde te zenden naar de algemeene vergadering, welke te Utrecht gehouden wordt. Als afgevaardigde wordt daarvoor benoemd Ds. Damsté, voorzitter der afdee ling. Daarna wordt besloten om in November en niet zooals gewoonlijk in de maand Januari een propa- -ganda-avond te houden. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergade ring door den voorzitter gesloten. Gemengd Nieuws. reuzen-luchtschip. Yvij zonen naar onze oostelijke grens moeten blij ven kijken, om er de luchtwonaeren te zien vandaan komen. Yvant terwijl bet luchtschip „De Echo" nog pas cp komst is, bereiken ons reeds neneliten over een nieuwe geweldige onderneming op luchtsoheepvaarlgebied. In plaats van rioh te laten ontmoedigen door de verschillende tegenslagen bij hun tairijKe budonprooven, legt men zich in LuLscLHand steeds ijveriger op dit temuisdi onderwerp toe. En zoo is er nu sprake van een luchtschip, waar bij vergeleken de grootste „Aeppedn" maar een stukje kinderspeelgoed is. Er is een maatschappij tot stand gekomen met een kapitaal rail vijf-en-twimig millioen gulden, 0:11 lucht schepen te bouwen van een type, dat 120.000 kub. meter inhoud heeft, cfat wil dan zeggen achtmaal grootcr dan de laatste „Zeppelin". De bouwmeester Borner heef een toestel ontworpen, dat uit 38 afzonderlijke dee len bestaat, zoexl.it in geval van oen ongeluk, de .sta biliteit van het luchtschip niet kan lijden. De lengte van den ballon is 240 meter, zijn breedte 45, en dertig motoren van 100 P.K. zorgen voor de beweegkracht. Om het luchtschip nog vlugger te doen stijgen zijn er aan den bovenkant een aantal horizontale schroef bladen geplaatst. De bemanning zal bestaan uit zes officieren en 74 onderges (.hikten, van wie hel mce- rendeel machine-personeel is. Tweehonderd reizigers zullen plaals vinden in dit reusachtige toestel, waarop zelfs ruimte is gelaten voor een wandeldek van 400 vierk. meter. Elk der lucht- schepelingen krijgt tol zijn beschikking een eigen para chute. terwijl nog een gemeenschappelijke motorboot mee de Ju ebt in gaat, om «lienst te doen bij oen moge lijke daling in zee. Het is nog niet alles!... Aan boord zal een krant verschijnen, de eerste ludht-uitgave; haar nieuws van de aaixl wordt haar per draadlooze telegrammen toe gezonden. Indien de eerste proefballon een succes blijkt te zijn en waarom zou het dit niet zijn? stelt de maatschappij zich voor acht dergelijke luchtmonsters te doen houwen, ten einde een diensl te gaan onder nemen tusschen New-York en Londen. De kosten der Yreis zullen dan bedrogen vijf honderd gulden per persoon, terwijl de duur op drie dagen geschat wordt. Rekent men op telkens Iwcc dagen rust voor de bemanning dan zou elke ballon zes reizen per maand kunnen maken. Hbl. een pastoor vermoord. Volgens een telegram van den .Madridsehen cor respondent van den „Ma-tin", is de pastoor te Quajar- Faraguit, oen klein plaatsje in Andatusic, door zijn parochianen vermoord. Toen Vrijdag de kerkdienst in vollen gang' «was, stonden plotseling de talrijke aan wezigen als op een gegeven toeken op, en kwamen onder het uiten van dreigende kreten op den geestelijke af. Deze vluchtte dooi- de sacristie naar huiten. door de menigte achtervolgdzoodra de woedende boeren hein gegrepen hadden, werd de ongelukkige met mes steken afgemaakt. Volgens den correspondent had de pastoor reeds her haaldelijk dreigbrieven cn Waarschuwingen ontvangen. een advocaat-lintjeshandelaar. De Parijsche advocaat Guillaume Valensi is op heeterdaad betrapt, terwijl hij met een rijk koop man onderhandelde over de „levering" van een „pal- me académique" voor 6000 fr. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een wjjdvertakten lintjeszwen- del. Niet onwaarschijnlijk is, dat mr. Valensi en de Hamburgsche leverancier van ridderorden Van Lan gen (volgens de „Voss. Zeitung" een Nederlandsche makelaar), elkaar zeer goed kennen- Valensi „verleende" ook het Tunesische ordetee- ken van Nichan Iftikar. In verband met de zaak-Valensi is ook gevangen genomen de heer Clémenti, voorzitter van de „Ligue nationale humanitaire". Valensi is vice-president van den Oppersten Raad van het „Oevre du Croissant rouge du Maroc", een vereeniging die gelden inzamelt voor den ambulance dienst én het reddingswerk van soldaten in Marokko. Voorzitter is de heraldicus Don Julio de Lecca y Navas, te Madrid. Personen, die zich financieel zeer verdienstelijk maakten tegenover dit Oeuvre werden begiftigd met onderscheidingsteekenen in verschillende klassen, wel ke echter nooit in het openbaar mochten gedragen worden, zooals de statuten uitdrukkelijk bepalen. Het hoofdkwartier van deze philantropische veree niging is gevestigd te Fez, doch de Algemeene Dele gatie voor de Fransche republiek is gedomicilieerd ten kantore van mr. Valensi. Het „Petit Journal" weet mede te deelen, dat Va lensi, dank zij zijn familiebetrekkingen met verschil lende hooggeplaatste personen, ook mlilitaire beschei den, de havenwerken en het fort van Bizerte betref fende, aan een vreemd© mogendheid heeft uitgele verd. Natuurlijk de spionagevrees blijft in Fran krijk voortwoekeren en komt bij elke gelegenheid, te pas of te onpas, om den hoek kijken. EEN TARTAARSOHE HUYVKLIJKSGESCH1EDE NIS. le Petersburg Jieefl onlangs de rechter een pijn lijke huweiijksjjxslono ile berechten geliad. Voor Jheui verschijnt een zekeren iiionora Schabai, echtvrouw van Abod. buhabai, die haar man aan klaagt, dat hij haar zoo mishandeld heeft, dat zij kreu pel werd'; £jaar eisen is roehei schadevergoeding. De man verklaart onschuldig le zijn. „Doch je hebt je vrouw toen geslagen?'' vraagt de rechter. „Ja, ik heb haar geslagen." „mi daardoor is zij kreupel geworden?" „Ja, daardoor is zij kreupet geworden." „Dan hen je immers schuldig?" L „Neen, ik hen niet schuldig. En nu gaat de echtgenoot het vougende verhaal van zijn huwelijk vertellen. Hij leefde in Petersburg als koetsier, toen na vijf jaren zijn vader hem beval huiswaarts te koeren, ten einde te huwen met de dochter van MoeJlah. Hef Tartaarseh gebruik wil. dat de man de vrouw eerst na de bruiloft te aanschouwen krijgt. De koetsier wist van vroeger nog. dat Moellah twee dochters bezat, die Jiij ais kinderen gekend had, de eene, de jongste, Mariaka. een mooi meisje, de oudste Dionora, oen misvormde, leelijke. De onderhandelingen met Moeltali werden gevoerd en hoewel de mooie noch ter voor 300 rftebel werd ingezet, tegen 100 roebel voor de leelijke, weid men het over Maiiaka voor 150 roebel eens. Doch na de huwelijksplechtigheid blijkt, dat toch de leelijke dochter is ondergeschoven. Het hart van den Tartaarsohen koetsier beefde van teleurstelling en woede. Hij wilde zijn vrouw aan haar vader terugzenden, doch zij wilde niet vertrekken. Scha bai nam de knoet eu ranselde zijn vrouw de deur uit. Maar de vader nam haar niet op in diens huis cn zond haar terug. Twee maanden lang duurde dit spellelje over en weer; de man sloeg zijn armen lam op zijn ongelukkige vrouw, doch wanneer zij üi wanhoop naar haar vader vluchtte, joeg deze haar van zijn huis- dreinpcl weg. Eindelijk besloot de echtgenoot haar kreupel te slaan, omdat een Tartaars che huwelijkswet voorschrijft, dat een echtgenoot een tweede vrouw onder zijn dak mag leiden, indien de eerste mismaakt is, of geworden is. Zoo besluit Schabai en doet zulks. En nu verschijnt hij eindelijk voor den rechter; deze verooafeoelt hem tot eenige maanden gevangenis straf en tot betaling van 150 roebel schadevergoeding aan zijn vrouw. Dionora staat stern daarbij en staart haar món in doodsangst aan. „Den volgende keer sla ik haar dood", zegt kalm haar echtgenoot. de brand te schajerbeek. De s Li enter van den brand in het stadhuis te Schaer- beek is nog niet ontdekt. Maar over het feit dat mis daad in het spel was, bestaat geen versaliii van mee ning. Om 7 uur 's avonds was brand ontslaan In den rechtervleugel van het gebouw, onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd en de brand kon gemakkelijk worden gebluscht. Te tien uur brak echter een tweede brand uit op den zolder van den linkervleugel. Het kwam daar veel erger aan, het vuur was moeilijk te bereiken en de vlammen vonden een gemakkelijkan frooi in het houten getimmerte dat het leien dak draagt. Iet gebouw was daarbij omringd- door oen groolc stelling, daar er herstellingswerken geoaan werden, zoodal men moeilijk het vuur kon genaken. Het bovengedeelte van die stelling vatte ook vuur, wat de reddingswerken nog lastiger maakte. De menigte stroomde spoedig toe, en de politie had het in den beginne erg druk. Te jiieer, daar het fe Sehaerbeek kermis was. De eigenaars der kramen wer den door schrik bevangen; eerst zij die achter het stad huis stonden, want de wind joeg langs dien kant on telbare, vlammetjes op. die in een gastad:g?n vuurregen neervielen. De tenten weiden met qngölooflüke snel heid afgebroken en de koopwaar werd van hand tot liand overgegeven en in naburige huizen gedragen. De paniek breidde zich weldra uit tot de bezitters der kramen aan de andere zijde, die insgelijks, met hun rollende wagens verhuisden en hun tenten afbra- ken. Een groot circus o.a. werd met bewonderens waardige vlugheid afgebroken, met de draaimolen ging het echter zoo gemakkelijk niet. De heer I.aluiLs, wethouder van openbare werken, kon nog een oogenblik in zijn bureau gaan, om do rekeningen te redden. De archieven van den burger lijken staml zijn in de vlammen gebleven, doch die van voor 1911 waren in dubbel exemplaar opgemaakt en ter griffie van 'de burgerlijke rechtbank bewaard. Die van voor 1911 zijn verloren. liet stadhuis van Schaarbeek was verzekerd, doch voor een onvoldoende som. Er waren, zooals reeds medegedeeld werd. kunstwerken aanwezig, schilderijen, onder welke van Venvee van Stobbaeris, van Jan Ver bas. enz. Ook beeldhouwwerken, s'childerranuen, werken in gesmeed ijzer. enz. EEN POLITIESCHANDAAIi. Twee jaar geleden verliet de toen 25-jarige ser geant der infanterie Gaston YVarzé het leger, om in dienst te treden bij de Parijsche politie. Weldra klom hij op en wist zich de tevredenheid zijner chefs te verwerven, zoodat Warzé spoedig be kend stond als een der beste beambten van de pre fectuur. Thans is aan het licht gekomen, dat hij aan het hoofd stond van, een goed gedisciplineerde bende in brekers, valsche munters en kerkdieven. In den loop van het onderzoek moet gebleken zijn dat Warzé, die in het, begin van zijn loopbaan hij de politie werkelijk een voorbeeldig ambtenaar was, op een zijner speurderstochten in aanraking is gekomen met een, vrouw, die hem van zijn plicht heeft weten af te brengen, en in de misdadigerswereld heeft in geleid. Warzé wordt ook beschuldigd van moord. Hij heeft de vorige week plotseling ontslag genomen en, is sinds Zondag voortvluchtig. nieuwe kus-voorschriften. De aristocratische Parijsche dames volgen sedert eenigen tijd nieuwe voorschriften om elkaar te be- grr. ten. Als zij de „bon ton" willen volgen, mogen zelfs twee hartsvriendinnen elkaar bij de begroeting niet cp de lippen kussen, dit is alleen nog maar aan een m!ni.ti»d paartje geoorloofd. De eenige kus, waar mede da dames elkaar begroeten mogen, is die op de wangen. Ontmoeten twee dames van ongeveer ge lijken leeftijd elkaar, dan kust de eene de andere zachtjes op den rechterwang. Is het verschil van leef tijd tusschen beiden zeer groot, dan biedt de jong ste de oudste haar lippen en deze steekt haar den wang toe. Wil een oude dame bijzonder hartelijk te genover een jong meisje of een, jong-getrouwde vrouw zijn, dan drukt zij haar, nadat zij zelf gekust is, een kus op de wangen. Het is echter steeds geoorloofd, dat de oudere dame de jongere eerst; den eenen en daarna den. anderen wang toesteekt. In geen geval mag de jongere de oudere dame den wang voor een kus aanbieden. De welopgevoede vrouw is bij de be groeting steeds hartelijk, maar nooit overdreven. Het kussen op straat is in elk geval geen „bon ton,". spaarbankboekjes als cadeau. De stad Merseburg zal een regeling treffen, vol gens welke ieder kind bij de geboorte een spaarbank boekje met 1 M. zal krijgen, waarover hij op zijn 21e jaar vrij kan beschikken, maar dat tot dien tijd voor hem afgesloten is. Het doel is opvoedend op ouders en kinderen te werken en de spaarzaamheid aan te moedigen. Jaarlijks komen 700 kinderen voor het cadeau in aanmerking. Sterft het kind, dan kun nen de ouders over het boekje beschikken. zoo is 't goed. Als een bewijs van de gestrengheid, waarmede in Engeland dierenmishandeling gestraft wordt, moge gelden, dat de polit.ie-reclitbank van Westminster deze week een karrevoerder, Charles Wood ofschoon rekening houdend me«t 's mans gunstige antecedenten wegens verregaande mishandeling van zijn paard, tot twee maanden, dwangarbeid veroordeelde. ayunboerenoproer in frankrijk. Het is op het oogenblik rustig in Aube, ook in Champagne heerschi kalmte, volgens de jongste be richten echter vreest men dat, ondanks de militaire bezetting, binnenkort opnieuw; ongeregeldheden zullen uitbreken. Er loopt een hardnekkig gerucht, dat de opstande lingen groote hoeveelheden dynamiet Jiebben gestolen en verborgen; de pogingen der politie om de plaats te ontdekken, waar het dynamiet verborgen is, zjjn echter ichteloos gebleven,. De heereclièndê ongerustheid is nog toegenomen, na dat bekend is geworden, dat de opstand geen spontane uiting der opgewonden wijnboeren, is geweest, maar dat eeni geheim comité het oproer aangewakkerd en geleid L heeft. De Temps verklaart zeifs, dat de justitie te Reims na een ingesteld onderzoek tot de overtuiging is ge- kómen. dat de verwoesting der kelders en woonhuizen I' volgens een vooraf beraamd plan was geschied. De leiders zijn grootendeels bekend en worden thans door de politie opgespoord. Naar het heet, was het hoofdkwartier van de op- standelingen gevestigd in het dorp Boïs Le Roi bij Venteuil cn werden daar geheime signalen gegeven, uit welke dc wijnboeren konden opmaken, wat rij te I doen hadden. De onderprefect van Epinay had aanvankelijk geen I geloof g.'slagen aan het verhaal omtrent dit geheime I comité; thans echter verklaart hij openlijk, dat hij bet I bestaan van zulk een comité hoogst waarschijnlijk acht. wat hu gebruikte. Dokter Wijsman maakte 'n visite bij iemand, dien I hij niet kende. Onder het gesprek werd hem ge- I vraagd of hij iets gebruiken, wilde, en men wees op 'n paar flesschen die op 'n keurig blad op tajfel waren gezet. Maar de dokter bedankte. Eenigszins verwonderd werd de vraag herhaald; Gebruikt u nooit iets, dokter? Ja zeker, was 't antwoord, ik gebruik altijd mijn, verstand. hoe lang moet iemand slapen? „Het is bekend, dat van zekere zijde voor de werk lieden geëïscht wordt als noodzakelijk voor geestelijke en lichamelijke gezondheid: 8 uren arbeid, 8 uren verpoozing (rust) en 8 uren slaap per etmaal. Edison Is van 'n andere meening. Hij heeft, zoo als hij in „Science" meedeelt, 'n proefondervindelijk onderzoek naar dit vraagstuk ingesteld bij 100 ge ëmployeerden aan het laboratorium van Menlo Park, en hem gedurende twee jaren aan 'n strenge proef onderworpen. Gedurende al dien tijd bleven de werk zaamheden en bleef de leefwijze voor allen dezelfde «en moesten zij het doen met 4 uren slaap per et maal. Gedurende de eerste weken waren de lieden zeer vermoeid en loom en verzwakten zij merkbaar; maar toen zij volhielden, herstelden zij geheel en werden normaal. Hieruit leidt Edison af, dat 4 uren slaap per etmaal voldoende is. Edison voegt aan het rapport toe, dat bij dien korten, duur de slaap: regelmatiger Is en minder gestoord wordt, iets, dat' veel voordeel geeft en dat zelden voorkomt bij tie-; den, die 8 a 10 uren slapen," Bovenstaand bericht is overgenomen uit „Vragen van den Dag" onder Redactie van Dr. H. Bfink, eni voorkomende in het Januari-nummer van 1909. On-j •geveer terzelfder tijd verscheen er 'n hoofdartikel van de hand des heeren Charles Boissevain in het. Algemeen Hondelsblad, met hetzelfde opschrift, waar in er met grooten nadruk op gewezen wordt, hoe na- deelig het is korter dan 8 uren per etmaal te slapen. De meeste menschen zullen het met den heer Boi» sevain in deze eens zijn; evenals de inzender vat dit stukje. SPAARZAAM. Ik weet niet, of ik mijn ozon dichter of schil der zal laten worden. Och, laat mij je zeggen, dat papier al lic

Schager Courant | 1911 | | pagina 2