Slt Lal- 8D Zaterdag 13 Mei 1911. 55e Jaargang. No. 4915. DERDE BLAD. ÜD OVER RHEUMATIEK E.V VORSTELIJKE BEZOEKEN. ,,'fc jg hard om te vallen in de handen van een, docter." Apocr. Boeken. Jezus Sirach. ,,'t Krielt hier aan 't Lof van, philosophischo ouwe w^ven, dien 't alleen om rijk worden te doen, is." „Leven van, Marcus Aurelius." Avidius Cassius. „Qni capere potest capiat": „Wie het vatten kan, vatte het." Jezus. Dit woord kan ook vertaald worden:„Wie nemen kan, dat hij neme"; wat bewijst, dat sommige; woor den verschillend kunnen worden verklaard. „'t Was minder om 't fatsoen, Dan wel om 't slobberen te doen." Uit 'n Prentenboek over Varkens. f? j i Dat treft nu al heel ongelukkig! 't Is anders 'n week geweest, zooals 'n mensch er maar zelden een beleeft, en. ik had gehoopt 'n heel-langen, en als 't kon mooien brief te schrijven, over alles wat er tusschen een en zeven of een en tien Mei al zoo was voorgevallen. Nu ja,alles" is 't woord niet; maar laat ons dan zeggen over „veel". Over de vliegers, over 't Koninklijk bezoek, over 't Stand beeld van Czaar Peter, over 't Dam-proces, over 't ontwerp van Lloyd George, den Engelschen, Minister van Financiën, „op verzekering tegen ziekte en wer keloosheid", en honderd andere „topies of the day". of die daarvoor door willen gaan. Maar dat kan nu niet, want ik ben ziek, wil er althans voor doorgaan, omdat ik rheumatiek heb en zoo goed als niet wer ken kan. "Weet ge wat „rheumatiek" is? Neen?! Nu, ik ook niet, maar 't doet erge pijn. De docter, dien ik eindelijk wel moest laten komen ofschoon ver standige menschen als ik, dergelijk goed liever niet over den vloer hebben zei mij, op mijn vraag, wat het was, dat het woord „rheumatiek" afkom stig was van 't Grieksche woord „rhein", dat „vloed", ..stroom", het „vloeiende" beteekent, en dat 't op medisch gebied wil zeggen: „een in 't lichaam om- loopende ziektestof", die het celweefsel eigenaardig aandoet, en vooral zijn zetel heeft in gewrichten, pezen, peesscheden, banden, spieren en spierachtige deelen." Nu, zoo'n, dooter zal 't wel weten, en ik dankte hem dan ook vriendelijk voor zijn verklaring; maar toen hij wegging was ik nog even wijs als toen hij kwam en mijn pijn was dezelfde, 't Is nu maar te hopen, dat zijn drankje van salicyl-natron en aqua distilata 'n beter uitwerking heeft, anders zal ik ver plicht wezen, te doen als wijlen Koning David, toen hij „stram" geworden was. Die man had waarschijn lijk ook rheumatiek, en liet in het gansche konin krijk rond zien naarMaar 't is beter, dat ik dit niet vertel; er zijn altijd menschen. die graag... En evenwel; als 't hem nu eens geholpen had'? Maar 't heeft hem niet geholpen, en hij is ten laatste toch waarschijnlijk moeten vallen in de han den van 'n docter. En dat doet 'n mensch niet voor zijn plezier. ter en 'n heeleboel andere heeren van aanzien wa- „zondaressen", 'n feit, dat door den Koning Is ren ook tegenwoordig. De meesten stijf van 'tgoud; over 't hoofd gezien, en ten andere is 't nog goud op hun schouders, goud om hun hals, goud al duidelijk, dat 'n Koning er 'n anderen maatstaf op lnm mouwen, goud op hun borst, goud langs hun van moraliteit op nahoudt dan 'n Joodsche timmer-' broekspijpen, overal goud. Ja, en geen ordinair goud! man, die zeer waarschijnlijk zijn vak niet eens ver geen verguldsel! maar echt, duur goud! van min-stond; anders was hij er wel bij gebleven, stens achttien of vier en twintig karaats! Die andere Men vergeve mij deze woorden, maar 'n mensch in hun zwarte jasjes sloegen 'n armzalig figuur en wordt ten slotte boos, als bij telkens koningen ziet liepen er tusschen door als sloome duikelaars, voor aanvallen, en ziet trachten hun best© bedoelingen als zichzelf wel gevoelend, dat ze in die entourage niet boosheid of onverstand uit te leggen. Salomo heeft thuis hoorden. En lui van mijn slag en zulke niet voor niet gezegd: „Het hart eens konings is als waren er heel wat! met 'n extra afgeborsteld de zee, vol verborgen schatten; wie kan het peilen?" jasje, 'n extra gekocht paar handschoenen, 'n nagel- tegenwoordig eigent al wat praten kan en al nieuw frontje, waar geeu stipje op te bekennen was, wat 'n pen vast kan houden zich het recht toe, hun, lui, alsof ze zóo ten huwelijk zouden gaan doopceel te lichten en ze den maatstaf aan te leg- zaten er bij als bedeelden, alsof zij verpleegden wa- gen van gewone stervelingen. De gemoedelijke mensch ren van „de Prins-Hendrik-»tichtiiig"-zelf, hielden, zich gaat er. bÜ vloeken. Wat heeft nu onze Koningin dan ook maar koest, zeiden geen woord, om de plech- weer misdaan? Ze had 'n auto besteld. Goed! Ze tigheid niet te storen en de kas geen afbreuk te gaf verlof die auto te laten zien voor 'n kwartje, doen, en daardoor zichzelf niet te benadeeleu. Want Leed Ze dat soms om er Zelf zij bij te spinnen? nu was het heele huis uitverkocht en geen enkele 0m d»e kwartjes Zelf op te steken? Neen, heelemaal piaats onbezet, terwijl toch dat is altijd zoo bij niet! Maar op echt kiesche en koninklijke wijze, maak gala-voorstellingen de prijzen aardig waren opge- Zij de liefde en toegenegenheid, en ik durf zeg- dreven. Met 25 gulden doet 'n mensch zoo'n avond sen „bewondering", die het volk Haar en haar auto zoowat niemendal, en de verpleegden ik bedoel toedraagt, vruchtbaar aan de belangen van dat volk dan de werkelijk verpleegden, van de Prins-Hendrik- zelfl want al die kwartjes kwamen in de kas van stichting mogen er de lui, die zoo'n avond op het Trom pen bergsehe ziekenfonds. Kan het delica- touw wisten, te zetten, wel dankbaar voor zijn. Want Zeg 't dan maar! ieder wil zoo'n avond natuurlijk in de comedie zijn; getuigt zoo'n handelwijze niet tevens van ver is 't niet om 't stuk of om de spelers, dan is 't stand en finantieel beleid? Laat de verkwisters en toch om de Koningin te zien, en is 't niet om de geldverknoeiers er 'n voorbeeld aan nemen, dat is Koningin te zien want velen hebben daar zelfs heel wat beter dan schimpend te praten van „ver geen kans toe dan is 't toch om er den volgenden d<>md slim" en ,,'n merkwaardige manier van wei dag en de volgende jaren over te kunnen praten en doen Als ik Koning of Koningin was, kreeg er opsnijen en er mee te geuren. Nou, en voor zoo'n nooit een 'n, cent meer van ipe! 't Is den eenen dag benefietje heeft 'n mensch graag 'n nieuw boordje, om 'n wagen, den anderen om 'n mangel; dan is *t 'n paar nieuwe bottines en 'n paar gouden tientjes weduwe met vijf kinderen en dan een met zeven, over. Ik zou dan ook niet weten, hoe hij kans zou Wat duivel, dat kan de Koningin toch niet helpen! zien zijn geld beter te besteden; en ik heb, God- Laa-t de menschen zelf rekenen en toekomen en niet lof! dan ook bemerkt, dat in dit opzicht althans h"n geld verdoen aan dingen, waar ze buiten en vele menschen het met mij eens zijn. Ik herhaal: af kunnen,! Zjjn de voorbeelden, die Koningen geven, „Godlof!" want 'n, mensch, die dit zelfs niet zo» niet> duWeltik en leerzaam genoeg? over hebben voor het zien van zijn Koningin, moot wel heel diep gezonken zijn. Maar ik eindig. Die pijn is nog niet over, en dan... Hèhè! Wat heb ik toch 'n pijn in mijn armen! zoo'n doctersvisite is vast 'n gulden, en 't drankje En ik geloof, dat ik er nu ook nog verkouden bij achttien stuivers. Hoeveel doctersvisites en hoeveel word; ik ben ten minste al aan mijn vijfden zak- drankjes nog? Er liggen nog twee rijksdaalders in doek. Mijn Juffrouw zegt, dat dit aan 't onderwerp mijn doosje en éen tien in mijn zak. Gelukkig dat ligt, waarover ik schrijf; dan ben ik altijd zooouwe Stolkje dood is, anders kwam die ook nog om En dat is best mogelijk; want sommige aandoenin- zijn gulden; en dan kwam ik zeker van de week gen, en ontroeringen werken sterk op de traanklie- niet toe. Als ze van de Joodsche invaliden komen, ren. za' ik maar* laten zeggen, dat meneer niet thuis is, Maar laat mij toch in weerwil van deze onge- en voor de rest zal de Juffrouw wel opdraaien; ik steldheid trachten den brief of wat daar al- ben n,u te ziek om me met al die dingen te bemoeien. thans op lijken wil af te maken, en voortgaan En evenwelik wou aan 't eind van de maand te spreken over 'n zoo geliefd en belangrijk onder- 'n paai* Russische staatsaandeelen koopen of 'n paar werp als het bezoek van Koningen. Keizer Wilhelm Redjang Lebong; men begrijpt toch, dat daar geld staat in deze altijd vooraan, en het Duitsclie week- voor noodig is?! Die krijg ik ook niet voor niet! blad „Die Woche" toont menschenkennis te bezitten, Die ziekelijke neiging van geld weggeven en weldoen, door elke week minstens éen portret van dezen mo- moet ook maar eens afgeleerd worden. Laat nu an- aiarch de wereld in te zenden, plus 'n kortere of deren maar eens opdokken. Misschien hebben die langere beschrijving van zijn tochten en zijn afgeleg- anderen nog wel minder dan ik en ook wel rheuma- de of nog af te leggen bezoeken, van zijn gehouden tiek, maar dat is mijn schuld niet; dan moeten ze of nog te houden, toespraken, in, éen woord: van maar „Jaeger" dragen en niet op 't Noorden gaan zijn gansche beteekenisvolle persoonlijkheid. Het zal wonen, dan zal 't wel over gaan. Ik heb er lang over dan ook elk rechtgeaard Duitscher goed doen in ge- nagedacht bij welke partij ik me aan zou sluiten; noemd weekblad en in, vele andere dagbladen en tijd- maar nu is mijn keuze gedaan; ik houd me nu aan schriften te lezen, vooral in de steeds nog maar de Koningin en de Socialisten; van die is tenminste voortdurende spanning tusschen Engeland en Duitsch- wat te leeren: Ieder voor zich en eerlijk deelen: land dat de Londenaars met groote belangstelling den dag verbeiden, waarop Keizer Wilhelm en zijn gemalin naar de Engelsche hoofdstad zullen komen, om daar de onthulling van 'n standbeeld voor ko ningin Victoria bij te wonen. Koningin Victoria was van moeders zijde, zijn grootmoeder; koning Edward Se""? STÏ JAT ^.NBOLW-D.STK.CXEN IX NOOR,,- SS" Z "«S*- „oogst minderen. Den 15 Mei, morgen dos, worden de „VerSla8, °vcHr ,de" Lan<»>oU" in boog» gasten tussehen eeneu en tweeën te Londen Xederiand over. 1908 Temtid, dat er m date pro- verwacht, en half Londen is in de weer, om die op- ik het meest. H. d. H. vincie 10.697 HA. land als tuingrond in gebruik is. waelrting luisterrijk mogelijk te doen zIJnDini Evenwel,... ik moet 'n brief schrijven. Menschen, die van de eene week om niet te zeggen: van den eenen dag in den ander© leven, hebben geen. tijd om ziek te zijn; hoogstens om te sterven; want de huur gaat door, en de heele huishouding met al haar verrassinkjes van geld-uitgeven, gaat door, en als daar dan nog docters-rekeningen en dure me dicamenten bijkomen, dan zit 'n mensch eer hij 't weet, op zwart zaad en kan hij, genezen zijnde, bij 't armhuis aankloppen om onderstand. Ja, dan kan hij wel 'n brief aan de, Koningin, schrijven; maar 'L is honderd tegen een, dat de Koningin zoo'11 brief ooit in handen krijgt, minder nog leest; en kreeg Zij 'm al in handen en las Zij 'm al,Och, de geschiedenis van Jansje Drewel van Sideburen of van den mangel van Vrouw Heikoop in den Haag en duizend andere geschiedenissen, meer, bewijzen duide lijk genoeg, dat men niet bij Koningen of Koning innen behoeft aan, te kloppen, om eens uit den brand te raken. En eer ik daar dan ook toe kwam, zou ik 't maar op 'n, accoordje zien te gooien met mijn Juffrouw,ofschoondie slacht mij,die is ook rijker aan goedheid dan aan gouden tientjes. Het is 'n merkwaardig en in 't oogvallend feit, dat zeker slag van menschen altijd elkaar zoekt. Of schoon, dat is in de heele schepping zoo: kraaien zoe ken kraaien, honden honden, dieven dieven, maar ook arme menschen arme menschen, en omgekeerd: rij- wel naar den rechter loopen, naar 'n advocaat of zoo iemand, maar dat is ook 'n, geslacht, waaraan 'n mensch maar zelden plezier beleeft. „Wie recht om 'n koe, legt er 'n koe bij toe." En verstandige men schen laten, dan ook maar liever 't een of anderover hup kant gaan, dan door 't bepleiten en verkrij- gen van hun, recht nog armer te worden, nog meer dag wordt het gedenkteeken onthuld en aan den avond van dien dag zal, ter eere des Keizers, de be roemde gala-voorstelling plaats hebben in het Drury- Lane-Theater. De gewone plaatsen, waar gewone men schen,, van ons slag b.v., gaan, zitten, die eigenaardig „the pit" genoemd worden en in gewone omstandig heden drie en vier shillings kosten dat is f 1.80 of f 2.40 gelden nu tien en twaalf pond d.w.z. f 120 a f 144 De loges, die anders zes en tien pond opbrengen, dat is f 72 en f 120 doen nu honderd en honderdvijftig pond, dat is variëerend tusschen 600 en 900 gulden. En reeds weken gele den waren alle rangen uitverkocht. Ziet ge, zulke dingen te weten doen 'n vaderlands lievend en, koningsgezind hart goed. 't Bewijst al- De belangrijkste markt in de Streek is die te Boven- karspel, waar in 1909 voor r 1.166.000 aan vroege aardappelen en groenten werd verkocht. Tuinzaden, bloembollen, keukenbleten, slaboonen worden ook in de Streek voor den handel verbouwd; daarentegen is de teelt van sluitkool er nog van ondergeschikt belang, al begint men er zich in de laatste jaren meer op toe te leggen. Gebrek aan tram- en spoorwegen Js hier de oorzaak, dat de sluit- koolteelt nog geen groote uitbreiding beeft gekregen. Vanaf Iloogkarspel tot Winkel vindt men in ver- schillende gemeenten een aantal boomgaarden en fruittuinen. Het meest liggen deze in de gemeenten Zwaag en Blokker. De bekende Bangert is als bet ware éen aaneengesloten groote fruittuin. Het is jammer, dat de vruchtenteelt In onze pro vincie de laatste jaren zoo geducht te kampen heeft tegen vernieling van den oogst door allerlei Insec ten. De geduclitste vijanden zijn op het oogenbllk de rupsen van den „spruitvreter" (een motvllndortje) voor de bessenteelt en de appelbloesemkevers voor de appelencultuur. De vruchtentelers beleven ondanks harden arbeid, slechte jaren. „Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten," zegt een. bekend spreekwoord. Dit hebben ook verschillend© vruchtenkweekers in West- Friesland gedaan door druiven- en perzikenkassen ta bouwen. De fruitteelt onder glas is veel zekerder, wat de opbrengst aangaat en in de toekomst zal de Banger toch e ooftteelt meer gelijkenis krijgen met de Westlandsche, die thans hoofdzakelijk uit kascultuur bestaat. Alles tezamen genomen heeft de tuinbouw van West-Friesland groote overeenkomst met elkaar. Ge heel anders Is dit ten Zuiden van Alkmaar. Nabij Purmerend, in den zoogenaamden „tuinhoek" van de Beemster bloeit de teelt van groote boonen met tusschencultuur van augurken, stamslaboonen of spruitkool. Ook is de vruchtenteelt daar niet zond'-, beteekenis. Ten behoeve van de. tuinders uit de Beemster heafi men te Purmerend een, flink ingericht veilingsgebouw geopend, waar in 1909 voor f 177.000 werd verhan deld. De Westfriesche speeiaalcultures: sluitkool, bloem kool, vroege aardappelen, uien en bloembollen wor den rondom Purmerend weinig of niet uitgeoefend. Dit is evenmin bet geval in het tuinbouwcentrum rondom Beverwijk, waarvan Wijk aan Duin, Heems kerk en Velzen de voornaamste dorpen zijn. Hier staat de teelt van aardbeien, bloembollen, snijboo- nen, peulen, doppers en versche groenten als sla, spinazie, asperges, rabarber, enz. op den voorgrond, terwijl de ooftteelt meer en meer verdwijnt De zan dige gronden van Kennemerland leenen zich uitste kend voor de teelt van bovengenoemde artikelen. De teelt van aardbeien is in deze streek de hoofdcul tuur. Honderden wagons worden jaarlijks van Be verwijk naar Duitschland verzonden. Jammer, dat de opbrengst van dit artikel zoo wisselvallig is; ook zijn de koop- en pachtprijzen der landerijen hier eigenlijk veel t© hoog. zoodat de tuindersstand hier geen rooskleurig bestaan heeft. Voor hun aanhou denden langen arbeid verdienden do Kennemerland- sche tuinders meer ontvangsten. Als ergens de ar beider zijn loon waard is, dan is het in den ütiu- bouw, waar vau het krieken van den dag af tot het vallen van den avond gezwoegd wordt, doch de ver diensten zijn maar al te vaak gering, door lage op brengsten of slechte prijzen, der produkten. Een geheel anderen vorm van tuinbouw vindt men tc Aalsmeer. Hier is bloemisterij en het kweeken van sierheesters hoofdzaak. De zaken marcheeren er uitstekend. Groenten-, ooft- en bollenteelt van be teekenis moet men daar niet zoeken. Aalsmeer bezit eene rijkstuinbouwwinterschool, waar het onderwijs geheel is ingericht voor Aalsmeersche cultures. De boomkweekerij bloeit verder nog te Naarden en te Bussum; ook aan groententeelt wordt daar wat gedaan. Noordhollands groenten- en ooftteelt drijft op ex port, voornamelijk naar Duitschland, dat in toene mende mate groenten en fruit uit onze provincie be trekt. Men kan daar thans heel wat meer gebruiken dan kool en aardappelen. Het Westland b.v. zehdt massa's vroege groenten uit kassen en bakken naar Duitschland. Komkommers, sla, wortelen, boon,en, aardbeien worden door onze oostelijke buren, meer en. meer tegen goede prijzen, uit Nederland gekocht. De Noordhollandsche tuinbouw moet ten deele ia nieuwe banen geleid worden. De cultures onder glas. voornamelijk die in kassen moeten meer beoefend worden, verder kan aan de teelt van asperges, rabar ber, schorseneeren, augurken en dergelijke meer uitbreiding gegeven worden. Beginners kunnen aanvangen met vroege aardap pelen. koolsoorten, uien en tuinzaden. Om tot deze noodige uitbreiding en verbetering der tuinbouwcultures te komen is degelijk tuinbouw- onderwijs beslist noodzakelijk. Hoe eer daarin, op voor de leerlingen weinig kostbare wijze, flink wordt HA. zijn boomgaarden en fruittuinen voor eigen gebruik en den handel tezamen; 1186 HA. is bloem bollenland, 378 HA. is ingeruimd voor de teelt van tuinbouwzaden; 269 HA. voor boomkweekerijen, en 128 HA. voor bloemisterijen. Uit dit stukje statistiek valt dadelijk af te leiden, dat de tuinbouw in Noordholland, zich in velerlei rich ting heeft ontwikkeld. Voortdurend neemt ze nog in belangrijkheid toe en wijzigen zich de cultures in de voornaamste centra van Noordhollands tuinbouw. Wy wenschen in dit artikeltje de belangrijkste mid delpunten van den tuinbouw in deze provincieeenigs- zins te omschrijven. In de eerste plaats noemen we „het kooldistrict", w o„oodat zich van de. bakermat dier cultuur, den Lange- weer, wat telkens bewezen is en nog duizendmaal dbK< uitstrekt tot voorbij Schagen,. Zoodra door't tot bewezen zal worden, dat 't volk goed weet en, be~ stand komen, van de nieuwe tramlijnen: Anna Pauj grijpt, tot wie en wien het zich wenden rnoet, als WieringerwaardSchagen en Alkmaar-Zijpe- het zijn hart uit wil storten, zijn ziel uit wil klagen. Schagen de verzending van wagonladingen kool en voorzien, des te beter voor den tuinbouw in"Noord zijn, nood gelenigd wil zien. Dan zijn daar vorsten, andere groenten naar liet buitenland gemakkelijk zal Keizers, Koningen en Koninginnen, die met 'n luis- worden, zal de koolbouw zich in het Noordelijk deel terend oor en met belangstellende harten deelnemen dezer provincie sterk uitbreiden; ook met de teelt in den; kommer en het leed van allen, die tot hen van u5en- vr°ege aardappelen en zomeraardappelen, opzien, en die niet aarzelen zich voor eenige maan- za^ znl^s het geval zijn. den, te ruïneeren, alleen maar om liun van goddelijk Le voorspelling is niet gewaagd, dat Schagen, bin- licht beglansd vorstengelaat voor een enkel oogen.blik ueu enkele jaren een belangrijk middelpunt van te zien. groententeelt zal zijn en eveneens zal Schagen zulks En de vorsten, op hun beurt beantwoorden die worden van de bloembollenteelt. Deze tak van den toegewijdheid op gelijke wijze. Wie is de uitverko- tuinbouw beeft zich in de laatste jaren van Lange- ren regeeringsman in Londen, ten wiens huizen Kei- dÜ^ tot in Anna Paulowna en Koegras uitgebreid en ze.v Wilhelm zijn keizerlijke voeten zal samenleggen, nu in deze weken de tulpen in bloei zijn, kan men zijn keizerlijke leden zal uitstrekken, en voor de ov'eral in onze omgeving de keurige bollenvelden be- aan, 'n Keizer verleende hospitaliteit van 'n enkelen wonderen. Winkel spant de kroon, maar ook in Sint nacht, zijn gansche leven gesierd zal zijn met een Maarten, Harenkarspel, Schagen en Wieringerwaard ken, rijken. Ik heb in de veelheid mijner verhuizin- rooden, 'n blauwen, 'n zilveren of 'u gouden ade- yindt men een aantal bollenvelden, die aantoonen, gen nu nooit eens op kamers gewoond, waar de Juf- laar? Wie is die gebenedeide? Wie is die gunsteling dat de bollenteelt hier snelle vorderingen maakt. Vol- frouw aan 't eind der maand b.v. zei: „Laat maar van het lot? gens eene in 1907 gehouden telling in de gemeen- ziften, hoor meneer!die éene maand komt or niks „is there a merrier man i ^en st- Pail>cras, Broek op Langendijk, Zuid- en Nd.- op aan,!" En, ik van mijn kant, heb nooit eris iemand Within the limits of becoming mirth?" Scharwoude, Oudkarspel, Schoorl, Warmeuhuizen, b.v. honderd of duizend gulden kunnen kwijtschelden. ik weet 't niet. Maar zölk 'n man te zien, moet Koedijk, Heerhugowaard, Harenkarspel, Sint Maar- Als ik 't deed, dan deed ik. 't noodgedwongen, om reeds op een gewoon menschenkin.d de uitwerking ten, Hensbroek, Obdam, Nieuwe Niedorp, Oude Nie tte eenvoudige reden, dat men ze mij doodeenvou- van 'n benedictie hebben; laat staan de aanschou- dorp, Hoogwoud, Winkel en Anna Paulowna, werden dig niet betaalde of terugbetaalde. Ja, dan kunt ge wing van 'n Keizer of 'n Koning in eigen persoon, daar verbouwd circa 2300 HA. sluitkool, waarvan En hoe delicaat zoo'n vorstenhart is! En hoekiescb 1300 HA. met roode kool, 600 HA. met gele kool het gevoelt!! Hebt ge 't gelezen, hoe Koning George en 400 HA. met witte kool bezet waren. Voorts teel- kippenvleesch. De boeren bevolkin V aan alle gescheiden vrouwen den toegang tot zijn de men in de opgenoemde plaatsen 700 HA. bloem- Huis ontzegd heeft? Hebt ge 't gelezen? Goddank! kool, 300 HA. uien, 100 HA. tuinwoxtelen, ruim 200 nu is 't dan, toch eindelijk eens door vorstenmond HA. vroege aardappelen, benevens heel wat tuinza- en welke mond spreekt duidelijker en meer ver- den en bloembollen. Utanbaar dan die eens vorsten? nu is het dan De teelt van tuinpaden wordt voor de bouwpolders geplunderd en, uitgemergeld te; worden, welke kunst toch eens door vorstenmond gezegd, dat gescheiden, nteer en meer van belang. Om slechts een paar voor uitstekend verstaan wordt door advocaten, deurwaar- vrouwen ..verworpenen" zijn. Spiegelt u, o vrouwen! beelden te noemen wijzen we op de groote uitbrei- ders, practizijns en dergelijk rapen dergelijke en neemt u in acht! Daar heeft 'n woord geklonken, ding, welke de teelt van spinaziezaad en die van „menschenvrienden en vrienden van het recht"; of- van rechtvaardigheid en oordeel, dat geen hooger be- „stullen" zaad van koolsoorten) in Anna Pau- schoon,en dit moet ik evenzeer erkennen ik roep toelaat, waarop alle commentaar overbodig is, lowna en Waard en Groet hebben verkregen. In de er ontmoet heb, die; God zegene hen en hunne en enkel zuivering "bedoelt van moreel© denkbeelden, naaste toekomst zullen velen gedwongen zijn door kinderen! „hun baantje niet verstonden", wisten die in hun quasi liberaliteit gemeene zaak maakten gebrek aan boerderijen, op weinige HA. grond een wat tranen waren, wisten wat honger was, met 'n met bet „immoreele". George de Vïjfde's vader, bestaan te zoeken. Dit is alleen mogelijk door de paai- rijksdaalders minder thuis kwamen dan zij Edward VII, is nooit op zulk 'n denkbeeld gekomen, teelt van gewassen, die wel veel arbeid vragen, doch waren uitgegaan, maar dan ookarm stierven; onze Willem III evenmin. Waarom niet? Och, de (per bunder een hooge bruto-opbrengst geven en dat nun kinderen weinig anders nalatende dan eerbied berg van Volkomenheid in ons maatschappelijk leven zijn juist de greeuten, de tuinzaden en de bloem- «n liefde van enkelen, welke erfenis óok op de kin- is steil en, moeilijk te beklimmen. Voetje voor voetje bollen. Alles wijst er op. dat de tuinbouw 2ich van deren overging', en in de wisseling der omstandighe- gaan wij omhoog, en wij mogen hun nagedachtenis Schagen tot den Helder krachtig zal uitbreiden, voor den dien kin,deren tot 'n dubbelen zegen Averd. Wan,t eeren door te gelooven, dat zij er heel hun ieven al als er voor de belanghebbenden gelegenheid ge- °°k „deze soort munt valt niet op 's levens toon- mee hebben rond geloopen, maar hun tijd en hun opend wordt om degelijk tuinbouwonderwijs te ont- bank, zonder in gelijke munt te worden omgezet en onderdanen, voor de in ontvangstneming en waardee- vangen. terugbetaald.'" ring van dit gouden decreet, nog niet rijp achtten, Het is te hopen, dat het comité, dat thans ijvert O, o! mijn arme schoudertjes! Dat is wat, hoor! Zoo overweegt het hart eens konings de belangen voor uitbreiding van het tuinbomvonderwijs te Scha lk hoop nu maar, dat dat drankje gauw komt! Ja, 't was 'n heele drukte hier, toen verleden die het gezonde denken zijns volks bedoelen holland, die in het algemeen thans niet bloeit en daarom krachtig gesteund dieut te worden. D. E. LANDMAN. Geuiengd Nieuws. KATTENYLEKSCH. Men schrijft aan de Ja\'a Bode: Dezer dagen, na een vermoeiende wandeling in de Avarong vau een Chinees nabij Buitenzorg uitrusten de, zette ik met den waronghouder eeu booiu op over de pest in Noord-China. Ik vertelde hem. dat vrij algemeen zieke ratten gezegd worden de besmet ting op den mensch over te brengen. Hij antwoordde daarop dit nooit gehoord te hebben en dit ook niet te kunnen gelooven, „omdat muizen en ratten in China gegeten Avorden." Op mijne vraag of Singke's op Java dat ook doen, antwoordde hij bevestigend, ofschoon de meesten niet alle soorten muizen, maar slechts een bepaalde soort van veldmuis voor voe ding geschikt achten. Nog voegde hij daaraan toe. dat de menschen alleen in nood daartoe overgaan. Zij voeden zich natuurlijk liever met varkens- of die A-eel spierar beid in het open veld verricht, kan niet volstaan met een zuiver plantaardige voeding. Wat aan 's mans mededeelingen veel waarde bij zet, was zijne opmerking, dat menschen, die in geheel geen vleesch krijgen kunnen, daarvoor een compensatie zoeken in een glas arak. Ook in China blijkt de juistheid van hetgeen van Europa tallooze malen is betoogd, dat nl. een goed middagmaal een zeer doeltreffend middel is om den alcohol te bestrijden, en bij gebreke aan goede spijs, troost gezocht wordt in den drank. Ten slotte vroeg ik den man of het waar is wat Europeanen wel eens bewereu, dat in de Chineesche eethuizen op de hoofdplaatsen van Java houden- en rattenvleescli gebezigd wordt. Daarop antAvoordde hij. dat gecastreerde houden bij Singké even gewild zijn als kapoenen en dat het geheim van de smakelijke bereiding door enkele koks van bami en, kimlo hier in gelegen is, dat ratt.envleesch in stede van babi ge bruikt wordt. Indien er werkelijk reden bestaat, om ratten en muizen als verspreiders der pestziekte te beschou- wen, dan zou, zoo zulks mogelijk was,- een streng zijner onderdanen! Zoo mengt hij enkel artsenijen, gen, haar sympathiek pogen met gunstigen uitslag toezicht op die eethuizen zeer noodig zijn. Hio hof roi/indo doubon 7.ilns volks hedoelen! bekroond mair zien. Als or ff Solmcror» „„lowrih„;,i „v. obekroond mag zien. Als er te Schagen gelegenheid j week Vrijdag de Koningin en Z. K. H. Prins Hen- Men is nu van plan maar dat plan zal wel weer is voor volledig tninbouwonderwijs, zal dit de out- orik en Hertog Johann van Mecklenburg, zijn half- uit 'n socialistischen koker gekomen zijn om den wikkeling van den tuinbouw in het allerbelangrijkste broer, met heel wat heeren en dames van het Hof, Koning 'n Nieuw Testamient thuis te sturen, en daar- centrum van Noordholland krachtig bevorderen. ,i„ Be Een tweede centrum .van tuinbouw in Noordhol land is het deel der Streek A'an Enkhuizen tot Hoog- karspel, zich noordwaarts uitstrekkend over Andijk I en Wervershoof tof Opperdoes en zuidwaarts over Bvoekerht.ven tot Wijdcr.es. In het oostelijk deel \-an Pr lard zijn d 11 v. n vroege aardappelen de voorstelling in den Stadsschouwburg bijwoon- in dikke strepen te zetten bij de verhalen van Maria den, welke voorstelling gegeven werd ten voordeele Magdalena en bij het verhaal van die andere vrouw, van het „Prins Hendrikfonds". Er zijn heel wat dub- die haar eigen mau niet zoo lief had als 'n anderen, beitjes ingekomen, en de Koningin heeft louter over welke beide vrouwen Christus heel zachtmoe- eu alleen door Hare tegenwoordigheid de kas aig en liefderijk oordeelde. Maar zij die op deze wijze van genoemd fonds 'aardig gestijfd. Dat is nu nog den Koning terec ht wil'en' wijzen, begaan 'n dubbele 'n kiesche manier van weldoen. De burgemees- fout: teu ee.ste zijn aue gescheiden vrouwen geen met die van gewone en late bloemkool hoofdzaak. VROUWEN EN VRIENDEN. -Hel schijnt wel. dat je liever met je vrinden uit- gaal. dan prettig en stil hier bij me le zitten. Geen wonder! Die zitten tenminste niet altijd aan mijn nek te friemelen. EEN LIEF DIER. Maar ik zou toch wel eens willen welen, hoe jij aan al die familiegeheimen -van de Mullens komt. Heel eenvoudig man! Ik heb hun papegaai gekocht.

Schager Courant | 1911 | | pagina 9