L ONGELUK IN KEN STEEN FABRIEK. Te Weurt had op eeu steenfabriek der firma Duys een ernstig; ongeluk plaats, dat misschien een of twee slachtoffers zal eischen. Bij het inkruien dor steenen in den oven, stortte deze plotseling in. met het zeer noodlottig gevolg, dat drie werklieden ernstig werden gekwetst. Een hunner werd onder de invallende massa bedolven en eerst geruimen tijd na hot voorval, toen zijn afwezigheid pas werd ontdekt, uit zijn neteligen toestan,d verlost. Een dokter, die toevallig ter plaatse was, verleende de eerste genees kundige hulp. De toestand der gekwetsten is zorgwekkend. BEVOLKING. Volgons opgave in de Staatscourant is de loop der bevolking, genomen op 1 Jan. 1910 en 1 Jan. 1911, in Schagen en omliggende gemeenten, geweest als volgt. Schagen van 3021 inw. op 3028 inw. Zijpe van 4276 inw. op 4229 inw. Cailantsoog van «44 inw. op 836 inw. Petten van 309 inw. op 327 inw. Sint Maarten van 1058 inw. op 1065 inw. Warmenhuizen van 1746 inw. op 1752 inw. Harenkarspel van 2562 inw. op 2621 inw. Oude NIedorp van 1136 inw. op 1135 inw. Nieuwe Niedorp van 1570 inw. op 1545 inw. Winkel van 1545 inw. op 1570 inw. Barsingerhorn van 1857 inw. op 1890 inw. Wierlngerwaard van 1113 inw. op 1151 inw. Anna Paulowna van 3270 inw. op 3417 inw. Wieringen van 3058 inw. op 3047 Inw. ANNA PAULOWNA. Zaterdag 20 Mei hield in Veerburg te Anna Pau lowna de heer C. Thomassen van Amsterdam zijne aangekondigde rede over: „Zonder geld geen burger," of „Waarom algemeen Kiesrecht". De zaal was matig bezet Aangezien dezelfde rede reeds eerder is uitgesproken ln een ander deel der Igemeente en hiervan dus vroeger verslag is gege ven, volstaan wij met dit enkele bericht. Aan hert debat werd door niemand deelgenomen. Enkelen toe- tkenden het adres voor algemeen kiesrecht, dat na- taens de S.D. A.P. mettertijd de regeer in g zal wor den aangeboden, Wierlngerwaard. Alhier is mond- en klauwzeer vastgesteld bij een varken van den heer K. K. Hz. Het dier is afgemaakt Tot heden heeft het rundvee nog geen de minste verschijnselen van deze gevreesde ziekte. RAAI» VAN OUDKARSPEL. Vergadering van den Raad der gemeente Oudkar spel op Maandag 21 Mei, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer J. Butter. Na opening met een hartelijk welkom worden de notulen der vorige vergadering gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Eene commissie, bestaande uit de heeren Kroon. Hansen en Kal verdijk, ziet hierop de geloofsbrieven van het nieuw-benoemde raadslid, den beer F. Bou- wens na en adviseert, bij monde van den heer Kroon, tot toelating, waartoe wordt besloten. Uit het dubbeltal C. Over Cz. en J. Borst Cz. wordt in plaats van wijlen den heer H. Tauber tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim ge kozen de heer Over. Aan de orde wordt hierop gesteld een voorstel van de Gas commissie, om het tractement van den Direc teur der gemeenschappelijke gasfabriek van f 1200 1 Juni a.s. te brengen op f 1400, en bij jaarlijksche verhoogingen van f 50 op 1 Januari des jaars te brengen tot een maximum van f 2000. Hierdoor meent men in de noodzakelijkheid te voorzien om een behoor lijk salaris vast te stellen ,dat in verhouding tot an dere gelijke gasfabrieken goed kan worden genoemd en zoodoende, kan voorkomen, dat een goed Directeur hierom zou kunnen gaan vertrekken. Goedgevonden Hierop worden door den nieuw-benoemdeu gemeen te-ontvanger, den heer Jb. Slotemaker, de vereischte eeden i fgc-Iegd. Goedgevonden wordt, op voorstel van B. en W., out ingang van 26 Mei a.s. een reinigingsdienst in te stellen. Vrijdags en Zaterdags zal het vuil met een vaartuig worden opgehaald. Een signaalhoorn zal do hui go ;j dp komst van den vuilnisman berichten. Per advertentie in de N. Langed. Crt en per bekken slag zal dit aan de burgerij worden bekend gemaakt. Achtereenvolgens wordt verleend aan C. Duijves Cz S. en aan F. Bekker 7 maanden afschrijving Hoofdelijken Omslag en aan C. Over een half jaar afschrijving Hondenbelasting. Van de Gezondheidscommissie is bericht ingeko men, dat het aandeel voor deze gemeente f 40.71 be draagt. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat ontvan gen is het besluit tot herziening der strafverorde ning. Gedurende de maand April zijn, 34 telegrammen (ontvangen. De heer Kalverdijk brengt ter sprake het bezorgen door den postbode van de stemkaarten. Spr. dacht, 'dat dit het werk van Prijs, doch niet van de posterij Was. Dit kan spr. niet schelen als de postbode er dan maai- eenige vergoeding, voor ontvangt. De voorzitter zegt, dat dit reeds gedaan wordt, of schoon het niet noodig is .want stemkaarten zijn vrij van port. Echter gelooft Z.E.A. niet, dat er be zwaar zal zijn ook thans weer eenige vergoeding toe te kennen. De rondvraag levert verder niets op, waarna slui ting volgt- OVERLEDENEN ZONDER GENEESKUNDIGE HULP. In de jongste, te Eindhoven gehouden, vergadering van voorzitters der gezondheidseommissien, in Noord brabant, waarvan het verslag dezer dagen is ver schenen, heeft de hoofdinspecteur der Volksgezond heid gewezen op het schrikbarende aantal personen, die in de provincie Noordbrabant sterven zonder ge neeskundige behandeling. In het laatste jaar zijn gestorven zonder geneeskundige behandeling: te Ber- ghen 17 van 26 overledenen, te Beek en Donk 11 van 44, te Berlicum 11 van 45, te Deurne 52 van 139, te Borkel en Schaft 8 van 14, en te Mierlo 29 van 68 overledenen. In al deze gemeenten was volgens den hoofdinspec teur voldoende geneeskundige hulp aanwezig. De afgevaardigde van de commissie Helmond ont kende, dat de aanwezigheid van een geneesheer in de gemeente gelijk zou staan met voldoende genees kundige hulp. Te Deurne o. a_, een der genoemde gemeenten, en waar een geneesheer gevestigd is, be staat volgens hem de zeer groote uitgestrektheid der gemeente een absoluut gebrek aan medische hulp. De afgevaardigde van Eindhoven meent, dat niet gebrek aan medische hulp oorzaak is, doch de non chalance en het fatalisme, dat de menschen zeggen doet: „wij sneuvelen op een eenmaal vastgestelden, dag." WH KRINGEN. Met genoegen kunnen wij vermelden, dat de heer Joh. Bays, postschipper van WieringenVan Ewijck- sluis, eene nieuwe, postboot in de vaart zal bren gen, zoodat dan eene flinke verbinding met de wel dra gereed zijnde tram Schagen,Wieringen zal worden verkregen. De nieuwe boot, welke gemaakt zal worden op de werf van dein heer D. Boot in Alphen a. d. Rijn, zal eene lengte krijgen van 20-M., eene breedte van 3.80 M. en een diepgang van 1.50 M., zoodat het een flink zeewaardig schip zal worden. De boot zal voorzien worden van een Deutz motor van 32 PK., welke het schip een snellen, zachten en gelijkmatigen gang zal geven en op het gebied van motoren het nieuwste snufje is. In de oude boot staat een motor Van hetzelfde merk, doch van ouder constructie, van, 16 PK. Ook de inrichting zal zeer modern worden, Achter op het schip komt een eerste-klas kajuit, model salon-roef, van waaruit men een aardig zee gezicht zal hebben, en zeer luxe zal worden ingericht, terwijl voorop een tweede-klas kajuit zal worden in gericht en er op dek ook ruimte genoeg zal over blijven voor mooie zitjes en een flink laadruim het goederenvervoer ten dienste zal staan. Een woord van lof komt den ondernemer zeker wel toe voor dozo belangrijke verbetering, deze aanpassing aan modern verkeer. Als wij in het kort de verbinding nagaan, zien wij dat het nog maar korten "tijd gele den is, dat een zeiljacht de postdienst vervulde, daar na een onbetrouwbare motorboot, welke al als eene groote verbetering word beschouwd, vervolgens weer een andere motorboot, welke uitstekend voldeed en zeer zeewaardig was en die ook thans de dienst nog uitstekend doet, maar te klein wordt voor het steeds toenemende verkeer. Naar men mededeelt is de oude boot door de heeren Spar re en Nieuwenhuis inge kocht voor onbekenden prijs. DE VERGIFTIGING TE LIMMEN'. De Telegraaf-correspondent te Alkmaar schrijft d.d. 19 Mei Toen ons de tijding bereikte, dat te Limmen een der bruiloftsgasten ten gevolge van de noodlottige vergifticing door hot bruiloftsmaal, n.1. de vader van de bruid, Van der Peet, was overleden, hebben we ons derwaarts begeven, om tor plaatse nadere inlichtingen in te winnen. Wo vernamen o.m. het volgende Dinsdag 9 Mei heeft een 15 jarig dochtertje van Van der Peet de ham, die de vergiftiging van een 25-tal bruiloftsgasten veroorzaakte, in een koperen ketel ge kookt. Aan deskundige handen was dit juist niet toevertrouwd. Een goed vuurtje was onder den ketel aangemaakt, maar toen de ham gereed was, werd deze niet uit het vet genomen, maar is daarin blijven staan. Nog denzelfden dag heeft Van der Peet het vleesch aangesneden en, niet gewend aan lekker© hapjes, deed hij zich hieraan nogal te goed. Vooral heeft hij veel van den buitenkant gebruikt. Zekere D. Swart, een land bouwer. hielp hem eenige oogenblikken en gebruikte ook iets, maar de smaak vond bij niet bijzonder aan genaam. Den volgenden dag gevoelde hy zich ongesteld tijdens de mis. Na de kerk was ook Van der Peet onwel. Toch ging hij nog mee naar de nieuwe woning der pasgehuwde op Noord-Bakkum. Lang is hy hier niet gebleven, want vrij spoedig viel hy bewusteloos neer en zijn overbrenging naar z'n woning aan den Achterweg te Limmen had op advies van den kapelaan direct plaats. Medische hulp werd ingeroepen en de man werd nog denzelfden avond bediend. Het feest ging door en by den maaltyd aten velen van de ham. Voor menigeen was vleesch een versnape ring en zelfs waren er onder de gasten, die zich niet éénmaal per jaar de weelde kunnen veroorloven vleesch op tafel te zetten. In den nacht, die volgde, vertoonden zich by de gasten verschijnselen, zooals bij Van der Peet. De ontlasting wees op kopervergiftiging. Van de ongeveer 30 gasten werden ongeveer 25 ongesteld, en ux3 iu den nacht na de bruiloft moest by den bruidegom, Jan Burgerbrug Kraakman, worden gewaakt. Langzamerhand herstelden Nieuwe Niedorp. zij, die slechts een matig gebruik van de ham hadden Mejuffrouw D. van der Gragt alhier, slaagde Vry'dag gemaakt, maar wie er meer van hadden genoten, bleven te H£arlem v00r akte lager onderwijs, lang in levensgevaar verkeeren. Een weduwe te uitgeestVALKOOG werd bediend, en aan meerdere lijders werden de sacra- Mat meerderlie'id van stemmen is aangenomen voor menton toegediend. den tijd van 10 jaar, de beneeming van Ouderlingen en Vele geruchten doen de ronde, het een al ernstiger dan ^et beroepen van Predikanten te doen plaats hebben het andere, doch o.i. kan hier alleen sprake zijn van on- door d0 stemgerechtigde lidmaten der gemeente, voorzichtigheid. De justitie te Alkmaar heeft zich met VALKOOG. het geval bemoeid. Te Limmen wordt het onderzoekjjet twee gezinnen bewoonde huis te Groenveld, geleid door den burgemeester en den veldwachter. Hier eigendom van den heer de Graaf, is onderhands verkocht is de bewuste koperen ketel m beslag genomen. Te dea heer P. Gootjes te Scbagerwaard. Bakxum is ook de politie m het geval gemoeid, i VALKKOOG Het overschot van de ham, dat in den grond was1 verstopt, is opgegraven. IleerhaKowaard. Maandagavond werd door „Burgerplicht" alhier een algemeene vergadering gehouden in het lokaal "an den heer Pyper. Na opening dezer vergadering door den heer D. de Boer, werden door den oud-Secretaris, den heer C. Appel, de notulen der vorige vergadering nog gelezen. Hierna doet de Voorz. mededeeling van een sehry ven van den hoer H. van Asperen, inhoudende, dat deze bedankt als bestuurslid, aangezien h(j niet steeds deze vergaderingen kan bijwonen. In eon circulaire, toegezonden door de Comm. die tot opdracht ontving maatregelen to treffen ter voorbe reiding tot de oprichting van een Centrale-Vrijzinnige Kiesvereeniging voor de Prov. Statenverkiezing, werd met verwijziging naar de laatst gehouden verkiezing met nadruk gewezen op de noodzakelijkheid van de oprichting eener Centrale. Met algemeene stemmen ver klaarde men zich hiervoor, waarna in behandeling kwa men de concepten voor Statuten en Huishoudelijk Reglement. Artikelsgewijs werden deze concepten door den Voorz. aan de vergadering voorgelegd, welke zich zoo noodig daarmee kan vereenigen, doch aan de afge vaardigden toch de opdracht verstrekte enkele wijzigin gen voor te stellen. Ten aanzien der [contributie achtte men het beter inplaats van 10 cent per lid 10% der totale contributie van elke vereeniging te heffen, met een minimum van f 2.50 per vereeniging of 5 cent per lid. Andere dan de gewone vooijaarsvergadering wenscht men aangekondigd te zien minstens drie weken voor den tyd, opdat er gebruik gemaakt zal kunnen worden van het recht, tijdig genoeg voorstellen ter behandeling in te dienen. Voorts acht men meerderheid van stemmen voldoende voor statuten- en reglementswijziging, terwijl men eindelyk nog, om tot officiëele candidaatstelling te komen, geen tweede vrije stemming noodig aebt, doch herstemming tusschen hen, die bij de eerste stemming het grootst aantal stemmen verwierven, Niettemin zal „Burgerplicht* ook toetreden, al worden hare voorstellen niet geaccepteerd door de vergadering van afgevaardig den, welke 8 Juni a.s. te Schagen zal worden gehouden. Tot afgevaardigden naar die vergadering worden gekozen de heeren C. de Boer en W. van Slooten, terwijl voor het bestuur der Centrale wordt aangewezen de heer J. Akkerman. Nog wordt besloten met het oog op de a.s. gemeente raadsverkiezing, waarby niet minder dan 7 raadsleden zullen moeten worden gekozen, binnen enkele dagen een algemeene vergadering uit te schrijven, in welke tevens het bestuur zal worden aangevuld. Iq wijk 1 toch bestond reeds een vacature, terwijl in wyk 3 de heer Van Asperen als bestuurslid bedankt hoeft, aange zien door hem de vergaderingen niet altijd kunnen worden bijgewoond. Hierna sluiting der vergadering. BURGERBRUG. Vrijdag as. zal proefles gehouden worden voor de benoeming van een onderwijzer aan de school te Naar wy vernemen, zal voor rekening van den heer P. Gootjes van Schagerwaard op het bouwland te i e-i7nieuw woonhuis wUn geho^wdT Van Beuningen van Helsdingen te Limmen, Hoekstra te Hoiloo, Sehoonhoff to Castricum en Visser te Egtnond-1 Binnen. Ook doktoren te Uitgeest en Assendelft hebben patiönten in behandeling. Van zekeren P. Mooy, gehuwd en vader van negen kinderen, die met veel moeite in de behoeften der zijnen voorziet, is de toestand nog zeer ernstig. WIERINGEN. Als gunstig teeken kunnen wij vermelden, dat de landman P. K. alhier, voor zijn veulen gemaakt heeft een prijs van f 200; zeker wel een zeldzaamheid. LANGEDIJK. j Tegen Donderdag 25 Mei (Hemelvaartsdag) des namiddags is door de zeilvereeniging Fortuna aan t 18 te hopen, dat de andere slachtoffers allen geheel den La.ugedijk een zeilwedstrijd uitgeschreven op het mogen herstellen, maar voor sommigen is het levens- „waardje", voor tjotters in 2 afdeelingen en voor gevaar niet geweken. i g0ndeis in i afdeeling. VALSCHE GULDENS. Er worden te Amsterdam valsche guldens in omloop gebracht. Het Hbl. deelt mede, dat Vrijdagmiddag in j den sigarenwinkel van de firma W. G. Boele Senior, I Nassaukade 126 by de 2e Hugo de Grootstraat, een jon- gen van een jaar of vyftien kwam, die om een kistje sigaren van twee gulden vroeg. Welk soort sigaren vroeg de bediende, die hem te woord stond. Dat kwam I er niet op aan. Het jongmensch legde twee guldens op de toonbank, het kistje werd ingepakt en de jongen j verliet den winkel. Toen de bediende het geld wilde op- De prijzen zullen, bestaan in kunstvoorwerpen. Gemengd Nieuws. Een noodlottig Vliegongeluk te Parijs. Zondagmiddag bereikte ons het volgende ontstellende vomoi, uou YV111H.OJ. 1UOU uo uouioauu uoi goiu nuuoup- tfil aeram borgen viel een der guldens uit zijn hand op den vloer. j leg:Mo„iinesux, 21 Mei. - De Minister-president Getroffen door den eigenaardigen klank van het geld- Mopis en de minister van oorlog Berteaux werden Ja\ hh hedenochtend half zeven ernstig gekwetst door de val- lende vliegmachine van den vlieger Train die met een tA int ?n passagier vloog. Men zegt, dat minister Bertaux aan de h na hith aI Lid Ar<ta»d nhnnri li bekomen verwondingen is overleden. de nabyheid was. Inderdaad stond deze met het kistje parya 21 Mei. Berteaux is reeds overleden, de SfAS.™ toestand van den minister-president Monis is hopeloos. kijken. De bediende riep den jongen terug, die er eerst niet veel zin in scheen te hebben, maar zich liet over halen door de belofte, dat hy een „surprise" zou krijgen in den vorm van een reclameboekje. De bediende wees den knaap op de beide guldens, en niet zoodra zag deze ze liggen, of hy nam ze weg en sneide den winkel uit. De bediende had nog juist den tyd om den vluchte ling het kistje sigaren afhandig te maken. Dan knaap Deutsoh (de la Meurthe) is niet gevaarlijk gewond. De tragische by'zonderheden- De vliegwedstrijd Parijs-Madrid, waarin Zaterdag de eerste étape, Parys—Angoulême, ten bedrage van 375 K M„ zou worden afgelegd, is om zeer treurige redenen niet kunnen doorgaan. Men weet, dat de „Petit Parisien" den wedstrijd had 7i„8k^ta1[Id0lgm™ ttSe1? ni6t' daar 110 d9" georgaaiseerd, .dat dS koning van Spanje hem'onder Tan hik nniiHa w«Ln Rkamnnnri wnrH Wan het aa beschermheerschap had genomen en dat de Fransche Aan het politie-bureau Rjampoort werd van het ge- rJgeering ln bijzonder dl minister van oorlog, hare val aangifte gedaan. Daar kon de bediende een s.gnale- in de onderneming had getoond, door haTtrachten6 ui^te geven0"8™' guldens aa[1 acht offlcioren aTiatours op te dragen, de 20 deel- geldstukken waren' vr« goed nagemaakt; ze zijn 8 da 700 KM' het dr°6Be" de"b°el' Behalve de minister van oorlog zou ook de minister- denaar van Koning Willem IIL president Monis op het vliegterrein van Issy les Mouli- HONDEN EX KIPPEN. Deux het vertrek der deelnemers aan den wedstryd Men meldt uit Gennep aan de L. K".bijwonen. Op een hoeve uit een naburig dorp heerschte een bij -J Beide heeren hebben inderdaad aan hun voornemen zonder goede geest onder de dieren. In het hok van den gevolg gegeven, en tragisch toeval! jui3t zyn zy kettinghond heeft zich eene kip een nest gemaakt, en jn de eerste plaats het slachtoffer geworden van een begon daar, zonder dat de bewoners er iet3 van wisten, vreeselyk ongeluk, dat zich aldus beeft toegedragen, hare eieren uit te broeden. Toen de anders zoo kalme Hot gebeurde twee minuten over half zeven. Te 5.10 hond, telkens als iemand zijn hok naderde, zich woest was de eersle deelnemer vertrokken en daarna was voor toonde, onderzocht men de oorzaak en vond de hen metzes andere met regelmatige tusschenpoozen. het sein 13 kuikens. tot vertrek gegeven. Vyf machines waren, in de rich- Het is hoogst interessant hoe hy zyn voeder met kip ting van Angoulême, uit het oog verdwenen, maar de en kuikens deelt, en legt by zich voor zyn hok in de twee overige raakten, na zich over een afstand van zon, dan huppelen de kuikentjes om en over hem. '8 Nachts logeert ook de huishond in het hok, en heeft de kippenfamilie de eer door twee schildwachten bewaakt te worden! DRAMA IN DEN TREIN, Men meldt uit Nymegen: In den trein, die 3 uur 38 te Nymegen aankomt, heeft Zaterdagmiddag zekere M., stukadoorsbaas uit 's Gra- venhage, op een dame, laatst gewoond hebbende te Londen, een revolverschot gelost en daarna zichzelf doodgeschoten. Nader wordt gemeld: In den sneltrein 48 van Aken, die te 3 38 te Nyme gen arriveert, heeft zekere M., stukadoor in Den Haag, met een onbekende dame, van wie men alleen maar weet dat zy het laatst in Londen heeft gewoond, in een coupé 2e klasse oneenigbeid gekregen, welke zoo hevig werd, dat hy ter hoogte van het kruispunt Beugen een rovolverschot op haar loste. De dame kreeg slechts een schampwond aan den slaap. M. keerde toen het wapen tegen zichze'f en dooddo zich met een schot in den slaap. Een verschrikte reiziger uit een nabyzynde coupé schoot toe en vond den man, badende in zyn bloed en de dame zeer verschrikt. De trein ging inmiddels door naar Nymegen, waar de dame verbonden en naar het Ziekenhuis vervoerd werd, terwijl het lyk van M. naar het lijkenhuis op de gemeentebegraafplaats werd gebracht. slechts enkele meters voortbewogen te hebben, onklaer. Te 6 30 precies zotte de aviateur Train op een eendekker van eigen constructie, voorzien van een 70 paardekrachts- Gnome-motor, zich in beweging. Het toestel vloog zoo zwaar, dat ik onmiddellijk den indruk kreeg, dat het niet ver komen zou; toen kwam de gedachte aan de mogelijkheid van een ongeluk niet in my' op. Na op geringe hoogte een afstand van ongeveer 200 meter te hebben afgelegd, kwam de machine voorover hellende, snel naar beueden, en wij, toeschouwers ver wachtten niet andera dan dat ze zonder hevigen schok den grond zou bereiken. Maar het terrein was vry'. Er stond een peloton kurassiers opgesteld, die zoo noodig zouden optreden om onder het publiek de orde te be waren. En niet ver van hen af bevond zich een klein gezelschap, bestaande uit den minister-president Monis, den minister van oorlog Berteaux, den heer Deutsch, algemeen bekend door zyn uitloven van prijzen in wed stryden op hot gebied van iuchtvaart en aviatiek, en eenige militaire en civiele personen, verbonden aan de dedartementen dor beide ministers- Uit vrees nu van op de kurassiets neer te vallen,'wondde de vliegnr zijn toestel naar links en kwam daardoor juist te midden van de groep dor autoriteiten terecht. Monis, Berteaux en Deutsch hadden geen tyd om zich dooreen sprong opzy te redden, en alle drie werden zy door de in voile vaart neerploffende machine getroffen. Vreeselyk werden de rampzaligen gehavend- De nog I woest rondwentelende schroef sneed een der armen van Berteaux vlak bij den schouder af, scheurde Monis's ge- zioht aan den óénen kant geheel open, en bracht Deutsch eenigen verwondingen van minder beteekenis ioe. Een schok van ontzetting voer door de omstanders. Een man meende in zijn verbijstering niet te mogen nalaten, Berteaux afgesneden arm op te rapen en dien zorgvuldig in de auto te leggen, waarheen men den on gelukkige, totaal bewusteloos en zyn bloed by stroomen verliezende, ijlings gedragen had. Monis, met schrikkelijk bebloed gelaat, van zyn èéne wang de helft afgerukt, werd naar een andere auto ge bracht, en beide slachtoffers getransporteerd naar het in de nabijheid van her vliegterrein gelegene hospitaal Boucicaut, Tien minuten later kwam een generaal ons mededee- len, dat minister Berteaux, zonder zijn bewnatzyn te hebben herkregen, tengevolge van het zware bloedver lies overleden was. Be berichten omtrent Monis'toestand luidden vry geruststellend. De voortgang van den wedstryd werd terstond ver boden door den prefect van politie Lèpine, die zich op het oogenblik van het ongeluk op slechts korten af stand van de ministers en hun gezelschap had bevonden. De vlieger Train, zyn ondanks oorzaak der ontzetten de gebeurtenis, had, wonder boven wonder, niet de geringste blessuur opgeloopeD. Zyn machine was slechts licht beschadigd, doch overdekt met bloed; de grond eromheen trouwens ook. Het was een vreeselyk schouw spel, deze twee auto's, met die wreed verminkte licha men, en bloederige sporen toekenende op hun weg... Om kwart vóór zes had ik Monis en Berteaux het terrein zien betreden; den eerste glimlachende, echte Joris Goedbload, den ander druk in gesprek met den afgevaardigde Coutant, die, niettegenstaande het over- vroege uur, op keurige gele schoentjes kwam aanstappen. Niemand zeker heeft op dat oogenblik kunnen ver moeden, dat slechts drie kwartiet later een der minis- teriöale toeschouwers dood neerliggen en de andere ern stig gewond zyn zou Antoine Monis aan het woord. Parijs, 21 Mei. Het consult der geneesheeren had Antoine Monis, den zoon van den minister-president, teen weinig gerust gesteld over den toestand van zijn vader en hoewel hij zelf aan het been tamelijk ernstig gewond is, kon hij gisteren toch de talrijke vrien den van den ministerpresident ontvangen. Hij ver haalde de toedracht der ramp ajs volgt: Wij waren op het oogenblik, dat de ramp plaats greep, als het ware verscholen achter een detache ment van zestig kurassiers, die stonden tusschen ons en de vliegbaan. Wij merkten toen wel op, dat er iets aan den motor haperde, maar wij hadden geen vaag vermoeden van de ramp, die gebeuren ging. Plotseling zien wij de machine naar éen zijde over hellen, eerst schiet zij naar de officiëele tribune en dan naar de kurassiers. Ik zie, dat de aviateur zijn motor stop zet, maar ter zelfder tijd maakt hij een zwenking om de kurassiers te ontwijken en valt dan als een steen op ons neer. Ik greep mijn vader bij zijn schouder en wierp hem op den grond. Ik geloof, dat ik hiermede zijn leven gered heb. Ter zelfder tijd sprong ik zelf op zij, maar mijn voet werd nog ge grepen door een der veeren der machine. Mijn broek en jas werden gescheurd, ik zelf werd slechts licht gewond. Toen ik mij oprichtte, was het eerste wat ik zag een afgerukten arm die licht gekromd en de witte manchet nauwelijks bevlekt, lag in een plas bloed. Iets verder lag het lijk van minister Berteaux. Het schouwspel was afschrikwekkend. Ik liep naar mijn vader en geholpen door den heer Rang, hielp ik hem opstaan en de eerste zorgen verstrekken. WAT TRAIN VERdAALT. De aviateur Train, wiens noodlottige val de ramp ver oorzaakte, deelde over het gebeurde het volgende mede: Om my te overtuigen, dat myn machine goed werkte, wilde ik, alsvorens te vertrekken, twee of driemaal het vliegkamp rondvliegen, Nauwelijks was ik opgestegen, of ik hoorde mij'n motor aanslaan. Langzaam dalend wilde ik neerstrijken, toen ik een peloton kurassiers dwars over de vliegbaan zag marscheeren- Ik trachtte uit te halen, maar myn motor werkte steeds langlamer. Met een ruk aan myn machine een andere richting ge vend, wilde ik achter de kuraesiers neerkomen, als ik plotseling een groepje personen, die achter de soldaten verscholen waren, zie opduiken. Ik deed nog het onmo gelijke, ik waagde myn eigen leven en dat van myn passagier, om ook deze groep te ontwijken, maar mijn toestel had allen gang veiloren, en sloeg zwaar neer. Op het oogenblik dat ik met myn passagier uit myn machine stapte, was ik overtuigd, dat er geen ongeval had plaats gehad. Eerst later bemerkte ik, welk een on heil mijn machine had aangericht. De heer Bonnier, de passagier van Train, bevestigde in ieder opzicht de verklaringen van den aviateur. DE WEDSTRIJD WORDT VOORTGEZET. Monis kon eenige hoog-dringende stukkon onderteeke nen. Hy besloot, den Pary's Madridwedstrijd, vanochtend door Lèpine verboden, te laten voortzetten. Men heeft de organisators van dit besluit verwittigd, zoodat thans de wedstrijd te beschouwen is als enkel opgeschort. Algemeen wordt de oorzaak van het ongeluk aan on voorzichtigheid der mïni8terieele bezoekers toegeschreven, die op het vliegveld wandelen. Bovendien was de orde dienst zeer slecht. De begrafenis van Berteaux. PARIJS, 22 Mei. De begrafenis van Berteaux is bepaald op Vry'dag a.s. des morgens 9J uur. Monis bracht een vry goeden nacht door en kon een weinig slapen. Na het consult der doktoren van Maandagmorgen 8 uur, werd het volgende bulletin uitgegeven: De toestand is bevredigend, complicaties zyn niet te vreezen. PARIJS, 22 Mei. De berichten omtrent den gezond- heidstoestand van minister-president Monis zyn zeer tegenstrijdig. Er wordt het pessimistisch gerucht ver- spreid, dat het borstbeen van den minister ingedrukt zou zyn, en diens lever levensgevaarlijk gekwest. Mi ni stercrisi 8? PARIJS, 22 Mei. Maandag was de agitatie zeer groot onder de talrijke afgevaardigden, terugkeerend voor de heropening der Kamer. Twee verschillende meeningen deden zich kennen. Terwyl een groep, van oordeel is, dat de ernstige vraagstukken, die het parlement zal hebben te behandelen, de aanwezigheid van het voltallige kabinet noodzakelijk maker», meenen anderen, meer persoonlijke vrienden van den in functie zijnden minister dat de huidige toestand zeer normaal is en dat er geen enkele reden bestaat voor het ministerie om af te treden. President Fallières heeft, by zijn bezoek aan den heer Monis, dezen 't door hem gevraagde ontslag geweigerd,'-' Van het Haagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Den Haag, 22 Mei. In de kalmst- en, koelst-denkbare gemoedsstemming heeft het Parlement hedenmiddag een aanvang ge maakt met het zonderling exemplaar van minister Talma's legislatief talent, genaamd Steenhouwerswet. De heer Van IJselsteyn volgde, in een der loges van den president, met haast-ministeriëele belangstelling den loop der debatten. Men weet, het steenhou- wersbedrijf (zooals mr. De Kanter terecht opmerkte, thans te onzent zeer kwijnend), is uiterst gevaarlijk. Speciaal longtering richt onder de beoefenaars ervan geduchte en geweldige verwoestingen aan. „Van Ty- deman tot Helsdingen" was men 't dan ook volmaakt en treffend eens, dat bijzondere maatregelen volko men gerechtvaardigd zijn. De vraag is slechts: welke? Minister Talma wil niet alleen jongelingen, doch ook volwassen mensehen^j^. meerderjarigen; die door den dokter ongeschikt wor-^ den verklaard voor de steenhouwerij, beletten dat be drijf uit te oefenen. Zij krijgen geen „verlofkaart". Wat blijft er aldus over van de vrije beroepskeuze?.

Schager Courant | 1911 | | pagina 2