school trouw. Met don dag neernt de partystryd er toe Elk in de gemeente is benieuwd naar de beslissing van de Gedeputeerde Staten van Noord* Brabant, waar deze sohooiquHMRtie is aanhanngig gemaakt. CALLANTSOOG. In voröand met een vorig bericht wordt ons gemeld, dat den 2den Pinksterdag, 's morgens 9 uur, een proef tocht zal gehouden worden met de reddingsboot der N. en Z -Hollandsche RoddinemaatsehaDPii. lïRAND IN DE TESSELSCHE BOSSCHEN. In de dennenbosschen van het staatsboschbeheer op Texel is, door onbekende oorzaak, brand ontstaan. Door het (jverigo optreden van de boschwachters, bijgestaan door hulpvaardige personen, gelukte het, de vlammen te stuiten. Een smalle strook, ter lengte van ongeveer 250 meter, is donr den brand vernield. EEN GEROUTINEERD UITBREKER. Onze lezers sullen zich herinneren, hoe eenige dagen geleden de geniesoldaat De R., die ter bewaking in verband met het uitgebroken mond- en klauwzeer op post stond bü de halte Hollandsche Rading op de lqn Hilversum—Utrecht, 's nachts in het stationnetje inbrak en geld en spoorkaartjes stal, doch den volgenden morgen gearresteerd werd. Hy wist toen uit de politie kamer der genie-kazerne, waar hy was opgesloten, te ontsnappen. Hy klom door den luchtkoker, kwam op den duiven- zolder, en van daar in de manschappenchambrée, waar hy zyne uniform voor een burgerpakje van een vier- maander verwisselde. Vervolgens stal hij de fiets van een sergeant en verdween. De ontvluchting geschiedde 's nachts en werd des morgens bemerkt. Na een paar dagen is de vluchteling gevonden in een spoorwegwaggon op het emplacement te Rotterdam, waar men hem herkende aan de militaire sokken. Door een sergeant, en een paar soldaten der mariniers is De R. toen zwaar geboeid naar Utrecht teruggevoerd on weer opgesloten. Maar ook ditmaal is de bewaking niet deugdelijk gebleken. Ten minste gisteravond te circa half negen bleek de vogel nogmaals gevlogen en werd van uit de arrestan tenkamer in de genie-kamer gemeld, dat De R. ten ^weeden male had weten te ontsnappen. (U. D.) GEMEENTERAAD HARKNKARSPEL. Vergadering op Donderdag 1 Juni 1911, des mid dags te 4 uur. Aanwezig alle leden. Vorritter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris de heer J. Dam. Na opening der vergadering volgt de lezing en ■goedkeuring der notulen. Voorzitter deelt mede. dat de heer Groenhart de benoeming tot tijdelijk geneesheer voor den tijd van 4 maanden niet kon aannemen. Hij woonde in het huis der gemeente en de meubelen, die daarin waren, ifin het eigendom van Dr. de Boer. Werd Dr. Groen- hart nu niet benoemd, zoo zou Dr. de Boer deze meu belen dadelijk weghalen en zat Dr. Groenhart dus ronder. Werd Dr. Groenhart wel benoemd, dan deed Dr. de Boer dit even goed, maar dan konden dade lijk andere meubelen worden aangeschaft. Dr. Groen hart was genegen zoo hij niet werd benoemd, 1 week na de benoeming tijdelijk te blijven. B. en W. hadden geen ander besluit kunnen nemen en bij de voorwaar den van Dr. Goedhart zich moeten neerleggen. De datums vau stemming en herstemming voor leden van den gemeenteraad werden respectievelijk bepaald op Maandag 10 en Dinsdag 18 Juli. Volgt benoeming gemeente-geneesheer. Voorzitter doelt mede, dat van alle sollicitanten goede informa ties zijn ingekomen. B. en W. hebben de volgende alfabetische aanbeveling opgemaakt: Dr. Groenhart to Dirkshorn, Dr. Keus te Vlanen en Dr. Spaans te Schoterland. Wordt nu gelezen een adres van een ongeveer 60 - taj ingezetenen met het verzoek Dr. Groenhart te benoemen, daar deze in zijn tijdelijke waarneming der praktijk uitstekend heeft voldaan. Tot benoeming overgaande wordt de heer Groen hart benoemd met 5 stemmen, de heer Keus had 2 stemmen. Algemeen wordt goedgevonden dat de borgstelling van don gemeente-ontvanger gebracht wordt van f 2000 op f 2500, en als onderpand aanvaard wordt do le hypotheek op landerijen bij den ontvanger in eigendom. Wordt oveneens goedgevonden met de gemeente Alkmaar een overeenkomst aan te gaan over de uit de gemeente Harenkarspel in, de gemeente Alkmaar schoolgaande kinderen. Het verschuldigde bedrag zal de gemeente Harenkarspel weer op de ouders der schoolgaande kinderen verhalen. Het adres van 't comité tot stichting een er electri- sche centrale heeft bij den Raad gecirculeerd. B. en W. hebben deae zaak ook behandeld. Zij stellen voor zich voorloopig niet uit te spreken tot aansluiting in principe. De gemeente Harenkarspel leent zich voor een, dergelijke zaak heel slecht. Het is een zeer uit gestrekte gemeente, bestaande uit enkele ingedijkte pol liertjes en verspreide huizen. En dit gedeelte be slaat nog ongeveer een derde van het geheel, en zou du» buiten de aansluiting vallen. Algemeen, wordt het advies van B. en W, goed geacht. Zooals bekend, hebben, Ged. Staten niet goed kun nen keuren de bepaling ^omtrent de leeftijdsgrens van de nieuwe leerlingen op de openbare lagere scholon, bepaald op 5 jaar en 4 maanden. De Raad werd nu mededeeling gedaan van het niet goedkeu ren dezer bepaling, en, werd besloten zich tot H. M. do Koningin te richten en een concept verzoekschrift gelezen en goedgekeurd. De stembureaux werden als volgt samengesteld:: Waarland: de heeren Zutt. voorzitter. Bakker en Borst, loden, Bleeksma. 4e lid, Krabman, plaatsver vanger. Dirkshorn: de heeren Jb. Burger, voorzitter. Bij poet en Slot leden. Dam 4e lid, Weel plaatsvervanger. Een betaling van f 55 uit den post voor onvoor ziene uitgaven, voor gedaan slootwerk, werd goedge keurd. De rondvraag leverde niets op en werd de verga dering geschorst. Na heropening werd door den heer J. Spaans Rz., rendant-armvoogd, de rekening van de algemeene ar men overgelegd en goedgekeurd. De ontvangsten be droegen f 3414.90, de uitgaven f 3471.19, het nadee- lig saldo f 56.29. Hierna sluiting. DOODSLAG. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde heden Tal- smla. die zijn patroons den heeren Senft met een mes ernstige verwondingen toebracht om zich te wreken over zijn ontslag, tot 5 jaar gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis. De elsch was tien jaar. WIJNMALEN UITGENOODIGD DOOR HET LE GER DES HEILS. Namens het Leger des Heils deeit men aan de Te legraaf mede, dat de heer Wijnmalen door het Leger des Heils is uttgenoodigd, om met zijn vliegmachine van Soesterberg te komen, om deel te nemen aan het door het Leger des Heils te houden zang- en mu ziekfeest op den 2en Pinksterdag op Oud-Roosenburgh des namiddags om 2 uur. I NA TWINTIG JAAR! I Ongeveer een twintig jaar geleden, verliet de smid H. te Goes, zijn woonplaats, om in de Nieuwe We reld fortuin te maken. Het hoe en waarom is ons niet bekend, maar zooveel is zeker, dat de man sedert zijn vertrek, vrouw en kroost nooit meer iets ■van zich liet hooren. Men dacht dan, ook niet anders of H. zou niet meer in het land der levenden zijn en zijn vrouw noemde zich reeds sedert jaren, weduwe. Gelukkig maar, dat zij niet voor de tweede maal het 1 huwelijksbootje instapte, de verwikkelingen toch zou den dan allicht niet te overzien zijn, wijl dezer dagen bericht uit Amerika is ontvangen, dat de man en I vader naar de zijnen wenscht terug te keeren... als zij maar even geld daarvoor willen overmaken. Of I daaraan evenwel maar direct zal worden voldaan, 16 zeer zeker de vraag. DE PRINS GEBOYCOT! Voor 'n reisje naar Texel, dat prins Hendrik onder- nam om er de vogelenwijk en liet reddingswezen te bc- f kijken, was bepaald dat alleen de verslaggever der „N. R. Ct." als bizondere verslaggever mee mag reizen, I terwijl eventueele verslaggevers van andere bladen moe ten zien zich zelf te helpen. In een verontwaardigt! stukje van de „Maasbode' over dit „zeer stuitend mo nopolie", lezen wij nu, dat al de overige ochtendbla den besloten hebben thans „van deze Prinselijke reis geen verslag te geven." WVABLAND. Aangelokt door 't prachtige weer zijn wij op een heerlijke zomeravond eens een wandeling wezen ma ken langs hoofd- en binnenwegen in onzen polder. (Voor hen, die eenig belang stellen in den groei van de verschillende gewassen, die hier alzoo verbouwd w-orden, is zoo'n wandeling wel de moeite waard. Hier ziet men eenige akkers gereed gemaakt voor den kool- bouw, elders weer eenige bezaaid met het zaad van riivertiien, welke akkers, behoorlijk gezuiverd van liet onkruid een mooi gezicht opleveren. Men begint voor dit gewas echter bepaald naar een regenbuitje te ver langen. want door de sterke droogte lier laatste dagen beg.nt de zilveruien te „krimpen". Ter afwisseling ontmoet men nu weer eenige akkers waarop vroege aardappelen ,die welig opgroeien, daar naast weer een akkertje haver tarwe, erwten en turk- sche boonen. Over het algemeen kregen wij den indruk, dat de verschillende producten mooi te velde slaanechter zooals wij hierboven reeds zeiden: „een flinke regen bui was zeer gewenseht zoowel voor de landerijen als voor de bakken. Wie idus met do Pinksterdagen op een fietstocht z'n route langs een mooie rijweg door onzen polder neemt en belang stelt in keurig onderhouden bouw- akkers en akkertjes, zal zich dezen tocht niet beklagen. Men meene echter niet, vele schaduwrijke plekjes to vinden, want geboomte bezit Waarland ten eenemale helaas zeer weinig. VEELBELOVEND In de Korte Kerkstraat; te Amisterdam waren Don derdagmiddag eenige jongens aan het kaart spelen. Een 10-jarige knaap, in die straat wonend, werd door de anderen beschuldigd valsch te spelen. Een hunner gooide den vajscben speler met een zwaren steen op de linkerhand, waardoor dit lichaamsdeel zwaar ver wond en de middelvinger verbrijzeld werd. De jon gen werd in de kliniek op Wittenburg verbonden en vandaar naar het gasthuis verwezen. IN EEN CHRISTELIJK LAND. Een der partijgenooten schrijft aan Het Volk, ten bewijze hoezeer staatspensioen noodig is, het vol gende: In het dorp Velp bij Arnhem trof ik een man aan, die de 80 al gepasseerd was en toch nog iede- ren dag naar het veld moet gaan werken. In een andere straat van hetzelfde lustoord der rijken trof ik een echtpaar aan hij 85, zij 82 jaar. Voor den loondienst waren zij te stram en te stijf geworden, weshalve het armbestuur werd lu den, arm genomen. En hoewel beide onderdak hadden bij een dochter, <Iie echter zelf moeite heeft de eindjes bij elkaar te krijgen, besliste het armbestuur: het armenhuis in of anders gene ondersteuning. De oudjes, die geen lust hebben zich na een moeitevol leven, na zooveel leed en weinig lief met elkander trouw gedeeld te hebben, van elkander te dagen een gouden bruiloft gevierd waarbij ongeveer laten scheiden, moeten het nu zonder eenigerlei on- 120 mcnschen genoodigd waren. Men had de aard- derstand doen. appelen Heerlijke samenleving, wat! TWEE JEUGDIGE BOEFJES. Men schrijft uit Middelburg: voor de aardappelsalade, die aan het feest- maal gegeten zou worden al drie dagen van do vo ren gekookt en toegedekt in den kelder gezel. Reeds aan tafel vonden verschillende gasten cr een vreem- Eenigen tijd geleden spraken de 15-jarige slagers- den geur aan, kort daarna werden een groot aantal knecht J. de W. en de 12-jarige loopjongen M. K. mensehen. die van do salade gegeten hadden, ziek. alhier af om, wanneer zij voldoende geld bijeen kon den krijgen, er samen van door te gaan. Nadat de jongste Dinsdagmorgen bij een dame hier ter stede voor zijn patroon geld ontvangen had en daardoor in het bezit was van een bankbiljet v„n f25, ontmoette hij zijn kameraad, wien hij dit ver telde. Deze inde hierop voor zijn patroon verschillen- Iwinlig moesten cr naar het ziekenhuis te Mcinin- gen overgebracht worden, verscheidene hunner zijn be zweken. anderen zijn weer opgeknapt. Men vermoedt, dat de aardappelsalade bedorven is geweest. ONWEER. Woensdag jl. heeft boven Londen en omstreken Uit en voor de Pers. *9*3- De Nederlander schrijft: Spoed 1 Spoedr Spoed! Denk aan 19131 Voortdurend wordt dit, .door een deel der rechtsche pers. Kabinet en rechterzijde toegeroepen. De Standaard gaat zelts zoover, van dag en da tum vast te stellen, waarop de stukken gereed en het debat geëindigd behooren te zijn. En onlangs heeft mr. Van de Velde, ondervoorzit ter der A. K. club. in de Kamer deze taktiek gepoogd ingang te doen vinden, gesteund door den heer Duy- maer van Twist. do kleine postjes tot een, gezamenlijk bedrag van e?n ouweder gewoed van ongekende hevigheid, dat ,f 4.40. n!at minder dan zeven slachtoffers heeft geëischt. I Direct daarop verlieten de jongens de stad, wandel- °°k werd er belangrijke materiëele schade aange- den naar Souburg, gingen per tram naar Vlissingen richt. I en stoken van daar per boot naar Neuzen over. Van, Doly Trinity Churcfc, Marylebone, geraakte o. a, In hieruit zetten zij hun reis te voet voort tot "Axel. brand, gelukkig echter werd deze spoedig gebluscht. Het was inmiddels avond geworden en daar de „boef- en het dak van, GulldhaJl werd door den hevigen re- jes" geen onderdak konden vinden, kwamen zij bij &eu beschadigd, zoodat het water neerdroop op tajpiJ- de marechaussee terecht. Deze stelden hen, omdat zij t3Q en meubels. minderjarig zijn, Woensdag op transport naar Vlis- Den geheelen dag had het reeds gedreigd, het on- singen. De marechaussee aldaar, direct vermoedende weder barstte echter eerst los, op het oogenblik, dat de door de politie alhier gesignaleerde jongens in menigte van de Derby-rennen huiswaarts keerde, hen te zien, nam hen een voorloopig verhoor af, en Bliksemstraal na bliksemstraal doorflitste de lucht, vond het bankbiljet van f 25 In de voering van de de donder rolde onafgebroken voort en de regen daal- pet van M. K. De f 4.40 waren reeds op. De jongens de in zulke stroomen neder, dat het leek alsof allo werden daarop naar hier teruggebracht en aan de sluizen van den hemel waren open gezet Honderden gemeentepolitie overgeleverd. motorrijtuigen moesten midden op den weg blijven stilstaan, daar het water tot aan de carburatoren reik te; dit veroorzaakte zulk een opstopping, daar nu ook de met paarden bespannen rijtuigen niet ver der konden, dat op een gegeven, oogenblik op drie tafi' afstands van de renbaan een haast even groote drukte heerschte als op de wedrennen zelve. En toen eindelijk het eigenlijke onweder voorbij was gedreven, doorkliefden nog uren lang bliksem stralen in alle richtingen, de lucht Het was, volgens de beschrijvingen, een schouw spel, buitengewoon schoon in al zijn angstwekkend- haid. OVERSTROOMING TE BOEDAPEST. BOEDAPEST, 1 Juni. Tengevolge van een geweldige wolkbreuk werd een groot gedeelte van de stad over- Men mag vragen of dit verstandig en of het recht- stroomd. Meer dan 160Ó huizen staan onder water. De vaardig is. schade is ontzettend en tallooze menschen zyn dakloos. iVerslandig. Volksleiders hebben steeds de neiging De manschappen van de brandweer waren niet instaat de Kamerleden als huime werktuigen te beschouwen die de ondergeloopen kelders leeg te pompen. Men vreest op min of meer forschen toon moeten worden tóege- voor oriÉrolnbken. sproken, indien zij zich niet geheel naar leiders in- RECLAME. zichten gedragen. Maar wordt daarbij niet te vaak uit I uo voorstelling begint I Haast u, dames en heeren f het oog verloren, ie. dat politieke lichamen zich zulke Gaat de wonderbare Afrikaansche hyena zien. Ze meet bejegeningen kwalijk laten welgevallen; 2e. dat, al mo- veertien voet van het puntje van 'r neus tot het eindje ge de zweepslag soms gevoeld worden door de naaste van haar staart en ook zoo denzelfden afstand terug, getrouwen, hij op tegenstanders en op verder afstaanden makende namen acht on voet. vaak oen effect heelt, tegenovergesteld aan dat 't welk 1 NOODLOTTIGE ONTPLOFFING, bedoeld werd. Vooral een Nederlander is afkeerig van j "WASHINGTON, 1 Juni. Eoii telegram van den 's meesters plak. Amerikaanschen gezant bericht, dat by een ontploffing Rechtvaardig. Behoort een Kamer, behoort eene re- jn de vesting Laloma te Managua 150 personen om het geering allereerst te letten op den naderenden, ver- leven zün eekomen. keizingsdag Moet voor de meerderheid het politiek GEVAAR VAN POTLOODEN. succes hoofdzaak zijnr Zoo ja. .dan geldt dit natuur- I Een paar van ae geneeskundige ambtenaren in Engeland lijk eveneens voor de minderheid, en wordt het elders deelt in zyn jaarverslag mede, dat hy by een epidemie zoo bekend en zoo slechts werkend, bij ons nog niet van diDhterie, om den oorsprong der besmetting na te stelselmatig Ingevoerd obstructionisme gerechtvaardigd. R^an, fonderzoekingen had ingesteld, naar de potlooden, Wij mecnen ons op oen ander standpunt te moeten dI® °P "e scholen gebruikt werden, en daar uit den plaatsen. Hoofdzaak is bij ons 's lands belang, en 's telkens weer verzamelden voorraad aan de kinderen lands belang valt slechts in zoover samen met partij werden uRgedeeld. Het bleek duidelijk, dat dezen aan belang, bepaaldelijk met partij-overmacht, als de partij "e P° {P0 ?n "adden zitten knabbelen, en by het onder- goede wetten maakt. Goede wetten nu plegen niet uit zoek konden op de oppervlakte tal van gevaarlijke de mouw te wordien geschud. Men kan wel eenvoudig mfectiekiemen worden aangetoond. Een algemeene onfc- alles blindelings goedkeuren en de minderheid laten smetting had op de verspreidingsziekte een merkbaar praten, en niet onmogelijk is het, dat de groote massa gur«t'een invloed. zulk doorjakkeren als krachtproef - uitbundig HET BEZOEK VAN PRESIDENT FALLIERES. toejuicht, althans bij de eerstvolgende verkiezing. Maar, Reuter seint uit P rys: De „Temps" deeld mede dat indien later de wet mocht blijken een blunder te rijn. wu van President Pallières aan Nederland zal welk voordeel zal dan het land hebben gehad bij de Plaats hebben op 8, 4 en 5 Juli. parlijoverwinning r SCHE P GEHOOR. 'I Kabinet aan te sporen tot spoed heeft ook weinig Onlangs liet iemand zich keuren voor 'n post, waar zin. Alle christelijke kabinetten, Mackay, Kuyper, voor 'n scherp gehoor werd vereisebt. De dokter die Heemskerk hebben zeker niet minder ijverig gcar- met de keuring was belast, hield hem 'n horloge voor. klvinnttnn von linbc fwwi Hiirm/vr flnktfif 1 7lAt 11 rtil hnrlnftü 9 beid dan de kabinetten van links. Geen hunner heeft tot stand gebracht wat zij zelf wenschtenOok niet het kabinel-Kuyper. dat slechts datgene tot een goed einde bracht, waarover, reeds vóór zijn optreden, alle recht- sche partijen het eens waren, maar de sociale wetten eerst kort voor zijn aftreden indiende ,en zelfs toen, spoedshalve, voor een groot deel zekere, nimmer on zerzijds aanvaarde theorieën aanvaard heeft. Niemand heeft destijds aangedrongen op spoed; men begreep dat Kabinet en rechtsche partijen hun plicht kenden. Waarom dan thans wel Burgerlijke Stand. Dokter: Ziet u dit horloge? Candidaat: Ja dokter. Hoort g(j het tikken Heel duidelyk, dokter. Gaat eens tien stappen achteruit. De candidaad deed het. Hoort ge het nu nog? Zeker dokter. Nu, dan met ik zeggen, dat ge een bizonder scherp Behoor hebt; want het staat al twee dagen stil. DRAMA. Te New-York is in een onbewoond huis, vroeger be woond door zekeren Scheid en diens vrouw, die echter reeds sedert Februari waren vertrokken, iD een badkuip i bet lijk gevonden van een vrouw. Scheid had nog altijd de woning in huur, dat is de oorzaak dat eerst thans buren waren door een zeer onaangename lucht GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 2430 Med 1911. Ondertrouwd: Pleter Doorn, 27 jaar en Maartje Smit, 22 Jaar belden te Zijpe. opmerkzaam geworden en hadden d^~polRió~gewaar' C-etro -Ad: Gornells Petrus Dekker en Geertruida schuwd hat r»ü Helena van der Linden. het lyk werd ontdekt. De politie stelde j o» o. tt u j onmiddellijk na de ontdekking een onderzoek in naar eSTt! h6t 'erbljjf van het echtpaar. Zg vond echter alleen de" van Lcrru Bork**.. iryntje Hopman, 48 jaar, eent man, een chauffeur, en bon van dezen geen inlichtingen renRnfinVcn A^RruHn vau verkrijgen over het verblijf van diens vrouw. Zoo rees Brum en A- L-ruyn. het vermoeden, dat het gevonden lijk dat zou zyn van mevr. Scheid, en dat de vrouw door haren man zon zijn vermoord. Een herhaling dus van de beruchte Crippen-zaak. Scheid bevindt zich thans wegens een automobielovertreding in hechtenis en middelerwijl VERGIFTIGD. wordt het onderzoek naar de bewijzen van zyn schuld Te Hclmershausen ,in $aksen-Weimar, werd dezer aan moord op zijn vrouw voortgezet. Gemengd Nieuws. derslagen deden het kleine huis op zijn grondvesten schudden en mevrouw Von Zahringen riep angstig om haar zoon. De kracht der gewoonte en zijn zede lijk overwicht deden haar nog altijd hulp en steun zoeken bij hem. Het kleine dienstmeisje werd dus naar zijn kamer gezonden om hem te roepen. Maar zij kwam terug met de boodschap, dat de kamer ledig was. Verschrikt snelde Vera naar buiten, luid riep zij den naam van den hond die haar stem kende geen Ceeken van leven deed zich hooren. In hot geheele huis was geen vertrek waar men Walde- roar zou kunnen zoeken dan in zijn kamer, geen plaats waar roepen ongehoord kon blijven. Hij moest dus buiten zijn zonder geleide en door zijn hulpe loosheid aan het onweder prijs gegeven. Zij liep te rug en deelde mevrouw Von Zahringen haar bezorgd heid mede en tevens het besluit om hem op te gaan zoeken. Een vreeselijke bliksemstraal, oogenblikkelijk ge volgd door een zwaren donderslag deed mevrouw Von Zahringen opspringen en Vera naar de deur snellen. „Neen, neen," riep de oude barones doodelijk ver schrikt, terwijl zij Vera aan de japon vasthield, „gij moogt niet weggaan, ik sterf van angst! Gij kunt hem toch niet helpen, hij moet maar blijven waar hij is, hij zal wel ergens onder dak zijn gekomen. Ik zou dood gaan van angst!" De bliksemstraal, die op dit oogenblik de kamer verlichtte, gaf Vera de kracht zich los te rukken. „Ik moet, ik moet weg!" riep zij in de grootste opgewondenheid „er moge van komen wat wil, maar hier kan Ik niet blijven." Zij snelde de kamer uit, greep haar hoed en man tel van den kapstok en liep vlug langs het kleine pad door de korenvelden, die door den stormwind snel heen en weer bewogen werden. Een boer, die haar voorbijkwam, keek haar verwonderd na en waarschuwde haar terug te keeren. Zij hoorde hem •niet, want zij vervolgde zonder ophouden haar weg. De eerste groote regendroppels vielen op haar (glooiend gezicht en doorweekten haar licht zomer kleedje. nrnar zij bemerkte het niet. Eerst toen zij het bosch naderde, scheen het onweder te vermin deren. Zij spoedde zich voorwaarts naar alle kanten rondziende. Daar trof plotseling het klagend langgerekte gehuil van een hond haar oor, luid en doordringend, nog eens en gedurig weer. „Mylord," riep het meisje zoo hard zij kon, den geheelen toestand begrijpende. „Mylord, kom hier!" De hond had haar stem herkend; terwijl zij zoo snel voortging als haar voeten haar konden dragen, verscheen hij tusschen het kreupelhout, doch om op het zien van Vera dadelijk weer terug te keeren. Zij wist nu wat er gebeurd was; al beefden haar knieën, haar moed en tegenwoordigheid van geest begaven haar geen oogenblik. Zij versnelde haren gang, liep tusschen de boomen door, waarachter de hond ver dwenen was, en daar daar lag Waldemar uitge strekt onder een reusachtigen eik, wiens kruin, door den bliksem getroffen, neerhing,- als treurde hij om den slapende aan zijn voeten. Het verdriet gedurende bijna haar geheele leren, haar leed had zij geduldig verdragen, maar dit was haar te veel; met een luiden kreet van smart kniel de Vera naast hem neer. Zijn oogen waren gesloten en zijn wangen doodsbleek, rij riep hem op den toon der liefde, waarnaar hij zoo stil en tevergeefs verlangd had, zij richtte zijn hoofd op en legde het op haar schoot, toen brak zij in een hartstochtelijk snikken uit. Na een korten tijd kreeg zij haar zelf- beheersching terug, zijn lot was immers nog niet on herroepelijk beslist zoolang de dokter rijn oordeel niet had uitgesproken. Voorzichtig liet zy zijn hoofd weer rusten op het zachte mos, streek met bevende handen het haar van zijn voorhoofd en luisterde angstig met het oor aan zijn borst. Sidderend luisterde zij langen, langen tijd met ingehouden adem, en sprong toen op met een kreet, helderder dan de jubeltoon van den leeuwe rik. „Hij leeft, bij leeft!" snikte zij. „O, mijn God. behoud hem, ontneem mij niet het eenige, hert laat ste! Vrijwillig heb ik u alles gegeven, ik begeer niets van uwe rijke schoone wereld dan dit enkeie men- schenleven, schenk mij dat, erbarm U mijner!" Zij begon hem zacht borst sn handen te wrijven, eji toen bedacht zij hoe alleen en hulpeloos zij was. Zij wist niet wat te doen, blijven of gaart- De regen, had onderwijl opgehouden, het zachte mos, waarop Waldemar lag, was niet nat geworden, en door 't dicht gebladerte keek'n stukje hemel, als een goed voorspellend oog, op net jonge meisje neer. Zij boog zich ciep over hem neer en luisterde met angstige spsmniDg naar zijn zwakke ademhaling, die langzamerhand geregelder werd. Eindelijk het was geen verbeelding volgde een nauw merkbaar uitstrekken van het lichaam, toen een diepe zucht; Waldemar maakte met de hand een beweging naar het hoofd en sloeg langzaam de oogen op. Het sid derende meisje bleef angstig in dezelfde houding; nog scheen hij te droom en .Maar het moest een gelukkige droom zijn, die he-m bezig hield, want een gelukkig lachje speelde om zijn lippen en een zeld zame gloed vertoonde zich in de donkere oogen, toen zij verbaasd om zich heen ziende, op het schoone meisje bleven rusten, dat met gevouwen handen naast hem nederknielde. Plotseling kwam er leven op zijn gelaat, een straal van bewustzijn vertoonde zich als een goddelijke open baring in zijn oogen en de gelukkige uitroep van: „Licht, licht! Almachtige God, ik zie!" klonk als een jubelkreet door het stille woud. Was 't een droom? waren de engelen neergedaald? had de goede God haar zoo oneindig meer gegeven, dan waarom zij zoo vurig gesmeekt had? Vera be woog zich niet, zij had een gevoel alsof de minste beweging het wonder zou verstoren, maar op haar schoon doodsbleek gelaat lag de uitdrukking van een innig geloof aan de onmetelijke genade. „De hemel!" Juichte de sterke man, en in de over maat van zijn geluk, strekte hij de armen uit, „ik zie de zon, de boomen, de vogels op dien tak en u, geliefde, en u! Ja, gij zfit het," ging hij voort, haar hand vattend, „ik zie het in uw oogen, op uw voorhoofd gij zijt Vera, mijne Vera!" Met een soort van heiligen eerbied raakte hij haar blonde lokken aan, streelde hare handen, en toen hij tranen in haar oogen zag, kuste hij die zacht weg. De zoo wierp haar heldere, gouden stralen op de boomen en struiken en deed hunne met droppels bef dekte bladeren als diamanten schitteren, en het vo geltje sprong weer naar omlaag en keek nieuwsgie rig met zijn heldere oogjes neer op die beide men schen daar beneden. „Ja, ik zie alles," zeide hij, weder diep ademha lend en op een, toon van ongekende zaligheid, „da hemel, de aarde ook de liefde in, uw hart! Zoo stondt ge voor mij in dien langen nacht en nu ia het dag! Maar heit is zoo stil, zoo stil, het kon een droom zijn, ik verlang naar een menschelijke stem, naar de uwe! Laat mij die hooren, geliefde, zeg mij dat het werkelijk zoo is. zeg mij dat ge mij in deze schoone wereld llefhebt!" Het had zoo lang In haar hart geleefd, dat woord, zoo trouw, zoo warm. Het geluk belette haar duide lijk te spreken, toen hij haar vast in de armen klem de en zij antwoordde: „Ja eeuwig en slechts u!" HOOFDSTUK 11. „Gij zijt toch een ondankbaar, onrustig wezen," zeide drie dagen later dokter Jordan lachend, om zijn ontroering te verbergen, toen hij Waldemar in de armen sloot en hem vast in. de oogen zag. „Is er niet genoeg groots en heerlijks op de weLrid, om te aanschouwen, dan dat gij u het ongehoopt, on eindige geluk zoudt verbitteren, ter wille vau een meisje?" Maar de jonge man maakte zich ongeduldig uit deze omarming los en stapte het kleine studeerver trek van den dokter op en neer. „Ja, de aarde is heerlijk," begon hij toen. „en het licht verrukkelijk. God alleen weet, hoe dank baar ik het begroet heb. Maar toch vraag ik mij zelve nu af, of de prijs, waartoe ik het kocht, haar ver dwijnen, niet te hoog was. De zon schijnt niet meer zoo helder en de fonkelende sterren, die Ik hand aan, hand met haar terug zag, zijn voor mij niet meer het beeld der goddelijke genade, nu ik ze terugzie zonder Vera. Ik heb uren, dat ik terug ver lang naar den duisteren nacht, waarin ik haar liefe lijke stem gewoon was te hooren! O dokter, hel is zulk een betrekkelijk geluk, dat mij geschonken is geworden." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1911 | | pagina 6