Nieuwe abonné's uitbreiden. I)e gemeente Binnenwijzend heeft een slag getroffen, die haar reeds zwaar genoeg zal drukken. Hedenochtend meldt onze Hoornsche berichtgever nog Heden zijn we in den vroegon morgen nog naar de ramp geweest, om te zien, of in den nacht nog meer verwoestingen zijn aangericht. Dikko rookvlammon kondigden reeds in de verte aan, dat alles nog niet was gebluscht. In Binnen wijzend aangekomen hoorden we echter golukkig reeds spoedig, dat in den nacht geen andere perceolon meer zijn aangetast. Do schade bleef dus tot den omvang, gelijk we die in onze eerste hebben g9meld. Dat deze echter nog groot genoeg is moge mede hieruit blijken, dat de puinhoopen zich over een afstand van 20 minuten gaan langs den weg uitstrekten. Bevreemdend is het te zien, hoe hiertusschon enkele boerenplaatsen gespaard zijn gebleven. Natuurlijk hadden deze groote waterschade. De spuitgasten haddon na den vermoeienden dag van gisteren 011 den nacht nog druk werk. Telkens toch laaiden do vlammen weer op, wanneer men met haken do puinhoopen en hooibergen trachtte om te halen. Gevaar voor uitbreiding bestaat op 't oogenblik niet meer. 't Rooken en smeulen dat thans nog een verstikkenden walm over de omgeving doet hangen, zal echter nog wel lang aanhouden. Men hoopt, dat de dreigende regenwolken zich zullen ontlasten. Een over vloedige regen toch zal een welkome hulp zijn. In de omgeving bestaat groote deelneming in het lot van die velen, die zoo plotseling van alles zijn beroofd geworden. Gelukkig echter wordt van verschillende z\jden welwillende hulp verleend. Het was vooral voor hen, die gisteren uit waren een verschrikkelijk terug- kooron, te moor daar zij in 't geheel geen gelegenheid hadden nog iets van de inboedels te redden. De schade is nog niet te schatten en zal eerst later kunnen worden vastgesteld. Elf boerderijen en drie woningen benevens de kerk liggen geheel in puin. Van de omliggende dorpen werd krachtige hulp geboden, ook een der spuiten van Hoorn is naar Bin nenwijzend geweest, hoewel eerst om 8 uur toen het grootste gevaar geweken was. Vermeldingswaard is nog het optreden van twee rietdekkers, de gobroeders Beemsterboer, die alle gevaar trotseerend, op het dak van een der grootste boerderijen 't brandende riet verwijderden en zich over het dak heenbewogen zonder eenige hulp van ladders, daar deze te kort bleken. Door hun optreden is die boerderij althans gespaard gebleven. Uit den wijden omtrek komen steeds meer belang stellenden om den omvang van de ramp in oogenschouw te nemen. Was Zondagavond, toen de twintig minuten gaans lange reeks welvarende boerenplaatsen in lichte laaie stond het schouwspel fantastisch, heden is het benauwend de ruïne aan te zien. Daarbij zijn velen in korten tijd van alles beroofdhier en daar eenige gered huisraad en enkele wagens is alles wat gespaard is gebleven. Persoonlijke ongelukken zijn bij dezen brand, die byna een geheel dorp tot een ruïne maakte, niet te betreuren, ook is slechts weinig vee verbrand. We hoorden slechts van een stier, die geheel verkoold is en van een paar varkens die in den rook zijn gestikt.) Het bericht, dat de zuivelfabriek en de varkensmes. terij zijn verbrand is onjuist. Voor [deze gebouwen bestond niet het geringste gevaar. Naar wij uit beste bronnen vernemen is ook zoo'goed a,I)ell6üieu°weekpredikant vau Binnenwijzend, ds. Hagen uit Neede, deed bij het uitbreken van den brand in de kerk te Westwoud zijn intrede, na 's morgens in de nu verbrande kerk van Binnenwijzend te zijn bevestigd. Het was een verschrikkelijke tijding voor den predikant en allen die onder zijn gehoor waren to vernemen, dat het vernielend element have en goed bodreigde. Als aanvulling op de verschillende berichten kan nog dienen dat verbrand zijn de boerderijen van C. Muys, W. Zilver, benevens diens winkel, waarin fouragehandel, twee plaatsen van den heer K. .Berkhout, die van C. Poseh, Jn. Stapel, J. Commandeur, G. Bosseling, Jb. Bijvoet, Snip en Donker. Bovendien werden nog twee kleine woningen een prooi der vlammen. De aangerichte schade is niet te schatten, zolfs niet bij eenige benadering. De boerenplaatsen toch die door het vuur zijn gered hebben enorme schade door het water geleden. En bovendien wie zal taxeeren naar waarde die schatten antiek, gouden en zilveren sieraden en juweelen. Zeker, van een en ander is nog wat gered kunnen worden. Maar daartegenover staat, dat van een boerenplaats kasten.met antiek zilver en schatten van oud-porcolein zyn vernield geworden. Temeer ook niet daar de assurantie-maatschappyen juist die schatten, die voor de eigenaars een bijzondere waarde soms hebben, niet zullen kunnen betalen. HOOGWOUD. Naar wij vernemen is tot agent-bode van de verzeke ring-maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", in de plaats van den heer A. Wilms, die eervol is ontslagen, benoemd de heer T. Groot alhier. HOOGWOUD. De in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers T. Schotten en L. Kuijpers, bohoorende tot het Regiment Genietroepen zijn respectievelijk tegen 28 en 27 Juni a.s. opgeroepen tot het houden van herhalings-oefe- ningen. HOOGWOUD. Maandag j.1. had ten raadhuize alhier de openbare aanbesteding plaats van het sloopon van bet bestaande armhuis en het daar ter plaatse weder opbouwen van een nieuw armhuis. Ingokomon warén 10 inschrijvingsbiljetten 1. Cornelis Rennerneer to Twisk voor f4070; 2. P.Tan Ammors te Ursem voor f 3799 3 T. Schotten alhier voor f 37964. S. Kistomaker te Sybekarspel voor f 3780; 5, D. Kaay to Winkel voor 37416. P. N. Leering te Abbekork voor f 35617 J. Engel te Obdam voor f 35CO; S. T. Kuijpers alhier voor f 3498; 9. J. Baars te Beer Elugowaard voor f 3481; 10. W. Luiken alhier voor f 3325. Het werk is aan den laagston mschryver gegund. De begroeting was f 3523. W1ERINGEN Voor (rekening van 55 leden onzer onderafdeelmg der V. P. N. werden j.1. Vrijdag op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 7425 stuks eieren. De prijzen variëerden van f 3 75 tot en met f 4.70 per 100 stuks. Aan schoongeld zullen de leden f 0.67 per kilo ontvangen. Dat is voor eieren van 15 in een kilo 4 46 cent, idem van 16 4.18 cent, idem van 17 3.94 cent, idem van 18 3.72 cent, idem van 19 3.52 cent en van 20 idem 3.35 cent. Aan de veiling is veel vraag naar Ie kwaliteit jong slacht gevogelte. WIEIUNGEN. J J.1. Ziterdag..-vond werd in het lokaal van den neer M. de haan door het bestuur van het Heemraadschap publiek aanbesteedhet lossen van ongeveer 300 M3 grint. Voor de lossing te Haukes waren ingekomen 2 biljetten van1, Dirk van Duin voor f 054 per M3, 2. J. Doves voor f 0.52 per M3 Voor de lossing aan den polderdijk Waard Nieuwland waren ingekomen 2 biljetten van: 1. A. Hegeman voor f 0.67V2 P©r M3, 2. J. Doves voor f 0.47 per M3. Voor de lossing te Den Oever waren ingekomen 2 biljetten van: 1. A. Hegeman voor f 0.55 per M3, 2. J Doves voor f 0.52 per M3. Gegund aan de laagste inschrijvers. EEN CADEAU VOOR PRINSES JULIA NA. Zooals men weet, ontving prinses Juliana op haar jongsten, verjaardag van hare ouders een boerderij in miniatuur ten geschenk^. Naar aanleiding hiervan kwam de heer J- Bakker te Purmerend op 't denk beeld, de prinses een door hem. in vrijen tijd ver vaardigd stel benoodigdheden in miniatuur voor deze boerderij aan te bieden. Hij vroeg en verkreeg daar toe van H. M. de-Koningin verlof zoodat over eenjge dagen de aanbieding-«al plaats hebben. 't Geheel bestaat uit 42 stuks, terwijl alle voor werpen zijn geknipt. NIEUWE NIEDORP. Mej. Dtje. v. d. Gragt alhier, onlangs geslaagd als onderwijzeres te Haarlem, staat op het drietal als onderwijzeres aan dé Openbare1 Lagere School te Giet hoorn (Overijsel). WI KRINGEN. Alhier heerscht in het gezin van den heer N. L. te Haukes de tongblaar. Twee zijner kinderen hadden dit in hevige mate, doch zijn gelukkig weer aan de beterende hand. Thans heeft ook de vrouw van L. tong- blaar gokregen. L. verklaarde ons, niet to kunnen begrijpen hoe deze ziekte in zijn gezin kwam, daar zjj steeds gekookte melk gebruikten en op het eiland het rundvee die ziekte tot heden niet voorkomt. Ten slotte opperde een onzer do vraag of L. ook boter van den vasten wal had, waarop hij bevestigend antwoordde en nog zeide, dat er te Haukes veel kopboter van den vasten wal gebruikt wordt. Thans is hot dus vrij zeker, dat men in het gezin van L. besmette boter heeft gegeten. Wij geven daarom ieder in overweging goon kopboter van den vasten wal te gebruiken, daar die vry zeker de besmetting over gebracht heeft. Wicriugeu. Naar wij vernemen heeft de landbouwer Corn.Mostert zich een centrifuge of melkontroomer aangeschaft, met het doel zich geheel op do boterbereiding toe te leggen. Deze centrifuge „Echo S no. 1" genaamd, verwerkt 75 Liter molk per uur en is de eerste melkontroomer die op ons eiland is ingevoerd. Voor belangstellenden is do werking des avonds tusschen 5y2 en 6V2 uur te bezien. W leringen. De aanhoudende droogte begint hier ook te drukken. Regenbakken en putten zijn bijna overal leeg, terwy'1 't grasgewas en de granen hevig van de droogte hebben te ly'den. Verlangend ziet men regen te gemoot. EEN MOEILIJKE REDDING. De bemanning van den Urker botter no. 104 heeft iu een der laatste ontstuimige nachten benauwde oogen- blikken doorleefd. Schipper Andries Ras, zyn knechts Wichert Wakker en Dubbele Weerstand, hadden ter hoogte van Terschelling gevischt en besloten naar binnen te zeilen. In de nabijheid der gronden van Stortemelk (een der gaten voor het Vlie) werd het vaartuig door een zeer hoog grondzee overstelpt, welke den botter zoo deed overhellen, dat de zeilen op de golven lagen. Allen werden door deze stortzee meegesleurd, maar twee hunner hadden bytyds den zeilschoot en het stuurtouw gegrepen, zoodat zy by' het oprichten van het schip er weer in klauteren konden. Wakker echter werd van den botter meegesleurd, aanvankelijk drijvend op de ruime oliekleeding, welke hem in zyn bewegingen belemmerde, 't Waren moeilijke stonden voor de twee jonge mannen aan boord, wijl het schip al meer in de nabijheid der branding en der1 gevreesde gronden was geraakt, terwijl alles moest worden gewaagd, om den makker te redden. Daar brak plotseling het zwaardtouw, het zwaard ging „op den kop", de botter werd „over den wind" geworpen en dreef juist in de richting van den drenkeling, die door de hooggaande golven op en neer gesmakt werd. 't Duurde nog wel een kwartier, eer men dicht genoeg genaderd was om hem een lijn toe te werpen. Het alleruiterste eind daarvan kwam in zijn bereik, terwijl men aan boord niet eens lengte genoeg over had, om het tóuw vast te maken. Krampachtig hielden allen die lyn vast, en toen einde lijk Wakker langszij van den botter was getrokken, bleek hij met zyn doorweekte kleeding te zwaar om hem uit het water te heffen, temeer wijl de drenkeling te veel uitgeput was om mee te werken. Op gevaar zelf te water te raken, hield Weerstand, zoover moge lijk overbuigend, hem by den arm, terwy'1 schipper Ras een touw vastbond om dit hem om 't lyf te werpen. Toen dit gelukt was, konden ze hem met den lier binnenboord halen. In bewusteloozen toostand werd hij ter kooi gelegd, waarna men zich haasten moest om de UK. 104 ia veiliger vaarwater te brengen. Behouden kwam schip en bemanning te Urk aan, waar een talrijk gezin zich verheugen mocht in het behoud van den man en vuder. Wicringerwaard. I11 de Piriksterweek beeft de oud-Dijkgraaf, de heer J. L. T. Groneman aan den Secretaris, den beer .7. K. Kaan Sr. te Anna Paulowna, den Penningmeester, den heer C. Haringhuizen, en den, Opzichter van onzen Polder, den heer J. Brééd, een cadeau als herinne ring aaii zijn samenwerking met hen voor den Polder met begeleidend schrijven gezonden. En 1-1. Zaterdag, toen de heer Groneman de nog bij hem berustende verschillende bescheiden aan den; nieuwen Dijkgraaf op het 'v Polderhuis overhandigde en toestemming had verkregen dien middag ook den bode, den heer H. Boekei, den ma.cliinist van het stoomgemaal, den beer H. Kok, en de stokers, de heeren K, Rietvink, P. Bakker en F. Strookér in de vergaderzaal te doen verschijnen,, nam de heer Groneman in welgekozen en, welgemeende woorden ai- scheid als Dijkgraaf en, bood ook aan elk dezer be ambten of arbeiders van, den Poldel' een cadeau aan als lierinn,ering. De beer Kok dankte in hartelijke woorden den heer Groneman voor het stoffelijk bewijs, maar voor al voor d^ aangename wijze, waarop hij te hunnen opzichte steeds zijn betrekking had. vervuld. Ook de heer Boekei sprak eenige woorden vau dank en waardeering. voor de SCHAGER COURANT ontvangen de nummers tot 1 Juli as GRATIS. Telegrafisch Weerbericht. 20 JUNI. VERWACHTING. Meest matige Westelijke tot Zuicby.es]telijke^ wind. Afnemende bewolking. Weinig of geen reg4mWar mer. Gemengd Nieuws. EPIDEMIE VAN ZELFVERMINKING. In de militaire gevangenis te Greoioble heerscht een 'bedenkelijke zucht om zichzelf te verminken, tenein de aan den dwangarbeid te ontkomen. Voor eenige weken heeft een soldaat zich een teen afgesneden met een tegen den muur scherp geslepen lepel; éen deed den volgenden dag hetzelfde, èn den daarop volgenden heeft een gevangené zich met een troffel van vier vingers der rechterhand beroofd. AMERIKAAN SCH. Donderdag, op klaarlichten dag, traden te New-Yorl- aebt, met revolvers gewapende, lieden, het hotel „Ro- aj", aan de Broadway, een van de drukste straten van de wereldstad, binnen, en hielden met hun wapen het hotelpersoneel 111 bedwang. Daarop plunderden zij de brandkast, die open stond, en gingen er toen, met het geroofde geld vandoor. Het personeel werd van deze, zelfs voor Amerika buitengewone brutaliteit, zoo beduusd, dat het 't eerste oogenblik met "stom heid geslagen stond. Toen de rn.enschen eindelijk weer bij hun positieven; kwamen, haddqn, d© roovers met hun buit allang de straat bereikt. Toen ze vervolgd' werden, maakten zy van bun wapens gebruik en ver wondden eenige menschep Hoewel de politie ze op de kielen aangelokte hét^ tóch aan ,zes van .hen- te ontkomen. Sléchts 'twee róovér's Iconden worden gevat. EEN VERMOGENDE &TAD., TegenaYer^d^.finaatciëelen'. jBOó^^yiranrhi -$ele Dpit- sche steden verkeeren, die meestal sléchts" door vóèrt- durende leeningsbesluiten hun financieel evenwicht kunnen bewaren, staat de bloeiende toestand, waarin Keulen verkeert. De burgemeester kon Zaterdag in do zitting van den gemeenteraad mededeelen, dat de begrooting een batig saldo van 1.600.000 mark aan wijst, een saldo dat sedert dertig jaren niet bereikt werd. EUROPEESCHE RONDVLUCHT. Zondagmorgen is een groote Europeesche rondvlucht voor vliegmachines begonnen, beginnende aan het vliegkamp to Vincennes by Parijs, Frankrijk, België, Nederland en Engeland zullen worden overgevlogen. De weglndeeling is als volgt Zondag 18 Juni: Van Parijs naar Luik,metverpliohte daling te Reims. afstand 325 kilometer. Dinsdag 20 JuriiVan Luik naar Spa en terug, afstand 60 kilometer. Woensdag 21 JuniVan Luik naar Soesterberg, ver plichte daling te Venlo, afstand 215 kilometer. Vry dag 23 Juni: Van Soesterberg naar Brussel, ver plichte daling te Breda, afstand 150 kilometer Zondag 25 JuniVan Brussel naar Roubaix, afstand 90 kilometer. Maandag 26 Junf: Van Roubaix naar Calais, verplichte daling te Duinkerken, afstand 100 kilometer. Dinsdag 27 JuniVan Calais naar Londen, verplichte daling te Dover en Brlghton, afstand 190 kilometer. Donderdag 29 JuniVan Londen naar Calais, ver plichte dalingen en afstand als Dinsdag. Vrijdag 30 Juni: Van Calais naar Parijs, (Vincennes), verplichte daling te Amions, afstand 250 kilometer. Totaal dus 1400 kilometer. Het totaal bedrag der geldprijzen bedraagt 470 000 fr. Er zyn 41 deelnemers opgestegen. Ook onze bekende landgenoot Henri Wijnmalen iseen der deelnemers. Hij steeg tot groote hoogte, ten einde over de Arden nen te komon. Hy passeerde de Pransch-Belgische grens op oen hoogte van 2000 M. Hy arriveerde te Luik 6 u. 40 min. 15 sec. Het toestel was in uitstekenden staat. Het was een schitterend schouwspel hem te zien aan komen van omtrent 1500 M. hoog dalende. De le dag van dezen wedstrijd is reeds een dag vol ongelukken geweest. Drie der vliegers zyn gedood. Luitenant Princeteau deed op het vliegveld te Issy proefvluchten, zijn toestel viel, vatte vlam en de vlieger verbrandde. Dalger is te Villers Cotterets gevallen, hij is zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. De toestand van Dalger is niet zoo ernstig. Het ongeluk gebeurde om 8 uur 20, tengevolge van een wilde landing. De vlieger heeft den schouder ontwricht en is over het geheele lichaam gekneusd. Dalger is er vrij goed afgekomen; zyn schouder is ontwricht en hy is aan het rechteroog en verder over het geheele lichaam gekwetst. Hy sprak er reeds van de vlucht zoo gauw mogelijk voort te zetten. De vlieger Landron is te Epieds door een val gedood. Het reservoir van zyn vliegtuig ontplofte. Landron verbrandde. Lemartin, om 7 uur 30 vertrokken, viel in een bosch met het hoofd tegen een boom. Het gerucht loopt, dat hij dood is Een eendekker is gevallen van vry groote hoogte, by Sint Laurent. Bijzonderheden ontbreken. Over het vreeselyke ongeluk van luitenant Princeteau kunnen wy nog het volgende meedeelen Het ministerie van oorlog had 12 officieren aangewezen om aan de vlucht deel te nemen, van wie hy er een was. Om omstreeks 7 uur verliet hij by vrij sterken wind Issy-les.Moulineaux, met de bedoeling naar Vincennes te vliegen. Hy had al dadelijk met den wind te kampen. Eerst maakte hy een kringvlucht boven het vliegveld toen, op 5 meter hoogte, zyn carburator in brand raakte. Princeteau merkte het onmiddellijk en wilde dalen. Ongelukkigerwijze kwam de wind onder het toestel en deed h9t met een smak op den rechtervleugel kantelen. Het toestel stond nu irt lichte laaie, door een ontplof fing van de voedingsstoffen. De vlieger deed bovenmen- schelijke pogingen om zich van onder het brandende overschot van zyn vliegtuig te bevrijden, men zag hem op de knieën voortkruipon 011 dan plotseling voor dood neervallen. Da weinige toeschouwers, die zich op het torrein bo- vonden trachtten hulp to verleenen, maar de vlammen beletten hnn te naderen. Tóen hit hun ton slotte gelukte het lichaam van don ongelukkige te bevrijden, was hot geheel verkoold en onherkonbaar. Luinénant Princeteau was 36 jaar oud. Verd8r tal van kleine ongelukken. Dat is pas een begin. HOESTEN IN DEN SCHOUWBURG. Er is -een hoestén, dat lastig is voor den patiënt zelf, dat hem vermoeit, en de borst, verscheurt en henWKèiet zich ergens in het openbaar te vertoonen, omdat hij vreest een concert of voorstelling te sto- reff. Er is ook een hoesten, minder pijnlijk, maar niet minder lastig, dat ieder op een ongelegen oogenblik kan overvallen, waarbij men niet kan ophouden, een aantal booze blikken op zich gericht ziet, zelf meent te zullen stikken, zich in elk geval ontzettend ge neert, en altijd te veel gerucht maakt, ondanks alle moeite zich in te houden. Er is ook een kuchje, ge affecteerd en voornaam, dat soms in koor wordt ge hoord bij een pauze die een spreker, die zijn gehoor niet weet te boeien, maakt in zijn voordracht. Dat hoesten, hindert het gehoor niet, maar den ongeluk- kigeu spreker.Maar de vraag wie er dupe vajn het Roesten is, is minder interessant dan die, of het hoesten in een schouwburg geoorloofd is. Die quaes- tie heeft zich nl. voorgedaan in het St. James theatre te Londen. Een toeschouwer kreeg plotseling een hevi- gen hoestaanval. Of hij verkouden was of slechts een oogen,blik door den aanval werd geplaagd, hij scheen sterke longen te hebben, want zijn hoesten klonk als een bazuin en toen hij na eenige minuten niet op hield, werd het publiek kwaad en men boorde ge roep: Eruit! Maar daarvan wilde de man niet weten. Hij had zijn plaats betaald en, stond op zijn recht. Een Londensch blad beeft nu over deze quaestie bij verscheidene theater directies inlichtingen ge vraagd. Inderdaad bood de wet geen middel om hoes tenden uit den schouwburg" te verwijderen. „Het is jammer," antwoordde ffe directeur van het St. James theatre, „dat het feit, een biljet'te hebben, betaald, lederen invalide bet recht geeft het gelieële publiek te hinderen. NEMESIS. De landbouwer Juon Vlad, uit Bilelc, keerde des avonds naar huis terug van, de. markt, waar hij dooi den verkoop van ossen 500 kronen gebeurd had. Het geld droeg zijn jonge zoon Togyer, die hem verge zelde. Op den landweg werden beiden plotseling over vallen. Een man sprong', ©en bijl zwaaiend, op den ouden Vlad toe, kloofde hem het hoofd en ging toen op den, knaap af, die echter de vlucht nam en aan zijn vervolger ook wist te ontkomen. Doodop trad hij een aan den weg gelegen, huis binnen, waar een oudé vrouw hem onderdak verschafte. Togyer Vlad sliep spoedig in en ontwaakte eerst, toen de deur open ging en een man binnentrad, in wien hij met schrik den moordenaar van zijn vader herkende. Voorzichtig kroop hij van, zijn legerstede bij den haard en verstopte zich in een donkeren hoek. Daar hoorde hij hóe de üian vertelde, dat de roof niet ge lukt was> omdat, de jonge Vlad het geld bij zich had. De vrouw deelde nu den man mee, dat de knaap in hun eigen, huis vertoefde en naast den haard tus- schen Kun zonen lag. De moordenaar, éen landbouwer, Togyer Sturm, nam daarop een touw, Sloop naar den haard, en wurgde den slapenden knaap, dié op de giek lag> die door de vrouw was aangewezen. Toen hij de zAkken van den doode leeg vond, wierp 'hij het,lijk in het vuur. Intusschen gelukte het den jon gen. Vlad het huis uit te vluchten; hij waarschuwde dé gendarmen, en keerde met hen terug. Een vreese- Ujke lucht [uit hkchel, waarin het lijk té verbralnden'Ia^.jpét misdadigérspaar werd geboeid en. i de .Jiachei geopend. En eèrst toen de gendarmen het COURANTENSTAKING TE BERLIJN. c Berlijn, 17 Juni. In Berlijn zijn vanmorgen niet verschenen de couranten, uitgegeven door de firma's Scharl, Ullstein en Mosse, d.w.z. de couranten' met da grootste oplagen, die in de honderdduizenden loopen: Berllner Lokal-Anzeiger. Tag, Berliner Morgenpost, Berliner Tageblatt. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat 8 ft 900.000 Berlijners de courant, die zij gewoon zijn te ontvangen, niet bij het ontbijt konden lezen. De strijd begon gisteren bij Scherl. Twee machi nisten van de rotatiepersen, die zich niet wilden schik ken in, den werktijd, bepaald bij de overeenkomst, ge sloten door den uilgeverbond en de werklieden-orga nisatie, worden ontslagen krachtens uitspraak van het scheids-gerecht, waarin werkgevers en werknemers zitting hebben. Na dit ontslag hebben alle machinis ten bij de firma Scberl het werk neergelegd. Krach tens overeenkomst tusschen de drie grootste dagblad uitgevers van Berlijn, Scherl, Mosse en Ullstein, moesten Mosse en Ullstein de couranten door Scherl uit te geven, Tag en Berliner Lokal-Anzeiger, druk ken. De machinisten van Mosse en Ullstein weigerden echter dit te doen, waarop èn Mosse en Ullstein, even eens krachtens overeenkomst, hun eigen couranten ook niet konden laten drukken. De machinisten, van de drie firma's eiselien, dat de twee ontslagen colle ga's weer aangesteld zullen worden. Het verdere per soneel. zetters en stereotypeurs, heeft zich niet bij deze beweging aangesloten. Deze samenwerking ontbeert niet een tikje humor, daar 'de drie firma's anders de verwoedste concurren ten zijn. Vooral voor Ullstein, die nu geen reclame lcan ma ken voor de rondvlucht, door deze firma georgani seerd, is deze staking een geducht koopje. Staatspensionneering. Heden 18 Juni hield de federatie Schagen eene al- gemeene vergadering, waarop van de 19 aangesloten afdeelingen 10 vertegenwoordigd waren en, wel: Sint Maartensbrug. Schagen, Kolhorn, Burgerbrug, Wierin- gei waard, Winkel, Barsingerhorn, Dirkshorn, Lange- dijk, Sint Maarten. De voorzitter, de heer De Boer, opent de vergade ring en heet allen welkom. Door den secretaris, den heer F. Sinningbe Dam- sté, worden de keurig gestelde notulen, gelezen en goedgekeurd en vervolgens het jaarverslag gelezen, welk verslag den afdeelingen zal worden toegezonden. Uit dit verslag blijkt, dat de federatie uitstekend werkt en niet minder dan 20 afdeelingen uit den omtrek zijn aangesloten, dank zij de propaganda, in den afgeloopen winter ter hand genomen. Een woord van buide wordt gebracht aan de personen, die het initiatief hebben genomen voor de oprichting van de federatie en in het bijzonder aan den heer Hulsman, die krachtig heeft medegewerkt om alles tot; stand te brengen en te wefiken waar te werken viel. In het bestuur hebben personen plaats genomen, 'die het woord op eene uitstekende wijze wisten te voeren en daardoor afdeelingen wisten op te richten of te doen herleven. Mede werd gewezen op werkzaamheden betoond door de afdeelingen Sint Maarten en Winkel, de eer ste door de groepen, de tweede door de onlangs ge houden meeting. Den heer Hulsman, die door het vertrek! naar Sche- veningen het voorzitterschap had overgedragen aan den heer De Boer van Kollïorn, werd dank gebracht voor hetgeen hij gedaan had ten dienste van den Bond.en voor de federatie Schagen in het bijzonder. Dit keurig gestelde verslag werd met aandacht aan gehoord en met welverdienden dank aanvaard. Van den beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering werden de punten behandeld, die in de af deelingen ernstige besprekingen hadden uitgelokt, en zal men trachten die punten gezamenlijk te verdedi gen. Verder werd besloten, te rekenen vanaf 1912, de contributieafdracht aan de federatie te heffen van de leden dor afdeelingen naar het aantal maandblaadjes dat de afdeelingsbesturen voor hun leden ontvangen van den. Bond, daar de contröle voor het tegenwoor dige stelsel onvoldoende bleek. Dit besluit zal voordeed I opleveren voor de afdeelingen, terwijl de federatie hoopt met de te ontvangen contributie hare onkosten te kunn,en dekken. Op voorstel van de afd. Schagen zal getracht wor den in 1912 een meeting te Schagen te houden, zijnde deze plaats het meest daarvoor geschikt geoordeeld. De voorzitter sluit daarna de vergadering. Plaatselijk Nieuws. PROTESTANTSCHE KIESVEREENIGING. Zaterdagavond had een spoedvergadering plaats van de Protestantsche Kiesvereeniging in het lokaal van den heer A. Broere. Deze vergadering was noodig door dat de heer W. Roggeveen Cz. geen candidatuur de zer vereeniging wenschte te aanvaarden, omdat de vorige vergadering den heer Schoorl voor zijn zetel had gecandideerd en hij eerst in de 4e plaats was gesteld geworden. De vergadering besloot de beslis sing over de nu opengevallen plaats uit te stellen tot a.s. Donderdag, daar dan bekend zal zijn of de ver kiezingen voor onzen gemeenteraad beslist gesplitst (dus als 2 verkiezingen) zullen worden, gehouden of niet. HONDEN. Op de groote Internationale Kampioenschaps-Ten- toonstelling gehouden 17 en 18 Juni jl. door de Ky- n o l ogen,-ver e e n ig i ng Tilburg, behaalde de hr. Schmalz alhier met „Argos van Schagen", langharigen St. Bernhard reu, vier eerste prijzen, respectievelijk in Open-, Kampioen-, Limite- en Nationale Foklcersklas- se, beuevens specialen prijs voor besten St. Bernhard reu en Kampioenschapsprijs. Bovendien werd aan Ar gos toegekend door de gezamenlijke keurmeesters Eer e-p r ij s voor deu besten luxehond. KERMIS. Onze kermis is al heel stilletjes begonnen. Zondag weinig menscben. Maandag was het bezoek ook niet druk. 't Is ook geen wonder. Pas een paardenspel, dat duizenden, bezoekers heeft getrokken. Men kan 't geld geen tweemaal uitgeven, 't Zal dan ook wel stil blijven deze week. Wij woonden Maandag de uitvoering bij van het voordracht- en operette-ensemble onder directie van< Van Laar en Orvan. Dit gezelschap werkt een viertal dagen in de Céres. Van het met zorg samengesteld programma noemen wij in 't bijzonder de duetten van den heer en mevr. Van Laar, het muzikale genre van den clown CharJé, en de humoristische voordracht van den heer Orvan. Na de pauze werd gegeven de revue operette: „Pas op de verf!" Deze revue geeft een tscherpe critiek op hedendaagsche maatschappelijke toestanden. Het stuk zati er uitstekend in, werd cor rect uitgevoerd, terwijl de aankleeding alle lof ver dient. Deze revue is vobr het, gezelschap een bijzonder succesnommer. Wij zijn overtuigd dat wie een avondje naar de Céres gaat, voldaan huiswaarts zal keeren. Hommerson's Biosoope gaf Maandagavond haar le groote avond-voorstelling. Wé hebben de overtuiging gekregen, dat het uitgaand publiek een genoeglijken avond zal doorbrengen, als het de bioscoop-voorstellin gen bezoekt, De beelden op bet witte doek munten uit door scher pe duidelijkheid, en vele interessante nummers heeft Hommerson tot zijn beschikking. Het was zoodoende Maandagavond een rijk en mooi programma, dat ver toond werd, vol afwisseling en variatie. DWe noemen als hoofdnummers: Olieslagers eene vlucht uitvoeren de te Winschoten; de Rijstoogst in Japan, prachtvolle gekleurde films; de dankbaarheid van een hond; Oranjebloesems, enz. enz. Jammer was 't, dat de tent .Maandagavond niet geheel vol was. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Het is thans bepaald,: dat-de verkiezing voor leden, van onzen Gemeenteraad gesplitst zal worden gehou-

Schager Courant | 1911 | | pagina 2