haren staat van wettig kind en werd weder do natuur lijke dochter karer moeder. Hiermede was dus de moeilijkheid uit den weg ge ruimd, zoodat partijen binnenkort in het huwelijk hopen te treden. ALKMAAR. De voordracht van B. en W., waarop door den Raad in zyne laatste vergadering werd aangedrongen en rakende het beleid by de afdoeling Publieke Werken en meer in het bijzonder den Directeur, den heer G. Looman, in vorband met de daartegen door den heer Pot schrif telijk ingebrachte grieven, is hedenmiddag verschenen. Nevens het stuk van don heer Pot ia voor den Raad tor lozing gelegd een verweerschrift van den heer Looman d.d. 29 Mei l.l,, waaraan B. en W.zichrefereeren. B. en W. schrijven: „Men verwachte van ons geen rapport, waarin de beweringen van den hoer Pot op den voet worden gevolgd. Wy achten dat niet doenlijk. Zijne beweringen zijn alle even vaag en het ongeluk is, dat de heer Pot zijne beweringen tegelijk voor bswyzen houdt. Voor verschil van inzicht is bij hem, waar het den dienst der gemeentewerken aangaat, geen plaats. Zooals hy iets begrypt, zóu is het, en al wat daar buiten gaat boet wanbeheer en wanbeleid, onnoozelheid of grenzen- looze onbekwaamheid of eigenwijsheid. Men behoeft trouwens zijn geschrift slechts vluchtig in te zien om to worden ovortuigd, dat de heer Pot dwaalt in de moai maten door hem uitgesproken meening, dat hij in de door hem aangevangen campagne zakelijk en niet persoonlijk is. Het is zoo persoonlijk mogelijk. Al zijne beweringen, beschuldigingen en aantuigingen kan men samenvatten in dit eeno woord: vervolgen". Op elke bladzijde van zijne aanklacht getuigt hy van de algeheele nietswaardigheid des heeren Looman om dan aan het slot te verklaren, da± zijn beleedigende taal slechts den ambtenaar en niet den menach Looman bedoelt te treffen. B. en W. kunnen van dit alles slechts zeggen, dat de heer Pot zich aan grenzenlooze overdrijving schuldig maakt, dat hy slechts kwaad ziet en spreekt in en van het door hem uitgekozen slachtoffer, met volkomen negatie van het vele goede, dat den heer Looman als mensch en als ambtenaar ongetwijfeld kenmerkt. Wat men den heer Looman ook zou kunnen ten laste leg ven,, f aan ijver, aan goeden wil en verstand ontbreekt het hem zeker niet. Slechts in zoover is het gemeentebelang j by dezen persoonlijken twist betrokken, dat het raadslid Pot door de plaats waar en de wijze waarop hy zijne ten eenenmale overdreven en meestal ongegronde klachten uit, een bijzondere geschiktheid heeft aan den dag gelegd, om een overigens zeer bruikbaar gemeente ambtenaar, by wien zelfs hy geen spoor van kwade trouw heeft kunnen ontdekken, voor langen tijd onge- schikt te maken zyn veel omvattende taak naar behooren te vervullen. i De door de heer Pot gebruikte phrasen, die naar B.1 en W. meenen, doen denken aan den hollen inhoud der pamfletten uit het laatst der 18de eeuw, bevatten indien men haar in ernst mocht willen opnemen niet minder dan een scherpen aanval op hunne vergade ring zelve, die 20 jaren lang wanbeheer en geldverspillen zou hebb9n geduld en goedgekeurd. En meer nog dan de Raad zou hun college, dat aan bedoeld wanbeheer en geldverspillen de dagelyksche leiding zou hebben gegeven zich deze woorden desgewenscht kunnen aantrekken. Al zou de Raad dan ook hoegenaamd geen geloof slaan aan deze beweringen van den heer Pot, toch zouden B. en W. in het minst geen bezwaar hebben tegen de benoeming van een drie- of vyftal deskun digen met uitgebreide volmacht tot het instellen van een grondig onderzoek. Ea ofschoon zy het voor zeker houden, dat de heer Pot den heer Looman zal blyven vervolgen, dat liy zich in geenendeele zal storen aan de uitspraak van deskundigen, indien hun oordeel van het zyne afwijkt, toch gelooven zy, dat de aanzienlijke kosten van een dergelijk onderzoek niet nutteloos zijn besteed. Laat het beleid aan do afdeeling pnblieke werken inderdaad zooveol te weuschen over, als de heer Pot in zijn onheusche en ongekuisehte taal zou doen vermoeden wat wij instantelyk ontkennen welnu, dan behoort hun college in staat van beschul diging te worden gesteld, dan zyn B. en W. daarvoor ver antwoordelijk, zooais die verantwoordelijk zijn niet slechts voor de afdeeling publieke werken, doch voor alle takken van don gemeentedienst. Een critiek evenwel als door den heer Pot, in qualiteit van raadslid, uitge oefend op de verdienstelijke wijze, waarop de heer G. Looman al3 directeur der gemeentewerken B. en W. in het vervullen van hunne taak terzijde staat, is onrede lijk en onrechtvaardig en mag door den Raad, naar hunne meening niet langer worden toegelaten. De heer Pot maakt misbruik van zyn lidmaatschap en de waardigheid van den Raad eischt, dat daaraan een einde kome. AFTREDEN Mr. G. VAN TIENHOVEN. Naar wy vernemen ia thans gebleken van het voor nomen van mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin in de provincio Noord Holland om binnenkort zyn ambt neer te leggen en 'slands dienst te verlaten, GAS VERSTIK KIN G Buren bemerkten gisteren, dat uit een kamer in ean woning aan den Zuidwal te s,-Gravenhage, een sttrke gaslucht kwam. Toen men zich tot de kamer toegang had verschaft, bleek dat de bewoners bewusteloos te bed lag, terwijl de gaskraan openstond. In het ziekenhuis slaagde men er in, den man, door middel van hot zuurstofapparaat weder tot bewustzijn te brengen. wieringerwaakd: Naar we vernemen heeft de lieer J. A. Kaan. Heem raad van onzen polder, voor zijn rekening een steu nen paardenpad laten maken van de Spoorkluft tot de Smidsbrug. Oudesluis. Op oene alhier Woensdagavond gehouden vergade ring fer bespreking van het jaarlijks olie sehoolleest, is besloten ook dit jaar wederom een schoolfeest te houden op een nader te bepalen datum. Indien ide gelden, waarvoor wederom een collecte bij de inge zetenen zal worden gehouden, liet toelaten, is de be doeling inet de kinderen uit de drie hoogste klassen naar Amsterdam ie gaan. In afwijking van voorgaande jaren is besloten, om de kinderen die reeds de school met 1 Mei j.1. verlaten hebben niet aan het school feest te laten deelnemen. Dc kinderen uit de drie laagste klassen wordt een feest bereid op liet schoolplein. Op voorstel van het personeel dei- school zullen voortaan de kinderen in de gelegenheid gesteld worden to sparen, en deze spaargelden bij een eventueel cp een volgend jaar te houden schoolfeest daarvoor ïe gebruiken. De verdere regeling wordt opgedragen aan de Com missie en wordt de vergadering gesloten. OUDE NIEDORP. Door de 11.-K. kiesvereeniging te Zijdewind zijn de aftredende leden van den raad, de heeren J. Ligt- hart en C. Óver Klz. opnieuw candidaal gesteld, in de plaats van den heer J. Stam, die wegens Oio ogen ouderdom niet meer in aanmerking wens elite te ko men, werd candidaal gesteld de heer P. Wit. oude niedorp. De gehouden collecte voor den gewapenden dienst, heeft in deze gemeente opgebracht f 6.38. EEN GROOT REISGEZELSCHAP. Amsterdam is gisteren bezocht door de leden van de Coöperatieve Landbouwbank en Handels-Vcreeni- ging te Steenwijkerwold met hun vrouwen, tezamen 800 personen sterk. Onder leiding van den voorzitter, den heer G. W. Stroink, burgemeester van Steenwijker wold, kwam het gezelschap per extra-trein te 9 uur 14 aan het Weespcrpoort-station aan om van daar naar Artis te wandelen. Nadat de diergaarde en het aquarium waren be zichtigd. werd liet gemeenschappelijk middagmaal in de groote zaal van Artis gebruikt. In den middag werd een wandeling door het Von delpark en de stad gemaakt en een bezoek gebracht aan het Oud-Hollandsch Marktplein in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt, waarna het gezelschap weer per extra-trein huiswaarts keerde. Door de vereeniging t Koggcsehip' 'was dit uit stapje geregeld. DE EUROPEESCHE RONDVLUCHT. 2e ótape. (Luik—Spa—Luik.) Védrines en Vidart opnieuw winnaars! By de vorige etape (Parijs—Ryms—Luik) kwam Vidart als nummer een en Védrines als tweede aan. Nu is het juist omgekeerd, de winnaar van de Parys—Madrid- wedstryd won ditmaal de etape, terwyl Vidart de tweede prys ten deel valt. De duizenden francs, welke zy dit jaar reeds wonnen (Védrines o. a. 100.000 francs voor Parijs—Madrid en Vidart eenige prijzen van den Wedstrijd Parys—Nizza— Rome: tweemaal 10.000 francs), worden op deze Euro- peesche rondvlucht successievelijk aardig vermeerderd. Voor de eerste etape verwierf Vidart 16.000 en Védri nes 6000 francs, terwijl zy nu respectievelijk nog onge veer 1500 en 4000 francs en den beker, ter waarde van 2500 francs, uitgeloofd door baron Crawhez, ontvangen. Door de afcad Luik was 10.000 fres. aan prijzen uitge loofd. De strat van het Vliegkamp Ans by Luik. Tengevolge van het slechte weder werd het vertrek uitgesteld tot halfacht. Op dat uur vertrekken met tusschenpoozen van 2 min. Vidat, Védrines en Weyinann. Beaumont vertrekt, na eerst nog weer geland te zyn. Barra daalt weer. Duval en Carros vertrekken. Renaux laadt weer. Prevost vertrekt. Wijnmalen daalt weer. Verrept landt en stijgt weer op. Daarop vertrekken Le Lasseur, Bathiat, Train, Kim- merling, Amorigo, Gilbert en Tabuteau. Wijnmalen. Later telegram. Op het oogenblik, dat ik dit tele- grapheerde zyn allen opgestegen, behalve Wijnmalen. Toen het zijn beurt was om 8 uur op te stijgen, daalde hy na eenige minuten. Om 10 uur ondernam hy een tweede vlucht, maar toen hy tot een hoogte van duizend meter gestegen was. daalde hjj weer in het aerodrome te Luik, na 20 minuten gevlogen te hebben. Wijnmalen scheen niet in goede conditie te zijn en zyn kleine „Farman", die zeer snel gaat, werd door den hevigen wind uit de richting gedreven. Later: Wijnmalen legde de etape af. Hij is no. 7 geplaatst. Waar is Wijnmalen Luik, 21 Juni [Tel. correspondent]. Een onbegrijpelijke verwarring is hier ontstaan, wat de namen Weymann en Wijnmalen betreft. Positief werd ons vanochtend uit Ans getelefoneerd, dat hy zevende word geplaatst, het geen hier door bulletins werd bevestigd. Latere berichten brachten een uitvoerig relaas, dat Wijnmalen een nood landing zou hebben gemaakt. Ik ben op onderzoek uitgegaan en kwain terecht by... Weyman. Intusschen heeft Wijnmalen zyn eerste start vanochtend gemist wegens een lek in zyn benzine reservoir. Toch is hy voor de tweede maal wel degelijk vertrokken. Ik heb hem te Malschamps zien aankomen. Toen hebben wy hem allen uit het oog verloren. Hier in Luik gekomen wordt thans getelefoneerd „Wijnmalen is verdwaald en moest te Francochamps landen"- Bevestiging ontbreekt vooralsnog. De speciale verslaggever van De Tel. te Luik seinde ons gisteravond om aoht uur, dat men over de drie vliegers Bathiat, Tabuteau en Wynxnalen nog steeds zonder ty'ding was. Weyman D no. 7 geplaatst. HET TOTALISATOR-VERBOD De Tweedé Kamer lieeit gisteren met 46 tegen 28 stemmen de motie-Van Karaebeek verworpen, „dat het wonschelijk is tegemoet te komen aan de bezwaren, die hel absoluut verbod van den totalisator bij paar- denwedslrijdcn medebrengt voor de bij de Hardch<t- verij en Renvereeniging betrokken belangen. HOE MEN LID EENElt KIESVEREENIGING WORDT. .Men meldt uit Kaatsheuvel: Het was een druk bezochte vergadering van den 'Boerenbond geweest. De voorzitter, tevens bestuur lid en ijverig voorvechter van dc hier onlangs opge richte R. K. kiesvereeniging voor leden van den ge meenteraad. wilde onder de boeren zijn slag slaan, wijl dit onder de schoenmakers mislukt was. Toen de agenda was. afgehandeld, stond hij eensklaps op met dc vraag: „Wie wil lid worden van de R. IK. Kiesvereeniging 'f Onvoorbereid als ze waren, bleven de landbouwers allen zitten. Toen volgde de vraag: „Wie heeft iets tegen die vereeniging i" Natuurlijk weer geen antwoord. Spreker vervolgde: „Welnu, er is niemand tegen die vereeniging: dat wil dus zéggen, dat ge u allen op geeft als lid." Hij daarna af. De boeren stonden paf. de arbeiders van de petroleumbronnen naar de stad kwamen om te stemmen, begon eerst het eigenlijke gevecht. Voor het huis van den burgemeester, vau wien men vertelde, dat hij zich ten gunste van de Polen met de verkiezingen bemoeid had, rotte de menigte zich samen. Het tumult begon met een bom bardement van steenen op het huis. De politie bleek machteloos om de razende volksmenigte in toom te houden, zoodat soldaten werden ontboden. De me nigte week evenwel geen duimbreed en begon ook de soldaten met steenen te werpen- Eerst attaqueerden de troepen met de bajonet. Toen zij echter ontvau- gen werden door een hagel van keien, werden er eenige salvo's gelost. Hierbij werden 8 menschen ge dood en velen gewond. Dan gingen de betoogers op de vlucht. Onder de gewonden bevindt zich een lui tenant van de huzaren; verschillende huzaren werden van hun paarden gesleurd en mishandeld. De opwinding in de stad is geweldig. Men beweert dat de soldaten zonder voorafgaande sommatie ge schoten hebben. De verschillende partijen zetten in-1 tusschen hun twisten voort. De sionisten vooral weren zich druk. Hun leider is in hechtenis genomen. BRAND IN DE ABDIJ VAN OAMBRE. BRUSSEL, 21 Juni. Vanmorgen om 7 u. 45 min. brak w brand uit in de oude abdy van Cambre, waarin vroeger de militaire school gevestigd was. Men ver moedt, dat de brand aangestoken werd door een land- looper, die des nachts in het gebouw binnen gedrongen was, wat hem kon gelukken, daar het gebouw des nachts onbewoond is. De geheelo bovenverdieping van liet gebouw, die tot bergplaats van archieven diende, is afgebrand. De schade is zeer belangrijk. Om 8 uur 30 min. duurde de brand nog voort. BRUSSEL, 21 Juni. Hedenmorgen om 9 uur was men j den brand van de abdy van Cambre meester. De wapen-j zaal, bevattende talrijke oude wapens en wapenrustingen, de archieven en de teekeningen zyn gered. "VOOR DOKTERS. Dr. Krevet uit Mühlhausen vertelt in de; „Blatter für Vertrauensarzte" een en ander over zijn gemeen te. Defze telt 35.000 zielen,, van wie tijdens de; volks telling er 950 ouder waren dan, 70 jaar en 181 ouder dan 80 jaar. Dei oudste) vrouw was 95. Er waren moeders van 73, 74 en 76 jaar, die 11, 12 of 15 kinderen bezaten en moeders van 81, 82 en 85 jaar met S, 9 ep 16 spruiten. De 90-jarigen waren van een slanken bouw en, middelmatige grootte. Een nader onderzoek bracht aan den dag, dat alle oudjes tot de kleine burgerij behoorden, geen gym nastiek beoefepd hadden in hun jeugd, nooit kennis maakten met massage of electriseeren, geen geheel onthouders of vegetariërs wareu, nooit een badplaats of het zachte zuiden bezochten, dat baden voor hen een ongekende weelde, was. Zij sliepen niet met open ra,men, een 80-jarige ademde zelfs gedurende 30 jaar kamerlucht in en was nog niet aan giftstoffen be zweken. Allen hadden een leven van noesten arbeid en veel zorgen, achter den rug. Een 94-jarig vrouwtje was zelfs gebrekkig, zij had door een val in haar jeugd een bochel gekregen en liep op S4-jarigen leeftijd nog een tweede ongeluk en schouderbreuk op, zoodat zij na dien uit en in haar bed getild moet worden. Toch leeft ze nog opgewekt en wel te mid den van haar kinderen en kleinkinderen. Wie wordt dus oud? vraagt de schrijver. TUMULT IN DE BELGISCHE KAMER. Op het oogenblik zijn door den schoolstrijd en zijn aanhang de gefnoederen, in België in de politieke krin gen zeer opgewonden. De Belgische Kamer gaf daar Woensdag het duidelijkste bewijs van. De eigen correspondent der Telegraaf meldt daarover het vol den Reusachtige glimwormen tegen boomen. en strui- ken aangeplakt liggen. Volgens den Lóndenschen berichtgever van de He rald is Londen nog nooit zoo prachtig versierd «en zoo schitterend geïllumineerd geweest als thans. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST. Luitenant Ludmann, chef van het militaire vlieg kamp te Douai. vloog Zondagmorgen van Douai naar Reinis, kreeg echter malheur aan den motor en daalde vlot in dc nabijheid van Catelet. Gedurende zijn vliegtocht bevond liij zich boven Cambrai op 60U M. hoogte. De appeur Deville, idie als passagier meevloog, bemerkte toen dat de motor niet goed functioneerde.Om zijn medereiziger beter le kunnen verstaan verbrak Ludmann even het contact. Ook de aviateur bemerkte nu het onregelmatig loo- pen van den motor. Hij hoopte echter Reinis nog te kunnen bereiken, gaf dus weer contact en liet den motor weer goed doorioopen. Telkens echter haperde de machine en de toestand werd daardoor uiterst ge vaarlijk. Ludmann besloot nu te dalen. En gedurende die daling schreef dc soldaat Deville kalm de volgende verklaring op zijn zakboekje: „Indien wij vallen, wete men, dat het ongeval ver oorzaakt is door een malheur aan den motor en het slecht werken der ontsteking en dat er noch op de constructie nocli op het besturen van het toestel iels is aan tc merken geweest." Zoo dacht deze dappere soldaat, in dit gevaarlijke oogenblik er slechls aan den officier-aviateur op deze wijze al bij voorbaat te verdedigen tegen beschul digingen bij een mogelijken val. Telegrafisch Weerbericht. 22 JUNI. VERWACHTING. Matige tot krachtige meest Zuidwestelijke wind. Zwaarbewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regen buien met, kans op onweer. Koeler. Predikbeurten. ZONDAG 25 JUNI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Van Loon. Kolhorn, 9.30 uur, Ds. Tïnholt. Harenkarspel, Kerkebuurt, v.m. 9.30 uur, Ds. Sin- ninghe Damsté, Noord-Zijpe, Oudesluis v.m. 9.30 ur, Ds. Groene- veld. Ca,Ban ts oog, v.m. 10 uur, Ds. Bax. Huisduinen, 's av. 7 uur, Ds. Van Griethuijsen. Julianadorp, v.m. 10 uur, Ds. Van Griethuijsen. Doop. Winkel, v.m. 9.30 uur, Ds. B. Nieuwburg. Nieuwe Niedorp, v..m 9.30 uur, Ds. Schermerhorn. Wieringerwaaxd, v.m. 9.30 uur, de heer J. Nyen- huis Ockhuysen, Cand. t. d. Heil. Dienst, Anna Paulowna, v.m. 9.30 uur, Ds. Hop^ter. Wieringen, Hippolytushoef. Geen dienst. Wieringen, Den Oever, nam. 2 uur, Ds. De Graaff. Wieringen, Westerland, nam. 2.30 uur, Ds. Leen- dertz. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Wieringen, Hippolytushoef,-v.m. 10 uur, Ds. Lëen- dertz. Barsingerhorn, Kreil, Ds. Kooiman. Nieuwe Niedorp. Geen dienst. Noord- en Zuïd-Zijpe. Geen dienst. LOKAAL BETHEL, HOEP, SCHAGEN, ten behoeve der Nederlandsch Hervormde Kerk: v.m. 10 uur, de heer P. de Borst. Breezand, v.m. 9.30 uur, de beer U Woltman. Wieringen, Hippolytushoef, Evangelisatie Rehoboth, v.m. 10 uur, de heer Dijkstra. Gemengd Nieuws. VERKIEZINGSONLUSTEN IN GALICIë. Te Drokobycz in Galicië liggen 47 zwaargewonden, waaronder 3 vrouwen en een meisje 3n het hospitaal. 18 Personen liggen bovendien in het lijkenhuis. Mijnramp, spoorwegongeluk? Neen, verkiezingen. In Oost-Gajieië moesten 60 verkiezingen voor den Rijksraad gehouden worden; de verkiezingscampagne werd tusschen Polen, Ruthenen, socialisten en sio nisten met grooten ijver en hartstocht gevoerd. Te Drokobycz begonnen reeds vroeg in den morgen vechtpartijen tusschen de agitatoren der J'oolsche en nationalistische democraten. Toen in den namiddag Intusschen woedde in de Kamer een orkaan, zoo als men er nog zelden beleefd had. Nadat de radi caal Lemonnier de regeeringsverklaring nog aan een zeer vinnige critiek onderworpen had, vroeg de eenige christen-democraat, de heer Daens. het woord, om zijn houding vóór de crisis uit te leggen. Hij sprak In 't Vlaamsch, wat, om te beginnen, al dade lijk verzet deed opgaan bij sommige Walen. De heer Daens verklaarde zich voorstander van zuiver alge meen stemrecht, doch is niet te spreken over den leerplicht, zooals de oppositie die wil, d.w.z. met een verplichte onzijdige school. De sociaal-democraten Anseele en Huysman en de liberaal Tuyl antwoord den hem daarop, dat hij willens en wetens loog, wan neer hij beweerde, dat de oppositie zulkej bedoelin gen heeft. De heer Tuyl werd door den voorzitter tot de orde geroepen. Toen kwam de sociaal-demo craat Hubiu, die geen woord Nederlandsch verstaat, op den heer Daens af, om hem rekenschap voor zijn beweringen te vragen, maar vier deurwaarders volg den hem op den voet, wat hem den voorzitter deed toeroepen: „Ik heb er genoeg van, altijd door de deur waardere op de handen, te worden gekeken. Den eer sten, die mij aan het lijf komt, geef ik een draai om zijn ooren." Doch dit alles was nog slechts het voorafgaande gerommel van het onweer. De poppen gingen eerst goed aan het dansen, toen de Katholiek Maenholt vroeg, of de sociaal-democraten hun, gevluchten col lega, het Kamerlid van Langendonk, te Leuven, uit de partij gebannen hebben- Daarop antwoordde An seele met de wedervraag: „Wat hebt gij, Katholie ken, gedaan met de zusters, die hun kleed onteerd, die kinderen bezoedeld hebben?" „Die hebben w ij uitgesloten," antwoordde Maen holt, „maai- gij hebt ze in uwe partijen opgenomen." Dit verwekte een weergaloos kabaal. Bijna gansch de linkerzijde kwam schreeuwend en dreigend voor Maenholt staan. De liberaal Augustin wierp hem een zwaar boek naar het hoofd, anderen wilden hem te lijf. Toen stond de voorzitter op en liet de tribunes ontruimen. Na een schorsing van tien minuten werd de zit ting hervat en verklaarde Maenholt, dat hij slechts bedoeld had, dat de vrijzinnige partijen de pries- j tere opnemen, die hun godsdienstplichten verzaakt i hebben, maar niet zulke priesters, die zich an11 zeden- schennis hadden schuldig gemaakt. De linkerzijde verklaarde zich met deze uitlegging niet tevreden. Zij wilde geconstateerd zien, dat Maen- i holt eenvoudig zijn woorden had ingetrokken. Thans ontstond nog een incident en wel tusschen den sociaal-democraat Anseele en den oud-Katholieker minister Degeren, dien de söciaal-democratische afge-1 vaardigde beschuldigde, van zijn mandaat misbruik te hebben gemaakt, om financiëele ondernemingen, j te bevoordeelen. Anseele verklaarde zich bereid, om deze zware beschuldiging door bewijzen te staven. Om vijf uur was de zitting geëindigd, die morgen voortgezet zal worden. KRONINGSFEESTEN TE LONDEN. Millioenen kijklusligen bewogen zich Dinsdag door de straten van Londen, zoo wordt aan de New-Vork Herald bericht en met elk uur werd de drukte grooicr op den weg, dien de kroningsstoet zou volgen. ïlet kostte de grootste moeite zich. door de langzaam voort- schuifelende menigte een weg te banen en wie oen auto" nam, kwam al weinig sneller vooruit dan de voetganger, daar het vehikel zich slechls met de snel heid van een slak kon voortbewegen en op iedere hon derd meter nog werd tegengehouden door een ver stopping cp een piaats. waar een eereboog werd op gericht of door de een of andere wegversperring. Tegen den avond nam de drukte nog toe. maar- ofschoon er geduwd en gedrongen werd, bleef de po- liLie toch meesteres van den toestand en wist zij de menigte zoodanig de verschillende straten in le boeg- seeren, dat het gedrang niet angstwekkend werd. .De geheele stad straalde in een zee van elcctrisch licht; gaslantaarns waren geheel en al verdwenen en milli oenen greote en kleine lampen wierpen hunne licht bundels over de opgewekte menigte. In verschillende stralen zijn deze lampen kunstig verborgen onder hel gebladerte der boomen. zoodal zij overdag geen afbreuk doen aan dc versieringen, terwijl zij 's avonds den indruk wekken, alsof duizen Nagekomen Berichten. Xuidscharwoode. In de gisteravond te Zuidscharwoude gehouden ver gadering van de afd. Heerhugowaard en Omstr. van den Bond van N'ed. Onderw., was de opkomst goed. Me degedeeld werd dat, in verband met de klachten over het veie verzuim door godsdienstonderwijs, aan school I te Heerhugowaard door 16 leerlingen voor dit onder wijs was verzuimd van 1 Jan. tot 30 April tot een getal van 773 verzuimen. Ingekomen was p.m. een schrijven van de Tuinbouwvereeniging te Noords char- woude, waarin werd meegedeeld, dat men gaarne zou meewerken om het schoolverzuim tegen te gaan, door zoo min mogelijk leerplichtige kinderen in het tuin bouwbedrijf te gebruiken. Ten opzichte van de plan nen van de uitgave van een eigen orgaan werd be sloten. met het oog op de moeilijkheid voor een plat- telandsafdeeling met een beperkt aantal leden, te trach ten met de afdeeling Alkmaar in connectie te treden, om dit plan gezamenlijk ten uitvoer te brengen. In aan sluiting met de besprekingen over de vacanlieregelin- gen in Nederland, nam men het besluit samenwerking le zoeken met alle afdeelingcn in het district Alkmaar, teneinde een meer uniforme regeling te verkrijgen en le trachten deze zoo geregeld te krijgen, dat zij in tal van gemeenten meer in het belang van onderwijs, kind en onderwijzer zij. De bedoeling in dit streven is om gezamenlijk den districlschoolopziener te verzoe ken daaraan zijn medewerking te willen verleenen. Besproken werd verder de salarisactie. Men meen de. dat de salarissen dei' onderwijzers nog' veel te wen suil en overlaten en dat dit in ergo mate heit ge val is te Noordseliarwoode Oudkarspel, Broek op Langendijk en St. Pankras. In de eerste gemeente was echter een adres der Bondsafdeeling aanhangig ge maakt dat. naar luid van de mededeelingen, onge twijfeld zou worden ingewilligd. Men besloot nu, ook in de laatste 3 gemeenten om salarisverbelering te vragen. Den 13den November zal het 20 jaar geleden zijn, dat de afdeeling werd opgericht. Men wenscht dit feit feestelijk te herdenken. In beginsel werd daartoe besloten en een commissie van 3 personen benoemd om in de volgende bijeenkomst met definitieve voor stellen te komen. Nog werd besloten om een lezing te laten houden over de nieuwe inzichten in de pedagogiek, en wel voornamelijk over „De Nieuwe School", het tijdschrift van de Bondsleden Bol en Thijssen. Deze laatste zal uitgenoodigd worden, om, mocht de feestelijke herden king doorgaan, als feestredenaar worden, uitgenoodigd Ook werd een warm woord van hulde gebracht aan den. gemeenteraad van Noordscharwoude, dip met algemeen© stemmen tot onderwijzer benoemde den hr. Z. G. van der Toom, lid der Bondsafdeeling en on derwijzer te Zuidscharwoude, welks gemeenteraad leden van den Bond wil uitsluiten. Die frisschere geest, meende men, stak scherp af bij dien van, on derdrukking in den Zuidscharwouder Raad. Na nog verschillende meer huishoudelijke zaken werd de vergadering gesloten. RONDVLUCHT. Etape: LuikVenlo 8ocpt|eriwrg. Gibert is te 10.33 uur 25 2/5 sec. als eeirste te Soesterberg aangekomen. GEMEENTE SCHAGEN. Ingeschreven van 2022 Juni 1911. Geboren: Dirk, zoon van Willem Zeeman en Ca- tharina Borst. Overleden: Arie Blokker, oud 10 weken, zoon van Pieter Blokker en Sijtje Pagano. Gemeente ANNA PAULOWNA. Geboren: Maria, dochter van, Petrus Meijne, en van Anna Berkhout. Overleden: Jan Slijkerman, oud 69 jaren, onge huwd. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 17'21 Juni 1911. OndertrouwdJan Boontjes, bloembollenkweeker, 23 jaar. en Maartje Appel, zonder beroep, 22 jaar, beiden te Zijpe. Plaatselijk Nieuws. KERMIS. Woensdagavond gaf het Tooneelgezelschap familie Willem Hart zijne openingsvoorstelling in de schouw- burgtent op de Markt. Er waren vele belangstellenden opgekomen, wel een bewijs, dat Willem Hart in Scha gen velen neeft. die hem en zijn gezelschap goed ge zind zijn. Opgevoerd werdMoederzegen, of De Parel van Savoye. door Edw. Capadose, dat blijkens het ap plaus en de stemming in den schouwburg, de aan wezigen wel kon ontroeren. Het was voor het ge zelschap een avond van. succes. Donderdagavond gaat: De Matroos, gevolgd door de operette: !s Avonds in de Maan. VrijdagavondDe kinderen van de Vissehersweduwe. Bij den heer J. Vader Az. gaf het Vroolijk Tooncel het tooneelspel: De onbekende Vrouw. Dat is een zeer bekend stuk, dat in Amsterdam met groote waar- doering is ontvangen en dan ook de noodige opvoe ringen heeft heleeld. Het stuk eischt, wil het inslaan, een groote zorg, zoowel wat spel als aankleeding be treft. En aan die twee hoofdvereischten is bij de op voering van Woensdag vrijwel voldaan. De hoofdrollen zoowel als de meer ondergeschik te figuren voldeden heel goed, zoodat zonder overdrij ving van een zeer goed geslaagde uilvoering mag ge sproken worden. Het bezoek was bevredigend. Vrijdagavond de operette: De Kuische Suzan na. die de vorige maal hier zulk een uitbundig sueces (ha.i. Zaterdag: De gescheiden Vrouw; Zondag: De Graaf van Luxemburg, een paar operettes die overal her haaldelijk zijn opgevoerd en steeds luide zijn toege juicht. FLINKE VERLOTINGSPRIJZEN In de verloting te Opmeer viel in de collectie van den heer A. van Twuijver alhier de 3e prijs: een kar,

Schager Courant | 1911 | | pagina 2