HOOGWOUD. Het inschrijvingsregister der Nationale Militie voor de lichting 1912 is heden voor goed gesloten met een getal van 96 Ingeschrevonon. HOOGWOUD. Naar wy uit goede bron vernemen, heeft de heer D. van Diepen Jnz. ontslag aangevraagd als opperbrand- meester bij do brandspuit in de Woere, wegens zyne benoeming als raadslid dezer gemeente. De betrekkingen zyn ingevolge art. 23 der gemeentewet met elkander onvereenigbaar. HOOGWOUD. Naar wij vernemen ligt ter secretarie der Banne Hoog- en Aardswoud voor de ingelanden ter inzage vanaf 30 Juni j.1. gedurende 14 dagen een ontwerp Politieverordening ten behoeve dier Banne. Bezwaren kunnen worden ingebracht binnen 14 dagen. HOOGWOUD. Gedurende den tijd, vanaf vorige week Vrijdagmiddag tot Vrijdagmiddag j 1. zijn bij den burgemeester dezer gemeente taigifte gedaan van Jmond- en klauwzeer onder hun vee door de volgende personen: J. Moeyes, J. Manshanden, S. Kort, J. Waiboer, L. Glas, A. Groen, R. Kuiper, P. Helder Kz., C. Klaver, Jb. Houtman, D. Sloovee, K. Glas, K. Kos, wed. Jb. Roenis, W. Wit, Jb. Hartog, A. Bruin, G. W. de Boer, C. Poland, Jn. Ham, P. Best. S. Glas, J. Vos, H. J. Kossen, Jn. Kort, R. de Beurs, wed. C. Langedijk, P. Schipper, wed T. de Beurs, S. A. Vos, C. Bos, C. Besseling, D. op den Kelder, wed. N. Bleekor, J. Zwaag, W. Stroel, J. Leyen, Jn, Hinke en R. Schouten. Het getal bedraagt thans 154. Inboven- genoemden tyd zyn gestorven9 Koeien, 38 kalveren 5 varkens en 10 bigven, makende in 't geheel 19 koeien, 69 kalveren en 10 biggen. De veehouders worden hierbij opmerkzaam gemaakt op de bepalingen, vervat in de artt. 3 en 4 van het Kon. Besl., d.d. 10 Juli 1896, Stbl. 104, waarbij bepaald is, dat zy verplicht zyn onmiddellijk kennis te geven aan den burgemeester van het sterven van een stuk vee hetwelk lijdende of verdacht is van een besmettelijke veeziekte. Onder deze bepaling vallen volwassen runde ren, pinken, kalveren, schapen, lammeren, varkens en biggen. OUDE NDEDORP. Het mond- en klauwzeer heerscht alhier, op 7 na, hij alle veehouders. Gestorven zijn thanB 7 kalveren en 1 koe. MOORDAANSLAG EN POGING TOT ZELFMOORD. Gisterenavond heeft zekere S. van IJmuiden te Vel- seroord een moordaanslag gepleegd op zyne echtgenoote, •van wie hy niet volgens de wet gescheiden leefde. Uit een klein kaliber revolver loste hy drie schoten op de vrouw, die daardoor ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond werd. Daarna richtte de onverlaat, die een slecht leven leidde, het wapen tegen zichzelf en bracht zich eenige verwondingen in het hoofd toe, die niet doodelyk bleken te zyn. De commissaris van politie te IJmu den stelde onmiddellijk een onderzoek in. Beider toestand is ernstig, doch niet gevaarlijk. GASONTPLOFFING. Ten huize van den heer E. G. IGaarlandt, pens. offi cier van het Indische leger, wonende aan de Sterrelaan te Hilversum, had Vrijdagochtend een gasontploffing plaats. Het dienstmeisje liep aan hoofd en hand brand wonden op. Een papagaai werd gedood. De ruiten sprongen stuk en deuren werden beschadigd. ST. MAARTEN8BRUG. Op de Vrijdag j 1. gehouden openbare verkooping in het lokaal van den heer W. Swarthof, werd het huis en erf, voorheen herberg met vergunning alhier, nage laten door mei. de wed. J. de Leeuw, gekocht door de heeren H. Veuger Gz., Jn. Veuger Gz., G. Veuger Gz. en W. Blaauboer yoor de som van f 2000. ST. MAARTENSBRUG. By de op te richten Stoomzuivelfabriek „de Eensge zindheid" alhier, is tot dagelyksch opzichter benoemd de heer J. W. Fey te 's Gravenhage. St. Maartensbrug. Ook alhier breidt het mond- en klauwzeer zich meer uit. De heer C: Kraakman verloor reeds 6 kalveren en een schaap aan dezo gevreesde ziekte. 70 SOLLICITANTEN. Voor de betrekking van Directeur der Stoomzuivel fabriek „de Eensgezindheid" te Sint Maartensbrug hebben zich naar wy vernemen, meer dan 70 sollicitanten aaDgemeld GROOTE SCHADE. In de Zype zyn m den loop dezer week meer dan 20 stuks rundvee aan de tongblaar bezweken. Dat is een schade van 4COO gulden. ZELDZAAM. De tweelingzusters Grietje en Guurtje Keyzer te Alkmaar, zullen op 2 Juli haren 85sten verjaardag vieren. GEDWONGEN WINKELSLUITING Door den Amsterdamschen Gemeenteraad is eene veror Jering aangenomen, waarbij bepaald wordt dat alle winkels 's avonds om 11 uur moeten sluiten, behalve op enkele tyden van het jaar. ah St.Nicolaas en Kermis. C. A. A. DUDOK DE WIT. f Donderdag is te Bloemendaal de heer C. A. A.Dudok de Wit, in zyn goede dagen algemeen bekend staande als de minister van sport, ook wel al3 „Kees de Tippe laar", overleden. Het lijk zal te Breukelen in het familiegraf ter aarde worden besteld. (N. R. Ct. SCHOORLSCHE WATERLEIDING. Blykens het voorloopige verslag gaf de post betreffende de verhooging van het hoofdstuk binnenlandsche zaken der Staatsbegrootiiig aan eenige Kamerleden aanleiding tot de vraag of het voorgenomen onderzoek naar de hoeveelheid water, welke aan de Schoorlsche duinen zonder schade kan worden onttrokken, ook dienstbaar kan worden gemaakt aan een onderzoek naar de vorming der duinen en van de vraag, of de duinen deels gevormd zyn dcor de schelpen, en of het onttrekken van water göeu afbreuk doet aan hunne stevigheid en hunne waarde voor de beschutting van het land. GOEDE BEDOELINGEN. Eenige heeren en dames, die een autotochtje maakten en toevallig een bezoek aan den assistent wedono van Prigen brachten, vertelt de „S. Ct." vroegen den assistent- wedono waarom er zoo'n ondragelyken stank in zyn woning heerschte. Do man deelde toen mee, dat hy, gedurende 14 dagen, 15000 rattenstaarten moest bewaren, d:e by een eventueel bezoek van den controleur moesten dienen omrekening en verantwoording af te leggen van het geld, dat hy voor het dooden van ratten had uitgegeven SINT PANKRAS. Ook in het tweede jaar van steken heeft het asperge proefveld van den heer P. Mooy uitstekende resultaten opgeleverd. Groot IVj snees, leverce het veld 250 K.G. op, welke opbrachten ruim f 104. Gestoken werd van begin Mei tot 21 Juni. ST. PANKRAS. De heer C, J. Vahl, onderwiizer aan de school met den Bybel alhier, ia als zoodanig bonoemd te Monster. WIERINGERWAARD. Het aantal gevallen t vu mond- en klauwzeer is hier al uitgebreid tot 50 en sommige van zeer ernstigen aard. Een viertal koeien en eenige kalveren zyn er reeds aan bezweken, terwijl andere beesten blijkbaar hard ziek zyn. Een heel groote schadepost voor de veehouders! Annu i'auiownu. Donderdagavond ongeveer 9 uur, ontstond hier, door dat bij het smolten van vet de vlam in de pan sloeg, brond in do woning van A. de Vries aan den Lotweg. De dubbele werkmanswoning, eigendom van den heei Jb. Kaan te Wieringerwaard, lag weldra in ascb. Niet* dan de inboedel kon worden gered. Verzekering dekt de schade. WEL LEUK. Bij het hoofdakte-examen te Arnhem heeft zich het zeker zeldzame geval voorgedaan, dat zich onder de candidaten een vader en zijn zoon bevinden. BURGEKBRUG. Tijdens het 2e kwartaal 1911 zijn, in het hulppeot- kantoor te Burgerbrug in de Rijkspostspaarbank in gelegd in 222 inlagen de som van f 5792.30. DE EUROPEESCHE RONDVLUCHT. Er is nu voor de deelnemers aan de Europeeeche rondvlucht eenige dagen van rust aangebroken. Het programma is nu aldus gewyzigd Maandag 3 Juli Caiais—Lond9n (190 K.) Dinsdag 4 Juli. Rust te Londen, Woensdag 5 JuliLonden- Caiais (190 K.) Donderdag 6 JuliCaiais—Parys (250 K.) Te Caiais is nu een zevental vliegers, dezelfden die er gisteren waren. Met de 6e etape hebben zy de volgende prijzen be haald Védrines 4000 frs,Vidart 1500 frs.Beaumont 1000 frs.; Gibert 700 frs.; Kimmerling 500 frs.; Garros 500 frs.; Renaux 400 frs. De andere aviteurs, Barra, Tabuteau. Duval en Wijn malen zitten nog te Roubaix, waar slecht weder, hun vertrek onmogelijk maakte. Wijnmalen is dan zooals uit bovenstaande blykt toch nog van Berchem vertrokken en heeft Roubaix bereikt. Opgegevon heeft hy 't dus niet. Hy heeft ondanks de pech volgehouden en zal nog verder gaan. Alleen wordt hy nu niet meer geklasseerd by hen die reglementair de heele vlucht volbrengen (categorie A). Hy is n.1. te laat in Roubaix aangekomen, nadat het vertrek voor Roubaix-Caiais al gegeven was. Hy is nu in categorie B. by de deelnemers die regelmatig alle wegvakken volbrengen en op de voorgeschreven plaatsen landen. Hy heeft hierdoor nog kans op alle prijzen voor de wegvakken, volgens zyn klasseering en op alle pry'zen voor de afstanden van Pary'3 naar de hoofdsteden, mits zy voorkomen in de klasseering van het wegvak waarvan deze hoofdstad de plaats van aankomst vormt. Evenwel heeft hy slechts recht op de even prijzen de 2de, 4de, 6de enz. De totaio classificatie na de 6e etape is aldus opge maakt 1. Beaumont: 48 uur 18 min. 41 sec. 2. Garros51 uur 48 min. 55sec. 8. Yidart: 64 uur 21 min. 37 sec. 4. Védrines: 67 uur 25 min. 33 sec. 5. Gibert: 71 uur 58 min. 8 sec. 6. Kimmerling76 uur 8 min. 12 sec. 7. Renaux: 68 uur 6 min. 47% sec. KEN VERGISSING. By' de candidaatstelling voor den Gemeenteraad van Velsen heeft zich, naar Het Vad. mededeeld, de volgende eigenaardige vergissing voorgedaan: Voor het district III (Velsenoord en Oosterlijk IJmui den) moesten twee candidaten gesteld worden, nl. een voor de perodieke verkiezing en een voor de uitbrei ding. Door de A.R. en R.K. Kiesvereenigingen was overeen gekomen dat voor den eenen zetel een R.K. en voor den anderen een A.R. gesteld zou worden. Doordat echter op de officieele opgave van candidaten niets vermeld stond, waren beide ly'sten voor da periodieke verkiezing ingeboekt. Het eigenaardig feit doet zich dus voor dat de twee candidaten in plaats van naast elkan der, thans tegenover elkander staan. ONREGELMATIGHEDEN AAN BOORD VAN DE „HEEMSKERCK". Men meldt uit Nieuwediep, d.d. 30 Juni: Aan boord van het pantaerschip „Heemskerck" heb ben zich, naar ons wordt medegedeeld, op den dag van vertrek op de reede van Spithead, eenige onregelmatig heden voorgedaan. Toen men, met het oog op het vertrek de sloepen wilde hyschen, bleek zulks door onwil van eenigen onder de bemanning niet vlug genoeg te kunnen geschieden. Ook was des morgens reeds bekend, dat eenige touwen van de takels waren door gesneden, Het vertrek van de „Heemskerk" ondervond dan ook eenige uren vertraging. Een ingesteld onderzoek naar de dader(s) van deze kwaadwilligheid leverdeniets op, waarom de „Heemskerck", Donderdag alhier aange komen, op de reede bleef liggen, teneinde een nader onderzoek te kunnen instellen. Van de mindere schepelingen kreeg niemand verlof, om naar wal te gaan, terwyl de onderofficieren Donder dagavond om 10 uur aan boord moesten zyn. De oorzaak van deze baldadigheid en onwilligheid moet, naar verondersteld wordt, vooral gezocht worden in het feit, dat de commandant op don laatsten dag van het verblyf te Spithead, het verlof tot passagieren weigerde, omdat by vorig passagieren eenige manschap pen waren achtergeblevens Genoemde maatregel van den commandant schynt een of meer van de bomanning tot verzet goprikkeld te hebben. Vrijdagmorgen kwam de „Heemskerck" in dQ haven. Eenige schepelingen zyn, naar gezegd wordt, in arrest gesteld BLOEDVEGEFTIGING. Te Vlissingen is de 24 jarige commies der posteryen en telegrafie, de heer v. d Rafkomstig uit Brielle, aan de gevolgen van bloedvergifting overleden. MOND- EN KLAUWZEER. Het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw verzoekt een ieder om goed omschreven feiten en beschouwingen te willen mededeelec die licht kunnen verspreiden over de oorzaken der mislukking van de bestrijding van het mond- en klauwzeer op het vasteland van Noord- en Zuidholland en over de toepassing der maatregelen. BOEVENHUMOR. Recüier„Ge wordt vóór twee jaren voor het laatst gestraft. Komt dat uit?" Boef: „Als ik nu vrijgesproken wordt, komt het uit." BLOEDVERGIFTIGING. Iu eeu gezin te Hendrik Ido-Ambacht zyn vrouw, zoon en dochter plotseling ongesteld geworden. De geneesheer heeft bloedvergiftiging vastgesteld. Men denkt dat het drinken van melk de oorzaak is. EEN MOOI HEER. De Köin. Zig. meiut, dat er Dondordag aan het hoofd station aldaar een Nederlander is aangehouden, die te Ehronfeld en Bickendori ongeveer 25 jongens van 17 tot 20 jaar voor Oost-Indië had aangeworven. Zy zouden met hem meegaan naar Rotterdam, op een schip worden opgeleid en dan later naar Oost Indiö worden gebracht, waar zy, naar hun werd gezegd, veel geld zouden verdienen. De aangehoudene had veel geld bij z.ch. INTERNATIONALE ZEELIEDENSTAKING. 11T AMSTERDAM Van de staking kan worden meegedeeld, dat ze sta- lionnair is. Het personeel van de üranus, een boot van de Kon. Ned. Moombootmaafschappij, welke Donder dag binnen kwam, heeft zich hij de slakers aange sloten. Men meldt weder de mishandeling van een super-cargo van gen der maatschappijen, die van de fiets werd gehaald cn mishandeld, ilij kwam bebloed aan de lJkade aan. Een baas van een andere maatschappij werd van de tram gesleurd en mishandeld. Vanmorgen hielden de directies der maatschappijen weder een vergadering. TERRORISME. Onder dit opschrift schrijft het Handelsblad na een I gehouden onderzoek het volgende De a 1 lesovcrheerschendc indruk, dien het onderzoek op mij gemaakt' heeft, is dat op de eilanden, n.1. in dc Czaar Peterstraat, op Kattenburg, Wittenburg en Oosten burg een toestand van anarchie heerscht, dal zeer vele werkwillige arbeiders niet naar hun werk durven te gaan door het terrorisme der anarchistische stakers, waaraan zij blootgesteld zijn. Maar daarnóóst blijkt, dat de bescherming in die straten onvoldoende is. Ik noem nu eenige feiten De bootwerker J. Cornelisse is in de Bickerstraat door zes mannen mishandeld. De bootwerker J. F. Ga-oen werd door een met name bekenden staker die een geopend mes in de hand hield, gevolgd. J. Bosman is hij de Oranje Nassau-kazerno door twee stakers geslagen. Th. Barcndrégt is docr 50 man in de Zeeburgerstraat ernstig mishantleld en aan hootd en beenen verwond. Bovenstaande mishandelden zijn alle werklieden van de ^Koninklijke". Maar de terroristen vergrijpen zich ook .xan anderen. Zoo werd aan de IJ-kadc een zoon van den heer YViorsma, chef van het etablissement van dc Koninklijke" tegen de beenen geschopt. Dit laatste geval staat niet op zich zelf. De terro risten. die thans op de z.g. Eilanden hun schrikbewind uitoefenen, vallen velen lastig, die met dc staking niets te maken hebben. Zoo zijn bij J. C. Wijnbergen, froentekoopman, De Schel, slager beide op Katten - urg. do ruiten ingegooid, omdat deze zakcninensèhen geleverd .hadden aan schepen dor Koninklijke Ned. Stoomboot-Maatschappij .Woensdagavond te negen uur ongeveer is dc 60- jarige kruidenier llijpkema. Groote kaltenburgerstraat, mishandeld, omdat hij kruidenierswaren naar een dei- schepen gebracht luid, en gistermiddag twee uur za gen wij yen slagersjongen met zijn fiets op hel Ma riniersplein tegen den grond gooien, opclal een paar wijven den inhoud van zijn mand konden onderzoeken. Toen clic inhoud gering bleek, mocht de verschrikte slageisknecliLs passeeren l>e winkeliers worden zooveel mogelijk geterrori seerd en met boycot bedreigd indien zij aan schepen leveren. Teil gevolge hiervan en van bovengeschetst optreden valt liet de maatschappijen reeds moeilijk haar schepen te proviandceren. Tengevolge van vrees voor mishandeling en erger, durven vele werkwilligen niet te gaan werken en sluiten zich tegen wil e.11 dank bij dc stakers aan. „Men denke zich", schrijft liet Handelsblad, „maar eens in den toestand van een werkwilligen arbeider, die op één trap woont met twee stakers, in den toe stand van de vrouw en kinderen van dien eenen, wan neer er neiging tot terrorisme bestaal bij die- twee anderen en hun vrouwens „Dc staking is in de eerste plaats een staking van vaste contractarbeiders. Doch het besluit tot dc sta king is niet in hoofdzaak door de contractarbeiders ge nomen maar door de „boekjes'-menschen en de losse werklieden. I)c vaste werklieden hebben, naar wij uit zeer betrouwbare bron weten, in meerderheid niet aan de stemming deelgenomen." In Amsterdam is het garnizoen met 600 man versterkt. Vrijdagnamiddag breidde de slaking zicb in zoo verre uil, dat ook 20 man van de IIoll. Stoomboot-Maat schappij liet werk neerlegden. De mannen verklaarden voor het meerendecl door intimidatie hiertoe genood zaakt te zijn. De Ned. Stoom vaar t-Maatscliappij „Oceaan", die de gevraagde gage-vorhooging der zeelieden met f 6 per maand: wilde toestaan, gaat thans, niet verder op de zaak in nu de zeelieden tegelijkertijd inwilliging van de eisclien der bootwerkers vroegen. De Maatschappij zond aan het bestuur van den Alg. Ned. Zeemansbond, afd. Amsterdam ,het volgende schrij ven „Wij kwamen in iiel bezit van uw schrijven van 27 dezer en namen nota van de motie aangenomen dooi de door uwen bond gehouden vergadering. „Waar onzo Maatschappij zelve geen bootwerkers in dienst heeft, hetgeen wij u trouwens reeds iu het onderhoud, dat wij met u hadden, mededeelden, is het ons onmogelijk aan uwe motie uitvoering te geven. „Deze wending van zaken spijt ons des te meer, daar de leden uwer vereeniging overigens met alge- meene stemmen onze voorstellen geaccepteerd hebben". ENGELAND. Ernstige ongeregeldheden hebben te IIull plaats ge had en de politie die in deze stad belangrijk ver sterkt is trad mot kracht tegen de stakers op, toen deze 'n betooging hielden voor velschillende fabrieken, om ook daar do arbeiders tot slaking over te halen. Een ernstige botsing tusschcn betoogers en politie was hier van het gevolg. Dc politic maakte hierbij gebruik van de diensten der brandweer, die met zware waterstralen de menigte trachtte ujteen te drijven. Zeker een niet aanbevelenswaardig voorbeeld en een miskenning van de taak der brandweer, die alleen kan bijdragen om de brandweer impopulair to maken en later haar eigen lijken dienst kan verzwaren. Aan de ongeregeldheden kwam gelukkig een einde door hel bericht, dat de heer Ashnith was aangekomen en met werkgevers en arbei ders zou conforceren. Toen weTdi een wapenstilstand ge sloten. Twee treinen, elk met 500 politieagenten zijn van Londen naar llull vertrokken. De onlusten te IIull duurden tot vier uur in den morgen; bereden politie dreef ten slotte de beloogets uiteen In een Vrijdag te Huil gehouden meeling, Jiczocht door ongeveer 1UÜÜ man van de Wilson-lijn, werden de voorstellen van de werkgevers inet bijna algemeene stemmen verworpen en werd besloten de slaking voort te zetten. De meeting werd bijgewoond door een vertegenwoor diger van het ministerie van handel. Groote sensatie is te LIVERPOOL veroorzaakt, door dat vijfmaal achtereen op de „Arabic' van de White Star lijn, die lieden moet vertrekken, brand uitbrak. De eerste maal begon het te branden te twee uur, den laatsten keer even voor zessen en blijkbaar was er kwaadwilligheid in het spel. Het vuur werd telkens, ofschoon met eenige moeite, gebluscht. De zeeliedenstaking is te Liverpool van grooten in vloed op de aflevering van voedingsmiddelen uit de Vereenigde Staten en. Canada. Enorme hoeveelheden kaas, spek, reuzel en boter liggen in kisten op de kade van de Noord-dokken, daar de karrevoerders ver hinderd worden door de stakende havenwerkers om de goederen te vervoereu. De voorraden, inzonderheid van kaas en spek in de stad aanwezig, beginnen op te raken. De Cupard en. de Cauadian, Pacific-lijnen hebben de zeelieden,vereenigingep erkend en aan de eisehen der dokwerkers en zeelieden toegegeven. BELGK Antwerpen,, 2 9 Juni. Hedenmiddag begaf zich een commissie uit de reeders naar den burgemeester om te verzoeken, dat de vrijheid van arbeid in de haven zal worden gewaarborgd. Inzake de eisch der stakers om een maandelijksche gageverhooging van 12.50 francs, wil de petroleum- maatschappij nog geen, definitief antwoord geven. De „Red Star Line", weigert deze toe te staan. De reeders Deppe, Deus en Alexander zullen een nieuwe samenkomst hebben met de afgevaardigden de: zeelieden. Alles is rustig. Werkwilligen komen nog steeds aau, en. worden wanneer zij zich naar de sche pen, begeven door de politie begeleid en beschermd. Antwerpen, 29 Juni. Alle krachten der stakers zijn samengetrokken te gen de „Red Star Llne", die drie booten moet doen vertrekken: de „Meominee" vandaag, de „Mobile" morgen en de reuzen,boot „Lapland" Zaterdag. 117 machinisten en stokers van de Lapland hebben ge staakt, maar het matrozenpersoneel Is voltallig. Op de kantoren van de Red Star verzekert men, dat mcu tot het alleruiterste weerstand zal bieden. Als Rei Star toegeeft, is de strijd voor de gansche Belgi sche reederij verloren. Het toegeven der Engelscho reederijen, heeft de aanwerving van zeevolk voor Bel gië natuurlijk moeilijker gemaakt,- maar weldra zul len de Engelschen hun bemanningen in Engeland aan monsteren en dan komt er hier weer werkaanbod ge noeg. Intusschen blijven de Belgische reederijen vast be sloten, geen loonsverhooging toe te ttaan. Zij makeu zich niet bovenmate ongerust over de bedreiging met een dokwerkersstaking. In 1907 is zulk een staking onder oneirylig beter omstandigheden voor de werk lieden totaal mislukt. Nu hebben di reederijen a! aanbiedingen optvangen van Duitsche firma's, tpeei- a/lsten in den strijd tegen stakingen., die binnen 24 uren 2000 man willen, zenden. Zij zullen van deze aan biedingen geen gebruik maken, zoolupg de nood niet dringt, maar niet aarzelen, als ze ertoe gedwongen v orden. De Zeemansbond beeft gevaagd, nogmaals met de reeders te mogen onderhandelen. Ik vrees, dat hij niet eens antwoord- zal k'ygen. Nog altijd wordt gewerkt op de zwarte stokers van do Kongo- toot, „Leopoldville", opdat ook zij zouden, staken. IN DENEMARKJÜV In Denemarken zit men, wegens de staking te Huil, Goole en Grimsby. niet den uitvoer van boter, spek enz. verlegen. YVcensüag besloten de uitvoerders, dat de Donder- dagschc boot (de Zero van Wilson-lijn) niet van Ko penhagen zou afvaren. Maar dc Stocrebült zou met volle lading naar Newcastle stevenen, en uit Esbjerg even eens de booten naar Parkeston, Newcastle en Leitli. Te Kopenhagen wilde men echter nog niet een aan tal schepen naar die drie havens zonden uit vrees, dat de bootwerkers daar die schepen dan ook zouden boycotten. Indien men alsnog zijn waren naar Enge land verzond, zou men zijn maatregelen in stilte hemen. ST. MAARTENSBRUG. Do beer P. Kuiper, veehouder alhier, verloor aan het mond- en klauwzeer een koe en kalf. Van het Haagsche Binnenhof Tweede Kamer. Den Haag, 30 Juni. De gekleurde ramen van Carnegia's stcihting heb ben 't 'm gedaan... We zijn toch niet gereed geko men. ondanks de beste verwachtingen en voornemens, met de agenda. De kamp, in den ochtend gevoerd over de „oi'de van werkzaamheden", was eigenlijk don-Quichotterie ofte wel strijd tegen windmoolens. Ds. Brummelkamp had op zijn vingers kunnen narekenen, dat deze Ka mer, die nu eenmaal besloten had, het Tarief nog .li de sectiën te onderzoeken vóór het recès; dat deze Kamer toch waarlijk niet, staande op de kentering tusschen Juni en Juli, - in de stemming, de overprik kelde, waarin, ze verkeert, nog een paar weken de Bakkerswet zou gaan behandelen... Om zóoiets te veronderstellen dient men... ds. Brummelkamp te zijn. De eerwaarde spreker zinspeelde op impotentie der Kamer, welke zou blijken uit have weigering om dezen krachttoer te ondernamen. Wij gelooven, dat do heer Noiens niet zonder grond van een tekort aan, gezond-verstand gewag maakte. De heer Duys had ditmaal volkomen gelijk, 't Wils ondoenlijk en ondenkbaar om nu nog èn Taviefwet (in de afdeelin- gen) èn, Bakkerswet (in openbare zitting) *te gaan afdoen. Indien de heer Brummelkamp niet zóo ver stond van de practische zijde der dingen, zou Ihij 't hebben kunnen inzien; zou zich het verpletterend echèc hebben kunnen besparen, dat hem nu heeft getrof fen. Ieder ander zou 't hebben begrepen. Ik wil hier niet van zeggen, dat de Kamer, kalmer, verstandiger, met meer tactisch beleid werkend dan zij deed, niet ook de Bakkerswet bijv. van de baan had kunnen helpen. Zeker niet!... Maar wie de hooge vergadering, zooals zij nu is en zich gedraagt, tot dergelijke evolutiën wil brengen, die man is onaandoenlijk voor het juiste begrip van wat mem. van ons Parlement-up to date k&n vergen en ver wachten. Iets wat mij in den geachten, verslagen voorsteller van het dwaze denkbeeld allerminst ver wondert; evenzeer als velen met mij 't in hem zeer „plausibel" zullen achten. Zeer verstandig heeft de Kamer ook m. i. gedaajL door de Centrale Sectie, die in September a.s. zal geboren worden, niet te binden ten aanzien van den datum, waarop men de Ouderdoms- en Invaliditeits verzekering in de sectiën zal nemen. De bestaand* Centrale Sectie heeft voorgesteld onmiddellijk na opening van de nieuwe zitting. Dat moet voldoend* wezen. De zitting 1910'11, heeft, gelijk de heer Borgesius betoogde, zeer stellig niet het recht om haar opvolgster aan een bepaalden datum te binden. Dat is eene uiting van wantrouwen in, het beleid e*. de regeling van, werkzaamheden, waarvoor geen re den bestaat. De heer Van de Velde zag 't in, de heer De Geer scheen, 't niet te vatten. Gelukkig bleek de meerderheid in, te zien, dat meu haar eea malligheid voorstelde. Er zijn momenten, gelukkig, waarop 't gezond-verstand toch n,og zijne rechten in do Kamer weet te doen gelden. Dat is, vooral in deze tijden, vertroostend en moed gevend! Gelijk ik straks reeds zeide, het debat over de „kleinere ontwerpen" zullen we voorbijgaan met de vluchtigheid, welke aan vacantie-stemming past, en die de Kamer zelve in zóo ruime mate vertoonde, heeft 't 'm gedaan. Dat wij niet klaar zijn gekomen en a.s. Woens dag wederom op appèl zuilen verschijnen, in het aan genaam vooruitzicht dat we dan ook nog de interpella tie-Schaper over den Rotterdamschen waterschout zul len kunnen genieten. Men, kent de geschiedenis van de gekleurde ramen- Vredespaleis. Jhr. Victor de Stuers wierp er zich op en ontketende in den laten middag, terwijl enkelen nog flauwe hoop koesterden dat ,.'t zou afloopen", een debat, waarvan welhaast bleek dat het zoet* hoop zou verstoren, van hen, die nog durfden geloo ven, dat we vandaag huistoe zouden gaan Nu is er, onderwijl er nog maar 42 hoogedelge- strengen aanwezig waren, de motie-De Stuers ge boren. Waarin de Kamer 't verklaart te betreuren, dat minister De Marees (van de fameuze gekleurd* ramen) geen prijsvraag heeft uitgeschreven. Z.Exc. heeft gezegd, in de warmte des debats, -dea*. prijsvraag toch niet te zullen houden. Hij heeft geen enkele firma voor de schrikkelijke ramen begunstigd. Oorverdooovend, trommelvlies-scheurend kabaal... Er waren slechts 42... Moraal: we komen Woens dag terug en de heer Schaper iuterpelleert dan over de zeelieden-staking- en den Rotterdamschen wa terschout. Als president Fallières goed-en-wel weg is Oef! Mr. ANTONIO. Gemengd Nieuws. DE OPPOSITIE. Den 15an Augustus a.s. zal te Brussel eene groote anti-clericale betooging worden gehouden, waaraan vol gens de leiders der socialisten niet minder dan HO,000 lieden hunner party zullen deelnemen. Ook van liberale zyde zal op groote schaal aan deze betooging worden deelgenomen, zoodat nu reeds door de spoorwegbesturen maatregelen worden genomen, om tegemoet te kunnen komen aan de eisehen van het ver voor voor die gelegenheid. Van clericale zyde werd nog steeds gehoopt, dat de eisch van het algemeen kiesrecht verdeeling zou brengen in het liberale kamp. Gisteren heeft in de vergaderzaal van den Senaat onder leiding van den heer Dupont eene samenkomst plaats gehad van de leden der liberale party uit Kamer en Senaat om den toestand te bespreken. Nadat de heeren Janson en Hymans het woord hadden gevoeid, werd dit aan den heer Huy*man gegeven, die in een zeer toegejuichte rede verklaarde, dat hot oogen- blik gekomen was, om elk verschil van meoning inzake het kiesrecht te laten varen. Dit werd dan ook door enkelen, o. w. de voorzitter Dupont, die oorspronkelyk niet zoover hadden willen gaan als thans geöischt wordt, beaamd. Een motie werd hierop voorgesteld en aangenomen, lu dende, dat de liberalen zich aansluiten by het alge meen kiesrecht met het beginsel der evenredige verte genwoordiging en den eisch van minstens vyf-en twin tigjarigen leeftijd en minstens een jaar verblyf voor de vertegenwoordiging der gemeenten en provincies en in de beide Kamers. SCHELMSTUKKEN IN RUSLAND. By uw coniröie door hot Russischo Sonaatslid Medem uitgeoefend, is o a. aan den dag gekomen, dat het sta tionsgebouw te Sarokino, dat 50,000 roebel heeft gekost, uit een eenvoudige schuur bestond. Toen het Senaatslid het station peisoonlyk wilde bezoeken, brandde het ge bouw den vorigen nacht af Op de noorderspoorwegen voerden roovers een eigen aardige strook uit. Zy legdon do rails over eenige hon derden uiott-js met ee byzordete vloeistof, waardoor de trein zoodanig in zyn g: nz vertraa. d wt-r>', dat hy tenslotte stilstond en eerst veider kon lijden, nadar, de

Schager Courant | 1911 | | pagina 2