Küasnlnflen OPROEPING! tieisje. m. Mts DiistMe. een flinke Mslicit, een flinke Bakker, B. Velleman Jr., Boby Schudder. boerenknecht Huishoudster, Dienstbode BOERDERIJ Palingfuiken, en Gebitten, Mc. Cormic Koster Wiglama West-Friesche Paardenslagerij, Rookilefséjur siukje ii et. p. pond. Prima (fors!, U et p pool schiedt het tegendeel, dan zijrt ge oud." Maar het meest ontmoedigend drukte een pasge trouwd vrouwtje zich uit: „De man wordt oud..^ a,cht dagen, na zijn trouw dag." ERNSTIG SCHEEPSONGELUK. Een ernstig ongeluk heeft plaats gehad aan boord van het slagschip „Superb" te Portland. Drie zeelieden zijn hier ten gevolge van vergiftige gassen, die zich in oen der scheepsruimen hadden verzameld, omgekomen. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat reeds in het begin van de vorige week ontdekt was dat uit het bedoelde ruim, een bewaarplaats van aardappelen en dergelijke provisie, onaangename dampen opstegen. Een streng verbod om het ruim binnen te gaan was dan ook uitgevaardigd. Niettemin daalden Vrijdag een paar mannen in het ruim af, een derde matroos, die juist voorbijkwam, zag de mannen neervallen. Hü trachtte hen nog te redden, maar werd eveneens het slachtoffer der vergiftige gassen. Met moeite en gevaar werden de lieden bovengebracht, maar alle pogingen om de levens geesten weder op te wekken waren vruchteloos. Omtrent de eigenlijke oorzaak van het ontstaan der vergiftige gassen is nog geen besliste verklaring gegeven. AANSLAG OP EEN SNELTREIN. Op den sneltrein Havre—Parijs is Vrijdagavond een aanslag gepleegd. Deze trein moet 's avonds om 11 u. 37 te Parijs aankomen. Toen hij even na 10 uur het 3tation Pont de 1'Arche door was, werden de reizigers door een hevigen schok door elkaar geworpen. Een aantal rijtuigen vielen omver en bleven nabij de Seine aan den rand van een steengroeve liggen terwijl de locomotief alleen 200 meter ver langs het spoor voort reed en zich toen in het zand boorde. Toen het personeel van den trein de reizigers tehulp snelde, schoot een sneltrein uit de tegenovergestelde richting met 85 K.M. snelheid op het andere spoor voorbij, en alleen doordat de omgevallen wagens aan den anderen kant lagen werd een vreeselijk ongeluk voorkomen. Bij een onderzoek bleek, dat een spoorstaaf losge schroefd waa; het werktuig waarmee dat gebeurd was lag naast eenige nummers van anarchistische bladen op het spoor. Algemeen heeft het misdadige opzet groote veront waardiging gewekt; terecht merkte de radicale Lanterne op, dat men hier niet meer van sabotage kan spreken maar van den wreedst denkbaren moordaanslag. Het bestuur der vereeniging van spoorwegpersoneel heeft een motie aangenomen, waarin verzet aangeteekend wordt tegen den aanslag. De motie verklaart, dat de spoorwegarbeiders niet verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor deze misdadige daad, en laakt elke hande ling, die de veiligheid der reizigers in gevaar kan brengen Naar de directeur der Staatsspoorwegen Claveile ver klaarde, heeft het onderzoek reeds ernstige aanwijzingen opgeleverd en zal de dader wel spoedig gevonden te zijn, Het Senaatslid Ancon zal de regeering over het geval interpelleeren. Parijs. 3 Juli. In antwoord op een desbetreffende vraag veroordeelde de minister van Handel den treinaanslag bij Port de Larche en hij verklaarde, dat de minister de noodige maatregelen nam om het land te zuiveren van de kanker der misdadige sabotage. (Protestkreten van de uiterste linkerzijde.) AARDBEVING TE SAN FRANCISCO. Te San Franoisco heeft Zaterdag een aardbeving pla&ts gehad, die naar de meening van een particulieren bericht gever te New-York aan Prankf. Ztg., de ergste is die daar sedert de verwoestende aardbeving in 1906 is voor gekomen. Toch lezen wij niet, dat er veel schade is aangericht of ongelukken zijn gebeurd. In gansch Californiö en ook in Nevada werd weliswaar de schok, die 10 seconden duurde, gevoeld, maar men schijnt met den schrik vrijgekomen t9 zijn. "Wel ontsond een geweldige paniek, die overal de menschen de straat op deed vluchten. Zelfs wordt ge meld, dat de rechters die zitting hielden, door het zwaaien der lichtkronen aan de zoldering zoo van streek raakten, dat zij de zitting lieten zooals zij was en vluchten. Het gekraak der ijzeren balken van de sky scrapers maakte op allen die dit hoorden een ijzingwekkenden indruk. DE KONING DER BIOSCOPEN. In een Oostenrijksch stadje zijn twee concurreorende kinematograaf-ondernemingen. Zij trachten, want het publiek is weinig talrijk, elkaar te overtroeven. Langen tijd heeft ondernemer A... gepeinsd op een nieuw middel om de menschen naar zijn onderneming te lokken. Hij koopt een toestel met klinkende reputatie, nieuwe platen, en adverteert: „De koning der bioscopen, het apparaat van den tegenwoordigen tyd en der tóekomst, is mijn schouwburg *n werking gesteld enz. Was geteekend: Aeigenaar van de Konings bioscoop „Imperator". Het pakt. Dag aan dag verheugt ondernemer A zich in een vol huis en maakt voortreffelijke zaken. „Ik zal hem wel krijgen", denkt de concurrent. Hy koopt ook een „Imperator"-toestel en advorteert „Let op! Van Zaterdag den zooveelslen af groote voorstellingen met mijn nieuw toestel, den zoon van den koning der Bioscopen, die nog beter beelden geeft dan zijn vader." A. laat zich niet uit het veld slaan. Den volgenden dag geeft hij deze adverrentie „Ter inlichting I Mijn projector, de koning der bios copen, is ongetrouwd, heeft dus geen zoon, zoodat het toestel van mijn concurrent alleen een bastaard wezen kan. De koning der bioscopen is onovertrefbaar." B. zit nog steeds te zinnen, wat hjj hierop moet ant-1 woorden. marokko. De Duitschers hebben een stad be zet. Dit is de belangrijke gebeurtenis van Zaterdag, die de gemoederen heeft bewogen. Men weet, dat het in, Marokko nog steeds een ver warde toestand is. Het is daar maar opstand na op stand, van een geregeld bestuur is geen sprake, zoo dat de belangen der handelsondernemingen en onder danen van de verschillende Europeesche mogendhe den steeds bedreigd worden. Frankrijk en Spanje trachten met troepen de orde zooveel mogelijk te handhaven en de Europeanen hunne veiligheid te waarborgen. Maar nu is* ook Duitschland zich met de zaak gaan bemoeien. Ziehier wat er Zaterdag is geschied. Wij laten het den Telegraaf-correspondent te Parijs vertellen. Als een donderslag bij helderen hemel, om deze afgezaagde gemeenplaats te gebruiken, vernam Parijs uit de late avondbladen het volgende bericht: „De heer von Schoen, gezant van Duitsohland, ging hedenmorgen naar de Quaie d'Orsay, om aan den heer De Selves, minister van Buitenlandsche Zaken, te berichten, dat zijne regeering besloten heeft, een oorlogsschip te zenden naar Agadir, een Marokkaan- sche haven. De gezant, .-heeft aan den minister ver klaard, dat Duitschland dezen maatregel nam uit voorzorg om zijne onderdanen te beschermen voor het geval, dat onlusten mochten uitbreken in de haven, of in den omtrek. Op verzoek van Duitsche handelaars, te Agadir gevestigd, zou Duitschland besloten hebben tot deze demonstratie, waarvan von Schoen verhoopt, dat we gens haar essentiëel tijdelijk karakter, de Fransche openbare meening geen reden tot verontrusting zal hebben. Ik kan hier aan toevoegen, dat De Selves, toen hij door den gezant in kennis werd gesteld met deze mededeeling, zijn verbazing uitsprak, dat Duitsch land een initiatief neemt, dat volgens de verklaring- van von Schoen zelf, zoo duidelijk in strijd lijkt met de bepalingen van het verdrag" van Algesiras. De minister voegde eraan toe, dat hij alle voorbehoud maakt over dit initiatief. Agadir is een, haven, die niet open staat voor den internationalen handel. Fransche kruisers legden er 1 onlangs aan en constateerden, dat de orde er geens zins bedreigd was. Onmiddellijk na het vertrek van den Duitschen gezant, van het ministerie van Buitenlandsche zaken, begaf de heer De Selves zich naar het Elysée, om den president der republiek op de hoogte te stel len van 't onderhoud met von Schoen. De overheerschende meening in politieke en jour nalistieke kringen en niet alleen in de Fransche is, dat tot deze jegens Frankrijk onvriendelijke daad, door Duitschland werd overgegaan met het oog op de onderhandelingen tusschen beide landen over Ma rokko aanhangig. Ik sprak in mijn jongsten brief over de basis der onderflandelingen. Frankrijk zal in ruil voor de „vrije hand" in Marokko, Duitsche waarden op de Parijsche beurs toelaten. In het onlangs te Kissingen plaats gehad hebbende onderhoud tusschen den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, von Kiderle Wachter en den Franschen gezant te Berlijn, Cam- bon, moet deze laatste te verstaan hebben gegeven, dat Frankrijk in ruil voor Duitschlands „liberaliteit" ten opzichte van Marokko genegen zou zijn, zijn ooste lijken nabuur „belangrijke concessies" te doen. Het zenden van een oorlogsschip naar Agadir, een de monstratie, waardoor ongetwijfeld "Frankrijk's positie in Marokko nog moeilijker wordt, zou dus niets an ders zijn dan een daad van pressie door Duitsch land uitgeoefend, om Frankrijk zoo omvangrijk moge lijke concessies af te persen. Of deze chantage het ware middel is, om tot dit doel te geraken, zal zeer spoedig blijken. Het is niet onmogelijk, dat Cailleux' verzoeningsgezinde dispositie ten opzichte vanDuitsch land, die ik in mijn laatste artikel signaleerde, niet bestand zal blijken tegen de ajatl-Dultsche strooming, die dit jongste incident onvermijdolijkerwijze zal doen ontstaan in dc openbare meening alhier. Een storm is er opgestoken in heel Europa, Het is hl conferenties en nota's en besprekingen in Fran krijk, in Spanje, in Duitschland, in Italië, in Enge land, in schier heel Europa. In de Duitsche pers loopen de meeningen over den aard en de beteekenis van den maatregel, door de regeering getroffen met het zenden van een oor logsschip naar Zuid-Marokko, niet zeer uiteen. Over het algemeen is de toon zeer kalm, afgezien van enkele nationalistische bladen. Aan een brusqueeren van Frankrijk gelooft niemand, behalve dan de Vor- whrts. Het wordt niet anders dan natuurlijk gevon den, dat de regeering aan onderdanen, die onbe schermd vertoeven in een vreemd land, de gevraag de bescherming verleent, al ontkennen de gematig de bladen niet, dat de regeering tevens „acte de précence" heeft willen geven in den, Marokaanschen warwinkel. Alle, behalve dan de ultra-chauvinistische, zijn overtuigd, dat het in Marokko niet tot ernstige internationale verwikkelingen, zal komen. Duitschland's bedoeling zou alleen zijn, aan te stu ren op eene nieuwe conferentie van aJle bij Marok ko geïnteresseerde mogendheden. Maar... vraagt de Fransche correspondent van het Berl. Tageblatt,... toen begin Mei het bericht ver spreid werd, dat de Duitsche regeering van plan was, een oorlogsschip te zenden, sprak de Norddeutsche Allgemeine Zeitung dat gerucht tegen, noemde het grobea ünfug. zoo'n bericht te lanceeren. „Wat Is er in dien tijd tusschen begin Mei en begin Juli ge beurd", vraagt hij, „dat de Duitsche regeering toch een oorlogsschip zendt, n,a eerst het denkbeeld alleen groben, Unfug genoemd te hebben?" Ja, voor deze vraag is reden, dunkt ons. Wat is er gebeurd, dat Duitschland tot deze daad dreef? Wij zullen er dra meer van hooren. De meening, er gens uitgesproken, dat Duitschland ook een brok van, den buit wil hebben, als het op een verdeeling .van, Marokko uitloopt, kon wel eens de juiste zijn. En dan heeft Duitschland alvast genomen het st.uk, dat het 't liefst wil bezitten,! In Parijs is men ook deze meening toegedaan. We lezen van den Handelsblad-correspondent: „De verontwaardiging, die in alle Fransche krin- 'gen wordt gevoeld over het optreden van Duitsch land in Marokko, wordt door de dagbladen met ge lukkige kalmte uitgesproken. De algemeene opinie is, dat Duitschland een dubbelen slag heeft willen slaan, om zijn positie in de onderhandelingen over Marok ko te verbeteren, want het werkelijke bezit van Aga- j dir ou de prijs voor zijn toegevendheid verhoogen, 1 èn om zijn deel van den Marokkaanschen tulband Vast te leggen, nu het de verdeeling er van voor ziet." Burgerlijke Stand. gemeente barsingerhorn. Ingeschreven van 130 Juni 1911. Geboren: Dirkje Maria, dochter van Arie Klare en Elisabeth Ellen,. Klaas, zoon van Maarten Kooij en Antje Groenewoud. Arie, zoon van Arie Kossen en Jacoba Braaf. Jan, zoon van Egbert Dirkmaat en Antje Neefkes. Jan, zoon van Ariën Jonk en Dieu- wertje Hoogland. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Overleden: Maarten Kamerling, oüd 82 jaren, we duwnaar van Aafje Horn. gemeente schagen. Ingeschreven van 30 Juni tot 4 Juli. Geboren: Johanna Clasina Maria, dochter van Fre- dericus Franciscus Keet en van Catharlna Maria feaars Overleden: Elizabeth Rus, oud 5 jaren, dochter van Jacob Rus en Anna Wit. Aaltje Kant, oud 76 jaar, echtgenoote van Jacob Hopman. Nicolaas Jere- mias Quax, oud 4 maanden, zoon van Nicolaas Quax en Dieuwertje Dekker. gemeente zijpe. Ingeschreven van 28 Juni1 Juli 1911. Geboren: Elisabeth Cathariqa, dochter van Johan- nes Albertus Schilder en Catharina Glas. Trijntje, d. van Arie Dekker en Anna Kos. Overleden: Dirk Veanik, 7 weken, zoon van Rens Vennik en, Dieuwertje Pastoor. gemeente wieringerwaard. Ingeschreven van 130 Juni 1911, Geboren: Gerrit, zoon van, Klaas Kruiken en Neel- tje Liefhebber. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Dirk van dor Gocs en Dieuwertje Kaan. Overleden: Pleter Bas, echtgenoote van Marl* Korff, oud 65 jaar. Plaatselijk - Nieuws. OVERGEPLAATST. Do heer J. Spreeuw, wegwerker aan de H. IJ. S. M. alhier, is verplaatst in golijke betrekking, aan het baanvak Noord Scharwoudo—Alkmaar. te water. Zondagmiddag geraakte de heer K. alhier, die met z'n vrouw uit fietsen gegaan was. op den Nesdijk te water. Nadat de heer K. bij iemand binnengebracht was, zou z'n vrouw even naar huls fietsen om droge kleeren voor hem te halen. Maar toen zij daar weer aankwam, was manlief verdwenen. De heer K. waa namelijk ondertusschen, maar in zijn nat pak naar huis gegaan, waar z'n vrouw hem bij haar terugkomst reeds te bed vond. Het tochtje, had verder geen, on aangename gevolgen. ZAAK OVERGEDAAN. Wij vernemen dat de Modezaak van mej. Wed. Wilhelmus in eigendom is overgegaan aan den hoer J. B. Keet woonwagens-bevolking. Vandaag heeft over ons geheele land eene telling plaats van de bevolking der rondtrekkende woonwa gens. ZÜÏDSCHARWOUDE. Tot tijdelijk directeur van de zangvereeniging Ge mengd. Koor is benoemd de heer J, Schrijver alhier. Marktberichten. PURMEREND, 4 JulL 152 Stapels Kleine Kaas f 32.50. Rijksmerk f33.50. 1816 KG. Boter f 1.25 a f 1.35. 425 Runderen, waar onder 280 vette en, 11 Stieren. Vette Btug 70 a 8« cent per KG. Gelde stug f 160 a f 210. Melk koeien stug f 190 a f 280. 50 Paarden f 80 af 600. 90 Vette Kalveren 95 a 105 cent per KG. 223 Nuch tere Kalveren f 13 a f 28 matig. 204 Vette Varkens 47 a 53 cent per KG. matig. 55 Magere Varkens 18 a 29 gld. matig. .169 Biggen f 8 a f 14 matig. 2140 Schapen en Lammeren. Vette stug f 22 a f 27. Lam meren stug f 13 a f 16. Kipeieren f 3.50 a f 4. Eendeieren f 3.80 per 100. WINKEL, 3 Juli. Aardbeien 3 ct. per mandje. Peulen 8% cent per pond. Kropsla f 1 per 100 krop. ALKMAAR, 3 JulL Aangevoerd 4 Koeien en Ossen f 240 a f 260, 91 vette Kalveren f 40"a f 114, p. pond f 1 a f 1.20, 27 nuchtere Kalveren f8 a f 22, 264 Schapen f20 a f 27.50, 228 vette Varkens f 0.38 a f 0.52 per Kg., 23 magere id. f 17 a f 20. AMSTERDAM, 3 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 218 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 86 a 90 et., 2e kwal. 80 a 84 ct., 3e kwal. 70 a 76 ct. per Kg., 130 melk- en kalfkoeien f200 a f 350 per stuk, 78 nuchtere kalveren f 7 a f 14, 17 schapen f 20 a f 24 per stuk, 387 vette varkens le kwal. 44 a 46 ct., id. 2e en 3e kwal. 42 a 44 ct., Overz. en Geld. le kwal. 44 a 46 ct., id. 2e en 3e kwal. 41 a 43 ct. per Kg. MEDEMBLIK, 3 JulL Aardappelen:J Groote Muizen f 1.85 a f 2.05. Klei ne Muizen f 0.85 a f 1.Groote Ronde f 1.70 a f 1.85 per halve HL. Aanvoer 4006 manden of zak ken. NIEUW LEVEN, Station XOORDSCHABWOUDE. 3 Juli. Groote Muizen f 1.80 a f 2.10. Drielingen f 0.90 a f 1.10. qKleine Muizen f 0.20 a f 0.60. Schotsche Muizen f 1.70 a f 1.90. Drielingen f 0.90 a f 1.05 per 35 KG. Aanvoer 1610 zak. Broeit op Lniigendyk. Gedurende de week van 26 Juni tot en met 1 Juli werden aan, de markt aangevoerd 15574 zak aardap pelen, 434000 bos wortelen, 6162 bloemkool, 36 roo- de kool en 1100 slaboonen,. Van de laadplaats wer den verzonden 51 wagons groenten. Gedurende de maand Juni was de aanvoer: 28305% zak aardappe len, 1098200 bos wortelen, 2586 bloemkool, 36 roode kool en 1100 slaboonen. BROEK OP LANGENDIJK, 3 JulL Aardappelen, gladbl., f 1.40 a f 2.25. Muizen f 1.3< a f 2.10. Kleinen f 0.40 a f 1.05 per zak. Wortelen f 1.50 a f 3.50 per 100 bos. Bloemkool f 6 a f 8.10 per 100 stuks. Roode kool f 12.60 a f 13.10. Advertentiën. Heden overleed, in den ouder dom van 56 jaar, onze geliefdè vader, behuwd- en grootvader, de Heer E. Vlessing. R PRiNS-VleaSini; Geboren: Maartje Jenneke, dochter van M. v. d. WELLE en T. v. d. WELLE-de Groot. Kolhorn, 1 Juli 1911. Algemeene .kennisgeving. I. PRINS A.z. en kinderen. Alkmaar, 27 Juni 1911. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed na een lang durig lijden, zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, de heer Wiliem van Ttwuijver, in den ouderdom van 62 jaar en 11 maanden. Wed. W. van TWUIJVER— Blom. W. va" TWUIJVER K van TWUIJVER J. VRIESMANvanTwuüver P. VRIESMAN T. van TWUIJVER. Zijpe, Belkmerweg, 2 Juli 1911. Het behaagde den Heere op het onverwachtst door een noodlottig geval zoo plotseling van ons weg te nemen OB8 eenig geliefd Dochtertje Elizabeth, in den leeftijd van 5 jaar en 8 maanden. Haar diep bedroefde Ouders en Broertjes ea Grootouders. Uit aller naam Jb. RUS. A. RUS-Wit. Schagen, 29 Juni 1911. Heden trof ons een zware slag door het plotselinge overlijden van ons lief nichtje Elizabeth. Dat de Heere de ouders mag sterken en vertroosten is ODze eenigste bede. R. POSTHUMA Jr. A. POSTHUMA—Wit. Hoorn, 3i> Juni ]!)|I> Heden overleed te Zijpe onze Broeder Willem van Twuijver, in den ouderdom van ruim 62 jaar. A. VAN TWUIJVER. M. VAN TWUIJVER-Rood. P. VAN TWUIJVER M. VAN TW UIJ VER—Blok. Schagen, 2 Juli 1911 overleed, tot mijne dieps droefheid, na een kortstondige ongesteld heid, mijn innig geliefde Echtgenoote Christiua Yader, in den ouderdom vnn 88 jaren, mij na- latende 7 jeugdige kinderen nog te jong om het verlies hunoer moeder te be seffen. Haar diepbedroefde Echtgenoot G HOEDJES. Barsingerhorn, 2 Juli 1911. Mevr. &UIJPERS, N.-Laagzijde te Schagen, vraagt met September Terstond gevraagd, voor Noodhulp, tegen hoog loon bij J den HaKTOG, Smederij öt Maarteuö brug. gevraagd, door te Anna Paulowna. Jb. JONKER Hz. gevraagd, door J. H. TER BURG te Anna Paulowna. Gevraagd aan de Coöperatie „de Tijd geest" te Winkel om zoo 3poedig mogelijk in dienet te treden. Loon elf gulden per week. Aan te melden bij den Administrateur J BREEBAART Jzn. Gevraagd een om terstond in dienst te treden goed kunnende melken, bij Jb* KOOIJ, Groote- wal, Schagen. G e v ra a g d Twee Timmerlieden, om direct in dienst te tredeD,bij Jn. de GRAAF, Mr. Timmerman te Julianado p Koegras. Aan het zelfde adres kunnen twee Steenbikkers geplaatst worden Terstond gevraagd, een bij M. LOUW, Langereia gem. Winkel. Gevraagd als hulp in de huishouding een of bejaarde Vrouw, om direct in dienst te treden. Fr. br. lett. A., bureau „De Polderbode". Anna Paulowna. te koop gevraagd, grootendeels Weiland. Brieven met op gave van prijs en wanneer te aanvaarden, onder ietter S aan bet Bur. v. d. bl. Uit de band te koop 300 kleine in goede staat zijnde met stokken, en 100 groote met schut- wand, bij K. ENGEL Kolhorn. worden tegen hoogen prijs ingekocht door van Alkmaar. Te spreken eiken Donderdag van 9% tot 12 uur in het café „de Posthoorn", van de wed. Joh. de Beurs (boven). Door huwelijk van het tegenwoordige meisje, varagt Mevr. Van den Bergh, Laan 5 te Scbagen, tegen Aug. of8ept. een flink gevraagd, om direct in dienst te treden aan de V. 8toomzuivelfabriek „Hamenwer king" te Eierlanti op Tessel. Zich aan te meldea bij den directeur, J. DISSEL. De Maaimachine kan, altijd en overal best maaien. Die niet over het werk tevreden mocht zijn, wordt beleefd verzocht zijn adres op te geven aan Schagen. Te koop billijk een gebruikte nog nieuwe Denk om onze Zwadkeerders, Harken en Sckudders. Molenstraat Schagen. Levering van Uitsluitend eerste kwa liteit Paar den vleesch Machinaal gesneden 10 ct* per ons. Aanbevelend N. Th. GROOT.

Schager Courant | 1911 | | pagina 3