Gemeenteraads= verkiezing. P. Boekei Cz. P. Hopman. Jb. Schoorl Jz. gen vroeg de arbeid zou worden hervat. In een druk-! bezochte stakorsvorgadering werd Zondagavond be- slotou aan de leiders machtiging te geven de door de werkgevers aangeboden voorwaarden te aanvaar den, mits de loopen van allo dokwerkers zouden wor den verhoogd en de andere grieven ln overweging zouden worden, genomen. Gisteren is nog een groot deel van, den dag onder leiding van den hoer Askwih geconfereerd, ook te Liverpool en te Grimsby is het tot een, schikking gekomen en goed zijn de vooruit zichten op een overeenkomst in verschillende ha vens. Te Liverpool is een steward van de White Star in hechtenis genomen, die de vermoedelijke brandstich ter is aan. boord van de „Candda". LONDEN, 1 Juli Te Manchester hebben, naar aan leiding van de staking ongeregeldheden plaats gehad. Bereden agenten en agenten te voet, die wagens bé- gcleidden, werden door stakers aangevallen en niet stee- nen geworpen en verschillende politiebeambten werden daarbij gewond. Het bedrijf staat sLil en allerlei aan bederf onderhevige goederen dreigen te loor tc gaan. GROOT TWEEDAAGSCH TURN FEEST TE NOORD SCHARWOUDE. Den 15 en 16 Juli a.s. zal het Groot Tweedaagsch Turnfeest te Noord Scharwoude plaats hebben, waaraan elf a twaalf honderd personen zullen deelnemen. Op den Zaterdag worden oefeningen en spelen uitge voerd door een 400-tal schoolkinderen en 200 a 300 jongens- en meisjesadspiranten van verschillende Gym- nasuek-Vereenigingen, 16 wedstrijden in loopen, sprin gen, steengooien, bal werpen, bal wedloop, vlughoepelen, zakloopen, tonkruien, versierde rij wielen, versierde hoe pels, enz., alles afgewisseld door muziek van de Beier- sche Kapel en zangnummers door kinderen, en de ver- eeniging „Crescendo" te Noord Scharwoude. 'sAvonds wordt een schitterende lichtatoet gehouden, waarvoor bijzonder veel deelname is toegezegd, terwijl het feest wordt besloten met een Bal-Champêtre op het met groote booglampen verlichte en rijkelijk met vlaggen en wimpels versierde terrein, waar verschillende ver makelijkheden, kramen en tenten, als Circus, Leeuwen kuil, Luchtschommel, Rotterdamscbe Hoepla, enz. enz. het publiek dat in grooten getale verwacht wordt, mede afleiding kunnen bezorgen. Op den Zondag zal een groote Turnbetooging plaats hebben, waaraan 23 vereenigingen deelnemen. De optocht met ontplooide banieren, voorafgegaan door een EereEscorte, uit acht ruiters bestaande, zal ongetwijfeld een magnifiek gezicht opleveren. Het programma voor Zondagmiddag bestaat in: Vaaudeldéfilé, Algemeene Vrije Oefeningen (mannen), Toestelturnen in twee groepen, Vrije Oefeningen (dames), Vrije- en Halteroefeuingen, Groepen, Pyramidon en wedstrijden in polstok-hoogspringen, steenstooton hard- loopen voor turners, balwedloop mot hindernissen voor turnsters. 'sAvonds hoeft de uitreiking plaats van prijzen en herinneringsmedailles. De belangstelling voor het feest is zeer groot; door verscheidene vereenigingen en personen zijn reeds be schikbaar gesteld een twaalftal medailles kunstvoor werpen, w.o. twee staalgravures van het Nutsdeparte- ment „Oudkarspel", welke als Eereprijs zullen dienen voor den prijswinner, die in het polstokspringen, steen- stooten en hardloopen te zamen het hoogst aantal pun ten behaalt. Door de gemeente Oudkarspel is een bedrag van f 40.— toegekend voor den aankoop van prijzen. Als den eersten dag wordt de Uitvoering besloten met een schitterend avondfeest, kermesse d'été en bal- champêtre. Wieringen. Sedert de laatste opgave zijn ter secretarie nog. de volgende opgaven van mond- en klauwzeer' gedaanS. Jb. Keijzer, Smerp; W. Jz. Snooij, Oud-Qest; Joh. Tysen, Polder en P. J. Keijzer, Belt. WIERINGEN. Ten gevolge van bloedvergiftiging is alhier naeen vre9selyk lijden overleden de landbouwer D. Sz. Klein te Gest. De ongelukkige bad zich aan prikkeldraad verwond en werd daarna door een doorn (onkruid) bü het uitplukken ervan, op die wond gestoken. Hevig zwol zijn hand en arm op, waarvoor geneeskundige hulp werd ingeroepen. De dokter zette eerst een vinger en later den onderarm af, doch het baatte niet en demaniseraan overleden. Geheel de bevolking is onder den indruk van dit treurige ongeval. "WIERINGEN. Naar wy vernemen hebben zich vier sollicitanten aangemeld voor onderwijzer aan de O. L. school te Hippolytushoef. Wieringen. De heer C. Bosker deelde ons mede dat hy binnen kort een motor in zijn drukkerij zal plaatsen. De noo- dige maatregelen ingevolge de hinderwet zijn reeds genomen. -WIERINGEN. JJ. Dinsdag werd te Den Helder pubFek aanbesteed het onderhoudswerk aan de gebouwen en kruitmaga zijnen op de Quarantaineplaats alhier. Ingekomen waren 5 inschryvingsbiljetten van de volgende heeren: J. Hermans alhier voor f 1340, N. J. Poel alhier voor f 1279, J. C. Klein alhier voor f 1241, R. N. van Os, Den Helder voor f 1237, G. Timmerman alhier voor f 1210. Gunning nog niet bekend. CaliuMtsoog. Het inschrijvingsregister voor de Nationale Militie der gemeente Callantsoog is op 30 Juni 1911 gesloten met 11 lotelineen. HOOGWOUD. Door de kinderen der O. L. School in de Weere werd gedurende de maanden April, Mei en Juni in de spaar bank ingelegd f 24.52 en teruggevraagd f 16 en door do kinderen van de O. L. School te Aardswoud resp. de bedragen van f 134.97 en f 216.75. "Van het terug gevraagde geld werd het meeste overgeschreven op de spaarbank van hot Departement Hoogwoud der Maat schappij tof Nut van 't Algemeen. ONGEZEGELDE SOLLICITATIE-ADRESSEN. Htt gemeentebestuur van Zeist heeft by dezer dagen gedane oproeping van sollicitanten voor ambtenaar ter secretarie en onderwijzer gebroken met de gewoonte dat door de sollicitanten gezegelde sollicitatie-adressen worden ingezonden. Zy die in aanmerking wenschen te komen, worden bij de oproeping uitgenoodigd dit per brief te melden. Naar de meening van bet gemeentebestuur is een stuk in briefvorm, waarin geen verzoek voorkomt om benoemd te worden, maar alleen de mededeeling wordt gedaan dat men in aanmerking wenscht te komen, volgens de zegelwet niet aan zegelrecht onderworpen. Daar door de vordering van bedeelde zegelgelden een onbillijke heffiag wordt gevorderd van ben, die meestal bezwaarlijk in staat zy'n deze op te brengen, heeft deafdee- ling Utrecht van den Nederlandschen bond van gemeente ambtenaren besloten te bevorderen, dat de handelswijze van het gemeentebestuur van Zeist door andere gemeen tebesturen worde nagevolgd. KLACHTEN VAN MILICIENS. De Tijd meldt, dat de te Roermond gedetacheerde miliciens van net 2e en 6e regiment infanterie, ter versterking van h.t garnizoen aldaar, zich tot H. M. de Koningin hebben gewend met een bezwaarschrift, waarin zy luide klagen over de behandeling, die zU van een tweetal met naam genoemde 2e luitenants ondervinden. In dat request moet o.m. worden beweerd, dat zy (de miliciens) gaarne goed en bloed veil hebben voor Konin gin en V?>d9rland, doch dat al te strenge tucht, die op hen wordt toegepast hunne gemoederen niet anders dan kan verbitteren, en daardoor juist het tegenovergestelde ber ikt wordt, als waarvoor ze in dienst zijn gekomen. Het eten moet bovendien veel te wenschen overlaten, in verband met de zware diensten, die verricht moeten worden. Zóó meldden zich b.v. de vorige week circa 30 man schappen ziek, allen tengevolge van de gepresteerde diensten. De manschappen kroeen „k -vartierziek". DE EÜROPEESCHE RONDVLUCHT. Reuter seint uit Londen, dat thans is vastgesteld, dat de aviateurs hedenochtend om zes uur uit Hendon zullen vertrekkeni DE CLASSIFICATIE TL LONDLN. Dc totale classificatie tc Londen was aldus: Bcauinont: 51 u. 58 min. 1 sec. Garros. 55 u. 52 min. 552/3 sec. VidartG8 u. I min. 15 sec. Vcdrines: 70 u. 37 min. 33 sec. KjmmerlLng79 u. -17 min. 12 sec. Gibevt: 83 u. 19 min. 28 sec. Remui 121 u. 47 2/5 sec. De laatste twee 6tapes komen hu de beurt. Heden: LondenGalais en Vrijdag GalaisParijs. DL VLIEGTOCHT OVER ÏILT KANAAL. LONDEN. 4 Juli. De Daily Mail «'i/st op liet ernstige gevaar hetwelk de gisteren zoo suhitterend geslaagde rond vlucht uit militair oogpurit voorEngeland opleverde. Wij konden deze vermetele luchtvaardcrs- niet tegen houden. zegt zij. Het Engelsche leger bezit maar tien vliegtoestellen, die méerendeels verouderd éh traag zijn, terwijl de Engelsche zeemacht er geen enkele gfökocht heeft. Wel heeft zij er twee ten geschenke gékrégón. De Engelsche admiraliteit behoort onverwijld een lucht vloot te organiseer en. Alleen averechlsche zuinigheid weerhoudt haar. HET BEZOEK VAN PRESIDENT FAILLIèKES AAN AMSTERDAM. Dinsdag dan is de President der Fransche Republiek Armand Faillières, te 'Amsterdam aangekomen, om zijn bezoek te brengen aan II.M. de Koningin. 's Morgens vroeg koos een eskadbr van zes torpedo- booten en twee torpedojagers vamut jÜihuiden zee, om het Fransche eskader, waarmede 'de President zou aan komen. tegemoet te sloom en. De ontmoeting had plaats bezuiden Zand voort, op eenige mijlen afstand uit dé kust. Het Franschc eskader bestond uit twee reusachtige pantserkruisers, de „Edgar QiiineV'^cn de „Marseil laise", benevens twee torpedojagers,\.',J President Faillières bevond zich pp de Edgar Quml. Hier op zee had van weerszijden eene hartelijke begroe ting plaats en gezamenlijk stoomden de oorlogsbodems nu naar IJmuidem op, om vervolgens door het Noord1- zee-Kanaal naar Amsterdam op te sloomen. Te IJmuiden was het onlzagtijk druk en de Fran sche President ontving hier dc eerste spontane begroeting van Nederlands bevolking. Saluutschoten der Fransche „Marseillaise", beantwoord door de fort-batterijen en door Hr. M. S. Gelderland, dreunden de toejuichingen daverend door de lucht. i Langzaam-aan stoomde de heelo oorlogsvloot door het Kanaal, 't Was even over tweeën, toen op het IJ de Edgar Quinet, voorafgegaan door de Fransche tor pedojagers Braniebas en Glaive, in zicht kwam. De torpedojagers gepavoiseerd, de Edgar Quinet met de Nederlandsehe vlag aan den voormast, den standaard van president Fallières (een Fransche vlag met de gouden letters A. F. in de witte baan) aan den ach termast, en een groote «Fransche driekleur aan den achtersteven. Statig stoomde de rüesachtig grijze oor logsbodem met zijn zes schoorsteenen langs de stad, onder het gebulder van de kanonnen, tye op den Westerdoksdijk opgesteld waren. Verderop, aan de Handelskade, brachten de Nederlandsehe pantsersche pen Ueemskerck, Evertsen en Kortenaer hun don derenden, groet. Aan dek van de Fransche oorlogsschepen stonden de matrozen met hun, witte mutsen met roode pom pons aangetreden. Kort na, de Edgar Quinet volgde de wat kleinere pantserkruiser Marseillaise, eveneens grijs beschilderd doch wel gepavoiseerd en voerende aan den voormast de Fransche, aan den achtermast de Nederlandsehe fvlag. En daarbij sloten zich aan de nieuwe Nederlandsehe torpedojagers „Wolf" en „Fret", coquet wit met vier 'gele schoorsteenen elk en de torpedobooten. Toen de Edgar Quinet ter hoogte van de Handels kade kwam, joelden daar de bemanningen van de on derzeeboot No. 1, v/elke aan den kop lag, en van de 'Nederlandscbe pantserschepen. Op het nieuwe Julïauadok hadden zich een groot aantal werklieden opgesteld, die een hartelijk gejuich aanhieven, toen de Edgar Quinet langs voer. President Fallières verscheen op het achterdek, aan bakboords zijde, en beantwoordde wuivend met den hoogen hoed dien welkomstgroet. Dat was een aardig oogenblik: Weer bulderde het geschut van onze schepen, toen de Marseillaise langs voer, die achter de Edgar Qui net kwam liggen. En, donderend werd deze groet be antwoord door de Marseillaise en de Fransche torpedo jagers. Op 't glinsterende zonbeschenen ij water was vaak de Fransche pantserkruiser in een wolk van rook en kruitdamp half verborgen,. En dox>r dien smook flitste dan telkens hetvuur, als er schoten gelost werden. \vat zag het er langs dc boorden van hét 'IJ aar dig uit. De schepen. xTj£/.Mvlagdsveti dat gaf aan het toch reals zqpj.leyendig 'hicv^üdon^i e^,kleur en een blijheid, jle móóiste - versiering 'diéjuclt. denkeq. laat. lntusschen was Amsterdam reeds in.feeststemming', het' was ontzaglijk druk in Me stad, èljje trein hrachl nieuwe j massa's. Voor het Centraalstation was er 'geen /doordringen aan, zooveel publiek zich daar onophoudelijk oplioópte. En van station naar Dam. het gelxeefè Damrak dus, daar was het een nienschenvölle. als slechts zelden "aanschouwd». Precies om 2,58 stoomde de speciale-hein van Hare Majesteit hel Centraalstation binnen. Reeds eenigen tijd vroeger was in het paviljoen per auto de Pruis der Nederlanden aangekomen. Slechts even onderhield Prins Hendrik zich met den burge meester dei' hoofdstad en begaf zich onmiddellijk .daar op iu de Koningssloep, oni den Frauschen gast cp de „Edgar Quinet tc gaan begroeten. Precies tien minuten over drie -brandde een lievige kanonnade los, het saluut van 't Fransche Eskader ge bracht aan den prinselijken standaard. Deze 33 schoten 'werden spoedig gevolgd door 35 s.dholen van liet Hol- landseh Eskader, als groet aan idèn standaard van. den President. Toen duurde liet nog geruunen tijd eer in de veile de vergulden steven mef den heers dienden Neptunus zichtbaar werd. T'icn minuten voor half vicr,; toen was deKon&igs-' sloep, omstuwd door een achttat stobmsloepen der Fran sche en Nederlandsehe marine, zoo dicht genaderd, dat do duizenden toeschouwers! den President in 'den sloep konden gadeslaan. t Statig gleed de prachtige sloep -verder, langzaam den statiesteiger naderend. Daar wachtte H. M. de Koningin den President, om. .zoo spoedig de sloep aanlegde, mét een lichte buiging haar gast te begroeten. Even later besteeg: president Fallières onder het gejuich der ontzaglijke menigte jde statietrap. H.' M. de Koiüngin trad ophem toe en reikte den gracieus buigenden President de liand. De President maakte tot driemaal toe een buiging daarbij do Koningin de haTKi drukkend en begaf zich vervolgens: in; het paviljoen. De Prins cn minister Selvös- volgden. - Beide staatshoofden onderhielden zich. éven, waarop zij de wederzijdsche gevolgen en de autoritei ten voór- stelden. Gedurende de begroeiing, speelde de inariwkapel dé Marseillaise. j In »de met een zesspan, la~rDaiïmont gereden, galakoets namen de béide staatshoofden omstreeks kwart voor vier plaats. De door een eere-escorte van huzaren» omgeven 'statie koets reed stapvoets naar het viaduct, weldra gevolgd door de lange file bespanningen met het gevolg. Het publiek liief allerwege hoezaes aan en vooral óp de plaatsen waar het publiek in gróót e massa's was samen gedrongen, was het gejuich schier oorverdoovend. Langzaam rijdt de stoet den Dam op, hier juicht men r.og luider, maar de jubel sterft spoedig weg, Het publiek Is blijkbaar getroffen door den aanblik van den president, In rok gezeten ter r'ech terzijde vaa H. M. Over den gast had Z. K. H. plaats genomen. Bij het vorderen plant zich het gejuich voort, lui der wordend, nu en dan dringender, totdat 't wordt overstemd door de muziek van Zaagmans, die de Marseillaise speelt. Voor den hoofdingang stijgen de hooge gast en de vorstelijke personen uit. Dwars over het voorplein gaat) H. M. aan den arm van haar gast naar den in gang en treedt het paleis binnen. Na een oogenblik van wachten wordt het midden- wenster van het baleon geopend en de President ver schijnt begeleid door de Koningin on den Prins. En opnieuw klinken juichtonen daverend over den Dam, maar wederom overstemmen de koperen instru menten van Zaagnian's kapel den jubel. Na enkele minuten toevens trekken de Hooge be zoekers zich 'buigend terug. Om 5 uur reden de President, H. M. de Koningin en Prins Hendrik uit. om een bezoek te brengen aan het stadhuis. De geheele Gemeenteraad was aanwe zig en Burgemeester Roëll hield een toespraak, be antwoord door het Fransche staatshoofd. En Amsterdam vierde fèest. Tienduizenden van men sclien stonden overal langs de straten geschaard. Er 'heerschte eenvolop 'feestelijke stemming, 's Avonds 9 uur redeu ophieuw de Hooge Bezoekers uit, om zich te begeven naar het IJ voor den boottocht. Dat is welhet glanspunt geweest de verlichting op het IJ was verrukkelijk schoon en het weer was prachtig mooi. De oorlogsbooten, de dokken, de ha- vengebouwe'n, alle apdere schepen waren geïllumi neerd: dat alles leverde een onvergetelijk schouwspel op. Het Was reeds Kwart over elven toen de Konin klijke stpgt'in draf weer Den Dam opreed, waar nog steeds één' enthousiaste menigte den President en diens Koninklijke Gastvrouw wachtte. In dé stad waren ook keurige illuminatiën. Vooral de schitterende verlichting van het groote Beurs gebouw op het Damrak was sprookjesachtig mooi. Daar was dan ook éen groote opgetogenheid onder de feestgangers over dit voortreffelijk lichtstuk. Vandaag "brengt de Fransche President een bezoek aan 's-Gravonlkage. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND.L De Staten, zijn Dinsdag in zomervergadering bijeen gekomen onder voorzitterschap van het lid van, Ge deputeerde Staten, den heer P. B. J. Ferf. De griffier las een brjef voor van den commissaris der koningin, mr. G. van Tienhoven, waarin deze mededeelde, zijn ontslag bij H. M. de Koningin te hebben aangevraagd. De beer Van Tienhoven schrijft, dat het hem een weemoedige gedachte is, de hem dierbare betrekking te moeten neerleggen, de betrek king, die hij getracht heeft zoo goed mogelijk te ver vullen, gesteund door zijne trouwe ambtenaren, en door de welwillende medewerking van de leden der Staten. De voorzitter bracht daarop een woord van waar deering, een woord van afscheid namens de vergade ring. Met mr. G. van' Tienhoven toch verlaat een man het publieke leven, die reeds op jeugdigen leef tijd zich lauweren wist te verwerven, een man, die in de verschillende betrekkingen, welke hij heeft be kleed, zich steeds heeft onderscheiden door zijn groote geestesgaven, zijn scherp vernuft en door een uitmuntende werkkracht. De voorzitter deelde de ontslagaanvrage mee van mr. Zublie, lid voor de Haarlemmermeer. De geloofsbrief van den heer J. Met, lid voor Schagen, wérd goedgekeurd, eu de heer Met nam zitting. Verschillende punten werden van de agenda af gevoerd, en alTe andere commissoriaal gemaakt. Zes leden waren er noodig voor onzen Gemeente raad. De drie aftredende leden, de heeren Koster, Raat en Roggeveen zijn herkozen zonder stemming. Over deze herverkiezing geef ik bij dezen mijn blijd schap te kennen, gaarne als ik deze drie leden weer op hun oude plaatsen terug zag. Maar daarmee is het werk niet afgeloopen. Een tweede verkiezing van nog drie leden vraagt onze belangstelling. En deze verkiezing zal niet zonder strijd af loepen. Voor de drie plaatsen toch tellen wij vijf candidaten-en. wel de heeren P. Henneman en P. SneL de candidaten der Katholieke Kies ver eeniging en de heeren P. Boekei, P. Hopman en Jb. Schoorl Jz., de candidaten der Protestantsche Kiesvereeni- ging. .i.. Waar- iu een gemeente als de onze de katholieken een niet onbelangrijk deel der bevolking uitmaken, spreekt, het haast vanzelf, dat er menschen gevonden worden, niet-ïcatholieke menschen, die redeneerend volgens eeö billijkheidsbeginsel, aan de katholieken éen zetel" (niet meer) in onzen Gemeenteraad gunnen. Ik voor mij kan die menschen in hun billijkheids-' .redeneering, niet volgen. Zij toch wenschen eiken can- didaatdqf .katholieken te accepteeren, eiken die ge steld- wordC/iö vragen niet naar de capaciteiten dier candidaten, maar achten ze bij voorbaat al goed en geschikt, omdat... ja, omdat zij katholiek zijn. Een kiezer- die zuiver redeneert, die logisch denkt, houdt bij .een raadsverkiezing zich alleen bezig met de vraag: bevorder ik het gemeentebelang, bevorder ik mijn beginselen als ik dien, of dien candidaat mijn stem geef. En als men dan vrijzinnig kiezer is, dan kan, ja dan mag het katholiek-zijn van den candidaat geen aanbeveling zijn; dat is voor een vrijzinnige juist het tegenovergestelde van een aanbeveling. En ik vind, dat een vrijzinnige kiezer bij katholieke candidaten eerst heeft te vragen of er ook andere aanbevelings brieven zijn dan bet Roomsch-zijn der candidaten al leen. Er behooren minstens capaciteiten aanwezig te zijn, die vrijzinnigen het katholiek-zijn der candida ten kunnen doen vergeten. Wij vrijzinnigen wetjen het toch maai" al te -goed, dat katholieke mannen voor 'bet vervullen van publieke betrekkingen als raadslid en dergelijken in ons oog het groote euvel hebben, dat zij boven alles hun kerk plaatsen en aan de belan gen daarvan alles ondergeschikt maken. En waar dit i'ëil nu eenmaal onloochenbaar is, mag wel dubbel ge let wdi-deh :op' den persoon der katholieke candida ten, op hqn doen en laten in ons publiek gemeente- leven. Wij', mogen ons wel degelijk afvragen: Is hun persoon, zijn hun dadep ons borg, dat zij Schagen lief hebban.! en dat zij Schagen's belangen zullen dienen ook zooveel mogelijk in vrijzinnigen geest? Want ook dit laatste mogen wij, vrijzinnigen, niet vergeten^ En als men zich dan deze vragen stelt in betrek king tot de beide gestelde candidaten Henneman en Snel/ dan faag het antwoord niet anders zijn dan: neen, en nogmaals neen. Ik' vrnag> het allen, zonder de-minste bedoeling tot ohaangenaam-zijn: noem -mij eens, uit het leven der beide, katholieke candidaten éen enkele daad, waar- i üi.t biijkt hun sympathie (hoe weinig dan ook maar) met de plaats hunner inwoning? Noem mij eens één vèreeniging, - die werkt in het algemeen belang 'onzer gemeente, waarin een der beide candidaten (zonder het oog te hebben op eigen voordeel), zijn tijd en moeke geeft? Nbem-maAr iets op, hoe klein ook!!! En dat een elk op deze vragen het antwoord zal moeten schuldig blijven, bewijst dit niet duidelijk ge noeg, de waarheid mijner meening, dat de heeren Henneman en Snel alleen gesteld zijn, omdat zij goed-kathollek zijn. En nu laat Ik daarop de vraag volgen: mogen wij, vrijzinnigen, zulke mannen» die alleen dit brevet ter hunner aanbeveling kunnen overleggen, steunen? Mogen wij vrijzinnigen, dan meewerken om den Roomschen invloed, (alleen als zoodanig is de afvaardiging van Henneman en Snel bedoeld), ln die voor on3 zoo verkeerde boteekenis versterken"? Immers neen! Lét. wel: een persoon afvaardigen naar den Raad, terwijl hij Roomsch is, is heel wat anders dan een persoon afvaardigen OMDAT hij Kooinsch is. Juist in dit laatste ligt het groote gevaar en daartegen to waarschuwen, acht ik mijn plicht We zien het toch allen rondom ons, ook in onze eigen gemeente, hoe de katholieken alleen belangstel len in katholieke zaken, daarvoor is ijver en moeite, daarvoor is geld. Maar wat daar buiten ligt, 't heeft noch hun belangsteling, noch hun sympathie. Het ia een zich afzonderen, een zich isoleeren, tot zelfs in katholieke tooneel- en biljartzalen toe. Wij zien de voormannen der katholieken ook in onze gemeente, een scheiding bevorderen tusschen do burgers van éen plaats. We zien de angstvallige po gingen om al wat katholiek is to vrijwaren voor den omgang met andersdenkenden, een indeeling als van „schapen ©n bokken", wier aanraking zelfs besmettend wordt geacht. En die mannen, die dergelijke daden als goede werken eeren en roemen, daden waarmee zij groote schade brengen aan het algemeen belang onzer gemeente, schade doen ook vooral aan de ka tholieke zakenmensehen, die mannen nu moeten straks naar het raadhuis en onze vertegenwoordigers zijn? Nota-bene ons aller belang bevorderen? Ge voelt kiezers het onmogelijke, het tegenstrij dige, het ongerijmde, en, zult dan ook al uw best doen om mannen met dergelijke voor den bloei en weivaart onzer gemeente, zoo verkeerde beginselen uit dtn Raad te weren. Weln,u, laat ons, vrijzinnigen, dan eensgezind ter stembus trekken, front maken in éen sterk gelid, over wegingen, van minder belang ter zijde stellen, en zon der uitzondering Vrijdag stemmen op de heeren: en P. TRAPMAN. Staatspensionneering. Maandagavond werd te Utrecht'in een der zalen van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een druk bezochte openbare vergadering gehouden van den Bond voor Staatspensionneering onder presidium van den heer N. Prins, oud-Katholiek pastoor te Haarlem, De voorzitter zeide in zy'n openingsrede, dat in tegen stelling met andere landen, Nederland al 20 jaar aan 't ontwerpen is van wetten op de ouderdomsverzekering. Do bond, als tegenstander van het Duitsche stelsel, heeft steeds gewezen op de ingevoerde wetten in Dene marken, Australië en Engeland. Thans heeft minister Talma een ontwerp ingediend, dat thans hier besproken zal worden. Alvorens de sprekers het woord verkregen, deelde de heer Frans Netseher uit Santpoort namens de commissie j voor het volkspetitionnement het resultaat van de verzamelde handteekeningen mede, hetgeen spr. schit- terend noemde. 187 Afdeelingen verzamelden 20231 handteekeningen van particulieren, benevens 1936 na men van geestverwanten. De handteekeningen bevatten namen van burgemeesters, wethouders, raadsleden, ontvangers, artsen, ingenieurs, artisten, journalisten, onderwijzers, ambtenaren, werklieden enz. Bovendien betuigden 442 vereenigingen adhaesio, waarvan 197 vereenigingen met 21737 leden. De andere vereenigingen, w.o. kerkeraden, armbesturen enz. konden geen ledental opgeven. Onder de 442 vereenigingen waren 12 gemeentebesturen als college, voorts 120 vak- vereenigingen, S0 kerkbesturen, 40 ziekenkassen enz. De leden van den bond inbegrepen hebben zich thans dus minstens 8J.OOO mannen en vrouwen uitge sproken voor staatspensionneering. Spr. brengt ten slotte een woord van dank aan allen, die hebben mode- gewerkt om dit resultaat te verkrijgen. (Luid applaus.) Vervolgens besprak de heer „Perio" 't invaliditeits- ontwerp-TalmUP Spr. wees op de eenvoudige Deensche en Engelsche wetten, n.1. 11 en 12 artikelen, terwyl het wetsontwerp-Talma 394 artikelen telt, zeer ingewikkeld is en vele lasten oplegt aan de werkgevers en loon- trekkenden, en door de aan het werk gekoppelde tariefwet aan de geheele maatschappij lasten oplegt die niet opwegen tegen de lusten. Spr. geeft voorts een uitvoerige vergelijking tusschen hot ontwerp-Talma en dat van dr. Kuyper en wylen mr. Veegens en tracht aan te toonen, wat betreft de uitkeeringen, de premiën, de leeftijden enz., dat het thans ingediende ontwerp ten achter staat by de vroeger ingediende ontwerpen. Spr.'s conclusie was, dat het ontwerp-Talma met alle kracht bestreden moet worden, omdat het dwang brengt voor velen, aan allen een te awaren last oplegt en omdat 't door bevoorrechting van één klasse en één sekse niet voldoet aan de eischen die men stellen moet aan 'n rechtvaardige sociale wetgevingsteun te brengen aan alle mannen en vrouwen, die den steun noodig hebben, evenals zulks geschiedt in Denemarken en Engeland. (Luid applaus.) Vervolgens voerde mevrouw H. M. Ie GrandGoud schaal het woord, die met voorbeelden betoogde dat door zeden en gewoonten en *t gemis van burgerlijke pn staatkundige rechten de vrouw verhinderd werd in dezelfde mate als de man mede te werken tot bereiking vau het doel van den bond. Spr. spoorde de aanwezigen aan tot medewerking om hierin verbetering te brengen tot verhooging vau het algemeen welzy'n. (Applaus Van de gelegenheid tot gedachtewisseling werd druk gebruik gemaakt. De j aars verslagen van den secretaris en penningmees ter worden onder dankzegging goedgekeurd. De begrooting voor 1912, tot een bedrag van f 11.133 81 aan ontvangsten en uitgaven met een saldo van f 1333,81 werd aldus vastgesteld. In de plaats van mej. Elise Jochira en de heeren G. Wieringa en ds. D. A. van Krevelen worden tot leden Y3n het hoofdbestuur gekozen de hooren jhr. R. de Mu- ralt uit Zierikzee, E. Wiersum uit Groningen en E. Posthuma uit Leeuwarden. Bij de behandeling der wijziging in de staten en het huishoudelijk reglement werd o.m. bepaald dat voortaan de voorzitter van het hoofdbestuur herkiesbaar zal zijn. Aan het hoofdbestuur werd overgelaten te bepalen waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden. Besloten werd dat de afdeelingen federaties kunnen vormen. Bedoeld wordt dat districts-federaties gevormd zullen worden zonder daarvan echter den omvang vast te stellen. Besloten werd aan het hoofbestuur in overweging te geven een betooging en congres te organiseeren voor staatspensionneering. De volgende motie van de afdeeling Sneek werd aan genomen „De algemeene vergadering enzkennis genomen hebbende van het wetsontwerp op de invaliditèit en ouderdom, ingediend door den Minister van Landbouw, Handei en Nijverheid; betreurende dat dit ontwerp zal moeten voorzien in de behoeften van ouden van dagen en invalieden verzoekt dringend aan de Tweede Kamer der Staten Generaal genoemd ontwerp niet aan te nemen". Op voorstel de afdeeling Krommenie werd ver volgens d volgende motie aangenomen De algemeene vergadering enzkennis genomen hebbende van het ontwerp van wet op de verplichte in validiteits- en ouderdomsverzekering. van oordeel, dat het vtik flfen van dit ontwerp tot wet in het nadeel is, niet ailee van ond"n van «laven, maar ook van hen die gedwongen worden premie te betalen zich in het algemeen verklarend voor 'n pensioen van Staatswege zonder voorafgaande pr«mietaling; besluit krachtig te ageeren legen de aanneming van voori oemd ontwerp tot wet, en noodigt het hoofdbest uur uit si die stappen te doen- welke het noodig oordeelt om deze nationale ramp te voorkomen.

Schager Courant | 1911 | | pagina 2