wmmmm Sé rs£ r s awss SSss --«SSï „Want do liberalen In ons Zuiden mogou niet pre cies eender zijn als de liberalen in het Noorden, zij mogen geen Unie-liberaal of oud-liberaal program ou- derteekend hebben ze zijn vooral gevaarlijker. „Gevaarlijker .omdat zo zich zoo lief, zoo onschul dig, zoo fluweelig voordoen en daardoor zoo gemak kelijk minder scherpzienden verschalken. ..Maar èn het katholieke Maastricht èn het katho lieke Eindhoven zijn thans tot een klaar besef van den toestand gekomen^ tot een helder inzicht van het geen christenplicht van hen vroeg." Waarland. De kennis alhier behoeft in aantrekkelijkheid niet onder te doen voor dio van grootere plaatsen. By 't café „de Posthoorn" verrijzen tal van kramon, stalletjes enz., torwy'1 de luchtschuirjes met Turksche schop de feest vreugde nog zullen verhoogen. 't Café „de Tortelduif' krijgt als tijdelijke buurman de heer Wilms metz'nnet ingerichte carousoitevens heeft hü aan zyn zaak iets bygovoegd, n.1. oen Kinomategraaf, waar hij blijkens advertentie 's Maandags een voorstelling mee denkt te geven in de zaal van De Jong. Als wij de recensies lezen in de Hoornsche bladen, dan twijfelen wij niet of ons staat een genotvolle avond te wachten. Vermeiden wij nog dat by laatstgenoemd café ook kramen en stalletjes zullen verrijzen en dat men in „de Posthoorn" een uitvoering zal gevan door een Rederij kerskamer, dus voor „elk wat wils." St. Maartensbrug;. 1 r Op den 12den dezer gehouden aanbesteding van het bouwen van een directeurs- en kaasmakerswoulng voor de stoomzuivelfabriek De Eensgezindheid te St. Maartensbrug, werd ingeschreven als volgt: C. Wit te Valkoog voor f 4200. J. Booij en J. Faus te Schagerbrug voor f 4200. P. Voormau te Schagen voor f 4100. G. Plevier te Schagerbrug voor 3946. H. Doorn te 't Zand en P. Doorn te St. Maartens brug voor f 3646. De gunning is aangehouden. NoorUscbarwou.de. "7 T5J De heer P. de Geus Az„ gedurende tal van jaren wethouder der gemeente Noordscharwoude, heeft als zoodanig ontslag genomen. ALKMAAR. De liberale kiesvereenjging Eensgezindheid heeft in hare gisteravond gehouden, druk bezochte vergade ring na ampele bespreking eene motie aangenomen, strekkende om in de vacature vau raadslid, ontstaan door het bedanken van den heer M. Uitenbosch (s.d. a p.geen candidaat te stellen, dezen zetel open te laten voor een werkmanscaudidaat en de als zooda nig te stellen candidatuur over te nemen. Algemeen was men van gevoelen, dart; aan de ar beiderspartij een zetel in lden Raad toekomt. barmngerhurn. Van hier zijn, zonder mondeling examen, toegelaten als leerlingen aan de H. B. School te Alkmaar: H. B. Boeker, J. de Groot en C. Schoor 1 Cz. NIEUWE NIEDORP. We kunnen melden dat er aan de gevreesde ziek te mond- en klauwzeer alhier zijn gestorven: 25 kal veren, 7 koeien en 2 kokkelingen. Gemengd Nieuws. DE STAD DER TIENDUIZEND PRIESTERS. De Amerikaanscho tounsten Richards en L. Wright en Baasselt Dighy, die zich op een onderzo9kingsreisln centraal Aziö beviaden, vertellen in „World Magazine" van het leven in Urga, de stad der 10.000 priesters. Hier aan den rand der woestijn Gobi, in Noord-Mon- goliö, leven in tal van kloosters meer dan 10,000 gees telijken, tezamen meer dan viervijfde der goheele be- voiking der stad vormend. In Mongolië wordt bijna altijd de eerstgeboren zoon van een gezin aan Boeddha gewijd, om hem als priester te dienen. Op zijn tiende jaar wordt het kind nair de priesterschool van Urga gezonden; op zün twintigste jaar kent hy zooveel ge beden, dat hem de waardigheid van 1 ageren Lama wordt waardig gekeurd Dan scheert hij zich haar en baard af en kleedt zich in een gewaad van hel rood en geel, en nadat hij verdere examens met gunstig gevolg heeft afgelegd, wordt hy een werkelijk priester, die niet mag huwen en arbeiden, maar zich alleeu aan heiligen dingen te wijden heeft. By duizenden zitten ze dan temeer, de priesters, en murmelen gebeden, bestudeeren de heilig# schriften, treden op als geneesheeren van 't lichaam, allerlei heilzame middelen aan zieken reikend, maar nog veel meer als geneesheeren van den geest, booze geestei^ uitbannend en duivelen bezwerend. Maar dit werk vult niet den ganschen dag; de verveling sluipt aan, en om die te verdrijven, beoefenen de priesters tal van takken van sport: hardloopen, danswedstrijden, worstelwedstrijden. De groote worstelwedstrijd, waarin priesters hun krachten meten met die der leekenbevol- kiug, is de hoofdgebeurtenis in 't ürga'sche bestaan. Ook de hoogepriester, de Taschi-Lama, woont dezen wedstrijd by. In de reusachtige arena is reeds vroeg de gansche bevolking van Urga verzameld. Om twee uur wordt op de tent, van waaruit de Taschi-Lam3, „de levende God", den stryd volgt, de zijden vlag neergehaald de strijders treien 't worstelperk binnen, werpen zich in 't 8tof en blijven zoolang diep geknield liggen, tot de Taschi-Lama zitten gaat. Dan, plotseling stormen ze op elkander aan en worstelen tot een der twee over wonnenen in 'tstof zinkt. Tijdens den kamp heorscht onder de toeschouwers de grootste spanning; vergeten is alle heilige vrees voor da priesters, vergeten de angst voor de hel, waarmee zü de zondaars bedreigen ieder leeft met den stryd mee, de leek hoopt op de over winning van zijn vertegenwoordiger, de priester op zyn nederlaag Schoener dan 't worstelen, is de dans, die depriesters onder elkaar uitvoeren. Do zijden gewaden zyn rijk versierd met keurig edelgesteenten volgehangen met kletterende amuletten en sieraden. By den duivelsdans draagt elk der deelnemers em afachuwlyk daemonisch masker. Oorverdoovend is de muziek, die de dansenden tot steeds vluggeren woe eter bewegingen aanzet. De afschuwe lijke gemaskerde koppen verdwijnen in een chaos van bont9 gewaden en door elkaar warrelende gestalten, tot eindelijk, ten doode toe uitgeput de een na den ander neervalt en eindelijk alleen nog do overwinnaar tuime lend by 't ommezwaaien als laatste het veld behoudt. DE GROOTSTE JODEXSTAD. Met buitengewone snelheid is in de laatste jaren te New-York het aantal Joodsehe inwoners toegeno men. Volgens de laatste schattingen wonen thans in New-York en de voorsteden, dus in de huizenzee, die de Amerikanen als groot-New-York plegen aan te duiden, ongeveer 1.100.000 Israëlieten. Reeds twee jaar geleden, toen hun aantal ongeveer een millioen bedroeg, had de stad meer Joden opgenomen dan tegenwoordig in het Duitsche rijk, Frankrijk, Zwit serland en Italië tezamen wonen. Eerst zulk een vergelijking maakt eenigszlns dui delijk, welke problemen door dezen toevloed in het loven geroepen worden. De ontwikkeling van dezen l&op van zaken staat voorloopig nog niet stil. Als een vloedgolf heeft de Joodsche immigratie naar de Ver- eenigde Staten zich vermeerderd. De progroms en alle andere gewelddadigheden en onderdrukkingen, waaraan de Joodsche bevolking in Rusland in de laat ste jaren blootgesteld was, hebben in groote massa's van de Israëlieten ginder den wensch wakker geroe pen, dit land den rug toe te'keeren. En ongeveer tachtig procent van de Russische emigranten trekt tegenwoordig naar de Vereenigdo Staten, alleen reeds omdat Londen, ondanks alle Engelsche gastvrijheid ten opzichte van vluchtelingen uit andere landen, niet in staat is in Whitechapel, Bethaal Green en andere gedeelten van Oost-Londen, nog meer Israëlieten op te nemen. En zoo beliep dan de immigratie naar de Vereenigdo Staten in 1899 ongeveer 24.000 zielen, in 1900 reeds 37.000. in 1903 47.000 en in 1904 zelfs 77,000. De toename gaat alzoo met zevenmijlslaar zen voort. Van de meeste andere immigranten onderschelden de Israëlieten lich door het telt. dat zU n et veel ne - rins hebben verder naar bet Westen te trAten Zij SS niet spoedig tot veldarbeid over, aU. dja sedert Suwen aan het verblijf steden gewoon fijn. Alle pogingen van -n groot phtlantroplach f n«^''aPd^ d« Joden tot landbouwers maken wil, hebben tot dusverre nog maar heel weinig succes ge Sïï Met h<ïleTwermen zijn zij. die zich hadden laten bepraten STSeJ Ptoet mot bet landbo'iwers.e^n fier de in de huurkazernes samengepakte bevolki g die gedeelten van de stad zwerft, lioort bijna n,ie 263.000 Israëlieten, terwijl men te New "ïrïlrèSar' genootschap, die de Joden graag tot het Christendom bekeeren zou (Tlie New-York Jewisli Evangelisation Society) heeft onlangs ecu bockjesapubllcwr'l.'latd^11 bijbelgenootschap te Brooklyn in het l.cbt gegeven 1 Volgens dat boekje vormen do 1.100.000 Joden te New-York reeds meer dan 24 procent van l e den. In Berlijn wonen ongevoer C pro,cent Joden I ^nen^r* prSTS ^ar- SSS 33 procent, in Lods 47 procent en in Jeruta- nr£StiPXS da Vereenigdo houdt zich zoowat 90 proeent in de «hJatMÏ; zamorhand klimmen de kinderen van de metatel zeer behoeftige en tot de onderste lagen van de maat schappij behoorende Joodeche immigranten, tot betere posities omhoog. Zoo vindt men thans te New-York ongeveer 3000 Joodsche rechtsgeleerden en 1000 Jood Khe Stsen. en op sommige inrichtingen van roor- bereidend hoogor onderwijs is hot percentage de Joodsche leerlingen buitengewoon groot eoo isjnj voorbeeld op het Normal College, een van de groot ste inrichtingen voor de opleiding tot onderwijzers, 75 procent van allo leerlingen Isracliet- 1>E bl'Kl'.l.- EN DRANKDUIVEL IN CHINA. Over heel de wereld eischt de speel- en drankduivel zijn offers, maar nergens woedt hij z°?.Nroesaluk als in China. De zonen van hot Hemelsche Rok hem over met 'n woede en 'n hartstocht, die eenvoudig zonder voorbeeld zijn. Ofschoon de wetten van hot Ruk het spel verbieden, stoort het volk zich zoo weinig daar- aao, dat heel China tegenwoordig één speelhol lukt. Do Chinees speeltopallemogelgkemanieren,dobbelen, kaarten, schaken, dammen, het meest dat veel heeft van het Morra dor Italianen. Niot minder hartstochtelijk geeft hij zich over aan de wedpartUen, die bij gevechten tusschen hanen en andere d eren gehouden worden. De aan hot Bpel verslaafde Chinees houdt het echter bij voorkeur bu kaarten en dobbelspel. Daarbij zilten de Chineezen, die anders toch werkzaam en zuinig, dikwijls zelfs gierig zpn, uren, dagen en nach ten lang in de theehuizen, zij gunnen zich nauwelijks tijd om wat te eten en de speeldulvel neemt hen soms zoo geheel in beslag, dat zij krankzinnig worden Wie in zijn macht is, verspeelt niet alleen al in geld maar ook huis en hof, vrouw en kmd, wier lot tnot zelden van een enkelen worp afhangt, maar daarbplaat hij het dikwijls nog niet eene, hg zet Mk zun kleeran op, tot hö ton slotte naakt aan de apeeitafel zit en dan vfirsDeelt hii vineer voor vinger van zyn beide handen. Het is een afschuwelijk en treurig schouwspel, zoo n door den speelduivel bezetene, die zich met een doffe kalmte den eenen vinger na den anderen afsnydt, alleen om maar iets te hebben, waarom hy spelen kan. Gelukkig komt het niet by alle spelers zoover, maar toch is de ellende, die door dozen volksgsesel verooraakt wordt, ontzettend in alle klassen en standen van de Chineesche samenleving. Mannen, vrouwen, zelfs kinderen spelen. Overal in de straten van de groote steden treft men kleine rondtrekkende speelhuizen aan. Twee dob- hBlsteenen in een beker op een klein tafelde, dat is voor een werkman eon verzoeking, die hó bgna niet kan weerstaan, voordat h|j naar zon werk gaat even epelen en hij verliest dikwijls het heelo loon, dat dagenlang zwoegen hem opbrengt. In bestaan er vereenigingen tegen het spel; de leden ver plichten zich hun leven lang geen kaart en geen dob belsteen meer aan te raken; wie erop betrapt wordt, dat hij het toch doet, moet zich laten binden en geese- len, om een bloedig aandenken aan zon misstap te hebben. Maar dat zijn maar zwakke pogingen tot verbetering door heel het enorme rijk heerecht de geest van het vin t Chineezen i. wehswaar thee, maar zij zijn jammer genoeg niet bu dezen vrij onschadelijken drank gebleven, maar hebben zich met onbeschrijfelijke woeed op den alkohol en andere geest- rijke draaken geworpen, die overal door heel het land eejn*oudoWt°órden' verbouwden de Chineozen wijn; roede 2000 iaar voor Christus hebben zu het druivennat ge- noton' Tegenwoordig tracht do rogeering weer den wijn bouw op grooton schaal in te voeren, maar op het 00- genblik gaat dat nog niot hard en wie met door hel, spel gerumoerd wordt, gaat niot zelden aan den alkohol t0DarO handelaars in aterkon drank geven In den:regel een jaar lang krediet, men kan dus naar hartelust uit deze onuitputtelijken bron drinken. Maar eau het eind van het jaar komt de ellende, want nu moet met rest betaald worden, wat een heel jaar lang opi^maafcb ia En de drinker moet have en goed verkoopen, tot hem ten laatste niets overblijft dan de bedetaUf. Naast drinken en spelen staat de uitspatting int algemeen. Armoede en honger zyn daarvan het gevolg en de armverzorging verkeert nog maar in een teg"** stadium, alleen in de groote steden u zy min of m^r ontwikkeld. Hoe zy echter uitgeoefend wordt, doet een bezoek aan het Peklngsche nachtverblyf, „het buis van de kippenvoeren" zien. Dat is een groot», zaal, waarvan de grond geheel met een dikke laag kip p°'n6dif verblijf kruipen 'snachts mannen, vrouwen.en kinderen; ieder zoekt zich maar eon plaatsje, «ctaidt er zich van de veeren zoo goed en zoo kwaad het gaat, 6e0mete maken, dat de slapers het in den winter niet koud hebben, heeft men een groote vilten deken, die ^Overdag hangt deze"l's een reusachtige baWakyn aan de zoldering en 's avonds laat men haar op de schaar van slapers neer, die, om niet te stikken, hun hoofd door een van de vele gaten moeten steken, die in de deken gemaakt zon. 'e Morgen, een tatamdag"£reen trekt zijn hoofd uit het gat om niet met den deken opgehe- schen te worden, men maakt zich wat schoon, schudt de veeren van zich af, betaalt een Weinigheidengaat weer aan het bedelen om voedsel en geeft zich opnieuw over aan drank, spel en uitspatting. eigenaardige sekten. De Vereenigde Staten rijn het land der eigenaar dige sekten op godsdienstig en gebied. Nu is het weer de sekte der Primitives". Zooals die naam reeds aanduidt, willen deze lieden een herhaling teweegbrengen van het geen in de Schrift vermeld wordt omtrent den oor sprong van het Pinksterfeest. Zij beoogen nl de gave der talen deelachtig te worden door zich in geweldige zenuwopwinding, verwekt door zolfkastij ding, gebed, dansen, schreeuwen, over den grond rollen en elkaar stompen .daarvoor ontvankelijk te maken. Deze lieden zijn te Pittsburg ten getale van honderden bijeen en door hun rumoerige, en veelal stuitende manifestaties, hebben zij veel bekijks. Een van de h.i. beste middelen om de gave der talen te ontvangen schijnt te zijn: met ten hemel geheven handen en luidkeels gillende, op de teenen heen en weer te loopen. Deze menschen zijn er vast van overtuigd, dat zij door concentratie van hun denken en door het aanroepen van den Heer zullen komen tot het bezit van de eeuwige goederen. Telkens val len er onder het mauifesteeren personen flauw; en de vertooning moet een uiterst weerzinwekkend karak ter dragen. misdadige sabotage. OüaRTRES, 12 Juli. De mynopzichter Petit heeft aan het station te Cbürtres hedenmorgen om 4 u. 30, op ongeveer 1500 meter afstand van het stationsgebouw, twee burgers en een soldaat betrapt, terwyl zy bezig waren op de spoorlijnen een houten dwarsligger te plaat sen, met het doel de expres uit Bordeaux, die te Char- tros aankomt om 4 u. 48, te doen ontsporen. De kerels ontvluchtten en bedreigden den mynopzichter, wiens optreden een ramp voorkomen had, met den dood. In de kazerne van het 102e infanterieregiment herkende de opzichter Petit den soldaat. Men kent ook diens medeplichtigen, wier aanhouding nu spoedig zal plaats hebben. Tel. overal mooi weer. In Engeland is hot weer ideaalhet is er aangenaam warm, alleen in Zuid Engeland drukkend warm, terwyl er weinig bewolking eu veel zonneschyn voorkomt.Van af de Schotsche landen bericht men, dat het weer bijzon der schoon is; de winden zyn er zwak, de temperatuur ligt er by zonder hoog. In België hing Dinsdag ochtend vroeg een zware be wolking; later op den dag is het er echter zeer zonnig geworden. Ook in Frankrijk, waar het aangenaam warm is, houdt het schoone weer aan. In den Harz: Weinig bevolking, veel zon, heerlyk weer. Ook de telegrammen uit de Rynstreek spreken van prachtig zomerweer. In Duitschland, en speciaal in Zuid-Beieren, waar volgens het weerbericht van de „Frankfurter Zeitung", gistereD nog een neiging tot onweer bestond, bericht men een onbewolkten hemel; er waaien zeer zwakke winden. Ook de andere telegrammen uit Midden-Europa (Zwitserland, Tyrol, enz.) duiden op zeer fraai weer. In Italiö, en vooral in Zuid Italië, komt onbestendig weer voor. boschbraxdex. DETROIT, 12 Juli. Eon hevige boschbrand woedt in hot Noorden van Michigan. Eenige dorpen z(jn verwoest, en waar8chynlyk zyn ook menschenlevens te betreuren. Volgens officieele berichten zyn 50 menschen gedood en meer dan 200 gewond tengevolge van een boschbrand langs de lyn der Temiscaraing and Northern Ontano Railway". De heele stad Cochrone en twee kleinere steden zyn door den brand verwoest. De Inwoners moesten vluchten om het leven te redden. een afgedwongen terdoodveroordee- ling. Een merkwaardige voorgeschidenis heeft een terdood- veroordeeling, welke thans door den keizer is bekrach tigd. De sergeant-mqjoor Ernst Müller had het vorige jaar zyn meisje, de 22 jarige Marta Iffland op don openbaren weg doodgestoken. De krygsraad veroordeelde hem wegens doodslag tot 15 jaren tuchthuis. Müller ging echter in beroep togen het vonnis op grond, dat hy' een moord had begaan en daarom behoorde te worden ter dood veroordeeld. By de nieuwe behandeling was het hooge militairgerechtshof van zyn meening en veroordeelde hem ter dood. De hem voorgestelde indiening van een verzoek om gratie, wees Müller van de hand, daar hy de volle verantwoordelijkheid van zyn daad wilden dragen. Later boden zyn vader en de predifcant in zyn geboorteplaats een verzoek om gratie aan, De Keizer heeft thans afwijzend beschikt op deze verzoeken en 't vonnis bevestigd. Müller zal worden gedegradeerd en uit het leger worden uitgestooten. Daardoor wordt hjj civiel persoon en wordt by door den krygsraad overge leverd aan de rechtbank te Frankfort tot voltrekking van het vonnis. een onbeheerd bezit. In het stadje Goch in de Rynprovinsie is een merk waardig voorbeeld van een onbeheerd bezit niet een vergeten hoekje, of een bouwval maar een uitgestrekt bezit, met huizen, landerijen en weiden, ter waarde van honderdduizenden. Het bezit [is by het kadaster inge schreven ten name van de Mennonietengemeente in Goch doch deze bestaat wettelyk niet; er zyn in Goch twee doopsgezinde gezinnen, doch deze vormen geen er kende gemeente. Hoe de bedoelde landeryen enz. op naam der Mennonieten-gemeente zyn ingeschreven, is onver klaarbaar; de voorgeschiedenis is moeielyk na te gaan, daar alle desbetreffende papieren en registers in de 18e eeuw by een brand van het Raadhuis te Goch zynver- tloren gegaan. In de gemeente leeft de traditie, dat de ge heele eigendom een nalatenschap is van een burgemees- er, die in de 17e eeuw kinderloos overleed, en het grondbezit aan zyn kerkgenootschap vermaakt had. Hoe dit zy een doopsgezinde gemeente bestaat niet meer in Goch en sedert eenige jaren heeft de burgemees ter, met toestemming van zyn superieuren, en van de beide doopsgezinde gezinshoofden, do gehoele bezitting in beheer genomen. De landeryen zyn verpacht maar de pachters kunnen de pacht niet betalen, daar niemane bevoegd is, die in ontvangst te De ment Ernstige pogingen om aan dien toestand een einde te maKen, worden niet ondernomen, omdat.men bevreesd is. dat de regeering het geheele onbeheerende bezit zal annexeeren. Maar allerlei moeilijkheden ontstaan erdoor. Goch is een bloeiende industriestad. De aanwezige fabrieken enz. willen zich uitbreiden, nieuwe zouden worden opgericht. Doch een eenigszins flink terrein is niet te kry'gen, wyl het onbeheerde bezit zoo verdeeld is, dat telkens een onverkoopbaar „Mennonietenstuk1' tusschen andere grondeu in ligt. Ook deze gronden zyn daardoor onverkoopbaar. De beide overgebleven Menno nieten willen nu een gemeente vormen en doen erkennen, maar dan do9t zich de vraag voor: of die nieuwe ge meente retroactieve rechten kan doen gelden ophet onbe heerde bezit? De geheele zaak is, zooals de Frankf. Zeit. uiteenzet, zóó ingewikkeld, dat er nog heel wat proces sen en andere moeilijkheden uit kunnen ontstaan. „pasjes" te new-york. Tot lu April 1908 waren er op de tramlynen te New- York 58 punten aangewezen, vau waar „pasjes" konden worden gebruikt. Yan genoemd oogenblik af werden al die gelegenheden om op één kaartje van meor dan eene lyn gebruik te maken afgeschaft, behoudens twee. Dit heeft heel wat ontstemming te New-York ver wekt, zonder dat zulks veel hielp, totdat de „Evening Telegram" op het volgend denkbeeld kwam. In elk exemplaar van het blad bevond zich een coupon behelzende het verzoek de overstapgelegenheden weder in te voeren. Men had dien coupon slechts uit te knippen, het ver zoek te onderteekenen en aan de commissie voor het verkeerswezen te zonden. Binnen korten tyd waren op die wyze een millioen handteekeningen verkregen, en nu is het doel bereikt. Vaa gisteren af bestaat weer op de straatlynen op 151 plaatsen gelegenheid tot overstappen, de aardbeving te kecksemet. De verwoesting, die de aardbeving in Hongarije, en voornamelijk in, Kecksémet heeft aangericht, is groot. Kecksémet is een plaats met 20.000 inwoners, vooral bekepd door zijn invoer van vruchten en wijn druiven; een vriendelijk stadje in de groote Hongaar- sche laagvlakte. Dit plaatsje is door de aardbeving bijna geheel verwoest; geen huis i§ onbeschadigd. Het spoorwegstation van den Hongaar schen staatsspoor weg is voor de helft Ingestort'., de meeste huizen zijn in ruïnes veranderd en wat nog is overgebleven is door de bewoners verlaten. Een wonder is het wel, dat er geen slachtoffers zijn, gevallen, voornamelijk wijl de meeste bewoners der stad de gewoonte heb ben In deze warme zomerdagen den nacht door ta 'brengen in hun kleine houten huisjes in de wijngaar den en boomgaarden buiten de stad De schade, door de aardbeving in Kecbsémet aan gericht, wordt op 20 millioen kronen berekend. De stad moet geheel opnieuw worden, opgebouwd. Vele huizen, die nog njet zijn Ingestort, dreigen elkoogea- blilc te zullen invallen, zoodat er steeds gevaar blijft dreigen. Buiten de stad Is de grond gespleten en ia een kloof ontstaan, waaruit voortdurend zwaveldampen voortkomen. I de hitte. De teruggekeerde hitte heeft gisteren te New-York 19, te Philadelphia 17 personen het leven gekost. Ongeveer honderd bezwijmden er te New-York en soortgelijke gevallen deden zich in tal van ander* plaatsen voor. de gare inlander. Een te Malang verschijnend Maleisch blad beweert, volgens het Soer. Hbl., dat inlanders in de omgeving op het idee zijn gekomen... pest te simuleeren. D« patiënten klagen, over koorts en pijnlijke opzettingen, de dokter komt enr zij gaan naar de barakken. Verdiensten: 50 cent per dag, en niets uitvoe ren! papoea-gemoedelijkheid. Pastoor v. d. Kolk schreef uit Okobe aa.n de Java- post: Voor een dag of veertien was pater v. d. Kooy In een dorp en daar wilden ze er juist een gaan be graven. Zij hadden liem aan een bamboe gebonden en zóo werd hij, als vergeef mij de uitdrukking een dood varken weggedragen. Maar jawel, toen P. v. d. Kooy hem eens bekeek, zag hü, dat er nog leven in was. Toen de pater vroeg, wat ze daar deden, gavei ze ten antwoord: ..Och, hij is toch dood," En ais P. v. d. Kooy hun zeide, dat de man nog leefde, zeiden zo droogweg: „Dat is juist hetzelfde; hij is toch bijna dood; daarenboven is de zon aan 't dalen, en moeten wij op tijd thuis zijn; 't is hem hetzelfde of hij onder of boven deii grond sterft." Door zijn krach tig optreden behield P. v. d. Kooy de bovenhand ei na enkele uren overleed de ongelukkige. ontploffing. BERLIJN, 12 Juli. Hedenmiddag is de dynamietfa- briek Würgendorf in Westphalen volkomen in de lucht gevlogen. Tien personen ztfn gedood, twintig zwaar gewond. In het naburige bosch vond men stukken van men- schelyke lichaamsdeelen. De lyken waren geheel ver minkt. Van de fabrieksgebouwen staat niets meer dan twee 8cboor8 teenen. De oorzaak van deze ontploffing is nog niet vastge steld, doch mon vermoedt, dat er een fout begaan is by het mengen van de ontplofbare stoffen. Hbld. vergoeding wegens een wespexstefk. Een merkwaardige uitspraak deed een rechter bij het Attleborough County Court (Norfolk, Engeland) ten gunste van de weduwe en de kinderen van den bestuurder van 'n dorschmachine die tengevolge van den giftigen steek van een wesp, gedurende zijn werk gekregen, was overleden. De rechter kende een scha devergoeding toe aan de weduwe en de kinderen op grond van, de volgende overwegingen: Het arbeids contract verplichtte Amys tot het besturen van een machine. Amys had daarbij zijn oogen en zijn handen te gebruiken. Zijn werkzaamheden lieten hem minder tijd dan aan gewone arbeiders te letten op de aan vallen van giftige dieren. De verschijning van wespen, laat in October, was op zichzelf merkwaardig. De wes pen waren uit haar verblijf gelokt door het leven en de hitte van de machine en in haar woede stakeu zij Amys. Zijn werk bracht Amys bij de wespen eu het bracht eveneens de wespen bij Amys. Het bedrijf was dus de oorzaak van den steek en de vergifti ging. Predikbeurten. ZONDAG 16 -JULI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Kolhorn, nam. Ds. Poort. Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, Ds, Bax van Hlp- polytushoef. Anna Paulowna, v.m. 9.30 uur, Ds. Hop?ter. Barsingerhorn. Geen dienst. Nieuwe Niedorp. Geen dienst. Winkel, v.m. 9.30 uur, Ds. B. Nieuwburg. Wieringen, Hlppolytushoef, v.m. 10 uur, Wieringen, Westerland. Geen dienst. Callantsoog, nam. 1.30 uur Ds. De Graaff. Huisduinen, v.m. 10 uur, Ds. Van Griethuijse». Julia na dorp. Geen dienst. Harenkarspel. Geen dienst. Noord-Zijpe. Geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp. v.m. in de Herv. Kerk, Ds. H&ars Noord- en Zuid-Zijpe, Burgerrlotbrug, v.m. 9.3# u. Ds. L. G. Holtz. Wieringen, Stroe, v.m. 10 uur, Ds. Leenderte. Barsingerhorn, Ds. Kooiman. LOKAAL BETHEL, HOEP, SCHAGEN, ten beboer-» der Nederlandsch Hervormde Kerk: v.m. 10 uur, de heer P. de Borst. Bfeezand. v.m. 9.30 uür, de heer Woltman. Wieringen, Hlppolytushoef, Evangelisatie Rehobotb, v.m. 10. uur, Ds. G. Venema van Lettelbert. Heilig Avondmaal, 's Avonds 6.30 uur, dezelfde. Dankzeg ging. (Om verkeerde opgaven te voorkomen, verzoeken wij dringend veranderingen in de predikbeurten *oo spoedig mogelijk in te zenden-) Plaatselijk Nieuws. DUO ROTOWSKY. Gisteravond gat het in onze Provincie reeds welbekende Duo Rotowsky eene soiröe in het café „De Tydgeest" aan de Laagzyde alhier. De heer Rotowsky speelt viool, Mevrouw begeleidt dat spel op de piano. Hot is ons geblekon, dat belden meesters zyn op hun instrument, zoodat dan ook een ensemble wordt verkregen, dat veel genot verschaft. Wy kregen vele muziekstukken te hooren, het meerendeel van de groote meesters der kunst ook enkele populaire, en de heer Rotowsky weet aan elk genre, ook waar veel technische vaardigheid wordt vereischt, een mooie vertolking te geven. Vooral in het „piano" was het eene zoete en meesleepende muziek, die de hoorders geheel onder de bekoring bracht. De' voortreffelyke begeleiding op d j piano vuldn het vioolspel onberispelyk aan. Een 50-tal muziekliefhebbers was aanwezig, die bepaald een genotvollen avond hebben gepasseerd. Donderdagavond treedt bot Duo Rotowsky nogmaals op. LYOURGU8. Onze gymna8tiekvereeniging besloot in hare vergadering van den 12on dezer, in de 2e helft van Augustus eene openlucht uitvoering op het sportterrein te eeven. Tot voorwerker werd verkozen de heer A. J. Melker, dio wegens hot bedanken van den heer G. Koning, tevens tot secretaris werd vei kozen. marktovkrzicht. De prijzen waren over het algemeen op de markt vau heden zeer bevredigend. Om te beginnen met vette koeien: deze werden in le kwaliteit verkocht voor 44 cent. Deao noteering is zeer zuiver, omdat zij levend gewicht betreft. De hoogste prijs kwam op naam van den heer S. Spaans te Barsingerhorn voor f 320. Van vette varkens was de aanvoer te klein, zoodat de handel vlug was. Er werd 7 cent besteed, dat is meer dan Alkmaar en 1% meer dan Pur- merend. 8chapen waren iets beter dan verleden week. Do aanvoer was klein,, en als dan ieder graag wat wil

Schager Courant | 1911 | | pagina 2