en een twintigtal oproermakers werden ernstig ge kwetst. In den loop van de verdere ongeregeldheden wier pen de stakers een stoker mot steenen, wierpen ze een wagen in het dok en braken ze een pakhuis open, dat vaten bevatte, waarvan er verscheidene wegge rold werden, waarna men zich aan den inhoud een roes dronk. Antwerpen, 18 Juli. De stakers vielen einployé's van de Red Star Line aan, die werkwilligen begeleidden. Toen de politie tusschenbeide kwam, keerde de menigte zich tegen de agenten. Een hunner werd gewond. De politie maakte daarop gebruik van de revolver. Er hadden verscheiden arrestaties plaats. SPIRITUS-ONTPLOFFING. Dinsdagavond omstreeks half twaalf hoorden de bu ren van den kruidenierswinkel van den heer Altva- der, hoek Haarlemmerdijk en Haarlemmerplein, een zeer hevigen knal. Aanvankelijk werd gedacht, dat er weer een botsing was ontstaan, tusschen stakers en militairen, doch uit de eigenaardige blauwe vlam metjes en een doordringenden geur, bleek spoedig, dat men hier met een ontploffing te doen had. In derdaad was in bedoelden winkel een flesch met brand spiritus gesprongen, met het noodlottig gevolg, dat de vrouw des huizes zeer ernstig gewond werd. Door vlammen omringd, snelde de ongelukkige de straat op waar zij door voorbijgangers werd gegrepen en de apotheek der heeren M«uw en Kruysen binnengedra gen. Daar werden v \-f de eerste zorgen verleend, waaropp zij per ..ato-brancard naar het Binnengast huis werd v; voerd. De toestand van mej. Altvader is vrij ..dstig. lleerhugowaard. Gisteren, is hier een kind van den heer Delver, wo nende aan den Ringdijk, te water geraakt en ver dronken. DE HERSTEMMING TE HEERHUGOWAARD.. De herstemming voor een lid van den .Raad te Heerhugowaard tusschen den Protestant Molenaar en den Katholiek Overtoom is Woensdag gehouden. Was bij de eerste stemming voor 5 leden do overwinning der Protestanten reeds zoo groot, dat 4 van hare can- ididaten terstond gekozen werden, wel even boven de volstrekte meerderheid, maar toch met door elkaar 10 tot 30 stemmen boven de Katholieke tegenstanders gisteren is de overwinning geheel voltooid, door dat ook de 5e candidaat, de lieer Moleiiaarj is ge kozen, met 344 stemmen, tegen 312 op den heer Over toom. Alzoo met een voorsprong van 32 stemmen. Deze voorsprong is zoo groot, als wel bijna niemand had durven verwachten. De Protestant heeft nu 26 slem- men meer behaald dan den vorigen keer 'de Katholiek slechts 3 stemmen meer. Ditmaal zijn er 359 kiezer» ter stembus getrokken, 3 biljetten waren van onwaarde Bij de le stemming waren er 356 kiezers geweest, doch 13 biljetten van onwaarde. Uit deze cijfers is de conclusie te trekken, dat al het meerdere is gekomen ten voordeele van den Pro- tcslantschen canoidaal. Deze stembusstrijd is een groote eer voor de Pro- teslanlsche Kiesvereeniging „Burgerplicht'' aldaar en de uitslag een voldoening voor de vele moeite en opof feringen, die van haar Bestuur en verdere medestandem zijn gevergd. Wij herinneren hier nog eens, dat Burgerplicht aan de Katholieken had voorgesteld de vijf zetels te ver doelen, 3 voor rechtsen 2 voor links. De leiders der Katholieken verzetten zich daartegen, hun wensch was alle 5 Katholiek. De strijd werd dus den Protestanten opgedrongen door de Katholieken, welnudie kamp is door hen aanvaard en op royale open wijze gestreden... de over winning is verdiend door de Protestanten De Gemeenteraad van lleerhugowaard bestaal nu uit 9 Vrijzinnigen, 1 Antirevolutionnair en 1 Katholiek. Wij vullen bovenstaande nog aan met de mededeeling. dat van de 681 kiezers voor den Gemeenteraad, pp de lijst voorkomende, er sinds de vaststelling 3 zijn overleden en verscheidene vertrokken. Er zijn dus gis teren 19 kiezers door ziekte, vertrek en andere omstan digheden niet te stemmen geweest, dat is nog geen 3 pCt. Over de 1 districten was de uitslag als volgt Molenaar. Overtoom. District I. Rustenhurgerweg 51 57 District II, Raadhuis 164 136 District 111. School Donkereweg 69 92 District IV, Venhuizen 60 27 Totaal 344 312 Bij de le stemming was de verhouding Molenaar. Overtoom. 1 I. 46 59 f 11 153 133 III. 63 91 IV. 56 26 Totaal 318 309 H. M. DE KONINGIN NAAR PARIJS. Parijs, 19 Juli. De Echo de Paris geeft een onder houd weer, dat de Fransche gezant te 's-Gravenhage bad met verschillende landgenooten, na het vertrek van president Fallières. M. Pellet zeide, dat onze Koningin, den president een tegenbezoek zou bren gen in het a.s. voorjaar. De juiste datum van dit be zoek is nog niet vastgesteld, doch het zal vermoedelijk in Mei plaats hebben. Prins Hendrik zal H, M. bij die gelegenheid vergezellen. M. Pellet vertelde o. a. ook een bijzonderheid, welke, volgens de Echo de Paris, getuigt van de sympathie, die onze Koningin heeft voor Frankrijk. Toen de president, verleden jaar zijn voornemen te kennen gaf zijn bezoek aan Amsterdam met dat aan Brussel te combineeren, ant woordde H. M. hein. dat Zij gaarne zou zien, dat bij een afzonderlijk bezoek aan Nederland bracht. Presi dent Fallières gaf gehoor aan dezen wensch en kwam over zee naar Amsterdam. Het Nederlandsche volle begreep deze hoffelijkheid •van den-president en stelde haar op prijs. Waarschijn lijk zal de Koningin zich eveneens over zee naar Frankrijk begeven en te Duinkerken landen. Telegraaf. GASONTPLOFFING. Te Gouda had gisterrfliddag een, gasontploffing plaats in. het café-Lafeber, doordat een lek was ont staan in de straatleiding en het gas zich onder den vloer had opgehoopt. Terwijl een bezoeker een sigaar opstak, klonken plotseling drie knallen, waardoor er eenige planken uit den vloer los sprongen en een tafel omhoog werd geworpen. Een begin van brand, dat daarop ontstond, kon met emmers water worden gebluscht. De in het café aanwezige personen kregen geen letsel. BENOEMINGEN. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: tot Heemraad van Wieringen de beer C. Maars aldaar; tot Heemraad van Eijerland op Texel de heer C. Garritsen aldaar. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Woensdagmorgen werd de zitting voortgezet. Aan de orde was een voorstel van Ged. Staten om voor het gestichtspersoneel van Meerenberg en Duin en Bosch op 65-jarigen leeftijd te ontslaan, doch de mogelijk heid te openen daarvan dispensatie te verleenen, wan neer naar hun oordeel het gestichlsbelang dit vordert. Een amendement-Veegens, om op 70-jarigen leeftijd 'geen dispensatie meer toe te laten, maar dan beslist te ontslaan, werd aangenoméli; ook een redactiewijzi ging, „zoolang het gestlchtabelang zich niet daartegeu verzet." De uitzonderingsbepaling voor het thans in dienst zijnde personeel werd goedgekeurd. Het salaris van den griffier werd gesteld op f 650D. De heer Prins stelde voor een memoriepost op de begroeting te brengen voor de drankbestrijding in haar geheel. Professor Van Hamel meende, dat dit voorstel nu nitt kon worden behandeld. De heer Vliegen stelde voor zich te vervoegen aan Ged. Staten om advies. Aangenomen. Bij de ontvangsten kwam aan de orde de motie van professor van Embden, omtrent progressie in de op- cenien in het personeel, De voorzitter deelde mede, dat Gedeputeerde Sta ten bleven bij hun gevoelen, dat de wet zich verzet tegen de progressie onzer opcenten. De heer Wibaut ziet in de motie progressie door een verkleinglas, omdat, zoolang de opcenten op ongebouwde eigen dommen niet waren verhoogd, van progressie onzer opcenten van het personeel nog niets kon komen. Professor v. Embden wenschte de Staten de wen- schelijkheid te doen uitspreken tot heffing ivan pro gressie. Prof. Fabius ging daar zeer sterk tegen in. Hij zag in de motie allereerst een poging, om de grond belasting te verhoogen en om dan in de tweede plaats nog eens progressie te gaan heffen op het personeel. De motie werd verworpen "met 38 tegen 15 stem men. Bepaald werd, dat zullen, worden geheven 12 opcen ten op de hoofdsommen der belastingen op de gebouw cte en ongebouwde eigendommen. Ged. Staten stelden voor goed te keuren, dat de exp.oitatie der spoor- (tram-) wegen in de Haarlem mermeer en haar omgeving zou geschieden door de H. IJ. S. M. onder voorwaarde, dat de ter dezer zake tusschen die maatschappij en de Hollandsche Electri- Bcbe Spoorwegmaatschappij te sluiten overeenkomst door Ged. Staten zou worden goedgekeurd. De meerderheid der commissie wenschte veel ver der I»* gaan, en wenschte voor zoover de gelegenheid daartoe openstond: lo. aan de H. IJ. S. M.- op te leggen zooveel mo gelijk nieuw materieel te gebruiken op de na exploi tatie over te nemen lijnen; Zo. haar te verplichten het bij de H. E. S. M. in !dlenst zijnde personeel over te nemen; 3o. haar wat betreft het personeel nu of later in dienst op de in exploitatie over te nemen lijnen te verbieden,: a. om ongevraagd eervol ontslag van personeel te ontirekken aan de beslissing van het scheidsgerecht. De wenschen der oommissie werden door mr. Kap- paijne bestreden. Daardoor vervielen de wenschen 1 •en 2 vanzelf, 3 werd verworpen mèt 31 tegen 12 stem jnen en daarna de voordracht goedgekeurd. Voor een vluchthaven te Hoorn werd f 1500 toe gestaan. Daarna werd de zitting gesloten. DE VOORTVLUCHTIGE INBREKERS VAN 's-HERTOGENBOSCH. Zooais bekend, zijn twee van de vier uitgebroken misdadigers gevat. De andere twee tot heden nog niet. De herhaalde doorzoeking van de terreinen en bos- schen. leidde wederom tot geen bevredigend resultaat. Wel werd de zekerheid verkregen, dat er zich ten minste éen der voortvluchtigen in het boschterrein, gelegen tusschen Best, Liempde en Oirschot bevindt, hoogstwaarschijnlijk in hel bosch bij wachtpost 60, aaii den spoorweg BestBokstel, bij het gehucht Veldercn, gemeente Liempde. De streek is echter zoo uitgebreid, en het met overgroeide greppels en sloten dooip'.oegde terrein zoo uitgestrekt, dat het met éen politicatdecluig van acht a tien man, niet voldoende is om het te doorzoeken. Telkens komen er andere „berichten'' omtrent de plaats waar de vluchtelingen zich ophoudenis men in de nabijheid van blokhuis 39 bezig', dan komt er plotseling een bericht van 43 of 60, dat daar de ver dachte gesignaleerd is. Men zou eerst kunnen slagen door den geheelen omtrek gedurende eenige dagen stel selmatig door posten af te sluiten, en dan met een flink aantal personen «liet terrein te doorzoeken om zóó den gezochlen op te drijven en naar buiten le lokken. De bevolking is zeer bevreesd en klaagt over de weinige hulp bij de achtervolging. Bij de afgelegen boerderijen gaf men den voortvluchtigen uit vrees het gevraagde voedsel, de angst is overal zeer groot. Gister morgen zijn een aantal boeren met knuppels gewa pend, begonnen om het terrein bij en om blokhuis 42 te Best te doorzoeken. Een flink onderzoek door de rijkspolitie is dringend geboden. Men vraagt zich of. of er eerst weder inge broken of gemsoord moet worden. Het is voor de Bossche gemeentepolitie niet moge lijk. de achtervolging en opsporing geregeld en met kracht voort te zetten, daar andere diensten hun hulp verlangen; hetgeen de commissaris, de heer Van Bunge, en de inspecteurs deden was werkelijk bewonderens waardig; twee en dertig uren bleef de 'afdeeling van den inspecteur Brinkman op post; alle kuilen, stoten en schuilhoeken werden doorgetrokken en doorzocht. Het ware een weldaad voor deze streek indien nu de rijks politie en marechaussee duchtig ingrepen, ten einde de vluchtelingen op te sporen en te arresteeren. In verband met de arrestatie van Roos en Wijnen en het ontsnappen van Donker en De Haan, is' het volgende zeer merkwaardig. De Tel. schrijft n.1. Maandagmorgen kwamen bij het in aantocht zijn van een goederentrein uit Eindhoven, die te 10.15 ter hoogte van blokhuis 39 was, plotseling eenige mannen uit het dichte struikgewas langs de spoorlijn, sprongen den breeden greppel over en plaatsten zich op den j spoorbaan, gereed om op den in snellen beweging zijn de n trein 1e springen. Een hunner sprong, voor de anderen het zagen, op een der wagens, maar zijn sprong mislukte, hij werd door de in flinke vaart zijn- den goederentrein wegge kwakt en viel voor dood op den grond, waar hij bleet liggen. Twee zijner metgezel len pakten hem dadelijk heel. elk onder een arm en sleepten hem door oen greppel in een bosch. De blok huiswachter blies op zijn signaalhoorn en na oen kwar tier ongeveer begon, dc vervolging van de misdadigers, trachtten ten minste eenige burgers hun spoor tc ont dekken. Het onderzoek leverde geen resultaat op. Van de vluchtenden was niets meer te bespeuren. Zooals bekend, werden Maandag twee der uitbre kers gearresteerd op den trein. Het verhaal van den blokhuis wachter is daarom merk waardig, wijl het in verband met eenige uitlatingen van de gearresteerden, Willem Roos en Wijnen, grond geeft aan het vermoeden, dat een der ontviuchten niet meer in het leven zou zijn. Roos heeft in zijn vcrlioo- ren én voor den commissaris én voor den procureur- generaal gezegd: „De liaan is er tusschen uit; jc zult hem niet meer zienl" Wel trachtte hij die verklaring voor den commissaris te verzachten of nader uit te leggen door te verzekeren„De Haan heeft gisteren, Maandagmiddag', een lak gesneden en zich van ons gescheiden, omdat hel met vier te gevaarlijk werd". Maar Wijnen liet zich bij zijn arrestatie tc Boxtel, in zeer zwaarmoedige stemming aldus uit„De Haan is gelukkig. Hij is l>eter af dan wij." De autoriteiten hellen door een en ander sterk over naar de meening, dat De Haan Maandagmorgen bij zijn botsing met den trein, in volle vaart, op slag is gedood, of wel zulk een zware verwonding opliep, dat hij kort daarop onder het oog zijner makkers in de bosschen bij Best, is overleden. W as hij eventueel stervende of nog zwaar ziek, dan zou zijn nog in vrijheid zijnden makker hem niet in den steek laten en waarschijnlijk bij donker uit de bosschen komen om te zien het een of ander voor zijn kameraad te bemachtigen. De solidariteit is. gelijk bekend, zeer groot onder dit slag volk. Toen het Dinsdagmorgen bekend werd dat ook Donker had geprobeerd bij Boxtel op den trein te springen, ont dekt werd en zich in de bosschen andermaal aan zijn vervolgers wist te onttrekken, begon de politie mot meer stelligheid te gelooven, dat De liaan door den dood aan alle vervolging was onttrokken, döch tevens was haar vaste overtuiging, dat Donker zich weer verbergen zou in de dichte ondoordringbare bosschen. waar het jïjk van zijn kameraad was begraven en die hem en zijn makkers, ondanks nauwkeurig en ernstig speuren, zulk ©en goede schuilplaats hadden geboden. - Langcdljk. De „Koophandel'', vereeniging van kooplieden aan den Langedijk, heeft als afgevaardigden naar een ver gadering te Den Haag, waarin de Directeur-Generaal van Landbouw zal spreken over de middelen, om de Hollandsche producten beter gesorteerd op de buiten- landsche markten te doen verschijnen, aangewezen de heeren C. Wagenaar Kl'z. en H. J. Houtkooper, bei den te Broek op Langendijk. VREEMDE TOESTANDEN. Men schrijft uit Ankeveen: In onzen polder heerscht thans een verwarde toe stand. Het is nl. gebleken dat verschillende akkers, die sommigen reeds -jaren in gebruik hadden en als de hunne beschouwden, aan anderen toebehooren. Anderen hebben eertijds akkers verkocht, waarvan nu blijkt, dat zij hun slechts ten deele toebehoorden. Weer anderen bezaten geen eigendomsbewijzen voor 't geen zij reeds jaren als het hunne beschouwden en behandelden. De polder zelf had verschillende stuk ken aan zich, die nu blijken andere eigenaars te heb ben. Om verbetering in dezen chaos te brengen is nu door 't polderbestuur opmeting geschied en elk 't zijne zoo nauwkeurig mogelijk aangewezen (geheel nauwkeurig zou in onzen polder ondoenlijk zijn). De polder zal n,u een 50 bunders ongeveer aan verschil lende eigenaren moeten afstaan. EEN NOODLOTTIGE LES. De directeur van de chr. Normaalschool te Putten was Maandagavond met zijne vier leerlingen bezig met het doen van een natuurkundige proef. Plotse ling had er eene ontploffing plaats. Met een hevigen knal sloeg het toestel uit elkander en allen kregen de bijtende vloeistoffen over gelaat en handen. De directeur en zijn, zoon zijn er het ergst aan toe. Eerst genoemde werd gewond aan zijne oogen, zoodat hij den volgenden morgen naar Utrecht moest. Zijn zoon ligt met een dik gezwollen gezicht te bed. De overi gen kregen brandwonden aan hoofd en armen, van twee meisjes verbrandde zelfs gedeeltelijk de boven- kleeding. De ontsteltenis was natuurlijk buitenge woon, EEN ONFEILBAAR MIDDEL TEGEN MOND- EN KLAUWZEER? Uit Dirkshorn wordt ons gemeld, dat koeien, te Tui- tjehorn en Kalverdijk om haar hals een plaatje of medaille dragen, waarop het volgende voorkomt: ST. BURGITTA ORA PRO NOBIS. S.S. CORDIBUS. JESU ET' MARIA HONOR ET GLORE. Men deelt ons mede dat de koeien hierdoor voor Mond- eu Klauwzeer bevrijd zullen blijven. We willen hopen, dat dit middel beter doel treft dan de karne melk voor de blanke huid vau onzen redacteur. OUDE NIEDORP. De zomervacantie van de openbare lagere school te Oude Niedorp wordt dit jaar gehouden van 12 tot 29 Augustus en te Zijdewind vau 21 Augustus tot 3 September. SPELEN MET LUCIFERS. Gisterenmorgen geraakte te Groenveld bij den hr. D. de hooiklamp in brand, doordat een der kindereu met lucifers spelende, brandje wilde stoken. Door eenige rappe handen werd deze brand intijds ge- hluschf, wat, met het oog op den sterken wind, wel gelukkig was. Predikbeurten. ZONDAG 23 JULI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Vethake. Valkoog, v.m. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Huisduinen, 's av. 7 uur, Ds. Van Griethuijsen. Julianadorp, v.m. 10 uur, de heer R. G. Barends, Evangelist te Alkmaar. Veenhuizen. Geen dienst. Wieringen, Den Oever, v.m. 10 uur, Ds. Hopster vax Anna Paulown,a. Wieringen, Hippolytushoef. Geen dienst. Wieringen, Wesberland, v.m. 10 uur, Ds. *Reiuders van Zuidscharwoude. Anna Paulowna. Geen dienst. Noord-Zijpe. Geen dienst. Winkel, v.m. 9.30 uur, Ds. B. Nieuwburg. Callantsoog, v.m. 10 uur, Ds. Groeneveld. Harenkarspel, v.m. 9.30 uur, Kerkebuurt, Ds. S)n- niughe Damsté. Kolhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Onnekes. Wieringerwaard. Geen dienst Nieuwe Niedorp, v.m. 9.30 uur, Ds. Schermerhorn. Oude Niedorp, n.m. 2 uur, Ds. B. Niaawburg. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp. Geen dienst. Barsingerhorn. Geen dienst. Wieringen, Hippolytushoef, v.m. 10 uur, Ds. Leen- dertz. Noord- en Zuid-Zijpe, Oudesluis, v.m. 10 uur, Ds. L. G. Holtz. LOKAAL BETHEL, HOEP, SCHAGEN, ten behoe*"} der Nederlandsch Hervormde Kerk: v.m. 10 uur, de heer Fruit van Amsterdam. Breezand, v.m. 9.30 uur, de heer Woltman. Wieringen, Hippolytushoef, Evangelisatie Rehoboth, v m. 10 uur, de heer Dijkstra. (Om verkeerde opgaven te voorkomen, verzoeken wij dringend veranderingen in de predikbeurten, zoo spoedig mogelijk in te zenden,.) Telegrafisch Weerbericht. 20 JULI, VERWACHTING. Zwakke veranderlijke wind, afnemende bewolking. Waarschijnlijk droog weer. Warmer. Losse gedachten over de mond en klauwzeerplaag van 1911. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen en daarom willen wij ons eerst eens bepalen tot enkele brieven, die ons in verband met 't bovenstaande wer den toegezonden. In de eerste plaats ontvingen wij van een Zuidhol- laii,dsch abonné het volgende schrijven: „Bij het mond- en klauwzeer krijgen melkgevend^ koeien zeer dikwerf nog zgn. kopziekte. Is men er vlug bij met lucht in den uier te pompen, dan, voore komt men meestal een plotselingen dood en veelal herstel. Ook is opgemerkt, dat koeien, welker uier is opgepompt, geen ontsteking aan uier of tepels krij gen. Kan dat ook zijn tengevolge van het brengen van lucht in den uier?" Het bovenstaande was mij bekend, voor zoover de „kopziekte" gepaard ging met de tongblaar. Voor de lezers, die buiten de provinciën Holland en Ut recht wonen, dienen wij echter een denkbeeld te ge ven van hetgeen daaronder verstaan moet worden.. De kopziekte is een weideziekte, welke vóór on geveer 20 jaar haar intrede deed in de provincie Zuid-Holand, inzonderhid in de Rijnstreek. Van, daar uit heeft zij zich in dat tijdsverloop voornamelijk uit gebreid over de provinciën Zuid- en Noord-Holland en de westelijke helft van Utrecht. In het eerst werd zij vooral in den herfst opgemerkt, en werd zij daar om ook wel „najaarsziekte" genoemd. Al spoedig trad zij ook in het voorjaar op en toen heeft men den meer algemeenen naam van, kopziekte behouden. Deze naam heeft haar ontstaan te danken aan de verschijnselen van dolheid en razernij, welke bij d° lijdende dieren veelal worden waargenomen. Ze gr*"" soms als dollen te keer en geVen vaak blijk gel,.t"v krankzinnig te zijn. De hersenen dus zijn voornamelijk aangedaan, zoodat de naam „kopziekte" nog zoo heel kwaad niet bedacht is, ofschoon zij wel eens verwar ring heeft veroorzaakt mat de zgn, „boosaardige kop ziekte", een ziektq van geheel anderen aard, die ia genoemde streken maai' heel weinig voorkomt De (Hollandsche) kopziekte telde echter haar slachtoffers bij tien- en honderdtallen. Het kwam in dien tijd dikwijls voor, dat een boer, die 30 koeien, had, er tot 5 aan kopziekte verloor in éen najaar. Behalve de verschijnselen van razernij zag men ook dikwijls een sterk verhoogde prikkelbaarheid van het geheele zenuwstelsel. Spterrillingen, schrikachtigheid en dergelijke traden daarbij op den voorgrond. Ik heb wel gezien, dat een koe bij de minste aanraking als door den bliksem getroffen neerstortte en binnen een paar minuten stierf. De oorzaak werd gezocht en vermoedelijk ook wel gevonden in een soort van schimmel, die op het wci- degras voorkwam, en daarop tal van zwarte vlekjes veroorzaakte. De veeartsenijkundige behandeling liet voorheen dikwijls in den steek. Alleen wist men dat de ziekte, wanneer men de koeien op stal zette en. hooi voeder de, als met een tooverslag verdween. De eerst dagen ttot 5 hoogstens) na de opstalling maakte zij nog wel enkele slachtoffers, maar daarna verdween zij, wat heel goed klopte met de veronderstelling dat da schimmel op het weidegras de oorzaak was. In den loop der jaren kwam echter de luchtinbla- zing in de uier op als geneesmiddel tegen, de moer- ziekte (melk- of kalfziekte), en zoowaar... men be vond deze behandelingsmethode ook doeltreffend bij kopziekte. Over de rechte verklaring van dit verschijnsel is men het nog niet geheel eens; zooveel is echter wel zeker, dat zoowel moerziekte als kopziekte voorna melijk aandoeningen der hersenen zijn en dat de zuuf- stof van de lucht, welke in den uier wordt geblazen, daarop een haast tooverachtig gunstige uitwerking heeft. En nu schijnt die kopziekte dan vaak met tong- blaar gepaard te gaan en een groot gedeelte van de sterfgevallen voor haar rekening te hebben,, terwijl alweder met de luchtpomp verscheidene dieren, die op vallen staan, nog intijds kunnen worden gered. Of de verklaring van het verschijnsel hierin, moet worden gezocht, dat de ziekmakende schimmei ge makkelijker door de ontvelde tong in de bloedbaan, binnendringt, of dat zij gemakkelijker spel heeft ten gevolge van de vermindering van het weerstandsver mogen der aan, tongblaar lijdende runderen, daarin zullen wij ons voorshands niet verdiepen. Dat het lucht inblazen ontsteking van uier en, tepels zou voor komen, lijkt geheel onverklaarbaar en is niet zonder voorbehoud aau te nemen, temeer daar blaren, op de spenen bij aan tongblaar lijdende koeien lang niet altijd voorkomen. Een ander abonné in Zuid-Holland schreef ons- „Ruim een maand geleden verkampte ik mijn melk- V3j van de oude naar de nieuwe weide. Nu is gedu rende drie weken het mond- en klauwzeer tamelijk ernstig uitgebroken in de omgeving der oude weide. Vlak naast mijn kamp stierven twee beesten; de ove rige in de andere kampen schijnen er doorheen te komen. Thans raakt echter mijn. gras in de nieuwe weid op, mijn koeien loopen daar prachtig geïso leerd en door deu aanhoudenden zuidwestelijken wind kon ook geen besmetting overwaaien. Wat moet ik thans doen? De oude weide, geheel omgeven door be smette kampen, staat er prachtig bij met volop malsc-h gras, de nieuwe weide is afgegrasad, terwijl daar in de omgeving geen grasland te krijgen is. De een zegt: bij voederen en zoo noodig gras of hooi op 't land brengen; anderen zeggen: houd het nog een week vol tot de beesten uit de besmette kampen beter zijn en waag" het er dan op. want door liet malsche gras en de krachtige voeding zullen ze ge noeg weerstandsvermogen hebben, terwijl de regen var de laatste twee weken de besmetting van de kamp heeft voorkomen en de smetstoffen heeft neergesla gen. Daarbij komt, dat voederen van gras of hooi in 't land niet mogelijk is. wijl de beesten het vertrappetr eu niet vreten. Ze vermageren en staan altijd toch bloot aan besmetting. Weer anderen zeggen: doe ze op stal en houd ze daar; ik heb echter uitspanning en 's Maandags komjen allerlei menschen in mijn, stal, dus is besmetting daar evenmin te voorkomen. Wat nu te doen; aan de eene zijde: een kale kamp, hon gerige beesten, bijvoederen; aan de andere zij ie volop gras, doch in besmette omgeving. Is hier raad te verschaffen?" Dat is een echte puzzle, waarvan da oplossing maar r.iet zoo voor de hand ligt. In de eerste plaats aal onze abonné wèl doen met bij den burgemeester te Informeeren, of hij zijn vee wel mag verkampen, 't Is nl. best mogelijk, dat die oude weide verdacht verklaard is en daarop geen, vee mag worden gebracht. Verder is het vermoedelijk 't be6t te wachten tot het vee in de omgeving zoover hersteld is, dat het geen smetstof meer verspreidt en daarna het vee over te brengen naar de oude weide. Op de verhooging van het weerstandsvermogen door krachtige voeding en malseh gras moet men niet te veel rekenen. De vatbaarheid voor tongblaar vermindert daardoor niet. wèl is het krachtig gestel een voorname gunstige fac tor bij het eventueel doorstaan der ziekte. Zoo ziet men in den regel, dat krachtige ossen en Jongvee de ziekte in veel minder hevigen graad krijgen dan melk vee, maar ook op dezen regel komen heel wat uit zonderingen voor. Ten derde ontvingen, wij een brief uit Zeeland van den volgenden inhoud: „Hier in onze omgeving wordt ons door de Aphthol- raaatschappij te Amsterdam als geneesmiddel, en, wat nog wel het voornaamste is, als voorbehoedmiddel voor mond- eu klauwzeer ten zeerste aanbevolen het Aphthol. In hoever mag de veehouder daarvan resultaat ver wachten? Hier op Hoofdplaat is een agent aangesteld, die echter nog geen vaste wenken kon geven, omdat tot nu toe geen proef genomfen is." In dit. geval is het zaak goed uit de doppen te kijken en zich geen knollen voor citroenen te laten verkoopen. De naam Aphthol zegt op zichzelf niets, want dien kan men aan elke stof geven. Het kan zijn, dat het een heel goed ontsmettings- en zelfs geneesmiddel is, maar als voorbehoedmiddel verwacht :1c er niets van. WAT ER BIJ DE SPOORWEGMAATSCHAPPIJEN OMGAAT. Voor onjngewijden in het spoorwegbedrijf is het zeker wel eens interessant enkele cijfers te hooron waaruit men kan zien, welke reusachtige ondernemin gen onze beide groote spoorwegmaatschappijen, de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij zijn, en welk een enorme vlucht het spoorwegverkeer tegen woordig heeft genomen. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, verder kortheidshalve S. S. genoemd, heeft een kapitaal van IS millioen, terwijl de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij verkort H. S. M. een aandeelenkapitaal van 22 millioen heeft Deze kapitalen zinken echter in het niet bij de reus achtige geldleeningen, welke beide maatschappijen hebben aajigegaan. D® h®®ft bijna 102 millioen geleend, terwijl de H- S. M. nog meer. nl. ruim 119 millioen opnam. Natuurlijk moet voor die geldleenin gen een'respectabel bedrag aan rente betaald worden. De S S. gaf hier In het ^geloopeu jaar ruim 3% millioen' gulden, terwijl de rentelast der H. S. M. over de 4 mil9°en beliep. Voor mop lg behoeft men zich echter niet. ongerust t-> moi£en' dat do spoorwegmaatschappijen, niet in staat Zi,lleu zijn dien rentelast te betalen, want als men aiet, dat de S. S. verleden, jaar bijna 34 millioen In casseerde, terwijl de H. S. M. bijna 26 milioen, op streek, zal men begrijpen, dat men op 'n paar duizend gulden rente meer of minder niet behoeft te letten. In hoofdzaak zijn, het de reizigers, welke de dubbel tjes aanbrengen, maar Ook bij de sporen snijdt het mes aan vele kanten, zoodat b.v. de H. S. M. bijna honderd duidend gulden ontving als opbrengst van

Schager Courant | 1911 | | pagina 2